Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

11 listopada 2004 r.
18:42
Edytuj ten wpis

Hitler

0 0 A A

Urodził się w  malowniczym miasteczku Braunau nad rzeką Inn.
Był wątłym, czwartym dzieckiem Klary Polltz. Jako dziecko nie grzeszył pilnością. Udzielał się w szkolnym chórze i zaczytywał w powieściach Karola Maya

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Był także miłośnikiem psów, górskich wycieczek i architektury. Był też dobrym szefem dla swojego personelu. I zawsze pamiętał o prezencie urodzinowym dla sekretarki.
- To największy zbrodniarz w naszych dziejach - mówi prof. Zygmunt Mańkowski, historyk z UMCS. I chyba nikt normalny mu nie zaprzeczy.

Kontrowersyjny upadek

O Hitlerze napisano już niemal wszystko. Biografie, wspomnienia, opracowania historyczne i całe morze najdziwniejszych książek. Np. o tym, że Hitler był gejem, Żydem, że przeżył wojnę i ukrywa się do dziś w Argentynie. A nawet o tym, że kontaktował się z siłami nadprzyrodzonymi czy kosmitami. Ale jeszcze żadna książka nie wywołała takiej dyskusji jak jeden film. Niemiecki film.
Bilety na premierowe pokazy "Upadku” w "Bajce” były wyprzedane do ostatniego. Waldemar Niedźwiedź, kierownik kina, był tym nawet zaskoczony. Nie było pikiet, demonstracji ani wygolonych neofaszystów salutujących pod kinem. - Były właściwie tylko pozytywne opinie o "Upadku” - mówi Niedźwiedź. - To nie jest film tylko do oglądania. Ten film się przeżywa.
Przeżywa tym bardziej, że "Upadek” od samego początku wzbudza wiele emocji i kontrowersji. To w końcu niemiecki film, z niemieckimi aktorami i za niemieckie pieniądze. I najważniejsze: pokazuje Hitlera jako człowieka.
Film Olivera Hirschbiegela pokazuje ostanie 12 dni Hitlera i jego Rzeszy. Cała akcja dzieje się w Berlinie, a właściwie w bunkrze pod Kancelarią III Rzeszy. W tych dniach Hitler już praktycznie z niego nie wychodził. W bunkrze przebywało wtedy kilkanaście osób. Goebbels, lekarz Hitlera, kilku oddanych essesmanów i sekretarki.

Kim był ten człowiek?

- Były obawy, że ten film zbanalizuje tyrana. Że uczłowieczy Hitlera i pozwoli zapomnieć o jego zbrodniach - mówi Mańkowski. - Tak nie jest. Ja w filmie zobaczyłem prawdziwy obraz tamtych wydarzeń i prawdziwego Hitlera.
A kim był Hitler?
Nieudanym malarzem. W 1907 r. Adolf pojechał do Wiednia z zamiarem rozpoczęcia studiów w Akademii Sztuk Pięknych. Próbował trzy razy. Bezskutecznie. W końcu zrzucił winę na żydowskich profesorów.
Był kloszardem. Nieprzyjęty do akademii mieszkał w wiedeńskim hospicjum. Żył w skrajnej nędzy, ukrywając przed matką swoją sytuację.
Hitler był też żołnierzem. Służył w I kompanii 16 regimentu infanterii. Za walkę pod Ypres otrzymał Żelazny Krzyż. Jednak opinia jego przełożonego była miażdżąca: "Nie zasługuje na dalszy awans, ponieważ nie ma cech dowódcy i nie jest odpowiedzialny”. Jesienią 1916 r. trafił lekko ranny do szpitala. Tu zastaje go wiadomość o klęsce Niemiec. Winą za porażkę obarcza Żydów i marksistów.
Był politykiem. Krótko po wojnie przeszedł kurs prowadzenia propagandy antymarksistowskiej i został członkiem niemieckiej partii robotniczej (NSDAP). Wydawało się, że jego karierę zakończy pucz monachijski, po którym trafił do więzienia. Za kratami spędził swoje 35 urodziny i napisał jedyną książkę ,,Mein Kampf”. Po wyjściu z więzienia nawiązał ścisłą współpracę z Goebbelsem. Heinricha Himmlera, w przeszłości farmera i hodowcę kur, uczynił swym zastępcą w SS. W końcu w 1927 r. doprowadził do zjednoczenia nazistów. W 1933 został kanclerzem III Rzeszy.
Był dyktatorem. To były pierwsze lata jego rządów. Najpierw likwidował swoich przeciwników politycznych. Potem likwidował demokrację. Aż w końcu zaczął likwidować wszystkich, którzy mu nie odpowiadali. Rozpoczęły się pogromy Żydów. Na stosach zapłonęły ,,niegodne niemieckiego ducha narodowego”' książki. Na kongresie NSDAP w Norymberdze, w sierpniu 1935 r. Hitler narzucił prawo wykluczające ze społeczeństwa wszystkich ,,nie-aryjczyków''. Lekarze pochodzenia żydowskiego musieli odejść z pracy. W lipcu 1936 r. wysłano do obozu koncentracyjnego pierwszą grupę Cyganów. Wkrótce rozpoczęły się masowe aresztowania świadków Jehowy.
Hitler by zbrodniarzem. Obozy koncentracyjne, komory gazowe, rozstrzeliwania, eksterminacja mniejszości narodowych i miliony, miliony ofiar. To wszystko jego dzieło.

Kwiaty w Oświęcimiu

Nie można tylko zapominać o jednym: Hitler był bożyszczem tłumów. Popierały go dziesiątki milionów Niemców. Ci ludzie go podziwiali, kochali i bezgranicznie mu ufali. Byli gotowi na wszystko.
- Inna rzecz, że Hitler, podobnie jak Stalin, był produktem swoich czasów. Bez niego historia byłaby podobna. Przecież dziś za groźniejszego uznaje się Goebbelsa. To w końcu Goering zakładał obozy. Za Hitlerem stała cała armia katów.
- Hitler, Stalin, Mao Tse Tung... Oni osiągnęli apogeum - mówi dr Iwona Niewiadomska z katedry Psychoprofilaktyki Społecznej KUL. - Powstanie dyktatury to powolny proces utraty przez społeczeństwo kontroli nad władzą. Ale każda dyktatura musi mieć swojego wodza. Tylko dlaczego Hitler?
Profesor Mańkowski zna odpowiedź. Wie dlaczego miliony Niemców kochały swego Führera. - To ukryta schizofrenia - mówi. Charyzma, którą promieniował, wynikała z jego choroby. Najnowsze badania lekarskie nie pozostawiają wątpliwości.
Wątpliwości nie budzi też to, co pokazano w "Upadku”: Hitler bywał całkiem zwyczajnym człowiekiem. Czasem dowcipkował, czasem zachwycał się operą, a innym razem sympatycznie gawędził z sekretarką. Bo nawet największy tyran i zbrodniarz ma swoje ludzkie oblicze.
Pol Pot był doktorem filozofii, a wymordował dwa miliony Kambodżan.
Stalin uwielbiał rubaszne komedie i robienie dowcipów swoim podwładnym.
- A komendant Oświęcimia kochał kwiaty - dodaje Zygmunt Mańkowski. - Nawet w Oświęcimiu miał swój ogród. •

Pozostałe informacje

Samowolnie opuścił SOR w Lublinie. Teraz pana Andrzeja szuka policja

Samowolnie opuścił SOR w Lublinie. Teraz pana Andrzeja szuka policja

42-latek samowolnie opuścił szpital w Lublinie. Teraz poszukuje go policja.

zdjęcie ilustracyjne

Trudny piątek na drogach. Rolnicy zorganizują protesty na dwóch mostach

To będzie trudny piątek na drogach w Lubelskiem. W dwóch miejscach rolnicy organizują protesty.

Kolejne wyróżnienie dla gracza Startu Lublin

Kolejne wyróżnienie dla gracza Startu Lublin

Świetna postawa koszykarzy Startu Lublin podczas meczu z mistrzami Polski - Treflem Sopot doceniona. Courtney Ramey został wybrany MVP 9. kolejki.

Zespół Bayer Full ma wystąpić na Sylwestrze w Chełmie

Telewizja Republika robi Sylwestra w Lubelskiem. Będą gwiazdy disco-polo

W tym roku imprezy sylwestrowe Polsatu czy TVP będą miały konkurencję. Telewizja Republika wkracza do gry i planuje huczne świętowanie w Chełmie.

Powiat blisko Ukrainy. Lekarz weterynarii każe szczepić koty

Powiat blisko Ukrainy. Lekarz weterynarii każe szczepić koty

Wprawdzie w powiecie chełmskim nie stwierdzono żadnego przypadku wścieklizny, ale powiatowy lekarz weterynarii zdecydował o obowiązkowym szczepieniu kotów. Za niedostosowanie się do poleceń, grozi mandat.

Poszukiwania Marcina Romanowskiego. Jest list gończy

Poszukiwania Marcina Romanowskiego. Jest list gończy

Komenda Stołeczna Policji wystąpiła do Prokuratury Krajowej z wnioskiem o wydanie listu gończego wobec byłego wiceministra sprawiedliwości Marcina Romanowskiego - poinformował w czwartek rzecznik MSWiA Jacek Dobrzyński.

ChKS Chełm ponownie lepszy od PZL Leonardo Avii Świdnik

ChKS Chełm ponownie lepszy od PZL Leonardo Avii Świdnik

W trzeciej rundzie TAURON Pucharu Polski ChKS Chełm pokonał PZL Leonardo Avię Świdnik 3:0.

Dlaczego warto zainwestować w folię przeciwsłoneczną na okna – 5 najważniejszych powodów

Dlaczego warto zainwestować w folię przeciwsłoneczną na okna – 5 najważniejszych powodów

W dzisiejszych czasach rosnące koszty energii i rosnąca świadomość ekologiczna sprawiają, że firmy coraz częściej poszukują rozwiązań, które nie tylko poprawią komfort pracy, ale też pozwolą na oszczędności finansowe. Jednym z takich rozwiązań jest folia przeciwsłoneczna na okna.

Studenci medycyny KUL wyjadą na praktyki poza Lublin. Powiatowy szpital liczy na przyszłe kadry

Studenci medycyny KUL wyjadą na praktyki poza Lublin. Powiatowy szpital liczy na przyszłe kadry

KUL będzie współpracować ze szpitalem w Radzyniu Podlaskim. Studenci medycyny będą odbywać praktyki w placówce. A docelowo znajdą tam pracę.

Wojciech Stefański to jeden z kandydatów na nowego trenera Lewartu Lubartów

Kto nowym trenerem Lewartu Lubartów?

We wtorek trzecioligowiec z Lubartowa poinformował o rozstaniu z trenerem Radosławem Muszyńskim, który prowadził zespół od 27 września. Pod jego wodzą beniaminek wywalczył jednak tylko trzy punkty i działacze zdecydowali się dokonać kolejnej roszady na ławce. Kto może zastąpić popularnego „Muchę”?

Chełm nie zwalnia tempa i zapowiada kolejną sportową inwestycję. Prace mają zakończyć się w 2027 roku.

Miasto inwestuje w zapasy. Chce przyciągnąć kolejnych mistrzów

To kolejna inicjatywa chełmskiego samorządu w rozwój sportu, tym razem w zapasy. Ośrodek treningowy Cement- Gryf Chełm zyska nowy wygląd i stanie się Wschodnim Centrum Zapasów za prawie 20 mln zł. Prace mają zacząć się już w przyszłym roku.

Kim jest Budda? Ile zarabia radny? Tego szukaliśmy w Google w 2024 roku

Kim jest Budda? Ile zarabia radny? Tego szukaliśmy w Google w 2024 roku

Google, jedna z ulubionych wyszukiwarek internautów podsumowała rok. Z raportu wynika, że Polacy szukali najczęściej informacji związanych ze sportem i polityką.

Plac budowy przed starostwem. Powstaje nowa siedziba

Plac budowy przed starostwem. Powstaje nowa siedziba

Pierwsze wykopy już widać. Za nieco ponad dwa lata w tym miejscu stanie nowa siedziba starostwa powiatu bialskiego.

Motor wróci do treningów 6 stycznia

Zgrupowanie w Turcji i cztery sparingi. Znamy plan przygotowań Motoru Lublin

W środowy wieczór Motor Lublin poinformował, jak będą wyglądały przygotowania do rundy wiosennej sezonu 24/25. Żółto-biało-niebiescy w sumie rozegrają cztery mecze kontrolne, a czeka ich także zgrupowanie w tureckim Belek.

50 implantów jodu w walce z rakiem prostaty. To pierwsze takie zabiegi w Lublinie
NAUKA I MEDYCYNA
film

50 implantów jodu w walce z rakiem prostaty. To pierwsze takie zabiegi w Lublinie

Implanty z jodem zamiast tradycyjnego leczenia raka gruczołu krokowego. Nowa metoda wprowadzona przez COZL może osiągać nawet stuprocentową skuteczność.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium