Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

11 września 2003 r.
17:20
Edytuj ten wpis

Konsument w sądzie

0 0 A A

Większość z nas korzystała z prawa do reklamacji. Na ogół wystarczy jednorazowa wizyta w sklepie. Co jednak zrobić, gdy sprzedawca nie chce uwzględnić naszej reklamacji albo sprzedał nam bubel.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Są dwie drogi dochodzenia swych praw. Jedna z nich to sąd powszechny. Z powództwem na rzecz konsumenta może wystąpić rzecznik konsumentów lub przedstawiciel federacji konsumentów. W praktyce dotyczy to sytuacji wyjątkowych. Do rozstrzygania drobnych spraw służą polubowne sądy konsumenckie.
- Do sądu zgłaszają się osoby z wnioskami o przeprowadzenie rozprawy jeżeli mają trudności w dochodzeniu roszczeń z tytułu zawartych umów kupna-sprzedaży - mówi Joanna Tudruj, naczelnik Wydziału Ochrony Konsumenta w Wojewódzkim Inspektoracie Inspekcji Handlowej oraz sekretarz polubownego sądu konsumenckiego. - Większość z tych spraw załatwianych jest we wstępnym postępowaniu przedsądownym.
Buty bez podeszwy
Sądy konsumenckie działają przy Wojewódzkim Inspektoracie Inspekcji Handlowej. Rozpatrują spory między konsumentami, a sklepami lub zakładami usługowymi. Do sądu konsumenckiego można wnosić sprawy niezależnie od wartości przedmiotu sporu. Tu możemy sądzić się o zniszczoną w pralni odzież, o buty, w których pękła podeszwa. Ale już wniosku dotyczącego usług medycznych, telekomunikacyjnych, pocztowych, edukacyjnych, informatycznych, ubezpieczeniowych, czy bankowych sądy konsumenckie nie rozpatrują.
Do rozstrzygania sporu może dojść jedynie wtedy, gdy obie strony wyrażą zgodę na postępowanie przed tym sądem.
- Pomimo uproszczonych procedur, szybkości postępowania oraz stosunkowo niskich kosztów przedsiębiorcy niechętnie poddają spór pod rozstrzygnięcie w sądzie - przyznaje J. Tudruj.
Jeśli strona odmówi uczestnictwa w rozprawie, postępowanie jest umarzane. Wówczas, jeżeli zależy nam na rozstrzygnięciu sprawy, jedynym rozwiązaniem jest skierowanie sprawy z powództwa cywilnego do sądu powszechnego. Pamiętajmy jednak, że koszty postępowania są znaczne. Dobrze się zastanówmy, czy warto ponosić kolejne, dla czasami kilkudziesięciu złotych.
Złóż wniosek
Polubowne sądy konsumenckie orzekają zawsze w składzie trzyosobowym. W sądach tych orzekają stali arbitrzy, których wyznaczają organizacje reprezentujące konsumentów i przedsiębiorców. Istnieje także możliwość, aby to konsument dokonał wyboru arbitra z listy, która jest do wglądu w inspekcji handlowej. - Do wszczęcia postępowania niezbędne jest złożenie stosownego wniosku, na podstawie którego przedstawiciel sądu wystąpi do sprzedawcy lub usługodawcy z propozycją polubownego załatwienia sprawy - informuje J. Tudruj.
Składając wniosek o rozpatrzenie sporu nie wpłacamy wpisu sądowego, a jedynie zaliczkę od strony, jeżeli wiąże się to z poniesieniem jakichś wydatków, np. na opłacenie ekspertyzy rzeczoznawcy.
We wniosku powinny się zaleźć informacje o tym co, kiedy i za ile zostało zakupione, kiedy i jakie wady wystąpiły oraz dlaczego nie uwzględniono reklamacji. Do pisma należy dołączyć wszystkie dokumenty mające znaczenie w sprawie. Następnie sąd wysyła pismo do osoby pozwanej. Aby doszło do sprawy, musi ona wyrazić zgodę na wszczęcie postępowania. Jeśli takowa będzie, konsument i pozwany podpisują specjalną umowę, czyli tzw. zapis na sąd polubowny.
Najpierw sąd nakłania strony do zawarcia ugody. Jej zawarcie oznacza, że rezygnują one z części swoich roszczeń. Jeśli do ugody nie dojdzie, sąd przeprowadza dalsze postępowanie. W zależności od potrzeby przesłuchuje świadków, bada dokumenty. Na wniosek stron może powoływać biegłych, którzy oceniają przyczynę powstania wady lub rzeczy. Ostateczne koszty postępowania sądowego określane są w wyroku wydanym przez sąd polubowny.
Bez odwołania
Wyrok sądu polubownego oraz ugoda przed nim zawarta mają moc prawną na równi z wyrokiem sądu powszechnego po nadaniu klauzuli wykonalności przez sąd powszechny. Oznacza to, że może być przymusowo wykonany przez komornika. Jedyną różnicą jest, że postępowanie przed sądem polubownym jest jednoinstancyjne i nie ma odwołania. Jeżeli jednak wyrok jest nie po naszej myśli możemy złożyć skargę do sądu powszechnego. Skargę należy wnieść w terminie miesiąca od dnia doręczenia wyroku. Nie można natomiast wnieść skargi na ugodę zawartą przed tym sądem, ma ona charakter ostateczny. •

Pozostałe informacje

Łukasz Łukawski (z piłką) to lider 4tego Piętra
NA PARKIECIE

Pod Koszami Dziennika Wschodniego: Problemy 4tego Piętra

4te Piętro miało potężne problemy z pokonaniem Quattro Tech w ramach kolejnej serii gier rozgrywek Pod koszami Dziennika Wschodniego im. Andrzeja Wawrzyckiego .

Daniel Obajtek zarekomendował mieszkańcom Puław fuzję miejscowego kombinatu z Orlenem, którym zarządzał w czasie rządów PiS. Obecne władze Grupy Azoty stanowczo odcinają się od takich sugestii, nazywając ich potencjalne skutki osłabianiem polskiej branży chemicznej
POMYSŁY i MILIARDY

Daniel Obajtek i jego pomysły na "Puławy". Grupa Azoty odpowiada

Daniel Obajtek skrytykował sposób zarządzania Grupą Azoty. Stwierdził, że porzucony po wyborach plan fuzji z Orlenem, byłby najlepszym rozwiązaniem dla Zakładów Azotowych. Na te słowa odpowiedziała rzecznik tarnowskiego przedsiębiorstwa.

Lublin jest jednym z dziewięciu miast w Polsce, które otrzymało zaproszenie do udziału w projekcie „Urban Lab – Miasto dla Młodych” oraz pierwszym z podpisaną umową na dofinansowanie.
URBAN LAB

Lublin to pierwsze takie miasto w Polsce. Miasto dla młodych

Miasto Lublin jako pierwsze miasto w Polsce podpisało umowę na dofinansowanie w ramach projektu „Urban Lab – Miasto dla Młodych”.

Szach i mat: Czas na Międzypokoleniowy Turniej Szachowy
GONIEC NA G7

Szach i mat: Czas na Międzypokoleniowy Turniej Szachowy

Kiedy? 14 grudnia. Gdzie? Arena Lublin. Będą pojedynki w najlepszej grze świata, będzie współpraca i będzie wsparcie dla potrzebujących.

Miasto otwiera nabór do Centrum Opiekuńczo-Mieszkalnego w Lublinie

Miasto otwiera nabór do Centrum Opiekuńczo-Mieszkalnego w Lublinie

Rozpoczął się nabór uczestników do nowej placówki przy ul. Poturzyńskiej 1 w Lublinie. Centrum Opiekuńczo-Mieszkalne zapewni wsparcie 20 osobom z niepełnosprawnościami.

W trzeciej rundzie TAURON Pucharu Polski ChKS Chełm podejmie PZL Leonardo Avię Świdnik

ChKS Chełm znowu zagra z PZL Leonardo Avią Świdnik, tym razem w Tauron Pucharze Polski

ChKS Chełm zmierzy się z PZL Leonardo Avią Świdnik w trzeciej rundzie TAURON Pucharu Polski. Początek spotkania w środę o godzinie 19

Siedemdziesięciolatka jechała "na zderzaku" busa. Nie zdążyła wyhamować

Siedemdziesięciolatka jechała "na zderzaku" busa. Nie zdążyła wyhamować

Trzy osoby trafiły do szpitala po zdarzeniu drogowym w m. Szopinek w gminie Zamość. Kierująca toyotą 70-latka uderzyła w jadącego przed nią citroena. Jak wstępnie ustaliła policja, kobieta nie zachowała właściwej odległości od jadącego przed nią pojazdu.

Oskarżony nie był obecny na ogłoszeniu wyroku

Potrącił policjanta i uciekał przez całe miasto. Dzisiaj kibol usłyszał wyrok

Jechał samochodem, biegł i był w stanie zrobić wszystko, aby uciec przed wymiarem sprawiedliwości. W tle sprawy porachunki kibiców Motoru Lublin.

Po porażce z Ostrovią Ostrów Wielkopolski i Górnikiem Zabrze puławscy liczą, że ich drużyna w końcu wywalczy komplet punktów

Azoty Puławy kontra Gwardia Opole. Chcą w końcu wygrać u siebie

Rywalem Azotów Puławy będzie COROTOP Gwardia Opole. Środowe spotkanie w hali przy ul. Lubelskiej rozpocznie się o godzinie 18. Będzie to mecz drugiej kolejki rundy rewanżowej.

Trzy starsze panie zginęły w wypadku. Ruszył proces kierowców

Trzy starsze panie zginęły w wypadku. Ruszył proces kierowców

Koleżanki Wanda, Janina i Teresa z Poniatowej zginęły w sierpniu ubiegłego roku w wypadku samochodowym w Chodlu. W opolskim sądzie ruszył proces dwóch oskarżonych kierowców.

Policja w okresie przedświątecznym. Więcej patroli i walka z wakatami?
film

Policja w okresie przedświątecznym. Więcej patroli i walka z wakatami?

Okres przedświąteczny to czas wzmożonej pracy dla policji. Większy ruch na drogach, tłumy w galeriach handlowych i ryzyko kradzieży to wyzwania, z którymi mierzą się funkcjonariusze. Rzecznik Komendy Miejskiej Policji w Lublinie opowiada o planach na najbliższe tygodnie.

Radosław Muszyński prowadził Lewart od 27 września do 10 grudnia

Lewart Lubartów znowu zmienia trenera

Niespodziewane wieści z Lubartowa. Tamtejszy Lewart zdecydował się na kolejną zmianę trenera. Sezon na ławce rozpoczynał Grzegorz Białek, który wywalczył z drużyną awans do III ligi. Rundę kończył za to Radosław Muszyński. We wtorek działacze ekipy beniaminka poinformowali jednak, że zdecydowali się podziękować szkoleniowcowi.

Lublin w klimacie Bożego Narodzenia
ZDJĘCIA
galeria

Lublin w klimacie Bożego Narodzenia

Gdy dzień staje się coraz krótszy i chłodniejszy, Lublin ubiera się w iluminację, tworząc wyjątkowy klimat w całym mieście. Od Bramy Krakowskiej po Centrum Spotkania Kultur – każdy zakątek emanuje magią Bożego Narodzenia.

Sergi Samper na razie ma kontrakt z Motorem do końca sezonu 24/25

Sergi Samper na dłużej w Motorze Lublin? „Dobrze się tutaj czuję”

Ten transfer był hitem letniego okienka transferowego w PKO BP Ekstraklasie. Do Motoru Lublin dołączył Sergi Samper, były zawodnik FC Barcelony i kolega klubowy Leo Messiego, który w karierze cieszył się z: mistrzostwa Hiszpanii, Superpucharu Hiszpanii, tytułu Klubowych Mistrzów Świata, a wygrywał też Ligę Mistrzów. Jego umowa obowiązuje do końca sezonu 24/25. A czy jest szansa, że zostanie w drużynie na dłużej?

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium