Quantcast

Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

11 września 2003 r.
17:20
Edytuj ten wpis

Konsument w sądzie

0 0 A A

Większość z nas korzystała z prawa do reklamacji. Na ogół wystarczy jednorazowa wizyta w sklepie. Co jednak zrobić, gdy sprzedawca nie chce uwzględnić naszej reklamacji albo sprzedał nam bubel.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Są dwie drogi dochodzenia swych praw. Jedna z nich to sąd powszechny. Z powództwem na rzecz konsumenta może wystąpić rzecznik konsumentów lub przedstawiciel federacji konsumentów. W praktyce dotyczy to sytuacji wyjątkowych. Do rozstrzygania drobnych spraw służą polubowne sądy konsumenckie.
- Do sądu zgłaszają się osoby z wnioskami o przeprowadzenie rozprawy jeżeli mają trudności w dochodzeniu roszczeń z tytułu zawartych umów kupna-sprzedaży - mówi Joanna Tudruj, naczelnik Wydziału Ochrony Konsumenta w Wojewódzkim Inspektoracie Inspekcji Handlowej oraz sekretarz polubownego sądu konsumenckiego. - Większość z tych spraw załatwianych jest we wstępnym postępowaniu przedsądownym.
Buty bez podeszwy
Sądy konsumenckie działają przy Wojewódzkim Inspektoracie Inspekcji Handlowej. Rozpatrują spory między konsumentami, a sklepami lub zakładami usługowymi. Do sądu konsumenckiego można wnosić sprawy niezależnie od wartości przedmiotu sporu. Tu możemy sądzić się o zniszczoną w pralni odzież, o buty, w których pękła podeszwa. Ale już wniosku dotyczącego usług medycznych, telekomunikacyjnych, pocztowych, edukacyjnych, informatycznych, ubezpieczeniowych, czy bankowych sądy konsumenckie nie rozpatrują.
Do rozstrzygania sporu może dojść jedynie wtedy, gdy obie strony wyrażą zgodę na postępowanie przed tym sądem.
- Pomimo uproszczonych procedur, szybkości postępowania oraz stosunkowo niskich kosztów przedsiębiorcy niechętnie poddają spór pod rozstrzygnięcie w sądzie - przyznaje J. Tudruj.
Jeśli strona odmówi uczestnictwa w rozprawie, postępowanie jest umarzane. Wówczas, jeżeli zależy nam na rozstrzygnięciu sprawy, jedynym rozwiązaniem jest skierowanie sprawy z powództwa cywilnego do sądu powszechnego. Pamiętajmy jednak, że koszty postępowania są znaczne. Dobrze się zastanówmy, czy warto ponosić kolejne, dla czasami kilkudziesięciu złotych.
Złóż wniosek
Polubowne sądy konsumenckie orzekają zawsze w składzie trzyosobowym. W sądach tych orzekają stali arbitrzy, których wyznaczają organizacje reprezentujące konsumentów i przedsiębiorców. Istnieje także możliwość, aby to konsument dokonał wyboru arbitra z listy, która jest do wglądu w inspekcji handlowej. - Do wszczęcia postępowania niezbędne jest złożenie stosownego wniosku, na podstawie którego przedstawiciel sądu wystąpi do sprzedawcy lub usługodawcy z propozycją polubownego załatwienia sprawy - informuje J. Tudruj.
Składając wniosek o rozpatrzenie sporu nie wpłacamy wpisu sądowego, a jedynie zaliczkę od strony, jeżeli wiąże się to z poniesieniem jakichś wydatków, np. na opłacenie ekspertyzy rzeczoznawcy.
We wniosku powinny się zaleźć informacje o tym co, kiedy i za ile zostało zakupione, kiedy i jakie wady wystąpiły oraz dlaczego nie uwzględniono reklamacji. Do pisma należy dołączyć wszystkie dokumenty mające znaczenie w sprawie. Następnie sąd wysyła pismo do osoby pozwanej. Aby doszło do sprawy, musi ona wyrazić zgodę na wszczęcie postępowania. Jeśli takowa będzie, konsument i pozwany podpisują specjalną umowę, czyli tzw. zapis na sąd polubowny.
Najpierw sąd nakłania strony do zawarcia ugody. Jej zawarcie oznacza, że rezygnują one z części swoich roszczeń. Jeśli do ugody nie dojdzie, sąd przeprowadza dalsze postępowanie. W zależności od potrzeby przesłuchuje świadków, bada dokumenty. Na wniosek stron może powoływać biegłych, którzy oceniają przyczynę powstania wady lub rzeczy. Ostateczne koszty postępowania sądowego określane są w wyroku wydanym przez sąd polubowny.
Bez odwołania
Wyrok sądu polubownego oraz ugoda przed nim zawarta mają moc prawną na równi z wyrokiem sądu powszechnego po nadaniu klauzuli wykonalności przez sąd powszechny. Oznacza to, że może być przymusowo wykonany przez komornika. Jedyną różnicą jest, że postępowanie przed sądem polubownym jest jednoinstancyjne i nie ma odwołania. Jeżeli jednak wyrok jest nie po naszej myśli możemy złożyć skargę do sądu powszechnego. Skargę należy wnieść w terminie miesiąca od dnia doręczenia wyroku. Nie można natomiast wnieść skargi na ugodę zawartą przed tym sądem, ma ona charakter ostateczny. •
Skomentuj i udostępnij na Facebooku

Komentarze 0

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.
Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Skomentuj

Aby napisać komentarz, należy się zalogować:

Nie publikujemy nic na Twojej tablicy na Facebooku oraz nikomu nie udostępniamy Twoich danych osobistych.
Podczas pierwszego logowania zostaniesz poproszony o wybór swojej nazwy użytkownika.

Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Lublin Europejską Stolicą Młodzieży. A na wakacje skraca godziny otwarcia boisk
Alarm24

Lublin Europejską Stolicą Młodzieży. A na wakacje skraca godziny otwarcia boisk

Radykalnie skrócone zostały w tym roku godziny otwarcia boisk Orlik podczas wakacji. – Jak ma się rozwijać sport w tym mieście, skoro brak miejsc do gry? – pyta rozczarowany Czytelnik. Ratusz tłumaczy, że musi szukać oszczędności.

Walczą o odzyskanie opieki nad wnukiem. Matka dziecka przedstawia inną wersję niż dziadkowie
Reportaż Uwagi! TVN
film

Walczą o odzyskanie opieki nad wnukiem. Matka dziecka przedstawia inną wersję niż dziadkowie

Dziadkowie opiekowali się wnukiem, kiedy niespodziewanie ich córka przyjechała z Anglii i zabrała syna. Wracamy do historii, która mocno was poruszyła. Matka chłopca, w rozmowie z reporterką Uwagi!, przedstawia teraz inną wersję wydarzeń, niż zrobili to jej rodzice. 4-letni Oskar został odebrany przez matkę od dziadków, którzy byli jego tymczasową rodziną zastępczą. Pani Monika i pan Arkadiusz twierdzą, że zajmowali się wnukiem od jego urodzenia w Wielkiej Brytanii. - Dla córki ważniejsi byli chłopacy i koleżanki, nigdy dziecko – mówił pan Arkadiusz.

Solidarność PZL Świdnik najlepsza na turnieju w Fajsławicach

Solidarność PZL Świdnik najlepsza na turnieju w Fajsławicach

W Fajsławicach odbyła się trzecia edycja Charytatywnego Turnieju Oldbojów 35+ w piłce nożnej siedmioosobowej o Puchar Wójta. Otworzono też nowy mini orlik

Biała Podlaska: Zbadają zagrzybienie mieszkań. Mieszkańcy zapłacą niższy czynsz?

Biała Podlaska: Zbadają zagrzybienie mieszkań. Mieszkańcy zapłacą niższy czynsz?

Lokatorzy miejskich czynszówek zastanawiają się, kiedy ZGL skoryguje im stawki za czynsze. Prezes miejskiej spółki zapowiada przegląd mieszkań m.in. pod kątem zagrzybienia.

Święto gospodyń wiejskich w Nałęczowie
2 lipca 2022, 10:00

Święto gospodyń wiejskich w Nałęczowie

W dniach 2-3 lipca w Parku Zdrojowym w Nałęczowie odbędzie się Festiwal Kół Gospodyń Wiejskich. Początek miesiąca w Nałęczowie przebiegnie pod znakiem lokalnych przysmaków i rękodzieła.

Setki tysięcy złotych na Tour de Pologne. Sprawdzamy, ile zapłacą lubelskie samorządy
Pierwsza strona

Setki tysięcy złotych na Tour de Pologne. Sprawdzamy, ile zapłacą lubelskie samorządy

Setki tysięcy złotych zapłacą lubelskie samorządy organizatorom tegorocznego wyścigu kolarskiego Tour de Pologne. Zgodnie przekonują, że ten wydatek się opłaci, bo zapewni ich miejscowościom rozgłos, który wspomagany w inny sposób kosztowałby o wiele więcej pieniędzy.

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 29 czerwca 2022 r.

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 29 czerwca 2022 r.

Zatrzymania po przetargu na miliony. Były prezes spółki poszedł na bezpłatny urlop

Zatrzymania po przetargu na miliony. Były prezes spółki poszedł na bezpłatny urlop

Kilka osób zostało zatrzymanych w sprawie nadużyć przy przetargach realizowanych przez Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej w Zamościu. A w tle jest sprawa głośnego procesu wytoczonego lokalnemu tygodnikowi przez spółkę.

Telewizja szuka w Lublinie statystów do serialu. Płacą gotówką, znamy stawki

Telewizja szuka w Lublinie statystów do serialu. Płacą gotówką, znamy stawki

To ostatni moment, by wysłać zgłoszenie i starać się o statystowanie na planie zdjęciowym. Potrzebni będą strażnicy, rycerze, giermkowie ale też dwórki i poddani. W czwartek i piątek do lubelskiego skansenu przyjedzie ekipa serialu „Korona królów. Jagiellonowie”.

Przebudowa ul. 1 Maja w Lublinie. Mieszkaniec pyta, czy to drzewo przeżyje
Alarm 24

Przebudowa ul. 1 Maja w Lublinie. Mieszkaniec pyta, czy to drzewo przeżyje

O ratunek dla jednego z drzew rosnących na przebudowywanym odcinku ul. 1 Maja apeluje nasz Czytelnik.

Wygrali Eurowizję, zagrają w Lublinie. Kalush Orchestra w Muszli Koncertowej
4 lipca 2022, 20:30
film

Wygrali Eurowizję, zagrają w Lublinie. Kalush Orchestra w Muszli Koncertowej

Laureaci tegorocznego konkursu Eurowizji wystąpią w Muszli Koncertowej w Ogrodzie Saskim. Koncert Kalush Orchestra odbędzie się już 4 lipca o godz. 20.30.

Lublin. Na skrzyżowaniu Nadbystrzyckiej i Wyżynnej zmieniło się pierwszeństwo przejazdu

Lublin. Na skrzyżowaniu Nadbystrzyckiej i Wyżynnej zmieniło się pierwszeństwo przejazdu

Dzisiaj zmienione zostało pierwszeństwo przejazdu na skrzyżowaniu ul. Nadbystrzyckiej z Wyżynną. Kto nie będzie patrzeć na znaki, może narobić sobie (i innym) biedy

Można się obudzić z ręką w kasowniku. Chodzi o 5000 osób

Można się obudzić z ręką w kasowniku. Chodzi o 5000 osób

Nawet 5 000 osób może stracić w piątek uprawnienia do zakupu tańszych biletów lubelskiej komunikacji miejskiej. Aż tyle Lubelskich Kart Miejskich straci ważność z końcem czerwca, o ile nie zostaną przedłużone przez ich właścicieli.

Lublin. Stare budynki do rozbiórki. Miasto zbuduje taki blok
Wizualizacje
galeria

Lublin. Stare budynki do rozbiórki. Miasto zbuduje taki blok

99 mieszkań komunalnych ma powstać przy ul. Wrońskiej w miejscu po spalonym budynku i trzech podobnych mu domach skazanych na rozbiórkę. Zarząd Nieruchomości Komunalnych szuka już firmy, która zaprojektuje blok.

Najwyższy stopień zagrożenia pożarowego na południu regionu

Najwyższy stopień zagrożenia pożarowego na południu regionu

– Nie ma zakazu wstępu do lasu i na razie to nam nie grozi – tłumaczy rzecznik prasowy Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Lublinie, ale uczula, że trzeba zachować ostrożność.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium