Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

23 sierpnia 2007 r.
12:35
Edytuj ten wpis

Bóg z satelity

0 0 A A

Rozmowa z ks. Kazimierzem Sową, dyrektorem powstającego kanału religijnego Grupy ITI

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

• Powierzono księdzu misję stworzenia kanału religijnego w telewizji TVN. Istnieje już Telewizja Trwam. Nie wystarczy?

- Najpierw bardzo ważne wyjaśnienie: nowy kanał telewizyjny, nad którym bardzo intensywnie pracujemy od kilku miesięcy, nie jest "dzieckiem” TVN. Jest finansowany przez ITI Neovision, czyli telewizję nowej generacji "n” (platformę satelitarną). Oczywiście, TVN również należy do Grupy ITI, podobnie jak my, ale pomysł nowego religijnego kanału tematycznego nie narodził się w TVN, ale był pomysłem właścicieli Grupy ITI. Co do pytania o TV Trwam - odpowiem krótko: jeszcze nikomu nowe, dobre propozycje nie zaszkodziły. Widzowie wybiorą ten program, który będzie im bardziej odpowiadał.

• Skoro powstaje nowa telewizja religijna, znaczyć może, że będzie proponować inny ogląd świata i rzeczywistości (w tym religijnej) niż ta już istniejąca. Czy dostrzega ksiądz różnorodność tych światów i rzeczywistości? Jeżeli tak, to czym się one r

- Nie sądzę, żeby zadaniem jakiejkolwiek telewizji o profilu religijnym było narzucanie komukolwiek poglądów na świat czy Pana Boga. To wolny wybór każdego człowieka. Ale oczywiste jest, że w naszym kanale, choć będziemy pokazywać ciekawe i ważne wydarzenia i zjawiska religijne dotyczące także innych wyznań chrześcijańskich czy innych religii, to dominować będzie nasze katolickie spojrzenie na świat i rzeczywistość. To dla nas oczywiste - żyjemy w katolickim kraju, gdzie większość, zdecydowana większość ludzi, przyznaje się do wiary i chrześcijańskiej wizji życia.

• Czy możemy mówić też o \"różnych” Kościołach w Polsce? Często słuchając polskich biskupów łatwo odnieść wrażenie, że są z \"różnych” Kościołów. Np. toruńskiego lub łagiewnickiego...

- Różne Kościoły to wymysł publicystów, choć w pewniej mierze także jakaś figura retoryczna pozwalająca zrozumieć, co się w Polsce dzieje. Stało się tak, bo za sprawą polityków doszło do wskazywania, kto w Kościele z kim się bardziej przyjaźni lub kogo gości w swoim domu biskupim. Tymczasem Kościół jest jeden - należy do Chrystusa i to on jest jego "prawdziwą twarzą”.

• Czy Kościół w Polsce nadąża za dynamicznymi przemianami społecznymi? Swego czasu pisał ksiądz, że pora Kościołowi zejść z ambony...

- Od dawna głoszę taki pogląd, za co niektórzy księża mnie krytykują a nawet uważają, że to działalność szkodliwa. Kościół, jeśli to słowo dla wielu utożsamiane jest z jego przedstawicielami, patrząc na wszystko tylko z wyżyn przysłowiowej ambony, nie dostrzega wielu zjawisk, które dziś nie są groźne, a nawet nie są wyraźnie widoczne, ale będą miały bardzo negatywne skutki dla polskiego Kościoła. Tymczasem wielu duchownych zachowuje się tak, jakby Polska i Polacy dalej byli zamknięci w jakiejś twierdzy i wierzyli tylko w to, co ktoś im powie. Tymczasem dziś ludzie podróżują, mieszkają w różnych krajach, są otwarci i spotykają się z różnymi sytuacjami. Mają także bardziej krytyczny stosunek do Kościoła niż starsze pokolenie. Trzeba to przyjąć i podjąć z tymi ludźmi otwartą dyskusję, a nie tylko potępiać ich styl życia czy poglądy.

• Można usłyszeć, że polski Kościół w praktyce codziennej nie pozostaje nadmiernie szeroko otwarty na innych chrześcijan, a ekumenizm jest pozorem uprawianym głównie przez wzgląd i pamięć Jana Pawła II?

- Tu się z panem nie zgodzę. Inicjatywy ekumeniczne wcale nie są ani fragmentaryczne, ani jakieś pojedyncze. Problem polega na czymś innym: miejsc, gdzie obok katolików żyją w zwartej grupie inni chrześcijanie, jest w Polsce stosunkowo mało. Nie jesteśmy tak wielowyznaniowym lub wielokulturowym społeczeństwem jak amerykańskie. To skutkuje tym, że wiele inicjatyw ma charakter trochę "elitarnych”, ale zapewniam: gdzie ludzie różnych wyznań są blisko siebie problemu nie ma. Sam byłem na początku lat 90. katechetą dla katolickiej młodzieży uczącej się w protestanckim liceum w Bielsku-Białej. To doświadczenie życia na co dzień z ewangelikami też wiele mi dało.

• Pytam o to wszystko, żeby lepiej wyobrazić sobie, jaką telwizję chce ksiądz robić. Coś bardziej ku watykańskiej CTV, włoskiej SAT2000 lub francuskiej KTO, czy też może w kierunku rodzimych wzorców?

- Rodzime wzorce są dla niektórych jak wzorzec metra z Sevre - jeśli odejdziesz choćby na milimetr, to już nie mieścisz się w tym, co ktoś ustalił za obowiązujące. My natomiast chcemy robić kanał telewizyjny dla wszystkich ludzi zainteresowanych tematyką religijną i wiarą. Chcemy pokazywać, jak Kościół i chrześcijanin radzi sobie z dorobkiem współczesnej nauki, kultury, z wyzwaniami cywilizacji. Chcemy pokazywać polskich duchownych pracujących misyjnie na wszystkich kontynentach, aby uzmysłowić Polakom, że są także odpowiedzialni za Kościół powszechny. Wreszcie, chcemy pokazać na czym opiera się życie religijne innych wyznań i wiara innych religii. Będzie to zatem kanał telewizyjny o charakterze bardziej edukacyjnym niż dewocyjnym, choć co niedziela pojawi się też transmisja mszy świętej z różnych polskich kościołów i diecezji.

• Pomówmy zatem o ramówce programowej... Co, jak, kiedy?

- Właściwie już ją naszkicowałem, ale dodam tylko dwie informacje: sporo programów przygotowujemy sami, a resztę czasu ramówki uzupełnią filmy dokumentalne i fabularne poświęcone wielkim wydarzeniom w historii Kościoła i wielkim ludziom Kościoła. Oczywiście nie zabraknie także filmowego przypomnienia osoby i pontyfikatu Jana Pawła II. Ruszymy jesienią tego roku, więc już niebawem każdy w Polsce (niestety, na razie tylko w Polsce) będzie miał szanse nas zobaczyć.

• Których dziennikarzy zobaczymy? Krótko mówiąc: nazwiska.

- Nazwiska, nazwiska, nazwiska - to pytanie pojawia się zawsze, jakby samo nazwisko wystarczyło... Oczywiście zadbaliśmy o to, aby nowa telewizja miała swoich wybitnych dziennikarzy: to Szymon Hołownia, laureat kilku najważniejszych nagród dziennikarskich w Polsce, w tym nagrody Episkopatu Polski za publicystykę religijną. To także najwybitniejszy znawca pontyfikatu JP2, autor Encyklopedii Jana Pawła”, Grzegorz Polak. To wreszcie Jarek Makowski, niegdyś dziennikarz "Tygodnika Powszechnego”, specjalista od kultury i tzw. trudnych tematów. Ale dodam też, że mamy w ekipie także byłego pracownika TV Trwam, tak więc widać, że dość szeroko szukaliśmy ciekawych i wartościowych osób.

• Czy już ksiądz wie, jak się będzie telewizja nazywać?

- Nazwa i logo to jedna z najważniejszych tajemnic każdej nowej telewizji. My je już znamy, ale zostanie ujawnione dopiero przed startem naszego programu, dlatego musze przeprosić pana i czytelników, ale nie odpowiem na to pytanie.

• Budżet to też tajemnica?

- Pomysłodawca przedsięwzięcia, pan Mariusz Walter, jeden z współwłaścicieli ITI, określił wydatki, że będą "na wystarczającym poziomie, aby przygotować dobry program”. Ja mogę tylko dodać, że to rząd kilkunastu milionów złotych na początek i gwarancja finansowania programu przez najbliższe lata.

• Jak Kościół będzie sprawował pieczę merytoryczną nad poczynaniami tej telewizji?

- Kościół hierarchiczny został poinformowany o naszym przedsięwzięciu i fakt, że ks. kardynał Stanisław Dziwisz wyraził oficjalną zgodę na moje zaangażowanie w przygotowanie programu stacji jest najlepszym dowodem, że wielu biskupów widzi pozytywną rolę, jaką może spełnić taki kanał. Niemniej jednak inwestycja pozostaje przedsięwzięciem prywatnym.

• Czy spodziewa się ksiądz, że odniesie sukces i co będzie jego miarą?

- Miarą sukcesu dla każdego przedsięwzięcia medialnego są widzowie. My też nie ukrywamy, że miarą sukcesu nowego kanału telewizyjnego będzie zdobycie ciekawej i stałej (choć nie musi to oznaczać koniecznie wielkiej liczbowo) widowni. Osobiście jestem przekonany, że jest nie tylko miejsce, ale wręcz potrzeba zaprezentowania w Polsce takiego kanału telewizyjnego.

Pozostałe informacje

Nie ma mocnych na Orlen Oil Motor! [zdjęcia kibiców]
ZDJĘCIA KIBICÓW
galeria

Nie ma mocnych na Orlen Oil Motor! [zdjęcia kibiców]

Kibice przy Al. Zygmuntowskich tym razem mogli trochę narzekać na nudę. Ich pupile szybko rozstrzygnęli kolejny mecz i znowu wysoko pokonali rywali. Tym razem Orlen Oil Motor Lublin wygrał z Apatorem Toruń 53:37. Każdy kibic chciałby jednak mieć takie powody do narzekania. Sprawdźcie, jak w piątkowy wieczór wyglądały trybuny.

Apator Toruń też rozbity. Trzeci mecz i trzecie wysokie zwycięstwo Orlen Oil Motoru Lublin [zdjęcia, wideo]
galeria
film

Apator Toruń też rozbity. Trzeci mecz i trzecie wysokie zwycięstwo Orlen Oil Motoru Lublin [zdjęcia, wideo]

Orlen Oil Motor Lublin się nie zatrzymuje. Choć show na torze Best Auto przy Alejach Zygmuntowskich skradł w piątkowy wieczór Emil Sajfutdinow, to jego występ dla kibiców gości był tym z cyklu na otarcie łez. Lubelskie „Koziołki” wygrały 53:37, a goście na 15. gonitw byli górą w zaledwie dwóch.

Orlen Oil Motor Lublin - KS Apator Toruń [zapis relacji na żywo]
RELACJA NA ŻYWO
galeria

Orlen Oil Motor Lublin - KS Apator Toruń [zapis relacji na żywo]

Po wysokim domowym zwycięstwie nad ebut.pl Stalą Gorzów Orlen Oil Motor Lublin po raz drugi z rzędu wystąpi przed własną publicznością. O godzinie 20.30 lubelski Koziołki podejmą Anioły z Torunia

Agresja rówieśnicza: jak można rozwiązać problem

Agresja rówieśnicza: jak można rozwiązać problem

Stop agresji wśród młodzieży – to temat konferencji poświęconej sposobom zapobiegania sytuacjom konfliktowym w środowisku młodych osób. W piątkowym (26 kwietnia) spotkaniu w siedzibie Urzędu Miasta Lublin udział wzięli dyrektorzy szkół, nauczyciele, wychowawcy, pedagodzy i psycholodzy, którzy na co dzień pracują z dziećmi i młodzieżą

Rockowy Beret
foto
galeria

Rockowy Beret

Zapraszamy do obejrzenia fotogalerii z Beretu w rockowym klimacie lat 80's! T.Love, Elektryczne Gitary, Kazik i Kult, Lady Pank itd. – tak pokrótce można streścić listę rockowych zespołów, przy których bawili się goście. Zobaczcie, jak się bawił Lublin!

Ostatnie dni przed maturą. Absolwenci Grabskiego odebrali świadectwa
ZDJĘCIA
galeria

Ostatnie dni przed maturą. Absolwenci Grabskiego odebrali świadectwa

Absolwenci Zespołu Szkół nr 1 im. Władysława Grabskiego w Lublinie odebrali dziś świadectwa ukończenia szkoły. I choć matura już za kilka dni, kończą szkołę z pozytywnym nastawieniem i nadzieją na dobry wynik z egzaminu dojrzałości.

Tragedia w sokolej rodzinie. "Najprawdopodobniej został otruty"

Tragedia w sokolej rodzinie. "Najprawdopodobniej został otruty"

Po perypetiach w sokolim gnieździe na Wrotkowie myśleliśmy że zapanowała sielanka. Niestety w piątek po południu znaleziono Czarta. Ptak padł, ornitolodzy podejrzewają otrucie.

SPSK Nr 4 w Lublinie: Jest nowy dyrektor

SPSK Nr 4 w Lublinie: Jest nowy dyrektor

Michał Szabelski, pracujący do tej pory na stanowisku zastępcy dyrektora ds. Finansów i Rozwoju Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego Nr 4 w Lublinie został nowym dyrektorem placówki.

W nocy ściśnie mróz. IMGW ostrzega
ALERT POGODOWY

W nocy ściśnie mróz. IMGW ostrzega

W piątek termometry w województwie lubelskim przekroczyły barierę 10 stopni Celsjusza. Jednak w nocy pogoda się zmieni i nadejdą przygruntowe przymrozki.

Liczba Polaków zwiększyła się o 24
galeria

Liczba Polaków zwiększyła się o 24

W piątek w Lubelskim Urzędzie Wojewódzkim wojewoda wręczył obywatelstwa. Wśród nich jest czworo dzieci.

Chornobyl Liquidators: Promieniowanie, trudne decyzje i Likwidatorzy (wideo)
film

Chornobyl Liquidators: Promieniowanie, trudne decyzje i Likwidatorzy (wideo)

26 kwietnia 1986 roku do eksplozji i zniszczenia reaktora nr 4 Czarnobylskiej Elektrowni Jądrowej. Przy usuwaniu skutków katastrofy z narażeniem życia pracowali Likwidatorzy, I to im poświęcona jest polska gra Chornobyl Liquidators.

MKS FunFloor Lublin coraz bliżej srebra, w sobotę mecz w Gnieźnie

MKS FunFloor Lublin coraz bliżej srebra, w sobotę mecz w Gnieźnie

W sobotę MKS FunFloor zmierzy się na wyjeździe z MKS URBiS Gniezno. To jedno z kluczowych spotkań w wyścigu o srebrny medal.

Udawali prokuratora i policjanta, a kobieta straciła 60 000 złotych

Udawali prokuratora i policjanta, a kobieta straciła 60 000 złotych

Gmina Krasnystaw: 66-letnia kobieta padła ofiarą oszustów. Jeden podawał się za prokuratora, drugi za policjanta. Obaj wmawiali jej udział w policyjnej akcji.

Szturm i dywersanci. Co lubelscy terytorialsi ćwiczyli w mieście?

Szturm i dywersanci. Co lubelscy terytorialsi ćwiczyli w mieście?

Dywersanci planowali szturm i zamach terrorystyczny w pobliżu jednego z zakładów produkcyjnych w Lublinie – to główny punkt ćwiczeń żołnierzy z 21 Lubelskiego Batalionu Lekkiej Piechoty z Lublina.

Mieszkańcy Białej Podlaskiej jeżdżą Boltem

Mieszkańcy Białej Podlaskiej jeżdżą Boltem

Od 24 kwietnia mieszkańcy Białej Podlaskiej mogą korzystać z aplikacji do zamawiania przejazdów taksówkowych

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium