Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

26 marca 2016 r.
20:31

Kylo, brejdak Gela, co pazłotka zbiera. Rośnie słownik lubelskich słówek

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
2 56 A A
Niektórych „lubelskich słówek” nie znajdziemy w słowniku
Niektórych „lubelskich słówek” nie znajdziemy w słowniku

Prawdziwym hitem okazał się pomysł, by internauci zebrali w słownik wszystkie lubelskie słówka, które w innych stronach są nieznane i niezrozumiałe. Jak choćby „brejdak”, „trajtek”, „ciapy” czy „pazłotko”. Lista szybko rośnie

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Gdy padło hasło „piszemy słownik”, od razu posypała się lawina propozycji. Nie mogło zabraknąć słówka „brejdak” oznaczającego brata, ani „brejdaczki”, czyli siostry. Tak, przyjezdni zwykle robią wielkie oczy słysząc o brejdaku. Wytrzeszcz powiększa się, gdy mowa o brejdaku w ciapach, czyli w kapciach. Tudzież, brzmiących u nas nieco archaicznie, pantoflach.

A brejdaczka Gela? Gdzieś jeszcze mawia się „Gelo” na Grzegorza? Który Krzysztof rzuci zwrotem „o tak o”, jeśli nie Kylo z Lublina?

A jak ktoś czasem strzeli sobie prytę - czyli wino z półki najniższej - pamiętajcie: nie dawajcie mu się kajtnąć (nie dawajcie mu się przejechać), bo jeszcze krzywdę zrobi komuś lub sobie. Bez kitu. Serio.

Parówka i cebularz

W słowniku próżno szukać „parówki” w takim znaczeniu, w jakim kupuje się ją w Lublinie. Dla innych to cienka kiełbaska. U nas słówko to oznacza również podłużną bułkę pszenną. Taką, którą kroi się na kromki. Gdzie indziej kroi się bułkę wrocławską.

Czy dużo mamy takich słów?

- Obawiam się, że niewiele - mówi prof. Jerzy Bartmiński, ceniony językoznawca. Dlaczego? - Bo polszczyzna literacka, ta ogólna, kształtowała się na bazie języka centralnej Polski i była to polszczyzna wielkopolska, małopolska, mazowiecka. Lubelska jest bardzo zbliżona do ogólnej i nie ma aż tak wielu specyficznych słów.

Naszym koronnym regionalizmem jest... słowo „cebularz” oznaczające okrągły placek z cebulą i makiem, czyli typowo lubelski przysmak. Z lubelskości cebularza piszący te słowa zdał sobie w pełni sprawę dopiero w nadmorskim Chłapowie. Sprzedawczyni z budki z pieczywem nie miała pojęcia czego chce chłopak (oj, dawno to było) domagający się „cebularza, cebularza, ce-bu-la-rza”. Uświadomiona, że „to taka okrągła bułka z cebulą” zdumiona ekspedientka stwierdziła, że „nieeee, czegoś takiego nie mamy”.

Kluski i pazłotko

Takie zdziwienia są zwykle obopólne. My dziwimy się komuś, a ktoś nam. Ot, choćby swojskie „pazłotko”, czyli cienka folia z metalu, w którą owijane bywają słodycze. Gdzie indziej to po prostu „sreberko”. Świstak w reklamie zawijał właśnie w sreberka. Nie obruszajmy się, gdy ktoś skłamie, że nie jest głodny, gdy zaproponujemy mu rosół z kluskami. Dla niego „kluski” mogą być czymś w kształcie klusek śląskich albo kopytek. A w Lublinie tak się mówi również na makaron.

Gościowi ze stron dalszych warto podać forszmak. Nie tylko ze względu na smak, ale i dlatego, że to nasza potrawa, nie wszędzie znana. Jeśli częstowany forszmakiem gość pochodzi z Wielkopolski, być może odwdzięczy nam się pyrami z gzikiem. Co to są pyry wie chyba każdy, to ziemniaki, a zarazem doskonały przykład regionalizmu zrozumiałego także poza swoją małą ojczyzną i spotykanego w słownikach podobnie jak „baca” pochodzący z Podhala, które do ogólnej polszczyzny wniosło bardzo wiele.

Urodliwy lubelak

Ogólnopolską karierę zrobił też warszawski „słoik”, czyli przyjezdny mieszkaniec przywożący w słoikach żywność ze stron rodzinnych. Co ciekawe, poza stolicą słowo to ma nieco inny wydźwięk, niż w tym mieście.

- Ten słoik dostarczany przez matkę synowi świetnie funkcjonującemu w Warszawie jest znakiem życzliwości matki dla syna, jest też słowem z pozytywną konotacją, a Warszawa wartościuje to z dystansem, uszczypliwie - zauważa prof. Bartmiński.

Skoro już przy stolicy jesteśmy, niewielu żachnie się, gdy ktoś powie, że jest z „Lublyna”. Zwłaszcza ten, kto w „stolycy” mieszka od pokoleń. Ale w Krakowie ten „Lublyn” zabrzmi już dziwnie, podobnie jak nam krakowski nawet w tramwaju linii „dwadzieścia czy”.

- Charakterystyczne dla nas jest i to, że mawia się „kupywać” zamiast kupować - mówi profesor. Bardzo lubi słówko „lubelak”, co oznacza ni mniej ni więcej tylko „lublinianin”. A jeszcze ładniej brzmi mu „urodliwy lubelak”, czyli rodzony lublinianin. O ile „lubelak” w rozmowach jeszcze się pojawia, o tyle „urodliwego” raczej już nie słychać.

Pewne słówka w naturalny sposób odchodzą w niepamięć. A i różnice regionalne się zacierają. - Za to zwiększają się różnice międzypokoleniowe - mówi Bartmiński. I właśnie ta „młodomowa” mocno przyczynia się do zacierania różnic między regionami. - Młodzi bardziej ujednolicają język - wyjaśnia profesor. A starsi mogą tylko ten język gonić, choć czasem, co widać dobrze w telewizji, potrafią gonić aż za bardzo. - I czasem jest to śmieszne - przyznaje profesor. - A czasem żałosne.

Pozostałe informacje

Nowatorskie leczenie migotania przedsionków. Lubelscy lekarze pionierami w kraju
Foto/Wideo
galeria
film

Nowatorskie leczenie migotania przedsionków. Lubelscy lekarze pionierami w kraju

Kardiolodzy ze szpitala przy ul. Jaczewskiego przeprowadzili małoinwazyjną ablację techniką PFA. To pierwsze takie zabiegi w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej.

MKS FunFloor Lublin uciekł spod topora podczas meczu z Piotrcovią [zdjęcia]
galeria

MKS FunFloor Lublin uciekł spod topora podczas meczu z Piotrcovią [zdjęcia]

MKS FunFloor Lublin pokonał MKS Piotrcovia Piotrków Trybunalski 30:27 po bardzo zaciętym spotkaniu.

Bulla papieska z XVIII wieku i prawosławna ikona znalezione na Lubelszczyźnie
galeria

Bulla papieska z XVIII wieku i prawosławna ikona znalezione na Lubelszczyźnie

Wojewódzki konserwator zabytków pochwalił się kolejnymi cennymi znaleziskami z terenów naszego województwa . Jedno z nich należało do papieża, a drugie reprezentuje prawosławnych staroobrzędowców.

1,5 promila i parkowanie na przejściu. Wszystko w drodze na komendę

1,5 promila i parkowanie na przejściu. Wszystko w drodze na komendę

Pod komendę policji w Krasnymstawie przyjechał 49-latek, na którego był nałożony dozór policyjny. Zaparkował na wprost komendy. Na przejściu dla pieszych. Nie był trzeźwy.

Skrzydłowy Motoru wraca do gry

Skrzydłowy Motoru wraca do gry

Jacques Ndiaye będzie mógł pojawić się już na boisku podczas czwartkowego meczu Motoru Lublin z Chrobrym Głogów (godz. 18, na Arenie Lublin). Skrzydłowy z Senegalu, z powodu kontuzji pauzował od ponad miesiąca.

Agresja wśród młodzieży. Jak reagować i jak przeciwdziałać?

Agresja wśród młodzieży. Jak reagować i jak przeciwdziałać?

Stop agresji wśród młodzieży – to temat konferencji poświęconej sposobom zapobiegania sytuacjom konfliktowym w środowisku młodych osób. Spotkanie w piątek, 26 kwietnia, o godzinie 9 w siedzibie Urzędu Miasta Lublin przy ul. Spokojnej 2.

CSK zaprasza na spektakl „Z kapelusza”
28 kwietnia 2024, 18:00

CSK zaprasza na spektakl „Z kapelusza”

W najbliższą niedzielę na scenie Sali Operowej w lubelskim CSK z okazji Międzynarodowego Dnia Tańca odbędzie się przedstawienie „Z kapelusza”.

Gabinety historii naturalnej Lublina. Nowa wystawa w Muzeum Józefa Czechowicza
25 kwietnia 2024, 18:00

Gabinety historii naturalnej Lublina. Nowa wystawa w Muzeum Józefa Czechowicza

Gabinety historii naturalnej Lublina to tytuł wystawy nawiązuje do ducha oświeceniowych gabinetów historii naturalnej i osobliwości przyrody. Otwarcie wystawy odbędzie się 25 kwietnia o godzinie 18 w lubelskim Muzeum Józefa Czechowicza.

Jak zdrowo się starzeć? O tym już w piątek na międzynarodowej konferencji
Patronat Dziennika Wschodniego
26 kwietnia 2024, 9:00

Jak zdrowo się starzeć? O tym już w piątek na międzynarodowej konferencji

Profilaktyka, choroby metaboliczne, rehabilitacja i zdrowe żywienie - takie tematy poruszą specjaliści podczas międzynarodowej konferencji „Healthy Aging”.

Od jutra zmiany w organizacji ruchu na Wallenroda

Od jutra zmiany w organizacji ruchu na Wallenroda

Od czwartku, 25 kwietnia, część ulicy Wallenroda zostanie zamknięta. Wszystko przez rozpoczęcie kolejnego etapu prac remontowych.

Aż 11 niewybuchów w Białej Podlaskiej. Saperzy jeszcze tu wrócą
pilne

Aż 11 niewybuchów w Białej Podlaskiej. Saperzy jeszcze tu wrócą

Przy ulicy Sidorskiej w Białej Podlaskiej znaleziono aż 11 niewybuchów. Saperzy zakończyli dziś pracę o godz. 16.30. Ale powrócą tu w piątek. Wówczas ponownie mieszkańcy będą ewakuowani.

Noc Kultury 2024: Neurony Miasta ożywią Lublin
galeria

Noc Kultury 2024: Neurony Miasta ożywią Lublin

Tegoroczna, 18. już edycja festiwalu Nocy Kultury odbędzie się w nocy z soboty na niedzielę 1 i 2 czerwca. Poznaliśmy program tej imprezy. Będą się na niego składały projekty zgłoszone w otwartym naborze oraz wydarzenia specjalne Warsztatów Kultury.

Marta Wcisło jedynką z Lubelskiego do Europarlamentu. Dwójka dla Krzysztofa Grabczuka

Marta Wcisło jedynką z Lubelskiego do Europarlamentu. Dwójka dla Krzysztofa Grabczuka

Platforma Obywatelska przedstawiła swoich kandydatów do europarlamentu. Wśród nich jest Borys Budka, Dariusz Joński oraz lubelska posłanka, Marta Wcisło.

Bakterie coli w popularnym tatarze

Bakterie coli w popularnym tatarze

Główny Inspektorat Sanitarny wydał ostrzeżenie dotyczące obecności bakterii Escherichia coli w partii tatara wołowego łukowskiej firmy

Kawa. Fakty i mity
WIDEO
film

Kawa. Fakty i mity

Wokół kawy narosło wiele mitów. Z pomocą dietetyka Macieja Pokarowskiego postanowiliśmy sprawdzić co z nich jest prawdą, a co nie.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium