Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

5 lipca 2007 r.
16:25
Edytuj ten wpis

Ludzie, piszcie do mnie!

0 0 A A

Rozmowa z Piotrem Migielskim, dyrektorem Izby Skarbowej w Lublinie

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
• Podobno w rankingu Ministerstwa Finansów nasza skarbówka nie wypada najlepiej. A na pewno gorzej, niż kiedyś, za starych rządów...
- Jest tyle różnych statystyk, że w jednych wypadamy lepiej, w innych gorzej. Ale kompleksowo rzecz ujmując, jesteśmy w środku rankingu.
• Co to znaczy "kompleksowo”?
- Ministerstwo ocenia pracę urzędów przede wszystkim przez pryzmat efektów prowadzonych egzekucji, czyli ściągniętych pieniędzy. I porównuje, jak to się ma do poprzedniego okresu.
• A jak się ma?
- Coraz lepiej.
• Coraz lepiej?! Na pewno nie może być gorzej, jeśli chodzi o wizerunek lubelskiej skarbówki. Najważniejsze państwowe instytucje kontrolne zasypywane są donosami, w których na panu i podległych panu naczelnikach nie zostawia się suchej nitki.
- Jeśli to są merytoryczne zarzuty, chętnie się do nich ustosunkuję.
• Pierwszy z brzegu: Obsadza pan swoimi kolegami kierownicze stanowiska?
- A co to znaczy koledzy? Wszyscy naczelnicy to moi koledzy, w tym sensie, że się znamy, kontaktujemy się ze sobą. Witek Grabarczuk, Henio Kolar...
• Właśnie tych dwóch naczelników postanowił pan kilka dni temu odwołać ze stanowisk naczelników III i I Urzędu Skarbowego. Dlaczego?
- Takie jest prawo reorganizacji.
• A może to raczej efekt konfliktu naczelnika Kolara ze związkowcami, którego finał znalazł się w prokuraturze i inspekcji pracy?
- Pan Kolar chciał zreorganizować dział egzekucji. Jego zdaniem związkowcy stopowali te zmiany. To było zarzewie konfliktu, w którym - przyznaję - obie strony, nie były skłonne do kompromisu. Widać było ogromne zacięcie. Ale nie dlatego pan Kolar przestał być naczelnikiem.
• Może w takim razie obie te dymisje to efekt donosów, bo wspomniane nazwiska pojawiały się w nich regularnie?
- Donosy to w naszej pracy chleb powszedni. Podatnicy donoszą na swoich sąsiadów, znajomych, nawet rodzinę. Na naczelników także. Jest osoba, która wszystkie takie sygnały analizuje i sprawdza. Póki co żaden się nie potwierdził.
• Pana szefowie w Ministerstwie Finansów nie dziwią się, gdy otwierają kolejną kopertę, a tam kolejny życzliwy, świetnie zresztą zorientowany w sytuacji, donosi na Lublin?
- Nie dziwią się, bo w ministerstwie znają naszą specyficzną sytuację. W ubiegłym roku mój poprzednik, dyrektor Jerzy Tchórzewski w ramach reorganizacji wymienił 18 z 22 naczelników urzędów skarbowych. To była nagła i bardzo odważna decyzja. Wielu ludzi poczuło się zdegradowanych, pozostał w nich żal. Szczególnie ci, którzy piastowali najwyższe stanowiska. Jedni wystąpili do sądu, inni po cichu przeżywali swoją frustrację. Żadna z tych osób nie odeszła ze skarbowości, wszyscy pracują w urzędach skarbowych i w Izbie.
• Słynne czystki wywołały sporo emocji w waszym środowisku...
- "Czystki” to sformułowanie na wyrost, ale niewątpliwie odbiło się to dużym echem nie tylko w naszym regionie, ale także w całej Polsce. W bardzo krótkim czasie dokonała się ogromna zmiana. Ale, podkreślam, dobra zmiana. Pełniącymi obowiązki naczelnikami zostali ludzie młodzi, dynamicznie, dobrze wykształceni. Nowe spojrzenie zawsze jest potrzebne, może wnieść wiele dobrego do organizacji.
• Jak się pracuje z ludźmi, którzy kiedyś piastowali wysokie stanowiska i po wielu latach zostali zdegradowani?
- Mnie z moim poprzednikiem, panem Stanisławem Pawlonką, bardzo dobrze. To prawdziwy gentleman. Z innymi odwołanymi naczelnikami nie mam kontaktu.
• Podlega prawie 2 tys. zatrudnionych osób, kilkaset tysięcy podatników. Ma pan wystarczające doświadczenie?
- Wcześniej byłem inspektorem w zamojskim oddziale Izby Skarbowej, zajmowałem się podatkiem dochodowym od osób fizycznych i prawnych. Potem przez kilka miesięcy pełniłem obowiązki naczelnika urzędu skarbowego w Zamościu. Cały czas rzetelnie pracowałem. To wszystko.
• Podobno jest pan człowiekiem Jerzego Tchórzewskiego, pana poprzednika, który zasłynął z kadrowych czystek i rzadkiej obecności w pracy.
- Czuję się człowiekiem pana Tchórzewskiego w tym sensie, że jest on moim zawodowym wzorcem. A z tą rzadką obecnością w pracy to nieprawda. Może tylko ostatni miesiąc pan dyrektor rzadziej bywał w Izbie, a to z uwagi na szereg obowiązków i charakter pracy dyrektora.
• Idąc śladem swojego zawodowego wzorca zrobił pan roszady personalne w Izbie?
- Tak. Wymieniem kadrę kierowniczą na młodych, wykształconych, ambitnych ludzi. Zreorganizowałem Izbę, dzięki czemu znalazły się pieniądze na podwyżki dla kilkunastu osób.
• Przed skarbówką naprawdę wielka rewolucja. Na początku przyszłego roku ma dojść do połączenia sił skarbowych i celnych w ramach Krajowej Administracji Skarbowej. Co to oznacza?
- Na czele tej nowej organizacji w każdym województwie stanie dyrektor Izby Skarbowo-Celnej. Zostanie też powołany pełnomocnik ds. wprowadzenia ustawy o KAS. Pracownicy najpierw dostaną wypowiedzenia, a potem nowe powołania na okres 3 miesięcy.
• A potem co, na zieloną trawkę?
- Pełnomocnik zdecyduje, z kim nawiązać stosunek pracy.
• Doskonała okazja, żeby pozbyć się niewygodnych ludzi...
- To patologiczna sytuacja, jeśli ktoś czuje się dożywotnio związany ze swoim stanowiskiem. Choćby dlatego wszyscy nowi naczelnicy, podobnie jak ja, jesteśmy wciąż pełniącymi obowiązki. Można nas w każdej chwili odwołać.
• A co dobrego wyniknie z KAS?
- Podwyżki dla połączonych sił skarbowo-celnych. I lepsza jakość pracy.
• Czyli?
- Priorytetem jest, żeby podatnicy postrzegali nas jako partnerów. Nie bali się nas. Do tego cały czas dążymy.
• A można do pana przyjść i poskarżyć się na wrednego urzędnika?
- Oczywiście. Proszę pisać do mnie skargi.
• Anonimy mogą być?
- Jak najbardziej. Powiedziałbym nawet tak: Piszcie do mnie, ludzie. Żaden donos nie wyląduje w koszu.
Rozmawiała Magdalena Bożko

Pozostałe informacje

Nowatorskie leczenie migotania przedsionków. Lubelscy lekarze pionierami w kraju
Foto/Wideo
galeria
film

Nowatorskie leczenie migotania przedsionków. Lubelscy lekarze pionierami w kraju

Kardiolodzy ze szpitala przy ul. Jaczewskiego przeprowadzili małoinwazyjną ablację techniką PFA. To pierwsze takie zabiegi w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej.

MKS FunFloor Lublin uciekł spod topora podczas meczu z Piotrcovią [zdjęcia]
galeria

MKS FunFloor Lublin uciekł spod topora podczas meczu z Piotrcovią [zdjęcia]

MKS FunFloor Lublin pokonał MKS Piotrcovia Piotrków Trybunalski 30:27 po bardzo zaciętym spotkaniu.

Bulla papieska z XVIII wieku i prawosławna ikona znalezione na Lubelszczyźnie
galeria

Bulla papieska z XVIII wieku i prawosławna ikona znalezione na Lubelszczyźnie

Wojewódzki konserwator zabytków pochwalił się kolejnymi cennymi znaleziskami z terenów naszego województwa . Jedno z nich należało do papieża, a drugie reprezentuje prawosławnych staroobrzędowców.

1,5 promila i parkowanie na przejściu. Wszystko w drodze na komendę

1,5 promila i parkowanie na przejściu. Wszystko w drodze na komendę

Pod komendę policji w Krasnymstawie przyjechał 49-latek, na którego był nałożony dozór policyjny. Zaparkował na wprost komendy. Na przejściu dla pieszych. Nie był trzeźwy.

Skrzydłowy Motoru wraca do gry

Skrzydłowy Motoru wraca do gry

Jacques Ndiaye będzie mógł pojawić się już na boisku podczas czwartkowego meczu Motoru Lublin z Chrobrym Głogów (godz. 18, na Arenie Lublin). Skrzydłowy z Senegalu, z powodu kontuzji pauzował od ponad miesiąca.

Agresja wśród młodzieży. Jak reagować i jak przeciwdziałać?

Agresja wśród młodzieży. Jak reagować i jak przeciwdziałać?

Stop agresji wśród młodzieży – to temat konferencji poświęconej sposobom zapobiegania sytuacjom konfliktowym w środowisku młodych osób. Spotkanie w piątek, 26 kwietnia, o godzinie 9 w siedzibie Urzędu Miasta Lublin przy ul. Spokojnej 2.

CSK zaprasza na spektakl „Z kapelusza”
28 kwietnia 2024, 18:00

CSK zaprasza na spektakl „Z kapelusza”

W najbliższą niedzielę na scenie Sali Operowej w lubelskim CSK z okazji Międzynarodowego Dnia Tańca odbędzie się przedstawienie „Z kapelusza”.

Gabinety historii naturalnej Lublina. Nowa wystawa w Muzeum Józefa Czechowicza
25 kwietnia 2024, 18:00

Gabinety historii naturalnej Lublina. Nowa wystawa w Muzeum Józefa Czechowicza

Gabinety historii naturalnej Lublina to tytuł wystawy nawiązuje do ducha oświeceniowych gabinetów historii naturalnej i osobliwości przyrody. Otwarcie wystawy odbędzie się 25 kwietnia o godzinie 18 w lubelskim Muzeum Józefa Czechowicza.

Jak zdrowo się starzeć? O tym już w piątek na międzynarodowej konferencji
Patronat Dziennika Wschodniego
26 kwietnia 2024, 9:00

Jak zdrowo się starzeć? O tym już w piątek na międzynarodowej konferencji

Profilaktyka, choroby metaboliczne, rehabilitacja i zdrowe żywienie - takie tematy poruszą specjaliści podczas międzynarodowej konferencji „Healthy Aging”.

Od jutra zmiany w organizacji ruchu na Wallenroda

Od jutra zmiany w organizacji ruchu na Wallenroda

Od czwartku, 25 kwietnia, część ulicy Wallenroda zostanie zamknięta. Wszystko przez rozpoczęcie kolejnego etapu prac remontowych.

Aż 11 niewybuchów w Białej Podlaskiej. Saperzy jeszcze tu wrócą
pilne

Aż 11 niewybuchów w Białej Podlaskiej. Saperzy jeszcze tu wrócą

Przy ulicy Sidorskiej w Białej Podlaskiej znaleziono aż 11 niewybuchów. Saperzy zakończyli dziś pracę o godz. 16.30. Ale powrócą tu w piątek. Wówczas ponownie mieszkańcy będą ewakuowani.

Noc Kultury 2024: Neurony Miasta ożywią Lublin
galeria

Noc Kultury 2024: Neurony Miasta ożywią Lublin

Tegoroczna, 18. już edycja festiwalu Nocy Kultury odbędzie się w nocy z soboty na niedzielę 1 i 2 czerwca. Poznaliśmy program tej imprezy. Będą się na niego składały projekty zgłoszone w otwartym naborze oraz wydarzenia specjalne Warsztatów Kultury.

Marta Wcisło jedynką z Lubelskiego do Europarlamentu. Dwójka dla Krzysztofa Grabczuka

Marta Wcisło jedynką z Lubelskiego do Europarlamentu. Dwójka dla Krzysztofa Grabczuka

Platforma Obywatelska przedstawiła swoich kandydatów do europarlamentu. Wśród nich jest Borys Budka, Dariusz Joński oraz lubelska posłanka, Marta Wcisło.

Bakterie coli w popularnym tatarze

Bakterie coli w popularnym tatarze

Główny Inspektorat Sanitarny wydał ostrzeżenie dotyczące obecności bakterii Escherichia coli w partii tatara wołowego łukowskiej firmy

Kawa. Fakty i mity
WIDEO
film

Kawa. Fakty i mity

Wokół kawy narosło wiele mitów. Z pomocą dietetyka Macieja Pokarowskiego postanowiliśmy sprawdzić co z nich jest prawdą, a co nie.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium