Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

11 stycznia 2009 r.
13:11
Edytuj ten wpis

Centrum na żydowskich kościach

0 57 A A

Rozmowa z Marianem Wajsbrotem, prezesem New Lubliner & Vicinity Society, organizacji Żydów lubelskich w USA.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

• W liście, który trafił już na biurko prezydenta Adama Wasilewskiego sprzeciwia się pan \"zamiarowi dalszego bezczeszczenia prochów obywateli Lublina pochodzenia żydowskiego”. O co chodzi?

- Znowu fundują nam jakąś historię nie z tej ziemi. Tym razem chodzi o budowę norweskiego centrum handlowo-rozrywkowego na terenie obiektów WKS Lublinianka, a więc w znacznej części na terenie cmentarza żydowskiego na Wieniawie.

Zgodziła się na to, wydzierżawiając spółce norweskiej (Norweskiej Grupie Kapitałowej - dop. red.) ta sama ekipa z lubelskiego Ratusza, która próbowała wyrzucić z centrum na rogatki pomnik Ofiar Getta Lubelskiego. Pomysł Ratusza był w obu przypadkach identyczny.

Inwestor ma coś zrobić "dla miasta”, za to wchodzi w posiadanie znakomitej lokalizacji kosztem deptania żydowskiej martyrologii i pamięci. To "coś”, to w jednym przypadku była dobudowa skrzydła Ratusza. W drugim: wyremontowanie stadionu Lublinianki.

• Jednak dla pomnika Ofiar Getta Lubelskiego znaleziono kompromisowe rozwiązanie...

- Po protestach z całego świata. W przypadku Lublinianki chodzi o coś znacznie bardziej skandalicznego. O zabetonowanie na dobre i wymazanie z substancji miasta wielkiej nekropolii żydowskiej. O stawianie na żydowskich kościach norweskiego centrum.

• Ale przecież tam nie ma śladu żadnego cmentarza...
- Wolne żarty. Jakby jacyś fanatycy buldożerami rozjechali cmentarz przy Lipowej i zrabowali nagrobki, to też by znaczyło, że tam już nie ma grobów?

• Pan zna Wieniawę dobrze?
- Jak mam nie znać? Ja się tam urodziłem w 1930 roku i mieszkałem do 1940 roku, kiedy nas wyrzucili Niemcy. Tam od pokoleń mieszkała moja rodzina. Wajsbrotowie mieli dwa domy i skład zboża przy Długosza. Piekarnię i dom na rogu Długosza i Króla Leszczyńskiego; gdzie stoi dziś kino "Kosmos” oraz udziały w narożnym domu przy Leszczyńskiego i Wieniawskiej. Najstarsi w rodzinie byli dziadek Szyja Wajsbrot i babcia Ruchla. Tato Szoel i mama Syrka mieli nas pięcioro dzieci. Najstarszy był brat Alter, potem Lejb, ja, Natan i Perla. Rodzice mieli dwóch wujków i cztery ciotki z rodzinami. Każda po 4-5 dzieci. Na samej Wieniawie ponad 50 osób! Jeszcze parę dalszych rodzin na Kowalskiej i Lubartowskiej. Ile z nich przeżyło wojnę? Zgadnie pan? Ja i brat Alter...

• Jak wyglądał kirkut wieniawski?
- Ciągnął się od Czechówki i stawu w kierunku Długosza i Leszczyńskiego. Miał urozmaiconą konfigurację terenu. Niedaleko niego, w okolicy zbiegu Czechowskiej i Leszczyńskiego stały dwie synagogi. Rabin mieszkał w niewielkim domu na rogu Leszczyńskiego i Wieniawskiej. Wszystkie miały nagrobki-macewy. Chowano na nim jeszcze do wiosny 1940 roku.

• Co się wtedy stało?
- Którejś nocy Niemcy rozpoczęli pacyfikację. Wpadali do domów i wypędzali ludzi na ulice. Tam odbywała się selekcja. Kobiety i dzieci na jedną stronę, mężczyźni na drugą. Kobiety i dzieci popędzono na Starówkę, a mężczyzn zostawiono do rozbiórki Wieniawy. Rozebrali wszystkie stojące tam domy, synagogi. Usunięto nagrobki z cmentarza. Cała dzielnica po prostu... zniknęła.

• Co się stało z cmentarzem?
- Niemcy na jego części urządzili boisko piłkarskie dla żołnierzy Wehrmachtu.

• Jakim cudem powstał tam po wojnie stadion WKS Lublinianka?
- To była decyzja komunistyczna. Oryginalnie stadion Lublinianki był przy ul. Okopowej, tam gdzie potem stanął gmach DOKP. Praktycznie zaraz po wyzwoleniu zaczęto rozbudowywać boisko poniemieckie. Jej orędownikiem był "towarzysz Bolimowski”, działacz PPR i PZPR. Powstały trybuny, pod którymi znalazła się część cmentarza, a część pod płytą boiska, reszta pod boiskami treningowymi. Śladu po kirkucie nie zostało. Podczas budowy obiektu sportowego wygrzebywano z ziemi wiele ludzkich kości. Nie wolno jednak o tym było głośno mówić. To był temat tabu.

• Chodził pan na ten stadion?
- Nie, nie chodziłem. Ani ja, ani nikt z moich znajomych. W żydowskiej tradycji, na cmentarzach nie gra się w piłkę.

• Pamięta pan słynny Wyścig Pokoju z maja 1972 roku, kiedy na stadionie finiszował po samotnej ucieczce Ryszard Szurkowski?

- W czasie tego Wyścigu Pokoju, moja rodzina zbierała się do wyjazdu z Lublina i Polski na stałe. Po 1968 roku miałem nadzieję, że jakoś uda mi się pozostać, ale władze już zadbały, abym sobie to wybił z głowy. Po czterech latach szarpaniny, szykan i praktycznie całkowitej izolacji społecznej, zdecydowaliśmy się wreszcie opuścić kraj. Pamiętam, że wyjeżdżaliśmy 12 maja 1972 roku. Szurkowski wygrał etap z Rzeszowa do Lublina, wjeżdżając na stadion Lublinianki równo tydzień później. Przejeżdżał przez miejsce, gdzie stała synagoga, a potem jechał bieżnią po grobach.

• Spodziewał się pan, że po 1989 roku coś się w sytuacji cmentarza-stadionu zmieni?
- Miałem nadzieję, że "Solidarność” przyniesie zmianę dla sytuacji żydowskiej w Polsce. W sferze propagandowej tak się stało. Nowe władze kolejno deklarują przyjaźń polsko-żydowską, chętnie opowiadają o Polsce, jako kraju tradycyjnej tolerancji, itd. Rzeczywistość często jednak nie pasuje do obrazka.

• Nie przesadza pan?
- Jeżeli od 2002 roku w lubelskim Ratuszu nie chcą nadać lubelskiej ulicy imienia Jana Karskiego, wielkiego Polaka, który chciał uratować naród żydowski, jeżeli w Muzeum na Majdanku rodzi się pomysł wystawienia rockopery "Jesus Christ Superstar”, albo zbudowania tuż za drutami współczesnego krematorium, jeżeli z centrum usiłuje się wyrzucić pomnik ofiar Holocaustu oraz udaje, że groby pod stadionem, to nic specjalnego, bo one są żydowskie, a nie katolickie - to niech sam pan sobie odpowie: czy jak ktoś to widzi, to jest przeczulony czy może jest coś specyficznego w klimacie Lublina, że takie idee się tu rodzą.

• Spodziewa się pan, że Norwegowie zaczną budować na Lubliniance?
- Z naszego punktu widzenia byłoby to nie do pomyślenia, ale jest to oczywiście suwerenna decyzja władz miasta, do której się odniesiemy.

Komentarze 57

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 17 stycznia 2009 o 14:40
0
Wasilewski jaki jest każdy widzi. To nie jest prezydent, a prezydĘt.
Avatar
obserwator / 13 stycznia 2009 o 21:06
0
jako komentarz dam linka do bardzo ciekawego filmu, obejrzyjcie a zrozumiecie więcej: [url="http://pl.youtube.com/watch?v=KfwM4W96Ay0"]http://pl.youtube.com/watch?v=KfwM4W96Ay0[/url]
Avatar
Badacz / 13 stycznia 2009 o 16:01
0
Z dziejów norwesko-żydowskich:

[url="http://media.wp.pl/kat,38198,wid,9318697,wiadomosc.html?ticaid=17510#czytajdalej"]http://media.wp.pl/kat,38198,wid,9318697,w...510#czytajdalej[/url]
Avatar
Dr. Marek S. / 12 stycznia 2009 o 17:39
0
Gremialne oskarżenie amerykanskich Żydów o pomoc w "mordowaniu Żydów" podcza Holocaustu jest tak samo prawdziwe
jak takie samo oskarżenie Polaków o szlacownictwo i sprzedawnia Żydów Niemcom za np. cukier lub wódkę. Radziłbym "mz" dobrego psychoterapeutę. Antysemityzm bywa uleczalny. Warto spróbować.
Avatar
mzl z Lublina / 12 stycznia 2009 o 17:13
0
Gość napisał:
Szanowny Księże Arcybiskupie Profesorze Józefie Życiński, niedawno mogłem słuchać księdza w Ziemi Świetej podczas dialogu ze stroną żydowską na temat wzjemnych relacji chrześcijaństwa (katolicyzmu) i judaizmu. Byłem poruszony otwartościa poglądów. Jak w ich konteście ocenia Ksiądz Arcybiskup to, co się w Lublinie dzieje wokół zydowskiej neropolii na Wieniawie? Czy, na przykład, glosy na tym forum ociekające zoologicznym antysemityzmem są typwe dla Metropolii Lubelskiej czy tez marginalne?


uważasz, że oskarżenie Żydó z USA o pomoc w mordowaniu Żydów europejskich jest przejawem ANTYSEMITYZMU ???!!!!! to CHORE !!!!!
ja np uważam, że to poprostu o kasę chodzi i tyle... to nie jest antysemityzm !
żądnego Żyda z Lublina nie przeganiam ani nie prześladuję i mam wrażenie że to Żydzi nas prześladują... uwzięli się Żydzi z USA na Polaków i tyle ! Niemcom już dawno odpuścili bo mieli w tym INTERES !!!!!!!


uważasz, że oskarżenie Żydó z USA o pomoc w mordowaniu Żydów europejskich jest przejawem ANTYSEMITYZMU ???!!!!! to CHORE !!!!!
ja np uważam, że to poprostu o kasę chodzi i tyle... to nie jest antysemityzm !
żądnego Żyda z Lublina nie przeganiam ani nie prześladuję i mam wrażenie że to Żydzi nas prześladują... uwzięli się Żydzi z USA na Polaków i tyle ! Niemcom już dawno odpuścili bo mieli w tym INTERES !!!!!!! rozwiń
Avatar
Gość / 12 stycznia 2009 o 16:26
0
Szanowny Księże Arcybiskupie Profesorze Józefie Życiński, niedawno mogłem słuchać księdza w Ziemi Świetej podczas dialogu ze stroną żydowską na temat wzjemnych relacji chrześcijaństwa (katolicyzmu) i judaizmu. Byłem poruszony otwartościa poglądów. Jak w ich konteście ocenia Ksiądz Arcybiskup to, co się w Lublinie dzieje wokół zydowskiej neropolii na Wieniawie? Czy, na przykład, glosy na tym forum ociekające zoologicznym antysemityzmem są typwe dla Metropolii Lubelskiej czy tez marginalne?
Avatar
GeoDeta / 12 stycznia 2009 o 16:19
0
LUBLIN TO WZORZEC ANTYSEMITYZMU, TAK JAK WZORZEC METRA Z SEVRES POD PARYŻEM...
Avatar
GeoDeta / 12 stycznia 2009 o 16:19
0
LUBLIN TO WZORZEC ANTYSEMITYZMU, TAK JAK WZORZEC METRA Z SEVRES POD PARYŻEM...
Avatar
GeoDeta / 12 stycznia 2009 o 16:18
0
LUBLIN TO WZORZEC ANTYSEMITYZMU, TAK JAK WZORZEC METRA Z SEVRES POD PARYŻEM...
Avatar
KK / 12 stycznia 2009 o 16:02
0
es napisał:
Może warto zapytać, ile miasto wydaje corocznie na utrzymanie lubeslkich cmentarzy żydowskich? Czy Żydzi z Ameryki albo z Izraela dają miastu jakiekolwiek pieniądze na tem cel?
W jednym z wcześniejszych komentarzy podano, że w NY Żydzi sprzedali swój cmentarz pod budowę hipermarketu? Proszę o więcej szczgółów na ten temat i gdzie można przecztyac o tym (jakies wiarygodne źródło)?
Komuniści źle obchodzili się nie tylko z żydowskimi cmentarzami. Ile niemieckich cmentarzy zlikwidowano na Śląsku? A i w naszym Lublinie mamy przykład. Cmentarz przy ul. Unickiej podzielony jest na dwie części ul. Andersa (za komuny nazywała się al. Lenina). Przed wydudowaniem tego odcinka ulicy zlikwidowano chyba chyba kilkaset grobów.
O PRZENIESIENIU CMENTARZA BYŁ CAŁY REPORTAŻ PRZED KILKU LATY ZDAJE SIĘ ŻE W TELEWIZJI TRWAM ,
O PRZENIESIENIU CMENTARZA BYŁ CAŁY REPORTAŻ PRZED KILKU LATY ZDAJE SIĘ ŻE W TELEWIZJI TRWAM , rozwiń
Avatar
Gość / 17 stycznia 2009 o 14:40
0
Wasilewski jaki jest każdy widzi. To nie jest prezydent, a prezydĘt.
Avatar
obserwator / 13 stycznia 2009 o 21:06
0
jako komentarz dam linka do bardzo ciekawego filmu, obejrzyjcie a zrozumiecie więcej: [url="http://pl.youtube.com/watch?v=KfwM4W96Ay0"]http://pl.youtube.com/watch?v=KfwM4W96Ay0[/url]
Avatar
Badacz / 13 stycznia 2009 o 16:01
0
Z dziejów norwesko-żydowskich:

[url="http://media.wp.pl/kat,38198,wid,9318697,wiadomosc.html?ticaid=17510#czytajdalej"]http://media.wp.pl/kat,38198,wid,9318697,w...510#czytajdalej[/url]
Avatar
Dr. Marek S. / 12 stycznia 2009 o 17:39
0
Gremialne oskarżenie amerykanskich Żydów o pomoc w "mordowaniu Żydów" podcza Holocaustu jest tak samo prawdziwe
jak takie samo oskarżenie Polaków o szlacownictwo i sprzedawnia Żydów Niemcom za np. cukier lub wódkę. Radziłbym "mz" dobrego psychoterapeutę. Antysemityzm bywa uleczalny. Warto spróbować.
Avatar
mzl z Lublina / 12 stycznia 2009 o 17:13
0
Gość napisał:
Szanowny Księże Arcybiskupie Profesorze Józefie Życiński, niedawno mogłem słuchać księdza w Ziemi Świetej podczas dialogu ze stroną żydowską na temat wzjemnych relacji chrześcijaństwa (katolicyzmu) i judaizmu. Byłem poruszony otwartościa poglądów. Jak w ich konteście ocenia Ksiądz Arcybiskup to, co się w Lublinie dzieje wokół zydowskiej neropolii na Wieniawie? Czy, na przykład, glosy na tym forum ociekające zoologicznym antysemityzmem są typwe dla Metropolii Lubelskiej czy tez marginalne?


uważasz, że oskarżenie Żydó z USA o pomoc w mordowaniu Żydów europejskich jest przejawem ANTYSEMITYZMU ???!!!!! to CHORE !!!!!
ja np uważam, że to poprostu o kasę chodzi i tyle... to nie jest antysemityzm !
żądnego Żyda z Lublina nie przeganiam ani nie prześladuję i mam wrażenie że to Żydzi nas prześladują... uwzięli się Żydzi z USA na Polaków i tyle ! Niemcom już dawno odpuścili bo mieli w tym INTERES !!!!!!!


uważasz, że oskarżenie Żydó z USA o pomoc w mordowaniu Żydów europejskich jest przejawem ANTYSEMITYZMU ???!!!!! to CHORE !!!!!
ja np uważam, że to poprostu o kasę chodzi i tyle... to nie jest antysemityzm !
żądnego Żyda z Lublina nie przeganiam ani nie prześladuję i mam wrażenie że to Żydzi nas prześladują... uwzięli się Żydzi z USA na Polaków i tyle ! Niemcom już dawno odpuścili bo mieli w tym INTERES !!!!!!! rozwiń
Avatar
Gość / 12 stycznia 2009 o 16:26
0
Szanowny Księże Arcybiskupie Profesorze Józefie Życiński, niedawno mogłem słuchać księdza w Ziemi Świetej podczas dialogu ze stroną żydowską na temat wzjemnych relacji chrześcijaństwa (katolicyzmu) i judaizmu. Byłem poruszony otwartościa poglądów. Jak w ich konteście ocenia Ksiądz Arcybiskup to, co się w Lublinie dzieje wokół zydowskiej neropolii na Wieniawie? Czy, na przykład, glosy na tym forum ociekające zoologicznym antysemityzmem są typwe dla Metropolii Lubelskiej czy tez marginalne?
Avatar
GeoDeta / 12 stycznia 2009 o 16:19
0
LUBLIN TO WZORZEC ANTYSEMITYZMU, TAK JAK WZORZEC METRA Z SEVRES POD PARYŻEM...
Avatar
GeoDeta / 12 stycznia 2009 o 16:19
0
LUBLIN TO WZORZEC ANTYSEMITYZMU, TAK JAK WZORZEC METRA Z SEVRES POD PARYŻEM...
Avatar
GeoDeta / 12 stycznia 2009 o 16:18
0
LUBLIN TO WZORZEC ANTYSEMITYZMU, TAK JAK WZORZEC METRA Z SEVRES POD PARYŻEM...
Avatar
KK / 12 stycznia 2009 o 16:02
0
es napisał:
Może warto zapytać, ile miasto wydaje corocznie na utrzymanie lubeslkich cmentarzy żydowskich? Czy Żydzi z Ameryki albo z Izraela dają miastu jakiekolwiek pieniądze na tem cel?
W jednym z wcześniejszych komentarzy podano, że w NY Żydzi sprzedali swój cmentarz pod budowę hipermarketu? Proszę o więcej szczgółów na ten temat i gdzie można przecztyac o tym (jakies wiarygodne źródło)?
Komuniści źle obchodzili się nie tylko z żydowskimi cmentarzami. Ile niemieckich cmentarzy zlikwidowano na Śląsku? A i w naszym Lublinie mamy przykład. Cmentarz przy ul. Unickiej podzielony jest na dwie części ul. Andersa (za komuny nazywała się al. Lenina). Przed wydudowaniem tego odcinka ulicy zlikwidowano chyba chyba kilkaset grobów.
O PRZENIESIENIU CMENTARZA BYŁ CAŁY REPORTAŻ PRZED KILKU LATY ZDAJE SIĘ ŻE W TELEWIZJI TRWAM ,
O PRZENIESIENIU CMENTARZA BYŁ CAŁY REPORTAŻ PRZED KILKU LATY ZDAJE SIĘ ŻE W TELEWIZJI TRWAM , rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze 57

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

13-latek umierał. Ratownicy stwierdzili, że udaje nieprzytomnego. Zniszczenia w mózgu dziecka są dramatyczne
film

13-latek umierał. Ratownicy stwierdzili, że udaje nieprzytomnego. Zniszczenia w mózgu dziecka są dramatyczne 0 0

Podczas wycieczki szkolnej Paweł poczuł się źle. Jego poważny stan zlekceważyła wychowawczyni klasy, a potem dwukrotnie załoga karetki pogotowia. Matka wzywająca pomoc, usłyszała, że jest „panikarą”, a lekarz wpisał w kartę pacjenta, że dziecko „udaje nieprzytomnego”.

Odliczanie zakończone. W Lublinie ruszyły mistrzostwa Polski!

Odliczanie zakończone. W Lublinie ruszyły mistrzostwa Polski! 0 0

Dzisiaj o godz. 9 w Lublinie rozpoczęły się mistrzostwa Polski w lekkoatletyce. Jako pierwsi walkę o medale rozpoczęli chodziarze rywalizujący na dystansie 10 km. O godz. 10 swoje umiejętności zaprezentują chodziarki.

"Kumoterstwo" w Centrum Kultury w Lublinie? Prezydent wycofuje się i przeprasza

"Kumoterstwo" w Centrum Kultury w Lublinie? Prezydent wycofuje się i przeprasza 3 7

Prezydent Lublina wycofuje się ze słowa „kumoterstwo”, które znalazło się w podpisanym przez niego dokumencie z wnioskami z kontroli przeprowadzonej w Centrum Kultury. Dokument, o którym pisaliśmy obszernie tydzień temu, stał się powodem kolejnej politycznej burzy.

Orion Niedrzwica i Sokół Konopnica szykują się do nowego sezonu

Orion Niedrzwica i Sokół Konopnica szykują się do nowego sezonu 2 1

Lubelska klasa okręgowa Zespoły rozgrywają już pierwsze sparingi. Uwagę przyciąga debiut w roli trenera Orionu Niedrzwica Jacka Paździora

"To odwet ze strony poprzedniego kierownictwa". Były szef CBA z zarzutami
film

"To odwet ze strony poprzedniego kierownictwa". Były szef CBA z zarzutami 0 1

– Jest to zorganizowana zemsta i odwet na mnie ze strony poprzedniego kierownictwa CBA oraz obecnego kierownictwa CBA – powiedział Paweł Wojtunik po opuszczeniu krakowskiej prokuratury.

Repertuar kin i teatrów w weekend w Lublinie i regionie [20-22.07]
20 lipca 2018, 0:00

Repertuar kin i teatrów w weekend w Lublinie i regionie [20-22.07] 2 0

Co Gdzie Kiedy. Pierwsza noc oczyszczenia oraz Sicario 2 to jedne z tytułów, które zawitają w piątek na ekranach lubelskich kin. Przedpremierowo będzie też można zobaczyć kontynuację przeboju Mamma Mia. Sprawdź weekendowy repertuar kin i teatrów z Lublina oraz regionu.

Pogoda na piątek 20 lipca w woj. lubelskim. Jak będzie w weekend?
film

Pogoda na piątek 20 lipca w woj. lubelskim. Jak będzie w weekend? 1 0

Piątek deszczowy, ale sobota i niedziela z większymi przejaśnieniami. Sprawdź prognozę pogody na weekend 20-22 lipca w woj. lubelskim.

"Plaga”, „dziwactwo” i „sk....stwo”. Spółdzielcy poszli do prokuratury po słowach na nagraniu
Alarm 24

"Plaga”, „dziwactwo” i „sk....stwo”. Spółdzielcy poszli do prokuratury po słowach na nagraniu 6 3

Spółdzielcy ze Spółdzielni Mieszkaniowej „Wspólnota” w Łęcznej skierowali sprawę do prokuratury. Chodzi o nagranie, na którym słychać wypowiedź jednego z członków zarządu spółdzielni. W dość obcesowych słowach określa spółdzielców.

Podtopienia, zerwane drogi, hektary zniszczonych lasów. Krajobraz po nawałnicach [wideo]
film

Podtopienia, zerwane drogi, hektary zniszczonych lasów. Krajobraz po nawałnicach [wideo] 0 0

Burze i towarzyszące im ulewy w wielu rejonach Polski spowodowały znaczne zniszczenia.

Dzisiaj w Lublinie ruszają Mistrzostwa Polski w Lekkiej Atletyce

Dzisiaj w Lublinie ruszają Mistrzostwa Polski w Lekkiej Atletyce 1 1

Tego wydarzenia nie można przegapić. Dzisiaj w Lublinie rozpoczynają się 94. PZLA Mistrzostwa Polski. Przez trzy dni będziemy mogli podziwiać gwiazdy, które zdobywały medale na najważniejszych imprezach na świecie. Przyjadą do nas: Anita Włodarczyk, Paweł Wojciechowski, Piotr Lisek, Adam Kszczot, Marcin Lewandowski, czy Ewa Swoboda. Będą oczywiście także: Paweł Fajdek, Malwina Kopron i Paulina Guba

Most Kultury nie zostanie zamknięty. "Przyznajemy się do pewnego błędu"

Most Kultury nie zostanie zamknięty. "Przyznajemy się do pewnego błędu" 0 1

Nie ma zagrożenia dla działalności Mostu Kultury – zapewnia dyrektor miejskiej instytucji, która odpowiada za to miejsce i bije się w piersi za zbyt wysoki pawilon obwieszony reklamami. – Przyznajemy się do pewnego błędu – mówi szef CK.

Plantatorzy się cieszą, ekolodzy biją na alarm. Pszczoły w niebezpieczeństwie?

Plantatorzy się cieszą, ekolodzy biją na alarm. Pszczoły w niebezpieczeństwie? 0 2

Minister rolnictwa zgodził się na stosowanie neonikotynoidów w uprawach rzepaku. Plantatorzy się cieszą, ekolodzy biją na alarm, a pszczelarze studzą emocje.