Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

11 stycznia 2009 r.
13:11
Edytuj ten wpis

Centrum na żydowskich kościach

0 57 A A

Rozmowa z Marianem Wajsbrotem, prezesem New Lubliner & Vicinity Society, organizacji Żydów lubelskich w USA.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

• W liście, który trafił już na biurko prezydenta Adama Wasilewskiego sprzeciwia się pan \"zamiarowi dalszego bezczeszczenia prochów obywateli Lublina pochodzenia żydowskiego”. O co chodzi?

- Znowu fundują nam jakąś historię nie z tej ziemi. Tym razem chodzi o budowę norweskiego centrum handlowo-rozrywkowego na terenie obiektów WKS Lublinianka, a więc w znacznej części na terenie cmentarza żydowskiego na Wieniawie.

Zgodziła się na to, wydzierżawiając spółce norweskiej (Norweskiej Grupie Kapitałowej - dop. red.) ta sama ekipa z lubelskiego Ratusza, która próbowała wyrzucić z centrum na rogatki pomnik Ofiar Getta Lubelskiego. Pomysł Ratusza był w obu przypadkach identyczny.

Inwestor ma coś zrobić "dla miasta”, za to wchodzi w posiadanie znakomitej lokalizacji kosztem deptania żydowskiej martyrologii i pamięci. To "coś”, to w jednym przypadku była dobudowa skrzydła Ratusza. W drugim: wyremontowanie stadionu Lublinianki.

• Jednak dla pomnika Ofiar Getta Lubelskiego znaleziono kompromisowe rozwiązanie...

- Po protestach z całego świata. W przypadku Lublinianki chodzi o coś znacznie bardziej skandalicznego. O zabetonowanie na dobre i wymazanie z substancji miasta wielkiej nekropolii żydowskiej. O stawianie na żydowskich kościach norweskiego centrum.

• Ale przecież tam nie ma śladu żadnego cmentarza...
- Wolne żarty. Jakby jacyś fanatycy buldożerami rozjechali cmentarz przy Lipowej i zrabowali nagrobki, to też by znaczyło, że tam już nie ma grobów?

• Pan zna Wieniawę dobrze?
- Jak mam nie znać? Ja się tam urodziłem w 1930 roku i mieszkałem do 1940 roku, kiedy nas wyrzucili Niemcy. Tam od pokoleń mieszkała moja rodzina. Wajsbrotowie mieli dwa domy i skład zboża przy Długosza. Piekarnię i dom na rogu Długosza i Króla Leszczyńskiego; gdzie stoi dziś kino "Kosmos” oraz udziały w narożnym domu przy Leszczyńskiego i Wieniawskiej. Najstarsi w rodzinie byli dziadek Szyja Wajsbrot i babcia Ruchla. Tato Szoel i mama Syrka mieli nas pięcioro dzieci. Najstarszy był brat Alter, potem Lejb, ja, Natan i Perla. Rodzice mieli dwóch wujków i cztery ciotki z rodzinami. Każda po 4-5 dzieci. Na samej Wieniawie ponad 50 osób! Jeszcze parę dalszych rodzin na Kowalskiej i Lubartowskiej. Ile z nich przeżyło wojnę? Zgadnie pan? Ja i brat Alter...

• Jak wyglądał kirkut wieniawski?
- Ciągnął się od Czechówki i stawu w kierunku Długosza i Leszczyńskiego. Miał urozmaiconą konfigurację terenu. Niedaleko niego, w okolicy zbiegu Czechowskiej i Leszczyńskiego stały dwie synagogi. Rabin mieszkał w niewielkim domu na rogu Leszczyńskiego i Wieniawskiej. Wszystkie miały nagrobki-macewy. Chowano na nim jeszcze do wiosny 1940 roku.

• Co się wtedy stało?
- Którejś nocy Niemcy rozpoczęli pacyfikację. Wpadali do domów i wypędzali ludzi na ulice. Tam odbywała się selekcja. Kobiety i dzieci na jedną stronę, mężczyźni na drugą. Kobiety i dzieci popędzono na Starówkę, a mężczyzn zostawiono do rozbiórki Wieniawy. Rozebrali wszystkie stojące tam domy, synagogi. Usunięto nagrobki z cmentarza. Cała dzielnica po prostu... zniknęła.

• Co się stało z cmentarzem?
- Niemcy na jego części urządzili boisko piłkarskie dla żołnierzy Wehrmachtu.

• Jakim cudem powstał tam po wojnie stadion WKS Lublinianka?
- To była decyzja komunistyczna. Oryginalnie stadion Lublinianki był przy ul. Okopowej, tam gdzie potem stanął gmach DOKP. Praktycznie zaraz po wyzwoleniu zaczęto rozbudowywać boisko poniemieckie. Jej orędownikiem był "towarzysz Bolimowski”, działacz PPR i PZPR. Powstały trybuny, pod którymi znalazła się część cmentarza, a część pod płytą boiska, reszta pod boiskami treningowymi. Śladu po kirkucie nie zostało. Podczas budowy obiektu sportowego wygrzebywano z ziemi wiele ludzkich kości. Nie wolno jednak o tym było głośno mówić. To był temat tabu.

• Chodził pan na ten stadion?
- Nie, nie chodziłem. Ani ja, ani nikt z moich znajomych. W żydowskiej tradycji, na cmentarzach nie gra się w piłkę.

• Pamięta pan słynny Wyścig Pokoju z maja 1972 roku, kiedy na stadionie finiszował po samotnej ucieczce Ryszard Szurkowski?

- W czasie tego Wyścigu Pokoju, moja rodzina zbierała się do wyjazdu z Lublina i Polski na stałe. Po 1968 roku miałem nadzieję, że jakoś uda mi się pozostać, ale władze już zadbały, abym sobie to wybił z głowy. Po czterech latach szarpaniny, szykan i praktycznie całkowitej izolacji społecznej, zdecydowaliśmy się wreszcie opuścić kraj. Pamiętam, że wyjeżdżaliśmy 12 maja 1972 roku. Szurkowski wygrał etap z Rzeszowa do Lublina, wjeżdżając na stadion Lublinianki równo tydzień później. Przejeżdżał przez miejsce, gdzie stała synagoga, a potem jechał bieżnią po grobach.

• Spodziewał się pan, że po 1989 roku coś się w sytuacji cmentarza-stadionu zmieni?
- Miałem nadzieję, że "Solidarność” przyniesie zmianę dla sytuacji żydowskiej w Polsce. W sferze propagandowej tak się stało. Nowe władze kolejno deklarują przyjaźń polsko-żydowską, chętnie opowiadają o Polsce, jako kraju tradycyjnej tolerancji, itd. Rzeczywistość często jednak nie pasuje do obrazka.

• Nie przesadza pan?
- Jeżeli od 2002 roku w lubelskim Ratuszu nie chcą nadać lubelskiej ulicy imienia Jana Karskiego, wielkiego Polaka, który chciał uratować naród żydowski, jeżeli w Muzeum na Majdanku rodzi się pomysł wystawienia rockopery "Jesus Christ Superstar”, albo zbudowania tuż za drutami współczesnego krematorium, jeżeli z centrum usiłuje się wyrzucić pomnik ofiar Holocaustu oraz udaje, że groby pod stadionem, to nic specjalnego, bo one są żydowskie, a nie katolickie - to niech sam pan sobie odpowie: czy jak ktoś to widzi, to jest przeczulony czy może jest coś specyficznego w klimacie Lublina, że takie idee się tu rodzą.

• Spodziewa się pan, że Norwegowie zaczną budować na Lubliniance?
- Z naszego punktu widzenia byłoby to nie do pomyślenia, ale jest to oczywiście suwerenna decyzja władz miasta, do której się odniesiemy.

Komentarze 57

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 17 stycznia 2009 o 14:40
0
Wasilewski jaki jest każdy widzi. To nie jest prezydent, a prezydĘt.
Avatar
obserwator / 13 stycznia 2009 o 21:06
0
jako komentarz dam linka do bardzo ciekawego filmu, obejrzyjcie a zrozumiecie więcej: [url="http://pl.youtube.com/watch?v=KfwM4W96Ay0"]http://pl.youtube.com/watch?v=KfwM4W96Ay0[/url]
Avatar
Badacz / 13 stycznia 2009 o 16:01
0
Z dziejów norwesko-żydowskich:

[url="http://media.wp.pl/kat,38198,wid,9318697,wiadomosc.html?ticaid=17510#czytajdalej"]http://media.wp.pl/kat,38198,wid,9318697,w...510#czytajdalej[/url]
Avatar
Dr. Marek S. / 12 stycznia 2009 o 17:39
0
Gremialne oskarżenie amerykanskich Żydów o pomoc w "mordowaniu Żydów" podcza Holocaustu jest tak samo prawdziwe
jak takie samo oskarżenie Polaków o szlacownictwo i sprzedawnia Żydów Niemcom za np. cukier lub wódkę. Radziłbym "mz" dobrego psychoterapeutę. Antysemityzm bywa uleczalny. Warto spróbować.
Avatar
mzl z Lublina / 12 stycznia 2009 o 17:13
0
Gość napisał:
Szanowny Księże Arcybiskupie Profesorze Józefie Życiński, niedawno mogłem słuchać księdza w Ziemi Świetej podczas dialogu ze stroną żydowską na temat wzjemnych relacji chrześcijaństwa (katolicyzmu) i judaizmu. Byłem poruszony otwartościa poglądów. Jak w ich konteście ocenia Ksiądz Arcybiskup to, co się w Lublinie dzieje wokół zydowskiej neropolii na Wieniawie? Czy, na przykład, glosy na tym forum ociekające zoologicznym antysemityzmem są typwe dla Metropolii Lubelskiej czy tez marginalne?


uważasz, że oskarżenie Żydó z USA o pomoc w mordowaniu Żydów europejskich jest przejawem ANTYSEMITYZMU ???!!!!! to CHORE !!!!!
ja np uważam, że to poprostu o kasę chodzi i tyle... to nie jest antysemityzm !
żądnego Żyda z Lublina nie przeganiam ani nie prześladuję i mam wrażenie że to Żydzi nas prześladują... uwzięli się Żydzi z USA na Polaków i tyle ! Niemcom już dawno odpuścili bo mieli w tym INTERES !!!!!!!


uważasz, że oskarżenie Żydó z USA o pomoc w mordowaniu Żydów europejskich jest przejawem ANTYSEMITYZMU ???!!!!! to CHORE !!!!!
ja np uważam, że to poprostu o kasę chodzi i tyle... to nie jest antysemityzm !
żądnego Żyda z Lublina nie przeganiam ani nie prześladuję i mam wrażenie że to Żydzi nas prześladują... uwzięli się Żydzi z USA na Polaków i tyle ! Niemcom już dawno odpuścili bo mieli w tym INTERES !!!!!!! rozwiń
Avatar
Gość / 12 stycznia 2009 o 16:26
0
Szanowny Księże Arcybiskupie Profesorze Józefie Życiński, niedawno mogłem słuchać księdza w Ziemi Świetej podczas dialogu ze stroną żydowską na temat wzjemnych relacji chrześcijaństwa (katolicyzmu) i judaizmu. Byłem poruszony otwartościa poglądów. Jak w ich konteście ocenia Ksiądz Arcybiskup to, co się w Lublinie dzieje wokół zydowskiej neropolii na Wieniawie? Czy, na przykład, glosy na tym forum ociekające zoologicznym antysemityzmem są typwe dla Metropolii Lubelskiej czy tez marginalne?
Avatar
GeoDeta / 12 stycznia 2009 o 16:19
0
LUBLIN TO WZORZEC ANTYSEMITYZMU, TAK JAK WZORZEC METRA Z SEVRES POD PARYŻEM...
Avatar
GeoDeta / 12 stycznia 2009 o 16:19
0
LUBLIN TO WZORZEC ANTYSEMITYZMU, TAK JAK WZORZEC METRA Z SEVRES POD PARYŻEM...
Avatar
GeoDeta / 12 stycznia 2009 o 16:18
0
LUBLIN TO WZORZEC ANTYSEMITYZMU, TAK JAK WZORZEC METRA Z SEVRES POD PARYŻEM...
Avatar
KK / 12 stycznia 2009 o 16:02
0
es napisał:
Może warto zapytać, ile miasto wydaje corocznie na utrzymanie lubeslkich cmentarzy żydowskich? Czy Żydzi z Ameryki albo z Izraela dają miastu jakiekolwiek pieniądze na tem cel?
W jednym z wcześniejszych komentarzy podano, że w NY Żydzi sprzedali swój cmentarz pod budowę hipermarketu? Proszę o więcej szczgółów na ten temat i gdzie można przecztyac o tym (jakies wiarygodne źródło)?
Komuniści źle obchodzili się nie tylko z żydowskimi cmentarzami. Ile niemieckich cmentarzy zlikwidowano na Śląsku? A i w naszym Lublinie mamy przykład. Cmentarz przy ul. Unickiej podzielony jest na dwie części ul. Andersa (za komuny nazywała się al. Lenina). Przed wydudowaniem tego odcinka ulicy zlikwidowano chyba chyba kilkaset grobów.
O PRZENIESIENIU CMENTARZA BYŁ CAŁY REPORTAŻ PRZED KILKU LATY ZDAJE SIĘ ŻE W TELEWIZJI TRWAM ,
O PRZENIESIENIU CMENTARZA BYŁ CAŁY REPORTAŻ PRZED KILKU LATY ZDAJE SIĘ ŻE W TELEWIZJI TRWAM , rozwiń
Avatar
Gość / 17 stycznia 2009 o 14:40
0
Wasilewski jaki jest każdy widzi. To nie jest prezydent, a prezydĘt.
Avatar
obserwator / 13 stycznia 2009 o 21:06
0
jako komentarz dam linka do bardzo ciekawego filmu, obejrzyjcie a zrozumiecie więcej: [url="http://pl.youtube.com/watch?v=KfwM4W96Ay0"]http://pl.youtube.com/watch?v=KfwM4W96Ay0[/url]
Avatar
Badacz / 13 stycznia 2009 o 16:01
0
Z dziejów norwesko-żydowskich:

[url="http://media.wp.pl/kat,38198,wid,9318697,wiadomosc.html?ticaid=17510#czytajdalej"]http://media.wp.pl/kat,38198,wid,9318697,w...510#czytajdalej[/url]
Avatar
Dr. Marek S. / 12 stycznia 2009 o 17:39
0
Gremialne oskarżenie amerykanskich Żydów o pomoc w "mordowaniu Żydów" podcza Holocaustu jest tak samo prawdziwe
jak takie samo oskarżenie Polaków o szlacownictwo i sprzedawnia Żydów Niemcom za np. cukier lub wódkę. Radziłbym "mz" dobrego psychoterapeutę. Antysemityzm bywa uleczalny. Warto spróbować.
Avatar
mzl z Lublina / 12 stycznia 2009 o 17:13
0
Gość napisał:
Szanowny Księże Arcybiskupie Profesorze Józefie Życiński, niedawno mogłem słuchać księdza w Ziemi Świetej podczas dialogu ze stroną żydowską na temat wzjemnych relacji chrześcijaństwa (katolicyzmu) i judaizmu. Byłem poruszony otwartościa poglądów. Jak w ich konteście ocenia Ksiądz Arcybiskup to, co się w Lublinie dzieje wokół zydowskiej neropolii na Wieniawie? Czy, na przykład, glosy na tym forum ociekające zoologicznym antysemityzmem są typwe dla Metropolii Lubelskiej czy tez marginalne?


uważasz, że oskarżenie Żydó z USA o pomoc w mordowaniu Żydów europejskich jest przejawem ANTYSEMITYZMU ???!!!!! to CHORE !!!!!
ja np uważam, że to poprostu o kasę chodzi i tyle... to nie jest antysemityzm !
żądnego Żyda z Lublina nie przeganiam ani nie prześladuję i mam wrażenie że to Żydzi nas prześladują... uwzięli się Żydzi z USA na Polaków i tyle ! Niemcom już dawno odpuścili bo mieli w tym INTERES !!!!!!!


uważasz, że oskarżenie Żydó z USA o pomoc w mordowaniu Żydów europejskich jest przejawem ANTYSEMITYZMU ???!!!!! to CHORE !!!!!
ja np uważam, że to poprostu o kasę chodzi i tyle... to nie jest antysemityzm !
żądnego Żyda z Lublina nie przeganiam ani nie prześladuję i mam wrażenie że to Żydzi nas prześladują... uwzięli się Żydzi z USA na Polaków i tyle ! Niemcom już dawno odpuścili bo mieli w tym INTERES !!!!!!! rozwiń
Avatar
Gość / 12 stycznia 2009 o 16:26
0
Szanowny Księże Arcybiskupie Profesorze Józefie Życiński, niedawno mogłem słuchać księdza w Ziemi Świetej podczas dialogu ze stroną żydowską na temat wzjemnych relacji chrześcijaństwa (katolicyzmu) i judaizmu. Byłem poruszony otwartościa poglądów. Jak w ich konteście ocenia Ksiądz Arcybiskup to, co się w Lublinie dzieje wokół zydowskiej neropolii na Wieniawie? Czy, na przykład, glosy na tym forum ociekające zoologicznym antysemityzmem są typwe dla Metropolii Lubelskiej czy tez marginalne?
Avatar
GeoDeta / 12 stycznia 2009 o 16:19
0
LUBLIN TO WZORZEC ANTYSEMITYZMU, TAK JAK WZORZEC METRA Z SEVRES POD PARYŻEM...
Avatar
GeoDeta / 12 stycznia 2009 o 16:19
0
LUBLIN TO WZORZEC ANTYSEMITYZMU, TAK JAK WZORZEC METRA Z SEVRES POD PARYŻEM...
Avatar
GeoDeta / 12 stycznia 2009 o 16:18
0
LUBLIN TO WZORZEC ANTYSEMITYZMU, TAK JAK WZORZEC METRA Z SEVRES POD PARYŻEM...
Avatar
KK / 12 stycznia 2009 o 16:02
0
es napisał:
Może warto zapytać, ile miasto wydaje corocznie na utrzymanie lubeslkich cmentarzy żydowskich? Czy Żydzi z Ameryki albo z Izraela dają miastu jakiekolwiek pieniądze na tem cel?
W jednym z wcześniejszych komentarzy podano, że w NY Żydzi sprzedali swój cmentarz pod budowę hipermarketu? Proszę o więcej szczgółów na ten temat i gdzie można przecztyac o tym (jakies wiarygodne źródło)?
Komuniści źle obchodzili się nie tylko z żydowskimi cmentarzami. Ile niemieckich cmentarzy zlikwidowano na Śląsku? A i w naszym Lublinie mamy przykład. Cmentarz przy ul. Unickiej podzielony jest na dwie części ul. Andersa (za komuny nazywała się al. Lenina). Przed wydudowaniem tego odcinka ulicy zlikwidowano chyba chyba kilkaset grobów.
O PRZENIESIENIU CMENTARZA BYŁ CAŁY REPORTAŻ PRZED KILKU LATY ZDAJE SIĘ ŻE W TELEWIZJI TRWAM ,
O PRZENIESIENIU CMENTARZA BYŁ CAŁY REPORTAŻ PRZED KILKU LATY ZDAJE SIĘ ŻE W TELEWIZJI TRWAM , rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze 57

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

13-latek umierał. Ratownicy stwierdzili, że udaje nieprzytomnego. Zniszczenia w mózgu dziecka są dramatyczne
film

13-latek umierał. Ratownicy stwierdzili, że udaje nieprzytomnego. Zniszczenia w mózgu dziecka są dramatyczne 0 0

Podczas wycieczki szkolnej Paweł poczuł się źle. Jego poważny stan zlekceważyła wychowawczyni klasy, a potem dwukrotnie załoga karetki pogotowia. Matka wzywająca pomoc, usłyszała, że jest „panikarą”, a lekarz wpisał w kartę pacjenta, że dziecko „udaje nieprzytomnego”.

Odliczanie zakończone. W Lublinie ruszyły mistrzostwa Polski!

Odliczanie zakończone. W Lublinie ruszyły mistrzostwa Polski! 0 0

Dzisiaj o godz. 9 w Lublinie rozpoczęły się mistrzostwa Polski w lekkoatletyce. Jako pierwsi walkę o medale rozpoczęli chodziarze rywalizujący na dystansie 10 km. O godz. 10 swoje umiejętności zaprezentują chodziarki.

"Kumoterstwo" w Centrum Kultury w Lublinie? Prezydent wycofuje się i przeprasza

"Kumoterstwo" w Centrum Kultury w Lublinie? Prezydent wycofuje się i przeprasza 3 7

Prezydent Lublina wycofuje się ze słowa „kumoterstwo”, które znalazło się w podpisanym przez niego dokumencie z wnioskami z kontroli przeprowadzonej w Centrum Kultury. Dokument, o którym pisaliśmy obszernie tydzień temu, stał się powodem kolejnej politycznej burzy.

Orion Niedrzwica i Sokół Konopnica szykują się do nowego sezonu

Orion Niedrzwica i Sokół Konopnica szykują się do nowego sezonu 2 1

Lubelska klasa okręgowa Zespoły rozgrywają już pierwsze sparingi. Uwagę przyciąga debiut w roli trenera Orionu Niedrzwica Jacka Paździora

"To odwet ze strony poprzedniego kierownictwa". Były szef CBA z zarzutami
film

"To odwet ze strony poprzedniego kierownictwa". Były szef CBA z zarzutami 0 1

– Jest to zorganizowana zemsta i odwet na mnie ze strony poprzedniego kierownictwa CBA oraz obecnego kierownictwa CBA – powiedział Paweł Wojtunik po opuszczeniu krakowskiej prokuratury.

Repertuar kin i teatrów w weekend w Lublinie i regionie [20-22.07]
20 lipca 2018, 0:00

Repertuar kin i teatrów w weekend w Lublinie i regionie [20-22.07] 2 0

Co Gdzie Kiedy. Pierwsza noc oczyszczenia oraz Sicario 2 to jedne z tytułów, które zawitają w piątek na ekranach lubelskich kin. Przedpremierowo będzie też można zobaczyć kontynuację przeboju Mamma Mia. Sprawdź weekendowy repertuar kin i teatrów z Lublina oraz regionu.

Pogoda na piątek 20 lipca w woj. lubelskim. Jak będzie w weekend?
film

Pogoda na piątek 20 lipca w woj. lubelskim. Jak będzie w weekend? 1 0

Piątek deszczowy, ale sobota i niedziela z większymi przejaśnieniami. Sprawdź prognozę pogody na weekend 20-22 lipca w woj. lubelskim.

"Plaga”, „dziwactwo” i „sk....stwo”. Spółdzielcy poszli do prokuratury po słowach na nagraniu
Alarm 24

"Plaga”, „dziwactwo” i „sk....stwo”. Spółdzielcy poszli do prokuratury po słowach na nagraniu 6 3

Spółdzielcy ze Spółdzielni Mieszkaniowej „Wspólnota” w Łęcznej skierowali sprawę do prokuratury. Chodzi o nagranie, na którym słychać wypowiedź jednego z członków zarządu spółdzielni. W dość obcesowych słowach określa spółdzielców.

Podtopienia, zerwane drogi, hektary zniszczonych lasów. Krajobraz po nawałnicach [wideo]
film

Podtopienia, zerwane drogi, hektary zniszczonych lasów. Krajobraz po nawałnicach [wideo] 0 0

Burze i towarzyszące im ulewy w wielu rejonach Polski spowodowały znaczne zniszczenia.

Dzisiaj w Lublinie ruszają Mistrzostwa Polski w Lekkiej Atletyce

Dzisiaj w Lublinie ruszają Mistrzostwa Polski w Lekkiej Atletyce 1 1

Tego wydarzenia nie można przegapić. Dzisiaj w Lublinie rozpoczynają się 94. PZLA Mistrzostwa Polski. Przez trzy dni będziemy mogli podziwiać gwiazdy, które zdobywały medale na najważniejszych imprezach na świecie. Przyjadą do nas: Anita Włodarczyk, Paweł Wojciechowski, Piotr Lisek, Adam Kszczot, Marcin Lewandowski, czy Ewa Swoboda. Będą oczywiście także: Paweł Fajdek, Malwina Kopron i Paulina Guba

Most Kultury nie zostanie zamknięty. "Przyznajemy się do pewnego błędu"

Most Kultury nie zostanie zamknięty. "Przyznajemy się do pewnego błędu" 0 1

Nie ma zagrożenia dla działalności Mostu Kultury – zapewnia dyrektor miejskiej instytucji, która odpowiada za to miejsce i bije się w piersi za zbyt wysoki pawilon obwieszony reklamami. – Przyznajemy się do pewnego błędu – mówi szef CK.

Plantatorzy się cieszą, ekolodzy biją na alarm. Pszczoły w niebezpieczeństwie?

Plantatorzy się cieszą, ekolodzy biją na alarm. Pszczoły w niebezpieczeństwie? 0 2

Minister rolnictwa zgodził się na stosowanie neonikotynoidów w uprawach rzepaku. Plantatorzy się cieszą, ekolodzy biją na alarm, a pszczelarze studzą emocje.

Opole Lubelskie: Osadzeni z zakładu karnego w przedszkolu

Opole Lubelskie: Osadzeni z zakładu karnego w przedszkolu 0 3

Miasto remontuje przedszkole. Firma, które realizuje to zadanie zatrudnia więźniów. Prace remontowe w pomieszczeniach przeznaczonych dla maluchów są kolejnym przykładem resocjalizacji osadzonych w miejscowym zakładzie karnym przy współpracy z ratuszem.

Pieniądze na szkolne wyprawki wypłacą już w sierpniu. Jest jeden warunek

Pieniądze na szkolne wyprawki wypłacą już w sierpniu. Jest jeden warunek 3 1

Już w sierpniu wypłacane mają być pierwsze 300 zł dodatku na każde uczące się dziecko. Ale otrzymają je osoby, które wnioski o wypłatę złożyły w lipcu.

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 20 lipca 2018 r.

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 20 lipca 2018 r. 0 0

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Uwaga czytelniku!

Informujemy, że w dniu 25 maja 2018 r. na terenie całej Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, wejdzie w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy Ci przekazać kilka informacji na temat zasad przetwarzania Twoich danych osobowych przez administratora portalu www.dziennikwschodni.pl – spółkę Corner Media sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie.

Bardzo prosimy, zapoznaj się z tymi informacjami uważnie, są to bowiem sprawy bardzo istotne. Jeśli jesteś osobą małoletnią poniżej 16. roku życia, koniecznie przekaż tą wiadomość swoim opiekunom, którzy następnie powinni wytłumaczyć Ci, o co w niej chodzi i dlaczego się do Ciebie zwracamy.

Czym jest RODO?

RODO to potoczna nazwa Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE. W Polsce będzie ono obowiązywało od 25 maja 2018 r. Akt ten wprowadza nowy standard ochrony danych osobowych, nakładając na podmioty przetwarzające te dane (administratorów danych) szereg obowiązków, w tym obowiązek poinformowania Ciebie o sposobie przetwarzania Twoich danych, celach w jakich Twoje dane są przetwarzane oraz o uprawnieniach przysługujących Ci w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez administratora danych.

Administrator danych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Corner Media Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Lublinie, ul. Krakowskie Przedmieście 54, 20-002 Lublin, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego przez Sąd Rejonowy Lublin – Wschód z siedzibą w Świdniku, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, za numerem KRS 0000507517, NIP 7123286919, kapitał zakładowy – 50.000,00. PLN

Możesz się z nami skontaktować zarówno pod adresem:
Corner Media Spółka z o.o.
ul. Krakowskie Przedmieście 54
20-002 Lublinie

jak i mailowo: online@dziennikwschodni.pl

oraz telefonicznie: 81 46-26-800

Rodzaj przetwarzanych danych osobowych

Przetwarzamy dane osobowe podane przez Ciebie podczas procesu rejestracji konta na portalu www.dziennikwschodni.pl, a także dane, które są zbierane podczas korzystania przez Ciebie z tego portalu. Chodzi o dane zbierane i zapisywane w plikach cookies. Więcej na temat plików cookies przeczytasz w naszej polityce prywatności.

Pamiętaj, rejestracja konta na portalu www.dziennikwschodni.pl nie jest obowiązkowa. Nie masz także obowiązku podawania nam swoich prawdziwych danych podczas procesu rejestracji, jak również nie musisz podawać nam wszystkich danych, o które pytamy. Może się jednak zdarzyć tak, że nie posiadając Twoich wszystkich danych albo nie posiadając Twoich prawdziwych danych, nie będziemy w stanie świadczyć Ci wszystkich usług, które oferujemy oraz wywiązać się z wszystkich obowiązków określonych w regulaminie portalu dziennikwschodni.pl (np. zapewnić Ci odpowiedniego bezpieczeństwa w zakresie odzyskania danych dostępowych do konta).

Cel przetwarzania danych osobowych

Głównym celem przetwarzania przez nas Twoich danych jest zapewnienie Ci pełnej funkcjonalności działania serwisu dziennikwschodni.pl, dostępu do usług świadczonych przez nas w ramach tego serwisu, zapewniania Ci bezpieczeństwa podczas korzystania z serwisu (np. w przypadku prób nadużyć) oraz wywiązanie się przez nas z obowiązków umownych wynikających z regulaminu portalu Dziennikwschodni.pl.

Dodatkowy cel przetwarzania danych osobowych to tzw. marketing własny, tj. przetwarzanie danych wyłącznie na nasze wewnętrzne potrzeby w celach analitycznych, badawczych, statystycznych, w szczególności poprzez dążenie do jak najpełniejszego dostosowania treści wyświetlanych na naszych stronach do Twoich preferencji i zainteresowań.

Ponadto, o ile wyrazisz na to zgodę, będziemy mogli przetwarzać Twoje dane osobowe w celach marketingowych (marketing zewnętrzny), w tym przekazywać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym – agencjom reklamowym i naszym partnerom handlowym. Pamiętaj, że zgoda na przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych jest całkowicie dobrowolna i możesz ją w każdej chwili wycofać.

Pamiętaj także, że jeżeli jesteś osobą małoletnią, która nie ukończyła 16. roku życia, przesyłanie informacji w celach marketingowych może nastąpić wyłącznie po wyrażeniu zgody przez Twojego rodzica lub opiekuna.

Podstawy prawne przetwarzania danych

Twoje dane osobowe mogą być przetwarzane wyłącznie zgodnie z określonymi w obecnie obowiązujących przepisach podstawami prawnymi. W zależności od celu przetwarzania danych możemy wyróżnić trzy główne podstawy prawne przetwarzania danych.

Pierwszą podstawą przetwarzania danych jest niezbędność do wykonania umów o świadczenie usług. Mamy z nią do czynienia wtedy, gdy przetwarzanie danych jest niezbędne w celu zapewnienia Ci sprawnego, bezpiecznego korzystania z naszego serwisu wraz z jego wszystkimi funkcjonalnościami. Umowy o świadczenie usług to regulaminy, w tym regulamin portalu dziennikwschodni.pl, który akceptujesz decydując się na korzystanie z naszego serwisu.

Drugą podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora danych. Mamy z nim do czynienia w przypadku prowadzenia pomiarów statystycznych oraz działań z zakresu marketingu własnego przez administratora danych.

Wreszcie, trzecią przesłanką przetwarzania danych jest Twoja dobrowolna i świadoma zgoda. Na jej podstawie Twoje dane mogą być wykorzystywane w celach marketingowych, a także w celu profilowania.

Pamiętaj, zgody udzielasz w pełni dobrowolnie. Masz także prawo do cofnięcia udzielonej zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie będzie miało jednak wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

Podmioty, którym możemy przekazywać dane

Co do zasady Twoje dane osobowe będą przez nas wykorzystywane wyłącznie na nasz własny użytek.

W pewnych sytuacjach możemy jednak przekazać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym: – naszym partnerom handlowym, podwykonawcom oferowanych przez nas usług, agencjom marketingowym.

Dodatkowo, w przypadkach ściśle określonych w przepisach prawa, będziemy zobligowani przekazać Twoje dane podmiotom uprawnionym do ich uzyskania na podstawie obecnie obowiązujących przepisów prawa (np. policji czy prokuraturze), pod warunkiem oczywiście, iż wystąpią do nas z takim żądaniem, powołując się na określoną podstawę prawną.

Okres przechowywania danych

Twoje dane osobowe będą przechowywane tak długo, jak będzie to niezbędne do zapewnienia Ci dostępu do usług oferowanych przez serwis www.dziennikwchodni.pl Oczywiście, możesz w każdym czasie złożyć wniosek o zaprzestanie przetwarzania swoich danych osobowych, ich zmianę lub usunięcie.

Informacje o prawach przysługujących osobie, której dane dotyczą

Musisz wiedzieć, że niezależnie od tego, na jakiej podstawie przetwarzamy Twoje dane, masz zawsze prawo dostępu do nich oraz ich poprawiania. Możesz również w każdym momencie żądać ich usunięcia lub cofnąć albo ograniczyć wcześniej udzieloną zgodę na przetwarzanie danych osobowych, przy czym wycofanie danej zgody nie wpływa na administratora danych do przetwarzania danych w celu określonym w danej zgodzie do chwili jej wycofania.

Masz również prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych.

Możesz też zażądać od administratora danych osobowych przeniesienia Twoich danych lub uzyskania kopii Twoich danych, z tym jednak zastrzeżeniem, że prawo to nie może wpływać niekorzystnie na prawa i wolności innych osób. Administrator danych będzie realizował Twoje żądania w zakresie posiadanych możliwości technicznych.

Informacje o prawie do wniesienia skargi

Organem nadzorczym nad administratorem danych osobowych jest Generalny Inspektor Danych Osobowych, do którego masz prawo wnieść skargę za każdym razem, gdy Twoje dane będą przetwarzane w sposób w Twojej ocenie nieprawidłowy.

Informacje o tym, czy podanie danych jest wymogiem ustawowym lub umownym, czy jesteś zobowiązany do ich podania

Nie jesteś zobowiązany do podawania nam swoich danych osobowych ani wyrażania zgody na ich przetwarzanie, z tym jednak zastrzeżeniem, że ich podanie może okazać się niezbędne dla korzystania z określonych funkcjonalności serwisu.

Jest także możliwe, że jeśli nie wyrazisz zgody na przetwarzanie danych osobowych lub cofniesz wcześniej udzieloną zgodę, nie będziemy mogli zapewnić Ci dostępu do niektórych oferowanych przez nas usług, przy czym zawsze w takim wypadku zostaniesz o tym poinformowany.

Informacje o profilowaniu

Czym jest profilowanie? To zbieranie wszelkich informacji, które pozwalają bezpośrednio lub pośrednio zidentyfikować osobę, która jest poddawana profilowaniu. Profilowanie odbywa się najczęściej przy użyciu systemów informatycznych, w sposób zautomatyzowany, za pomocą specjalnych algorytmów uwzględniających określone wcześniej kryteria. Wyniki profilowania mogą być wykorzystywane m.in. do celów marketingowych, np. w celu spersonalizowania reklamy kierowanej do danego użytkownika lub przygotowania oferty uwzględniającej jego potrzeby lub preferencje.

Oświadczamy, że na chwilę obecną nie profilujemy Twoich danych. Jeśli jednak zaczniemy, zostaniesz o tym uprzednio poinformowany i będziesz miał prawo nie wyrazić na to zgody.

Bardzo prosimy o uważne zapoznanie się z powyższymi informacjami. Gdy już to zrobisz, kliknij przycisk Zapoznałem się z informacją. Przejdź do serwisu.

Rozumiem

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.