Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

29 stycznia 2017 r.
8:10

Łąki w mieście. "Lublin jeszcze nie jest na to gotowy"

0 22 A A

Są domem dla owadów i ptaków. Pięknie kwitną i pachną. Nie trzeba często kosić ani podlewać. Do tego niewiele kosztują

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Polska może być krajem kwitnącej wiśni - przekonuje prezes warszawskiej Fundacji Łąka. Miejskie sady to najnowszy pomysł braci Podymów. W stolicy powstanie ich sześć, po 25 drzew każdy. A pod drzewami oczywiście wyrośnie łąka. Niewykluczone, że z nasion, które w ramach innego projektu zebrali z pól i przydrożnych rowów bezrobotni z Goniądza na Podlasiu.

Wyrośnie wszędzie

Do Lublina Maciej i Karol przyjechali na zaproszenie pracowni LubDesign Warsztatów Kultury, by podpowiedzieć mieszkańcom Lublina jakie projekty mogą składać w ramach Zielonego Budżetu. Przywieźli gotowe projekty z opisem, uzasadnieniem i kosztorysem. M.in. na budki dla ptaków (150 budek i warsztaty ich składania pod okiem ornitologa to koszt 22 tys. zł), kurs koszenia kosą (w Warszawie to podobno hit) i zakładanie kwietnych łąk w mieście (bracia wyliczyli, że założenie 1 mkw. łąki kosztuje 50 zł, więcej trzeba wydać na tabliczkę informacyjną – 400 zł).

Przekonują, że łąki można tworzyć praktycznie wszędzie: w donicach, na terenach zdegradowanych, czy w miejscach, które ciężko kosić kosiarką. Wystarczy trochę dobrych nasion i pasek ziemi, który wcale nie musi być głęboki. - 15-20 cm powinno wystarczyć. Nam w Jazdowie udało się utworzyć łąkę na glebie grubości 5 cm - chwalą się bracia i pokazują zdjęcia pięknie kwitnącego zagonu.

Mury zostały przebite

Biolog z wykształcenia i aktywista z natury - tak mówi o sobie. Fundację Łąka razem z bratem Karolem zakłada w 2014 r. Chcą, aby Polacy pochylili się i docenili piękno dzikich kwiatów. - Wzorców z zachodu nie brakuje, aż dziw brał, że w Polsce nikt się tym nie zajmował - mówi Maciej Podyma.

Od tego momentu bracia idą jak burza. - Zaczęliśmy od urzędników, bo właśnie tutaj spodziewaliśmy się największego niezrozumienia tematu. Zaprosiliśmy ich na spotkanie, staraliśmy się zarazić tematem - opowiada Podyma. - Dziś poszczególne dzielnice same się do nas zgłaszają.

Pierwsze reakcje? - „A po co łąka? Śmietnik zaraz będzie”. Ale potem, jak ktoś już dotknął i powąchał, to już nie było nikogo, komu by się nie podobało - opowiada Maciej. - Mury zostały przebite. Dziś są pytania tylko o to, czemu tych łąk w mieście tak mało.

W zeszłorocznej edycji budżetu obywatelskiego mieszkańcy Warszawy zdecydowali o przeobrażeniu z trawników w łąki 39 skwerów i fragmentów placów o łącznej powierzchni 3 ha. Projekty łąkowe pojawiły się też w budżetach obywatelskich Słupska, Gorzowa, Zielonej Góry czy Gdańska.

Na lubelskim podwórku

Łąki w mieście marzą się Hannie Pawlikowskiej, Miejskiemu Architektowi Zieleni w Lublinie. Utworzenie terenów porośniętych naturalną dziką roślinnością Pawlikowska zapowiadała już jesienią 2014 roku, gdy objęła tę funkcję w lubelskim ratuszu. Dotąd jednak żadna miejska łąka nie powstała. Dlaczego?
- Nie rezygnujemy z tych planów, ale temat został zawieszony - przyznaje Hanna Pawlikowska. I tłumaczy: - We wszystkie nasze projekty próbujemy włączyć mieszkańców. Już na pierwszych konsultacjach okazało się, że ludzie wcale się na ten temat dobrze nie wypowiadają. Albo wyobrażają sobie pas kwitnącej zieleni przez cały sezon, a tak wcale nie jest. Poza tym, gdy dany teren nie jest koszony, mieszkańcy odbierają to, że miasto jest zaniedbane. Po wykoszeniu łąka też najlepiej nie wygląda. Ludzie wolą tradycyjne trawniki.

Między łąką a równo przystrzyżonym trawnikiem

- Łąka kwietna, która jest koszona raz w roku, kwitnie pięknie i kolorowo, ale tylko do połowy lata. Potem robi się brzydka, a dopóki nie wysieją się nasiona kosić jej nie można. Dlatego w mieście ja jestem entuzjastką trawników ekstensywnych - mówi dr hab. Ewa Trzaskowska, dyrektor Instytutu Architektury Krajobrazu KUL.

To trawniki nienawożone, koszone kilka razy w roku, gdzie obok traw występują dzikie rośliny kwitnące (stokrotki, przetaczniki, koniczyny, lucerny, jastrzębce, brodawniki, dąbrówki), które świetnie sprawdzają się w miejskich warunkach.

W latach 2010-2011 naukowcy z KUL przeprowadzili badania terenowe. Wytypowano 16 miejsc w różnych częściach miasta przy szlakach komunikacyjnych i ulicach. Na badanych trawnikach badacze zidentyfikowali 110 różnych gatunków w dużej części efektywnie kwitnących i odpornych na deptanie. Wystarczyło kosić je rzadziej (4-5 razy w roku) i w odpowiednim czasie, by utworzyły „wielokolorowe wyspy na tle krajobrazu miasta”. Zalet takich miejsc jest więcej.

- Trawy kosi się zanim zaczną pylić, więc nie ma zagrożenia ze strony alergenów - tłumaczy dr hab. Trzaskowska. - Znacznie lepiej dają sobie też radę w okresach suszy. W takich warunkach rośliny zielne wspomagają trawy, które tak szybko nie wysychają.

Sprawa zawisła w próżni

Takie „dzikie trawniki” są w każdym mieście i praktycznie na każdym osiedlu. Z pomysłem na to, by w Lublinie pojawiło się ich więcej w konkretnych miejscach dr hab. Ewa Trzaskowska poszła do lubelskiego Ratusza.

Początkowo wydawało się, że pomysł chwycił. Wyznaczono miejsca na łąkowe polany (m.in. przy trasie W-Z, Krochmalnej, Filaretów, Jana Pawła). Opracowano zasady gdzie dzikie rośliny się pojawić nie powinny (zakręty dróg, miejsca reprezentacyjne, parki historyczne) i gdzie są wskazane (parki naturalistyczne, tereny rekreacyjne, trawniki osiedlowe). Ustalono jak trzymać łąki w ryzach (brzegi muszą być wykoszone, by rośliny nie wykładały się na chodniki, a owady nie przeszkadzały przechodniom). Na planach się jednak skończyło.

- Był pomysł, prelekcja dla pracowników Urzędu Miasta, zostały wyznaczone tereny, po czym sprawa zawisła w próżni - wspomina dr hab. Trzaskowska.

Pomagam, podpowiadam, pokazuję

W to, że mieszkańcom Lublina taka forma miejskiej zieleni nie przypadłaby do gustu, Ewa Trzaskowska nie wierzy.

- W czasie Festiwalu Nauki zrobiliśmy wystawę fotografii takich naturalistycznych miejsc z terenu Lublina. Mnóstwo osób było zachwyconych. Podchodzili i pytali dlaczego nie jest tak w większej ilości miejsc - opowiada. I apeluje: - Pokażmy, że Lublin może być zielony i dziki w tym dobrym tego słowa znaczeniu. Jestem przekonana, że pomysł by chwycił. Ja ze swoim trochę się przebiłam... A każdemu, kto jest tematem zainteresowany pomagam, podpowiadam, pokazuję.

- Temat jest bardzo ciekawy, więc z niego nie rezygnujemy. Myślimy o tym, ale nasze miasto nie jest jeszcze na to gotowe - tłumaczy Miejski Architekt Zieleni. - Potrzeba więcej informacji i szerokiej edukacji.

 

 

Zielony Budżet Obywatelski

Lublin jest pierwszym miastem w Polsce, które wprowadziło Zielony Budżet Obywatelski. Propozycje własnych projektów mieszkańcy mogą składać do końca stycznia. Miejsca do zazielenienia mogą wskazywać zarówno pojedyncze osoby, jak też wspólnoty mieszkaniowe, spółdzielnie i rady dzielnic. Zgłaszać można zarówno tereny miejskie jak i prywatne, byleby były ogólnodostępne. Zgłoszenia możliwe są wyłącznie poprzez internetową stronę zielonybo.lublin.eu. Na pomysły mieszkańców Ratusz zarezerwował 2 mln zł. (drs)

Komentarze 22

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
tom / 31 stycznia 2017 o 12:19
+2
Górki Czechowskie - wielka zielona łąka. Nic nie trzeba robić żeby było pięknie - trochę oddechu w mieście. Zapraszam na zwiedzanie wiosną (chyba że TBV pogoni). W sumie to trzeba zrobić jedno - nie pozwolić ich zabudować czyli pozostawić miejscowy plan zagospodarowania bez zmian.
Avatar
Gość / 2 lutego 2017 o 10:45
+1
Bradzo dobry pomysł!!! jak zrobiłoby się łakę I wyadłoby się na to taka kas ę to wtedy może każdy zielony skwerem nie byłby wykupiony pod następne blokowisko. Drogi jak na razie trzeba wyremontowac te co są... a parking? pełno jest terenow gdzie stoją zgliszcza wcześniejszych zakładów I nikt z tego nic nie robi... a tak tylko smutek łapie jak sie widzi jak kolejny trawnik jest ogrodzony bo powstają nowe mieszkania... Lublin coraz bardziej staje się betonowym miastem I to smuci.
Avatar
Kwieta / 30 stycznia 2017 o 14:48
+1
Użytkownik niezarejestrowany napisał:
W miejscach gdzie są nielegalne przejścia barszcz Sosnowskiego.
Uśmiałam się setnie. Od siebie dodam, że tam, gdzie oszczędne byznesmyny parkują swoje wypasione fury - coś kolczastego, np. kaktusy
Avatar
Gość / 31 stycznia 2017 o 14:35
0
Super pomysł. A nie wszędzie przystrzyżone równiutko trawniczki. Niemiecki ordung
Avatar
Kwiatuch / 30 stycznia 2017 o 11:42
0
Takie typowe łąki kwiatowe przeznaczone do miasta zakłada się z mieszanek bez traw z samych roślin kwitnących. Kwitnących kolorowo więc owadopylnych aby przenieśc pyłek potrzebny jest owad. Żeby załapać się na alergię trzeba być w bezpośreniej bliskości takiej łąki podczas wiatru lub się w niej położyć.
Avatar
Gość / 30 stycznia 2017 o 00:32
0
warszawa-łąka wielokwiatowa ***s://fundacjalaka.wordpress.com/laki-w-miescie/#jp-carousel-350
Avatar
Gość / 30 stycznia 2017 o 00:27
0
***3.bp.blogspot.com/-t3jolbnaes8/thd3qimv7ai/aaaaaaaaaja/f5ksj49zzhs/s640/4993026976_70d297c809_z%2bcopy.jpg
Avatar
Gość / 29 stycznia 2017 o 21:15
0
Bardzo dobry pomysł tyle że Ratuszowe wolą żreć ze żłoba a nie POpasać na łące ,dlatego pomysł w Lublinie nie wypali
Avatar
Gość / 29 stycznia 2017 o 12:37
0
A to nie będzie szkodziło tym co maja jakieś wady genetyczne czy inne schorzenia, np.uczulenia na pyłki kwiatowe?. Ideą ładnych trawników było częste koszenie aby nie dopuszczać właśnie do kwitnienia a co za tym idzie pylenia.
Avatar
Gość / 29 stycznia 2017 o 11:20
0
można też kozy paść, biedni przybysze z np. Syrii dopilnowali by te biedne zwierzatka
Avatar
Gość / 2 lutego 2017 o 10:45
+1
Bradzo dobry pomysł!!! jak zrobiłoby się łakę I wyadłoby się na to taka kas ę to wtedy może każdy zielony skwerem nie byłby wykupiony pod następne blokowisko. Drogi jak na razie trzeba wyremontowac te co są... a parking? pełno jest terenow gdzie stoją zgliszcza wcześniejszych zakładów I nikt z tego nic nie robi... a tak tylko smutek łapie jak sie widzi jak kolejny trawnik jest ogrodzony bo powstają nowe mieszkania... Lublin coraz bardziej staje się betonowym miastem I to smuci.
Avatar
Gość / 1 lutego 2017 o 13:38
-3
A wypad z tym badziewiem. Nam tu potrzeba dróg, parkingów, a nie jakiś chasczowisk. Moze jeszcze krowy będa paśc?
Avatar
Gość / 31 stycznia 2017 o 14:35
0
Super pomysł. A nie wszędzie przystrzyżone równiutko trawniczki. Niemiecki ordung
Avatar
tom / 31 stycznia 2017 o 12:19
+2
Górki Czechowskie - wielka zielona łąka. Nic nie trzeba robić żeby było pięknie - trochę oddechu w mieście. Zapraszam na zwiedzanie wiosną (chyba że TBV pogoni). W sumie to trzeba zrobić jedno - nie pozwolić ich zabudować czyli pozostawić miejscowy plan zagospodarowania bez zmian.
Avatar
Gość / 31 stycznia 2017 o 11:58
-3
Za komuny takie " łąki " już były . Trudno było coś z za tych niekoszonych chwaściorów zobaczyć , szczegółnie na skrzyżowaniach . Ale widocznie taka zmiana i powrót do PRL-u nas czeka.
Avatar
Kwieta / 30 stycznia 2017 o 14:48
+1
Użytkownik niezarejestrowany napisał:
W miejscach gdzie są nielegalne przejścia barszcz Sosnowskiego.
Uśmiałam się setnie. Od siebie dodam, że tam, gdzie oszczędne byznesmyny parkują swoje wypasione fury - coś kolczastego, np. kaktusy
Avatar
Kwiatuch / 30 stycznia 2017 o 11:42
0
Takie typowe łąki kwiatowe przeznaczone do miasta zakłada się z mieszanek bez traw z samych roślin kwitnących. Kwitnących kolorowo więc owadopylnych aby przenieśc pyłek potrzebny jest owad. Żeby załapać się na alergię trzeba być w bezpośreniej bliskości takiej łąki podczas wiatru lub się w niej położyć.
Avatar
Gość / 30 stycznia 2017 o 00:32
0
warszawa-łąka wielokwiatowa ***s://fundacjalaka.wordpress.com/laki-w-miescie/#jp-carousel-350
Avatar
Gość / 30 stycznia 2017 o 00:27
0
***3.bp.blogspot.com/-t3jolbnaes8/thd3qimv7ai/aaaaaaaaaja/f5ksj49zzhs/s640/4993026976_70d297c809_z%2bcopy.jpg
Avatar
Gość / 29 stycznia 2017 o 21:15
0
Bardzo dobry pomysł tyle że Ratuszowe wolą żreć ze żłoba a nie POpasać na łące ,dlatego pomysł w Lublinie nie wypali
Zobacz wszystkie komentarze 22

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

W Lublinie powstaje 5 nowych kościołów. Niektóre przyciągają uwagę swoim wyglądem
galeria

W Lublinie powstaje 5 nowych kościołów. Niektóre przyciągają uwagę swoim wyglądem 0 4

Miedziana blacha na wieżach kościoła budowanego nieopodal ul. Nadbystrzyckiej przykuwa uwagę internautów. To jedna z pięciu budowanych obecnie świątyń w mieście.

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 10 grudnia 2019 r.

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 10 grudnia 2019 r. 0 1

26. Mecz Słodkich Serc zakończony remisem [zdjęcia]
galeria

26. Mecz Słodkich Serc zakończony remisem [zdjęcia] 0 0

W poniedziałek został rozegrany 26. Mecz Słodkich Serc. Tym razem koszykarze Startu Lublin zmierzyli się z drużyną złożoną ze sportowców reprezentujących inne lubelskie kluby. Tradycyjnie biletem wstępu były słodycze.

Nie chcą myśliwych na swoich działkach. 30 wniosków w woj. lubelskim

Nie chcą myśliwych na swoich działkach. 30 wniosków w woj. lubelskim 111 14

28 osób prywatnych i dwie osoby prawne, czyli firmy, fundacje lub stowarzyszenia złożyły wnioski o wyłączenie swoich terenów z obwodu łowieckiego, po to by myśliwi nie mogli na ich ziemiach nie tylko polować, ale też budować i użytkować ambon myśliwskich, dokarmiać zwierząt na nęciskach czy nawet wjeżdżać samochodami.

Szpital w Radzyniu Podlaskim ma swój rezonans

Szpital w Radzyniu Podlaskim ma swój rezonans 0 1

Szpital w Radzyniu Podlaskim otworzył pracownię rezonansu magnetycznego. Sprzęt warty blisko 5 mln zł będzie służył głównie pacjentom oddziału neurologicznego i ortopedycznego.

Lublin: Tłumy pacjentów w walce o numerek do lekarza. "Takie kolejki nie są dla chorych ludzi, a niestety zdrowi tu nie stoją"
Alarm 24

Lublin: Tłumy pacjentów w walce o numerek do lekarza. "Takie kolejki nie są dla chorych ludzi, a niestety zdrowi tu nie stoją" 479 28

– Czekam już ponad cztery godziny. Takie kolejki nie są dla chorych ludzi, a niestety zdrowi tu nie stoją – skarżyła się nam jedna z pacjentek, która chciała się w poniedziałek zapisać do diabetologa w Instytucie Medycyny Wsi w Lublinie.

Mieszkańcy i turyści go polubili. Ale Sztukmistrz zniknie znad ulicy Grodzkiej w Lublinie

Mieszkańcy i turyści go polubili. Ale Sztukmistrz zniknie znad ulicy Grodzkiej w Lublinie 47 6

Balansująca nad staromiejską ul. Grodzką rzeźba „Sztukmistrz z Lublina” zostanie zdjęta przez ich autora i zarazem właściciela, bo miasto ostatecznie nie zdecydowało się na jej odkupienie. Jak długo będzie można ją oglądać?

Siedliszcze: Chciał ominąć sarnę. Młody kierowca wylądował samochodem w rowie

Siedliszcze: Chciał ominąć sarnę. Młody kierowca wylądował samochodem w rowie 0 3

Do groźnie wyglądającego zdarzenia drogowego doszło wczoraj na terenie gminy Siedliszcze.

W tej gminie w Lubelskiem prawie wszyscy głosują na PiS. Przyjechał premier Morawiecki, sala pękała w szwach
Zdjęcia
galeria

W tej gminie w Lubelskiem prawie wszyscy głosują na PiS. Przyjechał premier Morawiecki, sala pękała w szwach 123 33

Premier Mateusz Morawiecki odwiedził w poniedziałek województwo lubelskie. Szef rządu gościł w Janowie Lubelskim i Godziszowie.

Aparat RTG wykrył coś dziwnego w kołach. Podejrzenia się potwierdziły
galeria

Aparat RTG wykrył coś dziwnego w kołach. Podejrzenia się potwierdziły 5 0

Ponad 61 kg bursztynu w kołach wjeżdżającego do Polski fiata znaleźli funkcjonariusze z Oddziału Celnego Drogowego w Dorohusku. W wykryciu kontrabandy pomógł im aparat RTG.

Świdnik z podobnym problemem jak Warszawa czy Lublin. "Musimy go rozwiązać w ten sam sposób"

Świdnik z podobnym problemem jak Warszawa czy Lublin. "Musimy go rozwiązać w ten sam sposób" 5 18

25 złotych miesięcznie od osoby – tyle od nowego roku zapłacą mieszkańcy Świdnika, którzy segregują śmieci. Dla tych, którzy tego nie robią stawka będzie podwójna. Tak w poniedziałek zdecydowała Rada Miasta Świdnik, obniżając tym samym stawkę „podwyższonej opłaty” z zaproponowanych przez burmistrza 75 zł na 50 zł.

Policyjna kontrola w Jaszczowie. Kierowca liczył, że uda się uciec

Policyjna kontrola w Jaszczowie. Kierowca liczył, że uda się uciec 0 1

W Jaszczowie policjanci z łęczyńskiej drogówki dali sygnał do zatrzymania kierującemu volvo. Mężczyzna na widok radiowozu zaczął jednak gwałtownie przyspieszać.

Słodków Trzeci: Peugeot zatrzymał się w rowie

Słodków Trzeci: Peugeot zatrzymał się w rowie 0 0

Kierująca peugeotem straciła panowanie nad pojazdem, zjechała na pobocze, uderzyła w drzewo a następnie samochód zatrzymał się w przydrożnym rowie.

Tak będą wyglądać nowe pociągi dla województwa lubelskiego. Na jakich trasach będą kursować?

Tak będą wyglądać nowe pociągi dla województwa lubelskiego. Na jakich trasach będą kursować? 50 22

Co najmniej osiem klimatyzowanych pociągów elektrycznych kupi samorząd województwa lubelskiego, który w poniedziałek podpisał umowę z ich producentem. Przez rok będzie mógł jeszcze zwiększyć kontrakt o jeden lub dwa dodatkowe pojazdy. Producent namawia go, by dodatkowe pociągi miały napęd hybrydowy.

Ukraiński folk w klubie Graffiti. Koncert Odyn v Kanoe
11 grudnia 2019, 20:00

Ukraiński folk w klubie Graffiti. Koncert Odyn v Kanoe 0 2

11 grudnia o godz. 20 w Klubie Graffiti (al. Piłsudskiego 13) odbędzie się koncert ukraińskiej formacji folkowej Odyn v Kanoe.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Uwaga czytelniku!

Informujemy, że w dniu 25 maja 2018 r. na terenie całej Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, wejdzie w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy Ci przekazać kilka informacji na temat zasad przetwarzania Twoich danych osobowych przez administratora portalu www.dziennikwschodni.pl – spółkę Corner Media sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie.

Bardzo prosimy, zapoznaj się z tymi informacjami uważnie, są to bowiem sprawy bardzo istotne. Jeśli jesteś osobą małoletnią poniżej 16. roku życia, koniecznie przekaż tą wiadomość swoim opiekunom, którzy następnie powinni wytłumaczyć Ci, o co w niej chodzi i dlaczego się do Ciebie zwracamy.

Czym jest RODO?

RODO to potoczna nazwa Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE. W Polsce będzie ono obowiązywało od 25 maja 2018 r. Akt ten wprowadza nowy standard ochrony danych osobowych, nakładając na podmioty przetwarzające te dane (administratorów danych) szereg obowiązków, w tym obowiązek poinformowania Ciebie o sposobie przetwarzania Twoich danych, celach w jakich Twoje dane są przetwarzane oraz o uprawnieniach przysługujących Ci w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez administratora danych.

Administrator danych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Corner Media Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Lublinie, ul. Krakowskie Przedmieście 54, 20-002 Lublin, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego przez Sąd Rejonowy Lublin – Wschód z siedzibą w Świdniku, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, za numerem KRS 0000507517, NIP 7123286919, kapitał zakładowy – 50.000,00. PLN

Możesz się z nami skontaktować zarówno pod adresem:
Corner Media Spółka z o.o.
ul. Krakowskie Przedmieście 54
20-002 Lublinie

jak i mailowo: online@dziennikwschodni.pl

oraz telefonicznie: 81 46-26-800

Rodzaj przetwarzanych danych osobowych

Przetwarzamy dane osobowe podane przez Ciebie podczas procesu rejestracji konta na portalu www.dziennikwschodni.pl, a także dane, które są zbierane podczas korzystania przez Ciebie z tego portalu. Chodzi o dane zbierane i zapisywane w plikach cookies. Więcej na temat plików cookies przeczytasz w naszej polityce prywatności.

Pamiętaj, rejestracja konta na portalu www.dziennikwschodni.pl nie jest obowiązkowa. Nie masz także obowiązku podawania nam swoich prawdziwych danych podczas procesu rejestracji, jak również nie musisz podawać nam wszystkich danych, o które pytamy. Może się jednak zdarzyć tak, że nie posiadając Twoich wszystkich danych albo nie posiadając Twoich prawdziwych danych, nie będziemy w stanie świadczyć Ci wszystkich usług, które oferujemy oraz wywiązać się z wszystkich obowiązków określonych w regulaminie portalu dziennikwschodni.pl (np. zapewnić Ci odpowiedniego bezpieczeństwa w zakresie odzyskania danych dostępowych do konta).

Cel przetwarzania danych osobowych

Głównym celem przetwarzania przez nas Twoich danych jest zapewnienie Ci pełnej funkcjonalności działania serwisu dziennikwschodni.pl, dostępu do usług świadczonych przez nas w ramach tego serwisu, zapewniania Ci bezpieczeństwa podczas korzystania z serwisu (np. w przypadku prób nadużyć) oraz wywiązanie się przez nas z obowiązków umownych wynikających z regulaminu portalu Dziennikwschodni.pl.

Dodatkowy cel przetwarzania danych osobowych to tzw. marketing własny, tj. przetwarzanie danych wyłącznie na nasze wewnętrzne potrzeby w celach analitycznych, badawczych, statystycznych, w szczególności poprzez dążenie do jak najpełniejszego dostosowania treści wyświetlanych na naszych stronach do Twoich preferencji i zainteresowań.

Ponadto, o ile wyrazisz na to zgodę, będziemy mogli przetwarzać Twoje dane osobowe w celach marketingowych (marketing zewnętrzny), w tym przekazywać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym – agencjom reklamowym i naszym partnerom handlowym. Pamiętaj, że zgoda na przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych jest całkowicie dobrowolna i możesz ją w każdej chwili wycofać.

Pamiętaj także, że jeżeli jesteś osobą małoletnią, która nie ukończyła 16. roku życia, przesyłanie informacji w celach marketingowych może nastąpić wyłącznie po wyrażeniu zgody przez Twojego rodzica lub opiekuna.

Podstawy prawne przetwarzania danych

Twoje dane osobowe mogą być przetwarzane wyłącznie zgodnie z określonymi w obecnie obowiązujących przepisach podstawami prawnymi. W zależności od celu przetwarzania danych możemy wyróżnić trzy główne podstawy prawne przetwarzania danych.

Pierwszą podstawą przetwarzania danych jest niezbędność do wykonania umów o świadczenie usług. Mamy z nią do czynienia wtedy, gdy przetwarzanie danych jest niezbędne w celu zapewnienia Ci sprawnego, bezpiecznego korzystania z naszego serwisu wraz z jego wszystkimi funkcjonalnościami. Umowy o świadczenie usług to regulaminy, w tym regulamin portalu dziennikwschodni.pl, który akceptujesz decydując się na korzystanie z naszego serwisu.

Drugą podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora danych. Mamy z nim do czynienia w przypadku prowadzenia pomiarów statystycznych oraz działań z zakresu marketingu własnego przez administratora danych.

Wreszcie, trzecią przesłanką przetwarzania danych jest Twoja dobrowolna i świadoma zgoda. Na jej podstawie Twoje dane mogą być wykorzystywane w celach marketingowych, a także w celu profilowania.

Pamiętaj, zgody udzielasz w pełni dobrowolnie. Masz także prawo do cofnięcia udzielonej zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie będzie miało jednak wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

Podmioty, którym możemy przekazywać dane

Co do zasady Twoje dane osobowe będą przez nas wykorzystywane wyłącznie na nasz własny użytek.

W pewnych sytuacjach możemy jednak przekazać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym: – naszym partnerom handlowym, podwykonawcom oferowanych przez nas usług, agencjom marketingowym.

Dodatkowo, w przypadkach ściśle określonych w przepisach prawa, będziemy zobligowani przekazać Twoje dane podmiotom uprawnionym do ich uzyskania na podstawie obecnie obowiązujących przepisów prawa (np. policji czy prokuraturze), pod warunkiem oczywiście, iż wystąpią do nas z takim żądaniem, powołując się na określoną podstawę prawną.

Okres przechowywania danych

Twoje dane osobowe będą przechowywane tak długo, jak będzie to niezbędne do zapewnienia Ci dostępu do usług oferowanych przez serwis www.dziennikwchodni.pl Oczywiście, możesz w każdym czasie złożyć wniosek o zaprzestanie przetwarzania swoich danych osobowych, ich zmianę lub usunięcie.

Informacje o prawach przysługujących osobie, której dane dotyczą

Musisz wiedzieć, że niezależnie od tego, na jakiej podstawie przetwarzamy Twoje dane, masz zawsze prawo dostępu do nich oraz ich poprawiania. Możesz również w każdym momencie żądać ich usunięcia lub cofnąć albo ograniczyć wcześniej udzieloną zgodę na przetwarzanie danych osobowych, przy czym wycofanie danej zgody nie wpływa na administratora danych do przetwarzania danych w celu określonym w danej zgodzie do chwili jej wycofania.

Masz również prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych.

Możesz też zażądać od administratora danych osobowych przeniesienia Twoich danych lub uzyskania kopii Twoich danych, z tym jednak zastrzeżeniem, że prawo to nie może wpływać niekorzystnie na prawa i wolności innych osób. Administrator danych będzie realizował Twoje żądania w zakresie posiadanych możliwości technicznych.

Informacje o prawie do wniesienia skargi

Organem nadzorczym nad administratorem danych osobowych jest Generalny Inspektor Danych Osobowych, do którego masz prawo wnieść skargę za każdym razem, gdy Twoje dane będą przetwarzane w sposób w Twojej ocenie nieprawidłowy.

Informacje o tym, czy podanie danych jest wymogiem ustawowym lub umownym, czy jesteś zobowiązany do ich podania

Nie jesteś zobowiązany do podawania nam swoich danych osobowych ani wyrażania zgody na ich przetwarzanie, z tym jednak zastrzeżeniem, że ich podanie może okazać się niezbędne dla korzystania z określonych funkcjonalności serwisu.

Jest także możliwe, że jeśli nie wyrazisz zgody na przetwarzanie danych osobowych lub cofniesz wcześniej udzieloną zgodę, nie będziemy mogli zapewnić Ci dostępu do niektórych oferowanych przez nas usług, przy czym zawsze w takim wypadku zostaniesz o tym poinformowany.

Informacje o profilowaniu

Czym jest profilowanie? To zbieranie wszelkich informacji, które pozwalają bezpośrednio lub pośrednio zidentyfikować osobę, która jest poddawana profilowaniu. Profilowanie odbywa się najczęściej przy użyciu systemów informatycznych, w sposób zautomatyzowany, za pomocą specjalnych algorytmów uwzględniających określone wcześniej kryteria. Wyniki profilowania mogą być wykorzystywane m.in. do celów marketingowych, np. w celu spersonalizowania reklamy kierowanej do danego użytkownika lub przygotowania oferty uwzględniającej jego potrzeby lub preferencje.

Oświadczamy, że na chwilę obecną nie profilujemy Twoich danych. Jeśli jednak zaczniemy, zostaniesz o tym uprzednio poinformowany i będziesz miał prawo nie wyrazić na to zgody.

Bardzo prosimy o uważne zapoznanie się z powyższymi informacjami. Gdy już to zrobisz, kliknij przycisk Zapoznałem się z informacją. Przejdź do serwisu.

Rozumiem

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.