Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

21 grudnia 2007 r.
12:49
Edytuj ten wpis

Ludzie Dobrej Nowiny

0 0 A A

Mieliśmy już erę disco-polo, Mandaryny i Dody. Teraz nastał czas na muzykę gospel - mówi Renata Wołkiewicz,...

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
dyrygentka i szefowa lubelskiego chóru Gospeople. - To muzyka, którą śpiewa się pełną piersią i całym ciałem. Jest spontaniczna i prawdziwa

A było tak: Gospeople powstał po IV Warsztatach Gospel w Lublinie w 2006 roku. Co roku na takich warsztatach spotykają się setki wielbicieli muzyki gospel i co roku pojawiały się pomysły typu "zróbmy w Lublinie prawdziwy chór”

Czarne kościoły

- Powiedziałam, że tym razem musi się udać! - wspomina Agnieszka Jagiełło, manager, współzałożycielka chóru i, jak sama o sobie mówi, "człowiek od czarnej roboty”. - Osoby zaangażowane w przygotowanie warsztatów szybko podchwyciły pomysł, a ja spotkałam Renatę Wołkiewicz, która zgodziła się poprowadzić chór.

Trudno było o lepszy wybór. Ta niezwykle charyzmatyczna i utalentowana absolwentka wokalistyki na Wydziale Jazzu i Muzyki Rozrywkowej w Akademii Muzycznej w Katowicach jest wizytówką chóru. Była stypendystką instytutu "Christ for the Nations” w Dallas. Przez kilka lat koncertowała w całej Europie, Stanach Zjednoczonych i na Wyspach Brytyjskich.

- Z moich doświadczeń z pobytu w "czarnych” kościołach wyniosłam większą otwartość, żywiołowość i spontaniczność w muzyce oraz uwielbianiu Boga. Wyjazd do Stanów potwierdził tylko moje zamiłowanie do gospel - opowiada Renata Wołkiewicz.

Po powrocie zainwestowała swój czas i ciężką pracę w prowadzenie chóru, który jest jej "dzieckiem” i z którego czerpie siłę do dalszej pracy.

Wielkie planowanie

Gospeople początkowo był jednym, wielkim eksperymentem. - Wszystko zależało od tego, czy zbierze się grupa osób chcących śpiewać w takim chórze i jak będzie wyglądać współpraca. Dzięki życzliwości i pomocy wielu osób od roku działamy i wszystko wskazuje na to, że to gospelowe przedsięwzięcie będzie czymś długotrwałym. Wierzę, że Ktoś nad nami czuwa - dodaje z uśmiechem Agnieszka.
Rzeczywiście. Dziś Gospeople to ponad 50 osób pełnych zapału i pomysłów. Do tego częste próby z zespołem, a w planach coraz więcej koncertów - i to nie tylko w Polsce!


Muzyka, która kręci

Skąd ta energia? - W tej muzyce jest coś, co dotyka duszy, która musi być nakarmiona słowem Bożym - tłumaczy Renata. - Ja najbardziej kocham w niej prawdę przekazu i realność tekstów. Przynosi ona wiarę, radość i nadzieję.
I sprawia, że na próby przychodzą tak różni ludzie. - Muzyka gospel jest żywym, głośnym, tańczącym i szalonym świadectwem Chrystusa i jego mocy. Jest ponad kościołami i wyznaniami - opowiada Karolina Sępioł, socjolog z wykształcenia, a na co dzień jeden z głosów Gospeople. - A po za tym wszystkim, gospel mnie kręci i pozwolił znów zająć się muzyką.

Wielu członków chóru ma wykształcenie muzyczne, ale są osoby, dla których muzyka jest po prostu hobby. - Praca z chórem jest bardzo przyjemna, jednak wymaga silnej osobowości, siły przebicia i mocnego charakteru. Musi się tym zajmować osoba, która zna się na rzeczy. Jest jednak o wiele większa satysfakcja z pracy z "amatorami”, bo bardziej widać jej efekty - podkreśla dyrygentka. - Tacy ludzie mają bardziej entuzjastyczne podejście, bo dźwięk wydobywają z duszy.

Robią to z zamiłowania i pasji. I chodzi nie tylko o śpiewanie. Razem z chórem występuje formacja taneczna "Kalejdoskop”, która przygotowuje specjalne dramy do utworów, wykonuje taniec z flagami wojennymi i tzw. praise dance (taniec uwielbienia).

Przekaz i magia

Manifest wiary za pomocą muzyki gospel stał się w ostatnim czasie rodzajem komercyjnego i przebojowego trendu. - Popularność gospel rośnie, bo to bardzo radosna muzyka. Młodzi ludzie szukają różnych dróg wiary. A często zdarza się tak, że najpierw zauroczą się dźwiękami, a po jakimś czasie odkrywają, że teksty, które śpiewają, mają w sobie głębsze znaczenie. Zaczynają się nad nimi zastanawiać i odkrywają przez to Boga. - mówi Agnieszka Jagiełło.

Gospel tętni życiem i kipi energią. Jest fuzją wielu gatunków i stylów muzycznych, jak r'n'b, soul, hip-hop czy jazz. Kiedy ludzie go słyszą, chcą stać się częścią koncertu, udzielają im się emocje wykonawców i okazują to w bardzo żywy i spontaniczny sposób.

To styl życia

- Dzięki słowom, które słyszę w utworach gospel, wielokrotnie odzyskiwałam motywację do działania i przekonanie, że rzeczy pozornie niemożliwe są możliwe. Zresztą, posługując się cytatem "Gospel to nie tylko styl muzyczny, to przede wszystkim styl życia” - mówi Agnieszka Jagiełło.
- Bywa bardzo wymagający i czasem trudny, bo kiedy się śpiewa o Chrystusie i jego miłości należy być konsekwentnym - dodaje Karolina.
- Muzyką gospel trzeba żyć i oddychać. A przesłanie, które niesie wyrażam poprzez muzykę właśnie - podsumowuje Renata.

Muzyka na warsztacie

Tymczasem już 8-9 marca w Centrum Kongresowym Akademii Rolniczej ruszą kolejne warsztaty gospel. Poprowadzą je - obok Renaty Wołkiewicz - Karen Gibson i Colin Vassell z Wielkiej Brytanii.
- Warsztaty co roku przyciągają coraz więcej osób - podkreśla menedżerka chóru.
I to nie tylko w Lublinie. Z roku na rok przybywa miast w Polsce, gdzie są organizowane podobne imprezy. I na każde zjeżdżają ludzie nie tylko z Polski.

Odczarowany plac

Gospeople miał już okazję występować na placu Po Farze podczas ubiegłorocznej "Nocy Kultury”. Plac został wypełniony magią. Ludzie w ogródkach okolicznych knajpek zamarli w ciszy i stąd przekonanie, że dźwięki gospel odczarowały to miejsce po kościele farnym.

Już 27 grudnia pieśni gospel ze swym radosnym przesłaniem zabrzmią ponownie. Tym razem w lubelskiej szopce.

Magdalena Chojnacka

Pozostałe informacje

Daniel Obajtek zarekomendował mieszkańcom Puław fuzję miejscowego kombinatu z Orlenem, którym zarządzał w czasie rządów PiS. Obecne władze Grupy Azoty stanowczo odcinają się od takich sugestii, nazywając ich potencjalne skutki osłabianiem polskiej branży chemicznej
POMYSŁY i MILIARDY

Daniel Obajtek i jego pomysły na "Puławy". Grupa Azoty odpowiada

Daniel Obajtek skrytykował sposób zarządzania Grupą Azoty. Stwierdził, że porzucony po wyborach plan fuzji z Orlenem, byłby najlepszym rozwiązaniem dla Zakładów Azotowych. Na te słowa odpowiedziała rzecznik tarnowskiego przedsiębiorstwa.

Lublin jest jednym z dziewięciu miast w Polsce, które otrzymało zaproszenie do udziału w projekcie „Urban Lab – Miasto dla Młodych” oraz pierwszym z podpisaną umową na dofinansowanie.
URBAN LAB

Lublin to pierwsze takie miasto w Polsce. Miasto dla młodych

Miasto Lublin jako pierwsze miasto w Polsce podpisało umowę na dofinansowanie w ramach projektu „Urban Lab – Miasto dla Młodych”.

Szach i mat: Czas na Międzypokoleniowy Turniej Szachowy
GONIEC NA G7

Szach i mat: Czas na Międzypokoleniowy Turniej Szachowy

Kiedy? 14 grudnia. Gdzie? Arena Lublin. Będą pojedynki w najlepszej grze świata, będzie współpraca i będzie wsparcie dla potrzebujących.

Miasto otwiera nabór do Centrum Opiekuńczo-Mieszkalnego w Lublinie

Miasto otwiera nabór do Centrum Opiekuńczo-Mieszkalnego w Lublinie

Rozpoczął się nabór uczestników do nowej placówki przy ul. Poturzyńskiej 1 w Lublinie. Centrum Opiekuńczo-Mieszkalne zapewni wsparcie 20 osobom z niepełnosprawnościami.

W trzeciej rundzie TAURON Pucharu Polski ChKS Chełm podejmie PZL Leonardo Avię Świdnik

ChKS Chełm znowu zagra z PZL Leonardo Avią Świdnik, tym razem w Tauron Pucharze Polski

ChKS Chełm zmierzy się z PZL Leonardo Avią Świdnik w trzeciej rundzie TAURON Pucharu Polski. Początek spotkania w środę o godzinie 19

Siedemdziesięciolatka jechała "na zderzaku" busa. Nie zdążyła wyhamować

Siedemdziesięciolatka jechała "na zderzaku" busa. Nie zdążyła wyhamować

Trzy osoby trafiły do szpitala po zdarzeniu drogowym w m. Szopinek w gminie Zamość. Kierująca toyotą 70-latka uderzyła w jadącego przed nią citroena. Jak wstępnie ustaliła policja, kobieta nie zachowała właściwej odległości od jadącego przed nią pojazdu.

Oskarżony nie był obecny na ogłoszeniu wyroku

Potrącił policjanta i uciekał przez całe miasto. Dzisiaj kibol usłyszał wyrok

Jechał samochodem, biegł i był w stanie zrobić wszystko, aby uciec przed wymiarem sprawiedliwości. W tle sprawy porachunki kibiców Motoru Lublin.

Po porażce z Ostrovią Ostrów Wielkopolski i Górnikiem Zabrze puławscy liczą, że ich drużyna w końcu wywalczy komplet punktów

Azoty Puławy kontra Gwardia Opole. Chcą w końcu wygrać u siebie

Rywalem Azotów Puławy będzie COROTOP Gwardia Opole. Środowe spotkanie w hali przy ul. Lubelskiej rozpocznie się o godzinie 18. Będzie to mecz drugiej kolejki rundy rewanżowej.

Trzy starsze panie zginęły w wypadku. Ruszył proces kierowców

Trzy starsze panie zginęły w wypadku. Ruszył proces kierowców

Koleżanki Wanda, Janina i Teresa z Poniatowej zginęły w sierpniu ubiegłego roku w wypadku samochodowym w Chodlu. W opolskim sądzie ruszył proces dwóch oskarżonych kierowców.

Policja w okresie przedświątecznym. Więcej patroli i walka z wakatami?
film

Policja w okresie przedświątecznym. Więcej patroli i walka z wakatami?

Okres przedświąteczny to czas wzmożonej pracy dla policji. Większy ruch na drogach, tłumy w galeriach handlowych i ryzyko kradzieży to wyzwania, z którymi mierzą się funkcjonariusze. Rzecznik Komendy Miejskiej Policji w Lublinie opowiada o planach na najbliższe tygodnie.

Radosław Muszyński prowadził Lewart od 27 września do 10 grudnia

Lewart Lubartów znowu zmienia trenera

Niespodziewane wieści z Lubartowa. Tamtejszy Lewart zdecydował się na kolejną zmianę trenera. Sezon na ławce rozpoczynał Grzegorz Białek, który wywalczył z drużyną awans do III ligi. Rundę kończył za to Radosław Muszyński. We wtorek działacze ekipy beniaminka poinformowali jednak, że zdecydowali się podziękować szkoleniowcowi.

Lublin w klimacie Bożego Narodzenia
ZDJĘCIA
galeria

Lublin w klimacie Bożego Narodzenia

Gdy dzień staje się coraz krótszy i chłodniejszy, Lublin ubiera się w iluminację, tworząc wyjątkowy klimat w całym mieście. Od Bramy Krakowskiej po Centrum Spotkania Kultur – każdy zakątek emanuje magią Bożego Narodzenia.

Sergi Samper na razie ma kontrakt z Motorem do końca sezonu 24/25

Sergi Samper na dłużej w Motorze Lublin? „Dobrze się tutaj czuję”

Ten transfer był hitem letniego okienka transferowego w PKO BP Ekstraklasie. Do Motoru Lublin dołączył Sergi Samper, były zawodnik FC Barcelony i kolega klubowy Leo Messiego, który w karierze cieszył się z: mistrzostwa Hiszpanii, Superpucharu Hiszpanii, tytułu Klubowych Mistrzów Świata, a wygrywał też Ligę Mistrzów. Jego umowa obowiązuje do końca sezonu 24/25. A czy jest szansa, że zostanie w drużynie na dłużej?

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!