Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

18 grudnia 2003 r.
15:19
Edytuj ten wpis

Chcesz zarobić? Przyjedź do nas!

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować



• Pańskie pierwsze wrażenia z Lublina.
– Ludzie są przyjaźni, miasto ładne, choć – przyznaję – mało je jeszcze poznałem. Bo najpierw było urządzanie siedziby i organizowanie pracy konsulatu. A po jego otwarciu, 6 września, ruszyła rzeka interesantów. Nasz okręg konsularny obejmuje trzy województwa: podlaskie, lubelskie i podkarpackie. Do tej pory przyjęliśmy ponad tysiąc osób. Dowodzi to na ile urząd ten potrzebny był w Lublinie, ale też sprawia, że pracujemy od ósmej do ósmej.
• Czy Polakom opłaca się robić interesy z Ukrainą?
– Proszę o to zapytać polskich przedsiębiorców, którzy w moim kraju prowadzą interesy i – jak powiadają – chcieliby je rozwijać. Spośród lubelskich firm szczególne sukcesy notuje Sipma. Niemal cała tutejsza produkcja trafia na rynki zachodnie. A przecież Ukraina to kraj rolniczy, przydałyby się więc nam tak świetne maszyny. Obiecująco więc rysuje się przyszłość. Pozytywnym przykładem jest też firma Polbryks remontująca i modernizująca cukrownie w województwach: winnickim, charkowskim, iwanofrankowskim. W czasie, gdy my tu rozmawiamy, delegacja z miasta Romny, leżącego w obwodzie sumskim, prowadzi rozmowy z firmą Protektor, od której wynajmujemy pomieszczenia na konsulat, na temat utworzenia spółki, która produkowałaby buty według lubelskiej technologii.
• Spotkać się można z opinią, że współpraca gospodarcza pomiędzy naszymi krajami byłaby znacznie szersza, gdyby strona ukraińska miała czym płacić. Jak jest naprawdę?
– Ukraina, jak i inne państwa w naszym regionie, boryka się z kłopotami gospodarczymi, wynikającymi z przeszłości, jak również – myślę o rolnictwie – będącymi efektem tegorocznej suszy. Powstają jednak nowe inwestycje i przedsiębiorstwa, także z kapitałem międzynarodowym. Dowód, że partnera ukraińskiego, gdy zainteresuje go oferta, stać na znalezienie pieniędzy. Nie bez znaczenia dla chcących tu inwestować, są: tania siła robocza, tanie źródła energii, korzystne przepisy podatkowe.
W Lublinie pracuję zaledwie kilka miesięcy, przez ten czas skierowałem na Ukrainę przynajmniej 50 przedsiębiorców z Lubelszczyzny zdecydowanych robić tam interesy. Korzystali oni także z pomocy polsko-ukraińskiej misji handlowej działającej w Ługańsku. A efekt? Od licznych docierają do mnie sygnały, że nie pojechali na darmo.
• Jaka branża ma na Ukrainie największe szanse?
– Na najlepszej pozycji są przedsiębiorstwa dysponujące nowoczesną technologią, czy takim właśnie produktem. Przestrzegałbym natomiast te, które produkują artykuły już znajdujące się na naszym rynku, jak: wódka, zegarki, wyroby metalowe, niektóre typy samochodów, samoloty, itd. Trzeba byłoby konkurować albo kooperować.
• 1 października br. wprowadzone zostały wizy dla Ukraińców wjeżdżających do naszego kraju, Polaków ten obowiązek nie dotyczy. Co w związku z tym zmieniło się w obszarze przygranicznym?
– Dokładnych danych nie mamy. Szacuję jednak, że ruch przygraniczny zmalał o połowę. Dotyczy to głównie Ukraińców, którzy – o czym wiem z gazet – najpierw odbywają daleką wyprawę do konsulatu, a później stoją w kolejce po polską wizę. A więc nie ma kto wywieźć z polskich sklepów mebli, ubrań, artykułów gospodarstwa domowego, części samochodowych. Słyszy się też, że coraz trudniej przejechać przez granicę, więcej jest bowiem pograniczników, celników.
• Jest to zapowiedź tego, co zacznie się 1 maja przyszłego roku, gdy pomiędzy naszymi krajami przebiegać będzie granica Unii Europejskiej. Jakie są komentarze po stronie ukraińskiej?
– Aleksander Czałyj, I zastępca ministra spraw zagranicznych Ukrainy, w opublikowanym niedawno artykule pisze, że dla naszego kraju najtrudniejsze będą dwa pierwsze lata po rozszerzeniu UE. Dużo zależeć będzie od unijnej polityki celnej. Prowadzone są negocjacje, aby nasza produkcja mogła trafić do tych krajów, m.in. do Polski, które wstąpią do unii, a z którymi zawarte zostały wcześniej umowy. Jak się wydaje, najbardziej zagrożony jest ukraiński przemysł ciężki...
• Powróćmy do Lublina i konsulatu. Z czym przychodzą do was interesanci?
Odwiedza nas codziennie 30-40 osób i tyle jest indywidualnych zazwyczaj spraw. Od: wystawienia paszportu, udzielenia pomocy prawnej (finansowej nie udzielamy) ofiarom wypadku czy rozboju, po wsparcie w nawiązywaniu kontaktów biznesowych, sportowych, kulturalnych.
• Podczas naszej rozmowy nie może nie paść pytanie o przyszłość lubelskiego kolegium polsko-ukraińskiego. Dziś studiuje w nim 175 osób, w większości Ukraińców, piszących pracę doktorską w wybranej lubelskiej uczelni. W zamiarach, potwierdzonych zresztą przez prezydentów naszych państw, miał to być międzynarodowy uniwersytet.
– Rektorzy KUL i UMCS, podczas niedawnej inauguracji roku akademickiego, wyrażali satysfakcję, że kolegium istnieje, że już kształci część elity ukraińskiej i apelowali o cnotę cierpliwości. Wraz z panią kanclerz kolegium, dr Ewą Rybałt, przygotowaliśmy dla kancelarii prezydenta Ukrainy oraz naszego Ministerstwa Spraw Zagranicznych informację o obecnej sytuacji kolegium oraz działaniach, jakie powinny zostać podjęte, aby mgło ono zostać z czasem przekształcone w uniwersytet. Osobiście wierzę, że tak się stanie



Iwan Hricak

lat 54, z wykształcenia historyk, od 1 lipca 2003 r. jest konsulem generalnym Republiki Ukrainy w Polsce z siedzibą w Lublinie, gdzie zamieszkał w rejonie ul. Nowy Świat z żoną i wnuczką. Entuzjasta sportu, myśliwy.

Konsulat Generalny Republiki Ukrainy


...znajduje się w Lublinie przy ul. Kunickiego 24. Tel.: (0-81) 531-88-89; fax (0-81) 531-88-88.

Pozostałe informacje

Trafione, zatopione. Ukraiński dron morski zniszczył dwa rosyjskie myśliwce Su-30

Trafione, zatopione. Ukraiński dron morski zniszczył dwa rosyjskie myśliwce Su-30

Ukraiński dron morski Magura zniszczył rosyjski myśliwiec Su-30 Do ataku doszło w pobliżu miasta Noworosyjsk w Kraju Krasnodarskim na południu Rosji – informuje wywiad wojskowy Ukrainy (HUR). Drugie zestrzelenie – na Krymie – nie jest jeszcze potwierdzone.

Beretowy weekend
foto
galeria

Beretowy weekend

W klubie Rzut Beretem w Lublinie znów było gorąco. Frekwencja dopisała, a klub dosłownie pękał w szwach. Kolorowe światła i pulsujące dźwięki klasycznych hitów wypełniły przestrzeń, tworząc niesamowitą atmosferę, którą dało się odczuć od razu po przekroczeniu progu. Te wyjątkowe chwile zostały uwiecznione na zdjęciach. Zapraszamy do obejrzenia pełnej fotogalerii z imprezy w Rzut Beretem, aby raz jeszcze poczuć klimat tej niezapomnianej nocy!

Zderzenie dwóch samochodów w Modliborzycach. Trzy osoby ranne

Zderzenie dwóch samochodów w Modliborzycach. Trzy osoby ranne

Do wypadku doszło około godziny 15.35 w niedzielę, 4 maja, w Modliborzycach. W tej chwili droga jest zablokowana.

Rafał Trzaskowski
galeria

Rafał Trzaskowski w Lublinie: Każdy, kto nosi mundur, zasługuje na szacunek

Polska cała głosuje na Rafała… skandowało kilkaset osób przed Ratuszem Lublinie. Rafał Trzaskowski na ostatniej prostej kampanii wyborczej odwiedził Lublin i Zamość.

Gra F1 25
GRAMY
film

F1 25: Realizm i prędkość, czyli 15 minut rozgrywki (wideo)

Wszystkie zakręty i nierówności. Twórcy gry F1 25 chwalą się efektami zastosowania technologii LIDAR do skanowania torów wyścigowych.

Nauka idzie w las. Lesnicy zapraszają nauczycieli na warsztaty

Nauka idzie w las. Lesnicy zapraszają nauczycieli na warsztaty

Dwa dni będą trwały bezpłatne warsztaty przeznaczone dla nauczycieli szkół podstawowych i średnich oraz osób prowadzących edukację przyrodniczą.

Fragment Meczu w Lublinie
galeria

"Złoty gol" Piotra Packa dał Lubliniance wygraną nad Orlętami Radzyń Podlaski [ZDJĘCIA]

Lublinianka Lublin pokonała Orlęta Spomlek Radzyń Podlaski po golu Piotra Packa

Komin zainstalowany na dachu Kaplicy Sykstyńskiej na placu Świętego Piotra w Watykanie

Przed konklawe: na kogo wskazują kardynałowie?

Kardynałowie uczestniczący w kongregacjach przygotowujących do konklawe, stwierdzili w wywiadach dla włoskiej prasy, że obecnie potrzebny jest doktor Kościoła, papież z Afryki lub Azji. – Prawdą jest to, że po ludzku trudno jest znaleźć kandydata, który odpowiedziałby na wszystkie nasze oczekiwania – przyznał kardynał Anders Arborelius ze Szwecji.

Zderzenie samochodu osobowego z jeleniem. Pasażerka w szpitalu

Zderzenie samochodu osobowego z jeleniem. Pasażerka w szpitalu

Zwierzę nagle wybiegło na jezdnię i wskoczyło na jadący pojazd.jeleffff

W Lublinie będzie więcej ścieżek rowerowych. Gdzie i kiedy powstaną?

W Lublinie będzie więcej ścieżek rowerowych. Gdzie i kiedy powstaną?

Już teraz w Lublinie jest 197 km tras rowerowych. A ma być dużo więcej. Nowe trasy są już projektowane i budowane. A Miasto Lublin ogłasza kolejne przetargi.

Drift za 3000 zł

Skończyli szkołę i driftowali na rondzie. Ile ich to kosztowało?

18-latek z Tomaszowa Lubelskiego dostał mandat (3 000 złotych) i 10 pkt karnych. 19-latka z gminy Tomaszów Lubelski dostała dwa mandaty (300 złotych) i łącznie 23 punkty karne.

Egzamin ustny
Foto
galeria

Egzamin dojrzałości, czyli matura. Tak kiedyś zdawano egzamin maturalny

Od poniedziałku (5 maja) zaczynają się egzaminy maturalne. Pierwszego dnia obowiązkowo będzie zdawany egzamin pisemny z języka polskiego. Egzaminy potrwają do 24 maja. Zobaczmy jak dawniej wyglądały egzaminy maturalne.

Lublin świętuje godność i równość niepełnosprawnych – uroczysty korowód wyruszy po weekendzie

Lublin świętuje godność i równość niepełnosprawnych – uroczysty korowód wyruszy po weekendzie

W najbliższy poniedziałek, 5 maja, ulice Lublina wypełnią się solidarnością, równością i radością. Tego dnia obchodzony będzie Dzień Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną oraz Europejski Dzień Walki z Dyskryminacją Osób Niepełnosprawnych.

Viva la musica! Niech żyje zabawa
foto
galeria

Viva la musica! Niech żyje zabawa

Noc w El Cubano była pełna niepowtarzalnej energii, która porwała wszystkich do zabawy. W tym wyjątkowym wieczorze nie zabrakło niespodzianek i zaskakujących momentów. Zza konsolety rządził Dj, który zapewnił strumień gorących clubowych hitów. Tłum roztańczonych gości, świetlne efekty i pulsujący beat tworzyły niezapomnianą atmosferę. Zobaczcie, jak się bawił Lublin w El Cubano.

Przygotowałem miejsce w piwnicy, wniosłem meble, zamówiłem szyld, a żonie powiedziałem, że od tej pory jestem kustoszem – odpowiada Marek Naumiuk

Winyle i gramofony: Żonie powiedziałem, że od tej pory jestem kustoszem

Uwielbiam przywracać życie zabytkowym urządzeniom, które trafiły na śmietnik historii – Marek Naumiuk włącza patefon. Charakterystyczny trzask i dźwięk są nie do opisania. I zaczyna swoją opowieść...

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium