Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

23 grudnia 2003 r.
11:46
Edytuj ten wpis

Jak drzewiej biesiadowano

0 0 A A
AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
• Czy to prawda, że kiedyś, przed wiekami, to się w Rzeczpospolitej żarło, a nie jadło?
– To zależy gdzie. Pamiętajmy o zróżnicowanej strukturze społeczeństwa. Tych, co się obżerali, było zaledwie kilkanaście procent. Od XVI do XVIII wieku było to 4 procent magnaterii, 10 proc. szlachty, no i dwór królewski
• Byli przecież mieszczanie, którym źle się nie powodziło?
– A gdzie tam mieszczanom z Łęcznej do mieszczan z Gdańska! Można powiedzieć, że to były chudopachołki. Konsumpcja była duża w bogatych miastach.
• Jednak w czasie świąt każdy chciał podjeść.
– Pamiętajmy, że trzecią część roku stanowiły posty. Taki był wymóg Kościoła. Ograniczano spożycie mięsa, jedzono ryby. To było dość mocno przestrzegane.
• A gdy nie było postu?
– Jadano tłusto – przecież nie było lodówek, dlatego mięsa wędzono lub solono. Na stołach przeważała wołowina, wieprzowina, ale wtedy świnia ważyła ok. 60–70 kg i była wypasana w lesie, na żołędziach. Była inna niż dziś. Jadano chętnie kapłony, czyli kastrowane koguty. Kury niechętnie, bo znosiły jaja. A jaja sprzedawano, żeby mieć zarobek.
• Ponieważ wszystko było solone albo wędzone, to pić się chciało...
– Pponieważ było słono, tak często chorowano na podagrę. I piło się dużo – głównie podpiwek, różnego rodzaju polewki, ceniono dobre piwa biłgorajskie, gdańskie. Najwięcej piło się w kręgach szlacheckich, później w karczmach rozpijano chłopa. Tam zjadł śledzia, popił okowity i to była jego główna rozrywka. Dużo piło zawodowe wojsko i wszczynało burdy, co bardzo trafnie ujął Sienkiewicz w Trylogii.
• Podobno nadużywano przypraw.
– Tak, ze Wschodu sprowadzano pieprz, imbir, różne inne przyprawy, które – szczególnie na szlacheckich i magnackich stołach używano z upodobaniem.
• Myślę, że to dlatego, żeby fetor nadpsutego mięska zagłuszyć.
– Może trochę dlatego. Królowały też sosy tłuste, ciężkie, często grzybowe. Mówimy tu o stołach szlacheckich i magnackich. Boże Narodzenie było także okresem wielkich zjazdów i wesel. Gdy żenił się Felicjan Potocki w 1681 roku, codziennie przez ponad tydzień zjadano 60 wołów, 300 cieląt, 500 baranów, 3 tysiące kapłonów, 500 gęsi, tyleż kaczek, nie mówiąc o dziczyźnie i innych frykasach. Tak, uczty magnackie przybierały rozmiary nieprawdopodobne. Jednak ile np. na dzisiejszej Lubelszczyźnie było takich ośrodków? To siedziby rodowe w Radzyniu, Kocku, Białej Podlaskiej, trochę pomniejszych rezydencji. Szlachcic był równy wojewodzie, ale w sensie ekonomicznym stał o niebo niżej.
• A jaki był ten stół typowo wigilijny?
– Postny, ale obfity. Oczywiście stawiano dodatkowy talerz i musiało być te 12 potraw, ale w gruncie rzeczy było ich więcej, bo np. podawano kilka zup „postnych”. Dania bywały róże – na przykład kiedyś jedzono polewki, kaszę z jabłkami z reguły na stoły stawiano to, co było osiągalne – właśnie mak, miód z własnej pasieki lub od pszczół w lesie, grzyby, przetwory zbożowe, rośliny strączkowe, kapustę. To do dziś mamy w tradycji potraw wigilijnych. Kiedy jemy kluski z makiem albo groch z kapustą, nie zastanawiamy się, skąd się to wzięło. Miód służył do słodzenia potraw czy napitków.
• Czym popijano?
– Ookowitą, miodem pitnym, piwem, podpiwkiem. Kobiety – szczególnie szlachcianki – piły nie mniej od mężczyzn.
• Jednak sądzę, że zanim przyniesiono te potrawy z kuchni na stół, to już były niesmaczne, zimne.
– Zwracano szczególną uwagę na estetykę. Ptactwo było przybrane piórami, świniak nadziany pasztetami, gdzie niegdzie wtykano płonące żagwie itp. Ta dbałość o formę zapewne odbijała się na jakości i nie wszystkie żołądki to wytrzymywały.

Pozostałe informacje

Nowatorskie leczenie migotania przedsionków. Lubelscy lekarze pionierami w kraju
Foto/Wideo
galeria
film

Nowatorskie leczenie migotania przedsionków. Lubelscy lekarze pionierami w kraju

Kardiolodzy ze szpitala przy ul. Jaczewskiego przeprowadzili małoinwazyjną ablację techniką PFA. To pierwsze takie zabiegi w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej.

MKS FunFloor Lublin uciekł spod topora podczas meczu z Piotrcovią [zdjęcia]
galeria

MKS FunFloor Lublin uciekł spod topora podczas meczu z Piotrcovią [zdjęcia]

MKS FunFloor Lublin pokonał MKS Piotrcovia Piotrków Trybunalski 30:27 po bardzo zaciętym spotkaniu.

Bulla papieska z XVIII wieku i prawosławna ikona znalezione na Lubelszczyźnie
galeria

Bulla papieska z XVIII wieku i prawosławna ikona znalezione na Lubelszczyźnie

Wojewódzki konserwator zabytków pochwalił się kolejnymi cennymi znaleziskami z terenów naszego województwa . Jedno z nich należało do papieża, a drugie reprezentuje prawosławnych staroobrzędowców.

1,5 promila i parkowanie na przejściu. Wszystko w drodze na komendę

1,5 promila i parkowanie na przejściu. Wszystko w drodze na komendę

Pod komendę policji w Krasnymstawie przyjechał 49-latek, na którego był nałożony dozór policyjny. Zaparkował na wprost komendy. Na przejściu dla pieszych. Nie był trzeźwy.

Skrzydłowy Motoru wraca do gry

Skrzydłowy Motoru wraca do gry

Jacques Ndiaye będzie mógł pojawić się już na boisku podczas czwartkowego meczu Motoru Lublin z Chrobrym Głogów (godz. 18, na Arenie Lublin). Skrzydłowy z Senegalu, z powodu kontuzji pauzował od ponad miesiąca.

Agresja wśród młodzieży. Jak reagować i jak przeciwdziałać?

Agresja wśród młodzieży. Jak reagować i jak przeciwdziałać?

Stop agresji wśród młodzieży – to temat konferencji poświęconej sposobom zapobiegania sytuacjom konfliktowym w środowisku młodych osób. Spotkanie w piątek, 26 kwietnia, o godzinie 9 w siedzibie Urzędu Miasta Lublin przy ul. Spokojnej 2.

CSK zaprasza na spektakl „Z kapelusza”
28 kwietnia 2024, 18:00

CSK zaprasza na spektakl „Z kapelusza”

W najbliższą niedzielę na scenie Sali Operowej w lubelskim CSK z okazji Międzynarodowego Dnia Tańca odbędzie się przedstawienie „Z kapelusza”.

Gabinety historii naturalnej Lublina. Nowa wystawa w Muzeum Józefa Czechowicza
25 kwietnia 2024, 18:00

Gabinety historii naturalnej Lublina. Nowa wystawa w Muzeum Józefa Czechowicza

Gabinety historii naturalnej Lublina to tytuł wystawy nawiązuje do ducha oświeceniowych gabinetów historii naturalnej i osobliwości przyrody. Otwarcie wystawy odbędzie się 25 kwietnia o godzinie 18 w lubelskim Muzeum Józefa Czechowicza.

Jak zdrowo się starzeć? O tym już w piątek na międzynarodowej konferencji
Patronat Dziennika Wschodniego
26 kwietnia 2024, 9:00

Jak zdrowo się starzeć? O tym już w piątek na międzynarodowej konferencji

Profilaktyka, choroby metaboliczne, rehabilitacja i zdrowe żywienie - takie tematy poruszą specjaliści podczas międzynarodowej konferencji „Healthy Aging”.

Od jutra zmiany w organizacji ruchu na Wallenroda

Od jutra zmiany w organizacji ruchu na Wallenroda

Od czwartku, 25 kwietnia, część ulicy Wallenroda zostanie zamknięta. Wszystko przez rozpoczęcie kolejnego etapu prac remontowych.

Aż 11 niewybuchów w Białej Podlaskiej. Saperzy jeszcze tu wrócą
pilne

Aż 11 niewybuchów w Białej Podlaskiej. Saperzy jeszcze tu wrócą

Przy ulicy Sidorskiej w Białej Podlaskiej znaleziono aż 11 niewybuchów. Saperzy zakończyli dziś pracę o godz. 16.30. Ale powrócą tu w piątek. Wówczas ponownie mieszkańcy będą ewakuowani.

Noc Kultury 2024: Neurony Miasta ożywią Lublin
galeria

Noc Kultury 2024: Neurony Miasta ożywią Lublin

Tegoroczna, 18. już edycja festiwalu Nocy Kultury odbędzie się w nocy z soboty na niedzielę 1 i 2 czerwca. Poznaliśmy program tej imprezy. Będą się na niego składały projekty zgłoszone w otwartym naborze oraz wydarzenia specjalne Warsztatów Kultury.

Marta Wcisło jedynką z Lubelskiego do Europarlamentu. Dwójka dla Krzysztofa Grabczuka

Marta Wcisło jedynką z Lubelskiego do Europarlamentu. Dwójka dla Krzysztofa Grabczuka

Platforma Obywatelska przedstawiła swoich kandydatów do europarlamentu. Wśród nich jest Borys Budka, Dariusz Joński oraz lubelska posłanka, Marta Wcisło.

Bakterie coli w popularnym tatarze

Bakterie coli w popularnym tatarze

Główny Inspektorat Sanitarny wydał ostrzeżenie dotyczące obecności bakterii Escherichia coli w partii tatara wołowego łukowskiej firmy

Kawa. Fakty i mity
WIDEO
film

Kawa. Fakty i mity

Wokół kawy narosło wiele mitów. Z pomocą dietetyka Macieja Pokarowskiego postanowiliśmy sprawdzić co z nich jest prawdą, a co nie.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium