Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

1 kwietnia 2017 r.
17:52

Muzeum Wiewórki w Lublinie. Kolekcja liczy ok. 600 eksponatów

To prawdopodobnie pierwsze tego typu miejsce w Polsce. W Lubinie powstało Muzeum Wiewiórki. Wiewiórowa kolekcja liczy blisko 600 eksponatów zgromadzonych na 22 metrach kwadratowych w mieszkaniu na Czubach. Nie jest to jednak siedziba docelowa. W Lubelskiem podobnych, bo nietypowych „muzeów” jest więcej

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

- Pierwszą wiewiórką była pacynka. To był prezent. Później były kolejne wiewiórowe eksponaty - opowiada Anna Śwircz, nauczycielka, z zawodu historyk sztuki, kolekcjonerka wiewiórek. - A zaczęło się od tego, że długo farbowałam włosy na rudo. A że pracowałam w szkole, to uczniowie wymyślili mi przezwisko. Zostałam „wiewiórą”. I tak się zaczęło ich zbieranie. Ostatnia wiewiórka to porcelanowa figurka z Ćmielowa. To taka moja perełka.

Po latach zbierania pani Anna i jej matka, Teresa Śwircz, postanowiły wreszcie coś ze zgromadzonymi eksponatami zrobić.

Początki

Na pomysł aby stworzyć „muzeum” wpadł syn pani Anny, Paweł. - Kilka lat temu byliśmy w Dolinie Roztoki i mój syn zaproponował, że skoro jest muzeum żaby to może stworzymy muzeum wiewiórki - mówi pani Anna.

Teresa Śwircz założyła działalność gospodarczą i przy pomocy córki chce już na początku kwietnia otworzyć muzeum i pokazywać kolekcję wiewiórek. Póki co, wiewiórki można oglądać w mieszkaniu na Czubach. - Jak to wszystko stało w pudłach to nikt tego nie mógł zobaczyć - podkreśla Teresa Śwircz, która uznała że nie ma co czekać i przystąpiła do działania. - Jeden pokój był cały w pudłach, od podłogi aż do sufitu. Namówiłam córkę, żeby mi pomogła tę ekspozycję zrobić.
- Poszło bardzo szybko - śmieje się pani Anna.

Kolekcja

Wiewiórkowa kolekcja liczy około 600 eksponatów. Są wśród nich m.in. książki i pluszaki.

- Są wiewiórki kolekcjonerskie, takie które pochodzą z różnych wytwórni np. sygnowane i niesyngowane. Mamy też aranżacje: tutaj jest pracownia malarska, mamy też wiewiórkowy domek - opisuje elementy ekspozycji pani Anna. - Jest też wiewiórka prząśniczka. Tutaj jest przedszkole pod parasolem, gdzie wiewiórki czasem piją herbatkę z samowara. Mamy też gry, puzzle i przytulanki. Jest też park wiewiórek i plac zabaw. Wiewiórki są też nad morzem i zbierają plony.

Każdy z członków rodziny i znajomi dołożyli coś do wiewiórowej kolekcji. - Jak jeździłam do sanatorium i zauważyłam jakąś wiewiórkę to ją kupowałam - opowiada pani Teresa. - Także moja wnuczka i wnuczek czy znajomi też do kolekcji Ani dokładają swoje eksponaty. Czy to urodziny czy imieniny czy też bez żadnej okazji. Każdy wiedział, że Ania zbiera wiewiórki i kto gdzie jakąś zauważył, np. na targach staroci, to kupił.

Są też wiewiórki robione własnoręcznie. - Bardzo dużo szydełkuję. Nie jest dla mnie problemem zrobienie na szydełku np. ubranka czy też lalki. Więc i wiewiórkę zrobiłam - mówi pani Teresa. - Ta pierwsza przeze mnie wykonana to moja ulubiona.

Zmiana siedziby

Póki co wiewiórowa ekspozycja została zorganizowana w mieszkaniu przy ul. Biedronki 9/60 w Lublinie. - Figurki są zamknięte w gablocie. Natomiast zabawkami dzieci będą mogły się bawić - zapowiada pani Anna.

Nie jest to miejsce docelowe. - To jest tymczasowa siedziba - zaznacza pani Anna. - Moja mama sama stwierdziła, że jak już teraz je uruchomimy, to może ktoś coś mam podpowie odnośnie innej lokalizacji. Chciałybyśmy, aby to było przy parku, lasku, może nad zalewem - o tej ostatniej lokalizacji marzę. Na pewno nie centrum miasta. Ponieważ chcemy, by część wiewiórek stała na dworze. Można zrobić taką wiewiórową ścieżkę. Pomysłów mamy wiele. Myślę, że będzie to ciekawa propozycja. Tylko potrzebujemy innego lokalu.

Na tym plany się nie kończą. - Liczę, że od września muzeum zmieni siedzibę i naszą działalność uda się rozszerzyć - mówi pani Anna. - Chcemy otworzyć ośrodek artterapeutyczny, żeby pod egidą tej wiewiórki dużo się działo. Będą to i zajęcia plastyczne, muzyczne i teatralne.

Zwiedzanie

Wiewiórkową kolekcję można zwiedzać indywidualnie jak i w niewielkich, maksymalnie 6-osobowych grupach, po uprzednim kontakcie telefonicznym (nr telefonu 505453067). Kolekcję można oglądać codziennie oprócz poniedziałków w godzinach 10 – 17, Bilet papierowy kosztuje 5 zł. Natomiast w cenie 10 zł jest bilet ręcznie robiony w postaci breloczka z wiewiórką.

• Muzeum Nietypowych Rowerów

W Gołębiu (powiat puławski) od 10 lat działa Muzeum Nietypowych Rowerów. To jedyne, jak wskazuje właściciel muzeum, tego typu miejsce w Polsce i Europie. - Kolekcje tworzyłem przez ponad 20 lat pracy w szkole - mówi Józef Konstanty Majewski, właściciel muzeum. - Kolekcja liczy 65 rowerów. Ta liczba jest ruchoma, bo eksponaty wypożyczają też inne muzea.

Są wśród nich m.in. rowery poziome, rowery cyrkowe i inne nietypowe rowery. Muzeum w Gołębiu cieszy się zainteresowaniem. - Już 1 kwietnia (tego dnia muzeum rusza po zimowej przerwie - przyp. aut.) mam zapowiedzianą sześcioosobową wycieczkę - przyznaje Majewski.

W muzeum poza rowerami można oglądać też butelki pochodzące z całego świata. - Jest ich ponad tysiąc - mówi Majewski. - Preferuję butelki figuralne.

Muzeum Nietypowych Rowerów można odwiedzać siedem dni w tygodniu w godz. 10-18.

• Muzeum Torebek i Misiów

Na początku grudnia 2016 roku w Nałęczowie otwarte zostało zaś Muzeum Torebek i Misiów. Galeria mieści się ul. Partyzantów 12. Kolekcja należąca do Hanna Wasiak liczy 540 eksponatów z całego świata, które właścicielka gromadziła przez lata. - Do niedawna byłam przekonana, że najstarszy jest miś szpitalny z 1995 roku - mówi Halina Wasiak, właścicielka Muzeum Torebek i Misiów w Nałęczowie. - Tymczasem okazało się, że mamy też starsze miśki; ponad 40-letnie. W przypadku walizek to myślę, że te najstarsze mogą liczyć nawet 100 lat. To walizka z blach, druga wykonana jest ze skóry. Dokładniej daty nie jestem w stanie ustalić, bo to są przedmioty znalezione na strychu lub kupione na giełdzie staroci.

Muzeum Torebek i Misiów można odwiedzać przez cały tydzień z wyjątkiem poniedziałku w godz. 10-16.

Pozostałe informacje

Pijany 27-latek uciekał przed policją. Zatrzymany został pod Lublinem

Pijany 27-latek uciekał przed policją. Zatrzymany został pod Lublinem

Policjanci z lubelskiej drogówki zatrzymali 27-letniego kierowcę audi, który nie zatrzymał się do kontroli drogowej i uciekał przez kilka kilometrów. Mężczyzna miał blisko 2 promile alkoholu w organizmie.

Jaki styropian do ocieplenia elewacji wybrać?

Jaki styropian do ocieplenia elewacji wybrać?

Dlaczego wybór styropianu ma tak kluczowe znaczenie przy ociepleniu elewacji Twojego domu? Otóż to właśnie rodzaj i parametry płyt wpłyną na komfort termiczny, trwałość instalacji i wysokość rachunków za ogrzewanie. Nieprawidłowo dobrany materiał może prowadzić do powstawania mostków termicznych, pleśni czy pęknięć tynku. Z kolei optymalny styropian zapewni równomierną temperaturę wewnątrz pomieszczeń oraz niską częstotliwość napraw. Przyjrzyjmy się zatem trzem podstawowym rozwiązaniom: klasycznemu styropianowi białemu, nowoczesnemu styropianowi grafitowemu oraz wytrzymałemu styropianowi XPS. Dzięki temu łatwiej dopasujesz materiał do swojego budżetu, warunków lokalnych i oczekiwań co do oszczędności energetycznych.

Parking i magazyn blisko Lotniska Chopina – komfort w jednym miejscu

Parking i magazyn blisko Lotniska Chopina – komfort w jednym miejscu

Planujesz podróż z Lotniska Chopina i zastanawiasz się, gdzie bezpiecznie zostawić auto albo co zrobić z rzeczami, które chwilowo nie zmieszczą się w mieszkaniu lub firmie? W Warszawie znajdziesz dwa rozwiązania tuż obok lotniska – parking EasyParking oraz przestrzeń magazynową Przechowuj.pl. Poznaj miejsce, które oszczędzi Twój czas i nerwy.

Dlaczego nowoczesny system ERP to fundament sukcesu współczesnego przedsiębiorstwa

Dlaczego nowoczesny system ERP to fundament sukcesu współczesnego przedsiębiorstwa

Szybkie, precyzyjne reagowanie na dynamicznie zmieniające się trendy i potrzeby klientów to element, który jest absolutnie niezbędny do tego, aby przedsiębiorstwo mogło dynamicznie się rozwijać oraz zawsze być o krok przed konkurencją. Wśród wyjątkowych rozwiązań technologicznych, dzięki którym przedsiębiorcy mają bardzo duże szanse na osiągnięcie celu, często specjaliści wskazują na wyjątkowe oprogramowanie ERP, czyli Enterprise Resource Planning. Jest to specjalny program, dzięki któremu można zarządzać zasobami firmy w sposób kompleksowy. W poniższym artykule objaśniamy, dlaczego nowoczesny system ERP to fundament sukcesu współczesnego przedsiębiorstwa. Zapraszamy do lektury.

Dzieci pozostawione bez opieki, alkohol w wózku. Policja interweniowała w Janowie Lubelskim

Dzieci pozostawione bez opieki, alkohol w wózku. Policja interweniowała w Janowie Lubelskim

37-letnia Ukrainka miała ponad promil alkoholu. Na czas przyjazdu pogotowia, jej dziećmi zajęła się policjantka

5 najczęstszych błędów przy użytkowaniu wózka widłowego

5 najczęstszych błędów przy użytkowaniu wózka widłowego

Wózki widłowe to nieocenione narzędzia w magazynach, na budowach i w centrach logistycznych. Choć obsługa tych maszyn wydaje się prosta, to w praktyce wiele osób popełnia błędy, które mogą prowadzić do uszkodzenia towaru, awarii sprzętu, a nawet groźnych wypadków. Oto pięć najczęstszych pomyłek, których warto unikać, aby praca była bezpieczna i efektywna.

Lubelskie świętuje z Funduszami Europejskimi! Poznajcie najciekawsze atrakcje!

Lubelskie świętuje z Funduszami Europejskimi! Poznajcie najciekawsze atrakcje!

Dni Funduszy Europejskich to coroczne święto projektów zrealizowanych dzięki wsparciu Unii Europejskiej. Od foodtruckowego szaleństwa po koncerty gwiazd, od bezpiecznej jazdy po malownicze krajobrazy – między 9 a 11 maja czeka nas prawdziwa eksplozja atrakcji. Znajdziecie je podczas wielkiego finału w Kraśniku lub bardziej kameralnych wydarzeń, jak to w Poleskim Parku Narodowym. Sprawdźcie, czego nie możecie przegapić!

Przełom w leczeniu otyłości w Zamościu – pierwsza operacja bariatryczna w szpitalu wojewódzkim

Przełom w leczeniu otyłości w Zamościu – pierwsza operacja bariatryczna w szpitalu wojewódzkim

W Samodzielnym Publicznym Szpitalu Wojewódzkim im. Jana Pawła II w Zamościu rozpoczęła się nowa era w leczeniu chorób cywilizacyjnych. W marcu przeprowadzono tam pierwszą operację bariatryczną – uznaną na świecie metodę leczenia ciężkiej i olbrzymiej otyłości.

Młodzież wzięła dobry przykład. Motor Lublin wygrywa na inaugurację Ekstraligi U-24

Młodzież wzięła dobry przykład. Motor Lublin wygrywa na inaugurację Ekstraligi U-24

Od zwycięstwa do zwycięstwa kroczy w PGE Ekstralidze Orlen Oil Motor Lublin, a we wtorek przykład ze starszych kolegów wzięła lubelska młodzież. Na inaugurację Ekstraligi U-24 Motor Lublin nie dał na swoim torze żadnych szans Impakt Włókniarzowi Częstochowa

Ponad tysiąc stypendiów dla najzdolniejszych uczniów z Lubelszczyzny

Ponad tysiąc stypendiów dla najzdolniejszych uczniów z Lubelszczyzny

Najlepsi uczniowie z regionu przez najbliższe dziesięć miesięcy będzie otrzymywać dodatkowy zastrzyk gotówki. Pieniądze mogą przeznaczyć m.in. na rozwój swoich pasji, czy zakup sprzętu.

Emmanuel Lecomte to jeden z liderów PGE Start Lublin

Czas na energetyczne derby. PGE Start kontra PGE Spójnia

Sponsorem Startu i Spójni jest PGE, dlatego w środowisku mówi się o „energetycznych” derbach. I właśnie energia będzie słowem kluczowym tej rywalizacji, która rozpocznie się o godz. 17.30.

Zdjęcie ilustracyjne

Wypadek na drodze wojewódzkiej. Trzy osoby poszkodowane

Na ten moment wiadomo, że jedna z osób poszkodowanych trafiła do szpitala. Nie miejscu trwają utrudnienia w ruchu.

Centrum nieprzejezdne. Idzie barwny korowód z okazji 3 maja
UTRUDNIENIA W RUCHU

Centrum nieprzejezdne. Idzie barwny korowód z okazji 3 maja

W sobotę 3 maja w Lublinie odbędzie się barwny korowód tańczący poloneza. Na kierowców w czasie obchodów święta czekają utrudnienia.

Zdjęcie ilustracyjne

Cień Sahrynia nad Tomaszowem. Pamięć kpt. Jachymka na celowniku

W lokalnej społeczności jest uważany za bohatera, który bronił polskiej ludności przed atakami UPA. Jednak jego działalność budzi kontrowersje wśród mniejszości ukraińskiej. Sprawą zajęli się radni Tomaszowa Lubelskiego.

Już w półfinale play-off Bogdanka LUK Lublin sprawiła niespodziankę eliminując mistrza Polski JSW Jastrzębski Węgiel. W finale zagra z wicemistrzem z Zawiercia

Bogdanka LUK Lublin zaczyna walkę o złoto z Aluron CMC Wartą Zawiercie

W pierwszym meczu finałowym play-off o mistrzostwo Polski Bogdanka LUK Lublin zmierzy się na wyjeździe z Aluron CMC Wartą Zawiercie. Pierwszy gwizdek środowego spotkania o godzinie 18.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium