Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

1 maja 2008 r.
18:21
Edytuj ten wpis

Gablotka przeszłości, czyli osobiste wyrazy

0 0 A A

W pochodach pierwszomajowych szli z szarfami z napisem "przodownik pracy”. Śrubowali normy, robili za trzech.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Współczesny pracodawca wyróżnia najlepszych pracowników zabierając ich... na Seszele lub honorując tytułem "pracownik miesiąca”.


Przejażdżki jeepami po pustyni lub na wielbłądach, wyprawa na skuterach śnieżnych czy rejs statkiem - wyliczają organizatorzy atrakcje, jakie może zafundować pracodawca współczesnym stachanowcom.

Stachanowcom, czyli komu?

- Stachanowiec. Usłyszeć coś takiego to było raczej obraźliwe, bo tak naprawdę, to koledzy nie przepadali za przodownikami pracy - wspomina pan Roman Koralski, któremu ojciec, budowniczy domów na lubelskich Bronowicach i połowie Tatarów opowiadał to i owo. - O zawyżaniu liczonych oddanych mieszkań i zaniżaniu norm, by przodownik - obowiązkowo członek PZPR - mógł wyrobić 300 procent normy i przekroczyć plan. - Na dodatek bywało, że talony na pralkę, fiata 126 i skierowanie na wczasy w Bułgarii i tak dostawali towarzysze po znajomości, a przodownicy pracy wisieli w gablotce przed zakładem pracy - macha ręką pan Roman, sugerując, że ojciec miał wyniki, ale do pracy jeździł komunikacją miejską.

Jeśliby ktoś sądził, że zmiana ustroju spowodowała zmianę w pomyśle na wyróżnianie pracowników, to się myli. To że w każdym sklepie stoi kilkanaście różnych pralek, a dealerzy aut błagają o kupno nowego modelu nie zmienia faktu, że pracodawca nadal ma wybór: marchewka czy kij. Zmieniła się tylko odmiana marchewki.

Przodownik XXI wieku

Współcześni przodownicy pracy nie wiszą w zakładowych gablotkach, tylko w Internecie. Na przykład na stronie firmy Euro-ZOO można zobaczyć cały poczet pracowników miesiąca. Szczęśliwców typuje, uwaga: Wielka Kapituła Miecza. Na przykład to gremium nominowało na pracownika miesiąca panią Ewę. Pani Ewa, koordynator Regionu Sprzedaży Zachód zaplanowała działania naprawcze i pomocnicze dla działu żywych zwierząt w Katowicach, przez cały miesiąc "koordynowała pracowników działu ryb w zakresie dotarcia do klientów” i "zorganizowała zsynchronizowany system zbierania zamówień wspólnie z działem ryb”. Zdaniem Wielkiej Kapituły Miecza, "wartością dodaną powyższych działań Ewy jest pozytywne postrzeganie naszej firmy wśród klientów jako zorganizowana całość”. Na stronie Euro-Zoo są zdjęcia wyróżnionych pracowników, można też zobaczyć cały poczet najlepszych z kilku lat.

Nagroda czysty zysk

- Niekiedy premia w formie materialnej może być nieadekwatna do dotychczasowych osiągnięć. Wyjazd motywacyjny stanowi fantastyczną nagrodę dla pracowników. Jest nie tylko formą wyróżnienia pracowników, ale także motywuje ich do efektywniejszej pracy, integruje zespół, zacieśnia przyjaźnie, co w następstwie owocuje wzrostem lojalności wobec firmy - zapewniają organizatorzy tzw. marchewkowych wyjazdów dla firm i instytucji. Zachęcają pracodawców do takiej formy okazywania zadowolenia w wydajności jeszcze tym, że jest to... tańsza forma nagrody dla pracowników. Dlaczego? - Podróże motywacyjne często łączone są ze szkoleniami, co pozwala na zaliczenie ich do kosztów uzyskania przychodu - wyjaśniają pracodawcom fachowcy z firmy Blizejslonca.pl, przekonani, że każdy pracodawca chciałby w sposób szczególny wynagrodzić swoich pracowników za dobre wyniki pracy.

Nie masz pomysłu? Masz książkę

- To jedna z lepiej sprzedających się pozycji. W tej serii były trzy tytuły, a ten sprzedał się w całości - mówi Agnieszka Batuk z działu marketingu wydawnictwa One Press o książce Boba Nelsona "1001 sposobów na nagradzanie pracowników”. - Prywatnie uważam, że marchewka jest lepszym rozwiązaniem niż kij, gdy zarządza się ludźmi - dodaje pani Agnieszka, która nie jest zdziwiona popularnością tego tytułu. I zdradza, że sporo osób o książkę pytało, bo... szukało prezentu dla swojego przełożonego.

A co radzi dr Bob Nelson, twórca wielu pracowniczych systemów nagradzania, który prowadzi firmę doradczo-szkoleniową Nelson Motivation?

Za co marchewka

Na początek zastanawia się, dlaczego przełożeni tak rzadko nagradzają podwładnych. Brakuje im czasu, a niekiedy też pomysłowości. I trudno się dziwić: są zagonieni i... sami nie dostają nagród tak często, jakby chcieli. Tymczasem - zdaniem Nelsona - każdy lubi być doceniany. I radzi szefom: nie zaczynaj od podwyższania pensji - przemyślane, osobiste i szczere wyrazy uznania motywują bardziej niż pieniądze. Wyjaśnia, jak stosować następujące rodzaje nagród: wiele pomysłów, jak powiedzieć "dziękuję”, publiczne wyrazy uznania, jak ważne są motywujące imprezy integracyjne. Udowadnia, że nawet dzielenie się wiadomościami może być formą nagrody! Wystarczy zrobić to umiejętnie. Autor układa też listę rzeczy, które można nagrodzić. Na przykład współczesny przodownik pracy może się wykazać szczególnymi osiągnięciami, sugestiami zgłaszanymi pracodawcy, wzorową obsługą klienta czy zrealizowaniem planu sprzedaży.

W "1001 sposobach na nagradzanie pracowników” jest nawet rozdział poświęcony temu, gdzie kupić interesujące prezenty.

A to było tak...

"Patrzę na moją obrabiarkę, jak na broń żołnierza, którą powierzył mi mój kraj... Czy dobrze poznałem moją obrabiarkę? Czy wykorzystuję wszystkie jej mechanizmy? Co robię, aby dodatkowo wyposażyć moją maszynę?” - zastanawiał się Paweł Bykow, stachanowiec w jednym ze swoich tekstów.

Bykow pracował za dwóch, choć jego przełożeni chyba nie stosowali zaleceń z www.biznesforum.pl, gdzie internauta maximo radzi: "Skutkują motywacje związane z wyjściem całej kadry pracowników do restauracji, teatru etc.”.

Słowniczek dla młodszych czytelników

Pochód pierwszomajowy - forma uczczenia wolnego od pracy Święta Pracy czyli 1 Maja. Za czasów PRL głównymi ulicami miast i miasteczek przy których stały trybuny maszerowali pracownicy zakładów pracy, nauczyciele, uczniowie, urzędnicy... Wszyscy. Nieśli szturmówki, transparenty, zdjęcia Lenina, aktualnych I sekretarzy PZPR, przodowników pracy. Na trybunach stali aktualni notable partyjni i pozdrawiali maszerujących. Po pochodzie można było robić zakupy w ustawionych w mieście ciężarówkach.

Przodownik pracy - tytuł przyznawany w okresie PRL-u pracownikom znacznie przekraczającym normy przewidziane do wykonania. Początkowo pojęcie to przede wszystkim dotyczyło pracowników fizycznych, później taki tytuł mógł otrzymać inżynier często zgłaszający wnioski racjonalizatorskie (przodownik racjonalizacji), rolnik wprowadzający jako pierwszy w okolicy mechanizację i stawiający na produkcję wielkotowarową (przodownik mechanizacji). Wprowadzając współzawodnictwo pracy oraz tytuły przodowników wzorowano się na radzieckich doświadczeniach. Tam odpowiednikiem naszego przodownika pracy był Stachanowiec i tym terminem początkowo posługiwano się także w Polsce.

Stachanowiec - określenie pochodzi od nazwiska Aleksieja Stachanowa, górnika z Zagłębia Donieckiego, prekursora ruchu stachanowskiego, który rozpoczął się pod koniec lat 20. XX wieku w związku ze wzmożoną industrializacją ZSRR. Pierwszymi stachanowcami byli z reguły prawdziwi robotnicy kierujący się dobrymi intencjami. Ruch ten był prezentowany jako przejaw osobistego zaangażowania robotników w budowę socjalizmu. Później regułą stawało się, że stachanowcem mógł zostać tylko działacz partyjny - o tym, kto będzie przodownikiem pracy, decydowały odpowiednie gremia partyjne. Ruch stachanowski istniał we wszystkich państwach bloku socjalistycznego, włączając w to Chiny i Koreę Północną.

Nasz stachanowiec - w Polsce stachanowski styl przyjął w 1947 górnik Wincenty Pstrowski. Innym równie znanym przodownikiem pracy był Stanisław Sołdek - traser stoczniowy.

Kalendarz socjalistyczny - dzięki stachanowcom pierwsza pięciolatka stalinowska została ukończona w cztery i pół roku, a druga w cztery lata i trzy miesiące.
Skierowanie na wczasy - Fundusz Wczasów Pracowniczych był instytucją wysyłającą Polaków na wczasy. Skierowania przydzielała Rada Zakładowa. Zagraniczne do kurortów innych państw socjalistycznych też zakład pracy a właściwie organizacja partyjna.

Komentarze 0

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.
Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Obietnice dla Świdnika: In vitro z budżetu miasta i nowe drogi

Obietnice dla Świdnika: In vitro z budżetu miasta i nowe drogi 0 0

Miejski program in vitro i darmowa komunikacja miejska dla seniorów znalazły się w programie wyborczym komitetu Świdnik Wspólna Sprawa. Członkowie świdnickiego stowarzyszenia idą do wyborów szeroką koalicją m.in. z Nowoczesną, PSL i SLD. Wczoraj komitet oficjalnie przedstawił swoich kandydatów do powiatu i miasta a także kandydata na burmistrza miasta.

250 kg bomba lotnicza znaleziona na polu

250 kg bomba lotnicza znaleziona na polu 3 0

Niewybuch bomby lotniczej znaleziono podczas prac polowych.

Korytarz życia na autostradzie. W jaki sposób powinni zachować się kierowcy?

Korytarz życia na autostradzie. W jaki sposób powinni zachować się kierowcy? 1 0

Gdy na drodze szybkiego ruchu zdarzy się wypadek, w wielu europejskich krajach kierowcy mają obowiązek utworzyć tzw. korytarz życia (inaczej korytarz ratunkowy), czyli pozostawić wolne miejsce na przejazd dla służb ratunkowych. Może to zwiększyć szansę na przeżycie uczestników wypadku nawet o 40 proc. W jaki sposób powinni zachować się kierowcy w Polsce, aby ułatwić straży pożarnej czy karetce pogotowia dojazd na miejsce wypadku?

Kurów: Wjechał rowerem na przejście dla pieszych. Potrącił go samochód
galeria

Kurów: Wjechał rowerem na przejście dla pieszych. Potrącił go samochód 6 4

Dzisiaj przed godz. 9 w Kurowie mężczyzna wjechał rowerem na przejście dla pieszych. Potrącił go samochód. Karetka zabrała go do szpitala w Puławach.

Lublin: Kierowcy utknęli w dużych korkach. Przez zmiany na skrzyżowaniu

Lublin: Kierowcy utknęli w dużych korkach. Przez zmiany na skrzyżowaniu 4 8

W dużych korkach utknęli dzisiaj rano kierowcy jadący ul. Jana Pawła II w stronę Krochmalnej i dalej do Diamentowej i dworca kolejowego. To efekt zmian w organizacji ruchu na przebudowywanym skrzyżowaniu Krochmalnej z Diamentową.

Wernisaż wystawy "Kwiaty" w Puławach
27 września 2018, 18:00

Wernisaż wystawy "Kwiaty" w Puławach 3 0

Co Gdzie Kiedy. Puławska Akademia Plastyczna, świętująca X-lecie istnienia, organizuje jubileuszową wystawę Kwiaty, której wernisaż odbędzie się 27 września o godz. 18 w Galerii Inter Libros w Puławach (ul. Głęboka 7a).

Lubelskie: Premier Morawiecki organizuje w niedzielę wielkie dożynki. Zagra Zakopower
film

Lubelskie: Premier Morawiecki organizuje w niedzielę wielkie dożynki. Zagra Zakopower 31 5

Premier Mateusz Morawiecki przyjedzie w niedzielę do Wąwolnicy. Weźmie udział w pierwszym ogólnopolskim święcie „Wdzięczni Polskiej Wsi”.

Szalona ucieczka kierowcy po narkotykach. Policyjna blokada w Lublinie

Szalona ucieczka kierowcy po narkotykach. Policyjna blokada w Lublinie 2 2

Nie zatrzymał się do kontroli w Lubartowie, dlatego policjanci ruszyli za nim w pościg. 31-latek był po narkotykach.

Wspólnoty mieszkaniowe – kiedy powstają i na jakich zasadach funkcjonują

Wspólnoty mieszkaniowe – kiedy powstają i na jakich zasadach funkcjonują 0

Miał wrócić do Polski na narodziny swojej córki. Znaleźli jego ciało

Miał wrócić do Polski na narodziny swojej córki. Znaleźli jego ciało 16 4

Zakończyły się poszukiwania zaginionego w marcu 30-latka z Hutkowa. Ciało mężczyzny znaleziono na posesji jego rodziny.

Wyjazdy integracyjne, czyli Polski sposób na efektywną integrację pracowników.

Wyjazdy integracyjne, czyli Polski sposób na efektywną integrację pracowników. 0

Kondycja firmy zależy od wielu czynników, a jednym z ważniejszych są jej pracownicy. Można mieć najlepsze urządzenia, sale konferencyjne, pracować w pięknych wnętrzach, ale nie znaczyć nic na rynku, jeśli zatrudniona kadra nie spełnia pokładanych w niej nadziei. Czasem dzieje się tak z prozaicznego powodu - braku współpracy między różnymi działami. Im większa organizacja, tym kryzys może narastać. Rozwiązaniem tego problemu są wyjazdy integracyjne, które jednak wyglądają zupełnie inaczej niż dawniej. Co się zmieniło?

Od lekcji o ubezpieczeniach po indeksy na studia

Od lekcji o ubezpieczeniach po indeksy na studia 0 0

Jak działają ubezpieczenia społeczne? Skąd biorą się emerytury? Dowiedzą się tego uczniowie szkół, które przystąpią do projektu „Lekcje z ZUS”. A uczniowie, którzy wezmą również udział w olimpiadzie wiedzy o ubezpieczeniach społecznych, mają szansę na cenne nagrody i indeksy na studia.

Wybory samorządowe w Białej Podlaskiej: "Złośliwi twierdzą, że niepełnosprawni są w radzie od dawna"

Wybory samorządowe w Białej Podlaskiej: "Złośliwi twierdzą, że niepełnosprawni są w radzie od dawna" 1 1

Rozmowa z Pawłem Iwaniukiem, niepełnosprawnym z Białej Podlaskiej, który kandyduje do rady miasta.

Usługi hotelarskie, fryzjer, centrum medytacji. Nowi najemcy miejskich lokali w Lublinie

Usługi hotelarskie, fryzjer, centrum medytacji. Nowi najemcy miejskich lokali w Lublinie 2 2

W dawnym sklepie mięsnym będzie fryzjer, a nowe miejsca noclegowe powstaną na Starym Mieście w pomieszczeniach zajmowanych do niedawna przez biura jednej z miejskich instytucji. Takie zmiany to efekt wczorajszego przetargu na miejskie lokale. A czeka nas jeszcze kilka takich rewolucji.

„Smak Świata” według Kazimierza Kasprzaka. Wystawa w CSK
galeria

„Smak Świata” według Kazimierza Kasprzaka. Wystawa w CSK 1 0

Co Gdzie Kiedy. W Centrum Spotkania Kultur można oglądać wystawę fotografii Kazimierza Kasprzaka, byłego dziennikarza Dziennika Wschodniego, podróżnika.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Uwaga czytelniku!

Informujemy, że w dniu 25 maja 2018 r. na terenie całej Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, wejdzie w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy Ci przekazać kilka informacji na temat zasad przetwarzania Twoich danych osobowych przez administratora portalu www.dziennikwschodni.pl – spółkę Corner Media sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie.

Bardzo prosimy, zapoznaj się z tymi informacjami uważnie, są to bowiem sprawy bardzo istotne. Jeśli jesteś osobą małoletnią poniżej 16. roku życia, koniecznie przekaż tą wiadomość swoim opiekunom, którzy następnie powinni wytłumaczyć Ci, o co w niej chodzi i dlaczego się do Ciebie zwracamy.

Czym jest RODO?

RODO to potoczna nazwa Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE. W Polsce będzie ono obowiązywało od 25 maja 2018 r. Akt ten wprowadza nowy standard ochrony danych osobowych, nakładając na podmioty przetwarzające te dane (administratorów danych) szereg obowiązków, w tym obowiązek poinformowania Ciebie o sposobie przetwarzania Twoich danych, celach w jakich Twoje dane są przetwarzane oraz o uprawnieniach przysługujących Ci w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez administratora danych.

Administrator danych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Corner Media Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Lublinie, ul. Krakowskie Przedmieście 54, 20-002 Lublin, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego przez Sąd Rejonowy Lublin – Wschód z siedzibą w Świdniku, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, za numerem KRS 0000507517, NIP 7123286919, kapitał zakładowy – 50.000,00. PLN

Możesz się z nami skontaktować zarówno pod adresem:
Corner Media Spółka z o.o.
ul. Krakowskie Przedmieście 54
20-002 Lublinie

jak i mailowo: online@dziennikwschodni.pl

oraz telefonicznie: 81 46-26-800

Rodzaj przetwarzanych danych osobowych

Przetwarzamy dane osobowe podane przez Ciebie podczas procesu rejestracji konta na portalu www.dziennikwschodni.pl, a także dane, które są zbierane podczas korzystania przez Ciebie z tego portalu. Chodzi o dane zbierane i zapisywane w plikach cookies. Więcej na temat plików cookies przeczytasz w naszej polityce prywatności.

Pamiętaj, rejestracja konta na portalu www.dziennikwschodni.pl nie jest obowiązkowa. Nie masz także obowiązku podawania nam swoich prawdziwych danych podczas procesu rejestracji, jak również nie musisz podawać nam wszystkich danych, o które pytamy. Może się jednak zdarzyć tak, że nie posiadając Twoich wszystkich danych albo nie posiadając Twoich prawdziwych danych, nie będziemy w stanie świadczyć Ci wszystkich usług, które oferujemy oraz wywiązać się z wszystkich obowiązków określonych w regulaminie portalu dziennikwschodni.pl (np. zapewnić Ci odpowiedniego bezpieczeństwa w zakresie odzyskania danych dostępowych do konta).

Cel przetwarzania danych osobowych

Głównym celem przetwarzania przez nas Twoich danych jest zapewnienie Ci pełnej funkcjonalności działania serwisu dziennikwschodni.pl, dostępu do usług świadczonych przez nas w ramach tego serwisu, zapewniania Ci bezpieczeństwa podczas korzystania z serwisu (np. w przypadku prób nadużyć) oraz wywiązanie się przez nas z obowiązków umownych wynikających z regulaminu portalu Dziennikwschodni.pl.

Dodatkowy cel przetwarzania danych osobowych to tzw. marketing własny, tj. przetwarzanie danych wyłącznie na nasze wewnętrzne potrzeby w celach analitycznych, badawczych, statystycznych, w szczególności poprzez dążenie do jak najpełniejszego dostosowania treści wyświetlanych na naszych stronach do Twoich preferencji i zainteresowań.

Ponadto, o ile wyrazisz na to zgodę, będziemy mogli przetwarzać Twoje dane osobowe w celach marketingowych (marketing zewnętrzny), w tym przekazywać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym – agencjom reklamowym i naszym partnerom handlowym. Pamiętaj, że zgoda na przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych jest całkowicie dobrowolna i możesz ją w każdej chwili wycofać.

Pamiętaj także, że jeżeli jesteś osobą małoletnią, która nie ukończyła 16. roku życia, przesyłanie informacji w celach marketingowych może nastąpić wyłącznie po wyrażeniu zgody przez Twojego rodzica lub opiekuna.

Podstawy prawne przetwarzania danych

Twoje dane osobowe mogą być przetwarzane wyłącznie zgodnie z określonymi w obecnie obowiązujących przepisach podstawami prawnymi. W zależności od celu przetwarzania danych możemy wyróżnić trzy główne podstawy prawne przetwarzania danych.

Pierwszą podstawą przetwarzania danych jest niezbędność do wykonania umów o świadczenie usług. Mamy z nią do czynienia wtedy, gdy przetwarzanie danych jest niezbędne w celu zapewnienia Ci sprawnego, bezpiecznego korzystania z naszego serwisu wraz z jego wszystkimi funkcjonalnościami. Umowy o świadczenie usług to regulaminy, w tym regulamin portalu dziennikwschodni.pl, który akceptujesz decydując się na korzystanie z naszego serwisu.

Drugą podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora danych. Mamy z nim do czynienia w przypadku prowadzenia pomiarów statystycznych oraz działań z zakresu marketingu własnego przez administratora danych.

Wreszcie, trzecią przesłanką przetwarzania danych jest Twoja dobrowolna i świadoma zgoda. Na jej podstawie Twoje dane mogą być wykorzystywane w celach marketingowych, a także w celu profilowania.

Pamiętaj, zgody udzielasz w pełni dobrowolnie. Masz także prawo do cofnięcia udzielonej zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie będzie miało jednak wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

Podmioty, którym możemy przekazywać dane

Co do zasady Twoje dane osobowe będą przez nas wykorzystywane wyłącznie na nasz własny użytek.

W pewnych sytuacjach możemy jednak przekazać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym: – naszym partnerom handlowym, podwykonawcom oferowanych przez nas usług, agencjom marketingowym.

Dodatkowo, w przypadkach ściśle określonych w przepisach prawa, będziemy zobligowani przekazać Twoje dane podmiotom uprawnionym do ich uzyskania na podstawie obecnie obowiązujących przepisów prawa (np. policji czy prokuraturze), pod warunkiem oczywiście, iż wystąpią do nas z takim żądaniem, powołując się na określoną podstawę prawną.

Okres przechowywania danych

Twoje dane osobowe będą przechowywane tak długo, jak będzie to niezbędne do zapewnienia Ci dostępu do usług oferowanych przez serwis www.dziennikwchodni.pl Oczywiście, możesz w każdym czasie złożyć wniosek o zaprzestanie przetwarzania swoich danych osobowych, ich zmianę lub usunięcie.

Informacje o prawach przysługujących osobie, której dane dotyczą

Musisz wiedzieć, że niezależnie od tego, na jakiej podstawie przetwarzamy Twoje dane, masz zawsze prawo dostępu do nich oraz ich poprawiania. Możesz również w każdym momencie żądać ich usunięcia lub cofnąć albo ograniczyć wcześniej udzieloną zgodę na przetwarzanie danych osobowych, przy czym wycofanie danej zgody nie wpływa na administratora danych do przetwarzania danych w celu określonym w danej zgodzie do chwili jej wycofania.

Masz również prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych.

Możesz też zażądać od administratora danych osobowych przeniesienia Twoich danych lub uzyskania kopii Twoich danych, z tym jednak zastrzeżeniem, że prawo to nie może wpływać niekorzystnie na prawa i wolności innych osób. Administrator danych będzie realizował Twoje żądania w zakresie posiadanych możliwości technicznych.

Informacje o prawie do wniesienia skargi

Organem nadzorczym nad administratorem danych osobowych jest Generalny Inspektor Danych Osobowych, do którego masz prawo wnieść skargę za każdym razem, gdy Twoje dane będą przetwarzane w sposób w Twojej ocenie nieprawidłowy.

Informacje o tym, czy podanie danych jest wymogiem ustawowym lub umownym, czy jesteś zobowiązany do ich podania

Nie jesteś zobowiązany do podawania nam swoich danych osobowych ani wyrażania zgody na ich przetwarzanie, z tym jednak zastrzeżeniem, że ich podanie może okazać się niezbędne dla korzystania z określonych funkcjonalności serwisu.

Jest także możliwe, że jeśli nie wyrazisz zgody na przetwarzanie danych osobowych lub cofniesz wcześniej udzieloną zgodę, nie będziemy mogli zapewnić Ci dostępu do niektórych oferowanych przez nas usług, przy czym zawsze w takim wypadku zostaniesz o tym poinformowany.

Informacje o profilowaniu

Czym jest profilowanie? To zbieranie wszelkich informacji, które pozwalają bezpośrednio lub pośrednio zidentyfikować osobę, która jest poddawana profilowaniu. Profilowanie odbywa się najczęściej przy użyciu systemów informatycznych, w sposób zautomatyzowany, za pomocą specjalnych algorytmów uwzględniających określone wcześniej kryteria. Wyniki profilowania mogą być wykorzystywane m.in. do celów marketingowych, np. w celu spersonalizowania reklamy kierowanej do danego użytkownika lub przygotowania oferty uwzględniającej jego potrzeby lub preferencje.

Oświadczamy, że na chwilę obecną nie profilujemy Twoich danych. Jeśli jednak zaczniemy, zostaniesz o tym uprzednio poinformowany i będziesz miał prawo nie wyrazić na to zgody.

Bardzo prosimy o uważne zapoznanie się z powyższymi informacjami. Gdy już to zrobisz, kliknij przycisk Zapoznałem się z informacją. Przejdź do serwisu.

Rozumiem

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.