Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

3 maja 2007 r.
16:43
Edytuj ten wpis

Całe szczęście jest amnestia

0 0 A A

Co by było, gdyby nagle każda mama, tata, wujek, ciotka, sąsiadka, znajomy musieli po raz kolejny zdać maturę? Ale tym razem tę nową maturę?

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Sprawdziliśmy to, organizując egzamin dojrzałości dla rodziców tegorocznych maturzystów.
Reguły były jasne: nie ma ściągania, rozmawiania na sali i wnoszenia żadnych maskotek. - I wszyscy musimy pisać jednakowym długopisem. Czarnym - znajomością zasad egzaminacyjnych wykazuje się "maturzysta” Tadeusz Walasek. Na co dzień dyrektor Oddziału Regionalnego Banku Polskiej Spółdzielczości w Lublinie i tata Moniki, która dziś głowi się nad prawdziwym arkuszem maturalnym z języka polskiego. - Dlatego przyniosłem dla wszystkich coś do pisania - dodaje i rozdaje jednakowe pisaki.

Może kalkulator?

- Etam, nie potrzebuję - mówi Urszula Ochal.
- Nieee?! - dziwią się koledzy z egzaminacyjnej ławy.
- Nie. Dodawać, odejmować i mnożyć jeszcze umiem. Dam sobie radę - śmieje się Urszula. Nic dziwnego. Od 23 lat uczy matematyki. Kiedyś w liceum, teraz w gimnazjum. Oprócz tego sprawdza arkusze maturalne. Z matematyki oczywiście.
Rozdajemy arkusze. Każdy mógł wcześniej wybrać przedmiot z którego będzie zdawał egzamin. - Poproszę o pytania z Wiedzy o Społeczeństwie - mówi Edward Flis, prawnik z wykształcenia, ale z zawodu funkcjonariusz państwowy. Jego syn, Konrad chyba też pójdzie w ślady taty. Będzie zdawał na prawo.
- A ja mogę wymienić na arkusz rozszerzony? - pyta Tadeusz Walasek. - Bo podobno ten podstawowy jest mimo wszystko trudniejszy. Tak mi córka mówiła.
Nie ma przeproś. Arkusze wydrukowane i muszą być rozdane. Uczniowie zdecydowali się na WOS, polski, matematykę i wiedzę o tańcu.

Co to jest demi-plié?!?!?

Startujemy.
- O Boże! - krzywi się Helena. Nie chce występować z nazwiska, bo syn jej zabronił. Powiedział, że to będzie wielki obciach, jak nie zda naszej matury. - To dzieci muszą coś takiego znać? - dziwi się, gdy zaczyna analizować arkusz z wiedzy o tańcu na poziomie podstawowym. Od kilkunastu lat jest związana z kulturą, a zwłaszcza z tańcem. Teraz mówi, że chyba musi zacząć się znowu uczyć. - Podaj nazwy stylów tańca hinduskiego, do których odnoszą się poniższe definicje. Początkowo wykonywały go tancerki świątynne devadasi. W spektaklu bierze zazwyczaj udział solistka, której towarzyszą muzykanci i śpiewacy. Taniec charakteryzuje ciągłe demi-plié, skoki, obroty, wystukiwanie rytmu stopami i skomplikowana mudra... Ale co to jest demi-plié? Ja chyba obleje!

Kiedy nie było dysleksji

Nerwy co raz większe.
- Muszę przyznać, że miałam obawy czy w ogóle się decydować na to zdawanie - przyznaje Urszula. - A już całkiem byłabym zestresowana gdybym dostała poziom rozszerzony.
- Ja to chętnie bym wersję dla dyslektyków napisał - mówi Tadeusz i zaraz dodaje, że tak naprawdę nie uznaje dyslektyków: - Za moich czasów o czymś takim nie było mowy.
- Oj jest... Wiem, bo mam kontakt z uczniami - przekonuje Urszula.
Uciszamy towarzystwo. Ze skupieniem wracają do swoich arkuszy.
Irena Borkowska, urzędniczka. Jej syn, Sebastian, tegoroczny maturzysta ma humanistyczną duszę. Ona - wręcz przeciwnie. Zawsze na świadectwach były piątki z matematyki. Zresztą liczenie ma na co dzień w pracy. I chyba tak dla oddechu wybrała język polski. I teraz głowi się na twórczością Kapuścińskiego. - Czytałam coś... Ale nie przypuszczałam, że aż tak dogłębnie trzeba będzie go analizować.

Lepsze czasy dla ściągania

Czas mija, zostało dwadzieścia minut. Na sali widać już rozluźnienie. Zaczynają się wspominki na temat dawnej matury. - Kiedyś obowiązkowo zdawało się matematykę i polski. Oba pisemnie. Do tego dobierało się dwa przedmioty ustnie. Ja zdecydowałem się na historię i geografię - wspomina Edward.
- A ja o dziwo biologię i coś takiego co nazywało się propedeutyka nauki o społeczeństwie - dodaje Tadeusz.
Gdy wspominki schodzą na matematykę, wszyscy wybuchają śmiechem. - Nie wiem jak to się stało, ale po pewnym czasie zadania z matematyki zaczęły krążyć po sali - wspomina jeden z "uczniów”. - Ściąganie wtedy było o wiele prostsze.
- Mnie jedna z nauczycielek poprosiła o spisanie zadania z matematyki na karteczkę. Później ją wzięła i dyskretnie rozdawała innym uczniom - wspomina Irena.
- A ja, gdy skończyłem pisać wypracowanie z polskiego poprosiłem koleżankę o sprawdzenie błędów ortograficznych. Bez problemu wymieniliśmy się kartkami - dodaje Edward.

Nowa matura ogranicza

- Nie było aż tak źle - mówi Tadeusz, gdy oddaje prace. - Ale jakbym był młodszy, to nie wiem czy dałbym radę to napisać. Słucham tego, co dzieje się w kraju, więc mam orientację.
- Ja mam wrażenie, że ta nowa matura jest bardzo ograniczająca. Jeśli nie przypasuje się w klucz odpowiedzi, które ktoś wymyślił, to może być kiepsko - mówi Edward.
- Sto razy wolałabym pisać coś swoimi słowami, a nie zastanawiać się co miał na myśli twórca tego arkusza - przyznaje Irena.
- Młodzież jest jednak tego świadoma. Widzę jak moja córka przygotowuje się do matury. Ona zna technikę tworzenia arkuszy i uczy się tak, żeby dopasować się do odpowiedzi przewidzianej w zestawie - dodaje Tadeusz.
- Tylko w matematyce wszystko jest jasne. Bo wynik musi wyjść ten sam. Tu nie ma niejednoznaczności - ucina Urszula.

Może amnestia Giertycha?

- Tylko nie piszcie, jak oblejemy - proszą wszyscy.
Oblać, nie oblali. Przynajmniej z tego jednego, wybranego przedmiotu. Ale maksymalnej ilości punktów nikt nie dostał. Odpowiedzi zbyt często odbiegały od klucza odpowiedzi.
- Przyznaje, że czasami strzelałem - śmieje się Edward.
Czego nie wiedzieli rodzice tegorocznych maturzystów? Że organizacja, której celem jest "utworzenie wspólnego rynku usług, pracy, towarów, obejmującego wszystkie państwa członkowskie” to Unia Europejska. Myliły się im pojęcia: szowinizmu i nacjonalizmu, definicje norm moralnych i obyczajowych. Źle wyjaśniono pojęcia "etycznej nadwyżki” z Kapuścińskiego. No i kto to w ogóle był ten Emile Jaques-Dalcroze? A Rudolf von Laban i Kurt Jooss?
- Gdybym miała to zdawać w rzeczywistości liczyłabym na amnestię Giertycha - śmieje się Helena. - Teraz pozostaje mi trzymać kciuki za syna.

Pozostałe informacje

Górnik Łęczna wraca z punktem po meczu walki w Katowicach

Górnik Łęczna wraca z punktem po meczu walki w Katowicach

W meczu kończącym 29. kolejkę Fortuna I Ligi Górnik Łęczna zremisował bezbramkowo w Katowicach z tamtejszym GKS. Zielono-czarni tym samym wypadli poza strefę barażową, ale różnice punktowe w tabeli są tak znikome, że wciąż mają szansę na znalezienie się w barażach o PKO BP Ekstraklasę

Złoto Adeli Piskorskiej, dyskwalifikacja Laury Bernat i ciekawy I dzień pływackich MP w Lublinie
galeria

Złoto Adeli Piskorskiej, dyskwalifikacja Laury Bernat i ciekawy I dzień pływackich MP w Lublinie

W czwartek na Aqua Lublin wystartowały Mistrzostwa Polski w kategorii open i młodzieżowców (19-23 lata). Dla naszych zawodników, to ostatnia szansa, żeby wywalczyć bilet na igrzyska olimpijskie w Paryżu. Pierwszego dnia AZS UMCS wywalczył cztery medale. Złoto zdobyła chociażby Adela Piskorska.

Bogdanka Arka wygrała w Bielsku-Białej. Decydujące starcie o finał w Chełmie

Bogdanka Arka wygrała w Bielsku-Białej. Decydujące starcie o finał w Chełmie

W drugim meczu półfinałowym fazy play-off Bogdanka Arka pokonała na wyjeździe BBTS Bielsko-Biała. Decydujące spotkanie zostanie rozegrane w sobotę w Chełmie.

Boskie Buenos. Koncert Dmiana Ukeje
28 kwietnia 2024, 20:00

Boskie Buenos. Koncert Dmiana Ukeje

W swoim ostatnim - jak dotąd - scenicznym wcieleniu, Damian Ukeje podzieli się z nami autorską interpretacją muzyki zespołu Maanam. Koncert już w najbliższą niedzielę (28 kwietnia) w Fabryce Kultury Zgrzyt.

Znowu brak skuteczności i proste błędy. Motor zgubił punkty w meczu z Chrobrym Głogów [zdjęcia, wideo]
galeria
film

Znowu brak skuteczności i proste błędy. Motor zgubił punkty w meczu z Chrobrym Głogów [zdjęcia, wideo]

Niestety, po raz kolejny można o występie Motoru napisać to samo – niewykorzystane sytuacje i błędy w defensywie. W czwartkowy wieczór drużyna Mateusza Stolarskiego prowadziła z Chrobrym Głogów 1:0, ale musiała się zadowolić remisem.

Polała się krew. I to kilkanaście litrów
Patronat Dziennika Wschodniego
galeria

Polała się krew. I to kilkanaście litrów

Za nami Wampiriada, czyli akcja Niezależnego Zrzeszenia Studentów UMCS i RCKiK. Przez dwa dni, kilkadziesiąt osób honorowo oddało swoją krew.

Nowa do kolekcji. Srebrna moneta na 100 lat złotego
galeria

Nowa do kolekcji. Srebrna moneta na 100 lat złotego

Narodowy Bank Polski wyemitował srebrne monety, upamiętniające wprowadzenie w 1924 roku waluty odrodzonego państwa polskiego. Setna rocznica złotego w obiegu jest nie lada gratką dla kolekcjonerów. W czwartek stali od wczesnego rana w kolejkach, aby pieniądz kupić.

Agata Fisz jedynką na lubelskiej liście Lewicy do Europarlamentu. PiS postawi na Kamińskiego czy Czarnka?

Agata Fisz jedynką na lubelskiej liście Lewicy do Europarlamentu. PiS postawi na Kamińskiego czy Czarnka?

Agata Fisz otworzy lubelską listę Lewicy w wyborach do Parlamentu Europejskiego. Znamy także nazwiska liderów dwóch innych ugrupowań w regionie, które wystawią swoich kandydatów. "Jedynką" Koalicji Obywatelskiej będzie posłanka Marta Wcisło, a Konfederacji były europoseł Mirosław Piotrowski.

Krzyż pański z takim synem. Wyzywał matkę, groził, że spali jej dom

Krzyż pański z takim synem. Wyzywał matkę, groził, że spali jej dom

To nie była pierwsza taka awantura, ale tym razem matka nie wytrzymała. Wezwała policję do wyrodnego syna. 27-latek został aresztowany.

Zbigniew Stopa nowym prezesem LW Bogdanka

Zbigniew Stopa nowym prezesem LW Bogdanka

Od 1 maja nowym prezesa zarządu LW Bogdanka będzie Zbigniew Stopa. Jego zastępcą ds. produkcji zostanie Bartosz Rożnawski, a Sławomir Krenczyk będzie wiceprezesem ds. rozwoju.

Kandydaci KO z Lubelskiego. Jedynką Marta Wcisło, dwójką Krzysztof Grabczuk. Kto jeszcze do Europarlamentu?
Wideo

Kandydaci KO z Lubelskiego. Jedynką Marta Wcisło, dwójką Krzysztof Grabczuk. Kto jeszcze do Europarlamentu?

9 czerwca odbędą się wybory do Parlamentu Europejskiego. Wiemy, już kto będzie kandydował z listy Koalicji Obywatelskiej w okręgu nr 8, obejmującym województwo lubelskie. Czołowych pięć miejsc zajęli obecni parlamentarzyści. Jedynką będzie Marta Wcisło, a dwójką Krzysztof Grabczuk. Na kolejnych pozycjach znaleźli się: Małgorzata Gromadzka, Michał Krawczyk i Krzysztof Bojarski.

Bawimy się z „lokomotywami" Funduszy Europejskich

Bawimy się z „lokomotywami" Funduszy Europejskich

W związku z obchodami 20 rocznicy przystąpienia Polski do Unii Europejskiej Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego w Lublinie we współpracy z beneficjentami Funduszy Europejskich przygotował szereg atrakcji. Ich kulminacją będą zaplanowane na 10 i 11 maja br. Dni Otwarte Funduszy Europejskich (DOFE). Już teraz zachęcamy jednak do skorzystania z propozycji przygotowanych przez tzw. „Lokomotywy Funduszy Europejskich”.

Gdzie jest Krzysztof Chabros? Wyjechał z domu rowerem i przepadł

Gdzie jest Krzysztof Chabros? Wyjechał z domu rowerem i przepadł

Od poniedziałku nikt z bliskich nie miał z nim kontaktu. Trwają poszukiwania zaginionego 61-latka z gminy Końskowola.

Spuścił z cysterny już 115 litrów paliwa. I wtedy przyszli SOK-iści

Spuścił z cysterny już 115 litrów paliwa. I wtedy przyszli SOK-iści

Była informacja, a zaraz po tym błyskawiczna reakcja. Dzięki temu funkcjonariusze Straży Ochrony Kolei na gorącym uczynku zatrzymali złodzieja paliwa. 59-latek spuścił z cysterny ok. 115 litrów.

Utrudnienia przy ul. Zawadówka. Rusza przebudowa ulicy

Utrudnienia przy ul. Zawadówka. Rusza przebudowa ulicy

Od dzisiaj (25 kwietnia ) kierowcy w Chełmie muszą baczniej uważać przy ul. Zawadówka w Chełmie. W tym miejscu z uwagi na rozpoczęcie prac związanych z przebudową ulicy spotkają się ze sporymi utrudnieniami.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium