Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

3 kwietnia 2008 r.
16:22
Edytuj ten wpis

Jak dzieci szukały ducha Andersena

Gry, pląsy, zabawy, słuchanie baśni i szukanie ducha. W weekend 40 uczniów spędziło w bibliotece w Świdniku niezapomnianą noc.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
I już marzą o powtórce
Akcja "Noc Andersena” zaczęła się o godzinie 18 od posadzenia baśniowego drzewka poświęconego pisarzowi Hansowi Christianowi Andersenowi. Chłopcy ze Szkoły Podstawowej nr 3 pomogli wsadzić świerk w ziemię, potem dziewczynki powiesiły na nim kolorowe serduszka. Dzieci otoczyły drzewko kręgiem. Po zrobieniu pamiątkowych zdjęć, pożegnały się z rodzicami i poszły do biblioteki, gdzie miały spędzić niesamowitą noc. Z książkami, duchem i mnóstwem wygłupów.

Duch

W bibliotece czekały na nich trzy sale. Jedna przygotowana do czytanie i wspólnych zabaw, druga zamieniła się w jadalnię. W trzeciej znalazły się materacy i śpiwory. Tutaj zmęczone dzieci miały spędzić noc.
- Na początku uczniowie wysłuchali baśni czytanych przez zaproszonych gości. Słuchały z wielką uwagą, aż przyjemnie było patrzeć - cieszy się Jadwiga Ciołek, dyrektor biblioteki.
Potem młodzi słuchacze ruszyli na naukę czarów. Inne robiły karetę dla Calineczki, by mogła łatwiej wrócić do swojej mamy. Albo rozmrażały bryłę lodu, by uwolnić serce Kaja.
Aż tu nagle...
W bibliotece gaśnie światło. Ciszę przerywają krzyki. - Duch, duch! - piszczą dziewczynki. Dzieci zapaliły latarki i poszły szukać między książkami ducha Andersena. - I to chyba była największa atrakcja. Biblioteka ożyła jak nigdy - śmieje się Irena Sadurska, wicedyrektor Szkoły Podstawowej nr 3 w Świdniku.

Chłopaki się nie boją

- Było ekstra! A duch był najlepszy. Nie bałem się, bo chłopaki się nie boją - z dumą tłumaczy Szymek Kobiałka z II B. A co Szymek czyta? - Lubię "Kubusia Puchatka”. Śmiesznie jest jak tam mówią o małym rozumku Kubusia. Sam czytam, bo mi to dobrze idzie.
- Fajnie było spać w bibliotece. Chciałabym to kiedyś powtórzyć - nie kryje nadziei Małgosia Żołędź, która lubi czytać komiksy i bajki.
- A ja czytam "Muminki”, "Karolcię”, "Pippi” i "Harry Pottera”, ale najbardziej mi się podobają przygody Karolci, bo tam są czary. W nocy pani też nas czarować uczyła - śmieje się Kamilka Bogusz.
Natalia Kwiatuszewska idzie pod prąd. - A ja nie lubię Harry Pottera. Wolę lepsze książki takie jak "Franklin”.

Czytanie nie boli

- W naszej akcji nie chodzi tylko o zabawę - mówi Justyna Legocka, wychowawczyni klasy II B. - Wszyscy mówią, że dzieci nie czytają książek, a moje szkolne dzieci czytają codziennie. Na początku lekcji 5 minut poświęcamy na czytanie. Dzieci zakładają słuchawki i odpływają w świat książki. Słuchawki są po to, by lepiej skupić się na swoich myślach i wyciszyć się.
Pani Justyna ma umowę z rodzicami swoich uczniów, że w domu też będą namawiać dzieci do czytania lub czytać im na głos. - Nie jestem w stanie tego sprawdzić - uśmiecha się pani Justyna. - Co czytają dzieci? Podróżują za modą, więc na pewno Harry Pottera, ale nie zapominają też o bajkach i książkach, które były bliskie również nam. Ta noc Andersena jest też po to, by pokazać i dzieciom, i rodzicom, że można miło spędzić czas z książką, że to nie musi boleć.

Niż w bibliotece

Do biblioteki w Świdniku przychodzi sporo dzieci, nawet takie które nie znają jeszcze liter, gdyż biblioteka współpracuje z przedszkolami. - Maluchom czytają rodzice. Te nieco starsze też sporo czytają i wypożyczają. Niestety, ten nawyk zamiera trochę w gimnazjum - ubolewa Anna Barańska z Miejsko-Powiatowej Biblioteki w Świdniku. - Jeżeli już coś wypożyczają, to horrory o wampirach, fantastykę. Dziewczyny sięgną jeszcze po powieści obyczajowe. A tak, to mamy komputery, gry, filmy... To odciąga młodzież od książki. Swoje też zrobił niż demograficzny; mamy mniej młodych czytelników. Poza tym teraz dzieciom trudniej się skupić na jednym zajęciu. Nawet jak popatrzymy na bajkę telewizyjną, to jest ona dynamiczna, bardzo szybko zmieniają się w niej obrazy, żeby dziecko się nie znudziło.
Co wypożyczają najczęściej? - "Harry Pottera” i "Przygody Mikołajka” - mówi pani Ania. - Te ksiązki nawet chwilę nie postoją na półce.

Noc z Andersenem

Nazwa imprezy przypomina o święcie książki dziecięcej, które obchodzone jest na całym świecie 2 kwietnia, dla upamiętnienia dnia urodzenia duńskiego baśniopisarza Hansa Christiana Andresena. Pomysł imprezy powstał w Czechach w celu wspierania czytelnictwa, propagowania systematycznego czytania oraz głośnego czytania dzieciom, a dzięki pomysłowości bibliotekarek i pedagogów popłynął w świat. Obecnie w kilkuset bibliotekach na całym świecie odbywają się podobne noce.

Pozostałe informacje

16 lipca 2025: Przewodnicząca Komisji Europejskiej, Ursula von der Leyen przedstawia propozycję Wieloletnich Ram Finansowych (WRF) opiewającą na prawie dwa bilionów euro

Miliardy dla Polski. Będziemy największym beneficjentem w nowym budżecie UE?

Unijny komisarz ds. budżetu Piotr Serafin poinformował w środę, że Polska, mimo że przez ostatnie lata bardzo szybko się rozwijała, pozostanie największym beneficjentem narodowych programów w przyszłym wieloletnim budżecie Unii Europejskiej. Chodzi przede wszystkim o politykę spójności i rolnictwo.

Nazwisko nowego dyrektora CKF Stylowy w Zamościu powinniśmy poznać przed końcem wakacji

Będzie w kim wybierać. Siedmioro chętnych do kierowania kinem

Aż tylu kandydatów zgłosiło się do konkursu na stanowisko dyrektora Centrum Kultury Filmowej w Zamościu. Rozstrzygnięcie powinno nastąpić przed końcem wakacji.

Motor Lublin kontra Arka Gdynia. Kibicu, po meczu wróć autobusem

Motor Lublin kontra Arka Gdynia. Kibicu, po meczu wróć autobusem

Przed nami początek sezonu 2025/2026. W pierwszym meczu piłkarze Motoru Lublin przed swoimi kibicami zmierzą się z Arką Gdynia. Po spotkaniu do domu będzie można wrócić autobusem.

Nogi same rwą się do tańca. Przed nami potańcówka w Skansenie
19 lipca 2025, 19:30

Nogi same rwą się do tańca. Przed nami potańcówka w Skansenie

W zeszłym roku potańcówki w Skansenie były prawdziwym hitem. W tym roku organizatorzy również zapraszają na taneczny parkiet.

Ministrowie spraw zagranicznych Polski – Radosław Sikorski (w środku), Litwy – Kęstutis Budrys (z prawej strony) i Ukrainy – Andrij Sybiha podczas konferencji prasowej po spotkaniu z okazji obchodów 5. rocznicy powołania Trójkąta Lubelskiego
galeria

Sikorski: Trójkąt Lubelski udziela i będzie udzielał wsparcia bohatersko walczącej Ukrainie

Szef MSZ Radosław Sikorski podkreślił w środę w Lublinie, że Polska zapewniła Ukrainie już 45 pakietów różnego rodzaju uzbrojenia i amunicji. – Pracujemy nad kolejnymi dostawami – dodał minister.

Plażowicze nad Zalewem Zemborzyckim w pierwszych latach jego istnienia
STARE ZDJĘCIA
galeria

Zalew Zemborzycki ma już 51 lat. Wspomnienia z budowy i wielkiego otwarcia

Plany jego powstania pojawiły się już kilkanaście lat po II wojnie światowej, ale wtedy inne inwestycje miały pierwszeństwo. Jednak po wielkiej powodzi w latach 60. wrócono do nich. Ostatecznie budowę Zalewu Zemborzyckiego ukończono w lipcu 1974 roku i dziś to "lubelskie morze" kończy 51 lat.

Hrubieszów, liczący obecnie ponad 17 tys. mieszkańców to najdalej wysunięte na wschód miasto Polski. Jest położony nad Huczwą, dopływem Bugu, w odległości zaledwie 5 km od granicy z Ukrainą

Trzy lata na wydanie 80 mln. W mieście wiele się zmieni i sporo przybędzie

Łatwiej chyba powiedzieć, czego w Hrubieszowie nie będzie za trzy lata, niż wymienić długą listę przedsięwzięć zaplanowanych do realizacji z funduszy szwajcarskich. Projekt miasta został tak wysoko oceniony, że samorząd będzie miał do wydania ponad 80 mln zł.

Oficjalnie. Jan Urban selekcjonerem reprezentacji Polski

Oficjalnie. Jan Urban selekcjonerem reprezentacji Polski

Koniec oczekiwania na nowego selekcjonera. W środę Polski Związek Piłki Nożnej oficjalnie potwierdził, że naszą kadrę narodową poprowadzi Jan Urban

Festiwal Re:tradycja - Jarmark Jagielloński. Trzy dni pełne tańca
22 sierpnia 2025, 0:00

Festiwal Re:tradycja - Jarmark Jagielloński. Trzy dni pełne tańca

To jeden z największych festiwali kultury tradycyjnej w Polsce. W dniach od 22 do 24 sierpnia będą koncerty, warsztaty taneczne i muzyczne i wystawy z dziełami sztuki ludowej z różnych krajów. 19 edycja Festiwalu Re:tradycja - Jarmark Jagielloński będzie odsłoną związana z tańcem tradycyjnym.

Mała rzecz, a ucieszy działkowiczów. Czekanie na autobus będzie przyjemniejsze

Mała rzecz, a ucieszy działkowiczów. Czekanie na autobus będzie przyjemniejsze

Mała rzecz, a z pewnością ucieszy mieszkańców, zwłaszcza działkowiczów korzystających z przystanku w Styrzyńcu. Gmina postawi tu wiatę przystankową.

Na służbie. Wojewódzkie obchody Święta Policji w Lublinie
galeria

Na służbie. Wojewódzkie obchody Święta Policji w Lublinie

Były odznaczenia i awanse na wyższe stopnie, a 35 nowo przyjętych do służby funkcjonariuszy złożyło ślubowanie – tak w środę zakończyły się Wojewódzkie obchody Święta Policji w Lublinie.

Nielegalna broń i amunicja ukryta w gospodarstwie

Nielegalna broń i amunicja ukryta w gospodarstwie

29-latek z powiatu parczewskiego miał w pomieszczeniach gospodarczych arsenał broni i amunicji. Teraz grozi mu za to nawet 8 lat więzienia.

Konie z Końskowoli zatrzymane i doprowadzone na łąkę

Konie z Końskowoli zatrzymane i doprowadzone na łąkę

W środę rano na drodze między Końskowolą a Sielcami spacerowały sobie trzy konie. Za ich nie dopilnowanie właściciel dostał mandat.

Trójkąt Lubelski obraduje w Lublinie. Przede wszystkim o Ukrainie
galeria

Trójkąt Lubelski obraduje w Lublinie. Przede wszystkim o Ukrainie

W środę przed południem po centrum Lublina poruszało się kilka kolumn rządowych. Do miasta zjechali ministrowie spraw zagranicznych Polski, Litwy i Ukrainy, którzy spotkali się na lubelskim zamku w ramach 5. rocznicy powołania „Trójkąta Lubelskiego”.

zdjęcie ilustracyjne

Temat hejnału powróci. Radny proponuje konkurs, ale urząd go nie chce

Na ostatniej sesji rady temat hejnału miasta zdjęto z porządku obrad. Ale urząd pomysłu nie porzuca. Nie ogłosi jednak konkursu, jak sugerował radny Marek Dzyr.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium