Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

14 listopada 2014 r.
17:15
Edytuj ten wpis

Cztery lata prezydenta Żuka. Nasze podsumowanie

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
0 27 A A

Czy przez cztery lata udało się podźwignąć Lublin z trzeciej, czy nawet czwartej ligi miast polskich? Rankingów, w których można szukać takiej odpowiedzi jest wiele i pewnie każdy znajdzie coś dla siebie. Niedawno w krótkich odstępach czasu mieliśmy okazję prezentować zestawienie opracowane przez "Politykę, w którym Lublin jawił się jako miasto ludzi raczej niezadowolonych z życia, ale i ranking, w którym kadencja prezydenta Krzysztofa Żuka wywindowała Lublin z 15. na 2. miejsce miast wojewódzkich. Czy rzeczywiście jest aż tak źle, czy jest aż tak dobrze?

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Po czterech latach Żuk może pokazać korzystne dla siebie wskaźniki: wzrosła liczba podmiotów gospodarczych, co może świadczyć o rosnącej aktywności mieszkańców, ale też i o tym, że pewna ich część musiała przejść z etatów na działalność gospodarczą. Prezydent może też wymienić listę inwestorów, którzy w ciągu jego kadencji zainstalowali się w Lublinie. Może, więc wymienia: polski Ursus to 220 miejsc pracy w przemyśle, czeska Proama zatrudnia w ubezpieczeniach 430 osób, Castorama to kolejne 135 osób, Aliplast 90 osób, niemiecki Selgros to kolejne 200 etatów.

Bezrobocie faluje

Z tymi danymi trudno dyskutować. Podobnie jak z tym, że w ostatecznym rozrachunku ubyło zarejestrowanych bezrobotnych. W styczniu 2011 r. było to 16,9 tys. osób, teraz jest już tylko 15 tys. Na oficjalnych wykresach widać też, że o ile krzywa ukazująca liczbę bezrobotnych przez większość kadencji "falowała”, co ma związek z sezonowością pewnych prac, o tyle w tym roku konsekwentnie zjeżdża w dół. Nie da się jednak nie zauważyć, że tegoroczny spadek liczby bezrobotnych zaczął się z poziomu 18 tys. osób (styczeń 2014 r.), czyli mocno wyższego, niż trzy lata wcześniej.

Trudno też pominąć fakt, że handel (wskazywany jako branża skupiająca znaczną część już istniejących miejsc pracy) wyraźnie ucieka z centrum miasta do galerii handlowych (np. z Krakowskiego Przedmieścia zniknął sklep CCC, czy też salon Empik, a obie te marki można znaleźć teraz w Felicity). To, co było zauważalne na ul. Lubartowskiej, da się też dostrzec nawet na deptaku.

Problem wymierania deptaka z całą pewnością można włożyć do szufladki "narastające”. W szufladce "nierozwiązane” pozostaje Podzamcze straszące krzywym brukiem, pełne kałuż, szarzyzny i stoisk z diabli wiedzą czym. Na koniec kadencji Żuk może pokazać projekt zmian, który - co może być dla niego zaskoczeniem - jest krytykowany niemal w tym samym stopniu i w podobny sposób, co projekt przebudowy pl. Litewskiego w betonową równinę, którym swoją kadencję zakończył poprzednik Żuka.
Obecny prezydent ma o tyle łatwiej, że przygotowany za jego rządów projekt odnowienia pl. Litewskiego został przyjęty raczej pozytywnie. Można się spodziewać, że dość kosztowna fontanna pewnie będzie budzić emocje, ale porównywalne raczej z tymi towarzyszącymi przebudowie Ogrodu Saskiego. Po jej zakończeniu wiele osób mówiło, że efekt, jak na te koszty mógłby być bardziej zauważalny. Poszumiało, poszumiało i ucichło.

O wiele dłużej grzmieć będą krytycy budowy nowego stadionu, z której to inwestycji Żuka osądzić może tylko historia. To przyszłość pokaże, kto miał rację. Czy ci, którzy - jak prezydent - mówili, że to jedyny moment, by dzięki unijnej dotacji, okazyjnie jak na wyprzedaży, zafundować sobie miejsce dla rozgrywek piłkarskich i koncertów na wysokim poziomie. Czy ci, którzy mówili, że nie warto dokładać do utrzymania stadionu, bo w sytuacji, gdy brak nam mocnej drużyny nie ma po co budować stadionu piłkarskiego, zwłaszcza zaciągając kredyt na jego wzniesienie.

Drogi i komunikacja

Ale nie tylko na stadion miasto zaciągało kredyty, lecz również na drogi i komunikację. A tu nawet najwięksi krytycy Żuka nie są w stanie zaprzeczyć, że za jego kadencji drogi znacznie się poprawiły, a komunikacja przeżyła cywilizacyjny skok. Stare, rozklekotane ikarusy, do których osoba na wózku inwalidzkim nie miała szansy wsiąść bez pomocy znajomych, to już historia. Jedyny ikarus to teraz atrakcja, zabytek. Niepostrzeżenie zniknęły z ulic także stare trolejbusy. Mało tego, jadąc jedną linią można śledzić na ekranie telefonu położenie pojazdu innej linii, na którą chcemy się przesiąść.

Sprawiedliwie trzeba jednak przyznać, że projekt wielkiej modernizacji komunikacji miejskiej powstał jeszcze przed prezydenturą Żuka. Jedną z wad tego projektu był m.in. brak trolejbusów przegubowych, co Żukowi udało się zmienić. Wielu innych wad nikt nie poprawiał, toteż przy unijnym wsparciu sfinansowano choćby takie rzeczy, jak baterie słoneczne, które niczego nie zasilają (patrz: przystanek przy al. Unii Lubelskiej). Mimo to ciężko jednak porównywać to, co mamy teraz z czasami, gdy MPK tłumaczyło pasażerom, że obowiązujący w Wigilię rozkład jazdy będzie wisieć nie na przystankach, ale w... autobusach, bo z przystanku ktoś mógłby go zerwać.

Wśród najbardziej zauważalnych, asfaltowych sukcesów są remonty zdegradowanych, wyboistych i niemiłosiernie połatanych dróg, jak np. Droga Męczenników Majdanka, ul. Podzamcze i Unicka, al. Kompozytorów Polskich, czy też ul. Filaretów. Nie da się podważyć sukcesu, którym było doprowadzenie do budowy nowego odcinka al. Solidarności. I choć wymagało to przeprowadzenia wielu, nierzadko skomplikowanych przetargów, to jednak udało się uniknąć związanych z tym spektakularnych porażek. Mało tego, w typowaniu dróg do budowy (Zelwerowicza, Grygowej) widać pewną konsekwencję, zwłaszcza patrząc na mapę z góry. Z perspektywy osiedlowej drogi do wykonania jest nadal ogrom pracy.
Niestety, w innych miejscach nie raz brakowało dbałości. Przykładem może być to, jak Zarząd Dróg i Mostów egzekwował należytą jakość od firmy, która budowała ścieżki rowerowe wzdłuż ul. Filaretów. Fuszerek nie brakowało, ale urzędnicy sprawiali wrażenie, jakby w ogóle ich to nie obchodziło, nawet gdy wykonawca łatał ścieżkę czymś, co jak plastelinę dało się zbierać garściami. Zarząd nie pozbył się też opinii najbardziej nielubianej komórki podległej miastu (nie licząc skazanych na niepopularność strażników miejskich i kontrolerów biletowych). Nie brak opinii, że w zarządzie panuje myślenie "nie bo nie” i że zamiast szukać sposobów, jak wprowadzić w życie zgłoszony przez kogoś pomysł szuka się argumentów, by go utrącić. I nawet jeśli to tylko mit, to w jego obalaniu nie pomagają takie pisma, jak odpowiedź, którą dostali rowerzyści proszący, by pozwolić im na jazdę mało uczęszczanym chodnikiem obok Zamku. Dowiedzieli się, że ich wniosek "został rozpatrzony negatywnie”, ale nie dostali ani słowa uzasadnienia.

Partycypacyjny model zarządzania

Takie odpowiedzi podwładnych Żuka to kompletnie niepotrzebny zgrzyt w konsekwentnie budowanym wizerunku prezydenta, który chce słuchać mieszkańców i zachęcać do współdziałania, co swoim nierzadko nazbyt technokratycznym językiem określa mianem "partycypacyjnego modelu zarządzania”. Za tej kadencji do mówienia zaproszono także tych, których głosu na co dzień się nie słucha, czyli osoby starsze, niepełnosprawne i rodziny wielodzietne. Te ostatnie w miejsce mało praktycznego biletu rodzinnego komunikacji miejskiej dostały taki, który faktycznie może odciążyć ich domowe budżety. Do wprowadzenia karty Rodzina Trzy Plus samorządu nie trzeba było wcale namawiać, choć nie był to rok wyborczy. A finansowym majstersztykiem w polityce społecznej była rozbudowa DPS Kalina, na którą miasto z własnej kasy wyłożyło zaledwie... 1 proc. kosztów.

To, czego zabrakło, to tytułu Europejskiej Stolicy Kultury, którego perspektywa - a pojawiła się ona jeszcze przed Żukiem - uruchomiła wielkie pokłady społecznej aktywności. Tytułu nie dostaliśmy, poczucie krzywdy pozostało, na pamiątkę mamy też kilka "eksportowych” imprez, które można reklamować w kraju. Z tamtej aktywności, mimo zapewnień, pozostało niewiele.
Skomentuj i udostępnij na Facebooku

Komentarze 27

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
loki / 26 grudnia 2014 r. o 11:52
0

rzeczywiście, wielki mi gospodarz, napożyczać pieniędzy to każdy potrafi, nie budował za swoje, niech ktoś mi da 1 miliard złoty to też postawie kilka budynków

Avatar
tylko Żuk / 14 listopada 2014 r. o 23:00
0

1998-2006 Pruszkowski, "Lublin jest wsamraśny, nic nie trzeba robić"

2006-2010 Wasilewski, "nie da się"

2010-2014, Żuk, "Jest sporo do zrobienia i da się, ROBIMY"

Avatar
socjaliści won / 14 listopada 2014 r. o 22:26
0

Tak dobrze zrobił ścieżki rowerowe, że na Grabskiego własnie sfrezowali asfalt gdzie miesiąc wcześniej były namalowane pasy do ścieżki, czyli poprostu kilka czy kilkanaście tys zł poszło do kosza...dziękuje. żuk niech idzie do lasu toczyć kulki z gó...a

Avatar
rowerak / 14 listopada 2014 r. o 21:54
0

Jako członek Porozumienia Rowerowego stwierdzam, że Żuk bardzo dobrze zrobił odnośnie pasów rowerowych a ty pis-bredzisz przedmówco. Nie ma to jak pis się upomina o rowerzystów, których zawsze olewał i podejrzewa o "lewactwo". Idźcie do diabła pisiory.

Avatar
Miodek / 14 listopada 2014 r. o 21:53
0

Cukrownię zamkną minister w rządzie PiS Jasiński. Spokojnie, zaliczamy to do niepodważalnych sukcesów PIS.

Cukrownię zamknął ....bo to już się dokonało.

Avatar
Polak / 14 listopada 2014 r. o 21:39
0

Najlepiej zrobił Żuk ścieżki rowerowe a to już chyba idiota mógł takie bzdury wprowadzić w życie domalowując na jezdni pasy co ogranicza ruch samochodowy a naraża na niebezpieczeństwo rowerzystów ha,ha,ha jednak komuna w przeszłości uszczupliła mu rozum oczywiście jeżeli kiedyś go miał a obecnie przestępcy z PO jak Kopaczowa,Nowak,Grabarczyk wstrzyknęli mu bakcyla propagandy a wy nieuki i tumany głosujcie na tę bandę i tak niedługo znajdziecie się w rynsztokach

Avatar
ołeh / 14 listopada 2014 r. o 21:19
0

Dzienniku wscchodni wywieżdzcie go do Rokitna tak bedzie najlepiej

Avatar
skarbnik / 14 listopada 2014 r. o 20:57
0

Żuk zmiażdżył tego biednego Muszyńskiego tak, że aż mi się go robi szkoda. Ale jak sobie przypomnę, że i tak się czepi publicznego grosza to mi współczucie przechodzi :)

Avatar
Gość / 14 listopada 2014 r. o 20:55
0

A co ma Żuk do lotniska???!!!

sporo ma - załatwił nam Lufthansę i loty do Frankfurtu, jednego z największych hubów w Europie

Avatar
cukier / 14 listopada 2014 r. o 20:54
0

Cukrownię zamkną minister w rządzie PiS Jasiński. Spokojnie, zaliczamy to do niepodważalnych sukcesów PIS.

Avatar
loki / 26 grudnia 2014 r. o 11:52
0

rzeczywiście, wielki mi gospodarz, napożyczać pieniędzy to każdy potrafi, nie budował za swoje, niech ktoś mi da 1 miliard złoty to też postawie kilka budynków

Avatar
tylko Żuk / 14 listopada 2014 r. o 23:00
0

1998-2006 Pruszkowski, "Lublin jest wsamraśny, nic nie trzeba robić"

2006-2010 Wasilewski, "nie da się"

2010-2014, Żuk, "Jest sporo do zrobienia i da się, ROBIMY"

Avatar
socjaliści won / 14 listopada 2014 r. o 22:26
0

Tak dobrze zrobił ścieżki rowerowe, że na Grabskiego własnie sfrezowali asfalt gdzie miesiąc wcześniej były namalowane pasy do ścieżki, czyli poprostu kilka czy kilkanaście tys zł poszło do kosza...dziękuje. żuk niech idzie do lasu toczyć kulki z gó...a

Avatar
rowerak / 14 listopada 2014 r. o 21:54
0

Jako członek Porozumienia Rowerowego stwierdzam, że Żuk bardzo dobrze zrobił odnośnie pasów rowerowych a ty pis-bredzisz przedmówco. Nie ma to jak pis się upomina o rowerzystów, których zawsze olewał i podejrzewa o "lewactwo". Idźcie do diabła pisiory.

Avatar
Miodek / 14 listopada 2014 r. o 21:53
0

Cukrownię zamkną minister w rządzie PiS Jasiński. Spokojnie, zaliczamy to do niepodważalnych sukcesów PIS.

Cukrownię zamknął ....bo to już się dokonało.

Avatar
Polak / 14 listopada 2014 r. o 21:39
0

Najlepiej zrobił Żuk ścieżki rowerowe a to już chyba idiota mógł takie bzdury wprowadzić w życie domalowując na jezdni pasy co ogranicza ruch samochodowy a naraża na niebezpieczeństwo rowerzystów ha,ha,ha jednak komuna w przeszłości uszczupliła mu rozum oczywiście jeżeli kiedyś go miał a obecnie przestępcy z PO jak Kopaczowa,Nowak,Grabarczyk wstrzyknęli mu bakcyla propagandy a wy nieuki i tumany głosujcie na tę bandę i tak niedługo znajdziecie się w rynsztokach

Avatar
ołeh / 14 listopada 2014 r. o 21:19
0

Dzienniku wscchodni wywieżdzcie go do Rokitna tak bedzie najlepiej

Avatar
skarbnik / 14 listopada 2014 r. o 20:57
0

Żuk zmiażdżył tego biednego Muszyńskiego tak, że aż mi się go robi szkoda. Ale jak sobie przypomnę, że i tak się czepi publicznego grosza to mi współczucie przechodzi :)

Avatar
Gość / 14 listopada 2014 r. o 20:55
0

A co ma Żuk do lotniska???!!!

sporo ma - załatwił nam Lufthansę i loty do Frankfurtu, jednego z największych hubów w Europie

Avatar
cukier / 14 listopada 2014 r. o 20:54
0

Cukrownię zamkną minister w rządzie PiS Jasiński. Spokojnie, zaliczamy to do niepodważalnych sukcesów PIS.

Zobacz wszystkie komentarze 27

Skomentuj

Aby napisać komentarz, należy się zalogować:

Nie publikujemy nic na Twojej tablicy na Facebooku oraz nikomu nie udostępniamy Twoich danych osobistych.
Podczas pierwszego logowania zostaniesz poproszony o wybór swojej nazwy użytkownika.

Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Jak miał 9 lat poszedł na studia. Co teraz robi młody geniusz z Lublina?
Pierwsza strona

Jak miał 9 lat poszedł na studia. Co teraz robi młody geniusz z Lublina?

Miał 9 lat, gdy został studentem Politechniki Lubelskiej. Teraz może zostać najmłodszym przedsiębiorcą w Polsce. 14-letni Kamil Wroński kompletuje już zespół do swojej firmy. – Jest też dużo inwestorów, którzy chcą wykupywać udziały – mówi jego tata.

Kolejny sukces Marcina Polaka i Michała Ładosza

Kolejny sukces Marcina Polaka i Michała Ładosza

Lubelscy kolarze zdominowali rywalizację tandemów w mistrzostwach Polski w Kartuzach

Dlaczego Czarnek nagle zniknął? Wyciek maili z rządu

Dlaczego Czarnek nagle zniknął? Wyciek maili z rządu

Tuż przed wyborami prezydenckimi zdecydowano o usunięciu Przemysława Czarnka w cień. Tak wynika z domniemanej rozmowy z prywatnej skrzynki e-mailowej Michała Dworczyka.

Paweł umierał, a lekarz stwierdził, że udaje nieprzytomnego
Wideo
film

Paweł umierał, a lekarz stwierdził, że udaje nieprzytomnego

Objawy zerwania zastawki, odprowadzającej płyn mózgowo-rdzeniowy u 13-letniego Pawła zlekceważyła najpierw wychowawczyni klasy, a potem dwukrotnie załoga karetki pogotowia. W karcie pacjenta lekarz wpisał, że chłopiec udaje nieprzytomnego. Trzy lata po tych tragicznych wydarzeniach ruszył proces lekarza oraz nauczycielki.

Wariant Delta w Polsce. Jeden zakażony może zarazić nawet 8 osób

Wariant Delta w Polsce. Jeden zakażony może zarazić nawet 8 osób

Niezaszczepieni ozdrowieńcy i osoby, które przyjęły jedną dawkę szczepionki nie mogą się czuć bezpiecznie. To ustalenia naukowców, którzy z niepokojem patrzą na gwałtowny wzrost liczby zakażeń indyjskim wariantem wirusa SARS-CoV-2.

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego 22 czerwca 2021 r.

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego 22 czerwca 2021 r.

Górnik Łęczna świętował z kibicami powrót do Ekstraklasy
galeria

Górnik Łęczna świętował z kibicami powrót do Ekstraklasy

W niedzielny wieczór piłkarze z Łęcznej w finale baraży o PKO BP Ekstraklasę pokonali 1:0 ŁKS Łódź na jego terenie. Natomiast w poniedziałkowy wieczór klubowi działacze, a także sztab szkoleniowy i piłkarze spotkali się na rynku w Łęcznej by wspólnie świętować kolejny wielki sukces w historii klubu

Lublin. Będą likwidować nieopłacone groby. Powstanie zbiorowa mogiła

Lublin. Będą likwidować nieopłacone groby. Powstanie zbiorowa mogiła

Władze Lublina chcą zbudować zbiorową mogiłę na szczątki osób, którym wygasła opłata za grób. Nieopłacone groby mają być likwidowane, a w ich miejscu będą chowani kolejni zmarli. W czwartek ma zapaść decyzja w sprawie tej budowy.

Zanim wyślesz CV i spakujesz walizkę. Jak sprawdzić ofertę pracy za granicą?
Praca za granicą

Zanim wyślesz CV i spakujesz walizkę. Jak sprawdzić ofertę pracy za granicą?

Warto sprawdzić, czy ogłoszenie zostało napisane w sposób wyczerpujący. Konkretny i jasny opis obowiązków to dobry znak. Tak samo, jak informacje na temat pracodawcy i zakwaterowania – radzi portal gowork.pl.

Górki czechowskie wracają na wokandę
galeria

Górki czechowskie wracają na wokandę

Za tydzień mają się odbyć sądowe posiedzenia w sprawie przyszłości górek czechowskich. Tego dnia Wojewódzki Sąd Administracyjny ma rozpatrzeć dwie skargi na uchwałę Rady Miasta Lublin wyznaczającą na górkach tereny pod budowę bloków.

GKS Górnik Łęczna buduje kadrę na kolejny sezon

GKS Górnik Łęczna buduje kadrę na kolejny sezon

Górnik Łęczna zakontraktował Katję Skupień i Oliwię Frontczak

Gdzie nad wodę? W sobotę startują kolejne lubelskie kąpieliska
galeria

Gdzie nad wodę? W sobotę startują kolejne lubelskie kąpieliska

32 kąpieliska szykują się do otwarcia na terenie woj. lubelskiego. Tyle zgłoszono do sanepidu. Jego inspektorzy przebadali dotychczas pięć miejsc.

Biała Podlaska: Z poślizgiem, ale Warszawska już po przebudowie

Biała Podlaska: Z poślizgiem, ale Warszawska już po przebudowie

Remont tej ulicy miał się zakończyć w ubiegłym roku, ale się przeciągnął. W końcu miasto ogłosiło finał przebudowy ostatniego odcinka ulicy Warszawskiej.

Premier w Niedrzwicy: Via Carpatia to jedna droga, ale tysiące nowych możliwości
wideo
galeria
film

Premier w Niedrzwicy: Via Carpatia to jedna droga, ale tysiące nowych możliwości

Jednym z punktów wizyty szefa rządu w województwie lubelskim była budowa drogi S19.

Wyjątkowa gra w Ogrodzie Botanicznym

Wyjątkowa gra w Ogrodzie Botanicznym

Eko Grą terenową w Ogrodzie Botanicznym rozpoczęły się działania w ramach projektu „Dobrosąsiedzki dialog międzypokoleniowy”. Teraz pora na porządki i sadzenie łąk.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Uwaga czytelniku!

Informujemy, że w dniu 25 maja 2018 r. na terenie całej Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, wejdzie w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy Ci przekazać kilka informacji na temat zasad przetwarzania Twoich danych osobowych przez administratora portalu www.dziennikwschodni.pl – spółkę Corner Media sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie.

Bardzo prosimy, zapoznaj się z tymi informacjami uważnie, są to bowiem sprawy bardzo istotne. Jeśli jesteś osobą małoletnią poniżej 16. roku życia, koniecznie przekaż tą wiadomość swoim opiekunom, którzy następnie powinni wytłumaczyć Ci, o co w niej chodzi i dlaczego się do Ciebie zwracamy.

Czym jest RODO?

RODO to potoczna nazwa Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE. W Polsce będzie ono obowiązywało od 25 maja 2018 r. Akt ten wprowadza nowy standard ochrony danych osobowych, nakładając na podmioty przetwarzające te dane (administratorów danych) szereg obowiązków, w tym obowiązek poinformowania Ciebie o sposobie przetwarzania Twoich danych, celach w jakich Twoje dane są przetwarzane oraz o uprawnieniach przysługujących Ci w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez administratora danych.

Administrator danych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Corner Media Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Lublinie, ul. Krakowskie Przedmieście 54, 20-002 Lublin, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego przez Sąd Rejonowy Lublin – Wschód z siedzibą w Świdniku, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, za numerem KRS 0000507517, NIP 7123286919, kapitał zakładowy – 50.000,00. PLN

Możesz się z nami skontaktować zarówno pod adresem:
Corner Media Spółka z o.o.
ul. Krakowskie Przedmieście 54
20-002 Lublinie

jak i mailowo: online@dziennikwschodni.pl

oraz telefonicznie: 81 46-26-800

Rodzaj przetwarzanych danych osobowych

Przetwarzamy dane osobowe podane przez Ciebie podczas procesu rejestracji konta na portalu www.dziennikwschodni.pl, a także dane, które są zbierane podczas korzystania przez Ciebie z tego portalu. Chodzi o dane zbierane i zapisywane w plikach cookies. Więcej na temat plików cookies przeczytasz w naszej polityce prywatności.

Pamiętaj, rejestracja konta na portalu www.dziennikwschodni.pl nie jest obowiązkowa. Nie masz także obowiązku podawania nam swoich prawdziwych danych podczas procesu rejestracji, jak również nie musisz podawać nam wszystkich danych, o które pytamy. Może się jednak zdarzyć tak, że nie posiadając Twoich wszystkich danych albo nie posiadając Twoich prawdziwych danych, nie będziemy w stanie świadczyć Ci wszystkich usług, które oferujemy oraz wywiązać się z wszystkich obowiązków określonych w regulaminie portalu dziennikwschodni.pl (np. zapewnić Ci odpowiedniego bezpieczeństwa w zakresie odzyskania danych dostępowych do konta).

Cel przetwarzania danych osobowych

Głównym celem przetwarzania przez nas Twoich danych jest zapewnienie Ci pełnej funkcjonalności działania serwisu dziennikwschodni.pl, dostępu do usług świadczonych przez nas w ramach tego serwisu, zapewniania Ci bezpieczeństwa podczas korzystania z serwisu (np. w przypadku prób nadużyć) oraz wywiązanie się przez nas z obowiązków umownych wynikających z regulaminu portalu Dziennikwschodni.pl.

Dodatkowy cel przetwarzania danych osobowych to tzw. marketing własny, tj. przetwarzanie danych wyłącznie na nasze wewnętrzne potrzeby w celach analitycznych, badawczych, statystycznych, w szczególności poprzez dążenie do jak najpełniejszego dostosowania treści wyświetlanych na naszych stronach do Twoich preferencji i zainteresowań.

Ponadto, o ile wyrazisz na to zgodę, będziemy mogli przetwarzać Twoje dane osobowe w celach marketingowych (marketing zewnętrzny), w tym przekazywać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym – agencjom reklamowym i naszym partnerom handlowym. Pamiętaj, że zgoda na przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych jest całkowicie dobrowolna i możesz ją w każdej chwili wycofać.

Pamiętaj także, że jeżeli jesteś osobą małoletnią, która nie ukończyła 16. roku życia, przesyłanie informacji w celach marketingowych może nastąpić wyłącznie po wyrażeniu zgody przez Twojego rodzica lub opiekuna.

Podstawy prawne przetwarzania danych

Twoje dane osobowe mogą być przetwarzane wyłącznie zgodnie z określonymi w obecnie obowiązujących przepisach podstawami prawnymi. W zależności od celu przetwarzania danych możemy wyróżnić trzy główne podstawy prawne przetwarzania danych.

Pierwszą podstawą przetwarzania danych jest niezbędność do wykonania umów o świadczenie usług. Mamy z nią do czynienia wtedy, gdy przetwarzanie danych jest niezbędne w celu zapewnienia Ci sprawnego, bezpiecznego korzystania z naszego serwisu wraz z jego wszystkimi funkcjonalnościami. Umowy o świadczenie usług to regulaminy, w tym regulamin portalu dziennikwschodni.pl, który akceptujesz decydując się na korzystanie z naszego serwisu.

Drugą podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora danych. Mamy z nim do czynienia w przypadku prowadzenia pomiarów statystycznych oraz działań z zakresu marketingu własnego przez administratora danych.

Wreszcie, trzecią przesłanką przetwarzania danych jest Twoja dobrowolna i świadoma zgoda. Na jej podstawie Twoje dane mogą być wykorzystywane w celach marketingowych, a także w celu profilowania.

Pamiętaj, zgody udzielasz w pełni dobrowolnie. Masz także prawo do cofnięcia udzielonej zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie będzie miało jednak wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

Podmioty, którym możemy przekazywać dane

Co do zasady Twoje dane osobowe będą przez nas wykorzystywane wyłącznie na nasz własny użytek.

W pewnych sytuacjach możemy jednak przekazać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym: – naszym partnerom handlowym, podwykonawcom oferowanych przez nas usług, agencjom marketingowym.

Dodatkowo, w przypadkach ściśle określonych w przepisach prawa, będziemy zobligowani przekazać Twoje dane podmiotom uprawnionym do ich uzyskania na podstawie obecnie obowiązujących przepisów prawa (np. policji czy prokuraturze), pod warunkiem oczywiście, iż wystąpią do nas z takim żądaniem, powołując się na określoną podstawę prawną.

Okres przechowywania danych

Twoje dane osobowe będą przechowywane tak długo, jak będzie to niezbędne do zapewnienia Ci dostępu do usług oferowanych przez serwis www.dziennikwchodni.pl Oczywiście, możesz w każdym czasie złożyć wniosek o zaprzestanie przetwarzania swoich danych osobowych, ich zmianę lub usunięcie.

Informacje o prawach przysługujących osobie, której dane dotyczą

Musisz wiedzieć, że niezależnie od tego, na jakiej podstawie przetwarzamy Twoje dane, masz zawsze prawo dostępu do nich oraz ich poprawiania. Możesz również w każdym momencie żądać ich usunięcia lub cofnąć albo ograniczyć wcześniej udzieloną zgodę na przetwarzanie danych osobowych, przy czym wycofanie danej zgody nie wpływa na administratora danych do przetwarzania danych w celu określonym w danej zgodzie do chwili jej wycofania.

Masz również prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych.

Możesz też zażądać od administratora danych osobowych przeniesienia Twoich danych lub uzyskania kopii Twoich danych, z tym jednak zastrzeżeniem, że prawo to nie może wpływać niekorzystnie na prawa i wolności innych osób. Administrator danych będzie realizował Twoje żądania w zakresie posiadanych możliwości technicznych.

Informacje o prawie do wniesienia skargi

Organem nadzorczym nad administratorem danych osobowych jest Generalny Inspektor Danych Osobowych, do którego masz prawo wnieść skargę za każdym razem, gdy Twoje dane będą przetwarzane w sposób w Twojej ocenie nieprawidłowy.

Informacje o tym, czy podanie danych jest wymogiem ustawowym lub umownym, czy jesteś zobowiązany do ich podania

Nie jesteś zobowiązany do podawania nam swoich danych osobowych ani wyrażania zgody na ich przetwarzanie, z tym jednak zastrzeżeniem, że ich podanie może okazać się niezbędne dla korzystania z określonych funkcjonalności serwisu.

Jest także możliwe, że jeśli nie wyrazisz zgody na przetwarzanie danych osobowych lub cofniesz wcześniej udzieloną zgodę, nie będziemy mogli zapewnić Ci dostępu do niektórych oferowanych przez nas usług, przy czym zawsze w takim wypadku zostaniesz o tym poinformowany.

Informacje o profilowaniu

Czym jest profilowanie? To zbieranie wszelkich informacji, które pozwalają bezpośrednio lub pośrednio zidentyfikować osobę, która jest poddawana profilowaniu. Profilowanie odbywa się najczęściej przy użyciu systemów informatycznych, w sposób zautomatyzowany, za pomocą specjalnych algorytmów uwzględniających określone wcześniej kryteria. Wyniki profilowania mogą być wykorzystywane m.in. do celów marketingowych, np. w celu spersonalizowania reklamy kierowanej do danego użytkownika lub przygotowania oferty uwzględniającej jego potrzeby lub preferencje.

Oświadczamy, że na chwilę obecną nie profilujemy Twoich danych. Jeśli jednak zaczniemy, zostaniesz o tym uprzednio poinformowany i będziesz miał prawo nie wyrazić na to zgody.

Bardzo prosimy o uważne zapoznanie się z powyższymi informacjami. Gdy już to zrobisz, kliknij przycisk Zapoznałem się z informacją. Przejdź do serwisu.

Rozumiem

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.