Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

11 stycznia 2020 r.
13:50

Naukowcy o górkach czechowskich: cenna enklawa przyrody

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
198 197 A A
(fot. Katanski)

Kilkaset gatunków roślin, 89 gatunków ptaków, bogactwo motyli, rzadkie i chronione gatunki zwierząt. Taki obraz górek czechowskich wyłania się z raportu naukowców upublicznionego przez Ratusz. Badacze mieli dać odpowiedź na pytanie o to, jak można wykorzystać górki, by ich nie zniszczyć. Ich wnioski rozmijają się z wizją forsowaną przez prezydenta, zatwierdzoną przez radnych i unieważnioną - nieprawomocnie - przez sąd

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Górki czechowskie badał zespół kilkunastu naukowców, każdy w swej dziedzinie.

– Badania prowadzono przez jeden rok – czytamy w raporcie ekspertów, którzy obserwowali teren od początku lipca 2018 r. do końca czerwca 2019. Dzięki temu mieli oko na przyrodę przez cztery pory roku. Podglądali ją także nocą, szukali nawet martwych zwierząt na drogach otaczających górki.

– Pozwoliło to na opracowanie w miarę pełnej listy gatunków roślin i wybranych grup systematycznych zwierząt – piszą naukowcy. – Szczególnie dokładnymi badaniami objęto siedliska przyrodnicze o znaczeniu europejskim, gatunki objęte ochroną prawną oraz gatunki rzadkie zamieszczone na czerwonych listach.

Co stwierdzili badacze? To, że wcale nie trzeba się wybierać na górki, by korzystać z ich dobroczynnego wpływu na miasto.

Zawdzięczamy im tlen

– Górki czechowskie mają istotne znaczenie w dostarczaniu niezanieczyszczonego powietrza do systemu przewietrzającego dużą część miasta z racji swojej znaczącej powierzchni porośniętej roślinnością – czytamy w raporcie naukowców. – Tereny biologicznie czynne dostarczają tlen do atmosfery, a w wyniku fotosyntezy pobierają dwutlenek węgla. Znacząco redukują udział zanieczyszczeń, co jest szczególnie istotne w świetle złej jakości powietrza w Polsce.

Eksperci jednoznacznie stwierdzają, że przez górki wpływa do centrum świeże powietrze spoza Lublina.

– Umożliwiają one dopływ powietrza z terenów niezurbanizowanych do doliny Czechówki, a następnie do doliny Bystrzycy – twierdzą autorzy opracowania. Ubolewają, że przepływ powietrza już został nieco utrudniony przez działalność człowieka. – Niestety, pewnego rodzaju barierę dla powietrza spływającego grawitacyjnie z obszaru górek czechowskich do doliny Czechówki stanowi wiadukt drogowy w al. Solidarności, który znajduje się na połączeniu tych dwóch korytarzy.

Duże bogactwo roślin

Trudno wymienić tu wszystkie wymienione w raporcie rośliny, bo badacze naocznie znaleźli ponad 400 gatunków. Spodziewają się jednak, że może być ich więcej.– Łącznie z danymi z lat wcześniejszych i z literatury, liczbę gatunków znaną z tego terenu można określić na przekraczającą 500 – czytamy w analizie.

Naukowcy odkryli na górkach 29 gatunków roślin uznawanych za rzadkie, 7 gatunków objętych ochroną prawną oraz 6 gatunków zagrożonych. Stwierdzone tutaj rośliny chronione to centuria pospolita, dziewanna fioletowa, dzwonek boloński, kocanki piaskowe, wawrzynek wilczełyko, wiśnia karłowata zwana też wisienką stepową oraz zawilec wielkokwiatowy. Obecne na górkach gatunki roślin zagrożonych wyginięciem (wymienione w tzw. polskiej czerwonej księdze) to: dziewanna fioletowa, dzwonek boloński, fiołek skalny, komosa trójkątna, lepczyca rozesłana oraz wiśnia karłowata.

Podczas rocznych badań eksperci stwierdzili tu około 200 gatunków roślin leczniczych i miododajnych. Znajdziemy tu dziurawiec, szałwię, żywokosty, lebiodkę, świetliki, chmiel czy wiesiołka. Górki to również 74 gatunki drzew i krzewów. Od dębów przez jawory, sosny, osiki, wiązy, jawory, świerki po głogi, grusze i czeremchy. Są też derenie, kaliny, kruszyny, jeżyny, a nawet dziewięć gatunków róż.

Całe mnóstwo motyli

Przez rok na górkach czechowskich udało się stwierdzić obecność aż 42 gatunków motyli dziennych. Dlaczego „aż”? Bo to prawie dwie trzecie spośród wszystkich gatunków obecnych na terenie Lublina, których jest 68. Wśród motyli na górkach czechowskich znaleziono nawet... gości z innego kontynentu. Mowa o rusałce osetniku, wędrownym gatunku, który przylatuje do Polski z pustynnych terenów północnej Afryki. W Polsce rozwija się następne pokolenie, które po sezonie pierwszy raz w życiu leci na południe.

Styl życia osetnika może robić wrażenie, ale w Polsce nie jest to specjalnie rzadki motyl. Badacze znaleźli jednak i takie, które są wpisane na czerwoną listę zwierząt ginących i zagrożonych. To dostojka eufrozyna, czerwończyk nieparek, paź królowej, mieniak strużnik oraz rusałka drzewoszek.

Enklawa dla zwierząt

– Dziki należą do najczęściej spotykanych dzikich ssaków – piszą naukowcy w zamówionym przez Ratusz raporcie. Stwierdzają też obecność saren, zajęcy szaraków i borsuków.

Po górkach buszują też chronione chomiki europejskie. W granicach dawnego poligonu stwierdzono ponad 50 chomiczych nor. Liczne są także nory lisów. Podczas spaceru można tu spotkać jeże, ryjówki, łasice, a nawet jenoty. Na osobach mniej obeznanych z przyrodą wzmianka o jenotach może zrobić wrażenie. Przyrodnicy się z tego powodu nie cieszą. To gatunek inwazyjny.

– Badania przeprowadzone w latach 2018-19 wykazały na terenie górek czechowskich obecność trzynastu gatunków zwierząt rzadkich i chronionych – piszą naukowcy w zamówionym przez Ratusz raporcie. Udało im się tu znaleźć chociażby modliszki zwyczajne, które widnieją na „Czerwonej liście zwierząt ginących i zagrożonych w Polsce” jako gatunek „krytycznie zagrożony”.
Badacze dostrzegli też ściśle chronione nietoperze z gatunku nocek Naterrara, które do roku 2016 miały tu swoje zimowisko w dawnym schronie. Gdy wejście do schronu zostało rozkopane, zmienił się mikroklimat w jego wnętrzu. Od tamtej pory nietoperze już tu nie zimują.

Wraz z rozwojem miasta, coraz bardziej otaczającego górki czechowskie, stale ubywa tu ptaków. Naukowcy mają co porównywać, bo obserwacje ornitologiczne trwają tu 40 lat. W tym czasie stwierdzono 89 gatunków ptaków. Wielu z nich już nie ma.

– Zdecydowanymi dominantami stały się łozówka, gatunek najbardziej charakterystyczny dla bogatej roślinności zielnej, i cierniówka. Liczebność obu z pewnością przekracza 100 par lęgowych – czytamy w raporcie. Sporo jest bażantów, srok, piegży, słowików, kapturek, pierwiosnków, sójek. Na górkach gniazduje też krogulec, sójka, a nawet myszołów.

Najmniej jest gadów i płazów, zaledwie po jednym gatunku. Gady reprezentuje jaszczurka zwinka, której odpowiadają nasłonecznione murawy, gdzie także się rozmnaża. Jedynym stwierdzonym gatunkiem płazów jest grzebiuszka ziemna, która zawdzięcza nazwę temu, że wygrzebuje sobie norkę w ziemi i spędza w niej dzień. Prowadzi nocny tryb życia, co nie oznacza, że jest towarzyska. Schwytana wydziela silną woń… czosnku. Na górkach grzebiuszka się nie rozmnaża. Romantyczne schadzki uskutecznia w pobliskim Ogrodzie Botanicznym.

Należy to chronić

Naukowcy doszli do wniosku, że roślinność górek czechowskich należy chronić.

– Przy zaniechaniu jakichkolwiek działań ochronnych walory przyrodnicze zostaną utracone – ostrzegają autorzy raportu. Zalecają kontrolowany wypas owiec i wyrywanie inwazyjnej rośliny zwanej nawłocią.

Za największe zagrożenie dla motyli, oprócz wypalania traw, wskazują dopuszczenie zabudowy terenu. Miałoby to też zaszkodzić innym zwierzętom, w tym ptakom.

– Planowana budowa osiedli i możliwe zagospodarowanie terenu doprowadzi do fragmentacji siedlisk, co odbije się negatywnie na populacjach rzadszych gatunków, w tym przede wszystkim gniazdujących nisko, np. świerszczaka i słowika szarego – czytamy w opracowaniu. Mówi ono, że „ewentualna zabudowa górek” powinna być niska, by nie utrudniała przepływu powietrza i stała równolegle do wiatru.

– Budynki położone powinny być jedynie na obrzeżach opisywanego terenu – czytamy w dokumencie.

Naukowcy proponują wyznaczenie na górkach czechowskich „zespołu przyrodniczo-krajobrazowego”, ale nie w postaci parku, tylko „w formie nieprzekształconej”. Wskazują ponadto „obszar proponowany do ochrony” obejmujący przeważającą część górek. Także części tych wysoczyzn, które Rada Miasta (za namową prezydenta i miejskich planistów) przeznaczyła pod zabudowę wielorodzinną i usługową w lipcowej uchwale zatwierdzającej studium przestrzenne.

30 grudnia Wojewódzki Sąd Administracyjny stwierdził nieważność uchwały w części dopuszczającej zabudowę na górkach. Orzekł, że zniszczyłoby to przyrodę. Prezydent Lublina zapowiada już, że zaskarży ten wyrok do wyższej instancji. – Gdyby stał się prawomocny, w praktyce nie byłoby wiadomo, jak należałoby go zastosować – twierdzi Krzysztof Żuk i przekonuje, że sądowe orzeczenie może... zaszkodzić mieszkańcom okolicznych terenów. Do sprawy powrócimy w poniedziałkowym wydaniu.

e-Wydanie

Komentarze 197

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
qpkers / 11 stycznia 2020 o 14:22
+48
To by tłumaczyło, dlaczego prezydentowi miasta Lublin - dr Krzysztofowi Żukowi, niektórzy internauci nadali ksywę deweloprezydenta. Interes mieszkańców się nie liczy, ochrona środowiska się nie liczy, liczy się interes dewelopera. Ciekawe, że prezydent zamówił raport a studium jest sprzeczne z tym raportem. Czy takie sprawy załatwia się za pieniądze? Jeśli tak to za jakie? W końcu TBV zarobi na tym setki milionów złotych!!!
Avatar
Lublinianin / 11 stycznia 2020 o 14:02
+47
Murem za Chomikem nie za deweloowadu. Tak jest prawda i kto się z tym zgadza tego proszę o + Niech prezydent pozwoli tej enklawie przyrody istnieć a bloki można naprawdę w wielu innych miejscach budować. Panie prezydencie niech pan nie staje w obronie interesu prywatnego przecież dewelopera. Reprezentować pan powinien interes Lublina na czas obecny jak i przyszły.
Avatar
ByŻyłoSięLepiej / 11 stycznia 2020 o 14:48
+45
Przecież ten Prezydent odzyskał dla Lublina 75 % górek za darmo !!!!! To źle?????
 chyba pomaga zabudować 25%, żeby zniszczyć zagrożone i chronione gatunki
Avatar
Gość / 11 stycznia 2020 o 13:59
+42
Tak i ten Lubelski skarb trzeba chronić za wszelką cenę.
Avatar
twister / 11 stycznia 2020 o 14:28
+40
Górki trzeba doprowadzić do normalności, wykarczować część krzaków, postawić śmietniki, zrobić chodniczki i już. Niewielkim nakładem finansowym można zrobić fajne miejsce do wypoczynku dla całych rodzin a sułtanowi i deweloperom podziękować. Jestem mieszkańcem Czechowa i jestem zbulwersowany stanem górek do jakiego doprowadził ZUK. Wiem ze było to zamierzone działanie ale może po nim przyjdzie ktoś kto będzie myślał o mieszkańcach nie tylko o swojej kasie.
Avatar
odszczekajcie! / 11 stycznia 2020 o 15:01
+38
Warunkiem ochrony górek, jest dogadanie się z ich właścicielem. Jeżeli nie to za parę lat nie będzie czego chronić.
Deweloper sobie poczeka aż wszystko tam zdechnie i wtedy będzie mógł budować bez przeszkód.
 O jaki peszek, okazuje się bowiem że bioróżnorodność na Górkach rośnie a nie maleje. Tymczasem kłamczuchy odszczekiwać te wszystkie teksty o śmietnisku, chaszczach i psiej sralni, to jest o ile macie jeszcze choć odrobinę honoru.
Avatar
spółka specjalnej troski / 11 stycznia 2020 o 15:14
+36
Jedynym gatunkiem, którego potrzebę ochrony uznaje ratuszowy satrapa, jest developerus vulgaris. W sprawie innej fauny i flory możecie sobie protestować do woli i pisać na Berdyczów. Jego to nie interesuje.
Avatar
vanessa atalanta / 11 stycznia 2020 o 14:12
+36
Zachęcam wszystkich do wygooglowania sobie tych motyli. Ze swojej strony dodam że kiedyś przed 6 rano na początku września widziałam na Górkach niesamowity widok- kilkadziesiąt, może kilkaset motyli gatunku rusałka admirał które po przenocowaniu na jednym drzewie właśnie rozprostowywały skrzydełka żeby je wygrzać na słońcu. Nigdy nie widziałam nic piękniejszego! To dość duże motyle, czarne z charakterystycznym cynobrowym szkaczkiem na brzegach skrzydełek. 
Avatar
Gerard / 11 stycznia 2020 o 15:14
+35
Zachęcam wszystkich do wygooglowania sobie tych motyli. Ze swojej strony dodam że kiedyś przed 6 rano na początku września widziałam na Górkach niesamowity widok- kilkadziesiąt, może kilkaset motyli gatunku rusałka admirał które po przenocowaniu na jednym drzewie właśnie rozprostowywały skrzydełka żeby je wygrzać na słońcu. Nigdy nie widziałam nic piękniejszego! To dość duże motyle, czarne z charakterystycznym cynobrowym szkaczkiem na brzegach skrzydełek.
 I właśnie m.in.z takiego powodu należy za wszelką cenę nie dopuścić do jakiejkolwiek zabudowy Górek Czechowskich.Takiego skarbu przyrodniczego nie ma bowiem żadne inne miato w Polsce !!!!
 I właśnie m.in.z takiego powodu należy za wszelką cenę nie dopuścić do jakiejkolwiek zabudowy Górek Czechowskich.Takiego skarbu przyrodniczego nie ma bowiem żadne inne miato w Polsce !!!! rozwiń
Avatar
jy / 11 stycznia 2020 o 15:17
+27
niedługo będzie tam tylko jeden gatunek, żuk betoniarz łac. Geotrupidae developensis
Avatar
park na górkach już jest! / 13 stycznia 2020 o 08:03
+2
skany z planów boisk tbv vs wizualizacje ***s://scontent-waw1-1.xx.fbcdn.net/v/t1.0-9/78767956_2587253041388565_5084173790112382976_n.png?_nc_cat=101&_nc_eui2=AeGjeCmPdx1TpqWu6KgyWKoEjHzayKIlCoUGsYl41P2she95f9VZX_JroZw-pSO0YAFgm_1AtzEIHGKy0pv5PJxs889cIhzSaBS_QuDZ8wmh7A&_nc_ohc=7Jy7q2dd5F4AX9rKJu5&_nc_ht=scontent-waw1-1.xx&oh=e3b1b9fd6024f5c9136c7b2228851cea&oe=5EA05817 ***s://scontent-waw1-1.xx.fbcdn.net/v/t1.0-9/79255124_2587252788055257_9019595805962534912_n.png?_nc_cat=100&_nc_eui2=AeHnhe1nKkziEYNaPOcJY3UQh6xM1CCpslazef7jaY1-wxutbYgcyoMZf5jQXbd47VFO6-rUyhR0KEPjBrLQ61_-t9hduQBjzKk5usFyWQ761A&_nc_ohc=bzcezkU0CM4AX-y1vGg&_nc_ht=scontent-waw1-1.xx&oh=f7e414dabafb6bcfd27f3dc2aa250920&oe=5E9A9DF0 a tak to miało wyglądać  ***s://scontent-waw1-1.xx.fbcdn.net/v/t1.0-9/s960x960/79506305_2587253344721868_5476213671837302784_o.jpg?_nc_cat=110&_nc_eui2=AeENmH0EDryEJkom8UMbJB_Zk6tZBDMph1fZihWSenCH2MBOR_xAfaf1QF6WXvkMOfVlgpKs9yEN3wpZW4816yAF0BJ-MN6JyIG5pGGMEE3pOg&_nc_ohc=CH4U7woRru4AX9V9aun&_nc_ht=scontent-waw1-1.xx&_nc_tp=1&oh=385a2a35f209fee0cae8646e4ec8c1e6&oe=5EDB3B55
skany z planów boisk tbv vs wizualizacje ***s://scontent-waw1-1.xx.fbcdn.net/v/t1.0-9/78767956_2587253041388565_5084173790112382976_n.png?_nc_cat=101&_nc_eui2=AeGjeCmPdx1TpqWu6KgyWKoEjHzayKIlCoUGsYl41P2she95f9VZX_JroZw-pSO0YAFgm_1AtzEIHGKy0pv5PJxs889cIhzSaBS_QuDZ8wmh7A&_nc_ohc=7Jy7q2dd5F4AX9rKJu5&_nc_ht=scontent-waw1-1.xx&oh=e3b1b9fd6024f5c9136c7b2228851cea&oe=5EA05817 ***s://scontent-waw1-1.xx.fbcdn.net/v/t1.0-9/79255124_2587252788055257_9019595805962534912_n.png?_nc_cat=100&_nc_eui2=AeHnhe1nKkziEYNaPOcJY3UQh6xM... rozwiń
Avatar
park na górkach już jest! / 13 stycznia 2020 o 07:57
+9
Wniosek tbv o budowę dwóch boisk ma dołączone ich plany. Boisko do piłki nożnej- wyrównanie terenu, wysypanie warstwy ziemi, zasianie trawy, wbicie kilku palików. Boisko do piłki plażowej (sic!)- wyrównanie terenu, wysypanie warstwy piasku, wbicie kilku palików. Mała architektura- ławki i stoliki zbite z desek. Stoliki to walce z przybitym okrągłym blatem, ławki to deski przybite do dwóch a'la pieńków. pod tym projektem podpisał się architekt ze znanego zespołu architektów. Ten projekt w niczym nie przypomina wizualizacji zaprezentowanych w kampanii referendalnej, co pozwala myśleć że i reszta 'parku' będzie równie paździerzowa i zgrzebna. Ci, którzy czekają na ten 'park' srodze się rozczarują jeśli on w ogóle powstanie.
Wniosek tbv o budowę dwóch boisk ma dołączone ich plany. Boisko do piłki nożnej- wyrównanie terenu, wysypanie warstwy ziemi, zasianie trawy, wbicie kilku palików. Boisko do piłki plażowej (sic!)- wyrównanie terenu, wysypanie warstwy piasku, wbicie kilku palików. Mała architektura- ławki i stoliki zbite z desek. Stoliki to walce z przybitym okrągłym blatem, ławki to deski przybite do dwóch a'la pieńków. pod tym projektem podpisał się architekt ze znanego zespołu architektów. Ten projekt w niczym nie przypomina wizualizacji zaprezentowanych w ... rozwiń
Avatar
Japolan / 12 stycznia 2020 o 21:58
+8
Proszę zarócić uwagę na jawną sprzeczność w działaniach pana doktora Krzysztofa Żuka: [ol] Podkreśla znaczne podwyżki kosztów inwestycyjnych, z czym wiążą się wysokie oczekiwania uczestników przetargów. Zawiera z Oligarchą (branży deweloperskiej) umowę o "zmajstrowanie" nazywanego "parkiem naturalistycznym" tworu, ale bez klauzuli waloryzacyjnej. Powyższe dwie okoliczności w przyszłości nie tylko spowodują znaczne ograniczenie zakresu inwestycji (i "parkiem naturalistycznym" może okazać się parę wydeptanych ścieżek wokół jakiejś bagnistej kałuży wraz z paroma "ławkami" z nieheblowanych desek) oraz także mogą stanowić swoisty akt oskarżenia (a przynajmniej bardzo mocny składnik prokuratorskiego aktu oskarżenia).[/ol]
Proszę zarócić uwagę na jawną sprzeczność w działaniach pana doktora Krzysztofa Żuka: [ol] Podkreśla znaczne podwyżki kosztów inwestycyjnych, z czym wiążą się wysokie oczekiwania uczestników przetargów. Zawiera z Oligarchą (branży deweloperskiej) umowę o "zmajstrowanie" nazywanego "parkiem naturalistycznym" tworu, ale bez klauzuli waloryzacyjnej. Powyższe dwie okoliczności w przyszłości nie tylko spowodują znaczne ograniczenie zakresu inwestycji (i "parkiem naturalistycznym" może okazać się parę wydeptan... rozwiń
Avatar
gp / 12 stycznia 2020 o 20:58
+6
czy to pan mój znajomy dobre drzewa są nam potrzebne dla naszych płuc i dla naszego zdrowia i dobrze byłoby aby "ratuszowi" o tym pomysleli
Avatar
ale o co chodzi? / 12 stycznia 2020 o 20:01
0
Wniosek jest taki, że bez czynnej ochrony zniknie stamtąd cenna przyroda. Jak zatem chronić coś co jest prywatną własnością? Ano trzeba się dogadać z właścicielem. I wydaje mi się, że umowa podpisana przez miasto z deweloperem jest takim swojego rodzaju kompromisem i próbą ratowania tego co jeszcze można uratować.[/quote] [quote]zaorałbym dawno to pastwisko które nikomu nie służy i jakoś mądrze je zagospodarował, żeby wreszcie zaczęło służyć ludziom a nie tylko dzikom i pijaczkom
  ***s://youtu.be/O4XRxXoTRJ8
Avatar
Japolan / 12 stycznia 2020 o 19:57
+8
DLACZEGO PREZYDENT POWIEDZIAŁ ŻE ZASKARŻY WYROK CHOCIAŻ WCZEŚNIEJ RATUSZ MÓWIŁ ZE DECYZJE PODEJMĄ PO ZAPOZNANIU SIĘ Z PISEMNYM UZASADNIENIEM? Czy juz jest pisemne uzasadnienie?
Być może miał doznał olśnienia lub miał objawienie. Oligarcha mógł się mu objawić (np. we śnie) i wydać wyraźne dyspozycje lub wprost rozkazy. Niech no tylko ktoś spróbuje polemizować z objawiającym się ... biznesmenem.
Avatar
Japolan / 12 stycznia 2020 o 19:51
+11
Ratusz pracuje od 7.30. Stawiam dolary przeciwko orzechom, że jutro od tej godziny zaczną się pojawiać wpisy dewetrolli w zmasowanej ilości.
Wydział "żukistów - trollersów". Skoro się mnożą (być może jak chomiki lub króliki), to oczywistością jest najmowanie powierzchni biurowych od deweloperów.
Avatar
Gdzie Rzym, gdzie Krym? / 12 stycznia 2020 o 19:45
+5
Jak budowano lotnisko w świdniku to mieszkancom Czechowa wcale to nie przeszkadzało że zgineło KILKA TYSICY chomików .A teraz wielki lament .Badzcie poważni .Czyby zakłucało by wam to w ciszy.Jak mi teraz nad Fekinem latają o 23 godzinie samoloty to wy macie to w D..e.Jesteście o...łomami którzy walczą tylko o swoje perfidni obłudnicy!!!!!!!!!
Gdzie Górki Czechowskie, a gdzie Świdnik? Tak poza tym, to skąd wiesz, co w sprawie ochrony świdnickich susłów perełkowanych robili pojedynczy mieszkańcy Czechowa? Tak poza tym, to wyobraź sobie, że ktoś tobie robiłby wyrzuty za barak zaangażowania w obronę przed wycinką drzew na byłym bronowickim skwerze albo jeszcze lepiej na kościelnej działce przy... Walecznych.
Gdzie Górki Czechowskie, a gdzie Świdnik? Tak poza tym, to skąd wiesz, co w sprawie ochrony świdnickich susłów perełkowanych robili pojedynczy mieszkańcy Czechowa? Tak poza tym, to wyobraź sobie, że ktoś tobie robiłby wyrzuty za barak zaangażowania w obronę przed wycinką drzew na byłym bronowickim skwerze albo jeszcze lepiej na kościelnej działce przy... Walecznych. rozwiń
Avatar
opłucna / 12 stycznia 2020 o 19:38
+9
zaorałbym dawno to pastwisko które nikomu nie służy i jakoś mądrze je zagospodarował, żeby wreszcie zaczęło służyć ludziom a nie tylko dzikom i pijaczkom
Zacznij od własnych płuc, a dopiero później weź się za te zielone dla większości mieszkańców Lublina.
Avatar
jan / 12 stycznia 2020 o 19:35
-8
Jak budowano lotnisko w świdniku to mieszkancom Czechowa wcale to nie przeszkadzało że zgineło KILKA TYSICY chomików .A teraz wielki lament .Badzcie poważni .Czyby zakłucało by wam to w ciszy.Jak mi teraz nad Fekinem latają o 23 godzinie samoloty to wy macie to w D..e.Jesteście o...łomami którzy walczą tylko o swoje perfidni obłudnicy!!!!!!!!!
Zobacz wszystkie komentarze 197

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Bimbrownia w bloku. 54-latek podejrzany o nielegalne wytwarzanie alkoholu
ZDJĘCIA

Bimbrownia w bloku. 54-latek podejrzany o nielegalne wytwarzanie alkoholu 12 8

Wyrabianie napojów spirytusowych bez odpowiedniego wpisu do rejestru jest zakazane i podlega karze do roku pozbawienia wolności. Z takimi konsekwencjami prawnymi musi się liczyć 54-latek zatrzymany przez policjantów w Białej Podlaskiej.

Twierdził, że chce pomóc, a okradł 81-latkę. Złodziej został zatrzymany

Twierdził, że chce pomóc, a okradł 81-latkę. Złodziej został zatrzymany 0 0

Najpierw zaoferował pomoc przy pracach w gospodarstwie, później pożyczył 4 zł, a na koniec okradł 81-letnią kobietę. Sprawcy grozi kara więzienia do 10 lat.

Ksiądz z Lublina o wizycie duszpasterskiej: Nie chodzimy po kolędzie, żeby zbierać pieniądze
Magazyn

Ksiądz z Lublina o wizycie duszpasterskiej: Nie chodzimy po kolędzie, żeby zbierać pieniądze 40

Rozmowa z księdzem Robertem Śliżem z archidiecezji lubelskiej o tym, jak wygląda wizyta duszpasterska

Komunikacja miejska w Białaj Podlaskiej. Bilety będzie można kupić w biletomatach

Komunikacja miejska w Białaj Podlaskiej. Bilety będzie można kupić w biletomatach 1 3

Bilety komunikacji miejskiej będzie można kupić w biletomatach. Dwa urządzenia stanęły na przystankach przy ulicy Terebelskiej oraz Narutowicza.

Pijany kierowca uderzył w bariery energochłonne. Miał blisko 2,5 promila alkoholu [zdjęcia]

Pijany kierowca uderzył w bariery energochłonne. Miał blisko 2,5 promila alkoholu [zdjęcia] 0 3

23-letni kierowca hondy stracił panowanie nad autem i wjechał w bariery energochłonne. Do zdarzenia doszło w sobotę rano w Radzyniu Podlaskim, na skrzyżowaniu ul. Międzyrzeckiej i Pomiarowej. Mieszkaniec gminy Kąkolewnica był pijany.

Żona policjanta choruje na białaczkę. Funkcjonariusze apelują o oddawanie krwi

Żona policjanta choruje na białaczkę. Funkcjonariusze apelują o oddawanie krwi 31 4

Po raz kolejny policjanci z Krasnegostawu organizują zbiórkę krwi dla żony jednego z swoich kolegów – Izabeli Kowalik. Kobieta choruje na białaczkę. Zbiórkę krwi zaplanowano na początku lutego w dwóch miastach - Krasnymstawie i Zamościu.

"Chciał tylko zaatakować" samochód. Pijany kierowca zatrzymany na stacji paliw

"Chciał tylko zaatakować" samochód. Pijany kierowca zatrzymany na stacji paliw 8 6

Nie przejął się sądowym zakazem i pijany pojechał na stację paliw. Później tłumaczył policjantom, że "chciał tylko zatankować paliwo do swojego auta". 42-letni kierowca busa miał ponad 2,5 promila alkoholu w organizmie.

Rodzinna tragedia w Chełmie. 14-latek zabił macochę, a jej syna ciężko zranił nożem?
NOWE INFORMACJE

Rodzinna tragedia w Chełmie. 14-latek zabił macochę, a jej syna ciężko zranił nożem? 76 9

Dramat w Chełmie. 14-latek zabił nożem macochę i ciężko ranił przyrodniego brata. Później uciekł z domu.

Nie żyje ugodzona nożem 39-letnia kobieta. 14-latka pilnuje w szpitalu policja

Nie żyje ugodzona nożem 39-letnia kobieta. 14-latka pilnuje w szpitalu policja 24 9

Nie żyje 39-letnia mieszkanka Chełma, która została ugodzona nożem. Do szpitala został przewieziony także zraniony 18-letni syn kobiety. W sprawie został zatrzymany 14-letni chłopak.

Studenci wracają do Polski po wizycie w Wuhan w Chinach. MSZ uspokaja ws. zagrożenia groźnym wirusem
film

Studenci wracają do Polski po wizycie w Wuhan w Chinach. MSZ uspokaja ws. zagrożenia groźnym wirusem 1 12

Po Polski mają przylecieć studenci z Politechniki Rzeszowskiej, którzy przebywali w chińskim mieście Wuhan, które jest centrum epidemii koronawirusa 2019-nCoV. Władze uspokajają, że warszawskie Lotnisko Chopina zapewnia, że jest odpowiednio przygotowane na przybycie podróżnych.

Niedziele handlowe w 2020 roku. Czy 26 stycznia zrobimy zakupy?

Niedziele handlowe w 2020 roku. Czy 26 stycznia zrobimy zakupy? 5 2

Dzisiaj jest pierwsza niedziela handlowa w 2020 roku, po zmianie przepisów. W sumie w bieżącym roku będzie zaledwie siedem niedziel, kiedy nie będzie obowiązywać zakaz handlu.

Jeszcze drożej za odpady? Nowe stawki i zasady. "Było bardzo burzliwe posiedzenie"
ZAMOŚĆ

Jeszcze drożej za odpady? Nowe stawki i zasady. "Było bardzo burzliwe posiedzenie" 2 16

W poniedziałek radni będą się musieli zmierzyć z problemem opłat za śmiecie. Nowe, wyższe stawki za gospodarowanie odpadami komunalnymi obowiązują zaledwie od początku stycznia. Prezydent chce je podnieść. Kolejny pomysł to zmiana metody ich naliczania. Już na posiedzeniach komisji działających w radzie miasta było burzliwie.

Biała Samorządowa: Decyzja wojewody była polityczna. Ale miasto posłuchało jego uwag

Biała Samorządowa: Decyzja wojewody była polityczna. Ale miasto posłuchało jego uwag 0 15

Miasto skieruje uchwałę "żłobkową" do konsultacji Rady Rodziców. Tymczasem, radni Białej Samorządowej uważają że decyzja wojewody, który unieważnił tę uchwałę, była polityczna.

Człowiek z Lublina i jego brzmienie. Współpracuje z uznanymi muzykami z całego świata
Magazyn

Człowiek z Lublina i jego brzmienie. Współpracuje z uznanymi muzykami z całego świata 34 1

- Cieszę się, że znani muzycy potrafią docenić moją pracę. Dla mnie najważniejsze jest to, że po tylu latach człowiek z Lublina zdobył sobie uznanie - Rozmowa z Grzegorzem Kulawiakiem, producentem i realizatorem muzycznym, właścicielem lubelskiego studia SinMix oraz byłym basistą grupy Ravendusk

Studniówki 2020. Bal maturzystów Państwowych Szkół Budownictwa i Geodezji w Lublinie [zdjęcia]
galeria

Studniówki 2020. Bal maturzystów Państwowych Szkół Budownictwa i Geodezji w Lublinie [zdjęcia] 12 5

Na studniówce maturzystów Państwowych Szkół Budownictwa i Geodezji w Lublinie bawi się ponad 230 osób. Uczniowie siedmiu klas PSBiG zarezerwowali salę balową hotelu Luxor w kwietniu ub. roku.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Uwaga czytelniku!

Informujemy, że w dniu 25 maja 2018 r. na terenie całej Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, wejdzie w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy Ci przekazać kilka informacji na temat zasad przetwarzania Twoich danych osobowych przez administratora portalu www.dziennikwschodni.pl – spółkę Corner Media sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie.

Bardzo prosimy, zapoznaj się z tymi informacjami uważnie, są to bowiem sprawy bardzo istotne. Jeśli jesteś osobą małoletnią poniżej 16. roku życia, koniecznie przekaż tą wiadomość swoim opiekunom, którzy następnie powinni wytłumaczyć Ci, o co w niej chodzi i dlaczego się do Ciebie zwracamy.

Czym jest RODO?

RODO to potoczna nazwa Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE. W Polsce będzie ono obowiązywało od 25 maja 2018 r. Akt ten wprowadza nowy standard ochrony danych osobowych, nakładając na podmioty przetwarzające te dane (administratorów danych) szereg obowiązków, w tym obowiązek poinformowania Ciebie o sposobie przetwarzania Twoich danych, celach w jakich Twoje dane są przetwarzane oraz o uprawnieniach przysługujących Ci w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez administratora danych.

Administrator danych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Corner Media Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Lublinie, ul. Krakowskie Przedmieście 54, 20-002 Lublin, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego przez Sąd Rejonowy Lublin – Wschód z siedzibą w Świdniku, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, za numerem KRS 0000507517, NIP 7123286919, kapitał zakładowy – 50.000,00. PLN

Możesz się z nami skontaktować zarówno pod adresem:
Corner Media Spółka z o.o.
ul. Krakowskie Przedmieście 54
20-002 Lublinie

jak i mailowo: online@dziennikwschodni.pl

oraz telefonicznie: 81 46-26-800

Rodzaj przetwarzanych danych osobowych

Przetwarzamy dane osobowe podane przez Ciebie podczas procesu rejestracji konta na portalu www.dziennikwschodni.pl, a także dane, które są zbierane podczas korzystania przez Ciebie z tego portalu. Chodzi o dane zbierane i zapisywane w plikach cookies. Więcej na temat plików cookies przeczytasz w naszej polityce prywatności.

Pamiętaj, rejestracja konta na portalu www.dziennikwschodni.pl nie jest obowiązkowa. Nie masz także obowiązku podawania nam swoich prawdziwych danych podczas procesu rejestracji, jak również nie musisz podawać nam wszystkich danych, o które pytamy. Może się jednak zdarzyć tak, że nie posiadając Twoich wszystkich danych albo nie posiadając Twoich prawdziwych danych, nie będziemy w stanie świadczyć Ci wszystkich usług, które oferujemy oraz wywiązać się z wszystkich obowiązków określonych w regulaminie portalu dziennikwschodni.pl (np. zapewnić Ci odpowiedniego bezpieczeństwa w zakresie odzyskania danych dostępowych do konta).

Cel przetwarzania danych osobowych

Głównym celem przetwarzania przez nas Twoich danych jest zapewnienie Ci pełnej funkcjonalności działania serwisu dziennikwschodni.pl, dostępu do usług świadczonych przez nas w ramach tego serwisu, zapewniania Ci bezpieczeństwa podczas korzystania z serwisu (np. w przypadku prób nadużyć) oraz wywiązanie się przez nas z obowiązków umownych wynikających z regulaminu portalu Dziennikwschodni.pl.

Dodatkowy cel przetwarzania danych osobowych to tzw. marketing własny, tj. przetwarzanie danych wyłącznie na nasze wewnętrzne potrzeby w celach analitycznych, badawczych, statystycznych, w szczególności poprzez dążenie do jak najpełniejszego dostosowania treści wyświetlanych na naszych stronach do Twoich preferencji i zainteresowań.

Ponadto, o ile wyrazisz na to zgodę, będziemy mogli przetwarzać Twoje dane osobowe w celach marketingowych (marketing zewnętrzny), w tym przekazywać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym – agencjom reklamowym i naszym partnerom handlowym. Pamiętaj, że zgoda na przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych jest całkowicie dobrowolna i możesz ją w każdej chwili wycofać.

Pamiętaj także, że jeżeli jesteś osobą małoletnią, która nie ukończyła 16. roku życia, przesyłanie informacji w celach marketingowych może nastąpić wyłącznie po wyrażeniu zgody przez Twojego rodzica lub opiekuna.

Podstawy prawne przetwarzania danych

Twoje dane osobowe mogą być przetwarzane wyłącznie zgodnie z określonymi w obecnie obowiązujących przepisach podstawami prawnymi. W zależności od celu przetwarzania danych możemy wyróżnić trzy główne podstawy prawne przetwarzania danych.

Pierwszą podstawą przetwarzania danych jest niezbędność do wykonania umów o świadczenie usług. Mamy z nią do czynienia wtedy, gdy przetwarzanie danych jest niezbędne w celu zapewnienia Ci sprawnego, bezpiecznego korzystania z naszego serwisu wraz z jego wszystkimi funkcjonalnościami. Umowy o świadczenie usług to regulaminy, w tym regulamin portalu dziennikwschodni.pl, który akceptujesz decydując się na korzystanie z naszego serwisu.

Drugą podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora danych. Mamy z nim do czynienia w przypadku prowadzenia pomiarów statystycznych oraz działań z zakresu marketingu własnego przez administratora danych.

Wreszcie, trzecią przesłanką przetwarzania danych jest Twoja dobrowolna i świadoma zgoda. Na jej podstawie Twoje dane mogą być wykorzystywane w celach marketingowych, a także w celu profilowania.

Pamiętaj, zgody udzielasz w pełni dobrowolnie. Masz także prawo do cofnięcia udzielonej zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie będzie miało jednak wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

Podmioty, którym możemy przekazywać dane

Co do zasady Twoje dane osobowe będą przez nas wykorzystywane wyłącznie na nasz własny użytek.

W pewnych sytuacjach możemy jednak przekazać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym: – naszym partnerom handlowym, podwykonawcom oferowanych przez nas usług, agencjom marketingowym.

Dodatkowo, w przypadkach ściśle określonych w przepisach prawa, będziemy zobligowani przekazać Twoje dane podmiotom uprawnionym do ich uzyskania na podstawie obecnie obowiązujących przepisów prawa (np. policji czy prokuraturze), pod warunkiem oczywiście, iż wystąpią do nas z takim żądaniem, powołując się na określoną podstawę prawną.

Okres przechowywania danych

Twoje dane osobowe będą przechowywane tak długo, jak będzie to niezbędne do zapewnienia Ci dostępu do usług oferowanych przez serwis www.dziennikwchodni.pl Oczywiście, możesz w każdym czasie złożyć wniosek o zaprzestanie przetwarzania swoich danych osobowych, ich zmianę lub usunięcie.

Informacje o prawach przysługujących osobie, której dane dotyczą

Musisz wiedzieć, że niezależnie od tego, na jakiej podstawie przetwarzamy Twoje dane, masz zawsze prawo dostępu do nich oraz ich poprawiania. Możesz również w każdym momencie żądać ich usunięcia lub cofnąć albo ograniczyć wcześniej udzieloną zgodę na przetwarzanie danych osobowych, przy czym wycofanie danej zgody nie wpływa na administratora danych do przetwarzania danych w celu określonym w danej zgodzie do chwili jej wycofania.

Masz również prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych.

Możesz też zażądać od administratora danych osobowych przeniesienia Twoich danych lub uzyskania kopii Twoich danych, z tym jednak zastrzeżeniem, że prawo to nie może wpływać niekorzystnie na prawa i wolności innych osób. Administrator danych będzie realizował Twoje żądania w zakresie posiadanych możliwości technicznych.

Informacje o prawie do wniesienia skargi

Organem nadzorczym nad administratorem danych osobowych jest Generalny Inspektor Danych Osobowych, do którego masz prawo wnieść skargę za każdym razem, gdy Twoje dane będą przetwarzane w sposób w Twojej ocenie nieprawidłowy.

Informacje o tym, czy podanie danych jest wymogiem ustawowym lub umownym, czy jesteś zobowiązany do ich podania

Nie jesteś zobowiązany do podawania nam swoich danych osobowych ani wyrażania zgody na ich przetwarzanie, z tym jednak zastrzeżeniem, że ich podanie może okazać się niezbędne dla korzystania z określonych funkcjonalności serwisu.

Jest także możliwe, że jeśli nie wyrazisz zgody na przetwarzanie danych osobowych lub cofniesz wcześniej udzieloną zgodę, nie będziemy mogli zapewnić Ci dostępu do niektórych oferowanych przez nas usług, przy czym zawsze w takim wypadku zostaniesz o tym poinformowany.

Informacje o profilowaniu

Czym jest profilowanie? To zbieranie wszelkich informacji, które pozwalają bezpośrednio lub pośrednio zidentyfikować osobę, która jest poddawana profilowaniu. Profilowanie odbywa się najczęściej przy użyciu systemów informatycznych, w sposób zautomatyzowany, za pomocą specjalnych algorytmów uwzględniających określone wcześniej kryteria. Wyniki profilowania mogą być wykorzystywane m.in. do celów marketingowych, np. w celu spersonalizowania reklamy kierowanej do danego użytkownika lub przygotowania oferty uwzględniającej jego potrzeby lub preferencje.

Oświadczamy, że na chwilę obecną nie profilujemy Twoich danych. Jeśli jednak zaczniemy, zostaniesz o tym uprzednio poinformowany i będziesz miał prawo nie wyrazić na to zgody.

Bardzo prosimy o uważne zapoznanie się z powyższymi informacjami. Gdy już to zrobisz, kliknij przycisk Zapoznałem się z informacją. Przejdź do serwisu.

Rozumiem

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.