Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

8 marca 2007 r.
14:21
Edytuj ten wpis

Dziunia, włącz nasze okno

Rozmowa z Markiem Domańskim, psychiatrą ze Szpitala Neuropsychiatrycznego w Lublinie

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
• Na szpitalnym korytarzu stoi telewizor. Co pacjenci najchętniej oglądają?
- W dzień rzadko oglądają telewizję; mają wiele zajęć związanych z leczeniem. Ale popołudniami włączają telewizor. W szpitalu mamy podstawowe kanały - TVP, TVN, Polsat. Oglądają to, co przeciętny Polak - seriale, programy sportowe, prognozę pogody, nawet wiadomości. Mamy pacjentów, którzy bardzo interesują się programami informacyjnymi.

• Z sondażu UPC, który badał telewizyjne preferencje Polaków, wynika, że wiadomości są naszym ulubionym gatunkiem telewizyjnym.
- Mnie też najbardziej pociągają. Mimo negatywnego nastawienia do polityki, polityków, ich decyzji, afer Polacy lubią wiadomości. Potrzeba informacji i wiedzy jest w społeczeństwie duża. To dobrze o nas świadczy, bo przecież informacja jest podstawą wszystkiego.

• To samo społeczeństwo, które chętnie ogląda informacje, chętnie krytykuje media za koncentrowanie się na informacjach sensacyjnych, brutalnych, krwawych. Krytykują, ale oglądają?
- Żeby widza przyciągnąć do telewizora, element sensacji musi być. Sensacja powoduje zaciekawienie, ponieważ wykracza poza zwykłą codzienność. Wywołuje silne emocje. Wywołuje także lęk o siebie. A gdyby mnie to spotkało? - wyobrażamy sobie np. swoich bliskich w roli ofiary ekranowego przestępcy. Współczujemy ofierze i potępiamy kata. To nas wciąga.

• Pozytywna informacja nie może przyciągnąć odbiorcy?
- Od jutra płace idą dwukrotnie w górę, kolejny Polak dostał nagrodę Nobla, nasza gospodarka oszalała i jest najlepsza w Europie. Takie informacje gwarantowałyby wysoką oglądalność, bo są niecodzienne. Pozytywna informacja, nieodbiegająca od przeciętności - np. dotycząca wzrostu gospodarczego o 2 proc. czy żmudnej pracy parlamentu - już takiego zainteresowania nie wzbudza.

• Kolejne dane z raportu: piłka nożna najchętniej oglądanym sportem w Europie. W Polsce też i to bez względu na płeć.
- Sport oglądamy dla emocji. A jeśli zawodnik, któremu kibicujemy, zwycięża, jesteśmy szczęśliwi. Futbol był jednym z pierwszych sportów w Europie. Tym bardziej jesteśmy z nim związani. W przeciwieństwie do Stanów Zjednoczonych, gdzie budzi małe zainteresowanie.

• Polki miłośniczkami telenowel... Czy pana jako psychiatrę nie niepokoi takie uwielbienie dla seriali?
- Nie tylko kobiety, ale mężczyźni oglądają seriale. W telewizji jest ich tak dużo, że trudno ich nie oglądać. Są lepsze i gorsze. Bardzo dobry serial to "24 godziny”. Jak mam czas, oglądam. Trzeba przyznać, że telewizja staje się sposobem na spędzanie czasu. Ilość bodźców jest duża: wizualne, słuchowe, intelektualne, emocjonalne. Dlaczego tak kochamy polskie seriale? Są nieskomplikowane, dotyczą codziennych spraw, które znamy z własnego życia.

• Utożsamiamy się z bohaterami?
- Tak. One są o nas. A przy tym nie wymagają wielkiego wysiłku intelektualnego, nie zmuszają do myślenia. Są łatwe w odbiorze. Nawet jeśli przegapimy kilka odcinków, nic nie straciliśmy. Po przerwie z łatwością odnajdziemy się w serialowej fabule.

• Seriale to rodzaj wypełniacza życiowego. Jeśli ktoś ma puste życie, czuje się samotny, chętnie koncentruje się na innych ludziach, choćby tych z ekranu?
- Był kiedyś w polskim radiu skecz z udziałem Bronisława Pawlika. Jego radiowa żona miała na imię Dziunia. On zawsze mawiał do niej: "Dziunia, włącz nasze okno na świat”. Chodziło o telewizor. Faktycznie, telewizor jest łącznikiem ze światem zwłaszcza dla osób starszych, samotnych, chorych.

• Zgadnie pan, jaki dziennikarz jest najbardziej popularny wśród polskich widzów?
- Tomasz Lis?

• Lis jest na drugim miejscu. Zwyciężył Kamil Durczok
- O, to fajnie. Osobiście lubię obydwu dziennikarzy, ale gdybym miał oddać głos, wybrałbym Durczoka. Jest widzom bliższy przez swoją chorobę nowotworową. Był ze swoim problemem otwarty, a widzowie kibicowali mu w walce. Lis jest trochę z innej planety. Miał daleko idące ambicje polityczne odstające od pragnień przeciętnego Polaka. Sympatii nie przysporzyły mu perypetie rodzinne, rozwód, bo przecież jego była żona budzi wśród widzów sympatię.

• Co Marek Domański, psychiatra, ogląda w telewizji?
- Często oglądam wieczorne wiadomości na kilku stacjach. Większość informacji się powtarza, ale czasami się uzupełniają. Przyznam się, że wolę telewizję publiczną, bo jest bardziej obiektywna. Rzucam okiem na "Klan”. Owszem, znam tytuły "Plebania”, "M jak miłość”, ale nie oglądam. Bardzo lubię sport. Szczególnie siatkówkę i koszykówkę NBA. Piłkę nożną też, ale tylko tę na najwyższym poziomie. Lubię dobry film sensacyjny.

• A talk show?
- Te dotyczące problemów społecznych, politycznych, gospodarczych,, pokazujące różne punkty widzenia, rozszerzają naszą wiedzę. Ostatnio oglądałem dobry talk show prowadzony przez Janka Pospieszalskiego na temat orientacji seksualnych. Ale już program Ewy Drzyzgi w TVN za bardzo epatuje widza skrajnościami i unikalnymi problemami.

• Coś pana zaniepokoiło; wzbudziło protest?
- Szokujący film dokumentalny "Super Size Me” dotyczący żywienia przez fast foody. Bohater zobowiązał się, że przez określony czas będzie jadł wyłącznie produkty fast foodów. Przez ten czas był cały czas filmowany. Skończyło się ciężką chorobą wątroby, gigantycznym przytyciem, zaburzeniami enzymów oraz narządów wewnętrznych.

• A czego nie powinni oglądać pańscy pacjenci?
- Pacjenci z zaburzeniami psychiatrycznymi mogą doznać pogorszenia i nasilenia zaburzeń, oglądając coś, co podtrzymuje treści patologiczne, np. film o duchach, horrory, sceny brutalne. Pacjenci reagują intensywniej niż osoby zdrowe z prawidłowo rozwiniętymi mechanizmami obronnymi.

Pozostałe informacje

Nowy cmentarz komunalny sąsiaduje z istniejącą, coraz bardziej zapełnioną, parafialną nekropolią. Pełne otwarcie gminnego obiektu prawdopodobnie jeszcze w tym roku

Kłopoty z cmentarzem. Wody gruntowe za wysoko

Nowy cmentarz komunalny przy ul. Pożowskiej w Końskowoli może już przyjmować urny z prochami zmarłych. Grzebanie tradycyjne ciągle nie jest możliwe - a to z powodu zbyt wysokiego poziomu wód.

Remont drogi powiatowej w Ortelu Królewskim

Droga powiatowa w remoncie. Mieszkańcy kilku wsi muszą jeździć objazdami

Niedługo mieszkańcy będą cieszyć się z nowej jakości drogi powiatowej z Ortela Królewskiego do Łomaz, ale póki co muszą korzystać z objazdów.

 kardynał Robert Prevost
Aktualizacja

Nowym papieżem został kardynał Robert Prevost z USA i przyjął imię Leona XIV. Pierwsze słowa biskupa Rzymu

Kardynałowie zebrani na konklawe w Kaplicy Sykstyńskiej wybrali w czwartek papieża. Po godz. 18 z komina na dachu kaplicy uniósł się biały dym. Rozległy się dzwony. Na placu wiwatują tysiące ludzi. Nowym papieżem został kardynał Robert Prevost z USA i przyjął imię Leona XIV.

Młodzieżowa Rada Miasta w Radzyniu Podlaskim

"Widzę potencjał w młodzieży i w mieście". 15 młodych osób ma głos

Najpierw trzeba było wysłać zgłoszenie z podpisami poparcia, później komisja oceniała kandydaturę. W końcu Młodzieżowa Rada Miasta w Radzyniu Podlaskim zebrała się na inauguracyjnej sesji.

W składzie Polaków na mecz z Izraelem pojawił się Piotr Jarosiewicz z Azotów, zabrakło za to Marka Marciniaka

Reprezentacja Polski piłkarzy ręcznych gorsza od Izraela. Nieudany debiut nowego trenera

W spotkaniu piątej kolejki eliminacji mistrzostw Europy reprezentacja Polski mężczyzn przegrała na wyjeździe z Izraelem 31:33. Tym samym awans na przyszłoroczny czempionat Starego Kontynentu stanął pod znakiem zapytania. Wszystko wyjaśni się w niedzielę, kiedy zostanie rozegrana ostatnia seria spotkań

Poszukiwany w drodze na dwuletni "turnus" resocjalizacyjny

„Nikogo nie ma w domu”, dopóki nie przyjechali strażacy

Kryminalni z Puław zatrzymali 43-latka poszukiwanego dwoma listami gończymi. Mężczyzna ukrywał się za granicą, jednak wrócił niedawno do domu i próbował się ukryć. Zaręczali za niego sąsiedzi... do czasu, gdy na miejsce przyjechali strażacy, aby wyważyć drzwi. Wówczas mężczyzna opuścił mieszkanie dobrowolnie.

Lublin uczcił Dzień Zwycięstwa. Uroczystości z udziałem wojska i mieszkańców
galeria

Lublin uczcił Dzień Zwycięstwa. Uroczystości z udziałem wojska i mieszkańców

W czwartek, 8 maja, na Placu Litewskim odbyły się uroczystości z okazji Narodowego Dnia Zwycięstwa, upamiętniające zakończenie II wojny światowej.

Wielka radość strażaków. Dostali więcej, niż chcieli

Wielka radość strażaków. Dostali więcej, niż chcieli

Planowali kupić jeden defibrylator AED, a stać ich na trzy takie urządzenia. Bo zbiórka pieniędzy podczas I Dni Otwartych OSP w Krasnobrodzie poszła znacznie lepiej, niż zakładano.

Nagrodzeni artyści
Świdnik

Burmistrz nagrodził młodych artystów

Są niezwykle utalentowani, zdolni i dzielą się tym z innymi. To artyści, którzy zostali docenieni nie tylko przez ich odbiorców, ale i władze miasta. Kilkudziesięciu młodych artystów otrzymało kilka dni temu stypendia i nagrody od władz miasta.

Prawo jazdy miała od miesiąca. Wystraszyła się zająca

Prawo jazdy miała od miesiąca. Wystraszyła się zająca

Do groźnie wyglądającego wypadku doszło w Olempinie w gminie Markuszów. 20-letnia kobieta dachowała samochodem, próbując ominąć zająca. Trafiła do szpitala, na szczęście nie odniosła poważnych obrażeń.

Juwenalia 2025 Politechniki Lubelskiej. Z imprezy możesz wrócić autobusem

Juwenalia 2025 Politechniki Lubelskiej. Z imprezy możesz wrócić autobusem

W piątek i sobotę na terenach zielonych Politechniki Lubelskiej odbędą się Juwenalia. Zarząd Dróg i Transportu Miejskiego informuje, że po zakończeniu koncertów będzie więcej autobusów komunikacji miejskiej.

Jest kolejna próba. Czy dzieciaki z Berylowej doczekają się nowych obiektów?

Jest kolejna próba. Czy dzieciaki z Berylowej doczekają się nowych obiektów?

Do trzech razy sztuka już się nie udało. W Ratuszu liczą, że za czwartym razem w końcu znajdzie się wykonawca, który wybuduje obiekty sportowe dla szkoły nr 58 przy Berylowej 7.

Studenci przejmują miasto. Ulicami Lublina przejdzie kosmiczny korowód
DNI KULTURY STUDENCKIEJ
9 maja 2025, 13:45

Studenci przejmują miasto. Ulicami Lublina przejdzie kosmiczny korowód

W piątek miasto przejmują studenci. Po południu ulicami miasta przejdzie barwny korowód studencki, który oficjalnie rozpoczyna Lubelskie Dni Kultury Studenckiej. W tym roku tematem głównym jest kosmos.

Chcemy zakończyć finał u siebie, czyli opinie po trzecim meczu Aluron CMC Warta - Bogdanka LUK Lublin
ZDJĘCIA
galeria

Chcemy zakończyć finał u siebie, czyli opinie po trzecim meczu Aluron CMC Warta - Bogdanka LUK Lublin

Aluron CMC Warta Zawiercie - Bogdanka LUK Lublin 3:1 w środę, ale nadal 1:2 w finale PlusLigi, który toczy się do trzech zwycięstw. Jak spotkanie numer trzy oceniają zawodnicy obu ekip?

komunikat Miejskiego Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej w Chełmie

komunikat Miejskiego Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej w Chełmie

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium