Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

25 marca 2004 r.
11:35
Edytuj ten wpis

Dzieci jednego Boga

Kiedyś Tomasz Stefaniuk delektował się winem i mógł spać do południa. Monika Habes ubierała krótkie spódnice, robiła makijaż i wychodziła na spotkanie ze znajomymi. Dziś już nie. Dorastali w katolicyzmie. Wyznają islam.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Tomasz wstaje przed wschodem słońca. Za dwadzieścia szósta musi zmówić pierwszą modlitwę. Właściwie nie musi. Chce. Kolejną odmawia w południe. Następną po południu. Czwartą o zachodzie słońca. Ostatnią w nocy.
– Są przedziały czasowe i w nich powinienem się zmieścić z modlitwą – tłumaczy Tomek Stefaniuk. – Nie przerywam swoich wykładów z filozofii. Nie wybiegam nagle z uczelni. Modlitwę odmawiam po powrocie do domu.
Kiedyś wypadło, że musiał pomodlić się na lotnisku w Bukareszcie. Był tam ze swoimi braćmi i siostrami muzułmanami. Wszyscy uklękli i zaczęli bić pokłony. – Polacy jeszcze nie przywykli do takiego widoku. Chyba nie zrobiłbym czegoś podobnego na Krakowskim Przedmieściu. Zresztą nawet bym nie mógł. Modlić możemy się tylko w czystych miejscach. Odpadają brudne ulice, zaniedbane chodniki – wyjaśnia.
Imam Nidal Abu Tabaq od urodzenia jest muzułmaninem. Jemu zdarzyło się modlić w nietypowym miejscu. – Było za późno, aby dotrzeć do domu. Ukląkłem na trawniku przy szkole – wspomina. – Nie miałem się czego wstydzić, to przecież moja wiara. Choć przyznam, że ciężko mi było się skoncentrować na rozmowie z Bogiem. Dzieci, które mnie obstąpiły, pytały się co robię. Później chciały, żebym uczył ich religii w szkole.
Na jednego muzułmanina dwanaście muzułmanek
Nidal do Lublina przyjechał kilkanaście lat temu. Na Wydziale Politologii UMCS prowadzi fakultet o kulturze arabskiej. Na jego zajęcia uczęszcza więcej osób niż zaplanowano. Na wykłady o islamie, organizowane w Akademii Medycznej, przychodzą tłumy. – To paradoks. Ale wzrost zainteresowania islamem nastąpił po zamachach terrorystycznych. Wiele osób chciało sprawdzić, jaka to religia. Przychodzili i dowiadywali się, że nie czynimy zła. Wtedy zaczynali odróżniać czarny islam od białego – tłumaczy. – I już zostawali w wierze Allacha
Na wiarę muzułmańską przechodzą głównie osoby wykształcone. Studenci i naukowcy w wieku 25 – 35 lat. W większości są to kobiety. – Na jednego muzułmanina przypada około dwunastu muzułmanek – mówi. Nie traktuje tego jako mody na islam. – To nie jest coś krótkotrwałego, ulotnego. Religii nie zmienia się jak bluzki – twierdzi Abu Tabaq.
Kompas w torebce
Tomek przeszedł na islam niedawno. Koranem zainteresował się, gdyż czytała go ważna dla niego osoba. Wtedy sam sięgnął po świętą księgę.
– Jestem filozofem. Dość krytycznie podchodzę do życiowych prawd. Jednak w Koranie odnalazłem więcej odpowiedzi na moje pytania, niż w Biblii – wspomina Tomasz. – Dlatego postanowiłem wypowiedzieć „szahadę” czyli wyznanie wiary. Jednak same zdania mówiące o tym, że nie ma Boga nad Allaha, a Mahomet jest jego prorokiem – nie wystarczą. To trzeba czuć w sercu.
Jest przekonany, że islam jest bliższy pierwotnemu chrześcijaństwu, niż inna religia. Dzięki niej może lepiej porozumiewać się z Bogiem. Ponieważ jest tylko człowiek i Bóg. Żadnych duchownych.
W bliskim kontakcie z Bogiem pomaga mu też ramadan. To miesiąc, w którym muzułmanie poszczą od świtu do zmroku. – Wstaję rano i najadam się na cały dzień – żartuje Tomasz. – Oprócz wieprzowiny mogę jeść co chcę i ile chcę. Co do tego nie ma żadnych przepisów. A jeśli coś nie jest zabronione, to jest dozwolone
Monika wychowywała się w katolickim domu. Gdy dorosła, wybrała ateizm. Być może dlatego, że jej rodzice się rozwiedli. Nie potrzebowała Boga. Wierzyła w darwinowską teorię pochodzenia człowieka. Dopiero jej mąż Algierczyk wypełnił duchową pustkę. Zakochała się w nim i w Bogu. –Trzymając w ręku Koran, chłonęłam każdą literę i każde słowo. Teraz nie wyobrażam sobie życia bez religii – twierdzi Monika Habes. W torebce nosi kompas, którym wyznacza kierunek Mekki. Wtedy wie, w którą stronę ma się patrzeć, modląc się do Boga.
Muzułmanin najlepszym kandydatem na męża
Wychodząc do pracy Monika zakłada chustę. Nie może pokazywać włosów i szyi. Może twarz, dłonie i stopy Nic więcej. – Pracodawca, który mnie zatrudniał, zapytał czy będę się tak codziennie ubierała – wspomina. – Kiedy przytaknęłam, zareagował spokojnie.
Od dwóch miesięcy Monika pracuje jako przedstawiciel finansowy. Jak na razie, nikogo nie dziwi jej strój. – Mniej i bardziej niedyskretne spojrzenia zaobserwuje w lecie. Wtedy wszyscy będą odkrywać ciała, a ja nie. I dlatego będę się wzbudzać zaciekawienie – mówi.
Nikt jej nie dokucza z tego powodu. Twierdzi, że lublinianie są pod tym względem bardzo tolerancyjni. – Teraz to tylko ktoś powie „O muzułmanka”. Ale to dobrze. To znaczy, że ktoś rozróżnia religie – wyjaśnia. – Wcześniej słyszałam, że jestem żydówka, hinduską...
Mówi, że kobieta i mężczyzna w islamie są równi. Później dodaje jednak, że to mąż rządzi w domu. To tylko dla niego może robić makijaż, farbować włosy.
– To cudowne być piękną dla niego – mówi z błyskiem w oku. – Bo muzułmanin, to najlepszy kandydat na męża. Nie może pić alkoholu, nie może zdradzić. Musi utrzymywać swoją żonę. A to co zarobi kobieta, może wydać na swoje przyjemności.
Popija herbatę z miramiją. Wyciąga z szuflady wszystkie chusty. Różową dostała od przyjaciółki z Jemenu. Zielona przyjechała do niej z Kuwejtu, szara z Syrii. – A ten dostałam od siostry męża z Algierii. W tym roku planujemy ich odwiedzić – mówi. – Chcemy też pojechać na pielgrzymkę do Mekki. To nasz święty obowiązek. Niestety, drogi obowiązek dla muzułmanina z Lublina ...

Pozostałe informacje

Lublin rozpoczyna świętowanie dnia konstytucji 3 maja. Sesja w trybunale
zdjęcia
galeria

Lublin rozpoczyna świętowanie dnia konstytucji 3 maja. Sesja w trybunale

W Trybunale Koronnym zakończyła się już uroczysta sesja Rady Miasta Lublin, która rozpoczęła oficjalne obchody święta w stolicy Lubelszczyzny. Teraz czas na poloneza, potem m.in. fire show.

W derbach Chełmianka Chełm podzieliła się punktami ze Świdniczanką Świdnik

Chełmianka Chełm podzieliła się punktami ze Świdniczanką Świdnik

W spotkaniu derbowym Chełmianka Chełm zremisowała ze Świdniczanką Świdnik 2:2

Najlepsze kreacje przygotowane w Nałęczowie trafią na finał, ogólnopolski pokaz mody w Warszawie
ekologia
galeria

Młodzież z Nałęczowa uszyła ubrania z opadów. Pokażą je w stolicy

Spódnice, torebki, bluzki, sukienki - a to wszystko z zielonych i niebieskich odpadów. Uczniowie szkół podstawowych z gminy Nałęczów w poniedziałek wzięli udział w akcji "Moda na recykling". We wrześniu pojadą do Warszawy na ogólnopolski finał z udziałem gwiazd telewizji.

Lublin: Auto wpadło na poduszkę zderzeniową. Niebezpieczna sytuacja przy węźle Sławinek

Lublin: Auto wpadło na poduszkę zderzeniową. Niebezpieczna sytuacja przy węźle Sławinek

Do niebezpiecznej sytuacji doszło dzisaj ok. godz. 10:30 na alei Solidarności w Lublinie. Tuż przed węzłem drogowym Sławinek na jezdni prowadzącej od strony Warszawy zatrzymało się kilka aut, z których wysiadła grupa obcokrajowców. Jeden z pojazdów najpewniej jechał pod prąd.

Trener Pavol Stano zabrał głos na temat pozostania w Górniku Łęczna

Trener Pavol Stano zabrał głos na temat pozostania w Górniku Łęczna

Górnik Łęczna po porażce 1:3 z Pogonią Siedlce nie ma prawa być zadowolony. Zespół, który jeszcze niedawno zmierzał do strefy barażowej w ostatnich dwóch meczach zdobył tylko punkt. Nie ma co ukrywać, że na ostatnie wyniki z pewnością spory wpływ ma fakt, że wobec sztabu szkoleniowego i piłkarzy pojawiły się zaległości finansowe. Po ostatnim meczu o przyszłość w klubie zapytany został także trener Pavol Stano

Do zdarzenia doszlo w lasach w powiecie biłgorajskim

Nowe fakty w sprawie tragicznej śmierci 14-latki. Policja zatrzymała stajennego

Prokuratura w Biłgoraju prowadzi śledztwo dotyczące przyczyn tragicznego wypadku w Woli Małej, w którym zginęła 14-latka. Dziewczynka spadła z konia podczas przejadżdzki po okolicy. Mężczyzna wydający konie tego dnia był pijany.

Poszkodowany chciał kupić cyfrowe aktywa. Trafił na oszusta

Chciał zarobić na kryptowalutach. Lublinianin stracił majątek

Ponad 400 tysięcy złotych stracił 51-letni mieszkaniec Lublina, który zaufał niewłaściwym ludziom. Sądził, że inwestuje w kryptowaluty u "brokera". W rzeczywistości nawiązał kontakt z oszustami.

„Pamiątki” z wojny wciąż straszą. Lepiej ich nie dotykać

„Pamiątki” z wojny wciąż straszą. Lepiej ich nie dotykać

Mieszkaniec gm. Krasnystaw podczas poszukiwań z zastosowaniem wykrywacza metalu prowadzonych w jednym z lasów na terenie gminy Siennica Różana odnalazł niewybuch. Te wciąż są groźne.

PGE Start Lublin zagra na wyjeździe z Tasomix Rosiek Stal Ostrów Wielkopolski

PGE Start Lublin zagra na wyjeździe z Tasomix Rosiek Stal Ostrów Wielkopolski

Po środowej wygranej nad PGE Spójnia Stargard podopieczni Wojciecha Kamińskiego są już niemal pewni miejsca w czołowej szóstce, co oznacza udział w fazie play-off

Ostrzeżenia przed burzami obowiązują od godz. 11 do północy
pogoda

Nadchodzi załamanie pogody. IMGW ostrzega przed burzami

Dla całej południowej Polski, w tym dla województwa lubelskiego, wydano ostrzeżenia o burzach. W ich trakcie wiatr może w porywach osiągać nawet 90 km/h. Burze przyniosą ulewne deszcze. Lolalnie spadnie grad.

Pavol Stano (Górnik Łęczna): Baraże mocno się od nas oddaliły

Pavol Stano (Górnik Łęczna): Baraże mocno się od nas oddaliły

W piątek wieczorem Górnik Łęczna przegrał na swoim stadionie z Pogonią Siedlce i mocno utrudnił sobie kwestię znalezienia się na koniec sezonu w strefie barażowej. Jak spotkanie podsumowali szkoleniowcy obu ekip?

13-miesięczny Olek z Jastkowa przeszedł już pięć operacji. Potrzebne wsparcie

13-miesięczny Olek z Jastkowa przeszedł już pięć operacji. Potrzebne wsparcie

Choć jest jeszcze bardzo mały, przeszedł więcej niż niejeden dorosły. 13-miesięczny Olek z Jastkowa przeszedł już pięć operacji. Pierwszą: w pierwszym dniu życia. Przez 9 miesięcy był podłączony do respiratora. – Poza tym te miesiące na intensywnej terapii nauczyły mnie, że nie ma rzeczy niemożliwych. Są tylko trudne i wymagające ogromnej pracy – mówi jego mama, Elżbieta Dec

Oktawia Fedeńczak, skrzydłowa PGE MKS FunFloor Lublin

Oktawia Fedeńczak (PGE MKS Funfloor Lublin): Do Kobierzyc jedziemy po trzy punkty

Rozmowa z Oktawią Fedeńczak, szczypiornistką PGE MKS FunFloor Lublin

Lublin: Dzisiaj święto 3 maja. Miejskie autobusy pojadą inaczej
Przypominamy

Lublin: Dzisiaj święto 3 maja. Miejskie autobusy pojadą inaczej

W sobotę w Lublinie zaplanowano uroczystości związane z rocznicą uchwalenia konstytucji 3 maja. To oznacza zmiany w kursowaniu komunikacji miejskiej. Pasażerowie mogą spodziewać się tymczasowych objazdów.

Uroczystości 3-majowe przy kościele garnizonowym w Lublinie.
Foto
galeria

Święto Konstytucji 3-maja. Zobaczmy, jak dawniej świętowano

3 maja Polska i Polacy na całym świecie obchodzą święto narodowe upamiętniające przyjęcie w 1791 r. pierwszej w Europie i drugiej na świecie konstytucji. Święto Konstytucji 3 Maja jest jednym z najważniejszych świąt państwowych Rzeczypospolitej Polskiej.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium