Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

19 listopada 2018 r.
9:04

Jeśli nie widzisz, nie tak łatwo zrozumieć co to jest komiks. Lubelska inicjatywa to jedyna taka w Polsce

Dziesięciolecie działalności świętuje w tym roku lubelska Wypożyczalnia Książek Dotykowych. To jedyna taka inicjatywa w Polsce, dzięki której na buziach niewidomych i niedowidzących dzieci ukazuje się najpiękniejszy uśmiech wywołany kontaktem z ilustrowaną książką.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Najmłodsze dzieci mające problemy ze wzrokiem nie mają już takich kłopotów z dostępem do literatury, jak ich rówieśnicy jeszcze kilkanaście lat temu. Maluchy, które nie opanowały jeszcze alfabetu Braille’a mogą korzystać z tysięcy audiobooków.

– To oczywiście wspaniała możliwość, ale nic nie zastąpi kontaktu z tradycyjną książką i z ilustracjami – mówi Bożena Kazanowska, terapeutka dzieci niewidomych i niepełnosprawnych; twórczyni i założycielka Wypożyczalni Książek Dotykowych działającej przy Samodzielnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym dla Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnych w Lublinie. – Dlatego kilkanaście lat temu zaczęłyśmy przygotowywać dla uczniów naszego ośrodka takie książki. Pierwsze były pomocami edukacyjnymi. Brakowało wtedy ćwiczeń i podręczników, bo ze względu na ciągłą zmianę programów wydawano coraz to nowe książki, a zanim wykonano je w alfabecie Braille’a, mijał kolejny rok.

Co to jest komiks

Potem przyszedł czas na „zwykłe” książeczki. Bożena Kazanowska uczyła wówczas klasę, do której uczęszczali niemal sami chłopcy. Uwielbiali słuchać czytanych im książek.

Jeden z nich zapytał, co to jest komiks. Żeby mu to wytłumaczyć, nauczycielka zrobiła dla niego pierwszą taką książkę. W tej chwili w zasobach Wypożyczalni Książek Dotykowych znajduje się ponad tysiąc tytułów z niezwykłymi ilustracjami: fakturowymi, grającymi, pachnącymi, w brajlu i czarno druku.

– To bardzo potrzebne pozycje – tłumaczy Bożena Kazanowska. – Dotykowe książki rozwijają tym samym orientację dzieci w małej przestrzeni oraz ich percepcję dotykową. Są więc elementem popularnego od lat w krajach zachodnich „zanurzania w brajlu”, czyli oswajania dzieci z alfabetem punktowym już od najmłodszych lat. Książki te pełnią nie tylko rolę terapeutyczną zachęcając dzieci do kontaktu dotykowego z wieloma kształtami i fakturami, ale wpływają też na rozwój zainteresowań czytelniczych późniejszych bibliofilów.

Rola intrygująca

– Oprócz dostępności dla niewidomych, książki są również atrakcyjne wizualnie, pełnią bowiem rolę integrującą, czyli dają dzieciom z problemami wzrokowymi możliwość wspólnego czytania nie tylko z rodzicami, ale także z widzącym rodzeństwem, koleżankami i kolegami – dodaje Renata Łęczyńska, nauczycielka języka polskiego SOSW dla Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnych w Lublinie.

Właśnie pani Renata podjęła się napisania pierwszych książeczek dla wychowanków. Powstały między innymi bajki o sześciopunkcie, czyli o tym, jak powstaje pismo Braile’a; przygody Misia Kieszonki, Fakturaki, Wyścig starych samochodów.

– A ja robiłam pierwsze ilustracje – opowiada Bożena Kazanowska. – Pozwalają one najmłodszym ćwiczyć funkcje dotykowe, orientację w małej przestrzeni oraz ćwiczyć nadgarstki, co jest niezwykle ważne przy poruszaniu się z laską. Później zaczęłam ilustrować zwykłe bajki i wiersze znanych twórców literatury dziecięcej, zarówno klasyków jak i współczesnych autorów. Ilustrować to dobre określenie, bo to ilustracje wypukłe. Dzieci mówią: „Na obrazku jest”, „Widzę tutaj...”, bo one widzą paluszkami.

Woda szeleści

Żeby to było możliwe, obrazki są uproszczone i zrobione z różnych faktur. Zwierzątka znajdujące się na jednej stronie mają różne futerka: dłuższe, krótsze, bardziej skręcone. Dróżka jest szorstka. Woda szeleści.

Unikatowe książki z dotykowymi ilustracjami wykonywane są też przez wolontariuszy. Wypożyczalnia współpracuje z kilkoma Zakładami Karnymi i Aresztami Śledczymi, między innymi we Wronkach, w Opolu Lubelskim, we Wrocławiu i Nisku. Współpraca polega na resocjalizacji osadzonych poprzez pracę na rzecz dzieci. Uzdolnieni plastycznie więźniowie wykonują dotykowe książki według wskazówek tyflopedagoga, z uwzględnieniem potrzeb dzieci niewidomych, następnie przekazują je do wypożyczalni.

Lubelska wypożyczalnia współpracuje również z gimnazjami, liceami i uczelniami wyższymi z Lublina, Kielc, Warszawy, Chorzowa, Krakowa, Bydgoszczy i Poznania. Studenci, młodzież gimnazjalna i licealna systematycznie wzbogaca ją swoimi pracami. Wiele książek ma też autografy znanych i lubianych przez dzieci polskich i zagranicznych autorów literatury dziecięcej.

Miesiąc to za mało

– Książki wypożyczane są bezpłatnie - tłumaczy Bożena Kazanowska. - Jest na to bardzo duże zapotrzebowanie. Mamy średnio 400 czytelników rocznie. Wypożyczoną książkę pakujemy w kopertę i wysyłamy do czytelnika. Jako fundacja, jesteśmy zwolnieni z opłat wysyłkowych w obie strony. Wypożyczamy pozycje na miesiąc, ale czasami trwa to dłużej. Są takie miłe zdarzenia, że dziecko nie chce rozstać się z ksiązką i ciągle ją czyta. Oczywiście to rozumiemy.

Lubelska Wypożyczalnia Książek Dotykowych jest wielokrotnie doceniana i nagradzana. Na liście nagród znajdziemy m.in. medal w konkursie na „Najpiękniejszą Edytorsko Książkę Targów” za książki dotykowe dla dzieci niewidomych z Śląskich Targów Książki, nagrodę „Zacnego uczynku” Fundacji „Zacny Uczynek”, Perłę Honorową w kategorii „Krzewienie wartości społecznych” w plebiscycie „Perły Polskiej Gospodarki”, czy nagrodę za upowszechnianie czytelnictwa w konkursie Polskiej Sekcji IBBY.

Pozostałe informacje

ChKS Chełm wygrał 3:1 z KKS Mickiewiczem Kluczbork i wywalczył sportowy awans do PlusLigi

ChKS Chełm mistrzem PLS 1. Ligi. Chełmianie lepsi od KKS Mickiewicza Kluczbork

W trzecim spotkaniu finałowym play-off ChKS Chełm pokonał KKS Mickiewicza Kluczbork 3:1 i wywalczył awans do PlusLigi. Chełmian czeka teraz weryfikacja pod względem formalnym i finansowanym przed wydaniem licencji na występ w elicie

Kibice Orlen Oil Motoru będą musieli chwilę poczekać na kolejny mecz swoich pupili

Orlen Oil Motor nie pojedzie w Grudziądzu. Piątkowy mecz przełożony

Nie w najbliższy piątek, a dopiero w niedzielę, 18 maja odbędzie się mecz piątej kolejki PGE Ekstraligi: Bayersystem GKM Grudziądz z Orlen Oil Motorem Lublin.

Papież Leon XIV

Nowy papież potrafi wsłuchać się w głos serca drugiego człowieka

Wiesław Dawidowski, który podobnie jak Leon XIV jest augustianinem powiedział, że to będzie bardzo spokojny pontyfikat. Nowy papież jest nie tylko wielkim dyplomatą, ale przede wszystkim potrafi wsłuchać się w głos serca drugiego człowieka – dodał.

Julia Ostrowska rozegrała dobry mecz

Polska przegrała z Hiszpanią i straciła szansę na awans do półfinału mistrzostw Europy U-17

Biało-Czerwone były wyraźnie słabsze od drużyny z Półwyspu Iberyjskiego.

Rywalizacja pomiędzy Patobasketem (biał-zielone stroje) i Matematyką jest bardzo wyrównana

Czas poznać mistrza rozgrywek LNBA

W sobotę o godz. 17.30 w hali I Liceum Ogólnokształcącego im. Stanisława Staszica odbędzie się wielki finał rozgrywek.

Skonfiskowane papierosy

Palenia bezakcyzowych szkodzi Skarbowi Państwa

Ponad 3500 paczek papierosów bez polskich znaków skarbowych akcyzy zabezpieczyli w tym tygodniu łukowscy policjanci. Taką ilość nielegalnych wyrobów tytoniowych mieli 43-latek z Siedlec i 50-latek z powiatu węgrowskiego. W przypadku wprowadzenia do obiegu takiej ilości bezakcyzowych papierosów Skarb Państwa straciłby ponad 55 tysięcy złotych.

Nowy cmentarz komunalny sąsiaduje z istniejącą, coraz bardziej zapełnioną, parafialną nekropolią. Pełne otwarcie gminnego obiektu prawdopodobnie jeszcze w tym roku

Kłopoty z cmentarzem. Wody gruntowe za wysoko

Nowy cmentarz komunalny przy ul. Pożowskiej w Końskowoli może już przyjmować urny z prochami zmarłych. Grzebanie tradycyjne ciągle nie jest możliwe - a to z powodu zbyt wysokiego poziomu wód.

Remont drogi powiatowej w Ortelu Królewskim

Droga powiatowa w remoncie. Mieszkańcy kilku wsi muszą jeździć objazdami

Niedługo mieszkańcy będą cieszyć się z nowej jakości drogi powiatowej z Ortela Królewskiego do Łomaz, ale póki co muszą korzystać z objazdów.

 kardynał Robert Prevost
Aktualizacja

Nowym papieżem został kardynał Robert Prevost z USA i przyjął imię Leona XIV. Pierwsze słowa biskupa Rzymu

Kardynałowie zebrani na konklawe w Kaplicy Sykstyńskiej wybrali w czwartek papieża. Po godz. 18 z komina na dachu kaplicy uniósł się biały dym. Rozległy się dzwony. Na placu wiwatują tysiące ludzi. Nowym papieżem został kardynał Robert Prevost z USA i przyjął imię Leona XIV.

Młodzieżowa Rada Miasta w Radzyniu Podlaskim

"Widzę potencjał w młodzieży i w mieście". 15 młodych osób ma głos

Najpierw trzeba było wysłać zgłoszenie z podpisami poparcia, później komisja oceniała kandydaturę. W końcu Młodzieżowa Rada Miasta w Radzyniu Podlaskim zebrała się na inauguracyjnej sesji.

W składzie Polaków na mecz z Izraelem pojawił się Piotr Jarosiewicz z Azotów, zabrakło za to Marka Marciniaka

Reprezentacja Polski piłkarzy ręcznych gorsza od Izraela. Nieudany debiut nowego trenera

W spotkaniu piątej kolejki eliminacji mistrzostw Europy reprezentacja Polski mężczyzn przegrała na wyjeździe z Izraelem 31:33. Tym samym awans na przyszłoroczny czempionat Starego Kontynentu stanął pod znakiem zapytania. Wszystko wyjaśni się w niedzielę, kiedy zostanie rozegrana ostatnia seria spotkań

Poszukiwany w drodze na dwuletni "turnus" resocjalizacyjny

„Nikogo nie ma w domu”, dopóki nie przyjechali strażacy

Kryminalni z Puław zatrzymali 43-latka poszukiwanego dwoma listami gończymi. Mężczyzna ukrywał się za granicą, jednak wrócił niedawno do domu i próbował się ukryć. Zaręczali za niego sąsiedzi... do czasu, gdy na miejsce przyjechali strażacy, aby wyważyć drzwi. Wówczas mężczyzna opuścił mieszkanie dobrowolnie.

Lublin uczcił Dzień Zwycięstwa. Uroczystości z udziałem wojska i mieszkańców
galeria

Lublin uczcił Dzień Zwycięstwa. Uroczystości z udziałem wojska i mieszkańców

W czwartek, 8 maja, na Placu Litewskim odbyły się uroczystości z okazji Narodowego Dnia Zwycięstwa, upamiętniające zakończenie II wojny światowej.

Wielka radość strażaków. Dostali więcej, niż chcieli

Wielka radość strażaków. Dostali więcej, niż chcieli

Planowali kupić jeden defibrylator AED, a stać ich na trzy takie urządzenia. Bo zbiórka pieniędzy podczas I Dni Otwartych OSP w Krasnobrodzie poszła znacznie lepiej, niż zakładano.

Nagrodzeni artyści
Świdnik

Burmistrz nagrodził młodych artystów

Są niezwykle utalentowani, zdolni i dzielą się tym z innymi. To artyści, którzy zostali docenieni nie tylko przez ich odbiorców, ale i władze miasta. Kilkudziesięciu młodych artystów otrzymało kilka dni temu stypendia i nagrody od władz miasta.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium