Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

21 grudnia 2007 r.
12:49
Edytuj ten wpis

Ludzie Dobrej Nowiny

Mieliśmy już erę disco-polo, Mandaryny i Dody. Teraz nastał czas na muzykę gospel - mówi Renata Wołkiewicz,...

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
dyrygentka i szefowa lubelskiego chóru Gospeople. - To muzyka, którą śpiewa się pełną piersią i całym ciałem. Jest spontaniczna i prawdziwa

A było tak: Gospeople powstał po IV Warsztatach Gospel w Lublinie w 2006 roku. Co roku na takich warsztatach spotykają się setki wielbicieli muzyki gospel i co roku pojawiały się pomysły typu "zróbmy w Lublinie prawdziwy chór”

Czarne kościoły

- Powiedziałam, że tym razem musi się udać! - wspomina Agnieszka Jagiełło, manager, współzałożycielka chóru i, jak sama o sobie mówi, "człowiek od czarnej roboty”. - Osoby zaangażowane w przygotowanie warsztatów szybko podchwyciły pomysł, a ja spotkałam Renatę Wołkiewicz, która zgodziła się poprowadzić chór.

Trudno było o lepszy wybór. Ta niezwykle charyzmatyczna i utalentowana absolwentka wokalistyki na Wydziale Jazzu i Muzyki Rozrywkowej w Akademii Muzycznej w Katowicach jest wizytówką chóru. Była stypendystką instytutu "Christ for the Nations” w Dallas. Przez kilka lat koncertowała w całej Europie, Stanach Zjednoczonych i na Wyspach Brytyjskich.

- Z moich doświadczeń z pobytu w "czarnych” kościołach wyniosłam większą otwartość, żywiołowość i spontaniczność w muzyce oraz uwielbianiu Boga. Wyjazd do Stanów potwierdził tylko moje zamiłowanie do gospel - opowiada Renata Wołkiewicz.

Po powrocie zainwestowała swój czas i ciężką pracę w prowadzenie chóru, który jest jej "dzieckiem” i z którego czerpie siłę do dalszej pracy.

Wielkie planowanie

Gospeople początkowo był jednym, wielkim eksperymentem. - Wszystko zależało od tego, czy zbierze się grupa osób chcących śpiewać w takim chórze i jak będzie wyglądać współpraca. Dzięki życzliwości i pomocy wielu osób od roku działamy i wszystko wskazuje na to, że to gospelowe przedsięwzięcie będzie czymś długotrwałym. Wierzę, że Ktoś nad nami czuwa - dodaje z uśmiechem Agnieszka.
Rzeczywiście. Dziś Gospeople to ponad 50 osób pełnych zapału i pomysłów. Do tego częste próby z zespołem, a w planach coraz więcej koncertów - i to nie tylko w Polsce!


Muzyka, która kręci

Skąd ta energia? - W tej muzyce jest coś, co dotyka duszy, która musi być nakarmiona słowem Bożym - tłumaczy Renata. - Ja najbardziej kocham w niej prawdę przekazu i realność tekstów. Przynosi ona wiarę, radość i nadzieję.
I sprawia, że na próby przychodzą tak różni ludzie. - Muzyka gospel jest żywym, głośnym, tańczącym i szalonym świadectwem Chrystusa i jego mocy. Jest ponad kościołami i wyznaniami - opowiada Karolina Sępioł, socjolog z wykształcenia, a na co dzień jeden z głosów Gospeople. - A po za tym wszystkim, gospel mnie kręci i pozwolił znów zająć się muzyką.

Wielu członków chóru ma wykształcenie muzyczne, ale są osoby, dla których muzyka jest po prostu hobby. - Praca z chórem jest bardzo przyjemna, jednak wymaga silnej osobowości, siły przebicia i mocnego charakteru. Musi się tym zajmować osoba, która zna się na rzeczy. Jest jednak o wiele większa satysfakcja z pracy z "amatorami”, bo bardziej widać jej efekty - podkreśla dyrygentka. - Tacy ludzie mają bardziej entuzjastyczne podejście, bo dźwięk wydobywają z duszy.

Robią to z zamiłowania i pasji. I chodzi nie tylko o śpiewanie. Razem z chórem występuje formacja taneczna "Kalejdoskop”, która przygotowuje specjalne dramy do utworów, wykonuje taniec z flagami wojennymi i tzw. praise dance (taniec uwielbienia).

Przekaz i magia

Manifest wiary za pomocą muzyki gospel stał się w ostatnim czasie rodzajem komercyjnego i przebojowego trendu. - Popularność gospel rośnie, bo to bardzo radosna muzyka. Młodzi ludzie szukają różnych dróg wiary. A często zdarza się tak, że najpierw zauroczą się dźwiękami, a po jakimś czasie odkrywają, że teksty, które śpiewają, mają w sobie głębsze znaczenie. Zaczynają się nad nimi zastanawiać i odkrywają przez to Boga. - mówi Agnieszka Jagiełło.

Gospel tętni życiem i kipi energią. Jest fuzją wielu gatunków i stylów muzycznych, jak r'n'b, soul, hip-hop czy jazz. Kiedy ludzie go słyszą, chcą stać się częścią koncertu, udzielają im się emocje wykonawców i okazują to w bardzo żywy i spontaniczny sposób.

To styl życia

- Dzięki słowom, które słyszę w utworach gospel, wielokrotnie odzyskiwałam motywację do działania i przekonanie, że rzeczy pozornie niemożliwe są możliwe. Zresztą, posługując się cytatem "Gospel to nie tylko styl muzyczny, to przede wszystkim styl życia” - mówi Agnieszka Jagiełło.
- Bywa bardzo wymagający i czasem trudny, bo kiedy się śpiewa o Chrystusie i jego miłości należy być konsekwentnym - dodaje Karolina.
- Muzyką gospel trzeba żyć i oddychać. A przesłanie, które niesie wyrażam poprzez muzykę właśnie - podsumowuje Renata.

Muzyka na warsztacie

Tymczasem już 8-9 marca w Centrum Kongresowym Akademii Rolniczej ruszą kolejne warsztaty gospel. Poprowadzą je - obok Renaty Wołkiewicz - Karen Gibson i Colin Vassell z Wielkiej Brytanii.
- Warsztaty co roku przyciągają coraz więcej osób - podkreśla menedżerka chóru.
I to nie tylko w Lublinie. Z roku na rok przybywa miast w Polsce, gdzie są organizowane podobne imprezy. I na każde zjeżdżają ludzie nie tylko z Polski.

Odczarowany plac

Gospeople miał już okazję występować na placu Po Farze podczas ubiegłorocznej "Nocy Kultury”. Plac został wypełniony magią. Ludzie w ogródkach okolicznych knajpek zamarli w ciszy i stąd przekonanie, że dźwięki gospel odczarowały to miejsce po kościele farnym.

Już 27 grudnia pieśni gospel ze swym radosnym przesłaniem zabrzmią ponownie. Tym razem w lubelskiej szopce.

Magdalena Chojnacka

Pozostałe informacje

ChKS Chełm wygrał 3:1 z KKS Mickiewiczem Kluczbork i wywalczył sportowy awans do PlusLigi

ChKS Chełm mistrzem PLS 1. Ligi. Chełmianie lepsi od KKS Mickiewicza Kluczbork

W trzecim spotkaniu finałowym play-off ChKS Chełm pokonał KKS Mickiewicza Kluczbork 3:1 i wywalczył awans do PlusLigi. Chełmian czeka teraz weryfikacja pod względem formalnym i finansowanym przed wydaniem licencji na występ w elicie

Papież Leon XIV

Nowy papież potrafi wsłuchać się w głos serca drugiego człowieka

Wiesław Dawidowski, który podobnie jak Leon XIV jest augustianinem powiedział, że to będzie bardzo spokojny pontyfikat. Nowy papież jest nie tylko wielkim dyplomatą, ale przede wszystkim potrafi wsłuchać się w głos serca drugiego człowieka – dodał.

Julia Ostrowska rozegrała dobry mecz

Polska przegrała z Hiszpanią i straciła szansę na awans do półfinału mistrzostw Europy U-17

Biało-Czerwone były wyraźnie słabsze od drużyny z Półwyspu Iberyjskiego.

Rywalizacja pomiędzy Patobasketem (biał-zielone stroje) i Matematyką jest bardzo wyrównana

Czas poznać mistrza rozgrywek LNBA

W sobotę o godz. 17.30 w hali I Liceum Ogólnokształcącego im. Stanisława Staszica odbędzie się wielki finał rozgrywek.

Skonfiskowane papierosy

Palenia bezakcyzowych szkodzi Skarbowi Państwa

Ponad 3500 paczek papierosów bez polskich znaków skarbowych akcyzy zabezpieczyli w tym tygodniu łukowscy policjanci. Taką ilość nielegalnych wyrobów tytoniowych mieli 43-latek z Siedlec i 50-latek z powiatu węgrowskiego. W przypadku wprowadzenia do obiegu takiej ilości bezakcyzowych papierosów Skarb Państwa straciłby ponad 55 tysięcy złotych.

Nowy cmentarz komunalny sąsiaduje z istniejącą, coraz bardziej zapełnioną, parafialną nekropolią. Pełne otwarcie gminnego obiektu prawdopodobnie jeszcze w tym roku

Kłopoty z cmentarzem. Wody gruntowe za wysoko

Nowy cmentarz komunalny przy ul. Pożowskiej w Końskowoli może już przyjmować urny z prochami zmarłych. Grzebanie tradycyjne ciągle nie jest możliwe - a to z powodu zbyt wysokiego poziomu wód.

Remont drogi powiatowej w Ortelu Królewskim

Droga powiatowa w remoncie. Mieszkańcy kilku wsi muszą jeździć objazdami

Niedługo mieszkańcy będą cieszyć się z nowej jakości drogi powiatowej z Ortela Królewskiego do Łomaz, ale póki co muszą korzystać z objazdów.

Młodzieżowa Rada Miasta w Radzyniu Podlaskim

"Widzę potencjał w młodzieży i w mieście". 15 młodych osób ma głos

Najpierw trzeba było wysłać zgłoszenie z podpisami poparcia, później komisja oceniała kandydaturę. W końcu Młodzieżowa Rada Miasta w Radzyniu Podlaskim zebrała się na inauguracyjnej sesji.

 kardynał Robert Prevost
Aktualizacja

Nowym papieżem został kardynał Robert Prevost z USA i przyjął imię Leona XIV. Pierwsze słowa biskupa Rzymu

Kardynałowie zebrani na konklawe w Kaplicy Sykstyńskiej wybrali w czwartek papieża. Po godz. 18 z komina na dachu kaplicy uniósł się biały dym. Rozległy się dzwony. Na placu wiwatują tysiące ludzi. Nowym papieżem został kardynał Robert Prevost z USA i przyjął imię Leona XIV.

W składzie Polaków na mecz z Izraelem pojawił się Piotr Jarosiewicz z Azotów, zabrakło za to Marka Marciniaka

Reprezentacja Polski piłkarzy ręcznych gorsza od Izraela. Nieudany debiut nowego trenera

W spotkaniu piątej kolejki eliminacji mistrzostw Europy reprezentacja Polski mężczyzn przegrała na wyjeździe z Izraelem 31:33. Tym samym awans na przyszłoroczny czempionat Starego Kontynentu stanął pod znakiem zapytania. Wszystko wyjaśni się w niedzielę, kiedy zostanie rozegrana ostatnia seria spotkań

Poszukiwany w drodze na dwuletni "turnus" resocjalizacyjny

„Nikogo nie ma w domu”, dopóki nie przyjechali strażacy

Kryminalni z Puław zatrzymali 43-latka poszukiwanego dwoma listami gończymi. Mężczyzna ukrywał się za granicą, jednak wrócił niedawno do domu i próbował się ukryć. Zaręczali za niego sąsiedzi... do czasu, gdy na miejsce przyjechali strażacy, aby wyważyć drzwi. Wówczas mężczyzna opuścił mieszkanie dobrowolnie.

Lublin uczcił Dzień Zwycięstwa. Uroczystości z udziałem wojska i mieszkańców
galeria

Lublin uczcił Dzień Zwycięstwa. Uroczystości z udziałem wojska i mieszkańców

W czwartek, 8 maja, na Placu Litewskim odbyły się uroczystości z okazji Narodowego Dnia Zwycięstwa, upamiętniające zakończenie II wojny światowej.

Wielka radość strażaków. Dostali więcej, niż chcieli

Wielka radość strażaków. Dostali więcej, niż chcieli

Planowali kupić jeden defibrylator AED, a stać ich na trzy takie urządzenia. Bo zbiórka pieniędzy podczas I Dni Otwartych OSP w Krasnobrodzie poszła znacznie lepiej, niż zakładano.

Nagrodzeni artyści
Świdnik

Burmistrz nagrodził młodych artystów

Są niezwykle utalentowani, zdolni i dzielą się tym z innymi. To artyści, którzy zostali docenieni nie tylko przez ich odbiorców, ale i władze miasta. Kilkudziesięciu młodych artystów otrzymało kilka dni temu stypendia i nagrody od władz miasta.

Prawo jazdy miała od miesiąca. Wystraszyła się zająca

Prawo jazdy miała od miesiąca. Wystraszyła się zająca

Do groźnie wyglądającego wypadku doszło w Olempinie w gminie Markuszów. 20-letnia kobieta dachowała samochodem, próbując ominąć zająca. Trafiła do szpitala, na szczęście nie odniosła poważnych obrażeń.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium