Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

30 listopada 2014 r.
11:45
Edytuj ten wpis

LSM. U Hansena może być git, czyli pomysły na osiedle Słowackiego

Autor: Zdjęcie autora (not. reda am)
0 3 A A

Studenci w konfrontacji z gigantem. Młodzi ludzie zastanawiali się nad rewitalizacją lubelskiego osiedla, które zaprojektował Oskar Hansen. Pomysły autora, jednego z ważniejszych nazwisk w historii polskiej architektury mają pół wieku. Do dziś budzą skrajne opinie. I inspirują

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Studenci i absolwenci architektury, którzy przyjechali na Politechnikę Lubelską niemal z całej Polski zastanawiali się, co zrobić by mieszkańcom osiedla im. Juliusza Słowackiego w Lublinie żyło się lepiej. By przestrzeń zaprojektowana i zrealizowana kilkadziesiąt lat temu była przyjazna dla współczesnych. Obywatel I: Paskudne balkony. Obywatel II: Wyciąć drzewa, dać światło. Obywatel III: Warte zobaczenia na osiedlu są: E.Leclerc i Globus. Obywatel IV: Jest git. Obywatel V: Moje mieszkanie ma 30 m kw. Mieszka się średnio, nie jest tragicznie. Obywatel VI: Za dużo kościołów. Obywatel VII: Obleśne balkony i elewacje. Obywatel VIII: Łazienka mikrej wielkości, niefunkcjonalne balkony. Obywatel IX: Za dużo zieleni, za mało parkingów. Obywatel X: Miejsca parkingowe mieszkańców są zajmowane przez "biednych” studentów. Obywatel XI: Kościół zasłania przestrzeń. Obywatel XII: Nie chcę mieszkać nigdzie indziej. Obywatel XIII: Źle rozplanowane pokoje. Obywatel XIV: Brakuje mi domu kultury. Obywatel XV: Fajna powierzchnia, wystarczy. Moje mieszkanie ma 34 metry. Obywatel XVI: Chciałbym mieszkać nad zalewem. Obywatel XVII: Moje mieszkanie ma 21 metrów. Mieszka się komfortowo. Obywatel XVIII: Zburzyć i zbudować od nowa. Obywatel XIX: … Ankiet jest 150. Zanim uczestnicy warsztatów zabrali się za pracę koncepcyjną ich koledzy przeprowadzili na osiedlu Oskara Hansena badania. Zapytali wybrane losowo osoby o ich mieszkania, jak oceniają osiedle, jego funkcjonalność, co im przeszkadza, czego brakuje. Interesowali się wiekiem, wykształceniem respondentów i okresem jak długo na osiedlu Słowackiego mieszkają. Dzięki temu uczestnicy warsztatów poznali opinie studentów, którzy mieszkają tu rok czy dwa lata, nie robią zakupów ani nie wychowują dzieci oraz osób, które pół życia ze swoimi rodzinami spędziły w mieszkaniach wymyślonych przez Hansena.
- Nie byliśmy zaskoczeni wynikami. Pojawił się problem braku parkingów, kościół na osiedlu dzieli mieszkańców na jego zwolenników i osoby, które uważają, że nie pasuje - wylicza dr inż. arch. Natalia Przesmycka z Katedry Architektury, Urbanistyki i Planowania Przestrzennego PL, jedna z organizatorek warsztatów. - Jedna z grup pracowała właśnie nad zaproponowaniem takich zmian na osiedlu by kościół mniej antagonizował - dodaje. Żeby się w ogóle pochylić na problemami ludzi z Balladyny czy Skierki trzeba było przejść przez sito weryfikujące uczestników warsztatów na podstawie ich odpowiedzi na pytanie "Jak zmieniłbym osiedle Słowackiego w Lublinie?”. - Nie wiem czy to się spodobało organizatorom, ale napisałam, że chcę zintegrować mieszkańców przez wspólne urządzanie miejsca spotkań czy placu zabaw. Chciałam, żeby użyli do tego odpadów, na przykład butelek po wodzie wypełnionych piaskiem. Jednocześnie by to było pro-ekologicznie - mówi Agnieszka Sadowska z Chełma, absolwentka architektury.
- Ja napisałam, że plac zabaw dla dzieci nie powinien być na osiedlu Hansena urządzony gotowymi, plastikowymi zabawkami tylko prostymi formami, elementami nawiązującymi do idei Fory Otwartej. Uważam, że coś takiego o wiele bardziej pobudza kreatywność dzieci niż gotowy zamek czy kogut-huśtawka - dodaje Aleksandra Romak, z II roku. Obie uczestniczki pracowały w zespole zajmującym się chyba najtrudniejszym problemem, wizualną dominacją kościoła na osiedlu. Warsztaty były częścią badań naukowych prowadzonych przez doktorantkę Paulinę Filas-Zając, która prowadzi prace badawcze na temat Formy Otwartej. Efekty weekendowego spotkania będą w połowie stycznia zaprezentowane mieszkańcom osiedla i wszystkim zainteresowanym.
Oskar Nikolai Hansen 1922-2005 - polski architekt, malarz, rzeźbiarz, projektant, teoretyk sztuki. Syn Rosjanki i Norwega, o dalekich polskich korzeniach, wnuk słynnego norweskiego milionera i filantropa Hermana "Appelsina” Hansena. Studiował w Wilnie, Lublinie, Paryżu, Londynie. Wiele projektów stworzył wspólnie z żoną Zofią Garlińską-Hansen. Pięć doczekało się trwałych realizacji, np. w Warszawie Rakowiec i Przyczółek Grochowski oraz os. Słowackiego w Lublinie. Forma Otwarta Idea, której Oskar Hansen poświęcił całe swoje twórcze życie. Proponował zerwanie ze schematem nadrzędności specjalistów, stawiał na wszechstronne możliwości ludzi, na relacje miedzy nimi, na sztukę zdarzeń. Kładł nacisk na kreatywną rolę jednostki, bowiem to ona była współautorem przestrzeni. Co to oznacza w praktyce? Architekturę projektowaną tak, by można swobodnie ją przekształcać i rozwijać w zależności od potrzeb. Korzystałam z Filip Springer "Zaczyn. O Zofii i Oskarze Hansenach”, wydawnictwo Karakter.

Pozostałe informacje

Miasto otwiera nabór do Centrum Opiekuńczo-Mieszkalnego w Lublinie

Miasto otwiera nabór do Centrum Opiekuńczo-Mieszkalnego w Lublinie

Rozpoczął się nabór uczestników do nowej placówki przy ul. Poturzyńskiej 1 w Lublinie. Centrum Opiekuńczo-Mieszkalne zapewni wsparcie 20 osobom z niepełnosprawnościami.

W trzeciej rundzie TAURON Pucharu Polski ChKS Chełm podejmie PZL Leonardo Avię Świdnik

ChKS Chełm znowu zagra z PZL Leonardo Avią Świdnik, tym razem w Tauron Pucharze Polski

ChKS Chełm zmierzy się z PZL Leonardo Avią Świdnik w trzeciej rundzie TAURON Pucharu Polski. Początek spotkania w środę o godzinie 19

Siedemdziesięciolatka jechała "na zderzaku" busa. Nie zdążyła wyhamować

Siedemdziesięciolatka jechała "na zderzaku" busa. Nie zdążyła wyhamować

Trzy osoby trafiły do szpitala po zdarzeniu drogowym w m. Szopinek w gminie Zamość. Kierująca toyotą 70-latka uderzyła w jadącego przed nią citroena. Jak wstępnie ustaliła policja, kobieta nie zachowała właściwej odległości od jadącego przed nią pojazdu.

Oskarżony nie był obecny na ogłoszeniu wyroku

Potrącił policjanta i uciekał przez całe miasto. Dzisiaj kibol usłyszał wyrok

Jechał samochodem, biegł i przepłynął rzekę. Wszystko po to, aby uciec przed wymiarem sprawiedliwości. W tle sprawy porachunki kibiców Motoru Lublin.

Po porażce z Ostrovią Ostrów Wielkopolski i Górnikiem Zabrze puławscy liczą, że ich drużyna w końcu wywalczy komplet punktów

Azoty Puławy kontra Gwardia Opole. Chcą w końcu wygrać u siebie

Rywalem Azotów Puławy będzie COROTOP Gwardia Opole. Środowe spotkanie w hali przy ul. Lubelskiej rozpocznie się o godzinie 18. Będzie to mecz drugiej kolejki rundy rewanżowej.

Trzy starsze panie zginęły w wypadku. Ruszył proces kierowców

Trzy starsze panie zginęły w wypadku. Ruszył proces kierowców

Koleżanki Wanda, Janina i Teresa z Poniatowej zginęły w sierpniu ubiegłego roku w wypadku samochodowym w Chodlu. W opolskim sądzie ruszył proces dwóch oskarżonych kierowców.

Policja w okresie przedświątecznym. Więcej patroli i walka z wakatami?
film

Policja w okresie przedświątecznym. Więcej patroli i walka z wakatami?

Okres przedświąteczny to czas wzmożonej pracy dla policji. Większy ruch na drogach, tłumy w galeriach handlowych i ryzyko kradzieży to wyzwania, z którymi mierzą się funkcjonariusze. Rzecznik Komendy Wojewódzkiej Policji w Lublinie opowiada o planach na najbliższe tygodnie.

Radosław Muszyński prowadził Lewart od 27 września do 10 grudnia

Lewart Lubartów znowu zmienia trenera

Niespodziewane wieści z Lubartowa. Tamtejszy Lewart zdecydował się na kolejną zmianę trenera. Sezon na ławce rozpoczynał Grzegorz Białek, który wywalczył z drużyną awans do III ligi. Rundę kończył za to Radosław Muszyński. We wtorek działacze ekipy beniaminka poinformowali jednak, że zdecydowali się podziękować szkoleniowcowi.

Lublin w klimacie Bożego Narodzenia
ZDJĘCIA
galeria

Lublin w klimacie Bożego Narodzenia

Gdy dzień staje się coraz krótszy i chłodniejszy, Lublin ubiera się w iluminację, tworząc wyjątkowy klimat w całym mieście. Od Bramy Krakowskiej po Centrum Spotkania Kultur – każdy zakątek emanuje magią Bożego Narodzenia.

Sergi Samper na razie ma kontrakt z Motorem do końca sezonu 24/25

Sergi Samper na dłużej w Motorze Lublin? „Dobrze się tutaj czuję”

Ten transfer był hitem letniego okienka transferowego w PKO BP Ekstraklasie. Do Motoru Lublin dołączył Sergi Samper, były zawodnik FC Barcelony i kolega klubowy Leo Messiego, który w karierze cieszył się z: mistrzostwa Hiszpanii, Superpucharu Hiszpanii, tytułu Klubowych Mistrzów Świata, a wygrywał też Ligę Mistrzów. Jego umowa obowiązuje do końca sezonu 24/25. A czy jest szansa, że zostanie w drużynie na dłużej?

ME w pływaniu: Medal i finał, czyli świetny dzień Kacpra Stokowskiego z AZS UMCS Lublin

ME w pływaniu: Medal i finał, czyli świetny dzień Kacpra Stokowskiego z AZS UMCS Lublin

To się nazywa udane otwarcie zawodów. Pierwszego dnia mistrzostw Europy na krótkim basenie, które wystartowały w Budapeszcie mnóstwo powodów do radości miał Kacper Stokowski. Pływak AZS UMCS Lublin najpierw awansował do finału na 100 metrów stylem grzbietowym. Niedługo później wraz ze sztafetą 4x100 metrów stylem dowolnym wywalczył brązowy medal.

Terapia z Dr Misio
koncert
20 grudnia 2024, 18:00

Terapia z Dr Misio

Dr Misio, to rock’n’rollowa ekipa grająca ostrego rocka pod wodzą niesamowitego Arka Jakubika – jednego z najbardziej rozpoznawalnych polskich aktorów oraz scenarzysty, znanego m.in. z ról w filmach Wojtka Smarzowskiego („Wesele”, „Dom zły”, „Drogówka”, „Wołyń”, „Kler”). Już 20 grudnia (piątek) w lubelskiej Fabryce Kultury Zgrzyt Dr Misio pokaże Wam co to znaczy rock’n’roll.

Kluby Płomyków: nowe świetlice dla podopiecznych lubelskiego szpitala dziecięcego
DLA PACJENTÓW
galeria

Kluby Płomyków: nowe świetlice dla podopiecznych lubelskiego szpitala dziecięcego

Dziś (10 grudnia) na Oddziale Ortopedycznym Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Lublinie otwarto dwie wyjątkowe świetlice: „salę morską” i „salę leśną”. To miejsca, w których mali pacjenci mogą bawić się i integrować z rówieśnikami, znajdując emocjonalne wsparcie w procesie leczenia.

Całoroczne domki mobilne - nowy trend jako alternatywa dla mieszkania w bloku

Całoroczne domki mobilne - nowy trend jako alternatywa dla mieszkania w bloku

W ostatnich latach obserwujemy fascynujący trend w branży mieszkaniowej - rosnącą popularność całorocznych domków mobilnych. Te innowacyjne konstrukcje łączą w sobie zalety tradycyjnego domu z elastycznością i swobodą, jakiej nie zapewni żadne mieszkanie w bloku. Czym właściwie są całoroczne domki mobilne? To kompaktowe, przenośne jednostki mieszkalne, zaprojektowane z myślą o komfortowym użytkowaniu przez cały rok, niezależnie od warunków pogodowych. Doskonałym przykładem są domki mobilne od firmy Mobildom, które łączą w sobie skandynawską jakość wykonania z polską myślą techniczną

Pamiątki z prywatnego archiwum Krzysztofa Cugowskiego
DO ZOBACZENIA
19 grudnia 2024, 18:00

Pamiątki z prywatnego archiwum Krzysztofa Cugowskiego

19 grudnia o godz. 18 w Klubie Muzycznym CSK odbędzie się spotkanie z Krzysztofem Cugowskim. Pretekstem do spotkania będzie otwarcie ekspozycji pamiątek z prywatnego archiwum artysty.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium