Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

30 kwietnia 2016 r.
18:31

"U nas są tylko ładne nazwy nowych osiedli. Ale nie ma to nic wspólnego z rzeczywistością"

2 26 A A
Wojciech Januszczyk
Wojciech Januszczyk

- Lubelscy deweloperzy nadal nie rozumieją, że ładny widok z okna też kosztuje. U nas są tylko ładne nazwy nowych osiedli na bilbordach, typu „Zielona ostoja” czy „Parkowe wzgórze”. Ale nie ma to nic wspólnego z rzeczywistością - mówi architekt krajobrazu Wojciech Januszczyk

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Rozmowa z Wojciechem Januszczykiem, architektem krajobrazu z pracowni Garden Concept w Lublinie

- Ładnie, prawda? Ludzie przychodzą i robią sobie tutaj zdjęcia. Co 15 minut jakiś dzieciak ląduje na murku i pozuje.

• Ile jest tych tulipanów?

- Około 3,5 tysiąca. W czterech pastelowych kolorach, które dobieraliśmy tak, by pasowały do elewacji budynku. Zaprosiłem cię tu, by pokazać dobry przykład tego, co można zrobić z zielenią w przestrzeni publicznej.

• Ciężko było przekonać dyrekcję Sądu Rejonowego do takiego rozwiązania?

- Mieliśmy zlecenie na uporządkowanie parkingu z tyłu budynku. Trzeba tam było wyciąć stare drzewa, usunąć ich zniszczony system korzeniowy i zrobić nowe nasadzenia. Teraz jest tu więcej drzew. Zdecydowaliśmy się na lipy formowane w kształt palmety.
To nowatorskie rozwiązanie zyskało poparcie dyrekcji sądu. Dzięki temu rosną tylko w jedną stronę i mogą pod nimi parkować samochody. Tak uformowane drzewa nie zanieczyszczają spadzią mszyc masek aut. Dlatego to znakomite rozwiązanie w mieście. Tak formowane lipy i graby sprowadziliśmy z zagranicy, w Polsce jeszcze nie można ich kupić. Zauważ też, że przy pniach nie ma żadnych palików. Drzewa są obsadzone na pasach pod ziemią. A obok mamy strzyżone bukszpany i barwinek w kilku kolorach. Jeszcze dwa sezony i naprawdę będzie pięknie.

• Wracając do tulipanów...

- Gdy robiliśmy tył, pomyśleliśmy, że warto zagospodarować też front tego budynku. Panował tu chaos, który kompletnie nie pasował do statusu tego miejsca. Na własny koszt zrobiliśmy koncepcję i poszedłem z nim do dyrekcji. Zaproponowałem bukszpany, barwinek i te tulipany. Ważne, by tak dobrać kolory, by podkreślić rangę budynku. Trafiliśmy na podatny grunt i dziś tulipany zachwycają mieszkańców miasta. Teraz marzą mi się takie przestrzenie w innych częściach Krakowskiego Przedmieścia.

• Czemu akurat tulipany?

- Przyznam, że cztery lata szukałem reprezentacyjnego miejsca przy Krakowskim Przedmieściu, by pokazać coś innego niż to, do czego jesteśmy przyzwyczajeni i przyzwyczajani. W tym roku chcę zaproponować dyrekcji sądu kolejne nasadzenia, też roślin cebulowych. Chciałbym wrócić do starych tradycji upiększania przestrzeni publicznych kwiatami. Poza tym cebule są tanie. Tulipan w hurcie kosztuje 70-80 gr.

• Ile sezonów wytrzyma?

- 2-3, ale trzeba je uzupełniać, bo z każdym sezonem cebulki słabną.

• Zdarza ci się sadzić tuje?

- Tuje są dobre do żywopłotów ogrodowych, ale nie to jest roślina do przestrzeni publicznej! To błąd, który popełnia wielu projektantów: przenoszenie z ogrodów do przestrzeni miejskich roślin, które ani się tu nie nadają, ani nie komponują. Tuje można zastąpić innymi roślinami, ale ze względu na to, że tuje szybko rosną i tworzą zwarty żywopłot to „zatujowaliśmy” całą Polskę. Dziś tuja to synonim złego smaku.

• Co jest modne dziś?

- Na zachodzie odchodzi się dziś od nurtu eko, tak modnego przez kilka ostatnich lat, gdy sadziło się rośliny typowe dla danego terenu i niewymagające pielęgnacji, jak np. trawy. Teraz sadzi się np. warzywa ozdobne uzupełnione bylinami.

• A w Lublinie wciąż królują rachityczne drzewka… Jak te przy ul. Kołłątaja gdzie właśnie jesteśmy.

- W mieście nie wolno sadzić małych drzew! Centrum to nie jest miejsce, gdzie drzewa mają dorastać. Można sobie na to pozwolić na nowym osiedlu, ale nie w Śródmieściu! A te badyle na Kołłątaja mają być wymienione. Z tego co wiem, to właśnie na palmety.

• Skoro przy drzewach jesteśmy: jak się skończyła historia z jesionem, którego tak zajadle broniłeś przed wycięciem na sąsiedniej posesji?

- Jesion został wycięty. Podzielił los wielu innych drzew wycinanych bez potrzeby w Lublinie. Inwestor odwołał się do SKO od decyzji konserwatora zabytków, który się na wycinkę nie zgodził. I Samorządowe Kolegium Odwoławcze nakazało konserwatorowi wydać zgodę. Robiłem wszystko, by do tego nie doszło, ale się nie udało. Na koniec jeszcze sąd kazał mi zapłacić 500 zł grzywny za zakłócanie porządku. Powinienem był się odwoływać, ale jak sobie przeliczyłem te pieniądze na czas i energię życiową, to stwierdziłem, że nie ma sensu się szarpać. Zapłaciłem.

• Jak oceniasz zieleń w naszym mieście?

- Najlepszym symbolem tego, że w Lublinie jeszcze trzeba mocno popracować nad zielenią, są te donice przed ratuszem. Albo te 3-4 krzaczki na krzyż na rabatkach ze żwirku na Al. Racławickich. Panowie z kosiarkami wykosili co się da, błoto pośniegowe też zrobiło swoje i w efekcie z ziemi wystają pojedyncze rachityczne „krzaki”. Dawno bym to wyrwał i wyrzucił.

Nie mówiąc już o planach zabudowy górek czechowskich - zielonych płuc Lublina. To taka nasza Puszcza Białowieska, a i tak walec po niej przejedzie, mimo że był to teren przeznaczony na parki i rekreację.

Nie może być tak, że jeśli na szali kładzie się inwestycję i drzewo - zawsze przegrywa to drugie, bo za chwilę obudzimy się w betonowej pustyni. Ale za to pięknie zainwestowanej. Kłania się tu nam wszystkim idea zrównoważonego rozwoju.

Moim zdaniem największy problem tego miasta to właśnie wycinka drzew. Choć, trzeba przyznać, nie jest to wina jedynie urzędników. Bo owszem, często zbyt pochopnie wydają decyzje o wycince, ale robią to przecież na czyjś wniosek - inwestora lub właściciela posesji. Ludzie wciąż nie mają świadomości co tracą. A lubelscy deweloperzy nadal nie rozumieją, że ładny widok z okna też kosztuje. U nas są tylko ładne nazwy nowych osiedli na bilbordach, typu „Zielona ostoja” czy „Parkowe wzgórze”. Ale nie ma to nic wspólnego z rzeczywistością. 

Skomentuj i udostępnij na Facebooku

Komentarze 26

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 1 maja 2016 r. o 14:00
+1
Za przeklętej komuny parki dworskie były kojarzone z dziedzicem, czyli czymś co należy zniszczyć. Cięto więc legalnie i nielegalnie zieleń podworską. Ta mentalność pozostała w potomkach chamokomuny. Dlatego mamy to, co mamy.
Avatar
Gość / 1 maja 2016 r. o 12:48
+1
To straszne - jakiś imbecyl pozwolił wyciąć przepiękny stary jesion przy ul. Orkana, obok garaży osiedla nad wąwozem żeby postawić tam koszmarny billboard / to prawda że Lublin w większości opanowali wieśniacy - ponoć 65% mieszkańców/
Avatar
Gość / 17 maja 2016 r. o 10:41
0
Zabijamy wszelkie życie wokoło - byle by NAM było „wygodnie” i „po drodze”. Oto mentalność człowieka. Tak, owszem, bywa że i nadmierna populacja zwierząt potrafi zdewastować (czy zdewastować? może prędzej zmienić - z reguły ku własnej zgubie) środowisko - ale my pono czymś się od zwierząt różnimy - one czynią to nieświadomie. My zaś potrafimy ZNAKOMICIE - TYLKO NISZCZYĆ i ZABIJAĆ. O, to potrafimy perfekcyjnie. A nie potrafimy – gorzej: NIE CHCEMY przewidzieć, że bezmyślną dewastacją środowiska – także tego tu, obok naszych domów - szykujemy sobie tylko zgubę... Czym zatem różnimy się od zwierząt? Bo te drogi, budowle, betony i asfalty - i cała ta techniczna cywilizacja, którą w zadufaniu i głupocie tak się szczycimy, to znikomy akapicik jeno na dotychczasowych miliardoletnich kartach historii życia... a biorąc pod uwagę działalność człowieka - zapewne malutkim akapitem pozostanie. Człowiek, niby rozumna istota - w swojej masie, zagłuszającej wszelkie iskierki rozumu, jest jednak wyjątkowo TĘPY... i absolutnie odporny na nauki, doświadczenia płynące z własnej przeszłości czy tego, co dowiedzieli się o świecie nieliczni, nieco mądrzejsi... dalej do niego nie dociera, że istniejemy JEDYNIE dzięki tej bardzo nielicznej grupce ludzi rozumnych, którzy - niczym pływak we wzburzonej wodzie - walczą ze wszystkich sił, aby tą iskierkę podać dalej, na chwileczkę wynurzając się spod tępej masy... Obawiam się, że próżne są ich wysiłki.
Zabijamy wszelkie życie wokoło - byle by NAM było „wygodnie” i „po drodze”. Oto mentalność człowieka. Tak, owszem, bywa że i nadmierna populacja zwierząt potrafi zdewastować (czy zdewastować? może prędzej zmienić - z reguły ku własnej zgubie) środowisko - ale my pono czymś się od zwierząt różnimy - one czynią to nieświadomie. My zaś potrafimy ZNAKOMICIE - TYLKO NISZCZYĆ i ZABIJAĆ. O, to potrafimy perfekcyjnie. A nie potrafimy – gorzej: NIE CHCEMY przewidzieć, że bezmyślną dewastacją środowiska – także tego tu, obok naszych domów - szykujemy ... rozwiń
Avatar
karolina / 4 maja 2016 r. o 20:28
0

100% prawda! Zadnego projekty sam nie wykonal wyslugujac sie biurem projektowym i stydentami! I do tego to parcie na szklo.

Xxx chyba śledzisz Pana Wojciecha 24h/24h od dobrych kilku lat, skoro tak śmiałe wygłaszasz opinie.... Nie masz odwagi się nawet podpisac z imienia i nazwiska tylko hejtujesz anonimowo, gratuluje Ci odwagi i poziomu.....

A propo parcia na szkło, to bardzo dobrze że jest choć jedna osoba która aktywnie próbuje szerzyć wśród społeczeństwa fajne idee i dobre podejście do planowania przestrzennego i wszystkiego co się mieści pod pojęciem architektura krajobrazu.

Bez takich osób cała teoria pozostałaby na salach konferencyjnych i salach wykładowych uczelni. A przecież chodzi o to aby to stosować w praktyce!!!!! A niestety bardzo mało osób z tytułem mgr inż arch kraj. wykonuje swoją pracę rzetelnie....

Tak więc, bądźmy dumni i cieszmy się że mamy takiego Pana Januszczyk u siebie w Lublinie. I nie hejtujmy skoro sami nie mamy nic mądrzejszego do powiedzenia albo nie mamy odwagi zabrać głosu publicznie.

Xxx chyba śledzisz Pana Wojciecha 24h/24h od dobrych kilku lat, skoro tak śmiałe wygłaszasz opinie.... Nie masz odwagi się nawet podpisac z imienia i nazwiska tylko hejtujesz anonimowo, gratuluje Ci odwagi i poziomu.....

A propo parcia na szkło, to bardzo dobrze że jest choć jedna osoba która aktywnie próbuje szerzyć wśród społeczeństwa fajne idee i dobre podejście do planowania przestrzennego i wszystkiego co się mieści pod pojęciem architektura krajobrazu.

Bez takich osób cała teoria pozostałaby na salach ... rozwiń

Avatar
Xxx / 4 maja 2016 r. o 17:29
0
100% prawda! Zadnego projekty sam nie wykonal wyslugujac sie biurem projektowym i stydentami! I do tego to parcie na szklo.
Avatar
Xxx / 4 maja 2016 r. o 17:28
0

Januszczyk to nie fachowiec. Jeśli gada mądrze to pewnie ktoś mu radził albo ściąga od studentów...jak wszystko zresztą.

Avatar
Gość / 3 maja 2016 r. o 19:42
0
palmety to też gówno nie drzewa, ni pies nic zając, Pan udaje że ma poczucie piękna i poszanowanie przyrody a proponuje takie cos
Avatar
Gość / 3 maja 2016 r. o 19:40
0
tak wies tańczy śpiewa, opanowali wszystkie miasta w regionie, kultura i mentalnośc wiejska to wyciąć wszystko , zabetonować, zabrukować, zobaczcie wiejskie cmentarze-golizna bez krzewów i drzew bo na drzewach siadaja ptaki i paskudzą, prymitywne poczucie estetyki i piękna, w domach dywany pod folią i chodzenie na bosaka w smierdzących skarpetach a na parapetach storczyki bo na bogato- spsiała nam Polska całkowicie jak lud doszlusował i udaje mieszczuchów
Avatar
Gość / 1 maja 2016 r. o 13:31
0

Jeden lubelski deweloper wybudowała na Felinie (straszne zadupie, hen za Majdankiem) dwa mini-osiedla, które nazwał RZYM i LONDYN. Serio.

Avatar
Gość / 1 maja 2016 r. o 13:18
0
Panie JANUSZCZYK,,,,ogól Pan brodę,,wygląda pan z tą brodą ,,,okropnie,,,,
Avatar
Gość / 17 maja 2016 r. o 10:41
0
Zabijamy wszelkie życie wokoło - byle by NAM było „wygodnie” i „po drodze”. Oto mentalność człowieka. Tak, owszem, bywa że i nadmierna populacja zwierząt potrafi zdewastować (czy zdewastować? może prędzej zmienić - z reguły ku własnej zgubie) środowisko - ale my pono czymś się od zwierząt różnimy - one czynią to nieświadomie. My zaś potrafimy ZNAKOMICIE - TYLKO NISZCZYĆ i ZABIJAĆ. O, to potrafimy perfekcyjnie. A nie potrafimy – gorzej: NIE CHCEMY przewidzieć, że bezmyślną dewastacją środowiska – także tego tu, obok naszych domów - szykujemy sobie tylko zgubę... Czym zatem różnimy się od zwierząt? Bo te drogi, budowle, betony i asfalty - i cała ta techniczna cywilizacja, którą w zadufaniu i głupocie tak się szczycimy, to znikomy akapicik jeno na dotychczasowych miliardoletnich kartach historii życia... a biorąc pod uwagę działalność człowieka - zapewne malutkim akapitem pozostanie. Człowiek, niby rozumna istota - w swojej masie, zagłuszającej wszelkie iskierki rozumu, jest jednak wyjątkowo TĘPY... i absolutnie odporny na nauki, doświadczenia płynące z własnej przeszłości czy tego, co dowiedzieli się o świecie nieliczni, nieco mądrzejsi... dalej do niego nie dociera, że istniejemy JEDYNIE dzięki tej bardzo nielicznej grupce ludzi rozumnych, którzy - niczym pływak we wzburzonej wodzie - walczą ze wszystkich sił, aby tą iskierkę podać dalej, na chwileczkę wynurzając się spod tępej masy... Obawiam się, że próżne są ich wysiłki.
Zabijamy wszelkie życie wokoło - byle by NAM było „wygodnie” i „po drodze”. Oto mentalność człowieka. Tak, owszem, bywa że i nadmierna populacja zwierząt potrafi zdewastować (czy zdewastować? może prędzej zmienić - z reguły ku własnej zgubie) środowisko - ale my pono czymś się od zwierząt różnimy - one czynią to nieświadomie. My zaś potrafimy ZNAKOMICIE - TYLKO NISZCZYĆ i ZABIJAĆ. O, to potrafimy perfekcyjnie. A nie potrafimy – gorzej: NIE CHCEMY przewidzieć, że bezmyślną dewastacją środowiska – także tego tu, obok naszych domów - szykujemy ... rozwiń
Avatar
karolina / 4 maja 2016 r. o 20:28
0

100% prawda! Zadnego projekty sam nie wykonal wyslugujac sie biurem projektowym i stydentami! I do tego to parcie na szklo.

Xxx chyba śledzisz Pana Wojciecha 24h/24h od dobrych kilku lat, skoro tak śmiałe wygłaszasz opinie.... Nie masz odwagi się nawet podpisac z imienia i nazwiska tylko hejtujesz anonimowo, gratuluje Ci odwagi i poziomu.....

A propo parcia na szkło, to bardzo dobrze że jest choć jedna osoba która aktywnie próbuje szerzyć wśród społeczeństwa fajne idee i dobre podejście do planowania przestrzennego i wszystkiego co się mieści pod pojęciem architektura krajobrazu.

Bez takich osób cała teoria pozostałaby na salach konferencyjnych i salach wykładowych uczelni. A przecież chodzi o to aby to stosować w praktyce!!!!! A niestety bardzo mało osób z tytułem mgr inż arch kraj. wykonuje swoją pracę rzetelnie....

Tak więc, bądźmy dumni i cieszmy się że mamy takiego Pana Januszczyk u siebie w Lublinie. I nie hejtujmy skoro sami nie mamy nic mądrzejszego do powiedzenia albo nie mamy odwagi zabrać głosu publicznie.

Xxx chyba śledzisz Pana Wojciecha 24h/24h od dobrych kilku lat, skoro tak śmiałe wygłaszasz opinie.... Nie masz odwagi się nawet podpisac z imienia i nazwiska tylko hejtujesz anonimowo, gratuluje Ci odwagi i poziomu.....

A propo parcia na szkło, to bardzo dobrze że jest choć jedna osoba która aktywnie próbuje szerzyć wśród społeczeństwa fajne idee i dobre podejście do planowania przestrzennego i wszystkiego co się mieści pod pojęciem architektura krajobrazu.

Bez takich osób cała teoria pozostałaby na salach ... rozwiń

Avatar
Xxx / 4 maja 2016 r. o 17:29
0
100% prawda! Zadnego projekty sam nie wykonal wyslugujac sie biurem projektowym i stydentami! I do tego to parcie na szklo.
Avatar
Xxx / 4 maja 2016 r. o 17:28
0

Januszczyk to nie fachowiec. Jeśli gada mądrze to pewnie ktoś mu radził albo ściąga od studentów...jak wszystko zresztą.

Avatar
Gość / 3 maja 2016 r. o 19:42
0
palmety to też gówno nie drzewa, ni pies nic zając, Pan udaje że ma poczucie piękna i poszanowanie przyrody a proponuje takie cos
Avatar
Gość / 3 maja 2016 r. o 19:40
0
tak wies tańczy śpiewa, opanowali wszystkie miasta w regionie, kultura i mentalnośc wiejska to wyciąć wszystko , zabetonować, zabrukować, zobaczcie wiejskie cmentarze-golizna bez krzewów i drzew bo na drzewach siadaja ptaki i paskudzą, prymitywne poczucie estetyki i piękna, w domach dywany pod folią i chodzenie na bosaka w smierdzących skarpetach a na parapetach storczyki bo na bogato- spsiała nam Polska całkowicie jak lud doszlusował i udaje mieszczuchów
Avatar
Gość / 1 maja 2016 r. o 14:00
+1
Za przeklętej komuny parki dworskie były kojarzone z dziedzicem, czyli czymś co należy zniszczyć. Cięto więc legalnie i nielegalnie zieleń podworską. Ta mentalność pozostała w potomkach chamokomuny. Dlatego mamy to, co mamy.
Avatar
Gość / 1 maja 2016 r. o 13:31
0

Jeden lubelski deweloper wybudowała na Felinie (straszne zadupie, hen za Majdankiem) dwa mini-osiedla, które nazwał RZYM i LONDYN. Serio.

Avatar
Gość / 1 maja 2016 r. o 13:18
0
Panie JANUSZCZYK,,,,ogól Pan brodę,,wygląda pan z tą brodą ,,,okropnie,,,,
Avatar
Gość / 1 maja 2016 r. o 12:48
+1
To straszne - jakiś imbecyl pozwolił wyciąć przepiękny stary jesion przy ul. Orkana, obok garaży osiedla nad wąwozem żeby postawić tam koszmarny billboard / to prawda że Lublin w większości opanowali wieśniacy - ponoć 65% mieszkańców/
Zobacz wszystkie komentarze 26

Skomentuj

Aby napisać komentarz, należy się zalogować:

Nie publikujemy nic na Twojej tablicy na Facebooku oraz nikomu nie udostępniamy Twoich danych osobistych.
Podczas pierwszego logowania zostaniesz poproszony o wybór swojej nazwy użytkownika.

Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Zbiórka dla polskiej szkoły w Brześciu. Na podręczniki do nauki języka polskiego

Zbiórka dla polskiej szkoły w Brześciu. Na podręczniki do nauki języka polskiego

Polska szkoła w Brześciu potrzebuje podręczników do nauki języka polskiego. Zbiórkę uruchomili m.in. parlamentarzyści.

Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej ma nowy rezonans. Pierwszy taki w Lublinie [zdjęcia]
galeria

Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej ma nowy rezonans. Pierwszy taki w Lublinie [zdjęcia]

Nowoczesny rezonans magnetyczny 3-teslowy trafił dzisiaj do Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej. To pierwszy taki rezonans w Lublinie.

Lubelskie: Jedno nowe ognisko, kolejne zakażenia i zgon. Aktualna sytuacja epidemiologiczna

Lubelskie: Jedno nowe ognisko, kolejne zakażenia i zgon. Aktualna sytuacja epidemiologiczna

Kolejny dzień z rzędu liczba osób zakażonych koronawirusem w Polsce wyniosła ponad 1000. Nowe przypadki odnotowano również w woj. lubelskim. Jak przedstawia się sytuacja epidemiologiczna w naszym regionie? Stan na 29 września.

Ekspert: Aż 10 razy większe zainteresowanie szczepieniami przeciwko grypie

Ekspert: Aż 10 razy większe zainteresowanie szczepieniami przeciwko grypie

W aptekach i przychodniach bardzo trudno zdobyć szczepionkę przeciwko grypie. W tym sezonie zainteresowanie tymi szczepieniami jest aż dziesięć razy większe niż w latach poprzednich – powiedział we wtorek przewodniczący Rady Naukowej Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Grypy prof. Adam Antczak.

Koncert "W cieniu Absolutu" w Filharmonii
2 października 2020, 19:00

Koncert "W cieniu Absolutu" w Filharmonii

Październik w Filharmonii Lubelskiej (ul. Curie-Skłodowskiej 5) rozpocznie się wyjątkowym koncertem "W cieniu Absolutu" z udziałem znakomitych artystów Filharmonii. Wydarzenie zostanie zorganizowane w piątek, 2 października o godz. 19.

Motor Lublin w środę zagra ze Śląskiem II Wrocław. Szansa dla zmienników?

Motor Lublin w środę zagra ze Śląskiem II Wrocław. Szansa dla zmienników?

Po nieudanym meczu z Garbarnią Motor szybko wraca do gry. W środę żółto-biało-niebiescy zagrają we Wrocławiu z rezerwami Śląska. Spotkanie nietypowo rozpocznie się już o godz. 12.

Najlepsi lubelscy rolnicy 2020. Uprawą pomidorów steruje komputer [zdjęcia]
galeria

Najlepsi lubelscy rolnicy 2020. Uprawą pomidorów steruje komputer [zdjęcia]

Dziadek Pawła Sereja uprawiał pomidory pod gołym niebem. Rosły sobie przywiązane do palików. Ojciec pana Pawła postawił tunele foliowe. Pan Paweł pomidory uprawia w szklarniach, gdzie nad roślinami czuwa system komputerowy.

Międzyrzec Podlaski: Tylko jeden oddział szpitala jest na plusie. Jaki plan ma nowy dyrektor?

Międzyrzec Podlaski: Tylko jeden oddział szpitala jest na plusie. Jaki plan ma nowy dyrektor?

– Tylko jeden z oddziałów przynosi dodatni wynik finansowy – przyznaje Marek Zawada, nowy dyrektor szpitala powiatowego w Międzyrzecu Podlaskim. Jego zdaniem, w placówce trzeba zmienić strukturę realizowanych świadczeń

Ksiądz z Puław skazany przez sąd za zbyt dużą liczbę osób na mszy. Ktoś na niego doniósł

Ksiądz z Puław skazany przez sąd za zbyt dużą liczbę osób na mszy. Ktoś na niego doniósł

Osoba, która doniosła na proboszcza parafii Św. Rodziny w Puławach, dopięła swego. Ksiądz został ukarany za dopuszczenie do zbyt wysokiej liczby wiernych, jaka uczestniczyła w dwóch mszach odprawionych w czasie obowiązywania sanitarnych restrykcji. Wyrok na duchownego wydał Sąd Rejonowy w Puławach.

Nauczyciele akademiccy z Lublina odebrali nominacje profesorskie z rąk Andrzeja Dudy

Nauczyciele akademiccy z Lublina odebrali nominacje profesorskie z rąk Andrzeja Dudy

Siedmiu nauczycieli akademickich z Lublina odebrało 16 września nominacje profesorskie z rąk prezydenta Andrzeja Dudy. Wśród nich są przedstawiciele Uniwersytetu Medycznego, Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej, Uniwersytetu Przyrodniczego oraz Instytutu Medycyny Wsi im. Witolda Chodźki

Lublin: Drogowy paraliż w centrum miasta. Kierowcy stoją w korkach

Lublin: Drogowy paraliż w centrum miasta. Kierowcy stoją w korkach

Ogromne korki paraliżują dziś przejazd przez centrum Lublina

Rada Miasta Kraśnik wycofa się z petycji w sprawie sieci 5G? Zwołano sesję nadzwyczajną
Aktualizacja

Rada Miasta Kraśnik wycofa się z petycji w sprawie sieci 5G? Zwołano sesję nadzwyczajną

Na czwartek została zaplanowana sesja nadzwyczajna Rady Miasta Kraśnik w sprawie petycji dotyczącej sieci 5G. Posiedzenie zwołano na wniosek radnych, którzy wnioskują za uchyleniem przyjętego we wtorek stanowiska. Chcą uznania dokumentu za bezzasadny.

Widowisko plenerowe "Zapach czasu" przed CSK
3 października 2020, 20:00

Widowisko plenerowe "Zapach czasu" przed CSK

W sobotę, 3 października o godz. 20 na placu Teatralnym przed Centrum Spotkania Kultur zostanie zaprezentowane wyjątkowe, barwne widowisko "Zapach czasu" w wykonaniu Teatru KTO z Krakowa. Wydarzenie odbędzie się w ramach IV Edycji Festiwalu Scenografii i Kostiumów "Scena w Budowie".

Lublin: Nieco otworzą Lipową, ale przymkną Krakowskie Przedmieście
galeria

Lublin: Nieco otworzą Lipową, ale przymkną Krakowskie Przedmieście

Od czwartku zamknięty ma być wyjazd z Krakowskiego Przedmieścia na skrzyżowanie koło Ogrodu Saskiego i Astorii. Komunikacja miejska trafi na objazdy. Również w tym samym terminie otwarta ma być ul. Lipowa między Krakowskim Przedmieściem a Okopową, ale wyłącznie dla autobusów i trolejbusów.

Naukowcy: Pandemia COVID-19 może oznaczać falę zaburzeń psychicznych

Naukowcy: Pandemia COVID-19 może oznaczać falę zaburzeń psychicznych

Jeszcze długo po wynalezieniu szczepionki i podliczeniu liczby zgonów z powodu koronawirusa, będzie można odczuć skutki epidemii w obszarze zdrowia psychicznego - ostrzegają naukowcy.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Uwaga czytelniku!

Informujemy, że w dniu 25 maja 2018 r. na terenie całej Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, wejdzie w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy Ci przekazać kilka informacji na temat zasad przetwarzania Twoich danych osobowych przez administratora portalu www.dziennikwschodni.pl – spółkę Corner Media sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie.

Bardzo prosimy, zapoznaj się z tymi informacjami uważnie, są to bowiem sprawy bardzo istotne. Jeśli jesteś osobą małoletnią poniżej 16. roku życia, koniecznie przekaż tą wiadomość swoim opiekunom, którzy następnie powinni wytłumaczyć Ci, o co w niej chodzi i dlaczego się do Ciebie zwracamy.

Czym jest RODO?

RODO to potoczna nazwa Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE. W Polsce będzie ono obowiązywało od 25 maja 2018 r. Akt ten wprowadza nowy standard ochrony danych osobowych, nakładając na podmioty przetwarzające te dane (administratorów danych) szereg obowiązków, w tym obowiązek poinformowania Ciebie o sposobie przetwarzania Twoich danych, celach w jakich Twoje dane są przetwarzane oraz o uprawnieniach przysługujących Ci w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez administratora danych.

Administrator danych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Corner Media Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Lublinie, ul. Krakowskie Przedmieście 54, 20-002 Lublin, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego przez Sąd Rejonowy Lublin – Wschód z siedzibą w Świdniku, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, za numerem KRS 0000507517, NIP 7123286919, kapitał zakładowy – 50.000,00. PLN

Możesz się z nami skontaktować zarówno pod adresem:
Corner Media Spółka z o.o.
ul. Krakowskie Przedmieście 54
20-002 Lublinie

jak i mailowo: online@dziennikwschodni.pl

oraz telefonicznie: 81 46-26-800

Rodzaj przetwarzanych danych osobowych

Przetwarzamy dane osobowe podane przez Ciebie podczas procesu rejestracji konta na portalu www.dziennikwschodni.pl, a także dane, które są zbierane podczas korzystania przez Ciebie z tego portalu. Chodzi o dane zbierane i zapisywane w plikach cookies. Więcej na temat plików cookies przeczytasz w naszej polityce prywatności.

Pamiętaj, rejestracja konta na portalu www.dziennikwschodni.pl nie jest obowiązkowa. Nie masz także obowiązku podawania nam swoich prawdziwych danych podczas procesu rejestracji, jak również nie musisz podawać nam wszystkich danych, o które pytamy. Może się jednak zdarzyć tak, że nie posiadając Twoich wszystkich danych albo nie posiadając Twoich prawdziwych danych, nie będziemy w stanie świadczyć Ci wszystkich usług, które oferujemy oraz wywiązać się z wszystkich obowiązków określonych w regulaminie portalu dziennikwschodni.pl (np. zapewnić Ci odpowiedniego bezpieczeństwa w zakresie odzyskania danych dostępowych do konta).

Cel przetwarzania danych osobowych

Głównym celem przetwarzania przez nas Twoich danych jest zapewnienie Ci pełnej funkcjonalności działania serwisu dziennikwschodni.pl, dostępu do usług świadczonych przez nas w ramach tego serwisu, zapewniania Ci bezpieczeństwa podczas korzystania z serwisu (np. w przypadku prób nadużyć) oraz wywiązanie się przez nas z obowiązków umownych wynikających z regulaminu portalu Dziennikwschodni.pl.

Dodatkowy cel przetwarzania danych osobowych to tzw. marketing własny, tj. przetwarzanie danych wyłącznie na nasze wewnętrzne potrzeby w celach analitycznych, badawczych, statystycznych, w szczególności poprzez dążenie do jak najpełniejszego dostosowania treści wyświetlanych na naszych stronach do Twoich preferencji i zainteresowań.

Ponadto, o ile wyrazisz na to zgodę, będziemy mogli przetwarzać Twoje dane osobowe w celach marketingowych (marketing zewnętrzny), w tym przekazywać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym – agencjom reklamowym i naszym partnerom handlowym. Pamiętaj, że zgoda na przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych jest całkowicie dobrowolna i możesz ją w każdej chwili wycofać.

Pamiętaj także, że jeżeli jesteś osobą małoletnią, która nie ukończyła 16. roku życia, przesyłanie informacji w celach marketingowych może nastąpić wyłącznie po wyrażeniu zgody przez Twojego rodzica lub opiekuna.

Podstawy prawne przetwarzania danych

Twoje dane osobowe mogą być przetwarzane wyłącznie zgodnie z określonymi w obecnie obowiązujących przepisach podstawami prawnymi. W zależności od celu przetwarzania danych możemy wyróżnić trzy główne podstawy prawne przetwarzania danych.

Pierwszą podstawą przetwarzania danych jest niezbędność do wykonania umów o świadczenie usług. Mamy z nią do czynienia wtedy, gdy przetwarzanie danych jest niezbędne w celu zapewnienia Ci sprawnego, bezpiecznego korzystania z naszego serwisu wraz z jego wszystkimi funkcjonalnościami. Umowy o świadczenie usług to regulaminy, w tym regulamin portalu dziennikwschodni.pl, który akceptujesz decydując się na korzystanie z naszego serwisu.

Drugą podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora danych. Mamy z nim do czynienia w przypadku prowadzenia pomiarów statystycznych oraz działań z zakresu marketingu własnego przez administratora danych.

Wreszcie, trzecią przesłanką przetwarzania danych jest Twoja dobrowolna i świadoma zgoda. Na jej podstawie Twoje dane mogą być wykorzystywane w celach marketingowych, a także w celu profilowania.

Pamiętaj, zgody udzielasz w pełni dobrowolnie. Masz także prawo do cofnięcia udzielonej zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie będzie miało jednak wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

Podmioty, którym możemy przekazywać dane

Co do zasady Twoje dane osobowe będą przez nas wykorzystywane wyłącznie na nasz własny użytek.

W pewnych sytuacjach możemy jednak przekazać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym: – naszym partnerom handlowym, podwykonawcom oferowanych przez nas usług, agencjom marketingowym.

Dodatkowo, w przypadkach ściśle określonych w przepisach prawa, będziemy zobligowani przekazać Twoje dane podmiotom uprawnionym do ich uzyskania na podstawie obecnie obowiązujących przepisów prawa (np. policji czy prokuraturze), pod warunkiem oczywiście, iż wystąpią do nas z takim żądaniem, powołując się na określoną podstawę prawną.

Okres przechowywania danych

Twoje dane osobowe będą przechowywane tak długo, jak będzie to niezbędne do zapewnienia Ci dostępu do usług oferowanych przez serwis www.dziennikwchodni.pl Oczywiście, możesz w każdym czasie złożyć wniosek o zaprzestanie przetwarzania swoich danych osobowych, ich zmianę lub usunięcie.

Informacje o prawach przysługujących osobie, której dane dotyczą

Musisz wiedzieć, że niezależnie od tego, na jakiej podstawie przetwarzamy Twoje dane, masz zawsze prawo dostępu do nich oraz ich poprawiania. Możesz również w każdym momencie żądać ich usunięcia lub cofnąć albo ograniczyć wcześniej udzieloną zgodę na przetwarzanie danych osobowych, przy czym wycofanie danej zgody nie wpływa na administratora danych do przetwarzania danych w celu określonym w danej zgodzie do chwili jej wycofania.

Masz również prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych.

Możesz też zażądać od administratora danych osobowych przeniesienia Twoich danych lub uzyskania kopii Twoich danych, z tym jednak zastrzeżeniem, że prawo to nie może wpływać niekorzystnie na prawa i wolności innych osób. Administrator danych będzie realizował Twoje żądania w zakresie posiadanych możliwości technicznych.

Informacje o prawie do wniesienia skargi

Organem nadzorczym nad administratorem danych osobowych jest Generalny Inspektor Danych Osobowych, do którego masz prawo wnieść skargę za każdym razem, gdy Twoje dane będą przetwarzane w sposób w Twojej ocenie nieprawidłowy.

Informacje o tym, czy podanie danych jest wymogiem ustawowym lub umownym, czy jesteś zobowiązany do ich podania

Nie jesteś zobowiązany do podawania nam swoich danych osobowych ani wyrażania zgody na ich przetwarzanie, z tym jednak zastrzeżeniem, że ich podanie może okazać się niezbędne dla korzystania z określonych funkcjonalności serwisu.

Jest także możliwe, że jeśli nie wyrazisz zgody na przetwarzanie danych osobowych lub cofniesz wcześniej udzieloną zgodę, nie będziemy mogli zapewnić Ci dostępu do niektórych oferowanych przez nas usług, przy czym zawsze w takim wypadku zostaniesz o tym poinformowany.

Informacje o profilowaniu

Czym jest profilowanie? To zbieranie wszelkich informacji, które pozwalają bezpośrednio lub pośrednio zidentyfikować osobę, która jest poddawana profilowaniu. Profilowanie odbywa się najczęściej przy użyciu systemów informatycznych, w sposób zautomatyzowany, za pomocą specjalnych algorytmów uwzględniających określone wcześniej kryteria. Wyniki profilowania mogą być wykorzystywane m.in. do celów marketingowych, np. w celu spersonalizowania reklamy kierowanej do danego użytkownika lub przygotowania oferty uwzględniającej jego potrzeby lub preferencje.

Oświadczamy, że na chwilę obecną nie profilujemy Twoich danych. Jeśli jednak zaczniemy, zostaniesz o tym uprzednio poinformowany i będziesz miał prawo nie wyrazić na to zgody.

Bardzo prosimy o uważne zapoznanie się z powyższymi informacjami. Gdy już to zrobisz, kliknij przycisk Zapoznałem się z informacją. Przejdź do serwisu.

Rozumiem

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.