Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

27 kwietnia 2012 r.
15:26
Edytuj ten wpis

Galeria Zamek w Lublinie: Nie zrezygnują z rozbudowy

0 7 A A

Austriacka grupa IMMOFINANZ przygotowuje się do budowy galerii handlowej u stóp Zamku Lubelskiego. Władze miasta nie zgodziły się jednak na powiększenie projektu z 40 do 100 tys. mkw. Spór ma rozstrzygnąć wojewoda. Inwestor może realizować swoje plany w oparciu o wydane już w 2004 roku pozwolenie na budowę. Co to oznacza? Jakie są plany spółki?

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Rozmowa z Jackiem Wesołowskim, szefem polskiego oddziału Immofinanz Group

• Kłopoty z powiększeniem galerii miał już poprzedni inwestor. Czy grupa Immofinanz dokładnie wiedziała, co kupuje?

– Oczywiście. Takie zakupy nigdy nie odbywają się na podstawie impulsu. To decyzje przemyślane. Tak było również z zakupem gruntów w Lublinie. Uważam, że zrobiliśmy dobry zakup. To jest ciągle najbardziej interesująca lokalizacja w mieście. Pewnie dlatego tak dużo się dzieje wokół naszej inwestycji.

Uznaliśmy, że lepiej zainwestować w działkę w doskonałym miejscu i przeżyć trochę frustracji, niż inwestować na peryferiach. Nasza historia trwa dopiero od sześciu miesięcy. Oczywiście kłopoty są bolesne, ale to nie jest pierwszy raz. Każdy inwestor ma jakieś problemy. Dla mnie to jedynie etap w dyskusji.

• Dlaczego wiedząc o problemach poprzednika, Immofinanz od razu nie wystąpiła o nowe pozwolenie na budowę?

– Tak się nie da. Nie otrzymalibyśmy decyzji o warunkach zabudowy. Trwają bowiem prace nad planem zagospodarowania dla terenu naszej inwestycji. Musielibyśmy włączyć się do tego planu. W praktyce, pewnie nigdy nie osiągnęlibyśmy celu. To byłyby lata i swego rodzaju loteria. My nie zajmujemy się loteriami. Musimy robić to, co podpowiada rozsądek.

• Z dotychczasowych zapowiedzi firmy wiało optymizmem. Na jakiej podstawie?

– Problem rozbija się o różne spojrzenie na temat działania prawa, przy tej skali rozbudowy. Chodzi o ustalenie czy taka skala inwestycji jest możliwa do wykonania w drodze aneksu do pozwolenia na budowę. Zarówno my, jak i władze miasta, opieramy się na tym samym artykule prawa budowlanego, który daje pewną swobodę działań. Każdy odczytuje go inaczej. Naszym zdaniem rozbudowa w oparciu o wydane już pozwolenie jest możliwa.

• W aktualnym pozwoleniu nie ma mowy o tak poważnej rozbudowie galerii...

– Jednak warunki zabudowy nie mówią o dokładnych gabarytach galerii. Nie ma żadnych ograniczeń, poza ramami narzuconymi przez urbanistów. Polegają one na tym, że trzeba chronić widok Zamku Lubelskiego. Do tego się dostosujemy. Nowy projekt spełnia warunki zabudowy. Jednocześnie miasto zastanawia się czy można zgodzić się na tak drastyczne zmiany w ramach aneksu. Nasz projekt był opiniowany przez najwyższej klasy specjalistów. Ich stwierdzenie jest jasne. Nowy projekt jest piękny i pasuje do tego miejsca. Niestety prawo jest mało precyzyjne. Daje duże możliwości interpretacji.

• Może nie należało rozpoczynać robót i ogłaszać planów otwarcia bez nowego pozwolenia?

– Role miasta i inwestora uważam za jasno rozdzielone. Miasto wydaje pozwolenie, inwestor buduje. Wobec naszego terenu wydano kilka pozwoleń, m.in. na przebudowę sieci podziemnych. Możemy więc realizować określony zakres prac.

• Teren u stóp Zamku Lubelskiego to bardzo prestiżowa lokalizacja. Czy nie należało uzgodnić projektu z miejskimi urbanistami?

– Były takie uzgodnienia. Nawet dzisiaj będziemy rozmawiać w tej sprawie. Chodzi o nowy układ drogowy. Wykonujemy pomiary natężenia ruchu. Potem projektanci zastanowią się nad rozwiązaniami. Jeśli trzeba będzie przebudować np. rondo to będziemy to robili. To obowiązek, który płynie z prawa budowlanego. Nie uciekamy od tego. Druga sprawa jest bardziej otwarta. Chodzi o wpływ na inne skrzyżowania. To trzeba ocenić.

• Jak długo to potrwa?

– Dajemy sobie na to dwa miesiące. To realny termin.

• Propozycja nowego układu drogowego będzie dotyczyła mniejszej czy powiększonej wersji projektu?

– Nawet mała galeria nie będzie końcem inwestowania na naszej działce. W najgorszym układzie to pierwsza faza realizacji. Dzisiaj mamy pozwolenie na mniejszą wersję, która w sumie mała nie jest, bo ma 21 tys. mkw powierzchni handlowej. Z drugiej strony powinniśmy dojść do porozumienia z miastem w sprawie większego obiektu. Po pierwsze, jest on bardziej dopasowany do obecnych czasów. Urbanistycznie również lepiej pasuje. Dzisiaj założę się z każdym, że jeśli taki obiekt zostanie zrealizowany, to będzie uznany za jeden z najpiękniejszych nie tylko w Polsce, ale i w Europie. Wyróżnia się pod każdym względem. Wystarczy spojrzeć na rozwiązania, dotyczące zieleni.

• Miasto oczekiwało parku, a w projekcie są trawniki na dachu.

– To nie jest prawda. Elementy zielone na dachu były konsultowane z magistratem. W całym projekcie nie ma jednej kreski, która powstałaby bez takiej konsultacji. Wszystkie rozwiązania na zewnątrz były uzgadniane, codziennie. Więc nie zdziwiłbym się, gdybym przeczytał w prasie, że miasto czuje się współautorem projektu.

• Spodziewał się pan odrzucenia projektu?

– Nie. Przez jakiś czas czułem się wręcz znokautowany. Cały czas rozmawialiśmy o projekcie. Wydawało się, że idziemy w dobrą stronę, a tu coś takiego. To było przykre. Zawsze czułem pozytywne nastawienie ze strony miasta. To bardzo dobrzy urzędnicy, ale mieli do podjęcia bardzo trudną decyzję. Niezależnie od tego myślę, że jeśli jedna z największych firm w tej branży na świecie chce realizować w Lublinie swoją inwestycję to jest to pewna zaleta. Nie jesteśmy deweloperem, który buduje, sprzedaje i ucieka. Będziemy tu obecni.

• Urzędnicy od początku nie kryli, że możliwość rozbudowy w oparciu o stare pozwolenie jest mocno wątpliwa.

– Dawno temu zrobiliśmy makietę, bliską ostatecznego rozwiązania. Pokazaliśmy to urzędnikom. Reakcja była pozytywna. Zaprojektowaliśmy więc szczegóły. Wszystko przebiegało bardzo dobrze. Niestety, przytrafiły się nam kłopoty, ale to nie koniec. Zawsze jest droga powrotu do tego większego projektu.

• Budowa mniejszej wersji jest opłacalna?

– Oczywiście. Stary projekt jest tańszy. Również ze względu na liczbę miejsc parkingowych. W nowej koncepcji staramy się zrobić wiele miejsc ponad normę. Koszty przy tej skali inwestycji nie są jednak najważniejsze. Różnimy się od innych inwestorów z branży. Nie sprzedajmy naszych centrów zaraz po otwarciu. Nasze obiekty prowadzimy przez kilkanaście lat. Na etapie projektowania myślimy o tym, jak będzie wyglądała jego eksploatacja. Nie zależy nam na tanich rozwiązaniach. To jest później nieopłacalne.

• Na placu budowy trwają przygotowania. Kiedy wbijecie pierwszą łopatę?

– Powinno to nastąpić w maju. Rozpoczniemy budowę i przez jakiś czas będzie możliwość powrotu do większej wersji. Jeśli przez 3 miesiące nie uda nam się dojść do porozumienia w tej sprawie, zbudujemy mniejszy obiekt – pierwszą fazę całej inwestycji. Jednocześnie wystąpimy o pozwolenie na rozbudowę. W ten sposób postaramy się osiągnąć nasz cel. Niestety, w takim wypadku utracimy wartość urbanistyczną nowego projektu, która jest bardzo atrakcyjna.

• Powstanie więc szklany gmach, do którego w przyszłości "doklejone” zostaną nowe fragmenty?

– Albo od razu zbudujemy galerię według nowego projektu, albo zrealizujemy starą koncepcję. To będzie przyczółek do rozbudowy. Nie ma innego rozwiązania. Aktualnie robimy symulacje, jak połączyć pierwszą fazę z drugą. Mamy kilka rozwiązań rozbudowy. Wybór potrwa miesiąc. Później zabierzemy się za budowę. W tym czasie zakończy się przekładanie instalacji podziemnych. Budowa mniejszej wersji galerii potrwa 14 miesięcy. Można się więc spodziewać, że niezależnie od wszelkich sporów, jesienią przyszłego roku będziemy mogli zaprosić mieszkańców Lublina na pierwsze zakupy.

Komentarze 7

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Innocenty / 30 kwietnia 2012 o 10:38
0
[quote name='gada' timestamp='1335640566' post='626069']
następna cxwaniacka morda, uważająca , że jak ma kasę to może w POlsce wszystko. Wystarczy sie odwdzięczyć jak Rycho Mirowi, Miro Grzechowi a Grzecho Donkowi i Bronkowi
[/quote]

Po prostu prawo jest w tym aspekcie dość dziurawe. Ale trzeba tę kwestię rozpatrywać w takim stanie faktycznym jaki jest. A jest taki, że albo miasto zgodzi się na tę większą wersję, która jest naprawdę ładna architektonicznie, albo inwestor zbuduje mniejszy, dużo brzydszy budynek i będzie do niego w przyszłości "doklejał" nowe części (jak mi się zdaje pozwolenie na rozbudowę miasto będzie musiało po spełnieniu przez inwestora warunków formalnych dać "z automatu" - nie będzie więc już żadnej szansy, żeby coś od inwestora "wyciągnąć" na rozbudowę dalszych ulic). Miasto jest trochę w kropce.
[quote name='gada' timestamp='1335640566' post='626069']
następna cxwaniacka morda, uważająca , że jak ma kasę to może w POlsce wszystko. Wystarczy sie odwdzięczyć jak Rycho Mirowi, Miro Grzechowi a Grzecho Donkowi i Bronkowi
[/quote]

Po prostu prawo jest w tym aspekcie dość dziurawe. Ale trzeba tę kwestię rozpatrywać w takim stanie faktycznym jaki jest. A jest taki, że albo miasto zgodzi się na tę większą wersję, która jest naprawdę ładna architektonicznie, albo inwestor zbuduje mniejszy, duż... rozwiń
Avatar
Innocenty / 30 kwietnia 2012 o 10:29
0
[quote name='nita' timestamp='1335640034' post='626064']
OSZALELI???!!!! Jeszcze tylko tam brakuje galerii, w całym miescie jest pełno galerii, centrów handlowych, marketów itp. więc zamek i jego bliską część mogliby zostawić w spokoju! Pięknie jest jak jest i urokliwie, i nie jest tam potrzebna ŻADNA galeria!
[/quote]

Najbardziej urokliwy jest tamtejszy bazar i dworzec PKS. Tak "urokliwych" miejsc się dłuuugo nie zapomina. I to jest prawdziwy wstyd dla miasta. Dodatkowo tak blisko Starego Miasta.
Avatar
Karr / 28 kwietnia 2012 o 22:59
0
[quote name='nita' timestamp='1335640034' post='626064']
OSZALELI???!!!! Jeszcze tylko tam brakuje galerii, w całym miescie jest pełno galerii, centrów handlowych, marketów itp. więc zamek i jego bliską część mogliby zostawić w spokoju! Pięknie jest jak jest i urokliwie, i nie jest tam potrzebna ŻADNA galeria!
[/quote]
Hahaa no chyba śmieszny jesteś/aś ,gdzie masz te galerie raptem 5 na cały Lublin ??? To zdecydowanie ZA MAŁO ,a z resztą powinniśmy się cieszyć że inwestor buduje co kolwiek by jakoś zagospodarować te żałosne i prymitywne nieużytki polne zwane ,,działeczkami,, Boże oby tylko dostali pozwolenie na to cudeńko z ogrodami na dachu
[quote name='nita' timestamp='1335640034' post='626064']
OSZALELI???!!!! Jeszcze tylko tam brakuje galerii, w całym miescie jest pełno galerii, centrów handlowych, marketów itp. więc zamek i jego bliską część mogliby zostawić w spokoju! Pięknie jest jak jest i urokliwie, i nie jest tam potrzebna ŻADNA galeria!
[/quote]
Hahaa no chyba śmieszny jesteś/aś ,gdzie masz te galerie raptem 5 na cały Lublin ??? To zdecydowanie ZA MAŁO ,a z resztą powinniśmy się cieszyć że inwestor budu... rozwiń
Avatar
józefa / 28 kwietnia 2012 o 22:28
0
Podziękujmy Pruszonowi z PiSu z sprzedanie tego terenu pod galerie....
Avatar
gada / 28 kwietnia 2012 o 21:16
0
następna cxwaniacka morda, uważająca , że jak ma kasę to może w POlsce wszystko. Wystarczy sie odwdzięczyć jak Rycho Mirowi, Miro Grzechowi a Grzecho Donkowi i Bronkowi
Avatar
nita / 28 kwietnia 2012 o 21:07
0
OSZALELI???!!!! Jeszcze tylko tam brakuje galerii, w całym miescie jest pełno galerii, centrów handlowych, marketów itp. więc zamek i jego bliską część mogliby zostawić w spokoju! Pięknie jest jak jest i urokliwie, i nie jest tam potrzebna ŻADNA galeria!
Avatar
Alek / 28 kwietnia 2012 o 20:56
0
Taki z niego Austriak jak ze mnie Eskimos he he he !
A swoją droga bardzo podobny z wyglądu do Szewacha Weissa.
Avatar
Innocenty / 30 kwietnia 2012 o 10:38
0
[quote name='gada' timestamp='1335640566' post='626069']
następna cxwaniacka morda, uważająca , że jak ma kasę to może w POlsce wszystko. Wystarczy sie odwdzięczyć jak Rycho Mirowi, Miro Grzechowi a Grzecho Donkowi i Bronkowi
[/quote]

Po prostu prawo jest w tym aspekcie dość dziurawe. Ale trzeba tę kwestię rozpatrywać w takim stanie faktycznym jaki jest. A jest taki, że albo miasto zgodzi się na tę większą wersję, która jest naprawdę ładna architektonicznie, albo inwestor zbuduje mniejszy, dużo brzydszy budynek i będzie do niego w przyszłości "doklejał" nowe części (jak mi się zdaje pozwolenie na rozbudowę miasto będzie musiało po spełnieniu przez inwestora warunków formalnych dać "z automatu" - nie będzie więc już żadnej szansy, żeby coś od inwestora "wyciągnąć" na rozbudowę dalszych ulic). Miasto jest trochę w kropce.
[quote name='gada' timestamp='1335640566' post='626069']
następna cxwaniacka morda, uważająca , że jak ma kasę to może w POlsce wszystko. Wystarczy sie odwdzięczyć jak Rycho Mirowi, Miro Grzechowi a Grzecho Donkowi i Bronkowi
[/quote]

Po prostu prawo jest w tym aspekcie dość dziurawe. Ale trzeba tę kwestię rozpatrywać w takim stanie faktycznym jaki jest. A jest taki, że albo miasto zgodzi się na tę większą wersję, która jest naprawdę ładna architektonicznie, albo inwestor zbuduje mniejszy, duż... rozwiń
Avatar
Innocenty / 30 kwietnia 2012 o 10:29
0
[quote name='nita' timestamp='1335640034' post='626064']
OSZALELI???!!!! Jeszcze tylko tam brakuje galerii, w całym miescie jest pełno galerii, centrów handlowych, marketów itp. więc zamek i jego bliską część mogliby zostawić w spokoju! Pięknie jest jak jest i urokliwie, i nie jest tam potrzebna ŻADNA galeria!
[/quote]

Najbardziej urokliwy jest tamtejszy bazar i dworzec PKS. Tak "urokliwych" miejsc się dłuuugo nie zapomina. I to jest prawdziwy wstyd dla miasta. Dodatkowo tak blisko Starego Miasta.
Avatar
Karr / 28 kwietnia 2012 o 22:59
0
[quote name='nita' timestamp='1335640034' post='626064']
OSZALELI???!!!! Jeszcze tylko tam brakuje galerii, w całym miescie jest pełno galerii, centrów handlowych, marketów itp. więc zamek i jego bliską część mogliby zostawić w spokoju! Pięknie jest jak jest i urokliwie, i nie jest tam potrzebna ŻADNA galeria!
[/quote]
Hahaa no chyba śmieszny jesteś/aś ,gdzie masz te galerie raptem 5 na cały Lublin ??? To zdecydowanie ZA MAŁO ,a z resztą powinniśmy się cieszyć że inwestor buduje co kolwiek by jakoś zagospodarować te żałosne i prymitywne nieużytki polne zwane ,,działeczkami,, Boże oby tylko dostali pozwolenie na to cudeńko z ogrodami na dachu
[quote name='nita' timestamp='1335640034' post='626064']
OSZALELI???!!!! Jeszcze tylko tam brakuje galerii, w całym miescie jest pełno galerii, centrów handlowych, marketów itp. więc zamek i jego bliską część mogliby zostawić w spokoju! Pięknie jest jak jest i urokliwie, i nie jest tam potrzebna ŻADNA galeria!
[/quote]
Hahaa no chyba śmieszny jesteś/aś ,gdzie masz te galerie raptem 5 na cały Lublin ??? To zdecydowanie ZA MAŁO ,a z resztą powinniśmy się cieszyć że inwestor budu... rozwiń
Avatar
józefa / 28 kwietnia 2012 o 22:28
0
Podziękujmy Pruszonowi z PiSu z sprzedanie tego terenu pod galerie....
Avatar
gada / 28 kwietnia 2012 o 21:16
0
następna cxwaniacka morda, uważająca , że jak ma kasę to może w POlsce wszystko. Wystarczy sie odwdzięczyć jak Rycho Mirowi, Miro Grzechowi a Grzecho Donkowi i Bronkowi
Avatar
nita / 28 kwietnia 2012 o 21:07
0
OSZALELI???!!!! Jeszcze tylko tam brakuje galerii, w całym miescie jest pełno galerii, centrów handlowych, marketów itp. więc zamek i jego bliską część mogliby zostawić w spokoju! Pięknie jest jak jest i urokliwie, i nie jest tam potrzebna ŻADNA galeria!
Avatar
Alek / 28 kwietnia 2012 o 20:56
0
Taki z niego Austriak jak ze mnie Eskimos he he he !
A swoją droga bardzo podobny z wyglądu do Szewacha Weissa.
Zobacz wszystkie komentarze 7

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Pikietuje przed urzędem z niepełnosprawnym synem. Burmistrz: Sprawa ma charakter polityczny

Pikietuje przed urzędem z niepełnosprawnym synem. Burmistrz: Sprawa ma charakter polityczny 0 0

Jerzy Rębek burmistrz Radzynia Podlaskiego uważa że pikieta Marii Kosidło ma podtekst polityczny.

Zatańcz z Lublinem: zespół Rokiczanka
31 sierpnia 2018, 20:00

Zatańcz z Lublinem: zespół Rokiczanka 2 0

Co Gdzie Kiedy. 31 sierpnia o godz. 20 w Parku Bronowickim, w ramach cyklu Zatańcz z Lublinem, wystąpi zespół Rokiczanka. To okazja do wspólnej zabawy przy wspaniałej muzyce sprzed lat.

Obniżki pensji dla samorządowców o 20 proc.? To fikcja. Niektórzy nawet zyskali

Obniżki pensji dla samorządowców o 20 proc.? To fikcja. Niektórzy nawet zyskali 0 4

O 1/5 miały zmniejszyć się wynagrodzenia samorządowców w związku ustawą przyjętą przez PiS. Tymczasem w wielu przypadkach obniżki były wręcz symboliczne. A niektórzy nawet zyskali na zmianie.

94 PZLA MP. Paweł Fajdek 12 centymetrów od złota!
galeria

94 PZLA MP. Paweł Fajdek 12 centymetrów od złota! 4 0

Wojciech Nowicki z Podlasia Białystok wywalczył złoty medal w konkursie rzutu młotem w Lublinie i wyprzedził Pawła Fajdka. Zawodnikowi Agrosu Zamość do złota zabrakło zaledwie 12 centymetrów. Trzecie miejsca zajął natomiast inny zawodnik Agrosu Arkadiusz Rogowski

Potańcówka w klimacie lat 20-60 w Teatralnej Cafe
28 lipca 2018, 20:00

Potańcówka w klimacie lat 20-60 w Teatralnej Cafe 2 1

Co Gdzie Kiedy. Retro-potańcówka dla miłośników klimatu lat 20-60 odbędzie się 28 lipca o godz. 20 w Teatralnej Cafe (ul. Peowiaków 1). Uczestnicy będą mogli bawić się przy dobrej muzyce do godz. 2 nad ranem.

Obcokrajowcom podoba się w Polsce. Coraz mniej z nich chce wyjeżdżać

Obcokrajowcom podoba się w Polsce. Coraz mniej z nich chce wyjeżdżać 0 4

Coraz więcej obcokrajowców chce pozostać w Polsce na dłużej - mówi w rozmowie z PAP Jakub Dudziak z Urzędu do Spraw Cudzoziemców. Z danych urzędu wynika, że w pierwszym półroczu tego roku liczba cudzoziemców z zezwoleniami na pobyt zwiększyła się o 25 tys. W połowie tego roku takie zezwolenia posiadało łącznie 350 tys. osób.

Koniec śmieciówek w szkołach? Od 1 września zatrudnienie tylko na umowę o pracę

Koniec śmieciówek w szkołach? Od 1 września zatrudnienie tylko na umowę o pracę 6 4

Od 1 września nauczyciele, wychowawcy, bibliotekarze, logopedzi czy psychologowie będą musieli być zatrudniani na umowę o pracę. Osoby prowadzące działalność gospodarczą nie będą też mogły pracować w prywatnych przedszkolach czy poradniach.

94 PZLA Mistrzostwa Polski w lekkiej atletyce oficjalnie otwarte
galeria

94 PZLA Mistrzostwa Polski w lekkiej atletyce oficjalnie otwarte 5 0

o godzinie 17 na stadionie w Lublinie przy komplecie publiczności nastąpiło uroczyste otwarcie imprezy, która potrwa w naszym mieście aż do niedzieli

Premiera książki o komunikacji publicznej w Kraśniku i powiecie kraśnickim. Wycieczki autobusowe
22 lipca 2018, 9:45

Premiera książki o komunikacji publicznej w Kraśniku i powiecie kraśnickim. Wycieczki autobusowe 1 0

Autobusy – Jelcz 120M i Jelcz M11 przyjadą w niedzielę z Lublina do Kraśnika. Podczas przejazdów będzie można posłuchać o historii komunikacji w Kraśniku i ważnych dla niej miejscach. O tym wszystkim będzie opowiadać Maksym Bratko, autor książki „Historia Komunikacji Publicznej w Kraśniku i powiecie kraśnickim”, której premierę zaplanowano na niedzielę.

Lublin: Do końca wakacji ruch wahadłowy na tej ulicy. Utrudnienia od poniedziałku

Lublin: Do końca wakacji ruch wahadłowy na tej ulicy. Utrudnienia od poniedziałku 25 9

Od poniedziałku aż do końca wakacji na ul. Nowy Świat obowiązywać będzie ruch wahadłowy. Drogowcy zabierają się tutaj za przebudowę kanalizacji deszczowej. Skrót z Bronowic na Czuby coraz bardziej przypomina tor przeszkód.

Potrącenie pieszego. Utrudnienia na ul. Choiny

Potrącenie pieszego. Utrudnienia na ul. Choiny 0 6

Utrudnienia na ul. Choiny w Lublinie. Jak informuje nasz Czytelnik Paweł doszło do potrącenia pieszego na przejściu.

II Festiwal w Krainie Lubelskich Ryb

II Festiwal w Krainie Lubelskich Ryb 0

Był Zielony Rynek, a będą apartamenty. Zmiany na zamojskiej starówce
wizualizacje
galeria

Był Zielony Rynek, a będą apartamenty. Zmiany na zamojskiej starówce 12 3

43 apartamenty, parking podziemny, lokale usługowe i przede wszystkim przepiękny widok z okien – tak najkrócej opisać można „Apartamenty Bazyliańska 1”. Inwestycja na Zielonym Rynku otrzymała już pozytywną opinię służb konserwatorskich

Rozbiórka starej altany ogrodowej - co zrobić z odpadami?

Rozbiórka starej altany ogrodowej - co zrobić z odpadami? 0 0

Rodzinne ogródki działkowe są charakterystycznym elementem miejskiej przestrzeni w Polsce. Przez kilka dekad korzystali z nich pracownicy dużych zakładów oraz lokatorzy spółdzielni mieszkaniowych. W ogrodach uprawiano warzywa i owoce dla swoich rodzin, gdy sklepowe półki były puste. Obecnie coraz więcej ogrodów jest użytkowanych przez młodych ludzi, którzy stawiają nową, typowo rekreacyjną architekturę ogrodową. Co zrobić z odpadami z rozbiórki altany?

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Uwaga czytelniku!

Informujemy, że w dniu 25 maja 2018 r. na terenie całej Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, wejdzie w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy Ci przekazać kilka informacji na temat zasad przetwarzania Twoich danych osobowych przez administratora portalu www.dziennikwschodni.pl – spółkę Corner Media sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie.

Bardzo prosimy, zapoznaj się z tymi informacjami uważnie, są to bowiem sprawy bardzo istotne. Jeśli jesteś osobą małoletnią poniżej 16. roku życia, koniecznie przekaż tą wiadomość swoim opiekunom, którzy następnie powinni wytłumaczyć Ci, o co w niej chodzi i dlaczego się do Ciebie zwracamy.

Czym jest RODO?

RODO to potoczna nazwa Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE. W Polsce będzie ono obowiązywało od 25 maja 2018 r. Akt ten wprowadza nowy standard ochrony danych osobowych, nakładając na podmioty przetwarzające te dane (administratorów danych) szereg obowiązków, w tym obowiązek poinformowania Ciebie o sposobie przetwarzania Twoich danych, celach w jakich Twoje dane są przetwarzane oraz o uprawnieniach przysługujących Ci w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez administratora danych.

Administrator danych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Corner Media Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Lublinie, ul. Krakowskie Przedmieście 54, 20-002 Lublin, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego przez Sąd Rejonowy Lublin – Wschód z siedzibą w Świdniku, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, za numerem KRS 0000507517, NIP 7123286919, kapitał zakładowy – 50.000,00. PLN

Możesz się z nami skontaktować zarówno pod adresem:
Corner Media Spółka z o.o.
ul. Krakowskie Przedmieście 54
20-002 Lublinie

jak i mailowo: online@dziennikwschodni.pl

oraz telefonicznie: 81 46-26-800

Rodzaj przetwarzanych danych osobowych

Przetwarzamy dane osobowe podane przez Ciebie podczas procesu rejestracji konta na portalu www.dziennikwschodni.pl, a także dane, które są zbierane podczas korzystania przez Ciebie z tego portalu. Chodzi o dane zbierane i zapisywane w plikach cookies. Więcej na temat plików cookies przeczytasz w naszej polityce prywatności.

Pamiętaj, rejestracja konta na portalu www.dziennikwschodni.pl nie jest obowiązkowa. Nie masz także obowiązku podawania nam swoich prawdziwych danych podczas procesu rejestracji, jak również nie musisz podawać nam wszystkich danych, o które pytamy. Może się jednak zdarzyć tak, że nie posiadając Twoich wszystkich danych albo nie posiadając Twoich prawdziwych danych, nie będziemy w stanie świadczyć Ci wszystkich usług, które oferujemy oraz wywiązać się z wszystkich obowiązków określonych w regulaminie portalu dziennikwschodni.pl (np. zapewnić Ci odpowiedniego bezpieczeństwa w zakresie odzyskania danych dostępowych do konta).

Cel przetwarzania danych osobowych

Głównym celem przetwarzania przez nas Twoich danych jest zapewnienie Ci pełnej funkcjonalności działania serwisu dziennikwschodni.pl, dostępu do usług świadczonych przez nas w ramach tego serwisu, zapewniania Ci bezpieczeństwa podczas korzystania z serwisu (np. w przypadku prób nadużyć) oraz wywiązanie się przez nas z obowiązków umownych wynikających z regulaminu portalu Dziennikwschodni.pl.

Dodatkowy cel przetwarzania danych osobowych to tzw. marketing własny, tj. przetwarzanie danych wyłącznie na nasze wewnętrzne potrzeby w celach analitycznych, badawczych, statystycznych, w szczególności poprzez dążenie do jak najpełniejszego dostosowania treści wyświetlanych na naszych stronach do Twoich preferencji i zainteresowań.

Ponadto, o ile wyrazisz na to zgodę, będziemy mogli przetwarzać Twoje dane osobowe w celach marketingowych (marketing zewnętrzny), w tym przekazywać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym – agencjom reklamowym i naszym partnerom handlowym. Pamiętaj, że zgoda na przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych jest całkowicie dobrowolna i możesz ją w każdej chwili wycofać.

Pamiętaj także, że jeżeli jesteś osobą małoletnią, która nie ukończyła 16. roku życia, przesyłanie informacji w celach marketingowych może nastąpić wyłącznie po wyrażeniu zgody przez Twojego rodzica lub opiekuna.

Podstawy prawne przetwarzania danych

Twoje dane osobowe mogą być przetwarzane wyłącznie zgodnie z określonymi w obecnie obowiązujących przepisach podstawami prawnymi. W zależności od celu przetwarzania danych możemy wyróżnić trzy główne podstawy prawne przetwarzania danych.

Pierwszą podstawą przetwarzania danych jest niezbędność do wykonania umów o świadczenie usług. Mamy z nią do czynienia wtedy, gdy przetwarzanie danych jest niezbędne w celu zapewnienia Ci sprawnego, bezpiecznego korzystania z naszego serwisu wraz z jego wszystkimi funkcjonalnościami. Umowy o świadczenie usług to regulaminy, w tym regulamin portalu dziennikwschodni.pl, który akceptujesz decydując się na korzystanie z naszego serwisu.

Drugą podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora danych. Mamy z nim do czynienia w przypadku prowadzenia pomiarów statystycznych oraz działań z zakresu marketingu własnego przez administratora danych.

Wreszcie, trzecią przesłanką przetwarzania danych jest Twoja dobrowolna i świadoma zgoda. Na jej podstawie Twoje dane mogą być wykorzystywane w celach marketingowych, a także w celu profilowania.

Pamiętaj, zgody udzielasz w pełni dobrowolnie. Masz także prawo do cofnięcia udzielonej zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie będzie miało jednak wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

Podmioty, którym możemy przekazywać dane

Co do zasady Twoje dane osobowe będą przez nas wykorzystywane wyłącznie na nasz własny użytek.

W pewnych sytuacjach możemy jednak przekazać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym: – naszym partnerom handlowym, podwykonawcom oferowanych przez nas usług, agencjom marketingowym.

Dodatkowo, w przypadkach ściśle określonych w przepisach prawa, będziemy zobligowani przekazać Twoje dane podmiotom uprawnionym do ich uzyskania na podstawie obecnie obowiązujących przepisów prawa (np. policji czy prokuraturze), pod warunkiem oczywiście, iż wystąpią do nas z takim żądaniem, powołując się na określoną podstawę prawną.

Okres przechowywania danych

Twoje dane osobowe będą przechowywane tak długo, jak będzie to niezbędne do zapewnienia Ci dostępu do usług oferowanych przez serwis www.dziennikwchodni.pl Oczywiście, możesz w każdym czasie złożyć wniosek o zaprzestanie przetwarzania swoich danych osobowych, ich zmianę lub usunięcie.

Informacje o prawach przysługujących osobie, której dane dotyczą

Musisz wiedzieć, że niezależnie od tego, na jakiej podstawie przetwarzamy Twoje dane, masz zawsze prawo dostępu do nich oraz ich poprawiania. Możesz również w każdym momencie żądać ich usunięcia lub cofnąć albo ograniczyć wcześniej udzieloną zgodę na przetwarzanie danych osobowych, przy czym wycofanie danej zgody nie wpływa na administratora danych do przetwarzania danych w celu określonym w danej zgodzie do chwili jej wycofania.

Masz również prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych.

Możesz też zażądać od administratora danych osobowych przeniesienia Twoich danych lub uzyskania kopii Twoich danych, z tym jednak zastrzeżeniem, że prawo to nie może wpływać niekorzystnie na prawa i wolności innych osób. Administrator danych będzie realizował Twoje żądania w zakresie posiadanych możliwości technicznych.

Informacje o prawie do wniesienia skargi

Organem nadzorczym nad administratorem danych osobowych jest Generalny Inspektor Danych Osobowych, do którego masz prawo wnieść skargę za każdym razem, gdy Twoje dane będą przetwarzane w sposób w Twojej ocenie nieprawidłowy.

Informacje o tym, czy podanie danych jest wymogiem ustawowym lub umownym, czy jesteś zobowiązany do ich podania

Nie jesteś zobowiązany do podawania nam swoich danych osobowych ani wyrażania zgody na ich przetwarzanie, z tym jednak zastrzeżeniem, że ich podanie może okazać się niezbędne dla korzystania z określonych funkcjonalności serwisu.

Jest także możliwe, że jeśli nie wyrazisz zgody na przetwarzanie danych osobowych lub cofniesz wcześniej udzieloną zgodę, nie będziemy mogli zapewnić Ci dostępu do niektórych oferowanych przez nas usług, przy czym zawsze w takim wypadku zostaniesz o tym poinformowany.

Informacje o profilowaniu

Czym jest profilowanie? To zbieranie wszelkich informacji, które pozwalają bezpośrednio lub pośrednio zidentyfikować osobę, która jest poddawana profilowaniu. Profilowanie odbywa się najczęściej przy użyciu systemów informatycznych, w sposób zautomatyzowany, za pomocą specjalnych algorytmów uwzględniających określone wcześniej kryteria. Wyniki profilowania mogą być wykorzystywane m.in. do celów marketingowych, np. w celu spersonalizowania reklamy kierowanej do danego użytkownika lub przygotowania oferty uwzględniającej jego potrzeby lub preferencje.

Oświadczamy, że na chwilę obecną nie profilujemy Twoich danych. Jeśli jednak zaczniemy, zostaniesz o tym uprzednio poinformowany i będziesz miał prawo nie wyrazić na to zgody.

Bardzo prosimy o uważne zapoznanie się z powyższymi informacjami. Gdy już to zrobisz, kliknij przycisk Zapoznałem się z informacją. Przejdź do serwisu.

Rozumiem

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.