Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

20 maja 2004 r.
10:37
Edytuj ten wpis

Na deskach teatru ulicy

Mocne odepchnięcie, szum łożysk, asfalt ucieka kilkanaście centymetrów poniżej. Adrenalina wypełnia arterie. Szybka decyzja. Robert wyskakuje z funbox'u. Leci dwa metry nad ziemią. Backside kickflip zakończony bolesnym lądowaniem. Krew na chodniku. - Następnym razem się uda - śmieje się poprzez grymas bólu.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

d

Deskorolka pojawiła się w Lublinie ponad 15 lat temu. Miejscem, które gromadziło lubelskich prekursorów tej dyscypliny były okolice budynku Straży Miejskiej przy ul. Wieniawskiej, a następnie restauracji "Sonatina” przy ul. Żelazowej Woli.
Lubelscy skateboarderzy stanowią ciekawą i barwną grupę.
Jeżdżą razem już od kilkunastu lat
i ani upływ czasu, ani rozszerzający się zakres obowiązków zawodowych nie jest w stanie ograniczyć ich pasji. Spotkaliśmy się z nimi w lubelskiej oazie sportów ekstremalnych - sklepie "Monument Skateshop”.
- Pierwszy kontakt z deską ma najczęściej wymiar dziecięcej fascynacji - mówi Patryk Boroń, student ostatniego roku filologii angielskiej UMCS -W moim przypadku inspirację stanowiły filmy "Powrót do przyszłości” i "Akademia Policyjna 4”.
- Moją wyobraźnię pobudził film "Mistrz Deskorolki” - opowiada Jarek Kusiak, statystyk medyczny w Szpitalu Klinicznym Nr 1 przy ul. Staszica. - Był do bani, ale dzięki niemu zobaczyłem, jakie ewolucje można wykonać na desce. Wcześniej po prostu się odpychałem.
Na początku lat 90. kupienie w Lublinie porządnej deskorolki było praktycznie niemożliwe. Trudności te nie zniechęcały jednak młodych zapaleńców.
- Pierwsze tajwańskie deski kupowałem na Starcie, były beznadziejne. - wspomina Patryk - Po profesjonalny sprzęt trzeba było jeździć do Warszawy na ul. Smolną. Ale tam z kolei ceny były zaporowe. Dopiero po 3 - 4 latach pojawiły się w Lublinie pierwsze skateshopy, co ułatwiło uprawianie tego sportu.
Obecnie sprzęt o parametrach zawodowych jest szeroko dostępny. W Lublinie funkcjonują 4 sklepy z deskami, głównie amerykańskimi. Są drogie. Cena kompletnej deskorolki, którą można złamać już następnego dnia po zakupie, oscyluje w granicach 700 - 750 zł.
- Fakt ten nie zniechęca skateboarderów - zapewnia Rafał Starzyński, kierownik "Monument Skateshop” - Deski cały czas dobrze się sprzedają. Skateboarding to pasja.
Esencją skateboardingu są zmagania z własną słabością, strachem, czasem wyobraźnią. Wyjątkowość tego sportu to niezależność od jakichkolwiek konwencji. Deskorolka daje wyjątkowe poczucie wolności i satysfakcji z osobistych dokonań. Ta trudna dyscyplina
jest obecnie najpopularniejszym sportem ekstremalnym w Lublinie.
- Każdy sport staje się ekstremalny w swej zawodowej postaci - mówi Patryk.
- Dla mnie extreme tego sportu to brak zorganizowanych treningów i osoby trenera - twierdzi Robert Okoń, student informatyki WSPiA i sprzedawca "Monument Skateshop” - Tylko ode mnie zależy co i kiedy będę robił.
Istnieją dwie dominujące odmiany skateboardingu: street (ulica) i vertical (jazda na rampie).
Styl street można uprawiać wszędzie tam, gdzie istnieje utwardzona nawierzchnia. Generalnie - w mieście. Rodzaj przeszkody zależy tylko od wyobraźni jeżdżącego. Może to być murek, barierka, schody.
Do uprawiania verticalu potrzebne są przeszkody w postaci wysokich ramp o półkolistym kształcie - halfpipe. Budowane są one w miejscach specjalnie przeznaczonych do jazdy na deskorolce - skateparkach. Oprócz ramp stoją tam takie przeszkody jak quarterpipe i funbox oraz elementy imitujące miejską architekturę, przeznaczone do stylu street.
Skatepark to miejsce, w którym można uprawiać obie formy skateboardingu jednocześnie. Powinien być zbudowany w konsultacji ze skateboarderami, aby optymalnie im służył i nie stanowił zagrożenia niewłaściwie dobranymi proporcjami przeszkód.
W Lublinie na Czechowie istnieje skatepark, który nie spełnia jednak standardów, umożliwiających korzystanie z niego.
- Sprzęt za setki tysięcy złotych niszczeje i nie spełnia swoich podstawowych funkcji - denerwuje się Gabor Nagy, fotograf skateboardowy - Projektanci nie przewidzieli, że temperatura powietrza w lecie... przekracza 20 stopni, efektem czego jest topiące się podłoże. Asfalt jest też szorstki niczym papier ścierny. Niszczy sprzęt, ubrania, nasze ręce i kolana.
- Projektanci, niczym radzieccy wizjonerzy, chorzy na punkcie wielkości i swoich zdolności, zaprojektowali
jeden z najgorszych skateparków w Polsce
- kontynuuje Gabor - W następnym roku miasto wyda 100 tys. zł na kolejny projekt tych "geniuszy”.
Specyfika wyczynowej jazdy na deskorolce sprawia, iż sport ten jest wysoce kontuzyjny.
- Dwa złamana ręki, 40 skręceń stawu skokowego, skręcenie kolana to bilans mojej 10 letniej przygody z deską - mówi Gabor - Ostatnio zerwałem przednie wiązadło krzyżowe kolana i aktualnie nie jeżdżę. Nie potrafiąc rozstać się z deską, zająłem się fotografią skateboardową.
- Gabor to niezdara - śmieje się Patryk - Ja nigdy nie miałem większych kontuzji. Z wiekiem mam bardziej pragmatyczną wyobraźnię, która coraz częściej rodzi strach. Boję się, że nazajutrz nie będę mógł być w pracy. Niektóre tricki są po prostu niebezpieczne.
- Trzeba mierzyć siły na zamiary - kontynuuje Patryk - Mieć wyobrażenie danej ewolucji. Wiem, że brzmi to trywialnie, ale skateboarding powinien rodzić się w głowie.
Skateboarding wzmacnia przyjaźń. To wspólne wyjazdy i wzajemne przełamywanie słabości. To także sposób na kreowanie swojej przyszłości.
- Jeżdżę na deskorolce od 1992 roku. Znam się na tym - mówi Rafał - Dzięki niej jestem teraz szefem "Monument Skateshop”.

Tak to się zaczęło

Skateboarding powstał na początku lat 50. w Kalifornii. Kilku surferów pewnego bezwietrznego dnia zdemontowało wrotki i przykręciło kółka do swoich desek, aby brak fal rekompensować zjeżdżaniem z pagórków. Pierwsze zawody skateboardowe odbyły się w roku 1963 w Pier Avenue Junior High School w Hermosa Beach (Kalifornia), a w 1965 w Anaheim w Kalifornii pierwsze zawody międzynarodowe. Najważniejszym wydarzeniem w historii skateboardingu było wynalezienie triku o nazwie Ollie. Jego ojcem był Alan "Ollie” Gelfand, który połączył uderzenie w tył deski z jednoczesnym wyskokiem w górę i pociągnięciem za sobą deski przednią stopą. Pozwoliło to na stworzenie nowego stylu jazdy - street.



SŁOWNICZEK


Skateboarding - jazda na deskorolce polegająca na żonglowaniu nią za pomocą stóp oraz wykonywaniu skomplikowanych ewolucji ponad rozmaitymi przeszkodami.
Skateshop - sklep ze sprzętem i odzieżą przeznaczoną do uprawiania sportów ekstremalnych. Miejsce, w którym można naprawić deskorolkę, kupić niezbędne podzespoły lub uzyskać fachową poradę.
Deska - deskorolka.
Street - uliczna odmiana skateboardingu.
Vertical - jazda na rampie. Ewolucje wykonywane są w pionie ponad krawędzią rampy.
Skatepark - miejsce przeznaczone do jazdy na deskorolce. Wyposażone przeróżne przeszkody (funbox, quarterpipe, halfpipe, poręcze, murki, schody) i gładki, twardy asfalt.
Trick - ewolucja. Tricki dzielą się na: flip - obroty deską, grab - chwytanie deski w powietrzu, grind - zjeżdżanie na truckach po poręczach, slide - ślizganie się deską po murkach. Wykonywane przodem do przeszkody - frontside, tyłem - backside.

Pozostałe informacje

20 lat tańca, pasji i emocji – zapowiedź XX Turnieju Tańca Nowoczesnego w Łęcznej
Nasz Patronat
24 maja 2025, 9:00

20 lat tańca, pasji i emocji – zapowiedź XX Turnieju Tańca Nowoczesnego w Łęcznej

W dniach 24-25 maja w Łęcznej, odbędzie się XX edycja Turnieju Tańca Nowoczesnego o Puchar Burmistrza. Turniej w Łęcznej jest jednym z najważniejszych wydarzeń związanych z tańcem na Lubelszczyźnie.

Wiktor Przyjemski z kolejnym sukcesem na koncie

Wiktor Przyjemski z kolejnym sukcesem na koncie

Kolejny sukces Wiktora Przyjemskiego. Zawodnik Orlen Oil Motoru Lublin w poniedziałek okazał się najlepszy w zawodach Srebrnego Kasku, które zostały w Świętochłowicach. W zmaganiach rywalizowali także Bartosz Bańbor i Bartosz Jaworski, ale zajęli odległe lokaty

3 dni zabawy na trzech scenach. Organizatorzy odsłaniają karty kto wystąpi na Lublinaliach 2025
DNI KULTURY STUDENCKIEJ
23 maja 2025, 0:00

3 dni zabawy na trzech scenach. Organizatorzy odsłaniają karty kto wystąpi na Lublinaliach 2025

20 artystów na trzech scenach podczas trzech dni imprezy - tak zapowiadają się Lublinalia 2025. Pełny line-up nie jest jeszcze znany, ale już zapowiada się, że będzie gorąco.

Taniec to ich pasją. Formacja Tańca Towarzyskiego Politechniki Lubelskiej GAMZA obchodzi 55-lecie istnienia
Nasz Patronat
30 maja 2025, 18:00

Taniec to ich pasją. Formacja Tańca Towarzyskiego Politechniki Lubelskiej GAMZA obchodzi 55-lecie istnienia

Formacja Tańca Towarzyskiego Politechniki Lubelskiej „GAMZA” to jedna z najstarszych i najbardziej rozpoznawalnych grup tanecznych w Lublinie. Założona 1 kwietnia 1970 roku przez studentów Wiktora Życzyńskiego i Krystynę Majdan. W tym roku obchodzi piękny jubileusz 55-lecia istnienia.

Latanie z Lublina nabiera rozpędu. Nowe kierunki, więcej pasażerów i świetne wyniki połączeń

Latanie z Lublina nabiera rozpędu. Nowe kierunki, więcej pasażerów i świetne wyniki połączeń

W Porcie Lotniczym Lublin kwiecień upłynął pod znakiem wzrostów – i to nie tylko tych wysokościowych. Wpływ na to ma więcej lotów, nowe kierunki i obiecujące statystyki przewoźników.

Wpadł z narkotykami. 30-latek z gminy Opole Lubelskie w areszcie

Wpadł z narkotykami. 30-latek z gminy Opole Lubelskie w areszcie

Policjanci z wydziału kryminalnego z Komendy Wojewódzkiej w Opolu Lubelskim zatrzymali 30-letniego mieszkańca gminy, który w miejscu zamieszkania posiadał znaczną ilość narkotyków. W trakcie przeszukania funkcjonariusze zabezpieczyli amfetaminę oraz susz konopi innych niż włókniste.

Rezerwat Dzikich Dzieci - przyjdź, miej swój wkład w budowę

Rezerwat Dzikich Dzieci - przyjdź, miej swój wkład w budowę

Kolejka tyrolka, drewniane konstrukcje na których można ćwiczyć balans i wiele wiele więcej... Rezerwat Dzikich Dzieci nieustannie się rozbudowuje, a do współpracy zaprasza wszystkich chętnych do pomocy.

Pędzili ponad 100 km/h w zabudowanym. Trzech kierowców straciło prawo jazdy w Tworyczowie

Pędzili ponad 100 km/h w zabudowanym. Trzech kierowców straciło prawo jazdy w Tworyczowie

W Tworyczowie (gmina Sułów) policjanci z zamojskiej drogówki zatrzymali trzech kierowców, którzy w obszarze zabudowanym znacznie przekroczyli dopuszczalną prędkość. Wszyscy jechali ponad 100 km/h, mimo że obowiązywało tam ograniczenie do 50 km/h.

Walczą o finansowanie oddziału kardiochirurgii. Pracownicy Szpitala Wojewódzkiego w Lublinie wyjdą na ulicę

Walczą o finansowanie oddziału kardiochirurgii. Pracownicy Szpitala Wojewódzkiego w Lublinie wyjdą na ulicę

We wtorek, 13 maja, w godzinach 10:00–12:00 przed Lubelskim Urzędem Wojewódzkim odbędzie się manifestacja pracowników Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. Stefana kardynała Wyszyńskiego. To wyraz sprzeciwu wobec braku kontraktu z Narodowym Funduszem Zdrowia na finansowanie działalności nowo utworzonego Oddziału Kardiochirurgii, który działa od początku tego roku wyłącznie dzięki środkom własnym placówki.

Floriany 2025 - oddaj swój głos w naszym plebiscycie dla strażaków-ochotników

Floriany 2025 - oddaj swój głos w naszym plebiscycie dla strażaków-ochotników

Zakończyliśmy przyjmowanie zgłoszeń, teraz czas na głosowanie. To Wy, Czytelnicy Dziennika Wschodniego, wybierzecie najlepszą drużynę OSP, najlepszego strażaka OSP oraz drużynę młodzieżową w naszym plebiscycie Floriany 2025.

Z sierpem do urzędu. 57-latek z zarzutami gróźb karalnych trafił do aresztu

Z sierpem do urzędu. 57-latek z zarzutami gróźb karalnych trafił do aresztu

Mężczyzna podczas wizyty w urzędzie wyjął sierp i zaczął się nim odgrażać. Sprawą zajęły się służby.

Przywłaszczyli pieniądze KUL-u, od wyroku będą się odwoływać

Przywłaszczyli pieniądze KUL-u, od wyroku będą się odwoływać

Do lubelskiego sądu wpłynęło 9 apelacji w sprawie radców prawnych, którzy w lutym zostali uznani za winnych przywłaszczenia 3 mln zł, które miały należeć do Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Akta nie zostały jeszcze przekazane do sądu apelacyjnego.

Dyrektor ZDiTM Grzegorz Malec i prezes PRD Lubartów Janusz Białek podpisują umowę na remont al. Unii Lubelskiej
Duże utrudnienia

Aleja Unii Lubelskiej już z umową. Sprawdź, jak będzie przebiegał remont

Nowe mosty, przebudowa drogi, zieleń i udogodnienia dla pasażerów. Inwestycja za 65 mln zł potrwa do maja 2027 roku i przyniesie duże zmiany w centrum Lublina. Dzisiaj podpisano umowę z wykonawcą remontu alei Unii Lubelskiej.

Astra Leśniowice pokonała na wyjeździe Spartę Rejowiec Fabryczny

Wygrane Ruchu Izbica i Brata Siennica Nadolna, Sparta wciąż bez punktów na wiosnę

Ruch Izbica lepszy od Granicy Dorohusk, a Brat Siennica Nadolna od Ogniwa Wierzbica. Wciąż bez punktów w rundzie wiosennej jest Sparta Rejowiec Fabryczny. Ważna wyjazdowa wygrana GKS Łopiennik.

Ktoś zniszczył znak i odjechał. Resztki leżały kilka dni

Ktoś zniszczył znak i odjechał. Resztki leżały kilka dni

Znak na wysepce w ciągu przejścia dla pieszych na al. Zygmuntowskich miał nieprzyjemne spotkanie z samochodem. Jego resztki leżały przez kilka dni, na co zwrócili uwagę mieszkańcy. Czy znak wróci w to miejsce?

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium