Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

18 czerwca 2009 r.
17:49
Edytuj ten wpis

Jazda wychodzi bokiem

Autor: Zdjęcie autora Paweł Puzio

Po co jeździć prosto: to nuda. Jazda bokiem w obłokach palnej gumy z opon, to jest fun - mówią drifterzy. Krajowa czołówka tego sportu już w ten weekend zawita do Lublina.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Mieszkańcy bloków przy torze w ten weekend raczej nie zaznają ciszy. Już teraz mogą utykać okna watą, bo na Torze Lublin zostanie rozegrana tegoroczna runda Super Drift Series. 20 czerwca przy ulicy Zemborzyckiej 85 spotka się polska elita drifterów.

Punkty za wychylenie

Licencjonowani zawodnicy po raz drugi w historii będą rywalizowali na lubelskim obiekcie. Rok temu impreza została zdominowana przez deszczową pogodę.

- Miejmy nadzieje, że w tym roku lubelska aura będzie łaskawsza. Dzień przed otwarciem bram dla publiczności odbędą się oficjalne treningi - zapowiada Marek Wyrzykowski z Automobilklubu Wschodniego, współorganizatora imprezy (wraz z Polską Federacją Driftingu).

A już sobotę, przy publiczności, zostaną rozegrane eliminacje do "Top16” i bardzo widowiskowe finały.

- W czasie eliminacji każdy z zawodników zaprezentuje swoje umiejętności panowania nad autem w kontrolowanym poślizgu w trzech punktowanych przejazdach. Wynik najlepszego z nich zadecyduje, czy znajdzie się w najlepszej szesnastce i wystartuje w finałach - tłumaczy szczegóły Wyrzykowski. - Kryteria oceniania przejazdów to prędkość wejścia w zakręt i jej utrzymanie podczas całej trasy przejazdu, kąt wychylenia auta względem własnej osi i prawidłowa linia przejazdu oraz ogólne wrażenie, jaki przejazd zrobi na składzie sędziowskim.

Ty gonisz mnie, a ja ciebie

W finałach kierowcy zostaną pogrupowani w pary. W każdym z przejazdów do podziału będzie 10 punktów. - Więcej zdobędzie ten kierowca, który "uciekając” będzie jechał na tyle szybko, aby nie pozwolić się dogonić przy jednoczesnym utrzymaniu jak największego kąta wychylenia w poślizgu lub "goniąc” będzie cały czas "siedział na zderzaku” poprzedzającego go konkurenta. W drugim biegu kierowcy zamieniają się kolejnością, a dalej przechodzi ten, który będzie miał wyższy wynik dwubiegu - dodaje Wyrzykowski.

Brzmi to trochę dziwacznie, ale wygląda rewelacyjnie; to najatrakcyjniejsza faza zawodów. Maszyny pędzą bokiem bardzo blisko siebie; zdają się przeczyć prawom fizyki. Spod kół wydobywają się kłęby dymu, a każdy błąd może zakończyć zabawę.
Przy prędkościach rzędu 120-130 km/h przy wejściu w pierwszy zakręt może wydawać się to bardzo niebezpieczne, szczególnie, że nitkę toru kierowcy oglądają przez boczną szybę, jednak bez obaw: to profesjonalni zawodnicy.

- Chętni kibice będą mogli poczuć emocje na własnej skórze podczas "Drift Taxi”. Powiem, że świat przez boczną szybę wygląda nieco inaczej - kończy z uśmiechem Marek Wyrzykowski.
Samochód musi być mocny

W drifcie liczy się nie tylko ogromna moc pojazdu, ale przede wszystkim technika kierowcy. - Nierzadko kierowcy dysponujący samochodami o większej mocy, przegrywają ze słabszymi. Bo liczy się technika i fantazja - dodaje Grzegorz Chmielowiec, jeden z najlepszych lubelskich drifterów, dobijający się do czołówki tego sportu.

Ale pewne rzeczy są niezbędne. Na początek mocne auto z napędem na tylną oś. - "Żelazo” musi mieć tylny napęd. To jest podstawa, tak jak minimum 150 koni. Ale żeby walczyć, trzeba już mieć co najmniej o sto więcej. Do tego trzeba dorzucić ekstremalnie mocne, najlepiej spiekane sprzęgło, odpowiednią skrzynię biegów i hydrauliczny hamulec ręczny - wylicza Chmielowiec. - Bardzo ważnym elementem jest szpera, czyli blokada mechanizmu różnicowego lub most zespawany na sztywno. No i, oczywiście, sztywne sportowe zawieszenie, felgi i duuuużo opon.
Najczęściej spotykane samochody w driftingu to nissan skyline, 200SX, wszelkiej maści BMW, toyota supra i mazda RX-7.

Czy to ostatni raz?

Ale nie wszystkim podoba się drift. A właściwie miejsce rozgrywania zawodów - od kilku lat trwa konflikt między mieszkańcy pobliskich bloków a Polskim Związkiem Motorowym, właścicielem toru.

- Mieszkańcom najbardziej przeszkadza właśnie drift, bo jest najgłośniejszy. Podczas zawodów będzie dokonany pomiar hałasu - mówi Waldemar Czerniak, prezes lubelskiego PZM. - I być może będą to ostanie takie zawody w Lublinie. Szkoda…

Drifterzy w Lublinie

20 czerwca na torze "Lublin” przy ul. Zemborzyckiej 85 odbędzie się 3 runda Drift Cup by PFD - Super Drift Series. Licencjonowani zawodnicy w piątek 19 czerwca odbędą treningi (dzień bez publiczności). W sobotę 20 czerwca już przed publicznością odbędą się eliminacje, a po nich przejazdy finałowe. Pierwsze jazdy o 10.30. Koniec zawodów o 17. O miejsca na podium kierowcy walczyć będą w systemie pucharowym w parach. Na razie, po dwóch rundach SDS na szczycie tabeli znajduje się Paweł Trela (nissan 200SX).

Pozostałe informacje

Konsultacje i badania, czyli Dzień Matki w NFZ

Konsultacje i badania, czyli Dzień Matki w NFZ

W poniedziałek, 26 maja: pomiar ciśnienia, zdrowe nawyki żywieniowe czy informacje na temat programu profilaktycznego raka piersi i szyjki macicy. To wszystko w ramach Dnia Matki z NFZ.

Wisła Puławy zremisowała trzeci mecz w tym sezonie. Utrzymanie wciąż niepewne

Wisła Puławy zremisowała trzeci mecz w tym sezonie. Utrzymanie wciąż niepewne

W bardzo ważnym dla końcowego układu tabeli spotkania Wisła Puławy zremisowała bezbramkowo na swoim stadionie z innym zespołem walczącym o zachowanie ligowego bytu – Olimpią Grudziądz

Wrzesień 2018: do Lublina przyjechało 15 trolejbusów marki Ursus. Wówczas Lublin kupił je za ponad 34 mln złotych

Są pieniądze, jest przetarg. Lublin chce kupić 20 trolejbusów

Mają mieć po 12-metrów, mają mieć klimatyzację, monitoring i być wyposażone w rozwiązania „upraszczające korzystanie z transportu rowerowego”. MPK Lublin ogłasza przetarg na zakup 20 trolejbusów.

Na parkiecie jak na Kubie
foto
galeria

Na parkiecie jak na Kubie

Magiczna noc w El Cubano! Rytmy latino, iście latynoska atmosfera i uśmiechy na twarzach – tak wyglądała ostatnia impreza w El Cubano. Goście mogli liczyć nie tylko na wyjątkową selekcję muzyczną od DJ-a, ale też na pokaz tańca latynoskiego i spontaniczne animacje z udziałem publiczności i zaproszonych gości. Nie zabrakło też kubańskich drinków serwowanych w rytm tamborów. Zobacz naszą fotogalerię i poczuj klimat, który rozgrzewał serca do białego rana!

Lublinalia 2025: Tak się bawią studenci pierwszego dnia imprezy
ZDJĘCIA
galeria

Lublinalia 2025: Tak się bawią studenci pierwszego dnia imprezy

Pogoda nie odstraszyła Lublinian, którzy tłumnie ruszyli na błonia Browaru Perła, gdzie w piątek, 23 maja, rozpoczęły się Lublinalia.

Tytuł Dydaktyka Roku 2024 Politechniki Lubelskiej zdobyła mgr inż. arch. Katarzyna Drobek.

Najlepszy wykładowca Politechniki Lubelskiej? Studenci właśnie wybrali

Studenci oceniają wszystkich wykładowców i wszystkie formy zajęć. Robią to anonimowo. Rankingi powstają z sumowania ocen, jakie wystawili. A na koniec jest tytuł „Dydaktyka Roku”.

Rafał Trzaskowski i Karol Nawrocki. II tura wyborów prezydenckich w niedziele, 1 czerwca
II TURA

Trzaskowski kontra Nawrocki. W sondażu remis. O wszystkim zdecyduje debata?

W piątek, 23 maja, o godzinie 20 rozpocznie się debata, która może zadecydować o wyniku II wyborów prezydenckich. Ale w ten weekend czeka nas jeszcze sporo politycznych atrakcji.

Co roku Zielone Agro Show w Ułężu gromadzi dziesiątki wystawców i tysiące odwiedzających

Pokazy, wystawy i przyszłość rolnictwa. Zielone Agro Show już w ten weekend

24 i 25 maja na lotnisku w Ułężu kolejna edycja Zielonego Agro Show & Animal Show 2025. To jedna z najważniejszych wystaw w Polsce poświęconych nowoczesnym technologiom w branży rolniczej. W programie pokazy maszyn, specjalistyczne konferencje i okazja do wymiany doświadczeń.

Poznaj Carnaval Sztukmistrzów i Re:Tradycję od środka. Dołącz jako wolontariusz

Poznaj Carnaval Sztukmistrzów i Re:Tradycję od środka. Dołącz jako wolontariusz

Carnaval Sztukmistrzów i Re:tradycja – Jarmark Jagielloński juz niedługo. Warsztaty Kultury ogłosiły właśnie nabór wolontariuszy i wolontariuszek, którzy chcą zaangażować się w organizację tych wydarzeń.

Pętla taktyczna: 82 ochotników z lubelskiego zaraz rozpocznie służbę
WOJSKA OBRONY TERYTORIALNEJ

Pętla taktyczna: 82 ochotników z lubelskiego zaraz rozpocznie służbę

Obsługa karabinka MSBS Grot, ładowanie magazynków na czas, maskowanie, rzut granatem, pierwsza pomoc na polu walki – takimi umiejętnościami musieli wykazać się podczas „petli taktycznej” kandydaci do terytorialnej służby wojskowej.

Lublin gości Polonię z całego świata. Na KUL trwa kongres polonijny

Lublin gości Polonię z całego świata. Na KUL trwa kongres polonijny

Uroczystym otwarciem z udziałem rektora KUL, przedstawicieli władz samorządowych oraz gości z 19 krajów rozpoczął się w piątek Światowy Kongres Aktywnej Polonii. Wydarzenie potrwa do niedzieli i stanowi kulminację programu edukacyjnego dla Polonii, realizowanego przez Katolicki Uniwersytet Lubelski.

W samochodzie miała dwoje dzieci, a w organizmie prawie 2 promile

W samochodzie miała dwoje dzieci, a w organizmie prawie 2 promile

32-latka straciła panowanie nad autem i doprowadziła do kolizji drogowej. Na szczęście dzieciom nic się na stało.

Jarosław Szymański funkcję kierowniczą w PPN pełnił od 15 lat

Odwołano wieloletniego dyrektora. Stracił pracę przez wizytę Nawrockiej?

Jak twierdzą pracownicy Poleskiego Parku Narodowego – były już dyrektor jest osobą kompetentną i oddaną przyrodzie. Decyzja o zwolnieniu miała jednak zapaść z dnia na dzień, a wszystko zbiegło się w czasie z wizytą Marty Nawrockiej na Polesiu. – Oczywiście: nie wiem, czy to był główny powód. Możemy się tego domyślać, ale nie mamy pewności – mówi Kamila Grzywaczewska, radna wojewódzka PiS.

Szczęśliwy finał poszukiwań. W akcji pomógł policyjny dron

Szczęśliwy finał poszukiwań. W akcji pomógł policyjny dron

Policyjny dron pomógł odnaleźć 23-letniego mieszkańca powiatu łukowskiego, który będąc w kryzysie emocjonalnym uciekł z domu.

Paulina Tomasiak rozgrywa bardzo dobrą rundę wiosenną

Piłkarki Górnika Łęczna zakończą sezon w Sosnowcu

W sobotę o godz. 13, w Sosnowcu zawodniczki Górnika Łęczna zakończą sezon. Wiadomo, że finiszują na czwartej pozycji

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium