Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

15 marca 2007 r.
16:41
Edytuj ten wpis

Kartoflaki i ważne idee

W starym, przedwojennym budynku szkoły jest zimno i kafle z pieca gdzie niegdzie odpadają.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
- Oszczędzamy - stwierdza rzecz oczywistą dla tutejszych Andrzej Kosek, dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury i prezes Towarzystwa Regionalnego. - Teraz mamy tu siedzibę, a że spotykamy się raz na jakiś czas, to nie ma potrzeby palić bez przerwy.

Ale jutro w Woli Osowińskiej będzie gwarno. A może nawet tłoczno. Swój udział w Wojewódzkim Konkursie Recytatorskim Poezji i Prozy Ludowej im. Wacława Tuwalskiego zapowiedziało - uwaga! - 133 uczestników z całego regionu.

Będzie się działo

- Będzie mnóstwo ludzi - mówi Teresa Bernat.
W niewielkiej sali, gdzie na ścianach wiszą znakomite, naiwne obrazy tutejszej malarki Heleny Deleżuch, wokół stolika odświętnie nakrytego siedzą członkowie Towarzystwa Regionalnego. Paruje gorąca herbata i pachną domowe pączki.
- Konkurs będzie w szkole. Tam są lepsze warunki - mówi Danuta Malesa. - Co prawda, my niewiele będziemy widziały, bo cały czas przy garach - śmieje się, a reszta kobiet jej wtóruje.
- Tak, z roku na rok przyjeżdża coraz więcej osób. To pewnie przez te kartoflaki - ktoś rzuca żartem. - Poprzednim razem ulepiłyśmy ich dobrze ponad tysiąc.
- I będzie groch z kapustą - dodaje Teresa Bernat.
- Koło Łukowa na kartoflaki mówią zajebańce, ale proszę tego nie pisać - ze śmiechem wzbrania się Andrzej Kosek.
Wacław Tuwalski, którego obrali na patrona konkursu, był po prostu nauczycielem. Przedwojennym. Z charyzmą. Tu uczył nie tylko przedmiotów obowiązkowych, ale i higieny, ogrodnictwa, życia społecznego. Zainicjował budowę szkoły, przy której społecznie pracowała cała wieś. Tuwalski był też regionalistą: zbierał i notował ludową poezję, obrzędy, nuty, pieśni, zwyczaje.

Jest idea

- W rocznicę jego śmierci odbywa się konkurs poezji i prozy ludowej - wyjaśnia Krystyna Kożuch. - Uważamy, że to istotne dla podkreślenia i wzmocnienia naszej tożsamości. Szczególnie wśród młodzieży.
- Tak, to bardzo ważna rzecz - potakuje Danuta Malesa. - Choć, oczywiście, niektórzy się zastanawiają, czy młodych to jeszcze obchodzi.
- Czy w ogóle kogoś to obchodzi? I czy taka promocja regionu jest potrzebna. Kto tu przyjedzie oglądać kołowrotek w chłopskiej izbie? - padają pytania. - No, jeszcze na kartoflaki z soją, to może ktoś prędzej przyjedzie...
- Jak to - irytuje się Kosek. - A dlaczego organizuje się festiwal w Kazimierzu? Bo jest idea - odpowiada sam sobie. - My też taką mamy. I wiemy, że nie jesteśmy wieczni, i chcemy coś po sobie zostawić. A co jest trwalsze niż kultura i tradycja? A na potrawy regionalne to znam lepszy sposób promocji - dorzuca i opowiada, jak pewnego razu z wizytą przyjechał jeden z wojewodów. Oczywiście, były kartoflaki z soją polane świeżutkimi skwareczkami. Z wrażenia lub tremy pani roznoszącej danie zadrżała ręka i tłuściutkie pierogi zsunęły się na nieskazitelny garnitur wojewody.
- Ręczę, że on do końca życia zapamięta sobie tę potrawę regionalną - śmieje się Kosek. - I proszę, jaka promocja.
Ale nie ma się co śmiać: ta potrawa w Muzeum Wsi Lubelskiej dostała nagrodę.
.

Nasze miejsce

Paweł Orłowski, nauczyciel historii w tutejszej szkole, za chwilę wybiera się na lekcje. Po studiach wrócił w rodzinne strony. Z wyboru. Fakt, że jest tu izba regionalna, konkursy poezji ludowej, że kultywuje się obrzędy i tradycje, uważa za naturalny. Sam jest bardzo młody, ale twierdzi, że wiedza o swoim miejscu na ziemi jest niezbędna. Nawet, jeśli ktoś ma zamiar wyjechać do Irlandii.
- Nie mam dzieci, więc nie muszę się tłumaczyć, czy wpoiłem im to przekonanie i czy będą regionalistami tak jak ja - mówi półżartem. - Na razie z satysfakcją zauważam, że moi uczniowie nie odcinają się od korzeni.
Panie mają już dorosłe dzieci, które ułożyły sobie życie poza Wolą Osowińską.
- Wystarczy, że ja jestem regionalistą. Ktoś musi dzieciaki wychowywać - Kosek mówi o żonie, ale zaraz dodaje, że ona też działa bardzo aktywnie, pomaga, a dzieci startują w sobotnim konkursie. - Marzy mi się, żeby o tym naszym konkursie zrobiło się głośno. W Białym Dunajcu, jak robią podobny, to przyjeżdżają ludzie z pierwszych stron gazet. Kogo by do nas zaprosić? Kto by przyjechał? - martwi się na zapas. - Może aktorzy, ale czy z lubelskiego teatru, a może z jakiegoś serialu?
Paweł Orłowski żegna się: musi iść na lekcje, a panie do swoich zwyczajnych, codziennych obowiązków: do pracy zawodowej, w gospodarstwie i przy wnukach. W Towarzystwie Regionalnym są ludzie różnych zawodów - pracownik GS i organista, sprzedawczyni i nauczyciele, rolnicy. I dla każdego obowiązek wobec swojej małej ojczyzny jest jednakowo ważny

Pozostałe informacje

Poszukiwany w drodze na dwuletni "turnus" resocjalizacyjny

„Nikogo nie ma w domu”, dopóki nie przyjechali strażacy

Kryminalni z Puław zatrzymali 43-latka poszukiwanego dwoma listami gończymi. Mężczyzna ukrywał się za granicą, jednak wrócił niedawno do domu i próbował się ukryć. Zaręczali za niego sąsiedzi... do czasu, gdy na miejsce przyjechali strażacy, aby wyważyć drzwi. Wówczas mężczyzna opuścił mieszkanie dobrowolnie.

Młodzieżowa Rada Miasta w Radzyniu Podlaskim

"Widzę potencjał w młodzieży i w mieście". 15 młodych osób ma głos

Najpierw trzeba było wysłać zgłoszenie z podpisami poparcia, później komisja oceniała kandydaturę. W końcu Młodzieżowa Rada Miasta w Radzyniu Podlaskim zebrała się na inauguracyjnej sesji.

Lublin uczcił Dzień Zwycięstwa. Uroczystości z udziałem wojska i mieszkańców
galeria

Lublin uczcił Dzień Zwycięstwa. Uroczystości z udziałem wojska i mieszkańców

W czwartek, 8 maja, na Placu Litewskim odbyły się uroczystości z okazji Narodowego Dnia Zwycięstwa, upamiętniające zakończenie II wojny światowej.

Wielka radość strażaków. Dostali więcej, niż chcieli

Wielka radość strażaków. Dostali więcej, niż chcieli

Planowali kupić jeden defibrylator AED, a stać ich na trzy takie urządzenia. Bo zbiórka pieniędzy podczas I Dni Otwartych OSP w Krasnobrodzie poszła znacznie lepiej, niż zakładano.

Nagrodzeni artyści
Świdnik

Burmistrz nagrodził młodych artystów

Są niezwykle utalentowani, zdolni i dzielą się tym z innymi. To artyści, którzy zostali docenieni nie tylko przez ich odbiorców, ale i władze miasta. Kilkudziesięciu młodych artystów otrzymało kilka dni temu stypendia i nagrody od władz miasta.

Prawo jazdy miała od miesiąca. Wystraszyła się zająca

Prawo jazdy miała od miesiąca. Wystraszyła się zająca

Do groźnie wyglądającego wypadku doszło w Olempinie w gminie Markuszów. 20-letnia kobieta dachowała samochodem, próbując ominąć zająca. Trafiła do szpitala, na szczęście nie odniosła poważnych obrażeń.

Juwenalia 2025 Politechniki Lubelskiej. Z imprezy możesz wrócić autobusem

Juwenalia 2025 Politechniki Lubelskiej. Z imprezy możesz wrócić autobusem

W piątek i sobotę na terenach zielonych Politechniki Lubelskiej odbędą się Juwenalia. Zarząd Dróg i Transportu Miejskiego informuje, że po zakończeniu koncertów będzie więcej autobusów komunikacji miejskiej.

Jest kolejna próba. Czy dzieciaki z Berylowej doczekają się nowych obiektów?

Jest kolejna próba. Czy dzieciaki z Berylowej doczekają się nowych obiektów?

Do trzech razy sztuka już się nie udało. W Ratuszu liczą, że za czwartym razem w końcu znajdzie się wykonawca, który wybuduje obiekty sportowe dla szkoły nr 58 przy Berylowej 7.

Studenci przejmują miasto. Ulicami Lublina przejdzie kosmiczny korowód
DNI KULTURY STUDENCKIEJ
9 maja 2025, 13:45

Studenci przejmują miasto. Ulicami Lublina przejdzie kosmiczny korowód

W piątek miasto przejmują studenci. Po południu ulicami miasta przejdzie barwny korowód studencki, który oficjalnie rozpoczyna Lubelskie Dni Kultury Studenckiej. W tym roku tematem głównym jest kosmos.

Chcemy zakończyć finał u siebie, czyli opinie po trzecim meczu Aluron CMC Warta - Bogdanka LUK Lublin
ZDJĘCIA
galeria

Chcemy zakończyć finał u siebie, czyli opinie po trzecim meczu Aluron CMC Warta - Bogdanka LUK Lublin

Aluron CMC Warta Zawiercie - Bogdanka LUK Lublin 3:1 w środę, ale nadal 1:2 w finale PlusLigi, który toczy się do trzech zwycięstw. Jak spotkanie numer trzy oceniają zawodnicy obu ekip?

komunikat Miejskiego Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej w Chełmie

komunikat Miejskiego Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej w Chełmie

Lubelskie świętuje z Funduszami Europejskimi! Poznajcie najciekawsze atrakcje!

Lubelskie świętuje z Funduszami Europejskimi! Poznajcie najciekawsze atrakcje!

Dni Funduszy Europejskich to coroczne święto projektów zrealizowanych dzięki wsparciu Unii Europejskiej. Od foodtruckowego szaleństwa po koncerty gwiazd, od bezpiecznej jazdy po malownicze krajobrazy – między 9 a 11 maja czeka nas prawdziwa eksplozja atrakcji. Znajdziecie je podczas wielkiego finału w Kraśniku lub bardziej kameralnych wydarzeń, jak to w Poleskim Parku Narodowym. Sprawdźcie, czego nie możecie przegapić!

Rondo zyska nazwę Koła Bialczan

Będzie rondo Koła Bialczan. Mieszkaniec skarży do rady i chce wyjaśnień

Wnioskodawca chce wyjaśnień w sprawie nadania nazwy rondu na skrzyżowaniu ulic Armii Krajowej i Żeromskiego. W kwietniu rada zagłosowała za nazwą Koło Bialczan. A Marcin Dudziński proponował za patrona Tadeusza Jasińskiego.

Tu będzie źródło bezpieczeństwa w mieście. Poszukiwany projektant
inwestycje

Tu będzie źródło bezpieczeństwa w mieście. Poszukiwany projektant

Budynek przy Spokojnej 3, gdzie ma powstać Lubelskie Centrum Bezpieczeństwa, został przejęty od skarbu państwa rok temu. Dzisiaj Ratusz jest gotowy rozpocząć prace i właśnie ogłosił przetarg na zaprojektowanie nowego centrum.

Worki do odkurzaczy Zelmer – jak dobrać odpowiedni model?

Worki do odkurzaczy Zelmer – jak dobrać odpowiedni model?

Zakup odpowiednich worków do odkurzacza to z pozoru błahostka, która jednak ma realny wpływ na komfort codziennego sprzątania. Na rynku dostępnych jest wiele modeli, dlatego warto wiedzieć, na co zwrócić uwagę przy zakupie, by uniknąć nietrafionych wyborów.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium