Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

28 października 2004 r.
19:24
Edytuj ten wpis

Jaki Kościół?

W ostatni poniedziałek w auli Metropolitalnego Seminarium Duchownego w Lublinie odbyło się spotkanie z ks. biskupem Tadeuszem Pieronkiem. Dotyczyło jego nowej książki "Kościół bez znieczulenia”. W spotkaniu uczestniczył prof. Jan Pomorski, prorektor UMCS. Debatę prowadził Marek Zając. A zaczął tak

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
• Na promocji książki w Krakowie padło pytanie "Jak biskupi przyjęli książkę?”. Biskup Pieronek odpowiedział "Na razie dobrze, nie czytali”. Nie da się ukryć, że książka porusza trudne zagadnienia. Taki też jest temat kary śmierci, który znowu powrócił. Czy zostanie ona przywrócona? Czy to oznacza, że sięgnęliśmy dna?: spytał Zając.
Ks. biskup Tadeusz Pieronek:
Przypomina mi się wątek książki, który dotyczy posługiwania się rodowodem katolickim, aby usprawiedliwić pewne działania o charakterze politycznym. Ci, co chcą powrotu kary śmierci na pewno nie odwołują się do prawdziwych wartości chrześcijańskich. Działania polityków wchodzą na niebezpieczny laicki grunt.
Prof. Jan Pomorski:
Obserwujemy pewien populizm wśród osób, które odwołują się do wartości chrześcijańskich.
• Czy ksiądz biskup powinien tak otwarcie opowiadać o kulisach kościoła?
Prof. Pomorski: Biskup daje świadectwo prawdzie i to jest mi bliskie. Najważniejsze to zmienić spojrzenie na Kościół. Otwarcie na świat jest trudne, bo sami księża widzą rolę Kościoła w sposób zamknięty. Z wierzących nie można jedynie robić ludzi pobożnych. Trzeba z nich zrobić ludzi odpowiedzialnych wobec Boga za siebie. A pokazywanie prawdy jest taką odpowiedzialnością.
• Po przeczytaniu książki rodzi się pytanie, kto rządzi Kościołem w Polsce?
Ks. bp Pieronek: Władza w Kościele polega na służbie. To biskup jest dla ludzi, a nie odwrotnie. Jeżeli w parafii proboszcz organizuje życie religijne, to robi to nie jako zarządca, ale jako pasterz, który tylko ludziom pomaga.
• Dlaczego Episkopat nie poparł jednogłośnie wejścia Polski do unii? W książce czytamy "Pasterz nie jest od tego, żeby wlec się w stadzie, ale żeby mu przewodzić”. Byli tacy, którzy zarzucali księdzu pychę.
Ks. bp Pieronek: Nie przeczę, że pycha we mnie siedzi. Jeśli ktoś twierdzi, że nie ma tej cechy, to mu gratuluję. Biskupi nie opowiadali się wyraźnie za wejściem do unii, bo Kościół był zawsze z rolnikami, a oni się bali. To mi się nie podobało. Trzeba było ich obawy rozwiać. Biskup powinien mówić o tym, że te lęki są nieuzasadnione. Powinien wskazać kierunek. Bo jeśli ktoś się boi, że mówiąc prawdę straci czyjeś zaufanie, to niech traci to zaufanie jak najczęściej.
• W książce jest kontrowersyjny fragment mówiący o tym, jak Episkopat "wytupał” referat przygotowany na podstawie wypowiedzi Ojca Świętego. Skąd takie zachowanie?
Ks. bp. Pieronek: To tupanie było raczej przejawem niechęci do mnie, a nie do unii. Ktoś mi mówi: "Kalasz swoje gniazdo”. A jeśli ja to gniazdo oczyściłem?
• Czy głos biskupa Pieronka się jeszcze liczy?
Prof. Pomorski: Jest zapotrzebowanie na odpowiedzialny katolicyzm. Styl biskupa to nie obrzędowość, nie ceremoniał, ale prawdziwy przekaz. Głosy w środowisku akademickim są bardzo przychylne stanowisku księdza Pieronka.
• Ksiądz biskup jest bardzo otwarty. Przykleja mu się nawet etykietkę liberała. Po lekturze książki okazało się, że biskup jest tradycjonalistą. Czy pan również odniósł podobne wrażenie?
Prof. Pomorski: To nie jest fundamentalizm. Ale w kwestiach zasadniczych nie ma dowolności interpretacji.
• Czy ksiądz biskup rozgrzesza ludzi, którzy stosują antykoncepcję?
Ks. bp Pieronek: Są sytuacje skomplikowane. Ale stanowisko Kościoła jest bardzo wyraźne. Ludzie muszą się wypowiedzieć albo za Ewangelią, albo za antykoncepcją.
• Czy pana profesora zaskoczyły jakieś fragmenty książki?
Prof. Pomorski: Pozwoliły mi lepiej poznać biskupa. Nie wiedziałem, że jego wielką pasją jest fotografia. Nie wiedziałem też, że tak świetnie gotuje.
Ks. bp Pieronek: Bo cokolwiek robimy, powinniśmy robić dobrze. Zaczynając od przygotowania posiłków, a kończąc na budowaniu siebie.
• Jakie miejsce w polskim Kościele widzi pan profesor dla biskupa Pieronka?
Prof. Pomorski: Mam nadzieję, że Ojciec Święty znajdzie dla biskupa odpowiednią rolę. Trudno sobie wyobrazić polski Episkopat bez biskupa.
Ks. bp Pieronek: Zostawmy to młodzieży. Niech młodzi zostają proboszczami, a starzy niech umierają.

Pozostałe informacje

Pavol Stano (Górnik Łęczna): Mamy już tylko matematyczne szanse na baraże

Pavol Stano (Górnik Łęczna): Mamy już tylko matematyczne szanse na baraże

Górnik Łęczna w niedzielę przegrał w Niecieczy z Bruk-Bet Termaliką i jego szanse na zajęcie miejsca w strefie barażowej spadły do minimum. Jak spotkanie podsumowali szkoleniowcy obydwu ekip?

Milenium Koronacji Bolesława Chrobrego w Lublinie. Historyczne widowisko na miarę tysiąclecia
ZDJĘCIA
galeria

Milenium Koronacji Bolesława Chrobrego w Lublinie. Historyczne widowisko na miarę tysiąclecia

Biało-czerwone flagi, średniowieczni wojowie i echo hymnu rozbrzmiewające w sercu miasta – tak Lublin świętował jedną z najważniejszych rocznic w historii Polski.

Cyklista w drodze do więzienia

Napadł na lombard, czmychnął na rowerze. Teraz nie pojeździ nawet 7,5 roku

Kryminalni z lubartowskiej komendy zatrzymali 26-latka, który pod koniec kwietnia b.r. wtargnął do jednego z miejscowych lombardów i ukradł tacę ze złotą biżuterią. Z łupem w ręku złodziej uciekł, odjeżdżając rowerem. Pokrzywdzony właściciel oszacował wówczas straty na kilkanaście tysięcy złotych.

Rowerowa wiosna w Świdniku

Rowerowa wiosna w Świdniku

To lepsze i zdrowsze rozwiązanie od siedzenia w domu przez komputerem. Władze Świdnika zachęcają dzieci i młodzież do aktywnego spędzania czasu. Służy temu akcja „Rowerowa Wiosna w Świdniku”.

Justyna Szafranek i Dorota Krać z Polskiego Związku Niewidomych w Lublinie podkreślają, że najwięcej barier powoduje zbyt mała świadomość na temat specyfiki dysfunkcji wzroku Codzienne bariery to nie tylko schody, ale porzucone hulajnogi i krawężniki
Magazyn

Codziennych barier jest coraz mniej. Osoby z niepełnosprawnościami mogą żyć jak inni

Miasto rozbudowuje infrastrukturę, oferuje asystentów, dostosowuje szkoły i wspiera edukację. Ale osoby z niepełnosprawnością wciąż wskazują na bariery, które dla innych są niewidoczne.

Wicelider był za mocny. Górnik Łęczna przegrał w Niecieczy z Bruk-Bet Termaliką

Wicelider był za mocny. Górnik Łęczna przegrał w Niecieczy z Bruk-Bet Termaliką

Kibice, którzy wspierają Górnika Łęczna od kilku ładnych lat doskonale wiedzą, że mecze zielono-czarnych z Bruk-Bet Tetmaliką Nieciecza bywają bardzo emocjonujące. Tak też było w niedzielę. Popularne „Słoniki” wygrały u siebie 3:1, ale spotkanie było zdecydowanie bardziej emocjonujące i zacięte niż wskazuje na to wynik

Kamil Ożarowski chce pomóc wychowankom domu dziecka w Zwierzyńcu

Opuści salon masażu i ruszy przez Polskę. Robi to dla dzieci

Pomysł: Pokonać na nartorolkach Polskę od Zakopanego po Hel. Cel: Pomóc potrzebującym dzieciom, chorym i z domów dziecka. Dlatego właśnie Kamil Ożarowski, właściciel salonu masażu z Zamościa podjął się "Biegu po uśmiech". Wspiera go Stowarzyszenie Dwa Domki.

Piknik był niebywałą frajdą dla dzieci
ZDJĘCIA
galeria

Transportowa niedziela z historią i przyszłością – Piknik Europejski na Placu Zamkowym

Zamek, zabytki i… Ikarus. W niedzielne popołudnie Plac Zamkowy w Lublinie zamienił się w kolorową zajezdnię pełną uśmiechów, zabawy i miejskiej mobilności z przeszłości i przyszłości. Wszystko za sprawą Europejskiego Pikniku Transportowego 2025 – flagowego wydarzenia lokalnych obchodów Dni Funduszy Europejskich.

Za nimi ostatni dzień jazdy. Cykliści ścigali się w centrum Lublina
ZDJĘCIA
galeria

Za nimi ostatni dzień jazdy. Cykliści ścigali się w centrum Lublina

Ponad 80 zawodników z Polski i różnych stron świata ściga się w Lublinie podczas „XXVIII Międzynarodowego Wyścigu Kolarskiego Tandemów" oraz VI "Hetman Paracycling Cup o Puchar Marszałka Lubelszczyzny”.

Majówka na ostro. Rzut Beretem rozbujał Lublin
Foto
galeria

Majówka na ostro. Rzut Beretem rozbujał Lublin

W Rzucie Beretem majówka nabrała rumieńców szybciej niż policzki po trzecim drinku. Było głośno, gorąco i z odrobiną szaleństwa – czyli dokładnie tak, jak lubicie. Zobaczcie, kto rzucił beretem... i resztą garderoby oraz jak się bawił Lublin.

Świdnik wpuści miliony w kanalizację

Świdnik wpuści miliony w kanalizację

Przedsiębiorstwo Komunalne Pegimek przygotowuje największy w historii spółki program inwestycyjny, czyli gruntowną przebudowę sieci wodno-kanalizacyjnej w Świdniku. Będzie to kosztować blisko 53 mln zł, a jego realizacja planowana jest na lata 2025-2034.

Boso, ale wesoło, czyli Cejrowski w trasie
WIDEO
film

Boso, ale wesoło, czyli Cejrowski w trasie

Wojciech Cejrowski odwiedził Lublin z nowym stand-up’em podróżniczym. Choć znany jest z podróżniczych opowieści i kontrowersyjnych wypowiedzi, tym razem stawia na stand-up – ale w zupełnie innym stylu niż ten, do którego przyzwyczaili nas polscy komicy.

zdjęcie ilustracyjne

Przymrozki nie odpuszczają. Będą straty w uprawach owoców

Majowe przymrozki nie odpuszczają. Synoptycy ostrzegają, że w nocy prawie w całym regionie znów przymrozi.

Bogdanka LUK Lublin świętowała mistrzostwo Polski ze swoimi kibicami
ZDJĘCIA
galeria

Bogdanka LUK Lublin świętowała mistrzostwo Polski ze swoimi kibicami

Może to i lepiej, że siatkarze Bogdanki LUK Lublin poczekali do czwartego meczu, aby przypieczętować tytuł mistrzów Polski? W końcu dzięki temu kibice mogli świętować wielki sukces swoich pupili w hali Globus. Jak zwykle fani nie zawiedli. Atmosfera była niesamowita, a Wilfredo Leon i spółka niesieni dopingiem z trybun po raz trzeci pokonali Aluron CMC Wartę Zawwiercie 3:0 i wywalczyli złote medale. Sprawdźcie nasze zdjęcia z hali Globus.

W dwie godziny ponad 231 tys. zł. W pałacu Potockich sprzedano ponad 60 obrazów
galeria

W dwie godziny ponad 231 tys. zł. W pałacu Potockich sprzedano ponad 60 obrazów

Sztuka, pałacowe wnętrza i duże emocje towarzyszyły pierwszej takiej aukcji zorganizowanej w Radzyniu Podlaskim. W pałacu Potockich można było najpierw zobaczyć, a później wylicytować ponad 70 dzieł sztuki.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium