Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

8 kwietnia 2011 r.
12:44
Edytuj ten wpis

Darek stracił rodziców. Czytelnicy i internauci mu pomogą

0 4 A A
Dziękuję z całego serca za wszystko. To dla mnie niezwykle ważne, że tyle osób chce mi pomóc – mówi
Dziękuję z całego serca za wszystko. To dla mnie niezwykle ważne, że tyle osób chce mi pomóc – mówi

Najpierw na raka umarła mu mama. Potem sam walczył z nowotworem. Miesiąc temu 19-letni Darek stracił tatę. Ale nie został sam. Pomogli sąsiedzi, księża z parafii, nasi Czytelnicy, a rektor UMCS zaproponował tegorocznemu maturzyście studia na dowolnym kierunku i stypendium.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Życie Darka to pasmo nieszczęść. 10 lat temu walkę z nowotworem przegrała jego mama. – Świat mi się zawalił, ale nie wiedziałem jeszcze, że najgorsze przede mną – mówi 19-latek, uczeń maturalnej klasy jednego z techników w Lublinie.

Po śmierci mamy, jako uczeń klasy VI szkoły podstawowej, dowiaduje się, że ma nowotwór tarczycy. – Myślałem, że jestem tylko przeziębiony, ale lekarze przez przypadek wykryli raka. W szybkim tempie zoperowano mnie w Gliwicach. Później okazało się, że mam przerzuty do węzłów chłonnych – opowiada chłopak. – Brałem chemię przez długi czas i wygrałem z chorobą. Chociaż cały czas muszę brać leki, bo rak może wrócić.

Darek musi chodzić na częste kontrole do lekarza, raz na pół roku jeździć do kliniki w Gliwicach i brać sterydy. Na ten cel wydaje ok. 200 zł miesięcznie.

Śmierć ojca

Na początku marca spotyka go kolejne nieszczęście. – Wróciłem do domu i zobaczyłem, że tata leży na łóżku. Okazało się, że nie żyje. Miał tylko 66 lat... W jednej chwili straciłem wszystko i zostałem zupełnie sam – mówi Darek. – Nie wiem, jak będzie, bo wszystkim zajmował się tata. Dbał o mnie, gotował, sprzątał. Najgorzej jest, jak wracam do domu wieczorem i nikogo nie ma.

Mieszkanie ma około 30 mkw. Po opłaceniu czynszu, rachunków i leków, z renty po rodzicach zostaje mu 300 zł miesięcznie na utrzymanie. – Próbuję oszczędzać, żeby starczyło mi pieniędzy do końca miesiąca – podkreśla Darek. – Nie wiem jeszcze, jak to jest prowadzić cały dom, nie umiem gotować. Na razie na obiady zapraszają mnie rodzice mojej dziewczyny.

Potrzebna praca

W ubiegłym tygodniu wydawało się, że z tej niewielkiej kwoty chłopak będzie musiał spłacać resztę mieszkaniowego kredytu po ojcu (7 tys. zł). – Tata spłacał raty, nawet nie wiedziałem, ile tego zostało – mówi Darek.

Okazało się, że dług został spłacony. – Anonimowy sponsor wpłacił całą sumę i mieszkanie nie jest już zadłużone – mówi Andrzej Borawski, prezes Spółdzielni Mieszkaniowej "Rudnik” w Lublinie.

Nastolatek uczy się obecnie w klasie maturalnej o profilu technik informatyk. Gdyby zakończył edukację, straci rentę. – Chciałbym się dalej uczyć, ale muszę też znaleźć pracę, stanąć na nogi. Rozglądałem się już nawet, ale nic na razie nie znalazłem. Może gdybym ktoś mnie zatrudnił, mógłbym zapisać się do jakiegoś studium zaocznego?

Na razie pomagają mu sąsiedzi, księża z parafii i pracownicy administracji. – Nie można być obojętnym wobec takiej tragedii. Zebraliśmy wśród pracowników puszki żywnościowe, środki czystości, zrobiliśmy zbiórkę pieniędzy – mówi pan Jerzy, pracownik administracji.

Zamiast beatyfikacji

Darkowi pomagają także nasi Czytelnicy, których wzruszył jego los. – Razem z sąsiadką postanowiłyśmy zrezygnować z wyjazdu na beatyfikację Jana Pawła II, a pieniądze przekazać dla Darka. Bardzo nas wzruszyła jego historia – mówi nasza Czytelniczka.

Czytelnicy i internauci z całej Polski, m.in. z Gliwic, Częstochowy, zaoferowali wsparcie finansowe, dary żywnościowe, ale również wspólne spędzanie czasu. – "Jestem mamą 2 synów w zbliżonym do niego wieku. Nie mogę zaoferować mu pomocy finansowej, ale jesteśmy rodziną, która chętnie zaprzyjaźni się z Darkiem. Wiem jak często potrzebna jest rada osoby bliskiej i życzliwej, taką możemy mu służyć” – napisała pani Anna z Lublina.

– "Chciałabym mu jakoś pomóc. Miałam w swoim życiu nieco zbliżoną sytuację, wyobrażam sobie, co przeżywa” – napisała pani Monika.

– "Jako biedny student chciałem wesprzeć tego chłopaka i zamiast wydawać pieniądze na imprezy i alkohol, mógłbym wpłacić parę groszy na konto tego potrzebującego człowieka” – to e-mail od Pawła.
Do naszej redakcji zgłosił się również pan Józef, który chce wesprzeć Darka. – Mógłbym się nim zająć, być dla niego oparciem. Zapraszam go na spotkanie, to może wspólnie coś wymyślimy, dowiem się, jakiej konkretnie pomocy potrzebuje – mówi pan Józef z Lublina.

Pomoc

Pomoc obiecał również UMCS. Rektor uczelni zaproponował Darkowi studia na dowolnym kierunku i stypendium. – To niezwykła historia. Jesteśmy wstrząśnięci dramatem tego chłopaka – mówi Anna Guzowska, rzecznik Uniwersytetu Marii Curie- Skłodowskiej. Opisane przez nas przeżycia 19-latka z Lublina przeczytał także rektor uczelni prof. Andrzej Dąbrowski.

– Pan rektor zdecydował, że jesteśmy gotowi wziąć Darka pod opiekę – zapowiada Guzowska. – Zapewnimy mu stypendium socjalne i pomoc w przyjęciu na wybrany przez niego kierunek na naszej uczelni.

– Jestem bardzo zaskoczony – nie krył Darek, który od nas dowiedział się o propozycji uniwersytetu. – Problem w tym, że w tym roku nie podchodzę do matury. Uczę się w technikum. W tym roku planowałem zdać egzamin zawodowy, a potem jak najszybciej pójść do pracy, jakoś ułożyć sobie życie. Miałem plan, żeby podejść do matury za rok.

– Nasza oferta będzie aktualna także za rok. Darek musi jedynie zdać maturę, co jest warunkiem przyjęcia na studia – podkreśla Guzowska.

Na tym nie koniec. Chłopiec ma spotkać się także z rektorem UMCS. Uczelnia chce pomóc mu w szukaniu pracy. Również jeden z mieszkańców Lublina zaproponował mu zatrudnienie w swojej firmie. – Byłoby wspaniale. Bardzo mi na tym zależy. Chciałbym być samodzielny – mówi 19-latek. – Dziękuję z całego serca za wszystko. To dla mnie niezwykle ważne, że tyle osób chce mi pomóc. Nie spodziewałem się takiego wsparcia.

Komentarze Internautów

ew: Smutna historia. Zbliżają się święta, na pewno znajdą się ludzie, którzy przyjmą chłopca przy rodzinnym stole. (…) Taka akcja wymagałaby wielkiej delikatności ze strony gospodarzy, bo łatwo urazić człowieka tak bardzo doświadczonego przez życie.

1234: Trzymaj się Darku, życzę ci powodzenia i nie załamuj się.

qfla: Chłopak na starcie życia, a tu już tyle tragedii... Jemu warto pomóc.

sda: Wielka tragedia to strata bliskich osób, a jeszcze większa to w tak młodym wieku nie mieć rodziców, być sam jak palec. Pełen respect, że on się jakoś trzyma, śmierć rodziców, choroba, która go będzie prześladowała. Takim osobom warto pomóc, zwłaszcza że widać z artykułu nie idzie do innych po pieniądze i ich nie przepija. Sam chciał podjąć pracę, mam nadzieję, że znajdzie się życzliwy pracodawca i pozwoli mu dorobić. (…)

juz_na_prostej: (…) Powodzenia Darek! Życzę Ci, żeby koło Ciebie znalazł się ktoś życzliwy, kto Ci pomoże ułożyć sobie życie. Nie załamuj się... mnie się udało.

Don: Współczuje chłopakowi, przeżył straszną tragedię, jego los sam okrutnie go doświadczył chorobą, nie ma co tu dyskutować, tylko trzeba pomóc, doradzić coś... Ma tylko 19 lat, a już ciągnie za sobą bagaż doświadczeń. (…)

Pozostałe informacje

Innowacje i technologie w rolnictwie: przyszłość zrównoważonej produkcji żywności

Innowacje i technologie w rolnictwie: przyszłość zrównoważonej produkcji żywności

Rolnictwo stoi na progu rewolucji technologicznej, która obiecuje przekształcić sposób, w jaki produkujemy żywność, czyniąc go bardziej zrównoważonym, efektywnym i przyjaznym dla środowiska. W dzisiejszych czasach, kiedy świat zmaga się z wyzwaniami takimi jak zmiany klimatyczne, wzrost populacji i ograniczone zasoby naturalne, innowacje technologiczne w rolnictwie mogą odegrać kluczową rolę w zapewnieniu bezpieczeństwa żywnościowego dla przyszłych pokoleń.

Kancelaria adwokacka w Tczewie – jak znaleźć skuteczną pomoc prawną?

Kancelaria adwokacka w Tczewie – jak znaleźć skuteczną pomoc prawną?

Reprezentacja procesowa w wielu rodzajach spraw w tym: sprawy karne, sprawy gospodarcze, spadki, rozwody, podział majątku po rozwodzie, zasiedzenie, zachowki, sprawy rodzinne i wiele innych spraw cywilnych – wszystkie tego typu sprawy wymagają profesjonalnej pomocy prawnej. Na co zwrócić uwagę, wybierając odpowiednią kancelarię adwokacką?

Znaleziono cztery 100-kilogramowe bomby. Trwa ewakuacja mieszkańców w rejonie ulic Sidorskiej i Kąpielowej w Białej Podlaskiej

Znaleziono cztery 100-kilogramowe bomby. Trwa ewakuacja mieszkańców w rejonie ulic Sidorskiej i Kąpielowej w Białej Podlaskiej

Podczas prac budowlanych prowadzonych przy ul. Sidorskiej 61 w Białej Podlaskiej zostały ujawnione niewybuchy. Są to cztery bomby lotnicze. Każda o masie blisko 100 kilogramów, długości od 80 do 100 cm i obwodzie ok. 50 cm. Obecnie saperzy usuwają niewybuchy.

Rozlicz PIT w Lublinie i zgarnij nagrody

Rozlicz PIT w Lublinie i zgarnij nagrody

Lubelski ratusz przypomina, że każdy kto rozliczy swój PIT w Lublinie może wygrać nagrody. Do wygrania między innymi samochód toyota yaris.

Wiedza nie clickbait – obalmy mity o szczepieniach - Diana Matejek z WSSE w Lublinie
Dzień Wschodzi
film

Wiedza nie clickbait – obalmy mity o szczepieniach - Diana Matejek z WSSE w Lublinie

Dopiero kwiecień, a już mamy więcej zachorowań na odrę, niż w całym zeszłym roku – alarmują specjaliści. Wiele chorób, które od kilku pokoleń nie były rozpoznawane przez lekarzy, znów dają o sobie znać. To efekt tego, że coraz więcej dzieci nie jest szczepionych w ramach obowiązkowego kalendarza szczepień ochronnych.

Lublin. Zmiany w kursach komunikacji miejskiej

Lublin. Zmiany w kursach komunikacji miejskiej

W związku z nadchodzącym długim weekendem majowym i sezonem wiosenno-letnim Zarząd Transportu Miejskiego w Lublinie wprowadza zmiany w rozkładach komunikacji miejskiej.

Daria Zawiałow gwiazdą lotniczej imprezy w Świdniku

Daria Zawiałow gwiazdą lotniczej imprezy w Świdniku

Już w połowie czerwca przed nami kolejna edycja Świdnik Air Festival. Organizatorzy powoli odsłaniają karty, pokazują kto wystąpi podczas tej dwudniowej imprezy.

"Załoga poczuła szarpnięcie". Incydent podczas lotu szkoleniowego

"Załoga poczuła szarpnięcie". Incydent podczas lotu szkoleniowego

Na terenie województwa lubelskiego doszło do incydentu podczas lotu szkoleniowego. Śmigłowiec zaczepił o linię energetyczną.

Doktorat honoris causa dla Viktora Korzuna. To on stworzył mapę pszenicy zwyczajnej
galeria

Doktorat honoris causa dla Viktora Korzuna. To on stworzył mapę pszenicy zwyczajnej

Pochodzący z Białorusi profesor Viktor Korzun, twórca pierwszej mapy genetycznej pszenicy zwyczajnej, otrzymał doktora honoris causa Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie.

Co to jest Szyna CPM? Wszystko, co musisz wiedzieć

Co to jest Szyna CPM? Wszystko, co musisz wiedzieć

Szyna CPM, czyli Continuous Passive Motion, to specjalne urządzenie medyczne, które pomaga w leczeniu urazów stawów oraz po operacjach ortopedycznych. Może wydawać się skomplikowane, ale tak naprawdę jest to dość proste urządzenie, które ma za zadanie pomagać w powrocie do zdrowia.

Czym jest Buyer Persona? Wszystko, co powinieneś wiedzieć

Czym jest Buyer Persona? Wszystko, co powinieneś wiedzieć

Buyer persona to taki rodzaj fikcyjnej postaci, którą tworzysz, aby lepiej zrozumieć potrzeby i zachowania Twoich klientów. Może się wydawać to skomplikowane, ale tak naprawdę jest to narzędzie, które pomaga Ci lepiej dopasować swoje produkty lub usługi do oczekiwań klientów.

Oto sportowi stypendyści województwa lubelskiego (lista i zdjęcia)
Zdjęcia
galeria

Oto sportowi stypendyści województwa lubelskiego (lista i zdjęcia)

247 zawodniczek i zawodników z 50 klubów otrzymało stypendia sportowe województwa lubelskiego. Przez 9 miesięcy, od kwietnia do końca roku, w zależności od osiągniętych wyników otrzymywać będą od 150 zł do 1400 zł.

Szansa na kolejny odcinek S12 w Lubelskiem. Teraz ruch wojewody

Szansa na kolejny odcinek S12 w Lubelskiem. Teraz ruch wojewody

Wniosek o wydanie decyzji zezwalającej na realizację inwestycji drogowej jest już u wojewody. Jeżeli zostanie zaakceptowany, to będzie mogła ruszyć budowa drogi S12 Dorohucza – Chełm.

Znamy gwiazdy Juwenaliów AZ. Wstęp na koncert za darmo
10 maja 2024, 17:00

Znamy gwiazdy Juwenaliów AZ. Wstęp na koncert za darmo

Piątek, 10 maja, godz. 17. O tej porze zacznie się koncert organizowany z okazji Juwenaliów Akademii Zamojskiej. Wiadomo już, kto wówczas wystąpi. Wstęp będzie wolny.

Wielkie odliczanie do otwarcia Armii Krajowej

Wielkie odliczanie do otwarcia Armii Krajowej

To już ostatnie szlify przy wyczekiwanej inwestycji. Do końca maja mieszkańcy pojadą kolejnym odcinkiem ulicy Armii Krajowej.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium