Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

10 maja 2007 r.
18:46
Edytuj ten wpis

Brzeg gdzieś jest. Tylko trzeba ciągle płynąć...

Rafał cudem przeżył wypadek. Miał nie chodzić, a nawet nie siedzieć i nie widzieć - tak mówili lekarze.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Ojciec rzucił dla niego wszystko: stał się jego pielęgniarką, rehabilitantem, przewodnikiem. I postawił syna na nogi.
31 maja 2002 roku, godzina 16.40 - tej chwili państwo Langowie z Milanowa pod Parczewem nie zapomną do końca życia. W ich 6-letniego syna wjechał pirat drogowy.
- Rafał bawił się z bratem ciotecznym u znajomych. Potem wracał do domu poboczem. I wjechał w niego ten człowiek. Już dwa miesiące wcześniej straszył Rafałka w parku motorynką. Udawał, że chce go przejechać - nawet po latach przeżywa te chwile Sławomir Langa, tata Rafała.
- Szłam po niego, nagle podbiegł do mnie chłopak z naszej wsi i zaczął krzyczeć o wypadku. Jak zobaczyłam go na tej trawie, nie płakałam. Byłam w szoku, chciałam go brać na ręce. Dopiero potem zrozumiałam, że trzeba jechać do szpitala. Chciałam jechać na bosaka, bo pogubiłam klapki - wspomina Ewa Langa, mama chłopca.

Szpital

Karetka wiezie Rafała do szpitala w Parczewie. Stąd helikopter transportuje go do Dziecięcego Szpitala Klinicznego w Lublinie. Rafałek nie przetrzymałby transportu karetką. Twarz miał poobijaną tak, że trudno było go rozpoznać.
Odbite płuca, złamana noga, uszkodzenie nerwu wzrokowego, brak przytomności i najgorsze: uraz mózgu.
- Wierzyłem, że go uratują. Nie płakałem. Ja mam coś takiego w sobie, że nie rozpamiętuję, tylko myślę co zrobić, żeby wyjść z danej sytuacji - mówi Sławomir Langa.
Mama rafała nie mogła przestać płakać. - Poczytałam mu trochę przy łóżku i szłam się wypłakać na korytarz. Szlochałam pod drzwiami. Nie dało się nie płakać, jak się patrzyło na niego - mówi cicho.
- Niektórzy mówili, że syna to już tylko hospicjum czeka, że nawet jak przeżyje to z łóżka nie wstanie. Nie chciałem tego słuchać. Jak leżał nieprzytomny, puszczałem mu muzykę na synchronizację półkul mózgowych: to leczy mózg, działa na podświadomość - opowiada tata. - Nagrywałem na taśmę jak żona czyta bajki, żeby puszczać je dziecku z magnetofonu.

Bo tak trzeba

Pomogło.
Rafał odzyskał przytomność, ale leżał na intensywnej terapii do swoich urodzin; do 23 czerwca.
- Szansa na przeżycie była znikoma. Dzieci w lepszym stanie umierały na oddziale. Modliłem się i myślałem: co będzie później? Czułem się jak osoba która nie umie pływać, a którą wyrzucono na środek oceanu. Ale wiedziałem, że gdzieś jest ten brzeg i że trzeba płynąć, płynąć i płynąć... - mówi twardo pan Langa.
Rafał mówił wtedy tak: To głupia choroba, jakiś rak mnie zaatakował. - Miał świadomość, że jest z nim źle. Był bardzo rozwiniętym dzieckiem, wyprzedzał swoich rówieśników. Jako 6-latek umiał w pamięci dodawać trzycyfrowe liczby - chwali Rafała ojciec.
- Mąż z nim był dzień i noc, nie odchodził od jego łóżka. Spisał się jako matka. Ze świecą szukać takiego człowieka - nie kryje dumy Ewa.
Sławomir Langa był pierwszym ojcem, który spał przy dziecku na oddziale rehabilitacji. Czuł, że tak trzeba; że tam jest jego miejsce. Że może pomóc. Już wcześniej interesował się mózgiem, jego pracą, naczytał się książek. - I wtedy ta wiedza mi pomogła. W życiu coś jest po coś, prawda?

Praca

W sierpniu Rafała wypisują ze szpitala. Ciało bezwładne. Nie może sam siedzieć.
Do wózka musi być przymocowany, żeby nie spaść. - Tego dnia, jak wychodziliśmy, przywieźli dziecko z połamanymi rękami, nogami. Wtedy pomyślałem, dzięki Bogu, że to tylko tak. Ja już wiedziałem, co to znaczy uraz mózgu - kiwa głową pan Langa.
Rafał wraca do domu. Ojciec, nauczyciel wychowania fizycznego w liceum w Milanowie bierze zwolnienie. Każdą chwilę spędza przy dziecku.
- Rafałowi trzeszczały kości przy każdym ruchu, było bardzo źle - tłumaczy ojciec. - Każdego dnia odginałem mu paluszek po paluszku. Bo prawda jest taka, że to co mogą zrobić lekarze to 20 procent, reszta to praca rodziny. Mozolna praca.
Kiedy jedzie z synem w październiku do DSK, jest o niebo lepiej. - Rafał jeździł jeszcze wtedy na wózku, ale jak go zobaczył dr Witold Lesiuk to nie mógł uwierzyć, że to to samo dziecko. Mówił, że jak jest taki postęp, to syn na pewno wyjdzie z tego. Dodał nam otuchy.

Efekty

Langa nie wraca do pracy. Walczy o zdrowie syna. Całe życie rodziny podporządkowane jest jemu. W końcu Rafał robi pierwszy krok. - Czy mogłem postąpić inaczej? On mi się wyśnił jak żona była w 6 tygodniu ciąży. We śnie nazwałem go Rafałem. Potem jak ktoś się pytał, czy będę miał syna czy córkę, zawsze mówiłem, że Rafałka.
Sławomir Langa kończy kursy gimnastyki wzroku podstawowy i zaawansowany, masażu leczniczego i szybkiego czytania.
Z synem jedzie na kurs "Mądre dziecko” - tu Rafał uczy się szybciej przyswajać wiedzę i usprawniać pamięć.
- Rafał miał zanik nerwu wzrokowego, nie reagował jednym okiem na światło. Ale gimnastykowałem mu wzrok różnymi metodami i teraz widzi, odróżnia kolory - Langa nie kryje radości.
Kolejne zabiegi to ozonoterapia i masaże, które niwelują przykurcze i rozluźniają mięśnie. To ważne, bo Rafał ma jedną nogę krótszą.
Sześć razy w tygodniu basen; 40 kilometrów od Międzyrzeca.

Chwytamy się wszystkiego

Jeszcze mało.
Sławomir Langa zrobił w domu siłownię.
- Tata ze mną ćwiczy - chwali się Rafał.
- Im więcej teraz pracy włożymy, tym później będą lepsze efekty - dodaje tata.
Nie jest lekko, bo rehabilitacja dużo kosztuje. A oprócz 11-letniego Rafała, państwo Langowie mają troje małych dzieci: Adasia, Marzenkę i maleńką Oliwkę. - Teraz jestem na urlopie wychowawczym. Ja bym chciał pracować, ale kto by wtedy wykonywał moją pracę przy dziecku? - zastanawia się pan Sławek.
Rafał był ostatnio na kilku lekcjach gry na pianinie, żeby uaktywnić prawą półkulę mózgu. - Chwytamy się wszystkich możliwości. Gospodyni księdza udziela mu lekcji nieodpłatnie - mówi Langa.

Rower

Na podwórku u Langów stoi rower; składak taki.
Rafał strasznie przeżywał, że sam nie potrafi na nim jeździć. Zawsze pomagał tata, albo mama.
Ale Niedziela Palmową to był wielki dzień.
- Prosił: mamusiu poprowadź mnie na rowerku. Powiedziałam: postaraj się sam, bo mnie bardzo plecy bolą. I... pojechał. A jak krzyczał "Hurra hura, jeżdżę na rowerze!” - cieszy się Ewa.
Rafał rozwija się coraz lepiej.
Pisze w normalnym zeszycie, wcześniej rodzice drukowali mu specjalne pogrubione linie. Lepiej czyta, chociaż jeszcze niedawno prawie wcale nie widział.
- Widzimy postęp, ale to jeszcze nie koniec, to dopiero początek drogi. Determinacja i miłość czynią cuda - kiwa głową tata. - Ale cudom też trzeba pomóc pracą.
- Mam najlepszego tatę na świecie - mówi Rafał. - Chociaż nie, Jezus miał lepszego.

Pozostałe informacje

Po lewej poparcie dla Karola Nawrockiego, po prawej dla Rafała Trzaskowskiego
wybory
galeria

Lubelskie: Wyborcze mapy poparcia dla kandydatów na prezydenta RP

Jak wygląda geograficzny rozkład poparcia dla kandydatów na prezydenta RP? Na Lubelszczyźnie Rafał Trzaskowski wygrywał w Chełmie i Lublinie. Karol Nawrockinajlepszy wynik osiągnął w powiecie janowskim. W łęczyńskim wyborcy czują sentyment do Mentzena. Braunowi najlepiej poszło w bialskim.

Piłkarze Lutni Piszczac (niebieskie stroje) są liderem tabeli

Lutnia i Orlęta Łuków na remis, pozostałe wyniki bialskiej klasy okręgowej

Lutnia Piszczac zremisowała z Orlętami Łuków i jest już blisko wywalczenia awansu do IV ligi

Jak zadbać o panele fotowoltaiczne aby służyły jak najdłużej?

Jak zadbać o panele fotowoltaiczne aby służyły jak najdłużej?

Odpowiednie dbanie o panele fotowoltaiczne może znacząco wydłużyć ich żywotność oraz zwiększyć efektywność działania całej instalacji. Choć panele słoneczne są zaprojektowane z myślą o wieloletniej pracy w zmiennych warunkach atmosferycznych, ich stan techniczny wymaga okresowej kontroli i właściwego traktowania.

Sklepy z biżuterią – na co zwrócić uwagę przy zakupie złotej bransoletki?

Sklepy z biżuterią – na co zwrócić uwagę przy zakupie złotej bransoletki?

Złota bransoletka to nie tylko ozdoba, ale także pamiątka i osobisty akcent w codziennym stylu. Wybór idealnego modelu może jednak budzić wątpliwości – od rodzaju splotu, przez próbę złota, aż po miejsce zakupu. Jeśli zastanawiasz się, jak wybrać bransoletkę, która będzie piękna, trwała i dobrze dopasowana do ciebie lub osoby, którą chcesz obdarować – ten poradnik jest właśnie dla ciebie.

Założył firmę w Danii i nie żałuje: Oto 8 powodów, dla których to najlepszy kraj do prowadzenia biznesu

Założył firmę w Danii i nie żałuje: Oto 8 powodów, dla których to najlepszy kraj do prowadzenia biznesu

Dania kojarzy się z porządkiem, rowerami, hygge i wysokimi podatkami. Ale czy wiedziałeś, że to także jedno z najlepszych miejsc na świecie do prowadzenia firmy? Przedsiębiorcy z całej Europy coraz częściej wybierają ten kraj jako swoją bazę operacyjną – nie bez powodu. Od prostego systemu rejestracji, przez cyfrową administrację, aż po realne wsparcie dla startupów – Dania stawia na rozwój i przejrzystość. W tym artykule pokazujemy, dlaczego prowadzenie firmy w Danii może być Twoją najlepszą decyzją biznesową.

Tanew Majdan Stary odniosła cenne zwycięstwo w Łaszczowie

Tanew Majdan Stary wygrała na trudnym terenie. Wyniki zamojskiej klasy okręgowej

Tanew Majdan Stary z kolejnym bardzo ważnym zwycięstwem. Podopieczni trenera Bogdana Antolaka przegrywali do przerwy w Łaszczowie z tamtejszą Koroną, ale dzięki świetnej drugiej części spotkania wrócili do domów z kompletem punktów

Prawica triumfuje pomimo zwycięstwa Trzaskowskiego? Ekspert ocenia wyniki wyborów
film

Prawica triumfuje pomimo zwycięstwa Trzaskowskiego? Ekspert ocenia wyniki wyborów

Znamy 100 procent wyników wyborów prezydenckich w Polsce. Co oznaczają wyniki poszczególnych kandydatów dla drugiej tury wyścigu o pałac prezydencki? O tym rozmawia Artur Siekaczyński z dr. Łukaszem Lewkowiczem z Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej.

Jak przygotować firmę na inwentaryzację? Praktyczny poradnik z listą sprzętów

Jak przygotować firmę na inwentaryzację? Praktyczny poradnik z listą sprzętów

Konieczność przeprowadzenia inwentaryzacji to jeden z ważniejszych elementów zarządzania majątkiem każdej firmy, niezależnie od jej wielkości czy branży. Często czynności inwentaryzacyjne są postrzegane jako czasochłonny obowiązek, jednak inwentaryzacja roczna (lub przeprowadzana z inną częstotliwością) dostarcza bezcennych informacji o rzeczywistym stanie składników majątku, stanów magazynowych oraz jak wygląda stan zapasów i środków trwałych.

W drugiej turze wyborów prezydenckich, która odbędzie się 1 czerwca spotkają Rafał Trzaskowski z Platformy Obywatelskiej i Karol Nawrocki, kandydat popierany przez Prawo i Sprawiedliwość

Wybory 2025. Pełne wyniki pierwszej tury. Trzaskowski - 31,36 proc., Nawrocki - 29,54 proc

Państwowa Komisja Wyborcza podała pełne wyniki wyborów na prezydenta RP. Dane ze wszystkich 31 143 obwodów wskazały na zwycięstwo Rafała Trzaskowskiego, który w drugiej turze zmierzy się z Karolem Nawrockim.

Wybory 2025. W łęczyńskim Nawrocki, a za nim Mentzen

Wybory 2025. W łęczyńskim Nawrocki, a za nim Mentzen

W powiecie łęczyńskim pierwsze miejsce w niedzielnych wyborach na prezydenta RP zajął Karol Nawrocki, który pokonał Sławomira Mentzena. Dopiero trzeci - Rafał Trzaskowski.

Wybory 2025. W ryckim Nawrocki wygrywa z dużą przewagą

Wybory 2025. W ryckim Nawrocki wygrywa z dużą przewagą

W powiecie ryckim Karol Nawrocki wspierany przez Prawo i Sprawiedliwość zdystansował konkurentów. Wygrał z wynikiem 42,72 proc. Rafał Trzaskowski z Koalicji Obywatelskiej był drugi, a Sławomir Mentzen trzeci.

Zamojska klasa okręgowa. Kryształ Werbkowice wygrał w Starym Zamościu

Zamojska klasa okręgowa. Kryształ Werbkowice wygrał w Starym Zamościu

Kolejna niespodzianka w najciekawszej lidze świata. Zajmujący przedostanie miejsce w tabeli Kryształ Werbkowice pokonał w Starym Zamościu tamtejszą Omegę. Dla podopiecznych trenera Zbigniewa Wójcika był to pierwszy komplet punktów od 13 kwietnia i wygranej z Grafem Chodywańce

Kleszcz

Obalamy mity o kleszczach

Coraz więcej opiekunów psów i kotów zdaje sobie sprawę, jak wielkim zagrożeniem dla ich pupili są kleszcze. Te krwiopijne pasożyty mogą zarazić czworonoga śmiertelną chorobą odkleszczową… Niestety, wokół nich wciąż krąży wiele mitów, a konsekwencje błędnych przekonań mogą być naprawdę poważne! Co musisz wiedzieć o kleszczach, by zapewnić swojemu zwierzakowi bezpieczeństwo?

Parczew z powiatem za Nawrockim. Kto na drugim miejscu?
wybory2025

Parczew z powiatem za Nawrockim. Kto na drugim miejscu?

Wyniki pierwszej tury wyborów w Parczewie i powiecie parczewskim.

Wybory 2025. Lubartów i powiat lubartowski za Nawrockim

Wybory 2025. Lubartów i powiat lubartowski za Nawrockim

W Lubartowie Karol Nawrocki zdobył 32,62 proc. głosów, a drugi Rafał Trzaskowski 27,62 proc. W całym powiecie przewaga kandydata popieranego przez PiS była jeszcze wyższa, a kandydat Koalicji Obywatelskiej znalazł się dopiero na trzecim miejscu.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium