Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

13 sierpnia 2003 r.
11:34
Edytuj ten wpis

Biust Pameli za 10 złotych

0 0 A A

Słońce już wysoko i wielu mieszczuchów zdążyło wypić poranną kawę, a życie na Targu pod Zamkiem dopiero się budzi leniwie, pomalutku. Zabrali się do domu ochroniarze, między pawilonami starannie wymiecione. Czyściutko. Przy wjeździe już stoi młody człowiek zbierający opłatę za parkowanie. Na razie niewiele ma do roboty. Może uważnie obserwować, jak obok, po przejściu dla pieszych, dostojnie przechodzą matrony i matki z dziećmi, a naładowane tiry hamują z piskiem i dymem spod opon.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować



Na razie na parking wjechały trzy auta – i to właścicieli pawilonów.
– Jest różnie – mówi młody. – Niektórzy wjeżdżają tak, że ledwo zdążę uciec spod kół. Inni targują się o złotówkę, jeszcze inni mówią, że zapłacą jak rozmienią pieniądze. Najgorzej, jak prowadzi chłop, a baba nim dyryguje. Wtedy przepychanka pewna – śmieje się.
Przy pawilonach z prawej strony już porozkładane warzywa, owoce tworzą misterne piramidki. Przed jednym z wejść ustawia się kolejka. Tu taniej sprzedają świeże wędliny.
– Na spożywczym zawsze wcześniej otwierają – mówi pani Elżbieta, która handluje sukienkami i ciuchami dla dzieci. – Dziś sobota, to ruch będzie niewielki. Jest upał i miasto wyjechało nad jeziora.
Hierarchia
Można powiedzieć, że społeczeństwo targowiska jest zhierarchizowane. Najwyżej stoją właściciele pawilonów, którzy zresztą w taki dzień jak dziś mogą sobie pozwolić, żeby otwierać dopiero o 9 rano, a nawet i później. Znają rynek i wiedzą, czego się po sobotnim kliencie spodziewać.
– Najwcześniej przyjeżdżają niedopici – śmieje się, sąsiad pani Elżbiety, właściciel pawilonu z dżinsem. – Po nich będą ci, co późno wstają, potem zaczną maszerować rodziny, po nich dziadkowie, a na końcu ci, co nie mają czasu. Wpadają, bo w ostatniej chwili przypomnieli sobie, że coś im potrzeba. Między nimi krążą tak zwani geodeci – tacy co tylko mierzą, a nie kupują.
Pani Elżbieta uważa, że najgorsi są rodzice, co w sobotę kupują dla dzieci.
– W poniedziałek będą tu jak w banku – wyjaśnia. – Zawsze kupią ubranie za duże albo za małe. A może po przyjściu do domu stwierdzą, że mogli jeszcze nie kupować i nie chcą się przyznać? Biorę z powrotem. Ostatecznie trzeba dbać o klienta. Może kiedyś naprawdę kupią.
Na razie ani ona, ani jej sąsiad ze stoiska z dżinsem nie sprzedali nic. Jest jeszcze wcześnie, trudno spodziewać się klientów o ósmej rano. Ona zaparzy sobie kawę, on nie. Lekarz zabronił.
– Powiedział mi: lepiej wypij pan czasem pięćdziesiątkę, jak codziennie kawę.– Mam sok, to na ten upał będzie dobry...
Otwartych jest zaledwie kilka pawilonów. Przyszli tacy kupcy, jak pani Elżbieta, która wcześniej otwiera, bo i tak rano wstaje.
– A co mam w domu robić? – pyta – Sama mieszkam, dzieci na swoim. Tu moje życie.
Piętro średnie
Na średnim stopniu w hierarchii targowej plasują się ci, którzy handlują na stołach. Płaci się za metr kwadratowy stołu. Wkrótce zacznie chodzić poborca, który zbiera opłaty.
Metr kwadratowy to mniej więcej trzecia część obitego blachą blatu. Na tę starannie wymierzoną płaszczyznę starsza kobieta wykłada 3 pumeksy, kilka paczek chałwy, wymęczoną tubkę kremu do golenia, trzy dezodoranty, kiepskie karty do gry i kilka baterii.
Masza przyjeżdża tu z takim towarem od dłuższego czasu.
– Jej mąż miał 1,90 wzrostu, chłop był jak trzeba. Ale wtedy znalazł się w Czarnobylu. Teraz Masza nosi go jak dziecko na rękach – tłumaczy Luba, sąsiadka Maszy, pomarszczonej jak ścięte mrozem jabłuszko. – Jak uda jej się coś sprzedać, to kupuje mu tu lekarstwa albo z pięć dolarów i z tego żyją miesiąc.
Nad Maszą akurat wisi tablica ostrzegająca, że na targowisku nie wolno sprzedawać alkoholu, kosmetyków, papierosów, pościeli, dżinsu itp., itp. Spis towarów zarezerwowanych dla posiadaczy pawilonów. Granica nieprzekraczalna dla konkurencji ze Wschodu.
– A jaka tam konkurencja... – dziwi się właściciel pawilonu pan Edward B. – Co oni sprzedają – gumkę do majtek? Czy dla mnie konkurencją może być ta kobieta ze stołu? Ja muszę tak dbać o klientów i o asortyment, żeby przychodzili do mnie – wyjaśnia. – I oni mnie nawet do tego mobilizują.
Stoły handlują wcześniej niż pawilony. Młoda Ukrainka, która obok wyłożyła perfumy, majtki, kolorową pościel, scenicznym szeptem proponuje: „Paperoski, paperoski...”.
Wzdłuż ogrodzenia arystokracja średniej strefy już dawno poukładała kolorowe dobro. Wędki i emaliowane garnki w kwiaty, wiertarki, komplety kluczy i śrubokrętów, lampy, talerze, wazony i strasznie cudne figurki z porcelany ociekającej złotem, ułożone w piramidki, według wielkości i koloru, ocienione daszkami, parasolami, przecierane ściereczką.
– Pani, kup parfum, tanio – zachęca tęga kobieta. W ustawionych obok miskach z wodą sztuczne żółwie, czerwone w białe kropki jak muchomory, przebierają nóżkami na sprężynki.
Czyściutko wymiecionymi alejkami przemykają wózki z transportem nowych towarów.
Kiepsko idzie
Pani Elżbieta sprzedała jedną sukieneczkę.
– Stoję już godzinę i sprzedałam jedną rzecz za 30 złotych – mówi. – Taki to handel. W lecie kiepsko idzie.
Pan Edward zachęca oglądających: „Proszę uprzejmie, tak można zmierzyć, o tu – jest lustro.... Mam też koszulki w innym kolorze i z innymi napisami. Jeśli szanowny pan sobie życzy, zaraz podam...”.
Niezmiennie grzeczny i cierpliwy choć nie nachalny. Wie, że klient musi mieć troszkę czasu, żeby wybrać, namyślić się, zerknąć na cenę.
Sąsiad pani Elżbiety na razie nic nie sprzedał.
– Za gorąco na dżins – stwierdza. Siedzi pod dachem swojego pawilonu, włączył wiatrak, który daje ułudę ochłody, kończy drugą szklaneczkę soku. – Kiedyś, jakieś parę lat temu, jak Ruski przyjechał, to brał od razu 50 par dżinsów. To były czasy! – wspomina. – Dziś, jak który weźmie dwie, trzy pary, to wszystko – krzywi się.
Pani Elżbieta podaje kolejną bluzeczkę spoconej mamie nie mniej spoconej pięciolatki. Mała ma lepkie łapki od tylko co zjedzonego loda.
– Będę uważać – uspokaja mama, widząc dezaprobatę sprzedającej i wciska dziecko w falbanki. Ostatecznie mówi, że jeszcze pomyśli i oddaje ubranko.
Najniżej
... w bazarowej hierarchii znajdują się ci, którzy sprzedają na ziemi – na szmacie rozłożonej na asfalcie, z tekturowego pudełka, z torby.
– Dla kogoś, kto całe życie miał styczność z ludźmi, to jest jedyne miejsce – mówi starszy, siwy pan siedzący na małym stołeczku wśród zardzewiałych kartonów, starych łyżeczek, kontaktów lekko uszczerbionych, zwojów drutu i wszelkiego badziewia, które nie wiadomo, do czego służy. – Jestem na rencie. I co – mam cały czas w domu siedzieć? A tak ktoś przyjdzie, pogada, czasem kupi, zarobię 20 groszy, każdy jest zadowolony – dodaje.
Właśnie się trafił klient na oryginalną w kształcie łyżeczkę.
– Za ile? – pyta.
– Pięć złotych – pada odpowiedź.
– Dam trzy.
– Nie, to nie moje – tłumaczy siwy. – To jeden taki dał mi w komis.
Ostatecznie łyżeczka idzie za piątkę i widać, że obydwaj panowie są zadowoleni.
Po drugiej stronie młody mężczyzna rozłożył stare płyty gramofonowe. Mieczysław Fogg, wiązanka walców, Jerzy Michotek. Obok inny na tekturowe pudełko wyłożył kilka portfelików i ofertę: „Zagraniczne aparaty słuchowe, silne, sprzedaję”.
Na jasnej płachcie leżą plastikowe twarze Matki Boskiej i Chrystusa. Małe po 15 zł, większe, w koronie cierniowej, po 20. Aniołki z gipsu pociągnięte złotolem są już od 5 złotych.
Przy świętych twarzach bielizna damska. Dziewczyny oglądają biustonosze, mierzą je na bluzki. Najczęściej sięgają po te wypchane gąbką. Biust jak u Pameli za jedyne 10 złotych.
I znów leży płachta ze śrubkami, starymi filcowymi wkładkami do butów, białymi, porcelanowymi bezpiecznikami, które są tylko lekko zużyte. Obok para płytkich kaloszy, stare damskie obuwie wypchane niebieskimi, plastikowymi workami i napis na tekturze „Skupuję, sprzedaję aparaty słuchowe stare”. Oferta dla takiego odbiorcy, jak ten cały towar.
Pod parasolem siedzi młody, opalony osiłek. Jest po dziewiątej rano. Łapczywie zjada z talerza wypełnionego frytkami i mizerią z kotletem mielonym. Wszystko zdaje się drżeć w rozpalonym powietrzu.
Handel w sobotę
Pani Elżbieta ociera spocone czoło.
– Po co ja tu siedzę? Chyba głupia jestem... Taki żar, cały Lublin moczy się w jeziorze, a ja we własnym pocie. Co ja sprzedałam – dwie bluzeczki i kiecuszkę? Chyba tu jestem dlatego, że już nie umiem nie być – dziwi się sama sobie.
Jej sąsiad od dżinsu wyszedł spod zadaszonego pawilonu i rozmawia na rogu uliczki z innym właścicielem.
– Panie, mszyce tego roku jak nigdy – dochodzi luźna rozmowa na tematy działkowe. – Postoję do południa i zamknę, jak się nic nie ruszy – obiecuje ten od dżinsu.
Pan Edward jest cierpliwy. – Jeszcze poczekam na rodziny – żartuje. – Może coś pójdzie. No trudno, rynek jest taki, że nie da się koniunktury przewidzieć. Ale klient ma prawo marudzić, przyjść wtedy kiedy on chce, a nie kiedy nam pasuje – śmieje się.
Pawilony stykają się zadaszeniem, które chroni przed słońcem. Tam, gdzie stragany i najniższe piętro, temperatura już zbliża się do tej w piecach martenowskich. Czerwone z przegrzania Ukrainki wachlują twarze kawałkami tektury urwanymi z pudełek. Starzy mężczyźni ubrani są w koszulki polo z bistoru lat sześćdziesiątych, na głowach mają przepocone, filcowe kapelusze. Siedzą cierpliwie, niemal dostojnie nad swoim pordzewiałym towarem jakby czekali na koniec świata.
Przy wyjściu z targowiska już jest stragan ze starymi podręcznikami, choć dzieciakom jeszcze daleko do myśli o szkole. Przed pawilonem spożywczym drugi rzut klientów – to ci starsi, którzy przyczłapali tu na piechotę po świeższe wędliny i pomidory tańsze o 20 groszy.
Młody pobierający opłatę za wjazd na parking teraz ma coraz więcej roboty. Trzy auta stoją w kolejce, zaczyna się ruch. Dochodzi godzina 10 rano. Na targowisku snują się ci, co późno wstają, zaczynają przychodzić rodziny i emeryci.

Pozostałe informacje

Julia Szeremeta wróciła na ring w wielkim stylu podczas gali Suzuki Boxing Night
ZDJĘCIA
galeria

Julia Szeremeta wróciła na ring w wielkim stylu podczas gali Suzuki Boxing Night

W lubelskiej hali MOSiR im. Zdzisława Niedzieli odbyła się gala Suzuki Boxing Night 32. W walce wieczoru Julia Szermeta pokonała Lenę Buchner.

MŚ w pływaniu: Kacper Stokowski za podium na 50 m stylem grzbietowym

MŚ w pływaniu: Kacper Stokowski za podium na 50 m stylem grzbietowym

Kacper Stokowski na pewno zaliczy mistrzostwa świata na krótkim basenie do udanych. Do tej pory zawodnik AZS UMCS wywalczył dwa brązowe medale. Jeden w sztafecie 4x100 metrów stylem dowolnym oraz indywidualnie na 100 m stylem grzbietowym. W piątek 25-latek znowu miał okazję wystąpić w finale. Tym razem na 50 m grzbietem. Niestety, musiał się zadowolić piątą lokatą.

Seria zwycięstw trwa. Start Lublin po bardzo dobrej drugiej połowie pokonał Zastal
ZDJĘCIA
galeria

Seria zwycięstw trwa. Start Lublin po bardzo dobrej drugiej połowie pokonał Zastal

Szósta wygrana w tym sezonie, a czwarta z rzędu. Start Lublin w piątkowy wieczór przedłużył dobrą passę podczas spotkania z Zastalem Zielona Góra. Gospodarze wygrali 91:82, ale znacznie lepiej spisali się w drugiej połowie. W tym czasie zdobyli 50 punktów, a stracili tylko 32.

Jaka szorowarka do dywanów – co trzeba wiedzieć o szorowarkach?

Jaka szorowarka do dywanów – co trzeba wiedzieć o szorowarkach?

Wybór odpowiedniej szorowarki do dywanów znacząco usprawnia czyszczenie i poprawia efektywność pracy. Warto więc znać różnice między urządzeniami domowymi a profesjonalnymi, by dostosować sprzęt do swoich potrzeb.

Jaki środek przeciw pleśni na ścianie wybrać?

Jaki środek przeciw pleśni na ścianie wybrać?

Jak usunąć pleśń ze ściany? To pytanie zadaje sobie wiele osób, których dotknął problem „niepożądanego gościa” w domu. Pleśń jest zarówno problemem estetycznym, jak i zdrowotnym. Warto wiedzieć, co robić, gdy już pojawi się na naszych ścianach oraz w jaki sposób skutecznie się jej pozbyć. Poznajcie sprawdzony środek na niepożądane plamy!

Koszmarny pożar w Idalinie. Zginął ojciec i trójka dzieci
zdjęcia
galeria
film

Koszmarny pożar w Idalinie. Zginął ojciec i trójka dzieci

W nocy z czwartku na piątek w niewielkiej miejscowości Idalin w gminie Józefów nad Wisłą doszło do tragicznego w skutkach pożaru. Z budynku uratowała się matka i czternastoletni syn. Ojciec rodziny i trójka pozostałych dzieci zginęli na miejscu. Sąsiedzi założyli internetową zbiórkę na nowy dom dla pogorzelców.

Oszust spędzi święta w więzieniu

Sukces puławskich policjantów. Oszust trafił do więzienia

Do tymczasowego aresztu trafił 24-latek podejrzany o szereg oszustw wobec seniorów z całej Polski, w tym z Puław. Został ustalony przez puławskich kryminalnych i zatrzymany we Wrocławiu przez tamtejszych policjantów.

Jedno zdjęcie, trzy słowa - rozpoznasz znanych lubelskich celebrytów?
QUIZ

Jedno zdjęcie, trzy słowa - rozpoznasz znanych lubelskich celebrytów?

Ich nazwiska zna cała Polska, pojawiają się na scenach, boiskach oraz szklanych ekranach. Mało kto wie, że są związani z województwem lubelskim.

Choinka za krew

Choinka za krew

Honorowi dawcy nie będą musieli kupować choinki. W najbliższą środę, leśnicy podarują drzewko każdemu, kto zdecyduje się oddać krew.

Ukradli skarbonkę z napiwkami. Słono za to zapłacą

Ukradli skarbonkę z napiwkami. Słono za to zapłacą

Zamojscy policjanci zatrzymali dwóch złodziei, którzy połasili się na napiwki jednej z restauracji. Grozi im kilka lat więzienia.

Muzyka, wino i śpiew - niedziela na zamku w Janowcu

Muzyka, wino i śpiew - niedziela na zamku w Janowcu

Świąteczne utwory wykonanywane na żywo, stoiska gastronomiczne, kramy z ozdobami, św. Mikołaj, warsztaty plastyczne, animacje z Magicznymi Ogrodami - to wszystko i wiele więcej czeka na wszystkich, którzy w sobotę i niedzielę wybiorą się do zamku w Janowcu.

Jak wyłączyć iPhone’a i go zresetować?

Jak wyłączyć iPhone’a i go zresetować?

Prawdopodobnie większość osób choć raz w życiu musiała zresetować swój telefon. Zazwyczaj użytkownik telefonu jest do tego zmuszony ze względu na to, że urządzenie nie odpowiada i nie można z nim nic zrobić. Smartfon warto jednak zresetować również wtedy, gdy przekazuje się go w użytkowanie innej osobie. Co muszą zrobić posiadacze iPhone’a, by zresetować swoje smartfony?

Nie idzie u siebie, to może pójdzie na wyjeździe? Azoty Puławy zagrają w Lubinie

Nie idzie u siebie, to może pójdzie na wyjeździe? Azoty Puławy zagrają w Lubinie

Trzy porażki z rzędu przed własną publicznością i na razie wystarczy. W niedzielę Azoty Puławy poszukają punktów w Lubinie. Tamtejsze Zagłębie to czwarta drużyna w tabeli Orlen Superligi, tyle że od końca. Spotkanie zaplanowano na godz. 16.

Kinga Linkiewicz idzie jak burza. Podbiła publiczność w Rydze

Kinga Linkiewicz idzie jak burza. Podbiła publiczność w Rydze

Wokalny talent Kingi Linkiewicz przekracza kolejne granice. Tym razem, 23-latka podbiła Rygę. To jej jedenasty międzynarodowy sukces.

Lublin ogłasza konkurs na realizację programu „Dzielnice Kultury”

Lublin ogłasza konkurs na realizację programu „Dzielnice Kultury”

Miasto Lublin ogłosiło konkurs na realizację zadań z zakresu kultury i sztuki w ramach programu „Dzielnice Kultury” na 2025 rok. Oferty można składać do 30 grudnia 2024 roku.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium