Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

24 czerwca 2004 r.
15:54
Edytuj ten wpis

Jak zostać studentem

0 0 A A



d Odpowiedź na pytanie postawione w tytule wydaje się prosta: nauczyć się i zdać egzaminy wstępne. Tylko jak się uczyć? Jak zdawać? A w co się ubrać? A może pomocne będą jakieś tricki, mowa ciała i komunikaty niewerbalne? Może nawet nie warto się uczyć, tylko zastosować techniki autoprezentacji? Albo się czegoś nałykać i ściągać?

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Tysiące młodych ludzi w całej Polsce mają teraz jeden cel: zdać i dostać się na studia. Będą o to walczyć, a ich wrogiem jest kilkaset osób stojących po drugiej stronie barykady; czy raczej biurka. One zrobią wszystko, żeby im to utrudnić. Będą zadawać podchwytliwe pytania, dociekać, dopytywać i irytować.
Jedni i drudzy mają swoje sposoby. W tej walce nie ma chwytów niedozwolonych.
Regułka czy inteligencja?
– Jeżeli widzę, że kandydat się jąka, panikuje i ogólnie nie bardzo wie, co ma robić, to ma u mnie wielkiego minusa – mówi dr Piotr. Nie przedstawia się z nazwiska, bo chce mówić szczerze, a to nie jest mile widziane. – Będą się czepiać: po co to mówiłem? A wracając do egzaminów: nie lubię takich mazgajów. I nie lubię ludzi, którzy mi cytują fragmenty podręczników. Jeżeli kandydat nie wiele wie, ale jest w stanie ze mną rozmawiać, używać ciekawych przykładów i porównań, to ja jestem skłonny go puścić. Wzory i regułki każdy ma w książce. Ale nie każdy potrafi myśleć.
Niestety, nie każdy egzaminator ma takie podejście. Część wymaga szczegółów i definicji. Są też tacy, u których wszystko zależy od humoru. Jak sobie z tym wszystkim radzić?
– Nie okazywać zdenerwowania i panować nad emocjami. Trzeba mieć prawie pokerową twarz – mówi policyjny negocjator. – Odrobina przebojowości też się przyda.
Kelner czy gwiazdor?
Tomasz Świąder jest managerem wizerunku we wrocławskiej firmie „Metamorphosis – Laboratorium Wizerunku”.
– Najważniejsze jest tzw. pierwsze wrażenie – mówi. – Egzaminatorowi wystarczy kilka chwil, w czasie których student wchodzi i siada przy jego biurku. W tym czasie 55 proc. uwagi wykładowcy pochłania wygląd kandydata, a 35 proc. jego zachowanie. To pierwsze wrażenie jest bardzo silne i niezwykle trudno je później zmienić.
I właśnie tu można sporo zrobić. Odpowiedni ubiór, fryzura, itd.
– Miałem iść w studniówkowym garniturze, ale zdecydowałem się kupić inny – mówi Michał Zięba z Lublina. – Chciałem się trochę wyróżnić z tłumu czarnych marynarek i białych koszul. Nie ciałem wyglądać jak kelner.
Czy słusznie?
Ubierają się, jak chcą
Ubrać się skromnie, czy raczej ubiorem podkreślić indywidualność? Założyć garnitur księgowego, czy zielono-różowe szorty? A może sukienkę w biedronki i wielkie kokardy?
– To banał, ale liczy się wiedza – twierdzi dr Stanisław Ducin z Zakładu Historii Starożytnej UMCS. – Na pewno jest miło i przyjemnie jak kandydaci czy studenci przychodzą ubrani ładnie i schludnie. To oznacza, że mają szacunek dla egzaminu i uniwersyteckich tradycji.
Ale cóż się okazuje:
– Coraz więcej osób przychodzi w luźnym stroju – przyznaje Ducin. – I faktycznie, zdarzają się wykładowcy, którzy zwracają na to większą uwagę. Taki strój może popsuć wtedy atmosferę na egzaminie.
Kandydat na studenta ma więc odpowiedni strój. Ale czy to wystarczy?
Oczywiście – nie.
Czerwony zruga, Zielony przytuli
Specjaliści od technik manipulacji i marketingu dzielą ludzi na cztery typy. Niebieski to zimny i wyrachowany drań. U niego liczy się wiedza i kompetencja. Żadne sztuczki nie pomogą. Typ czerwony jest podobny, ale wymaga jeszcze pewnego podporządkowania. Lepiej trafić na zielonego: to uczuciowiec; może tu pomóc płacz albo jakieś błagalne prośby typu: „Jak się nie dostanę, to ojciec mnie zaszlachtuje”. Żółty to z kolei dowcipniś. Luz i humor.
– Podejrzewam, że wśród wykładowców dominuje typ czerwony i niebieski. Ich też można przekonać, że mamy wiedzę, której tak naprawdę... nie mamy – podpowiada Tomasz Świąder.
Jak?
– Używając słów-kluczy. Będą to fachowe określenia i definicje. Skoro wiemy takie rzeczy, to nie ma sensu dopytywać się o szczegóły. To jednak gra vabanque – zaznacza Świąder. – Bo trzeba to mówić pewnie i bez zająknięcia. Ale może się udać.
A może w ogóle bez egzaminów?
– Osoby, które mówią cicho, powinny na egzaminie mówić głośniej –dodaje policyjny negocjator. Żeby nie irytować wykładowcy. Wykładowca może też pomyśleć, że czegoś nie wiemy tylko dlatego, ze czegoś nie usłyszał.
I jeszcze jedno: nie wywierać presji przy stawianiu oceny!
– Nie naciskać. To denerwujące – zwraca uwagę policjant. – Lepiej się uśmiechnąć.
A jeżeli nie pomogą socjotechniki, tricki, ubiór, umiejętność „lania wody” i mnóstwo wspomagaczy z apteki? No cóż, zawsze zostają jeszcze takie kierunki, gdzie o przyjęciu decyduje kolejność zgłoszeń.

Nie gap się w sufit!


Tomasz Świąder
manager wizerunku w „Metamorphosis – Laboratorium Wizerunku”
Postawa na egzaminie powinna być otwarta. Nie kulić się, nie chować stóp pod krzesło, nie trzymać nóg i rąk razem. Bo to oznacza strach i może się kojarzyć z niewiedzą. Trzeba siedzieć prosto, z lekko rozchylonymi nogami. Nie gapić się w sufit. Należy utrzymywać kontakt wzrokowy w proporcjach 1:2, tzn. przez jedną chwilę patrzymy egzaminatorowi w oczy, przez dwie chwile spoglądamy w bok.

Pozostałe informacje

Indywidualne Mistrzostwa Polski: Żużlowcy Orlen Oil Motoru Lublin bez awansu

Indywidualne Mistrzostwa Polski: Żużlowcy Orlen Oil Motoru Lublin bez awansu

W czwartek rozgrywane były eliminacje Indywidualnych Mistrzostw Polski. Zawody odbyły się w: Krośnie, Gnieźnie i Krakowie. Nie doszła za to do skutku impreza w Gdańsku, gdzie mimo dobrej pogody były problemy z torem. Niestety, żaden z zawodników Orlen Oil Motoru nie wywalczył awansu do IMP Challenge, które odbędą się 30 maja w Pile.

Górnik Łęczna ma nowego prezesa

Górnik Łęczna ma nowego prezesa

Jest nowa osoba na stanowisku Prezesa Zarządu Spółki Górnik Łęczna

Powstała Unia Kultury Obszaru Metropolitalnego

Powstała Unia Kultury Obszaru Metropolitalnego

9 maja miasta, gminy i powiaty Lubelskiego Obszaru Metropolitalnego podpisały deklarację współpracy kulturalnej. Jej efektem jest powstanie regionalnej sieci, której głównym celem działań jest rozwój i promocja kultury Lubelszczyzny.

Matematyka i muzyka
Wideo
film

Matematyka i muzyka

Jutro startują Juwenalia Politechniki Lubelskiej. Na scenie będzie można zobaczyć takich wykonawców jak Kwiat Jabłoni, Szpaku, Lady Pank czy MSE Błąd Średniokwadratowy. O zespole z matematyczną nazwą rozmawiamy z Arkadiuszem Gałką, gitarzystą i... prodziekanem Wydziału Zarządzania PL Bartoszem Przysuchą, wokalistą z grupy.

Kandydatki do PE z okazji Dnia Europy zaprosiły mieszkańców na tort
Zdjęcia
galeria

Kandydatki do PE z okazji Dnia Europy zaprosiły mieszkańców na tort

Bożena Lisowska i Beata Krzewińska, kandydatki Koalicji Obywatelskiej w wyborach do Parlamentu Europejskiego przypadający na dzisiaj Dzień Europy postanowiły wykorzystać w kampanii. Na schodach przed lubelskim Zamkiem mówiły o wartościach, jakie Robert Schuman zawarł w deklaracji, która stała się początkiem tworzenia Unii Europejskiej. Poczęstowały też mieszkańców Lublina unijnym tortem.

Miasto wspiera dzieci i młodzież. W Lublinie działa telefon zaufania

Miasto wspiera dzieci i młodzież. W Lublinie działa telefon zaufania

Centrum Interwencji Kryzysowej w Lublinie uruchamia pomoc dla młodych mieszkańców Lublina. To część programu „POMOC kontra przemoc” dofinansowanego ze środków europejskich.

Marleyki 2024 w lubelskim Centrum Kultury
11 maja 2024, 21:00

Marleyki 2024 w lubelskim Centrum Kultury

Marleyki to coroczne święto muzyki reggae na cześć Roberta Nesty Marleya (znanego jako Boba Marleya). W sobotę (11 maja) muzyczny hołd – dla jednej z największych legend kultury i muzyki reggae – złożą członkowie Love Sen-c Music Sound System.

Platforma Obywatelska zdziwiona i zniesmaczona rezygnacją Janickiej

Platforma Obywatelska zdziwiona i zniesmaczona rezygnacją Janickiej

Z ogromnym zdziwieniem przyjęliśmy oświadczenie, jakie w mediach społecznościowych opublikowała radna Katarzyna Janicka. Tuż przed inauguracyjną sesją nowej - IX kadencji Rady Miasta Chełm ogłosiła otóż, że nie przystąpi do Klubu Radnych Koalicji Obywatelskiej – Małgorzata Sokół, przewodnicząca Rady Powiatu PO RP w Chełmie oraz Marek Sikora, przewodniczący Klubu KO w Radzie Miasta komentują decyzję byłej już radnej PO.

Spotkanie podróżnicze z Dominikiem Maińskim
NASZ PATRONAT

Spotkanie podróżnicze z Dominikiem Maińskim

Lubelski podróżnik tym razem wybrał się na miesięczną wyprawę, w czasie której odwiedził Amazonię i wyspy Morza Karaibskiego. Efektami tej wycieczki pochwali się w najbliższy piątek.

Politechnika polepsza komfort jazdy windą

Politechnika polepsza komfort jazdy windą

Naukowcy z Politechniki Lubelskiej opatentowali urządzenie, które ma posłużyć producentom i użytkownikom wind. Dzięki niemu, jazda ma być bezpieczna i komfortowa.

Jak zostać samodzielnym pilotem paralotni?

Jak zostać samodzielnym pilotem paralotni?

Historia paralotniarstwa jako sportu jest stosunkowo młoda, ale paralotnia szybko zyskała na popularności wśród entuzjastów lotów na całym świecie. W tym artykule znajdziesz wszystko, co musisz wiedzieć, aby rozpocząć swoją przygodę z lataniem na paralotni.

Zmienił się dyrektor lubelskiego oddziału TVP3

Zmienił się dyrektor lubelskiego oddziału TVP3

Nowym dyrektorem i redaktorem naczelnym lubelskiego oddziału Telewizji Polskiej został Piotr Adamczuk.

Nowe ogrodzenie parku pułapką na sarny
Nałęczów

Nowe ogrodzenie parku pułapką na sarny

Trzeciego maja złapała się pierwsza, a szóstego maja druga. Sarny próbowały przejść pomiędzy stalowymi prętami nowego ogrodzenia Parku Zdrojowego. Dzikie zwierzęta zginęły. Problem zaskoczył urzędników. Samorządowcy szukają rozwiązania.

Zmarł Waldemar Kowalski

Zmarł Waldemar Kowalski

W wieku 84 lat odszedł „bombardier ze Świdnika”. Waldemar Kowalski był bokserem, z którym Avia Świdnik odnosiła największe sukcesy.

Ulica Stary Gaj zyska nawierzchnię asfaltową. Koniec utrudnień jeszcze dzisiaj
LUBLIN

Ulica Stary Gaj zyska nawierzchnię asfaltową. Koniec utrudnień jeszcze dzisiaj

Trwają pracę nad położeniem nawierzchni asfaltowej na ulicy Stary Gaj w Lublinie. W związku z tym występują tam utrudnienia w ruchu. Ulica zamknięta jest dla kierowców na remontowanym odcinku.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium