Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

24 kwietnia 2022 r.
12:25

Matura i egzamin ósmoklasisty 2022. Jakich tematów spodziewają się uczniowie?

(fot. Maciej Kaczanowski/archiwum)

Zaledwie dwa weekendy dzielą absolwentów ogólniaków i techników od rozpoczęcia egzaminów maturalnych. Niewiele ponad miesiąc został na powtarzanie materiału przed egzaminem ósmoklasisty

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

W tym roku matura rozpocznie się 4 maja egzaminem z języka polskiego. Dzień później wykazać będzie się trzeba znajomością matematyki, a potem: języka angielskiego.

Egzaminy potrwają do 23 maja. W tym czasie maturzyści będą musieli obowiązkowo przystąpić do czterech pisemnych egzaminów: trzech na poziomie podstawowym, które trzeba zaliczyć na co najmniej 30 proc. i jednego na poziomie rozszerzonym.

Nie ma limitu punktów

Wymóg punktowy sprawia, że zdawaniem polskiej matury nie są zainteresowani uchodźcy z Ukrainy, którzy zostali przypisani do polskich szkół.

W całym kraju swoich sił w tym zakresie będzie próbować zaledwie 47 osób. Dlaczego tak mało? Bo między polskim, a ukraińskim systemem edukacji istnieją gigantyczne różnice. Problemem jest też znajomość, a właściwie jej brak, języka polskiego. O ile arkusze z matematyki i języka obcego w całości zostaną przetłumaczone na język ukraiński, to w przypadku języka polskiego tłumaczone będą tylko polecenia. Odpowiedzi trzeba udzielać po polsku. Trzeba też się wykazać znajomością polskiej literatury, a tej nie da się szybko nadrobić.

Inaczej w przypadku egzaminu ósmoklasisty. Do tego chce podchodzić nawet połowa uczniów z Ukrainy przyjętych do polskich szkół.

– Uczniów, którzy wchodzą do polskiego systemu oświaty, obowiązują te same zasady, co pozostałe dzieci. Warunkiem ukończenia szkoły podstawowej jest przystąpienie do egzaminu ósmoklasisty – mówi Jolanta Misiak, rzeczniczka Lubelskiego Kuratorium Oświaty.

Czyli, żeby móc wziąć udział w rekrutacji do szkół średnich ,trzeba do egzaminu przystąpić. Nie można go „nie zdać”, bo nie ma limitu punktów, który trzeba zdobyć. Można więc wyobrazić sobie sytuację, w której uczniowie z Ukrainy wykażą się doskonałą znajomością języka obcego i matematyki, a nie zdobędą nawet jednego procenta w egzaminie z języka polskiego. Już samo odebranie i podpisanie arkusza będzie wystarczało, aby udział w egzaminie został „zaliczony”.

Miesiąc później

Egzamin ósmoklasisty odbywać będzie się w dniach 24-26 maja.

Do niedawna egzamin na zakończenie podstawówki przeprowadzany był w kwietniu – zmieniło się to w związku z pandemią koronawirusa, ale ta zmiana zostanie z nami już na zawsze.

– Przesunięcie egzaminu o około miesiąc pozwoli uczniom szkoły podstawowej lepiej przygotować się do egzaminu – tłumaczono w uzasadnieniu zmiany.

Dodawano, że z obserwacji nauczycieli wynika, że ósmoklasiści uczą się tylko do egzaminów. Po nim, mimo że koniec roku to dopiero koniec czerwca, regularną pracą nie są już zainteresowani. Przesunięcie terminu pomoże więc utrzymać ich uwagę na dłużej.

– To bardzo dobry pomysł – uważa Michał, który w tym roku zmierzy się z egzaminem. – Z jednej strony, jakby był kwiecień to miałbym to już za sobą, ale wolę mieć więcej czasu, żeby się więcej nauczyć. Najgorzej idzie mi z pisaniem rozprawek z polskiego. Nie znam też jeszcze wszystkich lektur. Muszę mocno je nadrobić, bo chcę mieć jak najwięcej punktów po to, żeby dostać się do wybranego liceum.

Jakiego? Tego Michał nie chce zdradzić. Mówi natomiast o swoich egzaminacyjnych typach.

– Jak rozmawiamy w szkole to wszyscy mówią, że na pewno będzie coś z „Pana Tadeusza”, bo to pojawia się najczęściej, a poza tym to lektura patriotyczna, a wiadomo jak u sąsiadów jest wojna, to może być ważna podpowiedź – mówi i dodaje: – Akurat u nas to nikt się z tego nie cieszy, bo nie znam nikogo, kto by „Pana Tadeusza” przeczytał, zrozumiał i lubił. To najtrudniejsze, co może być. Ja bym był najbardziej zadowolony jakby była „Opowieść wigilijna” albo „Mały książę”. To były fajne książki.

Romantyzm i „Lalka”

Nieco inne są „typy” maturzystów. Ci stawiają, jak co roku, na „Lalkę”.

– Tematy rozprawki zwykle nie są trudne. Ja stawiam na „Lalkę” Prusa, bo ona na egzaminie pojawia się regularnie – mówi Milena.

– Skupię się na Mickiewiczu, bo ten rok jest rokiem Romantyzmu Polskiego. Poza tym dużo tam lektur narodowowyzwoleńczych, a w kontekście wojny na Ukrainie to temat bardzo na czasie, chociaż nie wiem, kiedy układa się pytania na maturę i czy można na to patrzeć pod takim właśnie kątem – zaznacza Michał.

– „Dziady” i „Lalka”, ewentualnie „Wesele” – wymienia jednym tchem maturzysta Adam. – Nic z tego nie lubię, ale jakoś sobie poradzę. Gorzej jakby było „Ferdydurke” Gombrowicza, bo w tym to już zupełnie nie ogarniam o co chodzi. Jedyne co pozostaje: kucie, bo rozumem tego nie ogarnę.

Wszyscy uczniowie przystępujący w tym roku do egzaminu, a z którymi rozmawiamy, tegorocznego egzaminu się nie boją.

– Zupełnie nie boję się matury. Może tuż przed rozpoczęciem będzie trochę stresu, ale na razie jest totalny spokój – mówi Milena, licealistka z Lublina. – Najprostszy na pewno będzie język angielski. Zawsze miałam z angielskiego piątki. Jak teraz robię testy, to nie mam praktycznie żadnych kłopotów. 100 procent nie mam tylko wtedy, jak za bardzo mi się spieszy i czegoś nie dopatrzę.

Mapy myśli

Nie boi się też Michał: – W normalnych warunkach najbardziej przeżywałbym matematykę, bo jestem humanistą i ten przedmiot to jest dla mnie dramat. Na szczęście, ze względu na wcześniejsze zdalne nauczanie, wymagania egzaminacyjne są znacznie mniejsze w innych latach. Od dwóch lat biorę też korepetycje dlatego myślę, że to 30 proc. będę miał bez większego problemu. Więcej nie potrzebuje. Ucieszę się, jak zaliczę. Nie można być gwiazdą ze wszystkiego.

Spokojny jest też drugi Michał, ósmoklasista.

– Z wypracowań będziemy mieć do wyboru rozprawkę lub opowiadanie. W dodatku sami będziemy mogli wybrać lektury, w oparciu o które mamy pisać. Dlatego liczę, że będzie dobrze z polskiego, bo zawsze coś tam zawsze się dobierze. Teraz sobie robię takie mapy myśli, jakie książki mógłbym podstawić pod jakie tematy i widzę, że wybór jest duży.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Piłkarze Górnika nie dostają pensji na czas. Zarząd klubu wydał w tej sprawie kolejny komunikat

Piłkarze Górnika nie dostają pensji na czas. Zarząd klubu wydał w tej sprawie kolejny komunikat

Piłkarze Górnika Łęczna nie otrzymują na czas pensji wobec czego przed niedzielnym meczem z Odrą Opole na jego piłkarze w ramach protestu wyszli na murawę z kilkuminutowym opóźnieniem. Po zakończeniu spotkania kibice zielono-czarnych domagali się w mediach społecznościowych odpowiedzi zarządu klubu do zaistniałej sytuacji. Ta została opublikowana w środę wieczorem

Walka o mistrzostwo LNBA jest bardzo zacięta

LNBA: Matematyka pokonała Patobasket i wyrównała stan rywalizacji

Wydawało się, że już w niedzielę poznamy mistrza LNBA. Okazało się jednak, że stara gwardia jeszcze się dobrze trzyma, co pokazał niedzielny mecz. Matematyka wygrała z Patobasketem i o losach tytułu zadecyduje trzecie spotkanie.

Nie żyje Tomasz Jakubiak. Znany kucharz przegrał walkę z chorobą

Nie żyje Tomasz Jakubiak. Znany kucharz przegrał walkę z chorobą

Kucharz, juror Masterchefa i Masterchefa Juniora, Tomasz Jakubiak nie żyje. Miał 41 lat.

Stal Kraśnik powiększyła przewagę nad Lublinianką do sześciu punktów

Stal Kraśnik ucieka Lubliniance, Hetman Zamość podziękował trenerowi

W środę została rozegrana 26. kolejka Keeza IV ligi. Stal Kraśnik bez problemów wygrała mecz z Kłosem Gmina Chełm 4:0, a skoro Lublinianka zostawiła trzy punkty w Janowie Lubelskim, to lider powiększył przewagę nad ekipą z Wieniawy do sześciu punktów. Kolejnej porażki doznał Hetman Zamość, a działacze szybko po spotkaniu poinformowali, że Robert Wieczerzak i jego sztab zostali odsunięci od prowadzenia drużyny.

Courtney Ramey rozegrał znakomite zawody

PGE Start Lublin pewnie pokonał PGE Spójnia Stargard

Środowe popołudnie w hali Globus upłynęło kibicom w przyjemnej atmosferze. Podopieczni Wojciecha Kamińskiego zrehabilitowali się za klęskę w Słupsku i pewnie ograli PGE Spójnia Stargard 86:75.

Bogdanka LUK Lublin pokonała Aluron CMC Wartę Zawiercie 3:0 i prowadzi w finałowej rywalizacji 1-0
ZDJĘCIA
galeria

Pierwszy mecz finału: Bogdanka LUK Lublin lepsza od Aluron CMC Warty Zawiercie

W pierwszym spotkaniu finałowym o mistrzostwo Polski Bogdanka LUK Lublin pokonała Aluron CMC Wartę Zawiercie 3:0 i w rywalizacji do trzech wygranych prowadzi 1-0. Drugi mecz finału w sobotę, w Lublinie

Grupa Azoty "Puławy" traci pieniądze, zmniejsza zatrudnienie i zaciąga kredyty. Strata netto za rok 2024 przekracza 360 mln zł
biznes

Azoty nadal na hamulcu. Setki milionów złotych straty

Grupa kapitałowa Zakładów Azotowych pokazała wyniki finansowe za rok 2024. Nie ma powodów do radości. Spółki kontrolowane przez "Puławy" straciły w tym czasie ponad 367 mln zł. Sprzedaż krajowa spadła o jedną czwartą. Pracę straciło kilkaset osób.

Mitsune

Wschód Kultury - Inne Brzmienia 2025: Kto w lipcu zagra w Lublinie?

Międzygatunkowe eksploracje, muzyczne eksperymenty, japoński folk, improwizacje i na przykład muzyka połączona z archiwalnymi nagraniami NASA z misji księżycowej. Festiwal Wschód Kultury - Inne Brzmienia coraz bliżej, a organizatorzy prezentują kolejnych wykonawców.

79-latek potrącił 77-latkę. Starszy kierowca nie zauważył pieszej

79-latek potrącił 77-latkę. Starszy kierowca nie zauważył pieszej

Wczoraj około godziny 10:00 na Alejach Jana Pawła II w Zamościu doszło do niebezpiecznego zdarzenia drogowego. 79-letni kierowca cofając samochodem potrącił 77-letnią kobietę. Piesza trafiła do szpitala.

Lublin w popkulturze. Sprawdź, ile pamiętasz z filmowych i serialowych kadrów!
QUIZ

Lublin w popkulturze. Sprawdź, ile pamiętasz z filmowych i serialowych kadrów!

Lublin od lat przyciąga nie tylko turystów spragnionych historii i klimatycznych zaułków, ale także... filmowców! Stolica województwa lubelskiego to prawdziwy skarb dla reżyserów szukających niebanalnych lokalizacji – z jednej strony tętniące życiem Stare Miasto, z drugiej – zabytkowe ulice, klimatyczne kamienice i plenery, które z powodzeniem "grają" nie tylko Lublin, ale też Paryż, Wilno czy fikcyjne miasta z dawnych epok. Znasz te kultowe produkcje i wiesz że Lublin w nich występował? Sprawdź się w naszym quizie!

Tragiczny finał poszukiwań. Ciało seniorki znalezione w lesie

Tragiczny finał poszukiwań. Ciało seniorki znalezione w lesie

Zakończono poszukiwania 73-letniej seniorki z powiatu włodawskiego, która zaginęła w lutym ubiegłego roku.

Muzeum Wsi Lubelskiej ma nowych lokatorów

Muzeum Wsi Lubelskiej ma nowych lokatorów

Do Muzeum Wsi Lubelskiej zawitały wyjątkowe, czworonożne mieszkanki – owce świniarki wraz ze swoimi jagniętami. Zwierzęta będzie można podziwiać do jesieni. Nowych mieszkańców jest jednak więcej.

Chirurgia nie w Janowie Lubelskim. Na razie przez miesiąc

Chirurgia nie w Janowie Lubelskim. Na razie przez miesiąc

Przez cały maj zamknięty dla pacjentów zostanie oddział chirurgii w janowskim szpitalu. Nie jest znana przyczyna tej decyzji.

Przełom w diagnostyce endometriozy. Szpital w Lublinie testuje innowacyjne rozwiązanie

Przełom w diagnostyce endometriozy. Szpital w Lublinie testuje innowacyjne rozwiązanie

W Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym nr 4 rozpoczął się nabór pacjentek do przełomowego badania, które może zrewolucjonizować sposób diagnozowania endometriozy. 160 kobiet w wieku 18–45 lat będzie mogło bezpłatnie przetestować innowacyjny test EndoRNA, który — jeśli okaże się skuteczny — może zastąpić bolesną laparoskopię.

Spowodował katastrofę w ruchu drogowym. 19-latek dalej pozostanie w areszcie

Spowodował katastrofę w ruchu drogowym. 19-latek dalej pozostanie w areszcie

Sąd Okręgowy w Lublinie nie miał wątpliwości – Szymon C., 19-latek podejrzany o spowodowanie tragicznego wypadku w Chełmie, pozostanie dalej w areszcie. W wypadku który miał miejsce pod koniec marca zginęli dwaj 18-latkowie przewożeni w bagażniku.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium