Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

27 marca 2003 r.
18:00
Edytuj ten wpis

Nie chcę rządów mafii

0 0 A A

Gdyby chciano sprawę wyjaśnić, to prokuratura posadziłaby Rywina w areszcie i nie wypuszczała, aż zacząłby sypać. Skoro tego nie zrobiła, to znaczy, że wyjaśnić nie chce....

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować• Po przesłuchaniu w sprawie Rywina przez sejmową komisję śledczą, podczas którego nie oszczędzał pan ekipy rządzącej, wielu nazwało pana „sumieniem lewicy”. Skąd taki gest? Z wrodzonej uczciwości, potrzeby walki o dobro kraju?
– Nie jestem człowiekiem uczciwym, a gdybym wzniośle powiedział, że zrobiłem to dla dobra kraju, zabrzmiałoby to komicznie. Ja po prostu prowadzę pewne przedsięwzięcie, jakim jest tygodnik NIE i chcę, by te skandale, o których piszemy, były zwyczajnie wyjaśniane. Nie jestem maniakiem naprawy Polski, ale obserwuję różne sprawy i stawiam diagnozy. I widzę, że demokracja parlamentarna zamienia się w demokrację fasadową. Biznes przenika się z polityką, panuje wszechobecna korupcja, a to zabija wolny rynek i kasuje demokratyczny ustrój. A ja nie chcę żyć w kraju, w którym rządzi mafia, bo jest to zwyczajnie niebezpieczne.
• Przez pryzmat pańskiego pisma widać, że w Polsce afera goni aferę, robi się różne „przekręty” na dużą skalę. Nie ma jednak chętnych, by zająć się wreszcie wyjaśnianiem różnych skandali.
– I to mnie właśnie niepokoi. Jeszcze za rządów Hanny Suchockiej napisaliśmy o tym, jak pewien minister zawłaszczył 12 miliardów starych złotych i przelał je do spółki zięcia. Ów minister nawet nie zaprzeczył, ale dalej nic się nie stało. Liczyłem na to, że kiedy nadejdzie lewicowa władza, to temat zostanie podjęty. Niestety. Zrozumiałem to jako gest zachęty i przyzwolenia, że ludziom pewnego szczebla wolno jest zrobić wszystko. Ta patologia narasta, a ponieważ zmieniające się rządy nie wyjaśniały afer tych poprzednich, rośnie we mnie podejrzenie, że mamy tu jakąś wspólnotę interesów. Że owe „przekrety” są wspólne, a grupy interesów pomieszane. To z kolei prowadzi do wniosku, że przynajmniej część lewicy jest zainteresowana oligarchicznym kształtem państwa.
• I właśnie o tym rozmawiał pan w lecie z Leszkiem Millerem, namawiając go do zrobienia porządku we własnej formacji?
– Uważałem, że wiarygodność buduje się robiąc porządek przede wszystkim na własnym podwórku. Mówiłem o swoich podejrzeniach, o sygnałach, które do naszej redakcji docierają, a które, moim zdaniem, wymagają dokładnego sprawdzenia. Mówiłem o przenikaniu się sfer polityki i biznesu choćby na przykładzie Jana Kulczyka, który stale powołuje się na układy w rządzie. Premier chciał dowodów, ja stawiałem ogólne diagnozy. W końcu do samooczyszczenia nie doszło, a mnie oskarżono o hochsztaplerstwo.
• Radził pan też Millerowi, żeby sprawy Rywina nie chował pod sukno, ale sam ją w ramach samooczyszczania nagłośnił.
– Owszem, bo uważałem, że jeśli ktoś ośmiela się powoływać na premiera idąc z propozycją łapówkarska, to premier powinien był zagrzmieć. Ja wtedy nawet nie myślałem o prokuraturze, ale o jakimś publicznym wyrażeniu oburzenia. Chodziło głównie o to, by Miller ostrzegł aparat, że takie sprawy nie przejdą, że nie ma przyzwolenia z jego strony na korupcję. Miller jednak argumentował, że upublicznienie tej sprawy rzuci cień na lewicę, że potem nie będzie wiadomo, kto, po co i komu proponował, ale zostanie przekonanie, że lewica jest wplątana w jakąś aferę. Cóż, nie udało mi się go do swoich argumentów przekonać.
• Wyszło na to, że to pan miał rację. Po ujawnieniu sprawy przez Gazetę Wyborczą na lewicę padł jeszcze większy cień. Miller nie przewidywał, że Michnik to wszystko ujawni i że zrobi się z tego afera na całą Polskę?
– Kiedy ja rozmawiałem z Millerem, wiedziałem tylko tyle, że Michnik ujawni sprawę na zebraniu dziennikarskim. A jeśli dowie się o niej kilkudziesięciu dziennikarzy, to staje się jasne, że jest to zupełnie to samo, jakby wiec na ten temat zwołać. O planowanej publikacji wtedy jeszcze nie wiedziałem. I nie wiem, skąd Miller miał przekonanie, że sprawa Rywina nie stanie się sprawą publiczną.
• W wywiadzie dla Rzeczpospolitej, prezydent Kwaśniewski zarzucił premierowi grzech zaniechania. Prezydent uważa, że premier powinien był zwrócić się do prokuratury. Miller odbija piłeczkę i mówi, że mógł to zrobić sam prezydent, bo o całej sprawie wiedział przecież już w lipcu.
– Nie zgadzam się tu z Millerem. To on był uczestnikiem konfrontacji, on zweryfikował notatkę Wandy Rapaczyńskiej. To on miał więc wiedzę, z której mógł zrobić użytek i to jego nazwisko było zaplątane w aferę. Dziś mogę się przyznać, czego nie powiedziałem komisji śledczej – że ja też rozmawiałem o tej sprawie z prezydentem. Ale prezydent wiedział tyle, ile tysiące ludzi w Warszawie, nie miał w ręku żadnych dowodów. Gdybym ja chciał chodzić do prokuratury ze wszystkimi plotkami, które słyszę na temat różnych afer, to niebawem byłbym w tej prokuraturze traktowany jak maniak. Poza tym to był jednak interes Millera, żeby sprawę samemu nagłośnić. Ponieważ tego nie zrobił, zacząłem nawet mieć podejrzenia, że Rywin ma jakieś interesy z ludźmi lewicy lub wie coś, co byłoby dla lewicy niekorzystne. I że to jest ten powód, dla którego Miller wolał być cicho.
• Wyklucza pan jednak udział premiera w samej aferze?
– Ależ oczywiście! Gdyby brał w tym czynny udział, stałby się zakładnikiem Rywina czy Michnika. A władza Millera jest wielka, jej owoc zbyt pożądany i fascynujący, żeby zamienić to wszystko nawet na udaną imprezę korupcyjną.
• Na zakończenie przesłuchania przez komisję śledczą powiedział pan: „Powiedziałem nawet więcej niż wiedziałem”. Osobiście panu nie wierzę. Mam głębokie przekonanie, że Jerzy Urban wie o aferze Rywina wszystko. Rozmawiał pan przecież z Rywinem już po konfrontacji u premiera. Musiał pan zapytać, kto go do Michnika wysłał...
(J. Urban uśmiecha się)
– Owszem pytałem, ale nie chciał powiedzieć. Podejrzenia prowadzą w stronę Roberta Kwiatkowskiego, bo to nazwisko padło podczas konfrontacji i w liście do prezydenta. A jeśli chodzi o samego Rywina, którego przecież znam, to cała ta sprawa jest dla mnie wielką zagadką psychologiczną. Wszak Rywin to nie jest naiwny oszust prowincjonalny. Rywin wiedział, że tak prymitywnie spraw się nie załatwia, że Michnik w każdej chwili może go u premiera sprawdzić. A chciał jeszcze na piśmie zgody na łapówkę! I tego nie rozumiem, bo Rywin nie jest ani idiotą, ani straceńcem.
• Sądzi pan, że ta sprawa kiedykolwiek zostanie wyjaśniona do końca?
– Na pewno nie. Przecież gdyby chciano ją wyjaśnić, to prokuratura posadziłaby Rywina w areszcie i nie wypuszczała, bo może mataczyć. Można by sformułować zarzut zagrożony wysokim wyrokiem i Rywin siedziałby, aż zacząłby sypać. Skoro prokuratura tego nie zrobiła, to znaczy, że wyjaśnić nie chce. W końcu prokuratura jest przecież podległa rządowi.
• Rywingate nie podnosi jednak notowań rządu. Myśli pan, że ta afera może być powodem jego upadku?
– Nie powinna, bo to w końcu nie Miller wysyłał Rywina do Michnika. Nie mniej jednak nie wróżę świetlanej przyszłości temu rządowi. Sama afera sprawiła, że narasta sprzeciw wobec korupcji, ale jest przecież i szereg innych zarzutów.
• Na przykład brak realizacji ustaw społecznych, jak choćby obietnica legalizacji aborcji i zbytnia uległość wobec Kościoła? Sama pamiętam, jak Miller w Lublinie, na spotkaniu przedwyborczym, ironizował na temat Kościoła i obiecywał, że będzie pod tym względem w kraju normalniej. A teraz lewicowy rząd chce iść do Europy z imieniem Boga na ustach...
– Kierownictwo SLD po prostu oszukało wyborców. Ja sam bardzo negatywnie oceniam ten taniec lewicy wokół Kościoła i ten serwilizm, co korzeniami sięga jeszcze PRL. Im bardziej bowiem słabła socjalistyczna władza, tym bardziej zabiegała o życzliwość Kościoła, bo ten miał być arbitrem pomiędzy władzą a opozycją. Chore stosunki na linii państwo – Kościół zapoczątkowała ustawa z 1989 roku, za którą opowiadałem się wówczas jako członek rządu i czego się wstydzę do dzisiaj. Na mocy tej ustawy, która, na marginesie, powinna być uchylona przez Konkordat, Kościół odzyskał ziemie, nieruchomości, ma ulgi podatkowe, które pozwalają na pranie pieniędzy. Myślę tu o pseudodarowiznach odpisywanych od podatku, za które odpala się proboszczom 10 procent wartości. Lewica toleruje to wszystko, przekonana, że zyska poparcie Kościoła choćby w referendum unijnym. Ale sama lewica nic na tym nie zyska. Dlatego stosunek lewicy do Kościoła uważam za jej następny błąd polityczny.
• Zatrzymajmy się na referendum. Sądzi pan, że na jego wynik nie będą miały wpływu obecne notowania rządu?
– Jestem zdania, że to bez znaczenia. Ten wynik, który uważam, że będzie na „tak”, jest zależny wyłącznie od wyczucia przez Polaków swojej wielkiej szansy na przyszłość.
• Gdyby wraz z referendum odbyłyby się przyspieszone wybory parlamentarne, to kto by je wygrał?
– Na pewno SLD, ale nie w takiej skali, jak poprzednio. To jest w ogóle jedyna formacja mogąca sprawować władzę w Polsce. Tyle, że nastąpiłaby dekompozycja sceny politycznej i zmieniłby się skład władz lewicy. Są przecież sygnały z samej lewicy, że to, co robi obecna ekipa rządząca, czyli odstępstwa do programu czy wsparcie dla USA, wielu osobom się bardzo nie podoba.
• Rozumiem, że ma pan na myśli nasz udział w irackim konflikcie, który jest wynikiem proamerykańskiej polityki. Jak pan ocenia takie gesty w przededniu naszego wstąpienia do Unii Europejskiej?
– To kolejny błąd – i to o wymiarze historycznym. Jeszcze nie jesteśmy w Unii, a już staliśmy się stroną, która powoduje w Unii konflikty. Ja generalnie neguję politykę USA, która odrzuca arbitraż międzynarodowy i uznaje, że to, co dobre dla Busha, musi być dobre dla świata. Odrzucam też interpretację, że Polska popiera Amerykę bo szuka nowego Wielkiego Brata. Proamerykańska polityka to wyłącznie wynik kompleksów Kwaśniewskiego i Millera, którzy zabiegają o to, by tam, za oceanem, oczyścić się z miana komuchów. A Stany kupują nas pustymi gestami. Widzę jednak, że powoli władze dostrzegają, że popełniły błąd i próbują to naprawić, jak choćby przez to, że nie likwidują irackiej ambasady.
Ja jestem przeciwny tej wojnie i zaimponowało mi jednoznaczne stanowisko papieża w tej sprawie. Dziś już bym go tak nie ośmieszył, jak to zrobiłem w swoim sierpniowym felietonie.

Komentarze 0

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.
Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Dotychczasowy zastępca prezydenta Żuka trafi do zarządu miejskiej spółki?

Dotychczasowy zastępca prezydenta Żuka trafi do zarządu miejskiej spółki? 3 2

Krzysztof Komorski, dotychczasowy zastępca prezydenta Lublina ds. kultury, sportu i relacji zewnętrznych ma dostać stanowisko w zarządzie Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji – dowiadujemy się nieoficjalnie.

Zielona energia. Lubelskie przoduje w pozyskiwaniu funduszy w tej dziedzinie

Zielona energia. Lubelskie przoduje w pozyskiwaniu funduszy w tej dziedzinie 0 1

W Lubelskim Parku Naukowo-Technologicznym trwa montaż instalacji fotowoltaicznej. Nasze województwo przoduje w pozyskiwaniu dofinansowania na cele związane z odnawialnymi źródłami energii

AMD Radeon RX 590: Nowe karty graficzne. Z 3 grami za darmo

AMD Radeon RX 590: Nowe karty graficzne. Z 3 grami za darmo 0 0

Sugerowana cena nowych kart AMD Radeon RX 590 to 279 dolarów. A w pakiecie dostaniemy jeszcze trzy gry: Resident Evil 2, Devil May Cry 5 oraz Tom Clancy’s The Division 2.

Wielki koncert w CSK. Kilkuset muzyków zagra dla Marysi, która walczy z nowotworem

Wielki koncert w CSK. Kilkuset muzyków zagra dla Marysi, która walczy z nowotworem 1 1

Lubelscy artyści włączają się w walkę o życie i zdrowie niespełna 3-letniej Marysi Szlązak ze Świdnika, chorej na nowotwór móżdżku. Podczas niedzielnego Wielkiego Koncertu Charytatywnego dla Marysi w Centrum Spotkania Kultur wystąpi kilkuset muzyków. Można już kupić bilety

Motor Lublin blisko awansu do Centralnej Ligi Juniorów U-17

Motor Lublin blisko awansu do Centralnej Ligi Juniorów U-17 0 0

Blisko promocji do Centralnej Ligi Juniorów U-17 są także piłkarze Motoru. Lublinianie w pierwszym starciu barażowym z SMS Jarosław pokonali rywali na ich boisku aż 5:1. A to stawia ich w bardzo dobrej sytuacji przed rewanżem

Krzysztof Jahns wystąpi w Puławach
23 listopada 2018, 19:00

Krzysztof Jahns wystąpi w Puławach 0 0

The Local w Puławach (ul. Kołłątaja 50a) zaprasza na stand-up w wykonaniu komika Krzysztofa Jahnsa. Wydarzenie odbędzie się 23 listopada o godz. 19.

Kierowcy ciężarówek utknęli na całą noc. Piaskarka nie przyjechała, sami kupili sól

Kierowcy ciężarówek utknęli na całą noc. Piaskarka nie przyjechała, sami kupili sól 2 12

Kierowcy 20 ciężarówek nie będą mile wspominać nocy z niedzieli na poniedziałek. Przez opady śniegu i brak reakcji drogowców utknęli na całą noc Tarnawatce. Ciężarówki nie mogły podjechać pod ośnieżony podjazd na drodze 842. Piaskarek nie było, więc sami kupili sól.

Górnik Łęczna drugi raz ograł Orlęta Kielce i awansował do CLJ U-15

Górnik Łęczna drugi raz ograł Orlęta Kielce i awansował do CLJ U-15 0 0

Górnik Łęczna zagra w Centralnej Lidze Juniorów U-15. W ramach drugiego meczu barażowego o awans zielono-czarni znowu pokonali Orlęta Kielce. Tym razem u siebie 4:0. W dwumeczu drużyna Daniela Ruska rozbiła rywali aż 8:1

II Międzynarodowa Wystawa Psów Rasowych w Lublinie
15 grudnia 2018, 0:00

II Międzynarodowa Wystawa Psów Rasowych w Lublinie 0 0

W dniach 15-16 grudnia w siedzibie Targów Lublin (ul. Dworcowa 11) odbędzie się II Międzynarodowa Wystawa Psów Rasowych.

Futsal: AZS UMCS Lublin wysoko przegrał w Gliwicach

Futsal: AZS UMCS Lublin wysoko przegrał w Gliwicach 0 0

Zawodnicy AZS UMCS Lublin będą chcieli, jak najszybciej zapomnieć o weekendowej wyprawie na Górny Śląsk. Dziki przegrały bowiem w Gliwicach z tamtejszym GSF aż 1:9

Dziennik Wschodni szuka korespondentów w Zamościu i Chełmie

Dziennik Wschodni szuka korespondentów w Zamościu i Chełmie 5

Szpital w Puławach szuka wicedyrektora. Jest konkurs

Szpital w Puławach szuka wicedyrektora. Jest konkurs 10 1

W puławskim szpitalu wkrótce może dojść do zmiany na stanowisku zastępcy dyrektora do spraw lecznictwa. Zainteresowani kandydaci mogą już składać swoje dokumenty aplikacyjne w sekretariacie dyrektora SP ZOZ.

TBV Start II lepszy od Sokoła, a U!NB AZS UMCS od Rosy Radom

TBV Start II lepszy od Sokoła, a U!NB AZS UMCS od Rosy Radom 0 1

O zwycięstwie rezerw TBV Startu w meczu z Sokołem Ostrów Mazowiecka przesądziły posiłki z pierwszego zespołu

"Rozbiłam samochód, uciekam przed policją". Pijana 26-latka z Lublina zdziwiła się kiedy wsiadła do tego samochodu

"Rozbiłam samochód, uciekam przed policją". Pijana 26-latka z Lublina zdziwiła się kiedy wsiadła do tego samochodu 40 9

26-letnia kobieta odpowie za spowodowanie kolizji po pijanemu. Ale okazało się, że na sumieniu może mieć znacznie więcej.

Piłkarki Górnika Łęczna rozbiły w derbach AZS PSW

Piłkarki Górnika Łęczna rozbiły w derbach AZS PSW 0 0

Górnik Łęczna z kolejnym kompletem punktów. Tym razem podopieczne Piotra Mazurkiewicza rozbiły AZS PSW Biała Podlaska. Mistrzynie Polski w tym sezonie nie straciły jeszcze nawet punktu

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Uwaga czytelniku!

Informujemy, że w dniu 25 maja 2018 r. na terenie całej Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, wejdzie w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy Ci przekazać kilka informacji na temat zasad przetwarzania Twoich danych osobowych przez administratora portalu www.dziennikwschodni.pl – spółkę Corner Media sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie.

Bardzo prosimy, zapoznaj się z tymi informacjami uważnie, są to bowiem sprawy bardzo istotne. Jeśli jesteś osobą małoletnią poniżej 16. roku życia, koniecznie przekaż tą wiadomość swoim opiekunom, którzy następnie powinni wytłumaczyć Ci, o co w niej chodzi i dlaczego się do Ciebie zwracamy.

Czym jest RODO?

RODO to potoczna nazwa Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE. W Polsce będzie ono obowiązywało od 25 maja 2018 r. Akt ten wprowadza nowy standard ochrony danych osobowych, nakładając na podmioty przetwarzające te dane (administratorów danych) szereg obowiązków, w tym obowiązek poinformowania Ciebie o sposobie przetwarzania Twoich danych, celach w jakich Twoje dane są przetwarzane oraz o uprawnieniach przysługujących Ci w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez administratora danych.

Administrator danych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Corner Media Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Lublinie, ul. Krakowskie Przedmieście 54, 20-002 Lublin, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego przez Sąd Rejonowy Lublin – Wschód z siedzibą w Świdniku, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, za numerem KRS 0000507517, NIP 7123286919, kapitał zakładowy – 50.000,00. PLN

Możesz się z nami skontaktować zarówno pod adresem:
Corner Media Spółka z o.o.
ul. Krakowskie Przedmieście 54
20-002 Lublinie

jak i mailowo: online@dziennikwschodni.pl

oraz telefonicznie: 81 46-26-800

Rodzaj przetwarzanych danych osobowych

Przetwarzamy dane osobowe podane przez Ciebie podczas procesu rejestracji konta na portalu www.dziennikwschodni.pl, a także dane, które są zbierane podczas korzystania przez Ciebie z tego portalu. Chodzi o dane zbierane i zapisywane w plikach cookies. Więcej na temat plików cookies przeczytasz w naszej polityce prywatności.

Pamiętaj, rejestracja konta na portalu www.dziennikwschodni.pl nie jest obowiązkowa. Nie masz także obowiązku podawania nam swoich prawdziwych danych podczas procesu rejestracji, jak również nie musisz podawać nam wszystkich danych, o które pytamy. Może się jednak zdarzyć tak, że nie posiadając Twoich wszystkich danych albo nie posiadając Twoich prawdziwych danych, nie będziemy w stanie świadczyć Ci wszystkich usług, które oferujemy oraz wywiązać się z wszystkich obowiązków określonych w regulaminie portalu dziennikwschodni.pl (np. zapewnić Ci odpowiedniego bezpieczeństwa w zakresie odzyskania danych dostępowych do konta).

Cel przetwarzania danych osobowych

Głównym celem przetwarzania przez nas Twoich danych jest zapewnienie Ci pełnej funkcjonalności działania serwisu dziennikwschodni.pl, dostępu do usług świadczonych przez nas w ramach tego serwisu, zapewniania Ci bezpieczeństwa podczas korzystania z serwisu (np. w przypadku prób nadużyć) oraz wywiązanie się przez nas z obowiązków umownych wynikających z regulaminu portalu Dziennikwschodni.pl.

Dodatkowy cel przetwarzania danych osobowych to tzw. marketing własny, tj. przetwarzanie danych wyłącznie na nasze wewnętrzne potrzeby w celach analitycznych, badawczych, statystycznych, w szczególności poprzez dążenie do jak najpełniejszego dostosowania treści wyświetlanych na naszych stronach do Twoich preferencji i zainteresowań.

Ponadto, o ile wyrazisz na to zgodę, będziemy mogli przetwarzać Twoje dane osobowe w celach marketingowych (marketing zewnętrzny), w tym przekazywać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym – agencjom reklamowym i naszym partnerom handlowym. Pamiętaj, że zgoda na przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych jest całkowicie dobrowolna i możesz ją w każdej chwili wycofać.

Pamiętaj także, że jeżeli jesteś osobą małoletnią, która nie ukończyła 16. roku życia, przesyłanie informacji w celach marketingowych może nastąpić wyłącznie po wyrażeniu zgody przez Twojego rodzica lub opiekuna.

Podstawy prawne przetwarzania danych

Twoje dane osobowe mogą być przetwarzane wyłącznie zgodnie z określonymi w obecnie obowiązujących przepisach podstawami prawnymi. W zależności od celu przetwarzania danych możemy wyróżnić trzy główne podstawy prawne przetwarzania danych.

Pierwszą podstawą przetwarzania danych jest niezbędność do wykonania umów o świadczenie usług. Mamy z nią do czynienia wtedy, gdy przetwarzanie danych jest niezbędne w celu zapewnienia Ci sprawnego, bezpiecznego korzystania z naszego serwisu wraz z jego wszystkimi funkcjonalnościami. Umowy o świadczenie usług to regulaminy, w tym regulamin portalu dziennikwschodni.pl, który akceptujesz decydując się na korzystanie z naszego serwisu.

Drugą podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora danych. Mamy z nim do czynienia w przypadku prowadzenia pomiarów statystycznych oraz działań z zakresu marketingu własnego przez administratora danych.

Wreszcie, trzecią przesłanką przetwarzania danych jest Twoja dobrowolna i świadoma zgoda. Na jej podstawie Twoje dane mogą być wykorzystywane w celach marketingowych, a także w celu profilowania.

Pamiętaj, zgody udzielasz w pełni dobrowolnie. Masz także prawo do cofnięcia udzielonej zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie będzie miało jednak wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

Podmioty, którym możemy przekazywać dane

Co do zasady Twoje dane osobowe będą przez nas wykorzystywane wyłącznie na nasz własny użytek.

W pewnych sytuacjach możemy jednak przekazać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym: – naszym partnerom handlowym, podwykonawcom oferowanych przez nas usług, agencjom marketingowym.

Dodatkowo, w przypadkach ściśle określonych w przepisach prawa, będziemy zobligowani przekazać Twoje dane podmiotom uprawnionym do ich uzyskania na podstawie obecnie obowiązujących przepisów prawa (np. policji czy prokuraturze), pod warunkiem oczywiście, iż wystąpią do nas z takim żądaniem, powołując się na określoną podstawę prawną.

Okres przechowywania danych

Twoje dane osobowe będą przechowywane tak długo, jak będzie to niezbędne do zapewnienia Ci dostępu do usług oferowanych przez serwis www.dziennikwchodni.pl Oczywiście, możesz w każdym czasie złożyć wniosek o zaprzestanie przetwarzania swoich danych osobowych, ich zmianę lub usunięcie.

Informacje o prawach przysługujących osobie, której dane dotyczą

Musisz wiedzieć, że niezależnie od tego, na jakiej podstawie przetwarzamy Twoje dane, masz zawsze prawo dostępu do nich oraz ich poprawiania. Możesz również w każdym momencie żądać ich usunięcia lub cofnąć albo ograniczyć wcześniej udzieloną zgodę na przetwarzanie danych osobowych, przy czym wycofanie danej zgody nie wpływa na administratora danych do przetwarzania danych w celu określonym w danej zgodzie do chwili jej wycofania.

Masz również prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych.

Możesz też zażądać od administratora danych osobowych przeniesienia Twoich danych lub uzyskania kopii Twoich danych, z tym jednak zastrzeżeniem, że prawo to nie może wpływać niekorzystnie na prawa i wolności innych osób. Administrator danych będzie realizował Twoje żądania w zakresie posiadanych możliwości technicznych.

Informacje o prawie do wniesienia skargi

Organem nadzorczym nad administratorem danych osobowych jest Generalny Inspektor Danych Osobowych, do którego masz prawo wnieść skargę za każdym razem, gdy Twoje dane będą przetwarzane w sposób w Twojej ocenie nieprawidłowy.

Informacje o tym, czy podanie danych jest wymogiem ustawowym lub umownym, czy jesteś zobowiązany do ich podania

Nie jesteś zobowiązany do podawania nam swoich danych osobowych ani wyrażania zgody na ich przetwarzanie, z tym jednak zastrzeżeniem, że ich podanie może okazać się niezbędne dla korzystania z określonych funkcjonalności serwisu.

Jest także możliwe, że jeśli nie wyrazisz zgody na przetwarzanie danych osobowych lub cofniesz wcześniej udzieloną zgodę, nie będziemy mogli zapewnić Ci dostępu do niektórych oferowanych przez nas usług, przy czym zawsze w takim wypadku zostaniesz o tym poinformowany.

Informacje o profilowaniu

Czym jest profilowanie? To zbieranie wszelkich informacji, które pozwalają bezpośrednio lub pośrednio zidentyfikować osobę, która jest poddawana profilowaniu. Profilowanie odbywa się najczęściej przy użyciu systemów informatycznych, w sposób zautomatyzowany, za pomocą specjalnych algorytmów uwzględniających określone wcześniej kryteria. Wyniki profilowania mogą być wykorzystywane m.in. do celów marketingowych, np. w celu spersonalizowania reklamy kierowanej do danego użytkownika lub przygotowania oferty uwzględniającej jego potrzeby lub preferencje.

Oświadczamy, że na chwilę obecną nie profilujemy Twoich danych. Jeśli jednak zaczniemy, zostaniesz o tym uprzednio poinformowany i będziesz miał prawo nie wyrazić na to zgody.

Bardzo prosimy o uważne zapoznanie się z powyższymi informacjami. Gdy już to zrobisz, kliknij przycisk Zapoznałem się z informacją. Przejdź do serwisu.

Rozumiem

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.