Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

15 marca 2019 r.
21:56

Ci od Wiedźmina. "Promujemy naszą rodzimą kulturę, bo ona tego potrzebuje"

184 7 A A
Jeżeli chcemy komuś wytłumaczyć, kim jesteśmy, to mówimy „ci od Wiedźmina” i wszyscy już wiedzą – mówią Mikołaj Rybacki i Katarzyna Bromirska
Jeżeli chcemy komuś wytłumaczyć, kim jesteśmy, to mówimy „ci od Wiedźmina” i wszyscy już wiedzą – mówią Mikołaj Rybacki i Katarzyna Bromirska (fot. Marcin Somerlik)

Rozmowa z Mikołajem Rybackim i Katarzyną Bromirską z folkowej grupy Percival.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

• Czy Lublin to dla was szczególne miejsce? 18 lat temu, na Mikołajkach Folkowych, zajęliście w konkursie trzecie miejsce…

MIKOŁAJ RYBACKI: Najbardziej pamiętamy to, że dostaliśmy nagrodę publiczności. Takiego Mikołaja, co u Kasi stoi.

KATARZYNA BROMIRSKA: Jest. Nadal stoi u mnie w domu (śmiech).

• To był moment, w którym uwierzyliście, że można z muzyką folkową dotrzeć do szerszej publiczności?

MR: Dla mnie to nie były pierwsze Mikołajki Folkowe, bo już wcześniej z zespołem Rivendell, chyba w 1997 roku, wygraliśmy nawet. Na pewno graliśmy kilka razy, bo było kilka podejść, kiedy nic nie wygraliśmy.

• Jak obecnie wygląda skład Percivala?

KB: Podajemy teraz, że stały skład to ja i Mikołaj. To jest niezmienne od 20 lat i tak będzie dalej. My jesteśmy trzonem i dobieramy ludzi, którzy bardzo dobrze grają. Teraz mamy świetnych muzyków z całej Polski.

MR: W tym wiolonczelistkę z Lublina.

KB: Dołączyła do nas Ola Bałdyga. Dzisiaj gra z nami dopiero drugi koncert (rozmawialiśmy przed występem Percivala – dop. aut.). Mówi, że bardzo cieszy się, że może tutaj zagrać.

MR: Łączy nas też z Mikołajkami Folkowymi, bo była wiolonczelistką Orkiestry Świętego Mikołaja.

• Percival przeszedł już wiele zmian personalnych. Czy każdy z członków grupy wnosi coś nowego do waszej muzyki?

MR: To na pewno ma ogromny wpływ na to, co robimy, jak podchodzimy do muzyki. W przeciągu ostatnich dwóch lat poznaliśmy tak dużo profesjonalnych muzyków, że mamy nieustającego kopa, żeby robić nowe rzeczy.

• Do Lublina przyjechaliście promować nową płytę „Slava III – Pieśni Słowian Zachodnich”. Co możecie o tym albumie powiedzieć?

MR: To jest płyta, która tak jak poprzednie „Slavy” („Slava! – Pieśni Słowian Południowych” i „Slava II – Pieśni Słowian Wschodnich” – dop. aut.), ma przybliżyć muzykę słowiańską, ale w taki sposób, w jaki my to postrzegamy. Jest na niej przekrój pieśni, które wybraliśmy z obszaru zamieszkiwanego przez Słowian Zachodnich. Tak jak przy poprzednich płytach, mamy na myśli podział językowy – mamy Czechów, Słowaków, Morawiaków, Kaszubów, Ślązaków, Polskę i Serbołużyczan. Nie zachowały się pieśni Słowian połabskich, dlatego postanowiliśmy napisać jedną sami.

• Czy przy okazji występów jako Percival odpoczywacie trochę od swojego folk-metalowego wcielenia w grupie Percival Schuttenbach?

KB: Tak mogłoby się wydawać, ale energia jest tak samo wielka. Odpoczywamy tylko w ten sposób, że kiedy gramy Percivala, to odpoczywamy od Schuttenbacha i na odwrót. To jest wspaniałe, bo w ogóle nie czujemy zmęczenia materiału.

• Widać, że nie macie problemów z tworzeniem materiałów dla obu grup – w ubiegłym roku Percival wydał płytę „Slava III – Pieśni Słowian Zachodnich”, a Percival Schuttenbach album „Dzikie Pola”…

KB: Tak. Powiem też, że to nas inspiruje. Oba projekty na siebie wpływają. Można powiedzieć, że to nas nakręca.

MR: Prace nad rzeczami „schuttenbachowymi” inspirują nas do pewnych rozwiązań w Percivalu i odwrotnie. To jest takie swoiste perpetuum mobile (śmiech).

• Bardzo zaskoczyła mnie stylizacja, jaką przyjęliście w serii teledysków nakręconych do utworów z ostatniej płyty Percivala. Jako folkowcy ubraliście się na czarno i wystąpiliście pod krawatami…

MR: Chcieliśmy oderwać się od klimatu, w którym występujemy od wielu lat, czyli od rekonstrukcji historycznych i ciuchów historycznych, związanych ze średniowieczem. Nie zrobiliśmy tego jako pierwsi, bo podpowiedzieliśmy to paru osobom wcześniej, ale nie szkodzi. To ma jeszcze drugie dno, chcieliśmy zrobić coś przewrotnego. Przede wszystkim są to utwory ludowe, czyli związane raczej z nizinami społecznymi – wsią, prostym ludem. Chociaż staraliśmy się wybierać pieśni z najodleglejszej historii, kiedy to rozwarstwienie społeczne było mniejsze. My wprowadziliśmy taką muzykę na salony, wdarliśmy się do pięknej sali poświęconej, czy nawet ufundowanej przez Wilhelma II, króla Prus. Weszliśmy tam w ubiorze osób z wyższych warstw społecznych i zrobiliśmy totalną rewolucję. Oczywiście wszystko z przymrużeniem oka.

• Często spotykacie się z określeniem „ci od muzyki z Wiedźmina” (gry studia CD Projekt RED – dop. aut.)?

KB: Sami nawet tak mówimy (śmiech). Na pewno korzystamy z tego, że Wiedźmina kojarzy praktycznie każdy. Jeżeli chcemy komuś wytłumaczyć, kim jesteśmy, to mówimy „ci od Wiedźmina” i wszyscy już wiedzą.

• A to nie jest pułapka, kiedy jesteście kojarzeni głównie z jednym projektem?

KB: Być może byłaby, gdybyśmy się na tym zawiesili. Wiedźmin to nie jest wszystko, co osiągnęliśmy w życiu, bo bardzo się rozwijamy. Wiemy, że możemy jeszcze zrobić wiele wspaniałych rzeczy. Idziemy do przodu ze swoją muzyką. Natomiast to jest tylko hasło, które ma nas przybliżyć słuchaczom, czy nowym osobom, które chciałyby nas poznać.

MR: Jesteśmy dość specyficznym zespołem. Od początku jesteśmy bardzo ciężcy do zaszufladkowania, nawet przez nas samych. Nigdy to do końca nie zadziałało. Rozstrzał tego, co robimy jest ogromny. Jesteśmy jak granat, jeśli chodzi o stylistykę (śmiech). To działa tak, że im bardziej ktoś nas zaszufladkuje, tym bardziej jesteśmy dla ludzi przystępniejsi. Spotkaliśmy się nawet z „zarzutem”, że jesteśmy zbyt oryginalni. Boimy się tego, że ludzie mogą nas ze strachu odrzucić, bo jest tego dużo.

• Dalej sami robicie te słynne instrumenty, które nie trzymają stroju?

MR: (śmiech) Teraz już trzymają, bo wprowadziliśmy kilka modyfikacji. Planów i chęci jest mnóstwo, tylko nie ma na to czasu. Muszę niestety odpowiedzieć, że nie robimy. Mamy kilka zaczętych instrumentów, które czekają już 10 lat na skończenie (śmiech).

• Macie jeszcze w ogóle czas na różne aktywności poboczne – prowadzenie warsztatów, lekcji gry na instrumentach?

KB: Żeby mieć na to czas, to wciągnęliśmy to w naszą główną działalność. Cieszymy się, kiedy mamy możliwość takie coś zorganizować, ponieważ bardzo nam się podoba ta forma kontaktu z ludźmi i przekazywania wiedzy.

MR: Zebraliśmy przez lata dużo doświadczeń. Kiedy zakładaliśmy zespół, to mieliśmy wpisane w motto, żeby się rozwijać i uczyć. Raczej nie zabieramy się za rzeczy, które już umiemy. Stąd też wynika ta nasza różnorodność. Jeżeli poczujemy, że już coś w miarę umiemy, to pojawia się chęć nauczenia się kolejnej rzeczy, a potem też chęć wykorzystania wszystkiego, co już wiemy.

• Płyty z tytułem „Slava” są tryptykiem wydawniczym, który już zakończyliście. Czy macie pomysły na nowe rzeczy?

MR: Zakończyliśmy, bo nam się Słowianie skończyli (śmiech). Musielibyśmy wymyślić Słowian Północnych, bo nie istnieją.

• To może trzeba sięgnąć po kulturę wikingów?

MR: Promujemy naszą rodzimą kulturę, bo ona tego potrzebuje. Jesteśmy niesamowicie bogaci kulturowo, mamy dużo do zaoferowania, ale jako Słowianie mamy też niskie poczucie własnej wartości. Czemu ludzie pokochali Wiedźmina? Bo występuje tam wiele potworów, które Zachód już zna – wampiry, wilkołaki, itd. Na przełomie XIX i XX wieku kilku pisarzy zgłębiło nasze legendy i wydało je na Zachodzie. Frankenstein ma swoją niemiecką nazwę od Ząbkowic Śląskich, do tego jeszcze Drakula. Dla nich to nie jest nic obcego, dlatego przyjęli Wiedźmina, z całą falą słowiańskich demonów, jak swojego. Mamy jeszcze wiele rzeczy do zaoferowania, ale mamy też problem z chwaleniem się tym. My przyjęliśmy misję, żeby promować Słowian.

• Czy mamy tego aż tak dużo, że może się to spokojnie przyjąć na Zachodzie?

KB: Ciężko jest powiedzieć, co się przyjmie, ale patrząc na same pieśni, to jest tego ogrom. Mieliśmy problem, żeby wybrać ograniczoną liczbę utworów na płyty. Można spędzić nad tym całe życie, a i tak się wszystkiego nie pozna. Jestem za tym, żeby to pokazywać i my się staramy to robić.

e-Wydanie

Komentarze 7

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / wczoraj o 14:44
+1
Bez Joanny Lacher to juz nie ten sam zespol. Za duzo zmian peronalnych.
Avatar
ooo / 4 dni temu o 11:52
+1
Jakoś i Kmiotki nie garną się do naszej kultury. Vide CK w Lublinie, na które finans dało PSL i to niemały. A czy tam jest polska kultura czy szmoncesy? Ciekawi mnie czy w tym roku odbędzie się "Żydowskie wesele" po raz 7 -my. A może tak na Starym Mieście zagościmy "Krzczonowskie wesele".  A Tych nasich artystów wsadzić w samolot i niech lecą z nasim weselem do Izraela. W Lublinie jest tylu propagatorów nasi kultury, że oprócz weselnych artystów pokład samolotu zapełni się w 100%. I w tę i z powrotem. A jak mawiali dziadkowie podróże kształcą.
 a  kiedy to krzczonowskie wesela robiło się w Lublinie? chyba bardziej w Krzczonowie? 
 a  kiedy to krzczonowskie wesela robiło się w Lublinie? chyba bardziej w Krzczonowie?  rozwiń
Avatar
Nieświęty Pan / 4 dni temu o 10:45
0
Szkoda, że Joaśki z wami nie ma.
  No już nie chciala być bo woli robić swoje rzeczy. Ważne że w niczym to zespołowi nie wadzi :)
Avatar
Nieświęty Pan / 4 dni temu o 10:44
0
No już nie chciala być bo woli robić swoje rzeczy. Ważne że w niczym to zespołowi nie wadzi :)
Avatar
Mydłek / 17 marca 2019 o 11:09
0
Jakoś i Kmiotki nie garną się do naszej kultury. Vide CK w Lublinie, na które finans dało PSL i to niemały. A czy tam jest polska kultura czy szmoncesy? Ciekawi mnie czy w tym roku odbędzie się "Żydowskie wesele" po raz 7 -my. A może tak na Starym Mieście zagościmy "Krzczonowskie wesele". A Tych nasich artystów wsadzić w samolot i niech lecą z nasim weselem do Izraela. W Lublinie jest tylu propagatorów nasi kultury, że oprócz weselnych artystów pokład samolotu zapełni się w 100%. I w tę i z powrotem. A jak mawiali dziadkowie podróże kształcą.
Avatar
Gość / 16 marca 2019 o 22:31
0
Szkoda, że Joaśki z wami nie ma.
Avatar
martynapiertyna / wczoraj o 15:29
-1
Kulturę nalezy promować, ale w sposób przystępny... 
Avatar
martynapiertyna / wczoraj o 15:29
-1
Kulturę nalezy promować, ale w sposób przystępny... 
Avatar
Gość / wczoraj o 14:44
+1
Bez Joanny Lacher to juz nie ten sam zespol. Za duzo zmian peronalnych.
Avatar
ooo / 4 dni temu o 11:52
+1
Jakoś i Kmiotki nie garną się do naszej kultury. Vide CK w Lublinie, na które finans dało PSL i to niemały. A czy tam jest polska kultura czy szmoncesy? Ciekawi mnie czy w tym roku odbędzie się "Żydowskie wesele" po raz 7 -my. A może tak na Starym Mieście zagościmy "Krzczonowskie wesele".  A Tych nasich artystów wsadzić w samolot i niech lecą z nasim weselem do Izraela. W Lublinie jest tylu propagatorów nasi kultury, że oprócz weselnych artystów pokład samolotu zapełni się w 100%. I w tę i z powrotem. A jak mawiali dziadkowie podróże kształcą.
 a  kiedy to krzczonowskie wesela robiło się w Lublinie? chyba bardziej w Krzczonowie? 
 a  kiedy to krzczonowskie wesela robiło się w Lublinie? chyba bardziej w Krzczonowie?  rozwiń
Avatar
Nieświęty Pan / 4 dni temu o 10:45
0
Szkoda, że Joaśki z wami nie ma.
  No już nie chciala być bo woli robić swoje rzeczy. Ważne że w niczym to zespołowi nie wadzi :)
Avatar
Nieświęty Pan / 4 dni temu o 10:44
0
No już nie chciala być bo woli robić swoje rzeczy. Ważne że w niczym to zespołowi nie wadzi :)
Avatar
Mydłek / 17 marca 2019 o 11:09
0
Jakoś i Kmiotki nie garną się do naszej kultury. Vide CK w Lublinie, na które finans dało PSL i to niemały. A czy tam jest polska kultura czy szmoncesy? Ciekawi mnie czy w tym roku odbędzie się "Żydowskie wesele" po raz 7 -my. A może tak na Starym Mieście zagościmy "Krzczonowskie wesele". A Tych nasich artystów wsadzić w samolot i niech lecą z nasim weselem do Izraela. W Lublinie jest tylu propagatorów nasi kultury, że oprócz weselnych artystów pokład samolotu zapełni się w 100%. I w tę i z powrotem. A jak mawiali dziadkowie podróże kształcą.
Avatar
Gość / 16 marca 2019 o 22:31
0
Szkoda, że Joaśki z wami nie ma.
Zobacz wszystkie komentarze 7

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Prąd ze Starej Wsi będzie opłacalny. Kiedy powstanie nowa elektrownia w woj. lubelskim?

Prąd ze Starej Wsi będzie opłacalny. Kiedy powstanie nowa elektrownia w woj. lubelskim? 0 0

Teoretycznie budowa w Starej Wsi pod Łęczną mogłaby ruszyć już dziś. Ekonomiści obliczyli, że nowa elektrownia w technologii gazyfikacji węgla z Bogdanki będzie opłacalna.

Koncert Agnieszki Rosnerówny w DK LSM
5 kwietnia 2019, 18:00

Koncert Agnieszki Rosnerówny w DK LSM 0 0

W piątek, 5 kwietnia o godz. 18 w Domu Kultury LSM (ul. Wallenroda 4a) odbędzie się nastrojowy koncert literacko-kabaretowy "Są na świecie..." w wykonaniu Agnieszki Rosnerówny.

W Świdniku przyjęli stanowisko ws. ideologii LGBT. W Lublinie wymiatali homofobię [wideo]
film

W Świdniku przyjęli stanowisko ws. ideologii LGBT. W Lublinie wymiatali homofobię [wideo] 99 19

Rada Powiatu w Świdniku przyjęła we wtorek stanowisko „w sprawie powstrzymania ideologii LGBT przez wspólnotę samorządową”. – To jest kompletnie niepoważne – komentuje opozycyjny radny. Tymczasem podobne inicjatywy podejmują też inne samorządy w Lubelskiem, związane m.in. z Prawem i Sprawiedliwością.

Mickiewicz-Stasiuk-Haydamaky. Koncert w Centrum Spotkania Kultur
31 marca 2019, 17:00

Mickiewicz-Stasiuk-Haydamaky. Koncert w Centrum Spotkania Kultur 1 1

W niedzielę, 31 marca o godz. 17 na scenie Centrum Spotkania Kultur (plac Teatralny 1) z koncertem symfonicznym wystąpi Andrzej Stasiuk z grupą Haydamaky.

Lubelskie zespoły wyraźnie przegrały swoje mecze w fazie play-off

Lubelskie zespoły wyraźnie przegrały swoje mecze w fazie play-off 0 0

To dopiero pierwsza runda, a nasze zespoły są już bardzo blisko zakończenia sezonu.

"Odchodziłeś w wielkim heroizmie". Tłumy pożegnały prof. Józefa Bergiera [zdjęcia]
galeria

"Odchodziłeś w wielkim heroizmie". Tłumy pożegnały prof. Józefa Bergiera [zdjęcia] 33 0

Tłumy studentów, pracowników uczelni, polityków i przyjaciół żegnały we wtorek prof. Józef Bergera, rektora i założyciela Państwowej Szkoły Wyższej im. Papieża Jana Pawła II. Zmarł on 21 marca po ciężkiej chorobie.

Prezes TBV składa przyrzeczenie ws. budowy parku. Ile bloków ma powstać na górkach czechowskich?
film

Prezes TBV składa przyrzeczenie ws. budowy parku. Ile bloków ma powstać na górkach czechowskich? 90 101

5 lat – tyle czasu daje sobie TBV na zbudowanie parku naturalistycznego na 75 ha i oddanie go miastu. Warunek jest ciągle ten sam: Rada Miasta zgodzi się na taką zmianę przeznaczenia tego terenu, by na 30 ha deweloper mógł zbudować bloki i lokale usługowe.

Policjanci na pomoc szczeniakom

Policjanci na pomoc szczeniakom 0 0

Bialscy policjanci uratowali dwa szczeniaki porzucone w lesie. Odnaleźli je dzięki zgłoszeniu mieszkanki Białej Podlaskiej.

Wyrzucił psa przez okno z czwartego piętra. Marcin S. usłyszał wyrok

Wyrzucił psa przez okno z czwartego piętra. Marcin S. usłyszał wyrok 113 9

Mieszkaniec Puław został skazany na więzienie w zawieszeniu za wyrzucenie psa przez okno. Zrobił to podczas kłótni z dziewczyną. Upadek z czwartek piętra zakończył się dla czworonoga poważnymi obrażeniami.

The Lord of the Rings: Gollum. Nowa wyprawa do Śródziemia

The Lord of the Rings: Gollum. Nowa wyprawa do Śródziemia 0 0

Szczegółów zbyt wielu na razie nie ma, ale The Lord of the Rings: Gollum ma być "grą dla czytelników, którzy zostają graczami". Kiedy premiera? Dopiero w 2021 roku.

LNBA. Alco zameldowało się w finale

LNBA. Alco zameldowało się w finale 1 0

Alco zameldowało się w wielkim finale rozgrywek. Obrońcy tytułu drugi raz pokonali Nadar

PE przyjął dyrektywę o prawach autorskich razem z kontrowersyjnymi zapisami

PE przyjął dyrektywę o prawach autorskich razem z kontrowersyjnymi zapisami 0 19

Parlament Europejski przyjął dyrektywę o prawach autorskich – za głosowało 348 europosłów, przeciw 274, a 36 wstrzymało się od głosu. Przeciwne wprowadzeniu nowego prawa było pięć krajów, w tym Polska.

Lubelskie: Ostrzeżenie IMGW przed silnym wiatrem

Lubelskie: Ostrzeżenie IMGW przed silnym wiatrem 59 0

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenie dla woj. lubelskiego

Koniec ze zmianą czasu! Europarlament podał datę, decyzja należy do państw

Koniec ze zmianą czasu! Europarlament podał datę, decyzja należy do państw 61 15

Parlament Europejski przegłosował we wtorek projekt znoszący zmianę czasu. Ostatni raz zegarki będziemy przestawiać prawdopodobnie w 2021 roku.

Lublin: Młodzi prawnicy przystąpili dzisiaj do egzaminu radcowskiego
Zdjęcia
galeria

Lublin: Młodzi prawnicy przystąpili dzisiaj do egzaminu radcowskiego 0 3

Przyszli radcy prawni przystąpili we wtorek do egzaminu zawodowego. Mają przed sobą szereg zadań z różnych dziedzin prawa. Kto nie zda egzaminu, następną szansę będzie miał dopiero za rok.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Uwaga czytelniku!

Informujemy, że w dniu 25 maja 2018 r. na terenie całej Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, wejdzie w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy Ci przekazać kilka informacji na temat zasad przetwarzania Twoich danych osobowych przez administratora portalu www.dziennikwschodni.pl – spółkę Corner Media sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie.

Bardzo prosimy, zapoznaj się z tymi informacjami uważnie, są to bowiem sprawy bardzo istotne. Jeśli jesteś osobą małoletnią poniżej 16. roku życia, koniecznie przekaż tą wiadomość swoim opiekunom, którzy następnie powinni wytłumaczyć Ci, o co w niej chodzi i dlaczego się do Ciebie zwracamy.

Czym jest RODO?

RODO to potoczna nazwa Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE. W Polsce będzie ono obowiązywało od 25 maja 2018 r. Akt ten wprowadza nowy standard ochrony danych osobowych, nakładając na podmioty przetwarzające te dane (administratorów danych) szereg obowiązków, w tym obowiązek poinformowania Ciebie o sposobie przetwarzania Twoich danych, celach w jakich Twoje dane są przetwarzane oraz o uprawnieniach przysługujących Ci w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez administratora danych.

Administrator danych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Corner Media Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Lublinie, ul. Krakowskie Przedmieście 54, 20-002 Lublin, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego przez Sąd Rejonowy Lublin – Wschód z siedzibą w Świdniku, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, za numerem KRS 0000507517, NIP 7123286919, kapitał zakładowy – 50.000,00. PLN

Możesz się z nami skontaktować zarówno pod adresem:
Corner Media Spółka z o.o.
ul. Krakowskie Przedmieście 54
20-002 Lublinie

jak i mailowo: online@dziennikwschodni.pl

oraz telefonicznie: 81 46-26-800

Rodzaj przetwarzanych danych osobowych

Przetwarzamy dane osobowe podane przez Ciebie podczas procesu rejestracji konta na portalu www.dziennikwschodni.pl, a także dane, które są zbierane podczas korzystania przez Ciebie z tego portalu. Chodzi o dane zbierane i zapisywane w plikach cookies. Więcej na temat plików cookies przeczytasz w naszej polityce prywatności.

Pamiętaj, rejestracja konta na portalu www.dziennikwschodni.pl nie jest obowiązkowa. Nie masz także obowiązku podawania nam swoich prawdziwych danych podczas procesu rejestracji, jak również nie musisz podawać nam wszystkich danych, o które pytamy. Może się jednak zdarzyć tak, że nie posiadając Twoich wszystkich danych albo nie posiadając Twoich prawdziwych danych, nie będziemy w stanie świadczyć Ci wszystkich usług, które oferujemy oraz wywiązać się z wszystkich obowiązków określonych w regulaminie portalu dziennikwschodni.pl (np. zapewnić Ci odpowiedniego bezpieczeństwa w zakresie odzyskania danych dostępowych do konta).

Cel przetwarzania danych osobowych

Głównym celem przetwarzania przez nas Twoich danych jest zapewnienie Ci pełnej funkcjonalności działania serwisu dziennikwschodni.pl, dostępu do usług świadczonych przez nas w ramach tego serwisu, zapewniania Ci bezpieczeństwa podczas korzystania z serwisu (np. w przypadku prób nadużyć) oraz wywiązanie się przez nas z obowiązków umownych wynikających z regulaminu portalu Dziennikwschodni.pl.

Dodatkowy cel przetwarzania danych osobowych to tzw. marketing własny, tj. przetwarzanie danych wyłącznie na nasze wewnętrzne potrzeby w celach analitycznych, badawczych, statystycznych, w szczególności poprzez dążenie do jak najpełniejszego dostosowania treści wyświetlanych na naszych stronach do Twoich preferencji i zainteresowań.

Ponadto, o ile wyrazisz na to zgodę, będziemy mogli przetwarzać Twoje dane osobowe w celach marketingowych (marketing zewnętrzny), w tym przekazywać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym – agencjom reklamowym i naszym partnerom handlowym. Pamiętaj, że zgoda na przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych jest całkowicie dobrowolna i możesz ją w każdej chwili wycofać.

Pamiętaj także, że jeżeli jesteś osobą małoletnią, która nie ukończyła 16. roku życia, przesyłanie informacji w celach marketingowych może nastąpić wyłącznie po wyrażeniu zgody przez Twojego rodzica lub opiekuna.

Podstawy prawne przetwarzania danych

Twoje dane osobowe mogą być przetwarzane wyłącznie zgodnie z określonymi w obecnie obowiązujących przepisach podstawami prawnymi. W zależności od celu przetwarzania danych możemy wyróżnić trzy główne podstawy prawne przetwarzania danych.

Pierwszą podstawą przetwarzania danych jest niezbędność do wykonania umów o świadczenie usług. Mamy z nią do czynienia wtedy, gdy przetwarzanie danych jest niezbędne w celu zapewnienia Ci sprawnego, bezpiecznego korzystania z naszego serwisu wraz z jego wszystkimi funkcjonalnościami. Umowy o świadczenie usług to regulaminy, w tym regulamin portalu dziennikwschodni.pl, który akceptujesz decydując się na korzystanie z naszego serwisu.

Drugą podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora danych. Mamy z nim do czynienia w przypadku prowadzenia pomiarów statystycznych oraz działań z zakresu marketingu własnego przez administratora danych.

Wreszcie, trzecią przesłanką przetwarzania danych jest Twoja dobrowolna i świadoma zgoda. Na jej podstawie Twoje dane mogą być wykorzystywane w celach marketingowych, a także w celu profilowania.

Pamiętaj, zgody udzielasz w pełni dobrowolnie. Masz także prawo do cofnięcia udzielonej zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie będzie miało jednak wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

Podmioty, którym możemy przekazywać dane

Co do zasady Twoje dane osobowe będą przez nas wykorzystywane wyłącznie na nasz własny użytek.

W pewnych sytuacjach możemy jednak przekazać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym: – naszym partnerom handlowym, podwykonawcom oferowanych przez nas usług, agencjom marketingowym.

Dodatkowo, w przypadkach ściśle określonych w przepisach prawa, będziemy zobligowani przekazać Twoje dane podmiotom uprawnionym do ich uzyskania na podstawie obecnie obowiązujących przepisów prawa (np. policji czy prokuraturze), pod warunkiem oczywiście, iż wystąpią do nas z takim żądaniem, powołując się na określoną podstawę prawną.

Okres przechowywania danych

Twoje dane osobowe będą przechowywane tak długo, jak będzie to niezbędne do zapewnienia Ci dostępu do usług oferowanych przez serwis www.dziennikwchodni.pl Oczywiście, możesz w każdym czasie złożyć wniosek o zaprzestanie przetwarzania swoich danych osobowych, ich zmianę lub usunięcie.

Informacje o prawach przysługujących osobie, której dane dotyczą

Musisz wiedzieć, że niezależnie od tego, na jakiej podstawie przetwarzamy Twoje dane, masz zawsze prawo dostępu do nich oraz ich poprawiania. Możesz również w każdym momencie żądać ich usunięcia lub cofnąć albo ograniczyć wcześniej udzieloną zgodę na przetwarzanie danych osobowych, przy czym wycofanie danej zgody nie wpływa na administratora danych do przetwarzania danych w celu określonym w danej zgodzie do chwili jej wycofania.

Masz również prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych.

Możesz też zażądać od administratora danych osobowych przeniesienia Twoich danych lub uzyskania kopii Twoich danych, z tym jednak zastrzeżeniem, że prawo to nie może wpływać niekorzystnie na prawa i wolności innych osób. Administrator danych będzie realizował Twoje żądania w zakresie posiadanych możliwości technicznych.

Informacje o prawie do wniesienia skargi

Organem nadzorczym nad administratorem danych osobowych jest Generalny Inspektor Danych Osobowych, do którego masz prawo wnieść skargę za każdym razem, gdy Twoje dane będą przetwarzane w sposób w Twojej ocenie nieprawidłowy.

Informacje o tym, czy podanie danych jest wymogiem ustawowym lub umownym, czy jesteś zobowiązany do ich podania

Nie jesteś zobowiązany do podawania nam swoich danych osobowych ani wyrażania zgody na ich przetwarzanie, z tym jednak zastrzeżeniem, że ich podanie może okazać się niezbędne dla korzystania z określonych funkcjonalności serwisu.

Jest także możliwe, że jeśli nie wyrazisz zgody na przetwarzanie danych osobowych lub cofniesz wcześniej udzieloną zgodę, nie będziemy mogli zapewnić Ci dostępu do niektórych oferowanych przez nas usług, przy czym zawsze w takim wypadku zostaniesz o tym poinformowany.

Informacje o profilowaniu

Czym jest profilowanie? To zbieranie wszelkich informacji, które pozwalają bezpośrednio lub pośrednio zidentyfikować osobę, która jest poddawana profilowaniu. Profilowanie odbywa się najczęściej przy użyciu systemów informatycznych, w sposób zautomatyzowany, za pomocą specjalnych algorytmów uwzględniających określone wcześniej kryteria. Wyniki profilowania mogą być wykorzystywane m.in. do celów marketingowych, np. w celu spersonalizowania reklamy kierowanej do danego użytkownika lub przygotowania oferty uwzględniającej jego potrzeby lub preferencje.

Oświadczamy, że na chwilę obecną nie profilujemy Twoich danych. Jeśli jednak zaczniemy, zostaniesz o tym uprzednio poinformowany i będziesz miał prawo nie wyrazić na to zgody.

Bardzo prosimy o uważne zapoznanie się z powyższymi informacjami. Gdy już to zrobisz, kliknij przycisk Zapoznałem się z informacją. Przejdź do serwisu.

Rozumiem

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.