Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

20 marca 2003 r.
17:51
Edytuj ten wpis

Chłopczyk czy dziewczynka?

0 0 A A

Lekarze na oddziałach położniczych nie mówią, że urodził się chłopiec bądź dziewczynka. Mówią, że urodziło się piękne, zdrowe dziecko. Niestety, stwierdzają, że w Polsce przychodzi na świat coraz mniej dzieci...

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

d
Król Henryk VIII miał sześć żon. Nie dlatego, żeby zaspokoić swoją chuć –kochanek mógł mieć pod dostatkiem – lecz, by zapewnić sobie następcę, a królestwu władcę. Kiedy królowa nie urodziła męskiego potomka, w kraju mógł zapanować chaos. Znane są tragiczne losy żon władców, które były bezpłodne lub rodziły tylko dziewczynki. W najlepszym wypadku były odsunięte od tronu, a wszystkie religie patrzyły łaskawym okiem na rozwód króla, gdyż uzasadniała to konieczność posiadania następcy.
Tak było w historii wielu państw. Prawo do tronu najczęściej dziedziczyło się po mieczu. Dziedzictwo po kądzieli należało do rzadkich. Dlatego, aby zapewnić sukcesję, władcom bardzo zależało na potomku płci męskiej, a jeszcze bardziej na kilku synach.
Podobnie zresztą było w przypadku dziedziczenia tytułu, nazwiska, majątku, a nawet gospodarstwa. W rodzinie syn był bardzo oczekiwany.
Przypuszczalnie tak było „od zawsze”, od czasów pierwotnych. To samiec zapewniał opiekę, polował, walczył w obronie swojego stada.
Później chęć posiadania syna wynikała z tego, że to właśnie syn przejmował schedę, rodowe nazwisko, był spadkobiercą ojca, któremu bardzo zależało na przekazaniu genów.
Żeby było zdrowe
– A przecież się mówi, że dla rodziców jest córka, syn jest dla świata – żartuje doktor Bożena Wawrzycka, ordynator traktu porodowego i położnictwa w Szpitalu Jana Bożego w Lublinie. – Z tego punktu widzenia bardziej pożądane powinny być córki. My nie mówimy, że urodził się chłopiec czy dziewczynka. Mówimy, że urodziło się piękne, zdrowe dziecko. Zauważamy, że przychodzi na świat coraz mniej dzieci. Jeśli rodzice decydują się na jedno, to na pewno akceptują jego płeć. Chłopcy są słabsi. Dziewczynki – wcześniaki mają większą szansę przeżycia. Można przypuszczać, że wśród poronionych w większości mogą być płody męskie.
Mama maleńkiej Patrycji Julii jest szczęśliwa.
– To nasze pierwsze dziecko. Mąż był obecny przy porodzie. Chcieliśmy córeczkę – mówi.
Leżąca obok kobieta urodziła synka.
– Już mam dwie córki i syna – mówi. – Cieszę się, że maleńki jest zdrowy. Jeszcze nie wiem, jak będzie miał na imię.
Co przyjdzie na świat?
– Matkom wystarczy do szczęścia, jeśli dziecko rodzi się zdrowe – mówią lekarze. – To ojcowie bywają niezadowoleni z płci, choć tego nie okazują. W każdym razie, nie tutaj.
Już starożytność znała magików prognozujących płeć nienarodzonego dziecka. Na pewno nie mieli łatwego życia. Jeśli wieścili dziewczynkę, spadał na nich gniew możnych. Jeśli syna, a... przyszła na świat córka – biada im.
W Średniowieczu nie było lepiej. Groził nie tylko gniew, lecz także stos za czary i ingerowanie w wolę bożą.
Kiedy będzie syn, kiedy córka
Starożytni Grecy, którzy – można tak powiedzieć – byli twórcami nowoczesnej medycyny, byli bezradni wobec problemu wyboru płci.
Parmenides z Elei (ok. 540 roku p.n.e.) uważał, że kobieta ma dwie macice. Jeśli małżeństwo chce mieć syna, żona podczas zbliżenia powinna leżeć na prawym boku tak, aby nasienie męża wlało się do prawej macicy z której rodzą się chłopcy.
Arystoteles uważał, że nasienie wytwarzane jest przez kobiety i przez mężczyzn i od przewagi któregoś z nich oraz od tzw. wigoru, czyli energii z jaką partner podejmował zbliżenie – zależy płeć. Miała na nią wpływ także pogoda. Otóż według jego spostrzeżeń większość chłopców rodziła się po zbliżeniu ich rodziców podczas północnego wiatru.
Średniowiecze, niestety, zupełnie nie sprzyjało rozwojowi medycyny. Ówcześni alchemicy raczej skupili się na poszukiwaniu kamienia filozoficznego i sposobów uzyskiwania złota, niż na obserwacji ludzkiego ciała i wszystkiego, co z nim związane. Płeć była wyrażeniem woli bożej i ingerencja w nią graniczyła z czarami, choć, oczywiście, takie próby podejmowano. Nie były one jednak oparte na empirii ani na próbie zrozumienia tego, co w przyrodzie i co z człowiekiem się dzieje.
Polecano zatem różne mieszanki i mikstury, których skład nawet w przybliżeniu nie miał nic wspólnego z zapłodnieniem i prognozowaniem płci. Coraz większą rolę odgrywała magia i Księżyc. Wypicie odpowiedniej mieszanki podczas pełni miało gwarantować wybraną płeć dziecka. Przeważnie syna.
Zabobony
Zabobon pokutował długo, a może gdzie niegdzie do dziś ma się dobrze.
W Szwecji przed ślubem przyszła panna młoda ponoć brała do łóżka małego chłopca, co miało jej zapewnić urodzenie syna. Na terenach germańskich mężczyzna, który chciał mieć pierworodnego, w noc poślubną kładł przy łóżku siekierę (!), w USA drwale wieszali po prawej stronie łóżka kalesony. Jeśli po lewej, to znaczy, że oczekiwali dziewczynki.
W XIX wieku panowała teoria, że siłą sugestii można „spowodować” wybraną płeć. W tym celu mężczyzna powinien wprowadzić żonę w stan bliski hipnozie i przekonywać ją sugestywnie, że urodzi syna. Generalnie uważano, że w czasie zbliżenia nie należy myśleć o czymś złym, bo miałoby to wpływ na charakter dziecka, a nawet kobieta mogłaby urodzić potworka.
Teorie, o których moglibyśmy powiedzieć „prawo – lewo”, głoszono także w XX wieku. Jeden z brytyjskich lekarzy twierdził, że komórka jajowa pochodząca z prawego jajnika jest „początkiem” chłopca, z lewego – dziewczynki.
Do dziś panuje przekonanie, że płeć dziecka zależy od tego który z małżonków jest silniejszy w związku. Jeśli dominuje kobieta – urodzi dziewczynkę, jeśli mężczyzna – będzie chłopiec.
Ostatecznie uciekano się do specjalnych diet, wróżb astrologicznych, guseł i przepowiedni.
Dziś lekarze są bardzo ostrożni. Obserwują pewne zjawiska i prawidłowości, jednak zaraz dodają: nauka tego nie potwierdza.

Pozostałe informacje

Bogdanka Arka wygrała w Bielsku-Białej. Decydujące starcie o finał w Chełmie

Bogdanka Arka wygrała w Bielsku-Białej. Decydujące starcie o finał w Chełmie

W drugim meczu półfinałowym fazy play-off Bogdanka Arka pokonała na wyjeździe BBTS Bielsko-Biała. Decydujące spotkanie zostanie rozegrane w sobotę w Chełmie.

Boskie Buenos. Koncert Dmiana Ukeje
28 kwietnia 2024, 20:00

Boskie Buenos. Koncert Dmiana Ukeje

W swoim ostatnim - jak dotąd - scenicznym wcieleniu, Damian Ukeje podzieli się z nami autorską interpretacją muzyki zespołu Maanam. Koncert już w najbliższą niedzielę (28 kwietnia) w Fabryce Kultury Zgrzyt.

Znowu brak skuteczności i proste błędy. Motor zgubił punkty w meczu z Chrobrym Głogów [zdjęcia, wideo]
galeria
film

Znowu brak skuteczności i proste błędy. Motor zgubił punkty w meczu z Chrobrym Głogów [zdjęcia, wideo]

Niestety, po raz kolejny można o występie Motoru napisać to samo – niewykorzystane sytuacje i błędy w defensywie. W czwartkowy wieczór drużyna Mateusza Stolarskiego prowadziła z Chrobrym Głogów 1:0, ale musiała się zadowolić remisem.

Polała się krew. I to kilkanaście litrów
Patronat Dziennika Wschodniego
galeria

Polała się krew. I to kilkanaście litrów

Za nami Wampiriada, czyli akcja Niezależnego Zrzeszenia Studentów UMCS i RCKiK. Przez dwa dni, kilkadziesiąt osób honorowo oddało swoją krew.

Nowa do kolekcji. Srebrna moneta na 100 lat złotego
galeria

Nowa do kolekcji. Srebrna moneta na 100 lat złotego

Narodowy Bank Polski wyemitował srebrne monety, upamiętniające wprowadzenie w 1924 roku waluty odrodzonego państwa polskiego. Setna rocznica złotego w obiegu jest nie lada gratką dla kolekcjonerów. W czwartek stali od wczesnego rana w kolejkach, aby pieniądz kupić.

Agata Fisz jedynką na lubelskiej liście Lewicy do Europarlamentu. PiS postawi na Kamińskiego czy Czarnka?

Agata Fisz jedynką na lubelskiej liście Lewicy do Europarlamentu. PiS postawi na Kamińskiego czy Czarnka?

Agata Fisz otworzy lubelską listę Lewicy w wyborach do Parlamentu Europejskiego. Znamy także nazwiska liderów dwóch innych ugrupowań w regionie, które wystawią swoich kandydatów. "Jedynką" Koalicji Obywatelskiej będzie posłanka Marta Wcisło, a Konfederacji były europoseł Mirosław Piotrowski.

Krzyż pański z takim synem. Wyzywał matkę, groził, że spali jej dom

Krzyż pański z takim synem. Wyzywał matkę, groził, że spali jej dom

To nie była pierwsza taka awantura, ale tym razem matka nie wytrzymała. Wezwała policję do wyrodnego syna. 27-latek został aresztowany.

Zbigniew Stopa nowym prezesem LW Bogdanka

Zbigniew Stopa nowym prezesem LW Bogdanka

Od 1 maja nowym prezesa zarządu LW Bogdanka będzie Zbigniew Stopa. Jego zastępcą ds. produkcji zostanie Bartosz Rożnawski, a Sławomir Krenczyk będzie wiceprezesem ds. rozwoju.

Kandydaci KO z Lubelskiego. Jedynką Marta Wcisło, dwójką Krzysztof Grabczuk. Kto jeszcze do Europarlamentu?
Wideo

Kandydaci KO z Lubelskiego. Jedynką Marta Wcisło, dwójką Krzysztof Grabczuk. Kto jeszcze do Europarlamentu?

9 czerwca odbędą się wybory do Parlamentu Europejskiego. Wiemy, już kto będzie kandydował z listy Koalicji Obywatelskiej w okręgu nr 8, obejmującym województwo lubelskie. Czołowych pięć miejsc zajęli obecni parlamentarzyści. Jedynką będzie Marta Wcisło, a dwójką Krzysztof Grabczuk. Na kolejnych pozycjach znaleźli się: Małgorzata Gromadzka, Michał Krawczyk i Krzysztof Bojarski.

Bawimy się z „lokomotywami" Funduszy Europejskich

Bawimy się z „lokomotywami" Funduszy Europejskich

W związku z obchodami 20 rocznicy przystąpienia Polski do Unii Europejskiej Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego w Lublinie we współpracy z beneficjentami Funduszy Europejskich przygotował szereg atrakcji. Ich kulminacją będą zaplanowane na 10 i 11 maja br. Dni Otwarte Funduszy Europejskich (DOFE). Już teraz zachęcamy jednak do skorzystania z propozycji przygotowanych przez tzw. „Lokomotywy Funduszy Europejskich”.

Gdzie jest Krzysztof Chabros? Wyjechał z domu rowerem i przepadł

Gdzie jest Krzysztof Chabros? Wyjechał z domu rowerem i przepadł

Od poniedziałku nikt z bliskich nie miał z nim kontaktu. Trwają poszukiwania zaginionego 61-latka z gminy Końskowola.

Spuścił z cysterny już 115 litrów paliwa. I wtedy przyszli SOK-iści

Spuścił z cysterny już 115 litrów paliwa. I wtedy przyszli SOK-iści

Była informacja, a zaraz po tym błyskawiczna reakcja. Dzięki temu funkcjonariusze Straży Ochrony Kolei na gorącym uczynku zatrzymali złodzieja paliwa. 59-latek spuścił z cysterny ok. 115 litrów.

Utrudnienia przy ul. Zawadówka. Rusza przebudowa ulicy

Utrudnienia przy ul. Zawadówka. Rusza przebudowa ulicy

Od dzisiaj (25 kwietnia ) kierowcy w Chełmie muszą baczniej uważać przy ul. Zawadówka w Chełmie. W tym miejscu z uwagi na rozpoczęcie prac związanych z przebudową ulicy spotkają się ze sporymi utrudnieniami.

Mróz chwyci przy ziemi. Tak będzie w sporej części województwa

Mróz chwyci przy ziemi. Tak będzie w sporej części województwa

Przed nami kolejna chłodna, a miejscami nawet mroźna noc. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenie o przymrozkach w wielu powiatach województwa lubelskiego.

Maseczki, gaz i paralizator. Jest wyrok w sprawie głośnej interwencji w galerii handlowej

Maseczki, gaz i paralizator. Jest wyrok w sprawie głośnej interwencji w galerii handlowej

Na kary bezwzględnego więzienia skazane zostało rodzeństwo z Zamościa. Wyrok, który zapadł w czwartek to finał głośnej swego czasu interwencji z czasu pandemii. Mateusz i Kamila K. zostali oskarżeni m.in. o czynną napaść na funkcjonariuszy, którzy zwrócili im uwagę na brak maseczek.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium