Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

11 września 2003 r.
17:20
Edytuj ten wpis

Konsument w sądzie

0 0 A A

Większość z nas korzystała z prawa do reklamacji. Na ogół wystarczy jednorazowa wizyta w sklepie. Co jednak zrobić, gdy sprzedawca nie chce uwzględnić naszej reklamacji albo sprzedał nam bubel.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Są dwie drogi dochodzenia swych praw. Jedna z nich to sąd powszechny. Z powództwem na rzecz konsumenta może wystąpić rzecznik konsumentów lub przedstawiciel federacji konsumentów. W praktyce dotyczy to sytuacji wyjątkowych. Do rozstrzygania drobnych spraw służą polubowne sądy konsumenckie.
- Do sądu zgłaszają się osoby z wnioskami o przeprowadzenie rozprawy jeżeli mają trudności w dochodzeniu roszczeń z tytułu zawartych umów kupna-sprzedaży - mówi Joanna Tudruj, naczelnik Wydziału Ochrony Konsumenta w Wojewódzkim Inspektoracie Inspekcji Handlowej oraz sekretarz polubownego sądu konsumenckiego. - Większość z tych spraw załatwianych jest we wstępnym postępowaniu przedsądownym.
Buty bez podeszwy
Sądy konsumenckie działają przy Wojewódzkim Inspektoracie Inspekcji Handlowej. Rozpatrują spory między konsumentami, a sklepami lub zakładami usługowymi. Do sądu konsumenckiego można wnosić sprawy niezależnie od wartości przedmiotu sporu. Tu możemy sądzić się o zniszczoną w pralni odzież, o buty, w których pękła podeszwa. Ale już wniosku dotyczącego usług medycznych, telekomunikacyjnych, pocztowych, edukacyjnych, informatycznych, ubezpieczeniowych, czy bankowych sądy konsumenckie nie rozpatrują.
Do rozstrzygania sporu może dojść jedynie wtedy, gdy obie strony wyrażą zgodę na postępowanie przed tym sądem.
- Pomimo uproszczonych procedur, szybkości postępowania oraz stosunkowo niskich kosztów przedsiębiorcy niechętnie poddają spór pod rozstrzygnięcie w sądzie - przyznaje J. Tudruj.
Jeśli strona odmówi uczestnictwa w rozprawie, postępowanie jest umarzane. Wówczas, jeżeli zależy nam na rozstrzygnięciu sprawy, jedynym rozwiązaniem jest skierowanie sprawy z powództwa cywilnego do sądu powszechnego. Pamiętajmy jednak, że koszty postępowania są znaczne. Dobrze się zastanówmy, czy warto ponosić kolejne, dla czasami kilkudziesięciu złotych.
Złóż wniosek
Polubowne sądy konsumenckie orzekają zawsze w składzie trzyosobowym. W sądach tych orzekają stali arbitrzy, których wyznaczają organizacje reprezentujące konsumentów i przedsiębiorców. Istnieje także możliwość, aby to konsument dokonał wyboru arbitra z listy, która jest do wglądu w inspekcji handlowej. - Do wszczęcia postępowania niezbędne jest złożenie stosownego wniosku, na podstawie którego przedstawiciel sądu wystąpi do sprzedawcy lub usługodawcy z propozycją polubownego załatwienia sprawy - informuje J. Tudruj.
Składając wniosek o rozpatrzenie sporu nie wpłacamy wpisu sądowego, a jedynie zaliczkę od strony, jeżeli wiąże się to z poniesieniem jakichś wydatków, np. na opłacenie ekspertyzy rzeczoznawcy.
We wniosku powinny się zaleźć informacje o tym co, kiedy i za ile zostało zakupione, kiedy i jakie wady wystąpiły oraz dlaczego nie uwzględniono reklamacji. Do pisma należy dołączyć wszystkie dokumenty mające znaczenie w sprawie. Następnie sąd wysyła pismo do osoby pozwanej. Aby doszło do sprawy, musi ona wyrazić zgodę na wszczęcie postępowania. Jeśli takowa będzie, konsument i pozwany podpisują specjalną umowę, czyli tzw. zapis na sąd polubowny.
Najpierw sąd nakłania strony do zawarcia ugody. Jej zawarcie oznacza, że rezygnują one z części swoich roszczeń. Jeśli do ugody nie dojdzie, sąd przeprowadza dalsze postępowanie. W zależności od potrzeby przesłuchuje świadków, bada dokumenty. Na wniosek stron może powoływać biegłych, którzy oceniają przyczynę powstania wady lub rzeczy. Ostateczne koszty postępowania sądowego określane są w wyroku wydanym przez sąd polubowny.
Bez odwołania
Wyrok sądu polubownego oraz ugoda przed nim zawarta mają moc prawną na równi z wyrokiem sądu powszechnego po nadaniu klauzuli wykonalności przez sąd powszechny. Oznacza to, że może być przymusowo wykonany przez komornika. Jedyną różnicą jest, że postępowanie przed sądem polubownym jest jednoinstancyjne i nie ma odwołania. Jeżeli jednak wyrok jest nie po naszej myśli możemy złożyć skargę do sądu powszechnego. Skargę należy wnieść w terminie miesiąca od dnia doręczenia wyroku. Nie można natomiast wnieść skargi na ugodę zawartą przed tym sądem, ma ona charakter ostateczny. •

Pozostałe informacje

Srebro dla lubelskich terytorialsów

Srebro dla lubelskich terytorialsów

Reprezentacja z 2 Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej została wicemistrzem w biegu na orientację. Mundurowi musieli wykazać się w sprincie, sztafecie czy w odczytywaniu mapy.

Ostatnia chwila na skorzystanie z oferty Restaurant Week
NASZ PATRONAT

Ostatnia chwila na skorzystanie z oferty Restaurant Week

Jeszcze tylko do środy potrwa festiwal Restaurant Week. W tym wydarzeniu na Lubelszczyźnie udział bierze 20 restauracji.

Jerzy Żytkowski (organizator rozgrywek Pod koszami Dziennika Wschodniego): Medal jest najmniej ważny

Jerzy Żytkowski (organizator rozgrywek Pod koszami Dziennika Wschodniego): Medal jest najmniej ważny

Rozmowa z Jerzym Żytkowskim, organizatorem rozgrywek Pod koszami Dziennika Wschodniego im. Andrzeja Wawrzyckiego

Ekologiczne meble z palet na Politechnice Lubelskiej

Ekologiczne meble z palet na Politechnice Lubelskiej

Studenci wydziału Budownictwa i Architektury Politechniki Lubelskiej z okazji Dnia Ziemi budowali ekologiczne ławeczki z palet. Posłużą im one w trakcie przerw.

Umowa podpisana ponad rok temu, a remontu dworca PKP nie widać

Umowa podpisana ponad rok temu, a remontu dworca PKP nie widać

Ponad rok temu Łuków zawarł umowę z kolejową spółką na remont nieczynnego dworca PKP. Od tego czasu nic się nie dzieje. Ale kolej ma już pewien konkret.

Wyprzedzał na przejściu dla pieszych. Był nietrzeźwy
film

Wyprzedzał na przejściu dla pieszych. Był nietrzeźwy

Radzyńska policja zatrzymała nietrzeźwego kierowcę Opla, który wyprzedzał inny pojazd tuż przed przejściem. Oprócz wysokiego mandatu, może długo posiedzieć za kratkami.

Próbowała przemycić półszlachetne kamienie. Miały być ozdobą akwarium

Próbowała przemycić półszlachetne kamienie. Miały być ozdobą akwarium

Podróżna tłumaczyła, że to zwyczajne kamienie ozdobne, które miały wypełnić jej akwarium. W Terespolu udaremniono przemyt 8 kg Czaroitu.

Zawodniczki Cementu-Gryfa Chełm wróciły z mistrzostw Polski z medalami

Zawodniczki Cementu-Gryfa Chełm wróciły z mistrzostw Polski z medalami

Zmagania toczyły się w kategorii U 20 i U 23. Na najwyższym stopniu podium stanęły Alicja Nowosad, Olga Padoshyk i Daniela Tkaczuk. Natomiast wicemistrzyniami kraju zostały Wiktoria Kamela i Marta Gajowniczek

Za nami już kolejny festiwal 3k6!
Wideo
film

Za nami już kolejny festiwal 3k6!

Gracze z całej Polski i nie tylko, w ubiegły weekend zjechali się do Lublina, aby wspólnie rywalizować!

Rodzina w komplecie! Pisklęta wróciły do gniazda sokołów
Wideo
film

Rodzina w komplecie! Pisklęta wróciły do gniazda sokołów

Nadszedł ten dzień, na który czekali wszyscy obserwatorzy ptasiej telenoweli z komina elektrociepłowni Wrotków. Do gniazda wróciły odchowane przez sokolnika pisklęta.

Bitwa o Europę nabiera tempa - czy Mirosław Piotrowski ma szansę  na mandat?
Dzień Wschodzi
film

Bitwa o Europę nabiera tempa - czy Mirosław Piotrowski ma szansę na mandat?

Opadł bitewny kurz walki o samorządy, a na horyzoncie kolejna bitwa. Tym razem o miejsca w parlamencie europejskim. Po przerwie do Brukseli chce wrócić prof. Mirosław Piotrowski. Był już europosłem przez 3 kadencje z poparcia Ligi Polskich Rodzin oraz Prawa i Sprawiedliwości. Tym razem kandyduje z listy Konfederacji. Z jakimi szansami na sukces? Zapraszamy do obejrzenia.

Za nami druga kolejka Piłkarskiej Amatorskiej Branżowej Ligi Orlikowej w Świdniku

Za nami druga kolejka Piłkarskiej Amatorskiej Branżowej Ligi Orlikowej w Świdniku

Zwycięstwa odniosły Ekolodzy Eco-World, Kelnerzy MTS Akapelka i Piekarze Adampol Team

Gnojowica i płonące opony pod domem wójta Dorohuska. Policja ma sprawcę
AKTUALIZACJA

Gnojowica i płonące opony pod domem wójta Dorohuska. Policja ma sprawcę

Wczoraj rolnicy przed domem wójta Dorohuska Wojciecha Sawy wylali gnojówkę i podpalili opony. Był to odwet za rozwiązanie protestu na granicy. Dzisiaj po południu policja poinformowała, że ustaliła sprawcę incydentu. I będzie wnioskować do sądu o jego ukaranie.

Rafał Zwolak: Pogodzimy Zamość, bo moją partią są ludzie
Wybory 2024

Rafał Zwolak: Pogodzimy Zamość, bo moją partią są ludzie

W pierwszej turze wyborów jego przewaga nad urzędującym prezydentem sięgnęła 2854 głosów. W drugiej była jeszcze większa. Różnica wyniosła 6035 głosów. O nocy wyborczej, planach na przyszłość, również kadrowych i jego konkurencie rozmawiamy z Rafałem Zwolakiem, zwycięzcą wyborów prezydenckich w Zamościu.

GIS ostrzega: tej mąki lepiej nie kupuj

GIS ostrzega: tej mąki lepiej nie kupuj

Główny Inspektorat Sanitarny wycofał niektóre partie mąki migdałowej. Wszystko przez nadmiar aflatoksyn

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium