Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

23 grudnia 2010 r.
17:33
Edytuj ten wpis

Bliźnięta z dwóch ojców. Siódmy przypadek na świecie

0 50 A A

To siódmy opisany tego typu przypadek na świecie. Lubelscy genetycy dokonali nietypowego odkrycia. W sprawie o ustalenie ojcostwa z północnego regionu Polski stwierdzili, że bliźnięta mają... dwóch różnych ojców

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Naukowcy z Katedry i Zakładu Medycyny Sądowej w Lublinie wykonują badania genetyczne. Każdego roku mają około 200 spraw o ustalenie ojcostwa i setkę spraw kryminalnych z różnych regionów Polski. Często trafiają do nich najtrudniejsze sprawy z całego kraju. W tym roku na zlecenie sądu zajęli się nietypowym przypadkiem ojcostwa.

– Takie przypadki zdarzają się niezwykle rzadko. Kobieta z północnych regionów Polski od pewnego czasu żyła w konkubinacie. Zaszła w ciążę, urodziła chłopca i dziewczynkę. Później wystąpiła z wnioskiem o rozwód ze swoim dotychczasowym mężem. Pozwała go też o zaprzeczenie ojcostwa. Mieliśmy udowodnić, że mąż kobiety nie jest ojcem dzieci, co pozwoliłoby konkubentowi zapisać dzieci na siebie.

Rozmowa z dr. hab. Piotrem Koziołem, genetykiem w Katedrze i Zakładzie Medycyny Sądowej w Lublinie

• Dlaczego pracownicy lubelskiego Zakładu Medycyny Sądowej badali przypadek z północnej części Polski?

– Mamy bardzo duże możliwości badawcze i nowoczesny sprzęt do badania DNA. Trafiają do nas różne sprawy, w tym bardzo trudne dotyczące ustalania pokrewieństwa.

• Na czym polegały badania w tym konkretnym przypadku?

– Musieliśmy pobrać wymazy policzkowe od matki, dwójki dzieci, konkubenta oraz od męża i wyizolować DNA, by ustalić ich profile genetyczne i potwierdzić, że ich ojcem jest obecny konkubent. Okazało się jednak, że mamy do czynienia z nietypowym przypadkiem. Badania DNA wykazały, że bliźniaki pochodzą z ciąży mnogiej, ale hetero-ojcowskiej. Oznacza to, że kobieta zaszła w ciążę z dwoma mężczyznami, z konkubentem i mężem. Okazało się, że konkubent jest ojcem córki, natomiast mąż jest ojcem syna.

• To chyba rzadko spotykana sytuacja?

– Bardzo rzadko, ale możliwa. Dzieje się tak w trzech przypadkach. Wiadomo że plemniki w ciele kobiety mogą oczekiwać na owulację nawet do 7 dni. Jeżeli w trakcie owulacji wyprodukuje ona dwa jaja, a w okresie owulacyjnym będzie miałam drugiego partnera, wówczas każde jajo może być zapłodnione nasieniem innego mężczyzny. Druga możliwość: dwa jaja mogą być zapłodnione różnym nasieniem, jeżeli kobieta podczas owulacji w krótkim odstępie czasu ma więcej niż jednego partnera. Możliwa jest również sytuacja, że kobieta we wczesnym okresie ciąży może mieć dodatkową owulację a drugie jajo zapłodnione zostanie podczas kolejnego stosunku.

• Co wydarzyło się później, kiedy okazało się, że bliźnięta mają dwóch różnych ojców?

– Odesłaliśmy gotowe wyniki badań do sądu, który wcześniej skierował do nas sprawę. Z tego, co wiem, matka żyje teraz wraz z dziećmi i z konkubentem, który zaakceptował tę sytuację. Wychowują dzieci wspólnie. Kobieta rozwiodła się z mężem.

• Ile kosztuje badanie DNA w przypadku ustalania ojcostwa?

– Koszt badania dla trzech osób (matka, dziecko i mężczyzna, czyli pozwany) to 1488 zł, za które zazwyczaj płaci pozwany. To mężczyzna wnioskuje o wykonanie badań DNA i jest to jedyny obiektywny dowód, rozstrzygający problem, kto jest ojcem dziecka tej matki. Według polskiego ustawodawstwa rodzinnego, kobieta w jednym procesie sądowym może pozwać tylko jednego mężczyznę, jeżeli przegra z nim sprawę to pozywa następnego. W innych krajach Europy, z wyjątkiem Francji, kobieta może pozwać kilku mężczyzn w jednej sprawie o ustalenie ojcostwa i alimenty.
• Jakie przypadki badacie na co dzień?

– Ustalamy lub wykluczamy ojcostwo. Badania są stosunkowo proste, jeżeli mamy materiał genetyczny dziecka, jego matki i mężczyzny. Do badań potrzebna jest matka, bo badania jej DNA identyfikują dziecko. Trudne są sprawy, gdy nie żyje jedno z rodziców dziecka, wówczas można ustalać pokrewieństwo w oparciu o badania genetyczne krewnych zmarłego. Coraz częściej jednak kobiety porozumiewają się z partnerami i nie dochodzą ojcostwa na drodze sądowej. Zgłaszają się do nas osobiście na badania, a mężczyzna mając dowód, że jest ojcem genetycznym, zapisuje dziecko na siebie. Zdarza się również, że przychodzą ojcowie, którzy w końcowych latach życia nabierają podejrzeń, co do tego, czy ich dzieci są faktycznie ich potomstwem. Pod groźbą wydziedziczenia doprowadzają do wykonania prywatnych badań genetycznych.

• Jakie nietypowe spawy badaliście ostatnio?

– Zdarzyło się, że przyszła do nas kobieta, która chciała ustalić ojca dla swojego dziecka. Przyprowadzała kolejno pięciu mężczyzn, którzy dobrowolnie poddawali się badaniom. To był dziwny przypadek.

• Jaką mamy gwarancję, że badania dadzą wiarygodny wynik?

– Badania dają stuprocentową pewność, że mężczyzna nie jest ojcem i graniczące z pewnością potwierdzenie, gdy jest ojcem. Wyjątek to bracia bliźniacy jednojajowi. Każdy człowiek ma swój niepowtarzalny kod DNA. Ustalamy go w oparciu o badania DNA z pobranych wymazów policzkowych. To prosta bezinwazyjna i bezbolesna metoda pobierania materiału.

Komentarze 50

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 27 grudnia 2010 o 21:53
0
[quote name='-ja-' timestamp='1293481120' post='412154']
""Ps. Całe życie miałam jednego mężczyznę a wiele razy kiłę, trypra i inne syfy!"

Ha ha, ten tekst normalnie mnie powalil komentarz chyba jest tu zbędny
[/quote]


Z kim ona żyła?! Co za wyrozumiała kobieta?
[quote name='-ja-' timestamp='1293481120' post='412154']
""Ps. Całe życie miałam jednego mężczyznę a wiele razy kiłę, trypra i inne syfy!"

Ha ha, ten tekst normalnie mnie powalil komentarz chyba jest tu zbędny
[/quote]


Z kim ona żyła?! Co za wyrozumiała kobieta? rozwiń
Avatar
-ja- / 27 grudnia 2010 o 21:18
0
""Ps. Całe życie miałam jednego mężczyznę a wiele razy kiłę, trypra i inne syfy!"

Ha ha, ten tekst normalnie mnie powalil komentarz chyba jest tu zbędny
Avatar
-ja- / 27 grudnia 2010 o 21:14
0
[quote name=':-)' timestamp='1293440208' post='411799']
nic nowego
[/quote]
mowisz, ze to nic nadzwyczajnego??
No coz, granice Twoich norm sa dosyc.... SZEROKIE
Avatar
Gość / 27 grudnia 2010 o 14:11
0
[quote name=':-)' timestamp='1293440208' post='411799']
nic nowego
[/quote]

Gratuluję poczucia humoru -chyba dla niej. Dla mnie abstrakcja,coś nie do zrozumienia.
Avatar
)) / 27 grudnia 2010 o 10:44
0
[quote name='Mańka' timestamp='1293366150' post='411435']
Nie plujcie już tak tak na te kobiety bo gdybyście wy rodzili to by rodziły się pięcioraczki a każde z nich miałoby innego ojca!! Potraficie w jedna noc zaliczyć kilka panienek.

Pozdrawiam wszystkich wiernych mężów!

Ps. Całe życie miałam jednego mężczyznę a wiele razy kiłę, trypra i inne syfy!
[/quote]

Toś trafiła gościa.
Avatar
:-) / 27 grudnia 2010 o 09:56
0
[quote name='-ja-' timestamp='1293439699' post='411795']
a mnie zastanawia, co powie bliźniętom, jeśli będą się pytać o dwóch tatusiów
"wiesz kochanie, rozstałam się z tatusiem, strzeliliśmy sobie pożegnalny numerek, potem poszłam do domu, i tam rozłożyłam nogi przed konkubentem. Normalka"
[/quote]
nic nowego
[quote name='-ja-' timestamp='1293439699' post='411795']
a mnie zastanawia, co powie bliźniętom, jeśli będą się pytać o dwóch tatusiów
"wiesz kochanie, rozstałam się z tatusiem, strzeliliśmy sobie pożegnalny numerek, potem poszłam do domu, i tam rozłożyłam nogi przed konkubentem. Normalka"
[/quote]
nic nowego rozwiń
Avatar
crx / 27 grudnia 2010 o 09:26
0
Miłość jest po prostu bardzo silnym bodźcem chemicznym ,o podłożu psychologicznym -pojawiającym się u danego osobnika średnio kilka razy do roku.Tyle nauka,a życie............?!!!Pomimo najlepszych intencji różnych religii ,biologia jest nieubłagana...............!!
Avatar
Gość / 26 grudnia 2010 o 22:40
0
[quote name='gość' timestamp='1293398977' post='411708']
jak juz ktos napisal a ja powtorze
do tanga trzeba dwojga
wiec jedna osoba zeby nie wiem jak chciala to i tak nic nie osiagnie
[/quote]

Tak też dobrnęliśmy do finału.Masz rację. Jeśli w małżeństwie nie ma miłości i zrozumienia to nic na siłę nie sklecisz. Stąd te zdrady,kłótnie,nieporozumienia,rozwody.
Życie jest brutalne,ale nie można się poddawać.
[quote name='gość' timestamp='1293398977' post='411708']
jak juz ktos napisal a ja powtorze
do tanga trzeba dwojga
wiec jedna osoba zeby nie wiem jak chciala to i tak nic nie osiagnie
[/quote]

Tak też dobrnęliśmy do finału.Masz rację. Jeśli w małżeństwie nie ma miłości i zrozumienia to nic na siłę nie sklecisz. Stąd te zdrady,kłótnie,nieporozumienia,rozwody.
Życie jest brutalne,ale nie można się poddawać. rozwiń
Avatar
gość / 26 grudnia 2010 o 22:29
0
[quote name='Gość' timestamp='1293398821' post='411706']
Jeśli czegoś pragniesz,
czegoś bardzo chcesz.
Możesz to osiągnąć
tylko w siebie wierz.
[/quote]
jak juz ktos napisal a ja powtorze
do tanga trzeba dwojga
wiec jedna osoba zeby nie wiem jak chciala to i tak nic nie osiagnie
Avatar
Gość / 26 grudnia 2010 o 22:27
0
[quote name='robin' timestamp='1293398061' post='411701']
przez duze M to moga tylko pomarzyc
chociaz nie zycze zle
[/quote]

Jeśli czegoś pragniesz,
czegoś bardzo chcesz.
Możesz to osiągnąć
tylko w siebie wierz.
Avatar
Gość / 27 grudnia 2010 o 21:53
0
[quote name='-ja-' timestamp='1293481120' post='412154']
""Ps. Całe życie miałam jednego mężczyznę a wiele razy kiłę, trypra i inne syfy!"

Ha ha, ten tekst normalnie mnie powalil komentarz chyba jest tu zbędny
[/quote]


Z kim ona żyła?! Co za wyrozumiała kobieta?
[quote name='-ja-' timestamp='1293481120' post='412154']
""Ps. Całe życie miałam jednego mężczyznę a wiele razy kiłę, trypra i inne syfy!"

Ha ha, ten tekst normalnie mnie powalil komentarz chyba jest tu zbędny
[/quote]


Z kim ona żyła?! Co za wyrozumiała kobieta? rozwiń
Avatar
-ja- / 27 grudnia 2010 o 21:18
0
""Ps. Całe życie miałam jednego mężczyznę a wiele razy kiłę, trypra i inne syfy!"

Ha ha, ten tekst normalnie mnie powalil komentarz chyba jest tu zbędny
Avatar
-ja- / 27 grudnia 2010 o 21:14
0
[quote name=':-)' timestamp='1293440208' post='411799']
nic nowego
[/quote]
mowisz, ze to nic nadzwyczajnego??
No coz, granice Twoich norm sa dosyc.... SZEROKIE
Avatar
Gość / 27 grudnia 2010 o 14:11
0
[quote name=':-)' timestamp='1293440208' post='411799']
nic nowego
[/quote]

Gratuluję poczucia humoru -chyba dla niej. Dla mnie abstrakcja,coś nie do zrozumienia.
Avatar
gość 2 / 27 grudnia 2010 o 13:21
-1
No lepiej tego bym nie ujął, jakby nie jej kur....ski charakterek to pewnie byli by normalnym małżeństwem, ale cóż może młoda i głupia, może on za biedny, a może dali się zmanipulować jak nie raz to bywa, rodzinka nie wierzy że córuś jest zdolna do puszczenia się, a ona robi co chce - tak z moja sąsiadka jest, a ona lata z facetem, koleżką z pracy, on szlaja się koło jej domu jak zbłąkany ( nie obrażając zwierząt ) a mąż co - święta mu wyprawił niezłe, dzisiaj widziałem go w kościele, jak słuchał tego listu, o rodzinie popłakał się, aż szkoda na chłopaka patrzeć, młody nawet przystojny, z pozycją i poszanowaniem - a on płacze jak dziecko bo nie sprostał oczekiwaniom żony, teściowej i cholera wie kogo jeszcze - ale w 2 miesiące po ślubie to co można zrobić, dla niej małżeństwo to był chyba żart i jak teraz zobaczyłbym ja rozmodloną jak to było przedtem to chyba bym się porzygał - paranoja
[/quote]

Czytam i czytam te różne komentarze a temat mężów, żon zwykłej ludzkiej przyzwoitości - to świat stoczył się. Takie laski jak ta tutaj to myślą albo pupą albo portfelem. Fakt bywa tak że mężuś to pijak, rozrabiaka, ku***arz - no to wtedy dobrze zrobiła, ale jak biedny nie sprostał jej oczekiwaniom i jak tu piszesz jeszcze teściowa i inne ... no tak 2 miesiące heeee mam nadzieje że to zwykły dowcip i taka laska to fikcja literacka - ale jak to prawda uuuu dziewczynka godna podziwu, chyba inne wątki też jej dotyczą. spokojnie laska dupy podaje tu i tam i jak już jej będzie dobrze to może zatęskni za mężem, a ten koleś i tak w końcu trafi na swego - co mu jajca w gardło wciśnie heee trzymam kciuki za jakiegoś rezolutnego męża bo jak by z moją tak wywijał - nie pozwoliłbym sobie na coś takiego.
No lepiej tego bym nie ujął, jakby nie jej kur....ski charakterek to pewnie byli by normalnym małżeństwem, ale cóż może młoda i głupia, może on za biedny, a może dali się zmanipulować jak nie raz to bywa, rodzinka nie wierzy że córuś jest zdolna do puszczenia się, a ona robi co chce - tak z moja sąsiadka jest, a ona lata z facetem, koleżką z pracy, on szlaja się koło jej domu jak zbłąkany ( nie obrażając zwierząt ) a mąż co - święta mu wyprawił niezłe, dzisiaj widziałem go w kościele, jak słuchał tego listu, o rodzinie popłakał się, aż szkod... rozwiń
Avatar
)) / 27 grudnia 2010 o 10:44
0
[quote name='Mańka' timestamp='1293366150' post='411435']
Nie plujcie już tak tak na te kobiety bo gdybyście wy rodzili to by rodziły się pięcioraczki a każde z nich miałoby innego ojca!! Potraficie w jedna noc zaliczyć kilka panienek.

Pozdrawiam wszystkich wiernych mężów!

Ps. Całe życie miałam jednego mężczyznę a wiele razy kiłę, trypra i inne syfy!
[/quote]

Toś trafiła gościa.
Avatar
:-) / 27 grudnia 2010 o 09:56
0
[quote name='-ja-' timestamp='1293439699' post='411795']
a mnie zastanawia, co powie bliźniętom, jeśli będą się pytać o dwóch tatusiów
"wiesz kochanie, rozstałam się z tatusiem, strzeliliśmy sobie pożegnalny numerek, potem poszłam do domu, i tam rozłożyłam nogi przed konkubentem. Normalka"
[/quote]
nic nowego
[quote name='-ja-' timestamp='1293439699' post='411795']
a mnie zastanawia, co powie bliźniętom, jeśli będą się pytać o dwóch tatusiów
"wiesz kochanie, rozstałam się z tatusiem, strzeliliśmy sobie pożegnalny numerek, potem poszłam do domu, i tam rozłożyłam nogi przed konkubentem. Normalka"
[/quote]
nic nowego rozwiń
Avatar
-ja- / 27 grudnia 2010 o 09:48
-1
a mnie zastanawia, co powie bliźniętom, jeśli będą się pytać o dwóch tatusiów
"wiesz kochanie, rozstałam się z tatusiem, strzeliliśmy sobie pożegnalny numerek, potem poszłam do domu, i tam rozłożyłam nogi przed konkubentem. Normalka"
Avatar
crx / 27 grudnia 2010 o 09:26
0
Miłość jest po prostu bardzo silnym bodźcem chemicznym ,o podłożu psychologicznym -pojawiającym się u danego osobnika średnio kilka razy do roku.Tyle nauka,a życie............?!!!Pomimo najlepszych intencji różnych religii ,biologia jest nieubłagana...............!!
Avatar
Gość / 26 grudnia 2010 o 22:40
0
[quote name='gość' timestamp='1293398977' post='411708']
jak juz ktos napisal a ja powtorze
do tanga trzeba dwojga
wiec jedna osoba zeby nie wiem jak chciala to i tak nic nie osiagnie
[/quote]

Tak też dobrnęliśmy do finału.Masz rację. Jeśli w małżeństwie nie ma miłości i zrozumienia to nic na siłę nie sklecisz. Stąd te zdrady,kłótnie,nieporozumienia,rozwody.
Życie jest brutalne,ale nie można się poddawać.
[quote name='gość' timestamp='1293398977' post='411708']
jak juz ktos napisal a ja powtorze
do tanga trzeba dwojga
wiec jedna osoba zeby nie wiem jak chciala to i tak nic nie osiagnie
[/quote]

Tak też dobrnęliśmy do finału.Masz rację. Jeśli w małżeństwie nie ma miłości i zrozumienia to nic na siłę nie sklecisz. Stąd te zdrady,kłótnie,nieporozumienia,rozwody.
Życie jest brutalne,ale nie można się poddawać. rozwiń