Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

17 kwietnia 2003 r.
11:23
Edytuj ten wpis

Na początku było jajo

0 0 A A
AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować


Nie będziemy rozważać, co było pierwsze – jajko czy kura. Odpowiedź jest oczywista, skoro w wielu mitologiach świata znajduje się opowieść o jaju, z którego wylągł się świat. Potwierdza tę tezę powiedzenie „ab ovo”, co się przekłada na „zacząć od jajka”, a nie mówi się nigdy „zacząć od kury”... Jajko zresztą, a nie jego „znosicielka”, było i jest przedmiotem magicznym, wróżebnym, symbolicznym.
Z reguły jednak o jajku myślimy w kontekście – kura, ptak, Wielkanoc. A przecież z jajka rodzą się ryby, płazy, gady, a nawet – człowiek.
Przesądy
W ludowych wierzeniach było lekarstwem na chorobę i urok. Taczane po ciele chorego wlewało w niego nowe siły. Tylko co narodzone dziecko z tego powodu kąpano w wodzie, do której wrzucano jajka.
Jednak na jajko można też było przenieść choroby. Wtedy wyrzucano je na rozstajne drogi, nie oglądając się za siebie. Dlatego nie należy podnosić jajek znalezionych w polu...
Nie można pożyczać ani ofiarować komuś jajka w niedzielę, bo przynosi to nieszczęście. W Wielkiej Brytanii wierzono, że złodziejowi jajek grozi siedem lat nieszczęścia.
Symbol
Znane jest jajo filozoficzne, Kolumba, jajo węży. Symbol jajka przewija się od pradziejów przez wszystkie religie i mity świata.
Jajo filozoficzne było odtrutką i lekiem przeciw zarazie. Należało delikatnie nakłuć skorupkę, wylać zawartość i całość wypełnić bajecznie drogim szafranem.
Jajko Kolumba jest symbolem na najprostsze rozwiązanie skomplikowanych problemów.
Jajo wężowe było złożone wspólnie przez wiele węży i unoszone w powietrzu ich sykiem. Kto je pochwycił, musiał szybko uciekać, by go węże nie zagryzły. Ale wtedy wygrywał w każdym współzawodnictwie, był ulubieńcem wszystkich władców i miał szczęście w życiu.
Ostatnio nawet mówi się „ale jaja”, mając na myśli żart, śmieszne wydarzenie.
Sens symboliczny miało malowanie jajek, zdobienie ich różnymi wzorami. Robiły to kobiety i w tym czasie żaden mężczyzna nie mógł wchodzić do izby, w której to się działo. Bo ongiś malowanie jaj traktowano symbolicznie jako warunek istnienia ładu w przyrodzie, w życiu, a nawet istnienia świata. Wzrok mężczyzny mógł rzucić urok i tym samym zaszkodzić Matce Ziemi.
Jajko na Wielkanoc jemy dopiero od XII wieku. Wcześniej Kościół zabraniał tego, co można wytłumaczyć faktem, że na święta wielkanocne nakładał się stary obrzęd związany z obchodzonym o tej porze pogańskim świętem zmarłych.
Nowe życie
Z jaja bierze się nowe życie. Wielkanoc jest świętem przypadającym na tę porę roku, podczas której wszystko się budzi z zimowego snu. Przyroda się odradza i mnoży, hormony żywiej pulsują. Jajko jest symbolem uniwersalnym.
I – jak niektórzy twierdzą – jest doskonałością. Nie tylko jako forma.
Smacznego, zdrowego jajka!
Jajko jest najwspanialszą spiżarnią dla przyszłego potomka. Zawiera ogrom mikroelementów, witamin, soli mineralnych. Samo żółtko zawiera więcej białek niż białko i są one bogate w enzymy, związki fosforu i siarki. Ma dużo cholesterolu, ale też choliny, która przeciwdziała odkładaniu się cholesterolu na ścianach naczyń krwionośnych. Jajka zawierają witaminy A, D, B, F i K i mnóstwo innych ważnych dla życia składników.
Właśnie, dlatego zarodek, który w nich powstaje, może się dobrze odżywiać.
Ciekawostka: w wiekach średnich do zaprawy murarskiej używano białek z jaj kurzych. Można sobie wyobrazić, ile tego szło na budowę kościoła. Żółtka, jako zbędne... wyrzucano, a raczej rozdawano bądź tanio sprzedawano. Objadający się nimi budowniczowie i mieszkańcy dostawali bardzo pożywne jedzenie.

Pozostałe informacje

Zespół Bayer Full ma wystąpić na Sylwestrze w Chełmie

Telewizja Republika robi Sylwestra w Lubelskiem. Będą gwiazdy disco-polo

W tym roku imprezy sylwestrowe Polsatu czy TVP będą miały konkurencję. Telewizja Republika wkracza do gry i planuje huczne świętowanie w Chełmie.

Powiat blisko Ukrainy. Lekarz weterynarii każe szczepić koty

Powiat blisko Ukrainy. Lekarz weterynarii każe szczepić koty

Wprawdzie w powiecie chełmskim nie stwierdzono żadnego przypadku wścieklizny, ale powiatowy lekarz weterynarii zdecydował o obowiązkowym szczepieniu kotów. Za niedostosowanie się do poleceń, grozi mandat.

Poszukiwania Marcina Romanowskiego. Jest list gończy

Poszukiwania Marcina Romanowskiego. Jest list gończy

Komenda Stołeczna Policji wystąpiła do Prokuratury Krajowej z wnioskiem o wydanie listu gończego wobec byłego wiceministra sprawiedliwości Marcina Romanowskiego - poinformował w czwartek rzecznik MSWiA Jacek Dobrzyński.

ChKS Chełm ponownie lepszy od PZL Leonardo Avii Świdnik

ChKS Chełm ponownie lepszy od PZL Leonardo Avii Świdnik

W trzeciej rundzie TAURON Pucharu Polski ChKS Chełm pokonał PZL Leonardo Avię Świdnik 3:0.

Dlaczego warto zainwestować w folię przeciwsłoneczną na okna – 5 najważniejszych powodów

Dlaczego warto zainwestować w folię przeciwsłoneczną na okna – 5 najważniejszych powodów

W dzisiejszych czasach rosnące koszty energii i rosnąca świadomość ekologiczna sprawiają, że firmy coraz częściej poszukują rozwiązań, które nie tylko poprawią komfort pracy, ale też pozwolą na oszczędności finansowe. Jednym z takich rozwiązań jest folia przeciwsłoneczna na okna.

Studenci medycyny KUL wyjadą na praktyki poza Lublin. Powiatowy szpital liczy na przyszłe kadry

Studenci medycyny KUL wyjadą na praktyki poza Lublin. Powiatowy szpital liczy na przyszłe kadry

KUL będzie współpracować ze szpitalem w Radzyniu Podlaskim. Studenci medycyny będą odbywać praktyki w placówce. A docelowo znajdą tam pracę.

Wojciech Stefański to jeden z kandydatów na nowego trenera Lewartu Lubartów

Kto nowym trenerem Lewartu Lubartów?

We wtorek trzecioligowiec z Lubartowa poinformował o rozstaniu z trenerem Radosławem Muszyńskim, który prowadził zespół od 27 września. Pod jego wodzą beniaminek wywalczył jednak tylko trzy punkty i działacze zdecydowali się dokonać kolejnej roszady na ławce. Kto może zastąpić popularnego „Muchę”?

Chełm nie zwalnia tempa i zapowiada kolejną sportową inwestycję. Prace mają zakończyć się w 2027 roku.

Miasto inwestuje w zapasy. Chce przyciągnąć kolejnych mistrzów

To kolejna inicjatywa chełmskiego samorządu w rozwój sportu, tym razem w zapasy. Ośrodek treningowy Cement- Gryf Chełm zyska nowy wygląd i stanie się Wschodnim Centrum Zapasów za prawie 20 mln zł. Prace mają zacząć się już w przyszłym roku.

Kim jest Budda? Ile zarabia radny? Tego szukaliśmy w Google w 2024 roku

Kim jest Budda? Ile zarabia radny? Tego szukaliśmy w Google w 2024 roku

Google, jedna z ulubionych wyszukiwarek internautów podsumowała rok. Z raportu wynika, że Polacy szukali najczęściej informacji związanych ze sportem i polityką.

Plac budowy przed starostwem. Powstaje nowa siedziba

Plac budowy przed starostwem. Powstaje nowa siedziba

Pierwsze wykopy już widać. Za nieco ponad dwa lata w tym miejscu stanie nowa siedziba starostwa powiatu bialskiego.

Motor wróci do treningów 6 stycznia

Zgrupowanie w Turcji i cztery sparingi. Znamy plan przygotowań Motoru Lublin

W środowy wieczór Motor Lublin poinformował, jak będą wyglądały przygotowania do rundy wiosennej sezonu 24/25. Żółto-biało-niebiescy w sumie rozegrają cztery mecze kontrolne, a czeka ich także zgrupowanie w tureckim Belek.

50 implantów jodu w walce z rakiem prostaty. To pierwsze takie zabiegi w Lublinie
NAUKA I MEDYCYNA
film

50 implantów jodu w walce z rakiem prostaty. To pierwsze takie zabiegi w Lublinie

Implanty z jodem zamiast tradycyjnego leczenia raka gruczołu krokowego. Nowa metoda wprowadzona przez COZL może osiągać nawet stuprocentową skuteczność.

Agata Kornhauser-Duda w Puławach. Pakowała świąteczne paczki
WSPARCIE
galeria

Agata Kornhauser-Duda w Puławach. Pakowała świąteczne paczki

Pomóż Dzieciom Przetrwać Zimę: w Puławach, w Szkole Podstawowej nr 2, z wolontariuszami spotkała się pierwsza dama, małżonka prezydenta Andrzeja Dudy, która objęła tę inicjatywę honorowym patronatem.

Odkryj magię roślin egzotycznych w Twoim domu

Odkryj magię roślin egzotycznych w Twoim domu

Rośliny egzotyczne od lat przyciągają uwagę miłośników natury i aranżacji wnętrz. Ich niezwykłe kształty, intensywne kolory i egzotyczny wygląd potrafią odmienić każde wnętrze, nadając mu charakteru i unikalności.

Dlaczego uzdatnianie wody jest tak istotne?

Dlaczego uzdatnianie wody jest tak istotne?

Woda jest jednym z najważniejszych zasobów na naszej planecie. Codziennie wykorzystujemy ją do picia, gotowania, higieny osobistej oraz wielu procesów przemysłowych. Niestety, woda, która trafia do naszych kranów, nie zawsze spełnia najwyższe standardy jakości.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium