Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

17 kwietnia 2003 r.
11:23
Edytuj ten wpis

Na początku było jajo

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować


Nie będziemy rozważać, co było pierwsze – jajko czy kura. Odpowiedź jest oczywista, skoro w wielu mitologiach świata znajduje się opowieść o jaju, z którego wylągł się świat. Potwierdza tę tezę powiedzenie „ab ovo”, co się przekłada na „zacząć od jajka”, a nie mówi się nigdy „zacząć od kury”... Jajko zresztą, a nie jego „znosicielka”, było i jest przedmiotem magicznym, wróżebnym, symbolicznym.
Z reguły jednak o jajku myślimy w kontekście – kura, ptak, Wielkanoc. A przecież z jajka rodzą się ryby, płazy, gady, a nawet – człowiek.
Przesądy
W ludowych wierzeniach było lekarstwem na chorobę i urok. Taczane po ciele chorego wlewało w niego nowe siły. Tylko co narodzone dziecko z tego powodu kąpano w wodzie, do której wrzucano jajka.
Jednak na jajko można też było przenieść choroby. Wtedy wyrzucano je na rozstajne drogi, nie oglądając się za siebie. Dlatego nie należy podnosić jajek znalezionych w polu...
Nie można pożyczać ani ofiarować komuś jajka w niedzielę, bo przynosi to nieszczęście. W Wielkiej Brytanii wierzono, że złodziejowi jajek grozi siedem lat nieszczęścia.
Symbol
Znane jest jajo filozoficzne, Kolumba, jajo węży. Symbol jajka przewija się od pradziejów przez wszystkie religie i mity świata.
Jajo filozoficzne było odtrutką i lekiem przeciw zarazie. Należało delikatnie nakłuć skorupkę, wylać zawartość i całość wypełnić bajecznie drogim szafranem.
Jajko Kolumba jest symbolem na najprostsze rozwiązanie skomplikowanych problemów.
Jajo wężowe było złożone wspólnie przez wiele węży i unoszone w powietrzu ich sykiem. Kto je pochwycił, musiał szybko uciekać, by go węże nie zagryzły. Ale wtedy wygrywał w każdym współzawodnictwie, był ulubieńcem wszystkich władców i miał szczęście w życiu.
Ostatnio nawet mówi się „ale jaja”, mając na myśli żart, śmieszne wydarzenie.
Sens symboliczny miało malowanie jajek, zdobienie ich różnymi wzorami. Robiły to kobiety i w tym czasie żaden mężczyzna nie mógł wchodzić do izby, w której to się działo. Bo ongiś malowanie jaj traktowano symbolicznie jako warunek istnienia ładu w przyrodzie, w życiu, a nawet istnienia świata. Wzrok mężczyzny mógł rzucić urok i tym samym zaszkodzić Matce Ziemi.
Jajko na Wielkanoc jemy dopiero od XII wieku. Wcześniej Kościół zabraniał tego, co można wytłumaczyć faktem, że na święta wielkanocne nakładał się stary obrzęd związany z obchodzonym o tej porze pogańskim świętem zmarłych.
Nowe życie
Z jaja bierze się nowe życie. Wielkanoc jest świętem przypadającym na tę porę roku, podczas której wszystko się budzi z zimowego snu. Przyroda się odradza i mnoży, hormony żywiej pulsują. Jajko jest symbolem uniwersalnym.
I – jak niektórzy twierdzą – jest doskonałością. Nie tylko jako forma.
Smacznego, zdrowego jajka!
Jajko jest najwspanialszą spiżarnią dla przyszłego potomka. Zawiera ogrom mikroelementów, witamin, soli mineralnych. Samo żółtko zawiera więcej białek niż białko i są one bogate w enzymy, związki fosforu i siarki. Ma dużo cholesterolu, ale też choliny, która przeciwdziała odkładaniu się cholesterolu na ścianach naczyń krwionośnych. Jajka zawierają witaminy A, D, B, F i K i mnóstwo innych ważnych dla życia składników.
Właśnie, dlatego zarodek, który w nich powstaje, może się dobrze odżywiać.
Ciekawostka: w wiekach średnich do zaprawy murarskiej używano białek z jaj kurzych. Można sobie wyobrazić, ile tego szło na budowę kościoła. Żółtka, jako zbędne... wyrzucano, a raczej rozdawano bądź tanio sprzedawano. Objadający się nimi budowniczowie i mieszkańcy dostawali bardzo pożywne jedzenie.

Pozostałe informacje

Bogdanka LUK Lublin o krok od mistrzostwa Polski. Kibice jak zwykle nie zawiedli [ZDJĘCIA]
galeria

Bogdanka LUK Lublin o krok od mistrzostwa Polski. Kibice jak zwykle nie zawiedli [ZDJĘCIA]

W drugim spotkaniu finałowym o mistrzostwo Polski Bogdanka LUK Lublin pokonała wicemistrza kraju Aluron CMC Wartę Zawiercie 3:0, a mecz z trybun oglądał niemal komplet publiczności

SU-30M

Trafione, zatopione. Ukraiński dron morski zniszczył dwa rosyjskie myśliwce Su-30

Ukraiński dron morski Magura zniszczył rosyjski myśliwiec Su-30 Do ataku doszło w pobliżu miasta Noworosyjsk w Kraju Krasnodarskim na południu Rosji – informuje wywiad wojskowy Ukrainy (HUR). Drugie zestrzelenie – na Krymie – nie jest jeszcze potwierdzone.

Beretowy weekend
foto
galeria

Beretowy weekend

W klubie Rzut Beretem w Lublinie znów było gorąco. Frekwencja dopisała, a klub dosłownie pękał w szwach. Kolorowe światła i pulsujące dźwięki klasycznych hitów wypełniły przestrzeń, tworząc niesamowitą atmosferę, którą dało się odczuć od razu po przekroczeniu progu. Te wyjątkowe chwile zostały uwiecznione na zdjęciach. Zapraszamy do obejrzenia pełnej fotogalerii z imprezy w Rzut Beretem, aby raz jeszcze poczuć klimat tej niezapomnianej nocy!

Zderzenie dwóch samochodów w Modliborzycach. Trzy osoby ranne

Zderzenie dwóch samochodów w Modliborzycach. Trzy osoby ranne

Do wypadku doszło około godziny 15.35 w niedzielę, 4 maja, w Modliborzycach. W tej chwili droga jest zablokowana.

Rafał Trzaskowski
galeria

Rafał Trzaskowski w Lublinie: Każdy, kto nosi mundur, zasługuje na szacunek

Polska cała głosuje na Rafała… skandowało kilkaset osób przed Ratuszem Lublinie. Rafał Trzaskowski na ostatniej prostej kampanii wyborczej odwiedził Lublin i Zamość.

Gra F1 25
GRAMY
film

F1 25: Realizm i prędkość, czyli 15 minut rozgrywki (wideo)

Wszystkie zakręty i nierówności. Twórcy gry F1 25 chwalą się efektami zastosowania technologii LIDAR do skanowania torów wyścigowych.

Nauka idzie w las. Lesnicy zapraszają nauczycieli na warsztaty

Nauka idzie w las. Lesnicy zapraszają nauczycieli na warsztaty

Dwa dni będą trwały bezpłatne warsztaty przeznaczone dla nauczycieli szkół podstawowych i średnich oraz osób prowadzących edukację przyrodniczą.

Fragment Meczu w Lublinie
galeria

"Złoty gol" Piotra Packa dał Lubliniance wygraną nad Orlętami Radzyń Podlaski [ZDJĘCIA]

Lublinianka Lublin pokonała Orlęta Spomlek Radzyń Podlaski po golu Piotra Packa

Komin zainstalowany na dachu Kaplicy Sykstyńskiej na placu Świętego Piotra w Watykanie

Przed konklawe: na kogo wskazują kardynałowie?

Kardynałowie uczestniczący w kongregacjach przygotowujących do konklawe, stwierdzili w wywiadach dla włoskiej prasy, że obecnie potrzebny jest doktor Kościoła, papież z Afryki lub Azji. – Prawdą jest to, że po ludzku trudno jest znaleźć kandydata, który odpowiedziałby na wszystkie nasze oczekiwania – przyznał kardynał Anders Arborelius ze Szwecji.

Zderzenie samochodu osobowego z jeleniem. Pasażerka w szpitalu

Zderzenie samochodu osobowego z jeleniem. Pasażerka w szpitalu

Zwierzę nagle wybiegło na jezdnię i wskoczyło na jadący pojazd.jeleffff

W Lublinie będzie więcej ścieżek rowerowych. Gdzie i kiedy powstaną?

W Lublinie będzie więcej ścieżek rowerowych. Gdzie i kiedy powstaną?

Już teraz w Lublinie jest 197 km tras rowerowych. A ma być dużo więcej. Nowe trasy są już projektowane i budowane. A Miasto Lublin ogłasza kolejne przetargi.

Drift za 3000 zł

Skończyli szkołę i driftowali na rondzie. Ile ich to kosztowało?

18-latek z Tomaszowa Lubelskiego dostał mandat (3 000 złotych) i 10 pkt karnych. 19-latka z gminy Tomaszów Lubelski dostała dwa mandaty (300 złotych) i łącznie 23 punkty karne.

Egzamin ustny
Foto
galeria

Egzamin dojrzałości, czyli matura. Tak kiedyś zdawano egzamin maturalny

Od poniedziałku (5 maja) zaczynają się egzaminy maturalne. Pierwszego dnia obowiązkowo będzie zdawany egzamin pisemny z języka polskiego. Egzaminy potrwają do 24 maja. Zobaczmy jak dawniej wyglądały egzaminy maturalne.

Lublin świętuje godność i równość niepełnosprawnych – uroczysty korowód wyruszy po weekendzie

Lublin świętuje godność i równość niepełnosprawnych – uroczysty korowód wyruszy po weekendzie

W najbliższy poniedziałek, 5 maja, ulice Lublina wypełnią się solidarnością, równością i radością. Tego dnia obchodzony będzie Dzień Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną oraz Europejski Dzień Walki z Dyskryminacją Osób Niepełnosprawnych.

Viva la musica! Niech żyje zabawa
foto
galeria

Viva la musica! Niech żyje zabawa

Noc w El Cubano była pełna niepowtarzalnej energii, która porwała wszystkich do zabawy. W tym wyjątkowym wieczorze nie zabrakło niespodzianek i zaskakujących momentów. Zza konsolety rządził Dj, który zapewnił strumień gorących clubowych hitów. Tłum roztańczonych gości, świetlne efekty i pulsujący beat tworzyły niezapomnianą atmosferę. Zobaczcie, jak się bawił Lublin w El Cubano.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium