Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

7 sierpnia 2003 r.
15:42
Edytuj ten wpis

Łęczna sama się wyleczy

Autor: Zdjęcie autora Ewa Dziadosz
0 0 A A

Łatwiej „Górnikowi” wejść do piłkarskiej extraklasy niż wybudować szpital w Łęcznej. W zabudowie miasta wyróżniają się dwa monumentalne obiekty – stadion i szpital. Stadion i grające na nim drużyny promować będą Łęczną na cały kraj. O możliwość leczenia się na własnym terenie powiat łęczyński wciąż toczy skomplikowaną grę.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować


d
Na straganach w starej części Łęcznej handel idzie niemrawo. Obfitą, choć mało zróżnicowaną ofertę prezentują goście zza wschodniej granicy. W upalny dzień nawet nie bardzo chce im się zachęcać do kupowania bielizny i firanek. Zarobek na tym, jak mówią, niewielki. Podobnie na straganie z odzieżą dżinsową, przy której powieszono kilka wzorów koszulek ze znakami klubów piłki nożnej.
– Nie, koszulek „Górnika” jeszcze nie mamy
– wyjaśnia sprzedawca. – Nie robi się gadżetów klubów spoza I ligi. Ale jak tylko klub da nowe wzory swojego logo, to od razu koszulki się zrobi.
Sprzedawcy ze Wschodu z zainteresowaniem nasłuchują, jakiego towaru brakuje. I chyba tylko oni w całym mieście nie wiedzą, co to jest „Górnik” i dlaczego taki wspaniały. Miejscowi chętnie im objaśniają walory i przewagi swojej drużyny. Nikt nie rozważa ewentualności, że z przyjazdem gości na mecze piłkarskie mogłyby się wiązać jakiekolwiek kłopoty. Przeciwnie – to tylko splendor dla miasta i szansa na rozwój całej okolicy.
– Mamy doskonale zorganizowane wszystkie służby – zapewnia Stanisław Adamczyk, naczelnik Wydziału Edukacji, Kultury Fizycznej i Zdrowia Starostwa Powiatowego w Łęcznej.
Policja wie, że jest w kraju grupa łobuzów, która jeździ na mecze tylko po to, aby wzniecać burdy. Zamiast kupować bilety w sektorze dla gości, rozsiadają się między gospodarzami – i łatwo o awanturę. Ale to tylko incydenty, które mogą zdarzyć się na każdej masowej imprezie. Tu nikt nie zamierza dopuścić do jakichkolwiek kłopotów. Władze oczekują, że sportowy awans piłkarzy przyniesie kolejne sukcesy gospodarcze. I już
czekają na inwestorów,
także unijnych. Łęczna bowiem zawsze była miastem z wielkimi aspiracjami. Wprawdzie trzeba naprawdę bystrego oka, aby dostrzec ów niezwykle interesujący układ urbanistyczny z trzema rynkami i zabytki świadczące o bogatej historii miasta. Nie bez kozery jednak Łęczna ma w herbie dzika, bo z siłą tego zwierza ruszyła kilka lat temu do boju o ustanowienie powiatu właśnie u siebie.
Stało się to dzięki zjednoczeniu wysiłków działaczy samorządowych, związkowych, politycznych i kierownictw zakładów pracy – wyjaśniają autorzy „Monografii krajoznawczej powiatu łęczyńskiego”. Stworzona została szeroka płaszczyzna stanowienia o własnej tożsamości i pomost do realizacji potrzeb społecznych.
Z wielką atencją przedstawiają też liczne atuty swojej małej ojczyzny, od walorów turystyczno-krajoznawczych, poprzez drobną przedsiębiorczość, aż po kopalnię „Bogdanka”, która jest jedną z najlepszych w Polsce pod względem nowoczesności, wydajności i kosztów produkcji węgla.
Sami mieszkańcy miasta narzekają na bezrobocie, zwłaszcza wśród kobiet i na to, że interesy idą marnie. Wystarczy jednak popatrzeć na nowe osiedla, na uliczny ruch, aby dostrzec
potencjał drzemiący w tym mieście.
A gdyby ktoś wątpił, władze chętnie przedstawiają raport „Diagnoza i projekcja sytuacji społeczno-ekonomicznej powiatu łęczyńskiego.”
Wynika zeń, że struktura demograficzna jest tu bardziej korzystna niż w całym województwie. Liczba ludności nie spada, tak jak w innych częściach Lubelszczyzny. Mniej tu też emerytów, więcej za to dzieci i młodzieży. I bez mała wszyscy kończą szkoły średnie, najczęściej licea. To również wskaźnik wyższy niż w całym regionie oraz w kraju.
Nikt wprawdzie nie przeprowadził badań społecznego optymizmu, ale potoczne obserwacje dowodzą, że i ten wskaźnik jest wyższy, a sukcesy sportowców w piłce nożnej i boksie jeszcze go podnoszą. Mieszkańcom miasta i łęczyńskiego powiatu do szczęścia z pewnością wielu rzeczy brakuje, ale chyba najbardziej – własnego szpitala. Bo ten, który wciąż funkcjonuje w Jaszczowie, co niektórych może wpędzić w depresję.
– Ja rozumiem, że z perspektywy wojewódzkiego miasta Lublina najłatwiej powiedzieć, że Łęcznej własny szpital niepotrzebny – mówi starosta Piotr Winiarski. Jednak ani on, ani nikt inny nie chce otwarcie wskazywać przeciwników inwestycji, twierdzących, że forsowana od co najmniej 20 lat łęczyńska inicjatywa, to tylko małomiasteczkowa megalomania.
Już kilka lat temu inspektorzy NIK zauważali, że, z punktu widzenia finansów publicznych, o wiele bardziej korzystne byłoby rozbudowanie drogi z Lublina do Łęcznej. W końcu to tylko nieco ponad 20 km i karetki mogłyby pacjentów dowieźć do szpitali lubelskich. I turystom wygodniej jeździłoby się nad jeziora. No, a dziś wygodniejsza droga przydałaby się również kibicom piłki nożnej.
A szpital jest potrzebny.
Stara placówka w Jaszczowie, oględnie mówiąc, nie jest w stanie zapewnić odpowiedniej opieki, nawet przy największym poświęceniu swego personelu. Pomoc potrzebna jest nie tylko mieszkańcom miasta, ale i okolicznym rolnikom oraz górnikom. A w wakacje liczba ludności obsługiwanej przez szpital w Jaszczowie wzrasta o 100 tys. turystów.
– Nasz szpital nie będzie konkurował z placówkami w Lublinie – uspokaja lekarz i jednocześnie z-ca naczelnika Wydziału Edukacji, Kultury Fizycznej i Zdrowia Marek Bańbuła. Z dumą pokazuje, co już zrobiono i z pewnym niepokojem mówi o przyszłości. Na razie widać tylko solidny budynek i otoczony ogrodzeniem spory teren, na którym w przyszłości ma być park i parkingi.
– Jedną trzecią powierzchni zajmą przychodnie – mówi M. Bańbuła, oprowadzając po kolejnych pomieszczeniach. – Tu będzie rejestracja, szatnia, apteka... Dalej odziały szpitalne, z niewielką liczbą łóżek i rehabilitacja. Zrezygnowaliśmy z kuchni, na rzecz usług kateringowych.
Potrzebę szybkiego oddania do użytku szpitala dostrzega Sejmowa Komisja Finasów Publicznych. Jeden z jej członków, Józef Cepil, obiecuje znaczącą pomoc.
Deklaruje ją również poseł Zdzisław Podkański:
– Od początku popierałem inicjatywę budowy szpitala w Łęcznej. Nadal uważam, że jest to potrzebna inwestycja i musi być zakończona. – mówi. – Tym bardziej, że został zlikwidowany szpital w Łańcuchowie, a Sanepid sugeruje zamknięcie szpitala w Jaszczowie. Dodatkowym uzasadnieniem jest wzrost liczby osób hospitalizowanych na tym terenie. Zebrałem podpisy posłów z Lubelszczyzny – wszyscy popierają budowę.
Wójt gminy Cyców Jan Baczyński mówi, że mieszkańcy okolic Cycowa nie mają połączenia komunikacyjnego z Jaszczowem, a tam większość pacjentów jest kierowana. Jazda z przesiadką jest i uciążliwa, i kosztowna. Konieczność leczenia w Lublinie byłaby dolegliwością jeszcze większą.
Czy jednak z lubelskiej perspektywy można to dostrzec?


Pozostałe informacje

Agata Kornhauser-Duda w Puławach. Pakowała świąteczne paczki
WSPARCIE
galeria

Agata Kornhauser-Duda w Puławach. Pakowała świąteczne paczki

Pomóż Dzieciom Przetrwać Zimę: w Puławach, w Szkole Podstawowej nr 2, z wolontariuszami spotkała się pierwsza dama, małżonka prezydenta Andrzeja Dudy, która objęła tę inicjatywę honorowym patronatem.

Odkryj magię roślin egzotycznych w Twoim domu

Odkryj magię roślin egzotycznych w Twoim domu

Rośliny egzotyczne od lat przyciągają uwagę miłośników natury i aranżacji wnętrz. Ich niezwykłe kształty, intensywne kolory i egzotyczny wygląd potrafią odmienić każde wnętrze, nadając mu charakteru i unikalności.

Dlaczego uzdatnianie wody jest tak istotne?

Dlaczego uzdatnianie wody jest tak istotne?

Woda jest jednym z najważniejszych zasobów na naszej planecie. Codziennie wykorzystujemy ją do picia, gotowania, higieny osobistej oraz wielu procesów przemysłowych. Niestety, woda, która trafia do naszych kranów, nie zawsze spełnia najwyższe standardy jakości.

Świetnie zaczęli, ale źle skończyli. Kolejna domowa porażka Azotów Puławy

Świetnie zaczęli, ale źle skończyli. Kolejna domowa porażka Azotów Puławy

W spotkaniu drugiej kolejki rundy rewanżowej Azoty Puławy przegrały z COROTOP Gwardią Opole 26:29. Była to trzecia domowa porażka puławian.

Kacper Stokowski (z prawej) był trzeci na 100 m stylem grzbietowym

MŚ w pływaniu: Kacper Stokowski z AZS UMCS Lublin znowu na podium

Drugi dzień mistrzostw świata na krótkim basenie i drugi medal Kacpra Stokowskiego. Zawodnik AZS UMCS Lublin w środę był trzeci na 100 metrów stylem grzbietowym.

Iwona Kuś, była prezes MZK Puławy, zwołała konferencję prasową, na której opowiedziała o powodach złożenia do prokuratury zawiadomienia o możliwości popełnienia przestępstwa na jej szkodę
SPISEK I PRZYSTANKI

Była prezes MZK idzie do prokuratury. Cel: ukaranie związku

Iwona Kuś dwukrotnie traciła stanowisko prezesa Miejskiego Zakładu Komunikacji w Puławach. Za swoje odwołanie winą nie obarcza rady nadzorczej, ale szefową jednego ze związków zawodowych: Renatę Wyskwar. Ta miała stać za spiskiem, który sprowadził czarne chmury nad byłą szefową MZK.

Marihuana za 1 163 745 złotych. Jest akt oskarżenia
KONTROLA NA GRANICY

Marihuana za 1 163 745 złotych. Jest akt oskarżenia

Kontrola ciężarówki w Terespolu skończyła się odnalezieniem 89 foliowych pakietów. Było w nich marihuana. A dokładnie: 25 861,09 grama suszu. Jest akt oskarżenia w tej sprawie.

Odkrywanie sztuki kobiecej. Rozpoczyna się Festiwal Sztuki Kobiet Demakijaż
festiwal
13 grudnia 2024, 18:00

Odkrywanie sztuki kobiecej. Rozpoczyna się Festiwal Sztuki Kobiet Demakijaż

W najbliższy weekend (13-15 grudnia) rozpocznie się dziewiąta edycja Festiwalu Sztuki Kobiet Demakijaż. W programie znalazły się projekcje filmowe, spotkania, warsztaty i wieczorne koncerty. Będzie to okazja do odkrywania kobiecej sztuki w całej jej różnorodności.

NBA – Najlepsza liga koszykówki na świecie

NBA – Najlepsza liga koszykówki na świecie

NBA (National Basketball Association) to nie tylko liga koszykówki – to prawdziwe widowisko, które każdego roku przyciąga miliony fanów z całego świata. Niezależnie od tego, czy kibicujesz Los Angeles Lakers, Boston Celtics, czy młodym gwiazdom, takim jak Luka Dončić czy Ja Morant, NBA to sportowa magia na najwyższym poziomie. Ale gdzie oglądać NBA za darmo? O tym dowiesz się w dalszej części artykułu.

Kraty nierdzewne i kwasoodporne - zastosowanie i zalety w budownictwie

Kraty nierdzewne i kwasoodporne - zastosowanie i zalety w budownictwie

Współczesne budownictwo wymaga rozwiązań, które łączą trwałość, funkcjonalność i estetykę. Kraty nierdzewne i kwasoodporne doskonale wpisują się w te potrzeby, oferując niezrównaną odporność na korozję oraz wszechstronność zastosowań. Sprawdźmy, dlaczego te elementy konstrukcyjne zdobywają uznanie w wielu sektorach budownictwa.

Cztery kilometry i trzy miejscowości. Ma być lepiej i bezpieczniej
POCZĄTEK BUDOWY

Cztery kilometry i trzy miejscowości. Ma być lepiej i bezpieczniej

Przebudowa drogi powiatowej nr 2427L – za tymi słowami kryje się bardzo ważna inwestycja. Ważna przede wszystkim dla mieszkańców miejscowości Czółna, Tomaszówka i Niedrzwica Duża.

Grzejnik dekoracyjny – funkcjonalność i styl w jednym

Grzejnik dekoracyjny – funkcjonalność i styl w jednym

Dobór odpowiedniego grzejnika to dziś nie tylko kwestia praktyczna, ale również estetyczna. Współczesne grzejniki dekoracyjne łączą wysoką wydajność z atrakcyjnym wyglądem, stając się integralnym elementem aranżacji wnętrz. Dzięki różnorodnym formom i materiałom z łatwością można dopasować je do stylu każdego pomieszczenia.

Egzon Kryeziu po niespełna roku wrócił na boisko
NA BOISKU

Egzon Kryeziu po roku przerwy znowu pojawił się na boisku. Wszyscy w Górniku Łęczna na niego czekali

Kiedy piłkarz wchodzi na boisko w końcowych minutach spotkania z reguły nie jest przesadnie zadowolony, bo wolałby wybiec na murawę w pierwszym składzie. Jednak w przypadku wracającego do gry Egzona Kryeziu, który zagrał pięć minut w meczu ze Stalą Rzeszów pojawienie się na murawie miało zupełnie inny wymiar.

STING 3.0, czyli Sting, Dominic Miller i Chris Maas
DO ZOBACZENIA

Sting: Miał być jeden koncert, a będą dwa

Termin pierwszego koncertu Stinga w Polsce pozostaje bez zmian: 20 października 2025 roku. Ale będzie jeszcze jeden koncert: 21 października 2025 roku.

Koncepcja jak marzenie. Kompleks basenów ze strefami relaksu
W ŁUKOWIE JAK W HRUBIESZOWIE

Koncepcja jak marzenie. Kompleks basenów ze strefami relaksu

Urzędnicy już wiedzą czego chcą i niedługo będą szukać projektanta krytej pływalni. Właściwie to będzie cały kompleks basenów. Ma powstać w tej kadencji.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium