Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

13 sierpnia 2003 r.
11:32
Edytuj ten wpis

Miesiąc bez picia

0 0 A A


Statystyczny Polak w wieku powyżej 16 lat przez 1,5 miesiąca w roku pracuje wyłącznie na alkohol – twierdzi publicysta Marek Wolny i dodaje, że na alkohol wydajemy więcej pieniędzy niż na mięso, jego przetwory, nabiał, jaja, cukier, miód i wyroby cukiernicze razem wzięte.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować


Paradoks: alkoholem, który dla wielu ludzi okazał się zabójcą, wznosimy toast: „na zdrowie”... Na ogół, nie stronimy od alkoholu. Znam piosenkarkę, która wyznała publicznie, że alkohol w momentach depresji, załamania bardzo jej pomógł. Nawet mój znajomy urolog jest zdania, że lampka koniaku na dolegliwości kamicy nerkowej od czasu do czasu nie zaszkodzi.
Ale to co innego wychylić symbolicznie kieliszek trunku podczas niecodziennej uroczystości, a co innego pić bez umiaru czy „zalać się w pestkę”.
Alkohol wciąga
Zaczyna się niewinnie – od jednego kieliszka. Potem jest następny i kolejny. Niektórzy piją na rozładowanie stresu albo żeby dodać sobie animuszu. Kończy się często na takim stadium, że bez alkoholu nie mogą się obejść.
Krystyna, pracownica szacownej instytucji, kontakt z alkoholem miała „od zawsze”. Lubiła pić. Nie bez satysfakcji powtarzała zasłyszany slogan: ”Piję, bo lubię”. Pamięta, że kiedy po studiach rozpoczęła pracę zawodową, była nieśmiała, skryta, a alkohol zmieniał ją diametralnie, rozweselał, wprowadzał w lepszy nastrój. Nawet dodawał pewności siebie.
Nie kryje się z tym, że wpadła w nałóg. Po alkoholu nie miewa żadnych hamulców, potrafi nawet usiąść za kierownicą samochodu. Spowodowała kilka wypadków. Raz nawet jej samochód „stanął na dachu”. Wszyscy się dziwili, że wyszła bez szwanku. Zeznawała przed patrolem policyjnym, że koleżanka przedwczoraj wyprawiła imieniny, na które została zaproszona. A podczas takiego przyjęcia – wiadomo – nie wylewa się za kołnierz. Pan władza przyznał, iż faktycznie czasami „organizm tak długo trzyma...” Nie budziła podejrzeń, że jest alkoholiczką. Zawsze zadbana, elegancka, więc kto by dał wiarę, że kłamie na poczekaniu, wymyśla jakieś historyjki.
Przygnębiające są
sytuacje rodzin alkoholików
gdy oboje małżonkowie piją, a dom przypomina melinę. W dokumentach jednego z ośrodków opieki społecznej z przerażeniem czytałem takie notatki: „Matka była zupełnie pijana. Leżała w barłogu i bełkotała. Noworodek leżał obok butelek z alkoholem”. Albo taki zapis, relacja pracownicy ośrodka z odwiedzin innej rodziny: „Weszłam z policją do środka. Troje malutkich dzieci leżało na glinianym klepisku. Na nasz widok wszystkie przeraźliwie krzyczały: Nie bij! Tylko nie bij!” Ubranka dzieci były sztywne z brudu, Najmłodsze raczkowało i zlizywało glinę z klepiska. Pewnie z głodu...”
Wielu nie chce uwierzyć, że alkoholizm jest chorobą. Rządzi tymi, którzy odeń nie stronią. Często nawet się nie spostrzegą, iż coś jest z nimi nie w porządku.
Dzieci z rodzin alkoholiczych cierpią najbardziej i nie z własnej winy.
Sierpień – miesiącem trzeźwości
Dlaczego sierpień, miesiąc wakacyjny, w którym jakby więcej jest okazji, zwłaszcza wśród urlopowiczów, żeby sięgnąć po kieliszek, jest miesiącem trzeźwości?
Ks. Zbigniew Kaniecki, sekretarz Zespołu Apostolstwa Trzeźwości w dwumiesięczniku „Trzeźwymi bądźcie” taką daje wykładnię: „W sierpniu tak często Polacy podejmowali ważne dla narodu decyzje... To właśnie w sierpniu 1864 r. został stracony w warszawskiej cytadeli Romuald Traugutt, abstynent od alkoholu i tytoniu, wzorowy ojciec rodziny, a także żołnierz i przywódca narodu.
Poprzez zachowanie trzeźwości, w nastroju poważnej refleksji, wyrażamy wdzięczność i szacunek dla ofiary krwi, którą przelewały tysiące Polaków po to, byśmy mogli żyć w wolności w tak niełatwych dziejach naszej Ojczyzny”.
Bbp Antoni Dydycz, przewodniczący Zespołu Apostolstwa Trzeźwości Konferencji Episkopatu Polski Apeluje w tym roku do rodaków:
„Trzeźwość jest cnotą, która stoi na straży dalszego używania rzeczy przemijających, zwłaszcza w odniesieniu do alkoholu i wszelkich napojów odurzających. Ze smutkiem musimy wyznać patrząc na to, co nas otacza, że nieczęsto spotykamy się z cnotą trzeźwości. Skutkiem jej braku jest tragedia wielu jednostek, nieszczęście dzieci i młodzieży, rozbicie rodzin, katastrofy w zakładach pracy, ranni i zabici na drogach. Trudno byłoby wyliczyć wszystkie nieszczęścia, do których prowadzi alkohol. (...) Zdobądźmy się więc w miesiącu sierpniu, gdy tak wielu z nas pielgrzymuje do Matki Bożej, kiedy mamy tak wiele rocznic narodowych i państwowych, gdy chcemy wypocząć przed nowym rokiem szkolnym nową pracą, zdobędziemy się na pełną abstynencję”.
Ks. Ryszard Jurak, proboszcz parafii pw. św. Rodziny na Czubach w Lublinie, dodaje: „Wstawiennictwo Matki Bożej może sprawić, że żadna z doczesnych klęsk, żaden dramat nie jest tak ogromny, by nie można go było przerwać, podźwignąć się, stać się wielkim na miarę osoby ludzkiej”.
Księża też walczą z nałogiem
W jednym z wydań programu telewizyjnego „Tok-szoł” wystąpił ksiądz, który przyznał się otwarcie do walki z własnym nałogiem pijaństwa. Zresztą nie trzeba sięgać daleko. W Nałęczowie funkcjonuje Krajowy Ośrodek Ruchu Trzeźwości im. św. Maksymiliana Kolbego – Rekolekcyjne Hospicjum Kapłańskie „Przemiana i Przetrwanie”, w którym przebywają księża walczący m.in. z alkoholizmem.
Przy wielu parafiach istnieją grupy anonimowych alkoholików (AA), w Zakroczymiu działa Ośrodek Apostolstwa Trzeźwości, w Warszawie – Polska Liga Trzeźwości, a w Lublinie – punkt informacyjny o problemie alkoholowym, mieszczący się przy Krakowskim Przedmieściu 42 (Klasztor Braci Kapucynów – Ośrodek Powołaniowy).

Pozostałe informacje

CSK zaprasza na spektakl „Z kapelusza”
28 kwietnia 2024, 18:00

CSK zaprasza na spektakl „Z kapelusza”

W najbliższą niedzielę na scenie Sali Operowej w lubelskim CSK z okazji Międzynarodowego Dnia Tańca odbędzie się przedstawienie „Z kapelusza”.

Gabinety historii naturalnej Lublina. Nowa wystawa w Muzeum Józefa Czechowicza
25 kwietnia 2024, 18:00

Gabinety historii naturalnej Lublina. Nowa wystawa w Muzeum Józefa Czechowicza

Gabinety historii naturalnej Lublina to tytuł wystawy nawiązuje do ducha oświeceniowych gabinetów historii naturalnej i osobliwości przyrody. Otwarcie wystawy odbędzie się 25 kwietnia o godzinie 18 w lubelskim Muzeum Józefa Czechowicza.

Jak zdrowo się starzeć? O tym już w piątek na międzynarodowej konferencji
Patronat Dziennika Wschodniego
26 kwietnia 2024, 9:00

Jak zdrowo się starzeć? O tym już w piątek na międzynarodowej konferencji

Profilaktyka, choroby metaboliczne, rehabilitacja i zdrowe żywienie - takie tematy poruszą specjaliści podczas międzynarodowej konferencji „Healthy Aging”.

Od jutra zmiany w organizacji ruchu na Wallenroda

Od jutra zmiany w organizacji ruchu na Wallenroda

Od czwartku, 25 kwietnia, część ulicy Wallenroda zostanie zamknięta. Wszystko przez rozpoczęcie kolejnego etapu prac remontowych.

Aż 11 niewybuchów w Białej Podlaskiej. Saperzy jeszcze tu wrócą
pilne

Aż 11 niewybuchów w Białej Podlaskiej. Saperzy jeszcze tu wrócą

Przy ulicy Sidorskiej w Białej Podlaskiej znaleziono aż 11 niewybuchów. Saperzy zakończyli dziś pracę o godz. 16.30. Ale powrócą tu w piątek. Wówczas ponownie mieszkańcy będą ewakuowani.

Noc Kultury 2024: Neurony Miasta ożywią Lublin
galeria

Noc Kultury 2024: Neurony Miasta ożywią Lublin

Tegoroczna, 18. już edycja festiwalu Nocy Kultury odbędzie się w nocy z soboty na niedzielę 1 i 2 czerwca. Poznaliśmy program tej imprezy. Będą się na niego składały projekty zgłoszone w otwartym naborze oraz wydarzenia specjalne Warsztatów Kultury.

Marta Wcisło jedynką z Lubelskiego do Europarlamentu. Dwójka dla Krzysztofa Grabczuka

Marta Wcisło jedynką z Lubelskiego do Europarlamentu. Dwójka dla Krzysztofa Grabczuka

Platforma Obywatelska przedstawiła swoich kandydatów do europarlamentu. Wśród nich jest Borys Budka, Dariusz Joński oraz lubelska posłanka, Marta Wcisło.

Bakterie coli w popularnym tatarze

Bakterie coli w popularnym tatarze

Główny Inspektorat Sanitarny wydał ostrzeżenie dotyczące obecności bakterii Escherichia coli w partii tatara wołowego łukowskiej firmy

Kawa. Fakty i mity
WIDEO
film

Kawa. Fakty i mity

Wokół kawy narosło wiele mitów. Z pomocą dietetyka Macieja Pokarowskiego postanowiliśmy sprawdzić co z nich jest prawdą, a co nie.

Razer Viper V3 Pro: Mysz przetestowana przez e-sportowców

Razer Viper V3 Pro: Mysz przetestowana przez e-sportowców

53 gramy za 649 złotych. Tyle waży i tyle kosztuje myszka Razer Viper V3 Pro stworzona we współpracy z najlepszymi e-sportowymi graczami, takimi jak Zekken, mistrz i MVP ostatniego Valorant Champions Tour Masters Madrid.

Gdzie spędzić rajskie wakacje w Grecji? 3 Najpiękniejsze wyspy, które Was zachwycą!

Gdzie spędzić rajskie wakacje w Grecji? 3 Najpiękniejsze wyspy, które Was zachwycą!

Słoneczna i gościnna Grecja to ponadczasowy kierunek turystyczny, który od wielu już lat bije rekordy popularności wśród wycieczkowiczów z Polski i nie tylko. Nasi rodacy polubili kraj Afrodyty za jego bogatą historię i monumenty historyczne, wspaniałe plaże oraz jej mieszkańców, którzy zawsze znajdują czas na kawę i długie rozmowy.

Kontrterrorysta na czterech łapach
ZDJĘCIA I WIDEO
galeria
film

Kontrterrorysta na czterech łapach

Benji to owczarek belgijski, który wraz ze swoim przewodnikiem stawia czoła najgroźniejszym przestępcom. Od ponad roku służy w lubelskim oddziale kontrterrorystycznym. Teraz Benji będzie pełnić służbę w nowym wyposażeniu bojowym.

Afera przetargowa. Rozprawa apelacyjna odroczona przez Sąd Okręgowy

Afera przetargowa. Rozprawa apelacyjna odroczona przez Sąd Okręgowy

Biznesmeni i urzędnicy z Białej Podlaskiej zamieszani w aferę przetargową nie zgadzają się z wyrokiem. We wtorek Sąd Okręgowy w Lublinie odroczył jednak rozprawę apelacyjną.

Ergonomia w pracy zdalnej: Jak biurko regulowane wysokościowo wpływa na zdrowie?

Ergonomia w pracy zdalnej: Jak biurko regulowane wysokościowo wpływa na zdrowie?

W dobie rosnącej popularności pracy zdalnej, ergonomia stanowiska pracy staje się tematem, któremu nie można odmówić znaczenia. Jednym z kluczowych elementów, który może znacząco poprawić komfort i zdrowie pracujących z domu, jest biurko z regulowaną wysokością. Dlaczego jest ono tak ważne i jakie korzyści zdrowotne przynosi jego stosowanie?

Pierwsze 100 dni wojewody na 4+
Zdjęcia/Wideo
galeria
film

Pierwsze 100 dni wojewody na 4+

— Mam poczucie, że wykonaliśmy dobrze, rzetelnie swoją pracę. Czy jestem zadowolony? Nie jestem. Zawsze chciałbym więcej, szybciej, lepiej — mówił wojewoda lubelski Krzysztof Komorski, podsumowując pierwsze miesiące na stanowisku.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium