Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

15 października 2016 r.
8:43

Chcą stworzyć Inkubator Przetwórstwa Lokalnego. Żeby każdy mógł przetworzyć swoje produkty

83 3 A A
KGW w Dobryniowie: od lewej Alicja Sysa, Beata Weremko, Monika Słowacka, Maria Kuchta i Elżbieta Lech<br />
KGW w Dobryniowie: od lewej Alicja Sysa, Beata Weremko, Monika Słowacka, Maria Kuchta i Elżbieta Lech

Panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Dobryniowie nad Wieprzem zarejestrowały na liście produktów regionalnych Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi pierogi z mięsem i bobem. Aby promować lokalne smakołyki, powołały też Stowarzyszenie Kobiet Kraska.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

- Stowarzyszenie założyliśmy po to, aby rozwinąć naszą działalność - mówi Elżbieta Lech, prezes koła i stowarzyszenia. - Dzięki temu mamy konto i możliwość pozyskiwania środków na różnego rodzaju przedsięwzięcia. Teraz zabiegamy o grant na utworzenie we wsi Centrum Aktywności Społecznej. Ma to być miejsce służące całej naszej społeczności.

Grant

W przyszłym centrum poza spotkaniami, imprezami kulturalnymi i szkoleniami ma funkcjonować także dobrze wyposażona kuchnia. Panie będą w niej odtwarzać lokalne potrawy oczywiście z miejscowych produktów, po czym serwować je na dożynkach, festynach, czy w miejscowym Gminnym Ośrodku Kulturalnym.

- Jesteśmy w stanie przygotować wszystko: od naszych pierogów z bobem, przez forszmak po lubelsku, ciasta po nalewki - dodaje Elżbieta Lech. - Przed trzema laty nasza nalewka z kwiatów czarnego bzu na Festiwalu Smaków Jesieni w Kazimierzu Dolnym zajęła pierwsze miejsce.

O grant na centrum panie z Dobryniowa ubiegają się za pośrednictwem krasnostawskiej Lokalnej Grupy Działania, której prezesuje Dorota Sawa. Na co dzień LGD służy pomocą Kołom Gospodyń Wiejskich i takim stowarzyszeniom jak Kraska. Dzięki niej coraz więcej ludzi dowiaduje się, jak wspaniałe i smaczne rzeczy dzieją się w krasnostawskim powiecie.

Inkubator

- Wraz z naszymi partnerami staramy się promować lokalne smaki i potrawy, zdrowe, smaczne i przygotowywane z tego, co rodzi nasza ziemia - mówi pani Dorota. - Naszym celem na dziś jest także stworzenie Inkubatora Przetwórstwa Lokalnego. Chodzi o dobrze wyposażony obiekt, który spełni wszelkie warunki stawiane przez sanepid. Każdy będzie mógł w nim przetworzyć swoje produkty, owoce miękkie, jabłka, warzywa, czy nawet zioła, aby później gotowe przetwory sprzedać na jarmarkach, festynach, czy dożynkach. Niestety przepisy nie pozwalają jeszcze, aby tego rodzaju przetwory mogły trafiać do sklepów.

Na stworzenie inkubatora krasnostawska LGD ma już pół miliona złotych uzyskane z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich. Sawa szacuje, że obiekt będzie gotowy w 2018 r. Mają z niego korzystać także przedsiębiorcy, którzy wystawiają faktury. W przeciwieństwie do indywidualnych producentów swoje produkty będą mogli wstawiać do handlowych placówek.

Szlaki

Dla wszystkich tych produktów LGD już tworzy markę Krasna Chata. To oryginalna galeria produktu lokalnego i rękodzieła. Marka ta ma być udostępniana wszystkim zainteresowanym producentom bezpłatnie. Pod warunkiem, że ich produkty będą wytwarzane z zasobów ziemi krasnostawskiej. Marka już została przekazana Urzędowi Patentowemu do zarejestrowania.

Krasnostawska LGD nie ogranicza się jedynie do wspierania lokalnych producentów, stowarzyszeń, czy KGW.

- W planach mamy kilka projektów związanych z tworzeniem szlaku rowerowego Green Waice Dziedzictwo Wschodu, ale też szlaku kulinarnego oraz kajakowego od źródeł Wieprza do jego ujścia do Wisły w Dęblinie - wylicza Dorota Sawa. - Z kolei już 15 października zapraszamy do hali sportowej w Żółkiewce na Festiwal Smaków Jesieni połączony z galą z okazji 150-lecia ruchu Kół Gospodyń Wiejskich.

Forum

Na to wydarzenie 10 kół z terenu powiatu ma przygotować potrawy oczywiście z owoców jesieni. W sportowej hali stoły na pewno będą się uginały od lokalnych przysmaków. Kolejnym przedsięwzięciem LGD będzie zwołanie 16 Forum Gospodarczego, adresowanego do osób chcących rozpocząć działalność gospodarczą, bądź ją rozwinąć.

- Niedługo, po raz pierwszy jako Lokalna Grupa Działania zaczniemy też ogłaszać konkursy na tak zwane małe granty przeznaczone na różnego rodzaju inicjatywy społeczne w wydaniu organizacji pozarządowych - mówi prezes Sawa. - Kolejne będą adresowane także do firm rozwijających działalność oraz samorządów. Zainteresowani już mogą zapoznawać się z dokumentami zamieszczonymi na naszej stronie internetowej.

Dorota Sawa, prezes Lokalnej Grupy Działania w Krasnymstawie

Pozostałe informacje

Dokonali napadu stulecia, teraz usłyszeli zarzuty

Dokonali napadu stulecia, teraz usłyszeli zarzuty

Niemal dokładnie 2 lata temu grupa trzech mężczyzn napadła na jubilera w Lublinie. Ukradli biżuterię o wartości około 3 mln zł. Teraz oni i ich wspólnicy usłyszeli zarzuty.

Do wyborów - dzisiaj Henryk Łucjan z KO
Do wyborów
film

Do wyborów - dzisiaj Henryk Łucjan z KO

Do wyborów coraz bliżej. Dzisiaj w cyklu prezentującym kandydatów zapraszamy do obejrzenia rozmowy Henrykiem Łucjanem. Był m.in. założycielem Lubelskiej Giełdy Rolno — Ogrodniczej w Elizówce oraz jako prezes Fundacji rozwoju Lubelszczyzny inicjatorem budowy Inkubatora Przedsiębiorczości. Kandyduje do sejmiku wojewódzkiego z listy Koalicji Obywatelskiej.

Mikołaj Raczyński (Wisła Grupa Azoty Puławy): Wierzę, że od teraz zaczniemy marsz w górę tabeli

Mikołaj Raczyński (Wisła Grupa Azoty Puławy): Wierzę, że od teraz zaczniemy marsz w górę tabeli

Wisła Grupa Azoty Puławy sprawiła swoim kibicom trochę radości z okazji nadchodzących Świąt Wielkanocnych i w efektownym stylu pokonała Olimpię Elbląg 4:0. Jak czwartkowe spotkanie podsumowali trenerzy obu drużyn?

Gdzie zgłosić się po pomoc lekarską w czasie świąt? [LISTA]

Gdzie zgłosić się po pomoc lekarską w czasie świąt? [LISTA]

Lekarz rodzinny nie przyjmuje w nocy i w okresie świąt. W województwie lubelskim jest 27 placówek, w których znajdziesz doraźną pomoc medyczną.

Od samorządu szkolnego po kabaret
WIDEO
film

Od samorządu szkolnego po kabaret

Do studia Dziennika Wschodniego zawitał Kabaret FiFa-RaFa, czyli Ola i Mateusz Kwiatkowscy. Zapytaliśmy ich o zbliżający się 16 kwietnia występ, jakie były początki kabaretu i czy łatwiej tworzy się skecze gdy jest się małżeństwem.

Świąteczna prognoza pogody
Pogoda
film

Świąteczna prognoza pogody

Dla naszych czytelników przedstawiamy specjalną świąteczną prognozę pogody przygotowaną przez meteorologa — Krzysztofa Siwka z Instytutu Nauk o Ziemi i Środowisku UMCS. W roli pogodynki Gabriela Szewczyk.

Jeszcze tylko dzisiaj można wyznaczyć pełnomocnika do głosowania
WYBORY 2024

Jeszcze tylko dzisiaj można wyznaczyć pełnomocnika do głosowania

Pełnomocnika, który zagłosuje w ich imieniu, mogą zgłosić osoby z orzeczonym umiarkowanym lub znacznym stopniem niepełnosprawności i takie, które ukończyły 60 lat.

Koniec sagi transferowej. Wilfredo Leon zostanie siatkarzem Bogdanki LUK Lublin

Koniec sagi transferowej. Wilfredo Leon zostanie siatkarzem Bogdanki LUK Lublin

Wszystko wskazuje na to, że Wilfredo Leon od nowego sezonu będzie zawodnikiem Bogdanki LUK Lublin.

Wielkanoc wśród zwierząt. ZOO w Zamościu otwarte całe święta

Wielkanoc wśród zwierząt. ZOO w Zamościu otwarte całe święta

Muzea i galerie będą w święta zamknięte, ale do Ogrodu Zoologicznego w Zamościu można się wybrać także w wielkanocną sobotę, niedzielę i poniedziałek.

Uniwersytet Medyczny w Lublinie na czele cyfrowej rewolucji: pionierski projekt zmienia oblicze okulistyki
Dzień Wschodzi
film

Uniwersytet Medyczny w Lublinie na czele cyfrowej rewolucji: pionierski projekt zmienia oblicze okulistyki

W dynamicznie rozwijającym się świecie medycyny cyfrowej Uniwersytet Medyczny w Lublinie osiągnął znaczący kamień milowy, kończąc pierwszy etap innowacyjnego projektu w dziedzinie okulistyki. To czterolecie badań, wspomaganych przez serię grantów, zaowocowało przełomem w sposobie diagnozowania i leczenia chorób oczu, przy wykorzystaniu najnowszych osiągnięć technologicznych i sztucznej inteligencji.

Wielkanocne kontrole na drogach

Wielkanocne kontrole na drogach

Policja zapowiedziała wzmożone kontrole na drogach w czasie świąt wielkanocnych. Mundurowi zapowiadają brak taryfy ulgowej.

Azoty Puławy kończą rundę zasadniczą domowym meczem z Górnikiem Zabrze

Azoty Puławy kończą rundę zasadniczą domowym meczem z Górnikiem Zabrze

Na zakończenie sezonu zasadniczego Azoty Puławy zmierzą się w sobotę z Górnikiem Zabrze. Pierwszy gwizdek o godzinie 15.

Dzisiaj decyzja prezydenta ws. tabletki „dzień po”

Dzisiaj decyzja prezydenta ws. tabletki „dzień po”

Wprowadzenie antykoncepcji awaryjnej dla osób od 15 roku życia to jedna ze 100 obietnic rządu Donalda Tuska. Dzisiaj mija konstytucyjny termin na decyzję prezydenta.

Wielki Piątek – jak go świętować?

Wielki Piątek – jak go świętować?

Drugi dzień Triduum Paschalnego to dla katolików dzień powagi, skupienia i postu. Co jeszcze warto wiedzieć o tej dacie?

Nocny atak Rosji na Ukrainę. Polskie samoloty znów poderwane

Nocny atak Rosji na Ukrainę. Polskie samoloty znów poderwane

Dzisiaj w nocy Rosja przeprowadziła atak rakietowy i dronami na terytorium Ukrainy. Trwał on 9 godzin.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!