Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

20 listopada 2009 r.
21:27
Edytuj ten wpis

Jak nie być żebrakiem Europy

Autor: Zdjęcie autora Rafał Panas
0 14 A A

Z Lubelszczyzną ma być, jak z zespołowym wyścigiem kolarskim. Najcięższe odcinki dostaje najsilniejszy zawodnik, ale ostatecznie wygrywa cała drużyna. Dlatego w naszym regionie najwięcej pieniędzy z Unii pójdzie tylko na wybrane przedsięwzięcia

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Unia Europejska ma dość zabawy w dobrego wujka. W Brukseli i Strasburgu urzędnicy właśnie siadają do pisania zasad dzielenia unijnej kasy na lata 2014–2020. Polska dostanie pieniądze, ale najpewniej nie tak duże, jak teraz. W dodatku trzeba będzie udowodnić, że nie zostaną przejedzone. Jednym słowem: kasę dostaną te regiony, które wiedzą jak nimi obrócić, żeby mieć długotrwały zysk.

Na przedostatnim miejscu
Unijni urzędnicy nie są ślepi. Lubelskie do końca 2007 roku dostało 2,1 mld złotych wsparcia. W latach 2007–2013 otrzymamy z samej UE ok. 20 mld zł. Ale efektów nie widać.
Nasz region jest na przedostatnim miejscu w Polsce w produkcie krajowym brutto na głowę mieszkańca. Według prognoz Komisji Europejskiej w 2020 r. PKB na mieszkańca naszego województwa nadal będziemy mieli poniżej 50 proc. średniej UE.

– Nie dajemy pieniędzy każdemu, kto nas zaczepi na ulicy. Nie mamy pewności, co z nimi zrobi. Podobnie jest z Unią – mówił kilka dni temu w Lublinie wiceminister Krzysztof Hetman z resortu rozwoju regionalnego. – Nie będzie efektu, jak sypniemy pieniędzmi trochę tu, trochę tam. Trzeba odważnie zdecydować się na inwestowanie w kilka obszarów, które zapewnią rozwój.

Ochłapy to zły pomysł
Urzędnicy marszałka też tak myślą i przygotowali założenia do nowej strategii rozwoju Lubelszczyzny. Najwięcej pieniędzy pójdzie na kluczowe miejsca i gałęzie gospodarki (Lublin jako metropolię, dolina Wisły i Bugu, energia, wiedza i nauka, itd.).

– Musimy pokazać Unii, że mamy pomysł, jak wykorzystać jej pomoc – mówi Bogdan Kawałko, dyrektor Departamentu Strategii i Rozwoju w Urzędzie Marszałkowskim.

Część samorządowców już się boi, że dostaną ochłapy z unijnego stołu. – Pieniądze podzielone równo na wszystkie gminy zostaną przejedzone. Jednak wydane na najważniejsze cele, pomogą całemu regionowi. Mieszkańcy gmin sąsiadujących z Roztoczem przyjadą tam do pracy lub otworzą własny biznes oferujący usługi turystom – podkreśla dr Robert Gwiazdowski, prezydent Centrum im. Adama Smitha. – Potrzeba liderów rozwoju. To jak z zespołowym wyścigiem kolarskim. Najcięższe odcinki dostaje najsilniejszy zawodnik, ale ostatecznie wygrywa cała drużyna.

Rewolucyjne pomysły mogą trafić do szuflady. Politycy, którzy za kilka lat chwycą stery Lubelszczyzny, będą kalkulowali: Po co mi eksperymenty? Lepiej dać każdej gminie mniej więcej po równo, wyborcy to zapamiętają.

– Wierzę, że odwagi im nie zabraknie. Jak sprawdzimy każdy z potencjałów rozwojowych i udowodnimy, że przyniesie on korzyści mieszkańcom, to każdy się pod tym podpisze – mówi Bogdan Kawałko.

– Historia pokazuje, że wielkie zmiany robili ludzie, którzy szli pod prąd. Po tym poznaje się ich wielkość – stwierdza Zdzisław Antoń, wójt Niedrzwicy Dużej i szef Związku Gmin Lubelszczyzny. Jemu pomysł na strategię się podoba, ale już czuje, że dyskusja w związku będzie gorąca.



Lokomotywy rozwoju Lubelszczyzny

Dolina Wisły
Szeroki pas wzdłuż lubelskiego odcinka Wisły z Kazimierzem Dolnym, Nałęczowem, Puławami i tworzonym właśnie geoparkiem "Małopolski Przełom Wisły”. Atrakcyjne miejsce dla inwestowania dużych pieniędzy np. w ekoturystykę i źródła geotermalne.

Dolina Bugu
Unikatowa przyrodniczo dolina nieuregulowanej rzeki. Turystów mogą też przyciągnąć atrakcje archeologiczne (Archeo Park Gotania w okolicach Hrubieszowa). Potrzeba współpracy z Ukraińcami i Białorusinami
m. in. żeby zapewnić czystość rzece.

Położenie na wschodniej granicy Unii Europejskiej
To może być atut dla inwestorów. Potrzeba m. in. nowych przejść granicznych (20–25, teraz jest 10 drogowych i kolejowych), terminali przeładunkowych przy Linii Hutniczej Szerokotorowej oraz zainwestowania w szlak Warszawa – Lublin – Lwów.

Lubelski Ośrodek Metropolitalny
Lublin jako serce gospodarcze, naukowe i kulturalne regionu. Miejsce, gdzie działają firmy obsługujące instytucje finansowe oraz rynki wschodnie, uniwersytety współpracują z ośrodkami naukowymi w kraju i za granicą, działają międzynarodowe instytucje

Wiedza i nauka
Na Lubelszczyźnie jest ponad 100 tys. studentów i 19 publicznych i prywatnych uczelni. Dobrze wykształcona kadra może m. in. przysłużyć się wykorzystaniu wiedzy w życiu ekonomicznym i społecznym.

Roztocze
Nowe inwestycje m. in. w infrastrukturę mogą przyciągnąć jeszcze więcej turystów. Roztocze da radę pomieścić rocznie 120–150 tys. gości.

Energia
Lubelszczyzna ma duży potencjał do wykorzystania: wysokiej jakości węgiel kamienny (21,5 proc. zasobów krajowych), złoża węgla brunatnego, gazu ziemnego i ropy naftowej, możliwość produkcji energii z biomasy, źródła geotermalne. W pobliżu kopalni w Bogdance planowana jest budowa elektrowni.

Rolnictwo
Eksperci twierdzą, że na Lubelszczyźnie zbyt wiele osób pracuje w rolnictwie. Jednak dobre grunty rolne mogą być atutem. Szansą jest np. produkcja ekologicznej żywności,

Północne Pasmo Aktywizacji Gospodarczej
Chodzi o inwestycje wzdłuż trasy Berlin – Poznań – Warszawa – Mińsk – Moskwa (linia kolejowa i projektowana autostrada A2). Wzdłuż szlaku mogą powstać np. bazy magazynowe, terminale przeładunkowe. W Małaszewiczach jest szansa na postawienie Wschodniego Centrum Logistycznego.
Skomentuj i udostępnij na Facebooku

Komentarze 14

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
hh / 22 listopada 2009 r. o 10:38
0
Bezinwestycyjnie- Wykorzystać istniejacy terminal przeładunkowy Werchrata k. Horyńcana granicy z Ukrainą. Uruchomic połączenie Hrebenne-Rawa Ruska-to tylko 10 km-Dla ruchu Lublin Lwów.-przed EURO2012.Tutaj nie potrzeba pieniędzy-tylko dobre chęci. Jeszcze niedawno na tych kolejowych przejsciach był spory ruch.Obecnie przejscie pasażerskie nieczynne,towarowe z małym ruchem.
Avatar
E-migrant / 21 listopada 2009 r. o 21:49
0
Zamieniłem Lublin na Dublin i był to strzał w 10. Zamiast być nauczycielem i męczyć się z esemesowym elektoratem i ich dziećmi jestem zadowolonym kelnerem i w niejeden tydzień z napiwków mam więcej niż za miesiąc pracy w tuskdonaldstanowej szkole. A POrankami by się POruszać PO obfitym jedzeniu i piciu w pracy wyprowadzam leniwym Irlandczykom psy na spacer a oni mi jeszcze za to płacą.
Avatar
Gość / 21 listopada 2009 r. o 21:11
0
Wiesc niesie, ze na tyle dobrze placa im za niedorozwój, ze rozwojem nie sa wogle tak naprawde zainteresowani.
Jakies bezprzetargowe zlecenia na "promocje" dla agencji PR swojego POsla to i owszem ale prawdziwa promocja - zaPOmnij!!!
Avatar
J-k / 21 listopada 2009 r. o 19:14
0
Ciekawy jestem czy pan Hetman zna oficjalne statystyki podane na stronach MRR, w którym pełni rolę wiceministra, nomen omen od spraw rozwoju Polski Wschodniej. [url="http://www.mapa.funduszestrukturalne.gov.pl/"]http://www.mapa.funduszestrukturalne.gov.pl/[/url] Z podanych tam danych wynika, że w przeliczeniu na jednego mieszkańca Lubelszczyzna otrzymała najmniej unijnych funduszy pomocowych spośród wszystkich regionów w Polsce. Ok. 1660 zł na osobę. W Zachodniopomorskim ta kwota wyniosła 2900 zł na osobę, niemal dwukrotnie więcej. Aż strach się bać gdy UE przestanie być dla nas dobrym wujkiem! Bo na polski rząd jak już zdążyliśmy się przekonać nie ma co liczyć. Pomóc nie pomoże, byłoby dobrze gdyby nie zabierał!
Ciekawy jestem czy pan Hetman zna oficjalne statystyki podane na stronach MRR, w którym pełni rolę wiceministra, nomen omen od spraw rozwoju Polski Wschodniej. [url="http://www.mapa.funduszestrukturalne.gov.pl/"]http://www.mapa.funduszestrukturalne.gov.pl/[/url] Z podanych tam danych wynika, że w przeliczeniu na jednego mieszkańca Lubelszczyzna otrzymała najmniej unijnych funduszy pomocowych spośród wszystkich regionów w Polsce. Ok. 1660 zł na osobę. W Zachodniopomorskim ta kwota wyniosła 2900 zł na osobę, niemal dwukrotnie więcej. Aż strach... rozwiń
Avatar
olo / 21 listopada 2009 r. o 18:42
0
jakimś dziwnym trafem dyskusja ogranicza się do Lublina a to tylko cząstka niewielka zreszta regionu lubelszczyzna to jedno , drugie , urzędnicy o prowniencji komunistycznej niczego dobrego nie wróżą , bedzie bełkot nie kończąca się dyskusja a efekty to rzecz wtórna i przewaznie przeszkadzajaca , i po trzecie , jeżeli nie mozemy liczyć na rozwój przemysłowy postawmy na ekologię , możemy zaimponować europie zindiustralizowanej wspaniałą przyrodą , dziką , czystym powietrzem i to jest nasz atut
Avatar
baton / 21 listopada 2009 r. o 18:37
0
mosquito napisał:
zsada jest prosta ! czym biedniej, tym mniej znaczy prawo a więcej urzędnicy . Popatrz na Rosję .

polska A Polsce B każe się całowac w D
Avatar
baton / 21 listopada 2009 r. o 18:35
0
mosquito napisał:
To jest zupełnie jasne czego UE od nas oczekuje. Trzeba postawić na turystykę a raczej na eko-turystykę kwalifikowaną. Wypadałoby poznać standardy, opracować projekty i nie prosić o kasę . Sama "przyjdzie". W każdym bądź razie - przemysł produkcyjny WON. Tutaj ma być czysto, biednie i przaśnie !

no i jeszcze po bożemu tylko czemu?
Avatar
Chłop Polski / 21 listopada 2009 r. o 17:11
0
m-brothers napisał:
Czytając ten opis można zauważyć bark jakiegokolwiek pomysłu na Lubelszczyznę.Wg mnie najgorsze to były rządy pana Pruszkowskiego.Rozwinęło się kolesiostwo na ogromną skalę.Pan Wasilewski też niewiele robi.Zdaję sobie jednak sprawę że nie jest łatwo nadgonić zaległości z 10 lat.Mam 27 lat i studiuję na WPiA na UMCS-ie.Więcej znajomych z podstawówki spotykam w Warszawie niż w Lublinie.Do końca studiów mieszkam tutaj ale później i ja uciekam stąd bo nie ma tutaj żadnych perspektyw i szans na normalne i godne życie.

WASILEWSKI coś nadgania ?Nic mi o tym nie wiadomo,za tego prezydenta Lublin został odstawiony w stanie agonalnym do izolatki -Nr izolatki
:Polska"B".

WASILEWSKI coś nadgania ?Nic mi o tym nie wiadomo,za tego prezydenta Lublin został odstawiony w stanie agonalnym do izolatki -Nr izolatki
:Polska"B". rozwiń
Avatar
mosquito / 21 listopada 2009 r. o 17:04
0
100 g. napisał:
Tylko zmiana władzy może dać nam jakiś impuls. Wg mnie to urzednicy blokują rozwój miasta

zsada jest prosta ! czym biedniej, tym mniej znaczy prawo a więcej urzędnicy . Popatrz na Rosję .
Avatar
mosquito / 21 listopada 2009 r. o 17:00
0
m-brothers napisał:
Czytając ten opis można zauważyć bark jakiegokolwiek pomysłu na Lubelszczyznę.Wg mnie najgorsze to były rządy pana Pruszkowskiego.Rozwinęło się kolesiostwo na ogromną skalę.Pan Wasilewski też niewiele robi.Zdaję sobie jednak sprawę że nie jest łatwo nadgonić zaległości z 10 lat.Mam 27 lat i studiuję na WPiA na UMCS-ie.Więcej znajomych z podstawówki spotykam w Warszawie niż w Lublinie.Do końca studiów mieszkam tutaj ale później i ja uciekam stąd bo nie ma tutaj żadnych perspektyw i szans na normalne i godne życie.


masz recht ! a o p. Wasilewskim za 2 lata powiedzą cyt. " ... no wiecie, rozumiecie - jednak w Administracji sie nie sprawdził".


masz recht ! a o p. Wasilewskim za 2 lata powiedzą cyt. " ... no wiecie, rozumiecie - jednak w Administracji sie nie sprawdził". rozwiń
Avatar
hh / 22 listopada 2009 r. o 10:38
0
Bezinwestycyjnie- Wykorzystać istniejacy terminal przeładunkowy Werchrata k. Horyńcana granicy z Ukrainą. Uruchomic połączenie Hrebenne-Rawa Ruska-to tylko 10 km-Dla ruchu Lublin Lwów.-przed EURO2012.Tutaj nie potrzeba pieniędzy-tylko dobre chęci. Jeszcze niedawno na tych kolejowych przejsciach był spory ruch.Obecnie przejscie pasażerskie nieczynne,towarowe z małym ruchem.
Avatar
E-migrant / 21 listopada 2009 r. o 21:49
0
Zamieniłem Lublin na Dublin i był to strzał w 10. Zamiast być nauczycielem i męczyć się z esemesowym elektoratem i ich dziećmi jestem zadowolonym kelnerem i w niejeden tydzień z napiwków mam więcej niż za miesiąc pracy w tuskdonaldstanowej szkole. A POrankami by się POruszać PO obfitym jedzeniu i piciu w pracy wyprowadzam leniwym Irlandczykom psy na spacer a oni mi jeszcze za to płacą.
Avatar
Gość / 21 listopada 2009 r. o 21:11
0
Wiesc niesie, ze na tyle dobrze placa im za niedorozwój, ze rozwojem nie sa wogle tak naprawde zainteresowani.
Jakies bezprzetargowe zlecenia na "promocje" dla agencji PR swojego POsla to i owszem ale prawdziwa promocja - zaPOmnij!!!
Avatar
J-k / 21 listopada 2009 r. o 19:14
0
Ciekawy jestem czy pan Hetman zna oficjalne statystyki podane na stronach MRR, w którym pełni rolę wiceministra, nomen omen od spraw rozwoju Polski Wschodniej. [url="http://www.mapa.funduszestrukturalne.gov.pl/"]http://www.mapa.funduszestrukturalne.gov.pl/[/url] Z podanych tam danych wynika, że w przeliczeniu na jednego mieszkańca Lubelszczyzna otrzymała najmniej unijnych funduszy pomocowych spośród wszystkich regionów w Polsce. Ok. 1660 zł na osobę. W Zachodniopomorskim ta kwota wyniosła 2900 zł na osobę, niemal dwukrotnie więcej. Aż strach się bać gdy UE przestanie być dla nas dobrym wujkiem! Bo na polski rząd jak już zdążyliśmy się przekonać nie ma co liczyć. Pomóc nie pomoże, byłoby dobrze gdyby nie zabierał!
Ciekawy jestem czy pan Hetman zna oficjalne statystyki podane na stronach MRR, w którym pełni rolę wiceministra, nomen omen od spraw rozwoju Polski Wschodniej. [url="http://www.mapa.funduszestrukturalne.gov.pl/"]http://www.mapa.funduszestrukturalne.gov.pl/[/url] Z podanych tam danych wynika, że w przeliczeniu na jednego mieszkańca Lubelszczyzna otrzymała najmniej unijnych funduszy pomocowych spośród wszystkich regionów w Polsce. Ok. 1660 zł na osobę. W Zachodniopomorskim ta kwota wyniosła 2900 zł na osobę, niemal dwukrotnie więcej. Aż strach... rozwiń
Avatar
olo / 21 listopada 2009 r. o 18:42
0
jakimś dziwnym trafem dyskusja ogranicza się do Lublina a to tylko cząstka niewielka zreszta regionu lubelszczyzna to jedno , drugie , urzędnicy o prowniencji komunistycznej niczego dobrego nie wróżą , bedzie bełkot nie kończąca się dyskusja a efekty to rzecz wtórna i przewaznie przeszkadzajaca , i po trzecie , jeżeli nie mozemy liczyć na rozwój przemysłowy postawmy na ekologię , możemy zaimponować europie zindiustralizowanej wspaniałą przyrodą , dziką , czystym powietrzem i to jest nasz atut
Avatar
baton / 21 listopada 2009 r. o 18:37
0
mosquito napisał:
zsada jest prosta ! czym biedniej, tym mniej znaczy prawo a więcej urzędnicy . Popatrz na Rosję .

polska A Polsce B każe się całowac w D
Avatar
baton / 21 listopada 2009 r. o 18:35
0
mosquito napisał:
To jest zupełnie jasne czego UE od nas oczekuje. Trzeba postawić na turystykę a raczej na eko-turystykę kwalifikowaną. Wypadałoby poznać standardy, opracować projekty i nie prosić o kasę . Sama "przyjdzie". W każdym bądź razie - przemysł produkcyjny WON. Tutaj ma być czysto, biednie i przaśnie !

no i jeszcze po bożemu tylko czemu?
Avatar
Chłop Polski / 21 listopada 2009 r. o 17:11
0
m-brothers napisał:
Czytając ten opis można zauważyć bark jakiegokolwiek pomysłu na Lubelszczyznę.Wg mnie najgorsze to były rządy pana Pruszkowskiego.Rozwinęło się kolesiostwo na ogromną skalę.Pan Wasilewski też niewiele robi.Zdaję sobie jednak sprawę że nie jest łatwo nadgonić zaległości z 10 lat.Mam 27 lat i studiuję na WPiA na UMCS-ie.Więcej znajomych z podstawówki spotykam w Warszawie niż w Lublinie.Do końca studiów mieszkam tutaj ale później i ja uciekam stąd bo nie ma tutaj żadnych perspektyw i szans na normalne i godne życie.

WASILEWSKI coś nadgania ?Nic mi o tym nie wiadomo,za tego prezydenta Lublin został odstawiony w stanie agonalnym do izolatki -Nr izolatki
:Polska"B".

WASILEWSKI coś nadgania ?Nic mi o tym nie wiadomo,za tego prezydenta Lublin został odstawiony w stanie agonalnym do izolatki -Nr izolatki
:Polska"B". rozwiń
Avatar
mosquito / 21 listopada 2009 r. o 17:04
0
100 g. napisał:
Tylko zmiana władzy może dać nam jakiś impuls. Wg mnie to urzednicy blokują rozwój miasta

zsada jest prosta ! czym biedniej, tym mniej znaczy prawo a więcej urzędnicy . Popatrz na Rosję .
Avatar
mosquito / 21 listopada 2009 r. o 17:00
0
m-brothers napisał:
Czytając ten opis można zauważyć bark jakiegokolwiek pomysłu na Lubelszczyznę.Wg mnie najgorsze to były rządy pana Pruszkowskiego.Rozwinęło się kolesiostwo na ogromną skalę.Pan Wasilewski też niewiele robi.Zdaję sobie jednak sprawę że nie jest łatwo nadgonić zaległości z 10 lat.Mam 27 lat i studiuję na WPiA na UMCS-ie.Więcej znajomych z podstawówki spotykam w Warszawie niż w Lublinie.Do końca studiów mieszkam tutaj ale później i ja uciekam stąd bo nie ma tutaj żadnych perspektyw i szans na normalne i godne życie.


masz recht ! a o p. Wasilewskim za 2 lata powiedzą cyt. " ... no wiecie, rozumiecie - jednak w Administracji sie nie sprawdził".


masz recht ! a o p. Wasilewskim za 2 lata powiedzą cyt. " ... no wiecie, rozumiecie - jednak w Administracji sie nie sprawdził". rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze 14

Skomentuj

Aby napisać komentarz, należy się zalogować:

Nie publikujemy nic na Twojej tablicy na Facebooku oraz nikomu nie udostępniamy Twoich danych osobistych.
Podczas pierwszego logowania zostaniesz poproszony o wybór swojej nazwy użytkownika.

Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

6 nowych ognisk w Lubelskiem. To szkoła i placówki zdrowia

6 nowych ognisk w Lubelskiem. To szkoła i placówki zdrowia

Liczba ognisk Covid-19 w województwie lubelskim wynosi obecnie 128. Najnowsze to szkoła w Karczmiskach i szpitale w Lublinie.

Nocny Maraton Filmowy: Halloween w Multikinie
30 października 2020, 22:00

Nocny Maraton Filmowy: Halloween w Multikinie

Lubelskie Multikino (Galeria Olimp, al. Spółdzielczości Pracy 36b) zaprasza 30 października o godz. 22 na Nocny Maraton Filmowy Halloween. Będzie można zobaczyć takie filmy jak "Come Play", "Saint Maud", "Alive" i "Countdown".

Wielkie zmiany na rondzie im. Żołnierzy Wyklętych w Kraśniku

Wielkie zmiany na rondzie im. Żołnierzy Wyklętych w Kraśniku

W przyszłym roku w starej części miasta sporo się zmieni – powstanie m.in. centrum przesiadkowe. Dotychczasowy park przylegający do ronda im. Żołnierzy Wyklętych nie zostanie jednak zabetonowany. Ocaleją niemal wszystkie liczące blisko pół wieku drzewa i krzewy. Na swoim dotychczasowym miejscu zostanie też Pomnik Partyzanta.

Lublin: Budżet obywatelski traci rozpęd. Ubyło głosujących

Lublin: Budżet obywatelski traci rozpęd. Ubyło głosujących

O wiele mniej osób niż przed rokiem wzięło udział w internetowym głosowaniu na pomysły zgłoszone do budżetu obywatelskiego. Rok temu było to blisko 24 tys. osób, teraz ponad 17 tys. Pełne wyniki i listę zwycięskich projektów powinniśmy poznać po niedzieli

Ukraiński tir wjechał na przejście graniczne w Hrebennem, a w nim kierowca z 3 promilami

Ukraiński tir wjechał na przejście graniczne w Hrebennem, a w nim kierowca z 3 promilami

Na przejściu granicznym z Ukrainą został zatrzymany kierowca tira. Do kontroli podjechał mają 3 promila alkoholu.

Prokurator Krajowy każe ścigać za udział w protestach kobiet
galeria

Prokurator Krajowy każe ścigać za udział w protestach kobiet

Bogdan Święczkowski polecił prokuratorom regionalnym, aby "bezzwłocznie przeprowadzali czynności i wydawali decyzje procesowe" w sprawach mających związek z protestami.

Biała Podlaska: Ktoś założył dodatkowe konto strajku kobiet. „To prowokacja”

Biała Podlaska: Ktoś założył dodatkowe konto strajku kobiet. „To prowokacja”

– To prowokacja – uważa Izabela Rozmysł, organizatorka protestów kobiet w Białej Podlaskiej. Ktoś założył dodatkowy fanpage na Facebooku i ogłosił, że protestujący spotykają się w środę pod jednym z bialskich kościołów. Na miejscu o wyznaczonej godzinie pojawiła się tylko grupa kibiców.

1200 łóżek dla pacjentów z COVID-19 na Stadionie Narodowym w Warszawie. "Nie chcemy całkowicie zamykać gospodarki"

1200 łóżek dla pacjentów z COVID-19 na Stadionie Narodowym w Warszawie. "Nie chcemy całkowicie zamykać gospodarki"

1200 łóżek covidowych ma się docelowo znaleźć w szpitalu tymczasowym na Stadionie Narodowym w Warszawie. Podczas czwartkowej konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki odniósł się także do wydarzeń z ostatnich dni, czyli protestów w obronie praw kobiet na ulicach wielu polskich miast. Szef rządu zapewnił też, że trwają przygotowania do ewentualnego zrealizowania się czarnego scenariusza zakażeń koronawirusem.

MKS Perła Lublin zagra w fazie grupowej EHF European League

MKS Perła Lublin zagra w fazie grupowej EHF European League

Dobre wieści z obozu mistrzyń Polski. Decyzją Europejskiej Federacji Piłki Ręcznej mecze trzeciej rundy kwalifikacji do EHF European League między naszym zespołem a norweskim Byasen Handball Elite, zostały odwołane i lublinianki awansowały bezpośrednio do fazy grupowej rozgrywek

Liga Europy. Lech Poznań powalczy dziś z Glasgow Rangers
film

Liga Europy. Lech Poznań powalczy dziś z Glasgow Rangers

Po domowej porażce z Benfiką Lizbona Lech Poznań zagra dziś wieczorem na wyjeździe z Glasgow Rangers. Czy poznaniacy zdobędą pierwsze punkty w fazie grupowej Ligi Europy?

Atak nożownika w kościele w Nicei. Trzy osoby nie żyją, jednej z ofiar ścięto głowę
film

Atak nożownika w kościele w Nicei. Trzy osoby nie żyją, jednej z ofiar ścięto głowę

Nicea, Francja. Trzy osoby nie żyją, a kilka zostało rannych po ataku nożownika w Nicei na południu Francji. Do ataku doszło w miejscowej bazylice Notre Dame. Jednej z ofiar - kobiecie - ścięto głowę,

Wykład poświęcony inkwizycji online
5 listopada 2020, 19:30

Wykład poświęcony inkwizycji online

Koło Naukowe Teologów KUL i Wydział Teologii KUL zapraszają na spotkanie poświęcone dziejom inkwizycji. Wydarzenie odbędzie się 5 listopada o godz. 19.30 i będzie transmitowane online na Facebooku Koła Naukowego Teologów.

Koronawirus: Nowe obostrzenia i decyzje rządu? Konferencja premiera
Na żywo
film

Koronawirus: Nowe obostrzenia i decyzje rządu? Konferencja premiera

Dzisiaj na godz. 12.30 zaplanowano konferencję na Stadionie Narodowym w Warszawie. Zapraszamy do śledzenia transmisji.

Obawy mieszkańców wracają nad Bystrzycę. Wznowiono prace przy elektrowni wodnej

Obawy mieszkańców wracają nad Bystrzycę. Wznowiono prace przy elektrowni wodnej

Na Bystrzycy wznowiono prace przy elektrowni wodnej, której obawiają się mieszkańcy pobliskich domów przy ul. Dzierżawnej i Wapiennej. Ich zdaniem piętrzenie wody może skutkować zalaniem ich posesji. Mieszkańcy sądzili, że właściciel elektrowni stracił pozwolenie na jej działalność. Okazuje się, że nie stracił.

Kurtki puchowe męskie to idealny wybór na zimę

Kurtki puchowe męskie to idealny wybór na zimę

Kurtki puchowe zyskują coraz większą popularność nie tylko wśród miłośników zimowych sportów, aktywności outdoorowych, ale też wśród osób użytkujących je podczas codziennych zająć.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!