Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

28 lutego 2008 r.
12:11
Edytuj ten wpis

Nasi w bałkańskim kotle

Po jednej stronie uradowani Albańczycy, po drugiej sfrustrowani Serbowie. Nad nimi Stany Zjednoczone i Rosja.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
A między nimi - żołnierze i policjanci z naszego regionu.

W tym tygodniu polski rząd uznał niepodległość Kosowa. Polska jest 19 państwem, które podjęło taką decyzję. Po tym, jak prawie dwa tygodnie temu władze należącej dotąd do Serbii prowincji ogłosiły niepodległość. A nie byłoby to możliwe, gdyby nie udział mundurowych z Lubelszczyzny.

Podkom. Małgorzata Bigos, psycholog z lubelskiej Komendy Wojewódzkiej Policji, była w Kosowie dwa razy. Ostatnio w 2004 r. - Wtedy było dosyć spokojnie, a sporadyczne zamieszki były szybko tłumione przez międzynarodowe siły pokojowe - opowiada. - Teraz, po ogłoszeniu przez Kosowo niepodległości, niepokoje odżyły.

Niepodległości Kosowa nie chcą uznać Serbowie. W wyniku zamieszek między nimi i Albańczykami zginęła już jedna osoba, a ponad 150 zostało rannych. W Belgradzie zniszczono osiem ambasad, w tym placówkę Stanów Zjednoczonych. Niebezpiecznie jest też w największych miastach samego Kosowa: Prisztinie czy Mitrovicy, a także w pasach przygranicznych. Wszędzie tam służą nasi mundurowi.

Kocioł bałkański

Tak określa się sytuację geopolityczną na Półwyspie Bałkańskim od połowy XIX wieku. Ostatni etap konfliktów w tym obszarze rozpoczął się po upadku "żelaznej kurtyny”.

Poszczególne kraje składowe zjednoczonej po II wojnie światowej Jugosławii ogłosiły wtedy niepodległość: Słowenia i Chorwacja (25 czerwca 1991 r.), Macedonia (17 września 1991 r.), Bośnia i Hercegowina
(1 marca 1992 r.).

W federacji pozostali Serbowie i Czarnogórcy, zmieniając w 1992 r. nazwę państwa na Federalną Republikę Jugosławii. Z decyzjami Chorwacji oraz Bośni i Hercegowiny nie pogodzili się zamieszkujący te tereny Serbowie i ogłosili secesję od tych krajów, tworząc separatystyczne republiki oraz doprowadzając do wojny na terenie Chorwacji i Bośni. Konflikty zbrojne zakończyły się w 1995 r. układem z Dayton.

W 1998 r., zarzewiem kolejnego konfliktu stało się Kosowo, autonomiczna część Nowej Jugosławii. Stanowiący większość mieszkańców Albańczycy domagali się niepodległości, co wobec ograniczania autonomii prowincji doprowadziło do wojny partyzanckiej. Konflikt udało się zażegnać w 1999 r., kiedy to Kosowo otrzymało status międzynarodowego protektoratu (będąc jednak formalnie częścią Serbii). 17 lutego 2008 r. Zgromadzenie Narodowe w Prisztinie proklamowało niepodległość Kosowa wbrew władzom Serbii.

Kosowo

Leży w południowo-zachodniej części Serbii, graniczy z Albanią i Macedonią. Zajmuje powierzchnię 10 tys. km kwadratowych (woj. lubelskie ma 25 tys. km kwadratowych). Mieszkają w nim 2 mln mieszkańców (czyli mniej więcej tyle, ile w naszym regionie) - 95 proc. Albańczyków i 5 proc. Serbów.

W wyniku przeprowadzonej 17 lutego sesji parlamentu w Prisztinie zadeklarowano zerwanie dotychczas istniejącej federacji z Serbią i ogłoszono niepodległość kraju. W dniu proklamowania przez Kosowo niepodległości władze Serbii potępiły ten akt, uznając go za sprzeczny z prawem międzynarodowym. Serbię poparła w tej kwestii Rosja.

Obecnie na arenie międzynarodowej Kosowo zostało uznane przez 19 krajów, w tym przez Polskę i USA. Kosowo planuje także uznać Międzynarodowy Komitet Olimpijski i dopuścić je do Letnich Igrzysk Olimpijskich 2008 w Pekinie.

Granica z Macedonią

Sytuacji w pasie granicznym z Macedonią pilnują polscy żołnierze. W Kosowie przebywa ich obecnie 280. - W tym kilkunastu z Lubelszczyzny - mówi kpt. Dariusz Drączkowski z 3. Brygady Zmechanizowanej Legionów w Lublinie.

Co robią? - Wspierają pomoc humanitarną, pomagają organizacjom pozarządowym, uczestniczą w patrolach i akcjach. Także tych najbardziej niebezpiecznych, bo nasi żołnierze należą do grup szybkiego reagowania - tłumaczy mjr Dariusz Kacperczyk z dowództwa operacyjnego.

- Zakładając mundur wojskowego, trzeba się liczyć z udziałem w tak trudnych misjach - podkreśla kpt. Drączkowski. - Wszyscy w Kosowie mają jednak świadomość, że pomagają w słusznej sprawie.

Prisztina

Stolica i największe miasto Kosowa. Położone w północno-wschodniej części kraju; w Górach Dynarskich. Mieszka w nim ok. 550 tys. mieszkańców. Zdecydowaną większość stanowią Albańczycy, mieszkańcy innych narodowości (głównie Serbowie) opuścili miasto w wyniku wojny w Kosowie w 1999 roku. Mimo to, po ogłoszeniu niepodległości Kosowa przez parlament w Prisztinie prawie codziennie dochodzi tam do zamieszek.

Mitrovica

To tu służą policjanci z naszego regionu. - Jest ich tam siedmiu. Wyjechali do Kosowa w grudniu - mówi Renata Laszczka-Rusek z Komendy Wojewódzkiej Policji w Lublinie. Do ich zadań należy m.in. ochrona ważnych osób, zabezpieczanie kluczowych budynków czy szkolenie kosowskich funkcjonariuszy.

- Ale jak dochodzi do zamieszek, to oni są wzywani jako jedni z pierwszych - podkreśla podkom. Bigos. - A to dlatego, że polscy funkcjonariusze cieszą się tam dobrą renomą. Są chwaleni, bo wykonują dobrą robotę.

W Mitrovicy znajduje się słynny most, łączący dwie części miasta: albańską i serbską, rozdzielone rzeką Sitnicą. Przez co właśnie most jest najbardziej zapalnym i najniebezpieczniejszym punktem w mieście.

DLA DZIENNIKA - ks. Bogdan Zagórski

kapelan lubelskiej policji, który w Kosowie był dwa razy, ostatnio w kwietniu ub. roku

Niebezpieczeństwo czuje się tam na każdym kroku. Wyjeżdżając poza bazę zawsze trzeba mieć świadomość, że w każdej chwili może nas spotkać jakieś zagrożenie. Tym bardziej, jeśli chwilę wcześniej słyszy się o granacie, który wybuchł pod samochodem niedaleko nas.

Mimo to, znowu chętnie bym tam pojechał. Jest tam wielu moich znajomych. Prawie codziennie wysyłam do nich maile. Ale najchętniej bym do nich dołączył. Może mógłbym pomóc, jakoś ich wesprzeć, chociażby duchowo. Tym bardziej że kolejne wydarzenia w Serbii i samym Kosowie mogą się potoczyć różnie. Jeśli do Kosowa wkroczą Serbowie, to Albańczycy nie będą im dłużni. A pamiętajmy, że obie strony są uzbrojone. Może być więc naprawdę różnie.

Pozostałe informacje

Ostatni dzień kampanii: kto zyskał, a kto stracił? Ekspert ocenia szanse kandydatów
film

Ostatni dzień kampanii: kto zyskał, a kto stracił? Ekspert ocenia szanse kandydatów

Do urn pójdziemy już w niedzielę. Kampania prezydencka 2025 wchodzi w decydującą fazę, a dziś ostatni dzień, w którym kandydaci mogą zabiegać o głosy. Co przyniosły ostatnie tygodnie? Kto najlepiej wykorzystał końcówkę kampanii, a kto stracił szansę na mobilizację wyborców?

Wisła Puławy w piątek zagra na wyjeździe z Zagłębiem Sosnowiec

Wisła Puławy zagra na wyjeździe z Zagłębiem Sosnowiec

W piątek o godz. 20, na inaugurację 31. kolejki Wisła Puławy zmierzy się na wyjeździe z Zagłębiem Sosnowiec. Dla obu drużyn będzie to niezwykle istotne spotkanie, choć cele obu zespołów są kompletnie inne

Andrzej Kopiczyński i Anna Seniuk w roli państwa Karwowskich
telewizja

Pół wieku od premiery "Czterdziestolatka". Losy inżyniera śledziły miliony widzów

Był 16 maja 1975 roku, kiedy telewizja pokazała pierwszy odcinek sieralu "Czterdziestolatek". Osadzony w realiach szybko rozbudowującej się Warszawy lat 70-tych pokazywał losy inżyniera Karwowskiego i jego rodziny. W głównych rolach wystąpili aktorzy z Lubelszczyzny.

Bartosz Zmarzlik celuje w pierwsze zwycięstwo w Warszawie

Czas na Orlen Oil FIM Speedway Grand Prix, Bartosz Zmarzlik w końcu wygra w Warszawie?

W niedzielę odbędzie się tylko jeden, zaległy mecz PGE Ekstraligi z udziałem żużlowców Orlen Oil Motoru Lublin. Wcześniej, bo w sobotę na stadionie PGE Narodowym kibice będą emocjonować się 2025 Orlen Oil FIM Speedway Grand Prix.

Prace budowlane ruszyły w poniedziałek. Burmistrz Majewska poinformowała o tym w mediach społecznościowych

Kilkadziesiąt nowych kamer. W mieście ma być bezpieczniej

Od czasu przyznania dotacji minęły prawie 3 lata. Umowa z pierwszym wykonawcą, który łapał poślizgi, została jednak zerwana. Drugi właśnie przystąpił do realizacji zadania. W Hrubieszowie ruszyła budowa monitoringu. System ma składać się z ponad 80 kamer.

""Rodzinne" zdjęcie w urzędzie
galeria

Siatkarze Bogdanki LUK u wojewody

Mistrzostwo Polski zdobyli w poprzednią sobotę, ale czas świętowania jeszcze nie minął. I pewni długo nie minie. Kolejny etap celebrowania niespodziewanego, ale jakże radosnego osiągnięcia siatkarzy Bogdanki LUK Lublin, miał miejsce w czwartek w Urzędzie Wojewódzkim.

Julia Szeremeta to gwiazda światowego boksu

Julia Szeremeta awansowała do finału Turnieju im. Feliksa Stamma w Warszawie

Julia Szeremeta w półfinale Turnieju im. Feliksa Stamma, który rozgrywany jest w Warszawie pokonała Sameenah Toussaint. W piątek będzie miała okazję wystąpić w finale.

Sanatorium w Krasnobrodzie zostało w ostatnim czasie doinwestowane i odnowione. Powstał m.in. zupełnie nowy pawilon z komfortowymi pokojami. Kuracjusze wnoszą opłaty uzdrowiskowe regularnie. Gorzej jest z pobieraniem pieniędzy od gości w kwaterach prywatnych
galeria

Płacą głównie kuracjusze. Kto się miga od opłaty uzdrowiskowej?

Nie jest wygórowana, ale jedna z najniższych w kraju. Dla samorządu ma duże znaczenie, zwłaszcza że może być podwojona z budżetu państwa. Niestety, z pobieraniem opłat uzdrowiskowych w Krasnobrodzie jest słabo. Burmistrz ubolewa.

PGE Start rozpoczął rywalizację z Czarnymi Słupsk od wygranej

PGE Start Lublin pokonał Czarnych Słupsk w pierwszym meczu fazy play-off

„Czerwono-czarni” przystępowali do pierwszego meczu ćwierćfinału mistrzostw Polski z pozycji faworyta – wszak w sezonie zasadniczym zajęli trzecie miejsce. Na parkiecie jednak różnicy pozycji nie było widać, a zwycięstwo zawdzięczają kapitalnej akcji obronnej Tyrana De Lattibeaudiere.

Miasto szykuje remont dróg osiedlowych. Krótko, ale intensywnie

Miasto szykuje remont dróg osiedlowych. Krótko, ale intensywnie

Zarząd Dróg i Transportu Miejskiego szykuje się do remontu kilku kolejnych uliczek osiedlowych. Robotnicy mają pojawić się na Bronowicach i Czechowie Północnym.

Wieczory Muzyczne w Kościele Pobrygidkowskim. Koncert dedykowany św. Janowi Pawłowi II
Nasz Patronat
18 maja 2025, 18:45

Wieczory Muzyczne w Kościele Pobrygidkowskim. Koncert dedykowany św. Janowi Pawłowi II

W 105 rocznicę urodzin św. Jana Pawła II odbędzie się specjalny koncert – „Pieśń wiolonczeli”, podczas którego można będzie usłyszeć najwspanialsze światowe dzieła napisane na wiolonczele z akompaniamentem fortepianu.

Włamanie do pubu U Fotografa. Złodzieje zabrali alkohol i sprzęt

Włamanie do pubu U Fotografa. Złodzieje zabrali alkohol i sprzęt

W czwartek nad ranem, tuż po godzinie 4:00, dwóch mężczyzn włamało się na teren podwórka przy pubie U Fotografa przy ul. Złotej 2. Ich celem był sezonowy bar.

Masowa kampania SMS-owa i zagraniczne reklamy. Trwa wojna informacyjna w kampanii prezydenckiej

Masowa kampania SMS-owa i zagraniczne reklamy. Trwa wojna informacyjna w kampanii prezydenckiej

W ciągu dwóch dni do mieszkańców wielu województw trafiły dziesiątki tysięcy SMS-ów uderzających w Rafała Trzaskowskiego. Komitet KO zapowiada zawiadomienie do prokuratury. Tymczasem pojawiły się też kontrowersje wokół reklam promujących Trzaskowskiego w sieci – zdaniem NASK mogły być finansowane z zagranicy.

Od lewej: prof. David Lockington, prezydent UKISCRS, prof. Robert Rejdak, dr Iva Krolo w trakcie szkolenia w lutym dla ponad 100 okulistów z Ukrainy w Lublinie

Program Interreg wspiera współpracę medyczną z Ukrainą. Lublin w roli lidera, lekarz z naszego miasta z ważną nagrodą

Uniwersytet Medyczny w Lublinie koordynuje projekt transgraniczny Health Bridges. Dzięki unijnemu finansowaniu z programu Interreg możliwe będzie m.in. doposażenie kliniki w Lublinie i szkolenia dla lekarzy z Ukrainy. Za wkład naukowy w dziedzinie okulistyki, ale nie tylko, prof. Robert Rejdak z Lublina został nominowany do bardzo ważnej nagrody.

Azoty Puławy mimo wielu problemów utrzymały się w Orlen Superlidze

Dramatyczna sytuacja KS Azoty Puławy. "Czy znajdzie się ktoś, kto da nam szansę dalej pisać tę historię?"

O problemach finansowych KS Azoty Puławy wiadomo od dawna. Mimo to drużyna zdołała zapewnić sobie utrzymanie w Orlen Superlidze i to już jakiś czas temu. Pytanie jednak czy uda się w ogóle przystąpić do rozgrywek w kolejnym sezonie? Bez wsparcia będzie to niemożliwe.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium