Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

28 lutego 2008 r.
12:11
Edytuj ten wpis

Nasi w bałkańskim kotle

0 1 A A

Po jednej stronie uradowani Albańczycy, po drugiej sfrustrowani Serbowie. Nad nimi Stany Zjednoczone i Rosja.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
A między nimi - żołnierze i policjanci z naszego regionu.

W tym tygodniu polski rząd uznał niepodległość Kosowa. Polska jest 19 państwem, które podjęło taką decyzję. Po tym, jak prawie dwa tygodnie temu władze należącej dotąd do Serbii prowincji ogłosiły niepodległość. A nie byłoby to możliwe, gdyby nie udział mundurowych z Lubelszczyzny.

Podkom. Małgorzata Bigos, psycholog z lubelskiej Komendy Wojewódzkiej Policji, była w Kosowie dwa razy. Ostatnio w 2004 r. - Wtedy było dosyć spokojnie, a sporadyczne zamieszki były szybko tłumione przez międzynarodowe siły pokojowe - opowiada. - Teraz, po ogłoszeniu przez Kosowo niepodległości, niepokoje odżyły.

Niepodległości Kosowa nie chcą uznać Serbowie. W wyniku zamieszek między nimi i Albańczykami zginęła już jedna osoba, a ponad 150 zostało rannych. W Belgradzie zniszczono osiem ambasad, w tym placówkę Stanów Zjednoczonych. Niebezpiecznie jest też w największych miastach samego Kosowa: Prisztinie czy Mitrovicy, a także w pasach przygranicznych. Wszędzie tam służą nasi mundurowi.

Kocioł bałkański

Tak określa się sytuację geopolityczną na Półwyspie Bałkańskim od połowy XIX wieku. Ostatni etap konfliktów w tym obszarze rozpoczął się po upadku "żelaznej kurtyny”.

Poszczególne kraje składowe zjednoczonej po II wojnie światowej Jugosławii ogłosiły wtedy niepodległość: Słowenia i Chorwacja (25 czerwca 1991 r.), Macedonia (17 września 1991 r.), Bośnia i Hercegowina
(1 marca 1992 r.).

W federacji pozostali Serbowie i Czarnogórcy, zmieniając w 1992 r. nazwę państwa na Federalną Republikę Jugosławii. Z decyzjami Chorwacji oraz Bośni i Hercegowiny nie pogodzili się zamieszkujący te tereny Serbowie i ogłosili secesję od tych krajów, tworząc separatystyczne republiki oraz doprowadzając do wojny na terenie Chorwacji i Bośni. Konflikty zbrojne zakończyły się w 1995 r. układem z Dayton.

W 1998 r., zarzewiem kolejnego konfliktu stało się Kosowo, autonomiczna część Nowej Jugosławii. Stanowiący większość mieszkańców Albańczycy domagali się niepodległości, co wobec ograniczania autonomii prowincji doprowadziło do wojny partyzanckiej. Konflikt udało się zażegnać w 1999 r., kiedy to Kosowo otrzymało status międzynarodowego protektoratu (będąc jednak formalnie częścią Serbii). 17 lutego 2008 r. Zgromadzenie Narodowe w Prisztinie proklamowało niepodległość Kosowa wbrew władzom Serbii.

Kosowo

Leży w południowo-zachodniej części Serbii, graniczy z Albanią i Macedonią. Zajmuje powierzchnię 10 tys. km kwadratowych (woj. lubelskie ma 25 tys. km kwadratowych). Mieszkają w nim 2 mln mieszkańców (czyli mniej więcej tyle, ile w naszym regionie) - 95 proc. Albańczyków i 5 proc. Serbów.

W wyniku przeprowadzonej 17 lutego sesji parlamentu w Prisztinie zadeklarowano zerwanie dotychczas istniejącej federacji z Serbią i ogłoszono niepodległość kraju. W dniu proklamowania przez Kosowo niepodległości władze Serbii potępiły ten akt, uznając go za sprzeczny z prawem międzynarodowym. Serbię poparła w tej kwestii Rosja.

Obecnie na arenie międzynarodowej Kosowo zostało uznane przez 19 krajów, w tym przez Polskę i USA. Kosowo planuje także uznać Międzynarodowy Komitet Olimpijski i dopuścić je do Letnich Igrzysk Olimpijskich 2008 w Pekinie.

Granica z Macedonią

Sytuacji w pasie granicznym z Macedonią pilnują polscy żołnierze. W Kosowie przebywa ich obecnie 280. - W tym kilkunastu z Lubelszczyzny - mówi kpt. Dariusz Drączkowski z 3. Brygady Zmechanizowanej Legionów w Lublinie.

Co robią? - Wspierają pomoc humanitarną, pomagają organizacjom pozarządowym, uczestniczą w patrolach i akcjach. Także tych najbardziej niebezpiecznych, bo nasi żołnierze należą do grup szybkiego reagowania - tłumaczy mjr Dariusz Kacperczyk z dowództwa operacyjnego.

- Zakładając mundur wojskowego, trzeba się liczyć z udziałem w tak trudnych misjach - podkreśla kpt. Drączkowski. - Wszyscy w Kosowie mają jednak świadomość, że pomagają w słusznej sprawie.

Prisztina

Stolica i największe miasto Kosowa. Położone w północno-wschodniej części kraju; w Górach Dynarskich. Mieszka w nim ok. 550 tys. mieszkańców. Zdecydowaną większość stanowią Albańczycy, mieszkańcy innych narodowości (głównie Serbowie) opuścili miasto w wyniku wojny w Kosowie w 1999 roku. Mimo to, po ogłoszeniu niepodległości Kosowa przez parlament w Prisztinie prawie codziennie dochodzi tam do zamieszek.

Mitrovica

To tu służą policjanci z naszego regionu. - Jest ich tam siedmiu. Wyjechali do Kosowa w grudniu - mówi Renata Laszczka-Rusek z Komendy Wojewódzkiej Policji w Lublinie. Do ich zadań należy m.in. ochrona ważnych osób, zabezpieczanie kluczowych budynków czy szkolenie kosowskich funkcjonariuszy.

- Ale jak dochodzi do zamieszek, to oni są wzywani jako jedni z pierwszych - podkreśla podkom. Bigos. - A to dlatego, że polscy funkcjonariusze cieszą się tam dobrą renomą. Są chwaleni, bo wykonują dobrą robotę.

W Mitrovicy znajduje się słynny most, łączący dwie części miasta: albańską i serbską, rozdzielone rzeką Sitnicą. Przez co właśnie most jest najbardziej zapalnym i najniebezpieczniejszym punktem w mieście.

DLA DZIENNIKA - ks. Bogdan Zagórski

kapelan lubelskiej policji, który w Kosowie był dwa razy, ostatnio w kwietniu ub. roku

Niebezpieczeństwo czuje się tam na każdym kroku. Wyjeżdżając poza bazę zawsze trzeba mieć świadomość, że w każdej chwili może nas spotkać jakieś zagrożenie. Tym bardziej, jeśli chwilę wcześniej słyszy się o granacie, który wybuchł pod samochodem niedaleko nas.

Mimo to, znowu chętnie bym tam pojechał. Jest tam wielu moich znajomych. Prawie codziennie wysyłam do nich maile. Ale najchętniej bym do nich dołączył. Może mógłbym pomóc, jakoś ich wesprzeć, chociażby duchowo. Tym bardziej że kolejne wydarzenia w Serbii i samym Kosowie mogą się potoczyć różnie. Jeśli do Kosowa wkroczą Serbowie, to Albańczycy nie będą im dłużni. A pamiętajmy, że obie strony są uzbrojone. Może być więc naprawdę różnie.

Pozostałe informacje

MŚ w pływaniu: Kacper Stokowski za podium na 50 m stylem grzbietowym

MŚ w pływaniu: Kacper Stokowski za podium na 50 m stylem grzbietowym

Kacper Stokowski na pewno zaliczy mistrzostwa świata na krótkim basenie do udanych. Do tej pory zawodnik AZS UMCS wywalczył dwa brązowe medale. Jeden w sztafecie 4x100 metrów stylem dowolnym oraz indywidualnie na 100 m stylem grzbietowym. W piątek 25-latek znowu miał okazję wystąpić w finale. Tym razem na 50 m grzbietem. Niestety, musiał się zadowolić piątą lokatą.

Seria zwycięstw trwa. Start Lublin po bardzo dobrej drugiej połowie pokonał Zastal
ZDJĘCIA
galeria

Seria zwycięstw trwa. Start Lublin po bardzo dobrej drugiej połowie pokonał Zastal

Szósta wygrana w tym sezonie, a czwarta z rzędu. Start Lublin w piątkowy wieczór przedłużył dobrą passę podczas spotkania z Zastalem Zielona Góra. Gospodarze wygrali 91:82, ale znacznie lepiej spisali się w drugiej połowie. W tym czasie zdobyli 50 punktów, a stracili tylko 32.

Jaka szorowarka do dywanów – co trzeba wiedzieć o szorowarkach?

Jaka szorowarka do dywanów – co trzeba wiedzieć o szorowarkach?

Wybór odpowiedniej szorowarki do dywanów znacząco usprawnia czyszczenie i poprawia efektywność pracy. Warto więc znać różnice między urządzeniami domowymi a profesjonalnymi, by dostosować sprzęt do swoich potrzeb.

Jaki środek przeciw pleśni na ścianie wybrać?

Jaki środek przeciw pleśni na ścianie wybrać?

Jak usunąć pleśń ze ściany? To pytanie zadaje sobie wiele osób, których dotknął problem „niepożądanego gościa” w domu. Pleśń jest zarówno problemem estetycznym, jak i zdrowotnym. Warto wiedzieć, co robić, gdy już pojawi się na naszych ścianach oraz w jaki sposób skutecznie się jej pozbyć. Poznajcie sprawdzony środek na niepożądane plamy!

Koszmarny pożar w Idalinie. Zginął ojciec i trójka dzieci
zdjęcia
galeria
film

Koszmarny pożar w Idalinie. Zginął ojciec i trójka dzieci

W nocy z czwartku na piątek w niewielkiej miejscowości Idalin w gminie Józefów nad Wisłą doszło do tragicznego w skutkach pożaru. Z budynku uratowała się matka i czternastoletni syn. Ojciec rodziny i trójka pozostałych dzieci zginęli na miejscu. Sąsiedzi założyli internetową zbiórkę na nowy dom dla pogorzelców.

Oszust spędzi święta w więzieniu

Sukces puławskich policjantów. Oszust trafił do więzienia

Do tymczasowego aresztu trafił 24-latek podejrzany o szereg oszustw wobec seniorów z całej Polski, w tym z Puław. Został ustalony przez puławskich kryminalnych i zatrzymany we Wrocławiu przez tamtejszych policjantów.

Jedno zdjęcie, trzy słowa - rozpoznasz znanych lubelskich celebrytów?
QUIZ

Jedno zdjęcie, trzy słowa - rozpoznasz znanych lubelskich celebrytów?

Ich nazwiska zna cała Polska, pojawiają się na scenach, boiskach oraz szklanych ekranach. Mało kto wie, że są związani z województwem lubelskim.

Choinka za krew

Choinka za krew

Honorowi dawcy nie będą musieli kupować choinki. W najbliższą środę, leśnicy podarują drzewko każdemu, kto zdecyduje się oddać krew.

Ukradli skarbonkę z napiwkami. Słono za to zapłacą

Ukradli skarbonkę z napiwkami. Słono za to zapłacą

Zamojscy policjanci zatrzymali dwóch złodziei, którzy połasili się na napiwki jednej z restauracji. Grozi im kilka lat więzienia.

Muzyka, wino i śpiew - niedziela na zamku w Janowcu

Muzyka, wino i śpiew - niedziela na zamku w Janowcu

Świąteczne utwory wykonanywane na żywo, stoiska gastronomiczne, kramy z ozdobami, św. Mikołaj, warsztaty plastyczne, animacje z Magicznymi Ogrodami - to wszystko i wiele więcej czeka na wszystkich, którzy w sobotę i niedzielę wybiorą się do zamku w Janowcu.

Jak wyłączyć iPhone’a i go zresetować?

Jak wyłączyć iPhone’a i go zresetować?

Prawdopodobnie większość osób choć raz w życiu musiała zresetować swój telefon. Zazwyczaj użytkownik telefonu jest do tego zmuszony ze względu na to, że urządzenie nie odpowiada i nie można z nim nic zrobić. Smartfon warto jednak zresetować również wtedy, gdy przekazuje się go w użytkowanie innej osobie. Co muszą zrobić posiadacze iPhone’a, by zresetować swoje smartfony?

Nie idzie u siebie, to może pójdzie na wyjeździe? Azoty Puławy zagrają w Lubinie

Nie idzie u siebie, to może pójdzie na wyjeździe? Azoty Puławy zagrają w Lubinie

Trzy porażki z rzędu przed własną publicznością i na razie wystarczy. W niedzielę Azoty Puławy poszukają punktów w Lubinie. Tamtejsze Zagłębie to czwarta drużyna w tabeli Orlen Superligi, tyle że od końca. Spotkanie zaplanowano na godz. 16.

Kinga Linkiewicz idzie jak burza. Podbiła publiczność w Rydze

Kinga Linkiewicz idzie jak burza. Podbiła publiczność w Rydze

Wokalny talent Kingi Linkiewicz przekracza kolejne granice. Tym razem, 23-latka podbiła Rygę. To jej jedenasty międzynarodowy sukces.

Lublin ogłasza konkurs na realizację programu „Dzielnice Kultury”

Lublin ogłasza konkurs na realizację programu „Dzielnice Kultury”

Miasto Lublin ogłosiło konkurs na realizację zadań z zakresu kultury i sztuki w ramach programu „Dzielnice Kultury” na 2025 rok. Oferty można składać do 30 grudnia 2024 roku.

Eliminacje mistrzostw świata 2026 w piłce nożnej. Jedna z potęg w grupie z Polakami

Eliminacje mistrzostw świata 2026 w piłce nożnej. Jedna z potęg w grupie z Polakami

W piątek punktualnie w południe w siedzibie FIFA rozlosowano grupy eliminacji mistrzostw świata, które w 2026 roku odbędą się w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie i Meksyku. Losowana z drugiego koszyka Polska trafiła do grupy G, gdzie zagra między innymi z jedną z europejskich potęg. Którą? Odpowiedź poznamy w przyszłym roku

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium