Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

30 listopada 2014 r.
11:45
Edytuj ten wpis

LSM. U Hansena może być git, czyli pomysły na osiedle Słowackiego

Autor: Zdjęcie autora (not. reda am)
0 3 A A

Studenci w konfrontacji z gigantem. Młodzi ludzie zastanawiali się nad rewitalizacją lubelskiego osiedla, które zaprojektował Oskar Hansen. Pomysły autora, jednego z ważniejszych nazwisk w historii polskiej architektury mają pół wieku. Do dziś budzą skrajne opinie. I inspirują

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Studenci i absolwenci architektury, którzy przyjechali na Politechnikę Lubelską niemal z całej Polski zastanawiali się, co zrobić by mieszkańcom osiedla im. Juliusza Słowackiego w Lublinie żyło się lepiej. By przestrzeń zaprojektowana i zrealizowana kilkadziesiąt lat temu była przyjazna dla współczesnych. Obywatel I: Paskudne balkony. Obywatel II: Wyciąć drzewa, dać światło. Obywatel III: Warte zobaczenia na osiedlu są: E.Leclerc i Globus. Obywatel IV: Jest git. Obywatel V: Moje mieszkanie ma 30 m kw. Mieszka się średnio, nie jest tragicznie. Obywatel VI: Za dużo kościołów. Obywatel VII: Obleśne balkony i elewacje. Obywatel VIII: Łazienka mikrej wielkości, niefunkcjonalne balkony. Obywatel IX: Za dużo zieleni, za mało parkingów. Obywatel X: Miejsca parkingowe mieszkańców są zajmowane przez "biednych” studentów. Obywatel XI: Kościół zasłania przestrzeń. Obywatel XII: Nie chcę mieszkać nigdzie indziej. Obywatel XIII: Źle rozplanowane pokoje. Obywatel XIV: Brakuje mi domu kultury. Obywatel XV: Fajna powierzchnia, wystarczy. Moje mieszkanie ma 34 metry. Obywatel XVI: Chciałbym mieszkać nad zalewem. Obywatel XVII: Moje mieszkanie ma 21 metrów. Mieszka się komfortowo. Obywatel XVIII: Zburzyć i zbudować od nowa. Obywatel XIX: … Ankiet jest 150. Zanim uczestnicy warsztatów zabrali się za pracę koncepcyjną ich koledzy przeprowadzili na osiedlu Oskara Hansena badania. Zapytali wybrane losowo osoby o ich mieszkania, jak oceniają osiedle, jego funkcjonalność, co im przeszkadza, czego brakuje. Interesowali się wiekiem, wykształceniem respondentów i okresem jak długo na osiedlu Słowackiego mieszkają. Dzięki temu uczestnicy warsztatów poznali opinie studentów, którzy mieszkają tu rok czy dwa lata, nie robią zakupów ani nie wychowują dzieci oraz osób, które pół życia ze swoimi rodzinami spędziły w mieszkaniach wymyślonych przez Hansena.
- Nie byliśmy zaskoczeni wynikami. Pojawił się problem braku parkingów, kościół na osiedlu dzieli mieszkańców na jego zwolenników i osoby, które uważają, że nie pasuje - wylicza dr inż. arch. Natalia Przesmycka z Katedry Architektury, Urbanistyki i Planowania Przestrzennego PL, jedna z organizatorek warsztatów. - Jedna z grup pracowała właśnie nad zaproponowaniem takich zmian na osiedlu by kościół mniej antagonizował - dodaje. Żeby się w ogóle pochylić na problemami ludzi z Balladyny czy Skierki trzeba było przejść przez sito weryfikujące uczestników warsztatów na podstawie ich odpowiedzi na pytanie "Jak zmieniłbym osiedle Słowackiego w Lublinie?”. - Nie wiem czy to się spodobało organizatorom, ale napisałam, że chcę zintegrować mieszkańców przez wspólne urządzanie miejsca spotkań czy placu zabaw. Chciałam, żeby użyli do tego odpadów, na przykład butelek po wodzie wypełnionych piaskiem. Jednocześnie by to było pro-ekologicznie - mówi Agnieszka Sadowska z Chełma, absolwentka architektury.
- Ja napisałam, że plac zabaw dla dzieci nie powinien być na osiedlu Hansena urządzony gotowymi, plastikowymi zabawkami tylko prostymi formami, elementami nawiązującymi do idei Fory Otwartej. Uważam, że coś takiego o wiele bardziej pobudza kreatywność dzieci niż gotowy zamek czy kogut-huśtawka - dodaje Aleksandra Romak, z II roku. Obie uczestniczki pracowały w zespole zajmującym się chyba najtrudniejszym problemem, wizualną dominacją kościoła na osiedlu. Warsztaty były częścią badań naukowych prowadzonych przez doktorantkę Paulinę Filas-Zając, która prowadzi prace badawcze na temat Formy Otwartej. Efekty weekendowego spotkania będą w połowie stycznia zaprezentowane mieszkańcom osiedla i wszystkim zainteresowanym.
Oskar Nikolai Hansen 1922-2005 - polski architekt, malarz, rzeźbiarz, projektant, teoretyk sztuki. Syn Rosjanki i Norwega, o dalekich polskich korzeniach, wnuk słynnego norweskiego milionera i filantropa Hermana "Appelsina” Hansena. Studiował w Wilnie, Lublinie, Paryżu, Londynie. Wiele projektów stworzył wspólnie z żoną Zofią Garlińską-Hansen. Pięć doczekało się trwałych realizacji, np. w Warszawie Rakowiec i Przyczółek Grochowski oraz os. Słowackiego w Lublinie. Forma Otwarta Idea, której Oskar Hansen poświęcił całe swoje twórcze życie. Proponował zerwanie ze schematem nadrzędności specjalistów, stawiał na wszechstronne możliwości ludzi, na relacje miedzy nimi, na sztukę zdarzeń. Kładł nacisk na kreatywną rolę jednostki, bowiem to ona była współautorem przestrzeni. Co to oznacza w praktyce? Architekturę projektowaną tak, by można swobodnie ją przekształcać i rozwijać w zależności od potrzeb. Korzystałam z Filip Springer "Zaczyn. O Zofii i Oskarze Hansenach”, wydawnictwo Karakter.

Pozostałe informacje

Mikołaj Raczyński (Wisła Grupa Azoty Puławy): Wierzę, że od teraz zaczniemy marsz w górę tabeli

Mikołaj Raczyński (Wisła Grupa Azoty Puławy): Wierzę, że od teraz zaczniemy marsz w górę tabeli

Wisła Grupa Azoty Puławy sprawiła swoim kibicom trochę radości z okazji nadchodzących Świąt Wielkanocnych i w efektownym stylu pokonała Olimpię Elbląg 4:0. Jak czwartkowe spotkanie podsumowali trenerzy obu drużyn?

Gdzie zgłosić się po pomoc lekarską w czasie świąt? [LISTA]

Gdzie zgłosić się po pomoc lekarską w czasie świąt? [LISTA]

Lekarz rodzinny nie przyjmuje w nocy i w okresie świąt. W województwie lubelskim jest 27 placówek, w których znajdziesz doraźną pomoc medyczną.

Od samorządu szkolnego po kabaret
film

Od samorządu szkolnego po kabaret

Do studia Dziennika Wschodniego zawitał Kabaret FiFa-RaFa, czyli Ola i Mateusz Kwiatkowscy. Zapytaliśmy ich o zbliżający się 16 kwietnia występ, jakie były początki kabaretu i czy łatwiej tworzy się skecze gdy jest się małżeństwem.

Świąteczna prognoza pogody
Pogoda
film

Świąteczna prognoza pogody

Dla naszych czytelników przedstawiamy specjalną świąteczną prognozę pogody przygotowaną przez meteorologa — Krzysztofa Siwka z Instytutu Nauk o Ziemi i Środowisku UMCS. W roli pogodynki Gabriela Szewczyk.

Jeszcze tylko dzisiaj można wyznaczyć pełnomocnika do głosowania
WYBORY 2024

Jeszcze tylko dzisiaj można wyznaczyć pełnomocnika do głosowania

Pełnomocnika, który zagłosuje w ich imieniu, mogą zgłosić osoby z orzeczonym umiarkowanym lub znacznym stopniem niepełnosprawności i takie, które ukończyły 60 lat.

Koniec sagi transferowej. Wilfredo Leon zostanie siatkarzem Bogdanki LUK Lublin

Koniec sagi transferowej. Wilfredo Leon zostanie siatkarzem Bogdanki LUK Lublin

Wszystko wskazuje na to, że Wilfredo Leon od nowego sezonu będzie zawodnikiem Bogdanki LUK Lublin.

Wielkanoc wśród zwierząt. ZOO w Zamościu otwarte całe święta

Wielkanoc wśród zwierząt. ZOO w Zamościu otwarte całe święta

Muzea i galerie będą w święta zamknięte, ale do Ogrodu Zoologicznego w Zamościu można się wybrać także w wielkanocną sobotę, niedzielę i poniedziałek.

Uniwersytet Medyczny w Lublinie na czele cyfrowej rewolucji: pionierski projekt zmienia oblicze okulistyki
Dzień Wschodzi
film

Uniwersytet Medyczny w Lublinie na czele cyfrowej rewolucji: pionierski projekt zmienia oblicze okulistyki

W dynamicznie rozwijającym się świecie medycyny cyfrowej Uniwersytet Medyczny w Lublinie osiągnął znaczący kamień milowy, kończąc pierwszy etap innowacyjnego projektu w dziedzinie okulistyki. To czterolecie badań, wspomaganych przez serię grantów, zaowocowało przełomem w sposobie diagnozowania i leczenia chorób oczu, przy wykorzystaniu najnowszych osiągnięć technologicznych i sztucznej inteligencji.

Wielkanocne kontrole na drogach

Wielkanocne kontrole na drogach

Policja zapowiedziała wzmożone kontrole na drogach w czasie świąt wielkanocnych. Mundurowi zapowiadają brak taryfy ulgowej.

Azoty Puławy kończą rundę zasadniczą domowym meczem z Górnikiem Zabrze

Azoty Puławy kończą rundę zasadniczą domowym meczem z Górnikiem Zabrze

Na zakończenie sezonu zasadniczego Azoty Puławy zmierzą się w sobotę z Górnikiem Zabrze. Pierwszy gwizdek o godzinie 15.

Dzisiaj decyzja prezydenta ws. tabletki „dzień po”

Dzisiaj decyzja prezydenta ws. tabletki „dzień po”

Wprowadzenie antykoncepcji awaryjnej dla osób od 15 roku życia to jedna ze 100 obietnic rządu Donalda Tuska. Dzisiaj mija konstytucyjny termin na decyzję prezydenta.

Wielki Piątek – jak go świętować?

Wielki Piątek – jak go świętować?

Drugi dzień Triduum Paschalnego to dla katolików dzień powagi, skupienia i postu. Co jeszcze warto wiedzieć o tej dacie?

Nocny atak Rosji na Ukrainę. Polskie samoloty znów poderwane

Nocny atak Rosji na Ukrainę. Polskie samoloty znów poderwane

Dzisiaj w nocy Rosja przeprowadziła atak rakietowy i dronami na terytorium Ukrainy. Trwał on 9 godzin.

Szkoła przegrała z nauczycielką. Kara była zbyt surowa

Szkoła przegrała z nauczycielką. Kara była zbyt surowa

Czy dyrektor Szkoły Podstawowej nr 10 niepotrzebnie zawiesiła nauczycielkę po tym, jak jeden ze znajdujących się pod jej opieką siedmiolatków niezauważony opuścił budynek? Właśnie zapadł w tej sprawie prawomocny wyrok. Jest niekorzystny dla puławskiej placówki.

Wielka ulga w Puławach. Wisła Grupa Azoty przerwała klątwę meczów bez zwycięstwa

Wielka ulga w Puławach. Wisła Grupa Azoty przerwała klątwę meczów bez zwycięstwa

Bardzo dawno piłkarze Wisły Grupy Azoty nie zaznali smaku zwycięstwa. Jednak w czwartek trwająca od siódmego października zła passa została wreszcie przerwana. Duma Powiśla pokonała na swoim stadionie Olimpię Elbląg i złapała głębszy oddech w kontekście walki o utrzymanie

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium