Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

12 marca 2016 r.
16:12

Gdyby nie bunt kierowców, nadal moglibyśmy jeździć autobusami zagrażającymi bezpieczeństwu

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
0 12 A A
ZTM zerwał umowę z PKS Zielona Góra i naliczył jej milion złotych kary, fot. Maciej Kaczanowski
ZTM zerwał umowę z PKS Zielona Góra i naliczył jej milion złotych kary, fot. Maciej Kaczanowski

Gdyby nie bunt kierowców jednego z przewoźników komunikacji miejskiej, nadal moglibyśmy jeździć autobusami zagrażającymi bezpieczeństwu pasażerów. Okazuje się, że miasto nie może samo sprawdzać sprawności pojazdów, za których kursy płaci.

Artykuł otwarty

Czytaj Dziennik Wschodni bez ograniczeń. Sprawdź naszą ofertę

Artykuł otwarty
AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Będące w opłakanym stanie autobusy spółki PKS Zielona Góra trafiły pod lupę policji, bo ich kierowcy postanowili przerwać milczenie. – Podjęliśmy kontrole po anonimach, które pojawiły się w naszej komendzie – przyznaje Paweł Paździor, zastępca komendanta miejskiego policji w Lublinie. – Osoby, które się przedstawiły jako kierowcy pojazdów zielonogórskiego przewoźnika twierdziły, że są zmuszane, by takim taborem jeździć, a prośby kierowane do dyrekcji nie przynoszą rezultatu.

Nędza i rozpacz

Pierwsza kontrola miała miejsce 5 marca. To, że w dowodzie rejestracyjnym autobusu była wpisana inna liczba miejsc dla pasażerów, niż była w rzeczywistości to najmniejszy problem. Lista uchybień była długa.

– Nieszczelność nadwozia, w szczególności drzwi, wycieki płynów eksploatacyjnych, uszkodzony fotel kierowcy, uszkodzone elementy oświetlenia, niesprawność układu kierowniczego. Policjanci zatrzymali dowód rejestracyjny i zakazali dalszej jazdy – relacjonuje komendant Paździor. Przewoźnik podstawił autobus zastępczy, ale i ten pojazd skontrolowali policjanci i stwierdzili liczne usterki.

– Były to m.in. niesprawności układu awaryjnego otwierania drzwi, wystające elementy metalowe po zdemontowanych siedzeniach, zaklejone taśmą kontrolki ostrzegawcze, w tym kontrolka awarii wpływającej na bezpieczeństwo jazdy, różne opony na jednej osi i mechaniczne uszkodzenia opon – mówi Paździor.

W poprzedni weekend policja skontrolowała w sumie osiem autobusów PKS Zielona Góra i zatrzymała dowody rejestracyjne trzech z nich. Kierowcy dostali mandaty za to, że zdecydowali się prowadzić takie pojazdy.

Nie wyjedziemy

Dalsze wydarzenia mogły się potoczyć zupełnie inaczej. Niesprawne wozy mogły być odstawione w kąt, na ulice mogłyby wyjechać inne. Ewentualnie wyjechałoby ich nieco mniej, a Zarząd Transportu Miejskiego naliczyłby kary za niezrealizowane kursy. Stało się jednak inaczej. Po minionym weekendzie kierowcy już nie chcieli ryzykować, że dostaną mandat.

W poniedziałkowy poranek odmówili wyjazdu szwankującymi autobusami. To dlatego w miasto wyjechało tylko sześć z osiemnastu wozów. Za kierownice dwóch pojazdów wsiedli dyspozytorzy. Gdy tylko opuścili bazę, ktoś powiadomił telefonicznie policję, że w miasto wyruszyły niesprawne przegubowce. Mundurowi pojechali to sprawdzić.

– Jeden pojazd miał niesprawne hamulce i różne ogumienie na jednej osi. Drugi miał luzy w układzie kierowniczym – wylicza Andrzej Fijołek z Komendy Wojewódzkiej Policji w Lublinie. – Nie były to usterki, które mogły się przytrafić w drodze. Te autobusy w ogóle nie powinny wyjechać. Zatrzymaliśmy dwa dowody rejestracyjne, kierowców ukaraliśmy mandatami.

Nic nie możemy

Gdyby nie bunt kierowców, być może skończyłoby się tylko na trzech zabranych dowodach rejestracyjnych, a po ulicach nadal jeździłoby to, co jeździć nie powinno. Zarząd Transportu Miejskiego wprost przyznaje, że nie ma prawa sprawdzać, czym wożeni są pasażerowie.

– ZTM nie posiada i nigdy nie będzie posiadać uprawnień nadanych ustawowo, takich jak policja czy inne organy właściwe do kontroli stanu technicznego pojazdów. Nie mamy też możliwości kwestionowania badań diagnostycznych – przyznaje Justyna Góźdź z lubelskiego ZTM. – Niemniej jednak nie wykluczany w przyszłych umowach wprowadzenia mechanizmów kontroli, które pozwalałyby nam jako zlecającemu usługi na weryfikację stanu technicznego pojazdu i np. niedopuszczenie go do ruchu. Wprowadzenie takich zapisów wymaga jednak bardziej szczegółowej analizy prawnej.

To może być trudne.

– Problem w tym, że to, co możemy przenieść do umowy musi ściśle odpowiadać naszym kompetencjom – mówi Krzysztof Żuk, prezydent Lublina. – Od badania stanu technicznego są inne służby. My w umowach zapisujemy, że ten stan musi być taki, jakiego oczekujemy.

Nie tylko Lublin ma tak związane ręce. – Mamy możliwość sprawdzenia stanu technicznego pojazdu, ale w bardzo ograniczonym zakresie – mówi Igor Krajnow, rzecznik Zarządu Transportu Miejskiego w Warszawie. – Nie możemy prowadzić żadnych badań diagnostycznych, stwierdzić luzów w układzie kierowniczym. Możemy sprawdzić, czy drzwi się otwierają i zamykają, czy jest sprawny hamulec postojowy.

Stołeczny ZTM stara się za to prowadzić kontrole wspólnie z policją. W Lublinie policja przyglądała się miejskim autobusom nie dlatego, że apelowali o to ci, którzy zlecają ich kursowanie. – My już w roku 2015 podjęliśmy te działania po tym, jak nasze dzienniki zwracały uwagę na tenże tabor – mówi wiceszef lubelskiej policji. Tamte kontrole obnażyły fatalny stan części pojazdów. – W roku 2015, w marcu, na 12 skontrolowanych autobusów zatrzymaliśmy 10 dowodów rejestracyjnych.

Już dziękujemy

Po wydarzeniach z poniedziałku i wtorku ZTM zerwał umowę z PKS Zielona Góra i naliczył jej milion złotych kary. Kursy przejęli pozostali dwaj przewoźnicy: MPK Lublin i Irex-1.

Skomentuj i udostępnij na Facebooku

Komentarze 12

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
jjj / 20 marca 2016 r. o 16:37
0

W nagrodę pomóżcie kierowcom pracującym na Zielonej Góry znaleźć pracę.

Avatar
Gość / 13 marca 2016 r. o 11:23
0
w tym wszystkim wcale nie o to chodzi,zainteresowani wiedza o czym mówie. Wadium?
Avatar
MatiMonster99 / 13 marca 2016 r. o 09:52
0

W tym Pięknym Kraju A gdzie są służby odpowiedzialne za taki stan rzeczy ? Czyli nikt od KILKUNASTU LAT nie KONTROLOWAŁ Autobusów ? Może czas zacząć i ostro do roboty zabrać się ? Co czekamy na jakąś TRAGEDIĘ ? A co robią te Darmozjady = KROKODYLKI po pizzę pojechały czy kawę parzą ???

Ostatnio jak widziałem te służby na dworcu PKS to przesuwane drzwi od ich busa były obok (wypadły im) więc sprawdzać stan innych w ich przypadku to hipokryzja 

Ostatnio jak widziałem te służby na dworcu PKS to przesuwane drzwi od ich busa były obok (wypadły im) więc sprawdzać stan innych w ich przypadku to hipokryzja 

rozwiń
Avatar
Gość / 13 marca 2016 r. o 09:16
0
jeden to ile skontrolowali.
Avatar
Gość / 12 marca 2016 r. o 20:42
0
W tym Pięknym Kraju A gdzie są służby odpowiedzialne za taki stan rzeczy ? Czyli nikt od KILKUNASTU LAT nie KONTROLOWAŁ Autobusów ? Może czas zacząć i ostro do roboty zabrać się ? Co czekamy na jakąś TRAGEDIĘ ? A co robią te Darmozjady = KROKODYLKI po pizzę pojechały czy kawę parzą ???
Avatar
Gość / 12 marca 2016 r. o 18:22
0

a teraz pytanie do policji.Czy skontrolowała także innych przewoźników.Jak jest z ich taborem.Pewnie nie lepiej.

Uwierz mi że lepiej. W mpk zatrzymali tylko jeden dowód przy okazji tej akcji. Ale w sumie żaden neoplan nie powinien już wyjeżdżać na ulice.

Avatar
Gość / 12 marca 2016 r. o 18:10
0
Radzilabym skontrolować też i inne linie, np. 14. Obsługują go b. wyeksploatowane autobusy tj. w przypadku tych od PKS Zielona Góra. Bilety zdrozaly alr ludzi dalej się wozi w bydlecych warunkach w autobusavh bez klimatyzacji. Każdy kto jechał rano do pracy o z niej wracał autobusem linii 31 czy 26, to wie o czym mowa. Jak można nie zwiększyć ilości kursów tych autobusów, tylko pozwolić, żeby ludzie sciskali się w nich jak bydło. Ludzie nie wsiadaja nawet do autobusu linii 31 o 6.52 spod ZUS bo nie ma miejsca. W następnym autobusie linii 26 jest to samo. Już nie mówiąc o tym co się dzieje, gdy muszę dojechać do domu z Czechowa na Węglin. Mam nadzieję, że w końcu wrócą prywatni przewoznocy, którzy wozili ludzi za godziwa cenę.
Radzilabym skontrolować też i inne linie, np. 14. Obsługują go b. wyeksploatowane autobusy tj. w przypadku tych od PKS Zielona Góra. Bilety zdrozaly alr ludzi dalej się wozi w bydlecych warunkach w autobusavh bez klimatyzacji. Każdy kto jechał rano do pracy o z niej wracał autobusem linii 31 czy 26, to wie o czym mowa. Jak można nie zwiększyć ilości kursów tych autobusów, tylko pozwolić, żeby ludzie sciskali się w nich jak bydło. Ludzie nie wsiadaja nawet do autobusu linii 31 o 6.52 spod ZUS bo nie ma miejsca. W następnym autobusie linii 2... rozwiń
Avatar
Gość / 12 marca 2016 r. o 18:01
0
a teraz pytanie do policji.Czy skontrolowała także innych przewoźników.Jak jest z ich taborem.Pewnie nie lepiej.
Avatar
gh / 12 marca 2016 r. o 17:45
0
Polski Bus posiada nowe sprawne autobusy Van Hool Astromega i też nie został dopuszczony do kursów Lublin Rzeszów i Lublin Kraków Trudno to zrozumieć.Sprawne autobusy złe, niesprawne złe.Gdzieś potrzebne są zmiany.
Avatar
Gość / 12 marca 2016 r. o 17:10
0
Panie Dominiku Robercie Smaga, gdzie mogę zakupić książkę opisującą ten temat ? To już staje się nudne...
Avatar
jjj / 20 marca 2016 r. o 16:37
0

W nagrodę pomóżcie kierowcom pracującym na Zielonej Góry znaleźć pracę.

Avatar
Gość / 13 marca 2016 r. o 11:23
0
w tym wszystkim wcale nie o to chodzi,zainteresowani wiedza o czym mówie. Wadium?
Avatar
MatiMonster99 / 13 marca 2016 r. o 09:52
0

W tym Pięknym Kraju A gdzie są służby odpowiedzialne za taki stan rzeczy ? Czyli nikt od KILKUNASTU LAT nie KONTROLOWAŁ Autobusów ? Może czas zacząć i ostro do roboty zabrać się ? Co czekamy na jakąś TRAGEDIĘ ? A co robią te Darmozjady = KROKODYLKI po pizzę pojechały czy kawę parzą ???

Ostatnio jak widziałem te służby na dworcu PKS to przesuwane drzwi od ich busa były obok (wypadły im) więc sprawdzać stan innych w ich przypadku to hipokryzja 

Ostatnio jak widziałem te służby na dworcu PKS to przesuwane drzwi od ich busa były obok (wypadły im) więc sprawdzać stan innych w ich przypadku to hipokryzja 

rozwiń
Avatar
Gość / 13 marca 2016 r. o 09:16
0
jeden to ile skontrolowali.
Avatar
Gość / 12 marca 2016 r. o 20:42
0
W tym Pięknym Kraju A gdzie są służby odpowiedzialne za taki stan rzeczy ? Czyli nikt od KILKUNASTU LAT nie KONTROLOWAŁ Autobusów ? Może czas zacząć i ostro do roboty zabrać się ? Co czekamy na jakąś TRAGEDIĘ ? A co robią te Darmozjady = KROKODYLKI po pizzę pojechały czy kawę parzą ???
Avatar
Gość / 12 marca 2016 r. o 18:22
0

a teraz pytanie do policji.Czy skontrolowała także innych przewoźników.Jak jest z ich taborem.Pewnie nie lepiej.

Uwierz mi że lepiej. W mpk zatrzymali tylko jeden dowód przy okazji tej akcji. Ale w sumie żaden neoplan nie powinien już wyjeżdżać na ulice.

Avatar
Gość / 12 marca 2016 r. o 18:10
0
Radzilabym skontrolować też i inne linie, np. 14. Obsługują go b. wyeksploatowane autobusy tj. w przypadku tych od PKS Zielona Góra. Bilety zdrozaly alr ludzi dalej się wozi w bydlecych warunkach w autobusavh bez klimatyzacji. Każdy kto jechał rano do pracy o z niej wracał autobusem linii 31 czy 26, to wie o czym mowa. Jak można nie zwiększyć ilości kursów tych autobusów, tylko pozwolić, żeby ludzie sciskali się w nich jak bydło. Ludzie nie wsiadaja nawet do autobusu linii 31 o 6.52 spod ZUS bo nie ma miejsca. W następnym autobusie linii 26 jest to samo. Już nie mówiąc o tym co się dzieje, gdy muszę dojechać do domu z Czechowa na Węglin. Mam nadzieję, że w końcu wrócą prywatni przewoznocy, którzy wozili ludzi za godziwa cenę.
Radzilabym skontrolować też i inne linie, np. 14. Obsługują go b. wyeksploatowane autobusy tj. w przypadku tych od PKS Zielona Góra. Bilety zdrozaly alr ludzi dalej się wozi w bydlecych warunkach w autobusavh bez klimatyzacji. Każdy kto jechał rano do pracy o z niej wracał autobusem linii 31 czy 26, to wie o czym mowa. Jak można nie zwiększyć ilości kursów tych autobusów, tylko pozwolić, żeby ludzie sciskali się w nich jak bydło. Ludzie nie wsiadaja nawet do autobusu linii 31 o 6.52 spod ZUS bo nie ma miejsca. W następnym autobusie linii 2... rozwiń
Avatar
Gość / 12 marca 2016 r. o 18:01
0
a teraz pytanie do policji.Czy skontrolowała także innych przewoźników.Jak jest z ich taborem.Pewnie nie lepiej.
Avatar
gh / 12 marca 2016 r. o 17:45
0
Polski Bus posiada nowe sprawne autobusy Van Hool Astromega i też nie został dopuszczony do kursów Lublin Rzeszów i Lublin Kraków Trudno to zrozumieć.Sprawne autobusy złe, niesprawne złe.Gdzieś potrzebne są zmiany.
Avatar
Gość / 12 marca 2016 r. o 17:10
0
Panie Dominiku Robercie Smaga, gdzie mogę zakupić książkę opisującą ten temat ? To już staje się nudne...
Zobacz wszystkie komentarze 12

Skomentuj

Aby napisać komentarz, należy się zalogować:

Nie publikujemy nic na Twojej tablicy na Facebooku oraz nikomu nie udostępniamy Twoich danych osobistych.
Podczas pierwszego logowania zostaniesz poproszony o wybór swojej nazwy użytkownika.

Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 4 czerwca 2020 r.

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 4 czerwca 2020 r.

GKS Katowice – Górnik Łęczna 2:1. Ligowy powrót bez zdobyczy punktowej

GKS Katowice – Górnik Łęczna 2:1. Ligowy powrót bez zdobyczy punktowej

Górnik Łęczna wrócił do walki o ligowe punkty i w hicie 23 kolejki choć prowadził w Katowicach z tamtejszym GKS, ale ostatecznie wrócił do Łęcznej na tarczy ponosząc trzecią przegraną z rzędu

Lublin: Drzewa z Lipowej mają zniknąć przez wysepki na przejściach. Radni składają deklaracje
galeria
film

Lublin: Drzewa z Lipowej mają zniknąć przez wysepki na przejściach. Radni składają deklaracje

Kolejne deklaracje wsparcia złożyli miejscy radni na wieczornym spotkaniu z protestującymi mieszkańcami ul. Lipowej, którzy nie zgadzają się na usuwanie drzew w związku z przebudową ich ulicy. Dotychczas wywieziono stąd pięć lip, a z zapowiedzi władz Lublina wynika, że usuniętych ma być jeszcze 15, z czego 9 czeka przesadzenie w inne rejony miasta, a 6 ma zostać wyciętych.

Ustawił przyczepkę i protestuje przed ZUS-em. Przez błąd urzędnika od dwóch miesięcy nie otrzymał pomocy

Ustawił przyczepkę i protestuje przed ZUS-em. Przez błąd urzędnika od dwóch miesięcy nie otrzymał pomocy

Tomasz Witkowski rozpoczął dzisiaj protest przed siedzibą ZUS w Zamościu. Przez błąd urzędnika od dwóch miesięcy nie może otrzymać postojowego – 2080 zł. Sprawa otarła się nawet o ministerstwo.

Z parku w Lubartowie notorycznie znikały sadzonki krzewów

Z parku w Lubartowie notorycznie znikały sadzonki krzewów

Policjanci z Lubartowa zatrzymali mężczyznę, który kradł sadzonki krzewów z parku miejskiego. 47-latek wpadł na gorącym uczynku.

Lubelskie na 13. miejscu w Polsce. Aktualna sytuacja epidemiologiczna - stan na 3 czerwca

Lubelskie na 13. miejscu w Polsce. Aktualna sytuacja epidemiologiczna - stan na 3 czerwca

W naszym regionie zagrożenie dotyczące koronawirusa jest coraz mniejsze - wynika z informacji przedstawionych przez wojewodę lubelskiego. Mamy jeden z najniższych wskaźników zachorowalności w skali kraju.

Rowerzysta źle zaczął dzień. Wjechał pod samochód

Rowerzysta źle zaczął dzień. Wjechał pod samochód

Dzisiaj o 5.30 rano 29-letni rowerzysta zjechał z chodnika wprost pod koła samochodu. Z ciężkimi obrażeniami trafił do szpitala w Łęcznej.

Nowa stacja diagnostyczna w Lublinie. Dla uczniów

Nowa stacja diagnostyczna w Lublinie. Dla uczniów

Dobiega końca rozbudowa samochodówki o stację diagnostyczną przy ul. Popiełuszki. Zajęcia mają się tu zacząć po wakacjach. Budowa przedłużyła się o dwa lata z powodu kłopotów z wykonawcą.

GKS Katowice – Górnik Łęczna 2:1 [ZAPIS RELACJI NA ŻYWO]

GKS Katowice – Górnik Łęczna 2:1 [ZAPIS RELACJI NA ŻYWO]

O 20.05 piłkarze Górnika Łęczna rozegrają pierwszy mecz o ligowe punkty od ósmego marca. Leandro i spółka zmierzą się na wyjeździe z GKS-em Katowice

Lublin: Czy na drzewach usuwanych z ul. Lipowej rzeczywiście nie było gniazd ptaków?

Lublin: Czy na drzewach usuwanych z ul. Lipowej rzeczywiście nie było gniazd ptaków?

Jest kolejna odsłona sporu o drzewa z poszerzanych Al. Racławickich i ul. Lipowej. Ekolodzy żądają informacji o tym, kto sprawdził, czy na usuwanych w okresie lęgowym drzewach nie było gniazd. Obawiają się, że taka ekspertyza, choć obowiązkowa, w ogóle nie powstała. Ratusz zapewnia, że wszystko to sprawdzono.

Wybory 2020. PO zbiera podpisy na Rafała Trzaskowskiego. Lista punktów w Lubelskiem

Wybory 2020. PO zbiera podpisy na Rafała Trzaskowskiego. Lista punktów w Lubelskiem

Marszałek Sejmu Elżbieta Witek poinformowała w środę, że wybory prezydenckie odbędą się 28 czerwca. Dla Rafała Trzaskowskiego, kandydata PO, oznacza to wyścig z czasem w zbieraniu podpisów poparcia. Termin mija 10 czerwca.

Najwięcej nowych przypadków zakażenia w woj. łódzkim. Najwięcej ofiar śmiertelnych we Wrocławiu

Najwięcej nowych przypadków zakażenia w woj. łódzkim. Najwięcej ofiar śmiertelnych we Wrocławiu

Wśród 142 nowych przypadków zakażenia koronawirusem 54 są z województwa łódzkiego. Wieczorny raport Ministerstwa Zdrowia z 3 czerwca.

W poprzek drogi S17 pod Lublinem stał samochód. Cudem nie doszło do tragedii

W poprzek drogi S17 pod Lublinem stał samochód. Cudem nie doszło do tragedii

Do bardzo niebezpiecznej sytuacji doszło dziś na drodze ekspresowej S17 w okolicach węzła Lublin Sławinek. Wszystko zarejestrowała kamera zamontowana w aucie jednego z kierowców.

Starosta świdnicki na kwarantannie. Zaskoczeni petenci zastali zamknięty urząd pracy
galeria

Starosta świdnicki na kwarantannie. Zaskoczeni petenci zastali zamknięty urząd pracy

Pracownik Powiatowego Urzędu Pracy w Świdniku jest zakażony koronawirusem. Mężczyzna miał kontakt zarówno z pracownikami świdnickiego sanepidu jak też Starostwa Powiatowego i Urzędu Miasta. Urząd pracy jest zamknięty do odwołania. Dziś na kwarantannie przebywało 69 osób, w tym starosta świdnicki.

Piłkarki Górnika Łęczna mistrzyniami Polski!

Piłkarki Górnika Łęczna mistrzyniami Polski!

Polski Związek Piłki Nożnej długo zwlekał z decyzją, ale w środę wreszcie zdecydował, co będzie z kobiecymi rozgrywkami. Sezon 2019/2020 został zakończony przedwcześnie. A to oznacza, że tytuł mistrzyń Polski ponownie wywalczyły piłkarki Górnika Łęczna!

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Uwaga czytelniku!

Informujemy, że w dniu 25 maja 2018 r. na terenie całej Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, wejdzie w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy Ci przekazać kilka informacji na temat zasad przetwarzania Twoich danych osobowych przez administratora portalu www.dziennikwschodni.pl – spółkę Corner Media sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie.

Bardzo prosimy, zapoznaj się z tymi informacjami uważnie, są to bowiem sprawy bardzo istotne. Jeśli jesteś osobą małoletnią poniżej 16. roku życia, koniecznie przekaż tą wiadomość swoim opiekunom, którzy następnie powinni wytłumaczyć Ci, o co w niej chodzi i dlaczego się do Ciebie zwracamy.

Czym jest RODO?

RODO to potoczna nazwa Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE. W Polsce będzie ono obowiązywało od 25 maja 2018 r. Akt ten wprowadza nowy standard ochrony danych osobowych, nakładając na podmioty przetwarzające te dane (administratorów danych) szereg obowiązków, w tym obowiązek poinformowania Ciebie o sposobie przetwarzania Twoich danych, celach w jakich Twoje dane są przetwarzane oraz o uprawnieniach przysługujących Ci w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez administratora danych.

Administrator danych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Corner Media Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Lublinie, ul. Krakowskie Przedmieście 54, 20-002 Lublin, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego przez Sąd Rejonowy Lublin – Wschód z siedzibą w Świdniku, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, za numerem KRS 0000507517, NIP 7123286919, kapitał zakładowy – 50.000,00. PLN

Możesz się z nami skontaktować zarówno pod adresem:
Corner Media Spółka z o.o.
ul. Krakowskie Przedmieście 54
20-002 Lublinie

jak i mailowo: online@dziennikwschodni.pl

oraz telefonicznie: 81 46-26-800

Rodzaj przetwarzanych danych osobowych

Przetwarzamy dane osobowe podane przez Ciebie podczas procesu rejestracji konta na portalu www.dziennikwschodni.pl, a także dane, które są zbierane podczas korzystania przez Ciebie z tego portalu. Chodzi o dane zbierane i zapisywane w plikach cookies. Więcej na temat plików cookies przeczytasz w naszej polityce prywatności.

Pamiętaj, rejestracja konta na portalu www.dziennikwschodni.pl nie jest obowiązkowa. Nie masz także obowiązku podawania nam swoich prawdziwych danych podczas procesu rejestracji, jak również nie musisz podawać nam wszystkich danych, o które pytamy. Może się jednak zdarzyć tak, że nie posiadając Twoich wszystkich danych albo nie posiadając Twoich prawdziwych danych, nie będziemy w stanie świadczyć Ci wszystkich usług, które oferujemy oraz wywiązać się z wszystkich obowiązków określonych w regulaminie portalu dziennikwschodni.pl (np. zapewnić Ci odpowiedniego bezpieczeństwa w zakresie odzyskania danych dostępowych do konta).

Cel przetwarzania danych osobowych

Głównym celem przetwarzania przez nas Twoich danych jest zapewnienie Ci pełnej funkcjonalności działania serwisu dziennikwschodni.pl, dostępu do usług świadczonych przez nas w ramach tego serwisu, zapewniania Ci bezpieczeństwa podczas korzystania z serwisu (np. w przypadku prób nadużyć) oraz wywiązanie się przez nas z obowiązków umownych wynikających z regulaminu portalu Dziennikwschodni.pl.

Dodatkowy cel przetwarzania danych osobowych to tzw. marketing własny, tj. przetwarzanie danych wyłącznie na nasze wewnętrzne potrzeby w celach analitycznych, badawczych, statystycznych, w szczególności poprzez dążenie do jak najpełniejszego dostosowania treści wyświetlanych na naszych stronach do Twoich preferencji i zainteresowań.

Ponadto, o ile wyrazisz na to zgodę, będziemy mogli przetwarzać Twoje dane osobowe w celach marketingowych (marketing zewnętrzny), w tym przekazywać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym – agencjom reklamowym i naszym partnerom handlowym. Pamiętaj, że zgoda na przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych jest całkowicie dobrowolna i możesz ją w każdej chwili wycofać.

Pamiętaj także, że jeżeli jesteś osobą małoletnią, która nie ukończyła 16. roku życia, przesyłanie informacji w celach marketingowych może nastąpić wyłącznie po wyrażeniu zgody przez Twojego rodzica lub opiekuna.

Podstawy prawne przetwarzania danych

Twoje dane osobowe mogą być przetwarzane wyłącznie zgodnie z określonymi w obecnie obowiązujących przepisach podstawami prawnymi. W zależności od celu przetwarzania danych możemy wyróżnić trzy główne podstawy prawne przetwarzania danych.

Pierwszą podstawą przetwarzania danych jest niezbędność do wykonania umów o świadczenie usług. Mamy z nią do czynienia wtedy, gdy przetwarzanie danych jest niezbędne w celu zapewnienia Ci sprawnego, bezpiecznego korzystania z naszego serwisu wraz z jego wszystkimi funkcjonalnościami. Umowy o świadczenie usług to regulaminy, w tym regulamin portalu dziennikwschodni.pl, który akceptujesz decydując się na korzystanie z naszego serwisu.

Drugą podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora danych. Mamy z nim do czynienia w przypadku prowadzenia pomiarów statystycznych oraz działań z zakresu marketingu własnego przez administratora danych.

Wreszcie, trzecią przesłanką przetwarzania danych jest Twoja dobrowolna i świadoma zgoda. Na jej podstawie Twoje dane mogą być wykorzystywane w celach marketingowych, a także w celu profilowania.

Pamiętaj, zgody udzielasz w pełni dobrowolnie. Masz także prawo do cofnięcia udzielonej zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie będzie miało jednak wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

Podmioty, którym możemy przekazywać dane

Co do zasady Twoje dane osobowe będą przez nas wykorzystywane wyłącznie na nasz własny użytek.

W pewnych sytuacjach możemy jednak przekazać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym: – naszym partnerom handlowym, podwykonawcom oferowanych przez nas usług, agencjom marketingowym.

Dodatkowo, w przypadkach ściśle określonych w przepisach prawa, będziemy zobligowani przekazać Twoje dane podmiotom uprawnionym do ich uzyskania na podstawie obecnie obowiązujących przepisów prawa (np. policji czy prokuraturze), pod warunkiem oczywiście, iż wystąpią do nas z takim żądaniem, powołując się na określoną podstawę prawną.

Okres przechowywania danych

Twoje dane osobowe będą przechowywane tak długo, jak będzie to niezbędne do zapewnienia Ci dostępu do usług oferowanych przez serwis www.dziennikwchodni.pl Oczywiście, możesz w każdym czasie złożyć wniosek o zaprzestanie przetwarzania swoich danych osobowych, ich zmianę lub usunięcie.

Informacje o prawach przysługujących osobie, której dane dotyczą

Musisz wiedzieć, że niezależnie od tego, na jakiej podstawie przetwarzamy Twoje dane, masz zawsze prawo dostępu do nich oraz ich poprawiania. Możesz również w każdym momencie żądać ich usunięcia lub cofnąć albo ograniczyć wcześniej udzieloną zgodę na przetwarzanie danych osobowych, przy czym wycofanie danej zgody nie wpływa na administratora danych do przetwarzania danych w celu określonym w danej zgodzie do chwili jej wycofania.

Masz również prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych.

Możesz też zażądać od administratora danych osobowych przeniesienia Twoich danych lub uzyskania kopii Twoich danych, z tym jednak zastrzeżeniem, że prawo to nie może wpływać niekorzystnie na prawa i wolności innych osób. Administrator danych będzie realizował Twoje żądania w zakresie posiadanych możliwości technicznych.

Informacje o prawie do wniesienia skargi

Organem nadzorczym nad administratorem danych osobowych jest Generalny Inspektor Danych Osobowych, do którego masz prawo wnieść skargę za każdym razem, gdy Twoje dane będą przetwarzane w sposób w Twojej ocenie nieprawidłowy.

Informacje o tym, czy podanie danych jest wymogiem ustawowym lub umownym, czy jesteś zobowiązany do ich podania

Nie jesteś zobowiązany do podawania nam swoich danych osobowych ani wyrażania zgody na ich przetwarzanie, z tym jednak zastrzeżeniem, że ich podanie może okazać się niezbędne dla korzystania z określonych funkcjonalności serwisu.

Jest także możliwe, że jeśli nie wyrazisz zgody na przetwarzanie danych osobowych lub cofniesz wcześniej udzieloną zgodę, nie będziemy mogli zapewnić Ci dostępu do niektórych oferowanych przez nas usług, przy czym zawsze w takim wypadku zostaniesz o tym poinformowany.

Informacje o profilowaniu

Czym jest profilowanie? To zbieranie wszelkich informacji, które pozwalają bezpośrednio lub pośrednio zidentyfikować osobę, która jest poddawana profilowaniu. Profilowanie odbywa się najczęściej przy użyciu systemów informatycznych, w sposób zautomatyzowany, za pomocą specjalnych algorytmów uwzględniających określone wcześniej kryteria. Wyniki profilowania mogą być wykorzystywane m.in. do celów marketingowych, np. w celu spersonalizowania reklamy kierowanej do danego użytkownika lub przygotowania oferty uwzględniającej jego potrzeby lub preferencje.

Oświadczamy, że na chwilę obecną nie profilujemy Twoich danych. Jeśli jednak zaczniemy, zostaniesz o tym uprzednio poinformowany i będziesz miał prawo nie wyrazić na to zgody.

Bardzo prosimy o uważne zapoznanie się z powyższymi informacjami. Gdy już to zrobisz, kliknij przycisk Zapoznałem się z informacją. Przejdź do serwisu.

Rozumiem

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.