Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

23 września 2011 r.
15:06
Edytuj ten wpis

[NIe publikować, Agdy czeka na autoryzację do netu] Starszych Polaków portret własny

0 0 A A

Naukowcy wysłali armię kilkuset pielęgniarek, by dotarły do prawie 6 tysięcy Polaków, którzy skończyli 65 lat. W efekcie mamy raport PolSenior. Pierwszy tego typu dokument w historii kraju.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Demografowie mówią, że nasze społeczeństwo się starzeje. I to coraz szybciej. A co jest po drugiej stronie 65 urodzin? Sprawdzono to na zamówienie Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego ramach projektu PolSenior. To największe w historii Polski badanie populacji osób starszych. Badania kosztowały 12 milionów złotych i trwały od 2006 roku, bo pięć lat temu ministerstwo ogłosiło konkurs na ich przeprowadzenie. Prace na poufnymi danymi nadal trwają.
– Czas przygotować narzędzia, które pozwolą państwu poradzić sobie z problemem starzejącego się społeczeństwa, tym bardziej, że niedługo będziemy jednym z najszybciej starzejących się społeczeństw w Unii Europejskiej – przekonuje prof. Piotr Błędowski, kierownik wieloośrodkowego projektu PolSenior.
Kogo to obchodzi?
Jeśli planujesz, że umrzesz młodo, możesz dalej nie czytać. Pozostałych to dotyczy. Jeśli teraz uczysz się w gimnazjum lub w liceum, to w czasie, gdy będziesz się wybierał na emeryturę, takich jak ty będzie połowa Polaków. Przewiduje się, że w 2060 roku tzw. mediana wieku dla ludności Polski wyniesie 54 lata. Oznacza to, że dokładnie połowa społeczeństwa będzie powyżej tego wieku.
Jeśli jesteś studentem, rolnikiem, inżynierem, bezrobotnym, urzędnikiem albo biznesmenem i rok 2060 uznajesz za datę abstrakcyjną, to twoi bliscy są już 65+ albo ty sam się do tej granicy zbliżasz. Czyli pierwsze konkluzje PolSeniora to lektura obowiązkowa. Dlaczego? – W większości wypadków, na swoją starość pracujemy swoim życiem – uważają fachowcy. Możesz coś jeszcze zrobić.
Projekt od kuchni
– Na zamówienie ministerstwa odpowiedziało 18 ośrodków badawczych. Każdy chciał pod swoim kontem prowadzić prace, bo każdy ma inny profil. Ale ministerstwo kazało się nam dogadać i stworzyć wspólny program. Teraz widać, że to była świetna decyzja – mówi dr Małgorzata Mossakowska z Międzynarodowego Instytutu Biologii Molekularnej i Komórkowej w Warszawie, która była koordynatorem PolSeniora, zajmowała się przebiegiem i organizacją badań.
Potem około 600 pielęgniarek środowiskowych szkoliło się, jak należy przeprowadzić badania, bo to nie było zwykłe wypełnienie prostej ankiety. Wizyta u ankietowanych wiązała się także z przeprowadzeniem prostych badań i poinstruowaniem respondenta jak ma wypełnić dostarczone mu dokumenty. W sumie przy realizacji PolSeniora pracowało i nadal pracuje kilka tysięcy osób. Od ankieterów, przez laboratoria po naukowców.
85+ pod lupą
– Niezbyt chętnie starsze osoby brały udział w badaniach. Średnio w kraju na 100 pytanych 43 tylko się zgadzało. Co ciekawe, najgorzej było w Warszawie. W Lublinie też nie lepiej, choć w całym województwie lubelskim wyniki są lepsze niż średnia krajowa. Prawie co drugi pytany mieszkaniec wsi i małych miasteczek zgadzał się na udział w programie – mówi dr Mossakowska.
Ponieważ w Polsce mamy do czynienia z tzw. podwójnym starzeniem społeczeństwa (więcej się osób starzeje niż rodzi i w ciągu 10 lat liczba osób w wieku 80–95 się podwaja) naukowcy w programie PolSenior skupili się na ludziach powyżej 85 lat. Zwłaszcza mężczyznach po 90. Oni nigdy wcześniej nie byli badani.
Na dodatek Pol Senior dopuszczał możliwość, że przy badaniach był respondent zastępczy. Ktoś, kto pośredniczył, jeśli ankietowany miał kłopoty ze wzrokiem, słuchem czy poruszaniem się. – Dzięki temu takie osoby po raz pierwszy w historii takich projektów nie wypadły z grupy badawczej. A ich potrzeby, kondycję i warunki życia też chcieliśmy poznać – tłumaczą naukowcy.
Rodzina, rodzina, rodzina
– Największym zaskoczeniem na plus jest to, że choć 75 proc. starszych ludzi cierpi na nadciśnienie tętnicze, to aż co czwarty starszy człowiek jest dobrze leczony. Nawet dr Tomasz Zdrojewski z Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku przygotowując "Diagnozę zdrowotną polskiego społeczeństwa” korzystał z naszych wyników i pytał czy czegoś źle nie policzyliśmy. Szacował, że leczonych będzie 12–14 procent, a nie 25 – wylicza koordynatorka PolSeniora.
Dr Mossakowska pytana o smutne wnioski płynące z badań wymienia brak fachowej pomocy osobom starszym. Opieka społeczna nie działa aktywnie. – Rodzina, rodzina i jeszcze raz rodzina. To osoby, które pomagają i na które seniorzy mogą liczyć. Opieki instytucjonalnej, fachowej nie ma. I to się musi zmienić, bo potrzebujących będzie coraz więcej.
Wcale nie musi być źle
Druga sprawa to to, że starsi ludzie godzą się z gorszym funkcjonowaniem. Wszelkie niedogodności zrzucają na karb wieku. Co gorsze, podobnie robią to ich bliscy. Tymczasem w wielu przypadkach słuch, wzrok czy pamięć, a przede wszystkim nastrój da się poprawić. I nie ma to nic wspólnego z upływem lat.
– W ponad tysiącu przypadkach ankiecie towarzyszyła wizyta geriatry, to był taki bonus od nas. Geriatra kierował na specjalistyczne badania. Niewiele osób z tego skorzystało – opowiadają naukowcy. I podkreślają, że co trzeci badany ma stałe objawy depresji, która nie jest ani zdiagnozowana ani leczona.
Trzy wizyty kolejno
Każdy badany był odwiedzany trzy razy. Musiał podpisać formularz świadomej zgody. Od pomiarów typu: wzrost, waga, ciśnienie tętnicze i testu na umiejętność poruszania, musiał przez trzy dni zapisywać, co i kiedy jadł, jak często spożywał jakie produkty. Wymieniał wszystkie leki, jakie bierze, opowiadał o swojej sytuacji życiowej (jak mieszka, ile ma pieniędzy, jak spędza czas, czy jest zadowolony z opieki medycznej i czy często z niej korzysta). W czasie ostatniej wizyty pielęgniarka pobierała krew (to nie było obowiązkowe i co piąty ankietowany się nie zgodził) i próbkę moczu. – W zamian respondent dostawał pełne swoje wyniki, choć przyznam, że ze sporym opóźnieniem – dodaje dr Mossakowska.
Geriatra potrzebny od zaraz
– Podam przykład. Starsza osoba ma nadciśnienie tętnicze. Zapewne od wielu lat i już do tego przywykła. Idzie do lekarza. Dostaje leki poważnie obniżające ciśnienie. Ma zawroty głowy, przewraca się. W najgorszym przypadku łamie kość udową i ląduje w łóżku zdana na innych. Możliwe, że już z niego nie wstaje – opowiada organizatorka badań pytana. Jakie mogą być efekty raportu? – Na przykład rola w starzejącym się społeczeństwie lekarzy geriatrów. To oni powinni być w zasięgu starszych ludzi. Bo oni nie dołożą kolejnego specyfiku, tylko mądrze zrezygnują ze zbędnych.
Autorzy PolSeniora chcą za 5 lat powtórzyć badania. Uważają, że najsensowniej by było wrócić do tych samych respondentów. – Może ich życie się polepszyło, może mają w bloku windę? Tylko w moim do windy prowadza 3 schodki. Jak byłam po wypadku pokonywałam je zsuwając się na pupie. O takie patrzenie na świat nam chodzi – dodaje dr Małgorzta Mossakowska.
Biedny i zaradny jak senior
60 proc. badanych twierdzi, że nie potrzebuje systematycznej pomocy ze strony rodziny lub innych osób. Ale zaledwie 17 proc. seniorów nie musi oszczędzać, pozostali żyją bardzo oszczędnie, oszczędzając niekiedy nawet na jedzeniu, czasem nie mając pieniędzy na ubranie.


Rodzina wielopokoleniowa zanika
• Rodziny złożone z samotnej osoby starszej i jej dzieci stanowią 8 proc. badanych
• Małżeństwa seniorów mieszkające z dziećmi to 14,3 proc.
• Z wnukami zamieszkuje niespełna 1 proc. seniorów.

Smutna sylwetka seniora
• prawie co trzeci badany ma stałe objawy depresji, która nie jest zdiagnozowana ani leczona; tyle samo osób ma zaćmę i gorzej słyszy, cierpi na przewlekłą chorobę nerek
• prawie 40 proc. cierpi na bóle przewlekłe
• niemal co piąta badana osoba miała znacznie zaburzone funkcje poznawcze (wzrok, słuch, poruszanie się), które uniemożliwiają samodzielne funkcjonowanie
• prawie co druga seniorka, która upadła doznała szeregu urazów (od stłuczeń i drobnych zranień aż po złamania nóg i bliższego końca kości udowej), których następstwa często bywają nawet śmiertelne
• na nadciśnienie cierpi ponad 75 proc. populacji seniorów
• prawie 45 proc. ma upośledzone wchłanianie glukozy, a połowa z nich choruje na cukrzycę
• prawie, co piąty senior mieszka
samotnie

Komentarze 0

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.
Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Nowy pomysł na pomoc dla sadowników z woj. lubelskiego. Wojewoda winą obarcza PSL

Nowy pomysł na pomoc dla sadowników z woj. lubelskiego. Wojewoda winą obarcza PSL 2 3

Lubelski Rynek Hurtowy w Elizówce chce wydzierżawiać zakład produkcyjny w Poniatowej i jak najszybciej rozpocząć skup interwencyjny oraz produkcję. Ma to pomóc w fatalnej sytuacji na rynku owoców miękkich.

Najlepsze z najgorszych: "Turecki Rambo" w Centrum Kultury w Lublinie
19 lipca 2018, 21:00

Najlepsze z najgorszych: "Turecki Rambo" w Centrum Kultury w Lublinie 2 0

Co Gdzie Kiedy. W ramach cyklu filmowego Najlepsze z najgorszych w Centrum Kultury w Lublinie (ul. Peowiaków 12) będzie można zobaczyć film Turecki Rambo. Projekcja odbędzie się 19 lipca o godz. 21.

Moje codzienne, dorosłe życie jest proste. Potomek królewskiego rodu Poniatowskich na południowym Podlasiu

Moje codzienne, dorosłe życie jest proste. Potomek królewskiego rodu Poniatowskich na południowym Podlasiu 0 1

Hrabia Guillaume de Louvencourt Poniatowski, potomek królewskiego rodu Poniatowskich od ponad dziesięciu lat odwiedza Polskę. Ostatnio był na południowym Podlasiu. Uczestniczył we mszy świętej w Sanktuarium Matki Bożej Leśniańskiej w Leśnej Podlaskiej.

Udane starty lubelskich żużlowców

Udane starty lubelskich żużlowców 1 0

Zawodnik lubelskiego Speed Car Motoru Robert Lambert wygrał II rundę Tauron SEC

Coraz ostrzejszy konflikt w puławskich Azotach. Poważne oskarżenia ze strony związkowców

Coraz ostrzejszy konflikt w puławskich Azotach. Poważne oskarżenia ze strony związkowców 8 8

Związkowcy zakładowej Solidarności zapowiadają ogólnopolską pikietę przed siedzibą Zakładów Azotowych Puławy. Zamierzają protestować przeciwko łamaniu swoich praw. Jednocześnie narasta konflikt między organizacjami działającymi w firmie.

Zaginęła 13-latka z Lublina. Policjanci znaleźli ją w krzakach

Zaginęła 13-latka z Lublina. Policjanci znaleźli ją w krzakach 3 3

W niedzielę wieczorem policjanci z VII komisariatu w Lublinie otrzymali zgłoszenie o zaginięciu nastolatki.

Dachowanie volkswagena w Kolonii Trębaczów. Kobieta ranna
galeria

Dachowanie volkswagena w Kolonii Trębaczów. Kobieta ranna 0 0

Do wypadku doszło w poniedziałek przed godziną 2 w nocy na drodze krajowej nr 82, w miejscowości Kolonia Trębaczów (gm. Łęczna).

Gdzie są jeszcze wolne miejsca na studia w Lublinie?

Gdzie są jeszcze wolne miejsca na studia w Lublinie? 0 1

Publiczne szkoły wyższe z Lublina zakończyły pierwszy etap rekrutacji i sukcesywnie ogłaszają kolejne listy przyjętych na studia. Wolne miejsca są jeszcze m.in. na ośmiu kierunkach na Politechnice Lubelskiej.

Gmina Puławy: Gdzie wymieniają oświetlenie uliczne?

Gmina Puławy: Gdzie wymieniają oświetlenie uliczne? 3 0

Przyspiesza montaż nowego oświetlenia ulicznego w gminie Puław. Nowe lampy w tym roku otrzymał Dobrosławów, następna w kolejce jest Góra Puławska oraz szereg innych miejscowości.

Piłkarki AZS PSW Biała Podlaska wróciły do treningów

Piłkarki AZS PSW Biała Podlaska wróciły do treningów 3 0

AZS PSW Biała Podlaska wraca do treningów. W składzie akademiczek będzie kilka zmian

Nowy zalew powstanie w woj. lubelskim. W planach kąpielisko i plaża na wysepkach

Nowy zalew powstanie w woj. lubelskim. W planach kąpielisko i plaża na wysepkach 38 8

Za dwa lata będzie gotowy projekt zalewu w Piaskach. Będzie też wiadomo, ile ta inwestycja będzie kosztowała.

Lublin: Z galerii handlowej zniknęła droga biżuteria. Szukają tych mężczyzn [zdjęcia]
galeria

Lublin: Z galerii handlowej zniknęła droga biżuteria. Szukają tych mężczyzn [zdjęcia] 30 4

Policjanci z I komisariatu w Lublinie poszukują dwóch sprawców kradzieży w galerii handlowej.

XXII Międzynarodowy Festiwal i Kurs Pianistyczny w Nałęczowie
18 lipca 2018, 19:00

XXII Międzynarodowy Festiwal i Kurs Pianistyczny w Nałęczowie 0 0

Wielkimi krokami zbliża się 22. edycja Międzynarodowego Festiwalu i Kursu Pianistycznego w Nałęczowie. W dniach 18-27 lipca do miasta zawitają wybitni artyści z kraju i zagranicy, m.in. Kazimierz Brzozowski i Tomoko Mack-Brzozowska.

Kolej dodatkowym środkiem komunikacji miejskiej w Lublinie? Pomysł "wyciągnięty z szafy"

Kolej dodatkowym środkiem komunikacji miejskiej w Lublinie? Pomysł "wyciągnięty z szafy" 47 12

Nową-starą koncepcję Lubelskiej Kolei Aglomeracyjnej pokazał w poniedziałek pełnomocnik wojewody lubelskiego. Jest to odświeżona wersja planów sprzed ośmiu lat. Zakłada budowę nowych przystanków kolejowych w Lublinie, Kraśniku i obok wiaduktu w Konopnicy. Nie ma na razie konkretnych projektów ani funduszy na budowę.

„Sen o mieście” w sierpniu na Zamku Lubelskim. Bilety po 2 zł

„Sen o mieście” w sierpniu na Zamku Lubelskim. Bilety po 2 zł 0 0

„Sen o mieście” wraca na dziedziniec lubelskiego zamku. Widowisko w reżyserii Janusza Opryńskiego zobaczymy 4, 5, 10, 11 sierpnia, godz. 21. Właśnie ruszyła sprzedaż biletów.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Uwaga czytelniku!

Informujemy, że w dniu 25 maja 2018 r. na terenie całej Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, wejdzie w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy Ci przekazać kilka informacji na temat zasad przetwarzania Twoich danych osobowych przez administratora portalu www.dziennikwschodni.pl – spółkę Corner Media sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie.

Bardzo prosimy, zapoznaj się z tymi informacjami uważnie, są to bowiem sprawy bardzo istotne. Jeśli jesteś osobą małoletnią poniżej 16. roku życia, koniecznie przekaż tą wiadomość swoim opiekunom, którzy następnie powinni wytłumaczyć Ci, o co w niej chodzi i dlaczego się do Ciebie zwracamy.

Czym jest RODO?

RODO to potoczna nazwa Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE. W Polsce będzie ono obowiązywało od 25 maja 2018 r. Akt ten wprowadza nowy standard ochrony danych osobowych, nakładając na podmioty przetwarzające te dane (administratorów danych) szereg obowiązków, w tym obowiązek poinformowania Ciebie o sposobie przetwarzania Twoich danych, celach w jakich Twoje dane są przetwarzane oraz o uprawnieniach przysługujących Ci w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez administratora danych.

Administrator danych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Corner Media Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Lublinie, ul. Krakowskie Przedmieście 54, 20-002 Lublin, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego przez Sąd Rejonowy Lublin – Wschód z siedzibą w Świdniku, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, za numerem KRS 0000507517, NIP 7123286919, kapitał zakładowy – 50.000,00. PLN

Możesz się z nami skontaktować zarówno pod adresem:
Corner Media Spółka z o.o.
ul. Krakowskie Przedmieście 54
20-002 Lublinie

jak i mailowo: online@dziennikwschodni.pl

oraz telefonicznie: 81 46-26-800

Rodzaj przetwarzanych danych osobowych

Przetwarzamy dane osobowe podane przez Ciebie podczas procesu rejestracji konta na portalu www.dziennikwschodni.pl, a także dane, które są zbierane podczas korzystania przez Ciebie z tego portalu. Chodzi o dane zbierane i zapisywane w plikach cookies. Więcej na temat plików cookies przeczytasz w naszej polityce prywatności.

Pamiętaj, rejestracja konta na portalu www.dziennikwschodni.pl nie jest obowiązkowa. Nie masz także obowiązku podawania nam swoich prawdziwych danych podczas procesu rejestracji, jak również nie musisz podawać nam wszystkich danych, o które pytamy. Może się jednak zdarzyć tak, że nie posiadając Twoich wszystkich danych albo nie posiadając Twoich prawdziwych danych, nie będziemy w stanie świadczyć Ci wszystkich usług, które oferujemy oraz wywiązać się z wszystkich obowiązków określonych w regulaminie portalu dziennikwschodni.pl (np. zapewnić Ci odpowiedniego bezpieczeństwa w zakresie odzyskania danych dostępowych do konta).

Cel przetwarzania danych osobowych

Głównym celem przetwarzania przez nas Twoich danych jest zapewnienie Ci pełnej funkcjonalności działania serwisu dziennikwschodni.pl, dostępu do usług świadczonych przez nas w ramach tego serwisu, zapewniania Ci bezpieczeństwa podczas korzystania z serwisu (np. w przypadku prób nadużyć) oraz wywiązanie się przez nas z obowiązków umownych wynikających z regulaminu portalu Dziennikwschodni.pl.

Dodatkowy cel przetwarzania danych osobowych to tzw. marketing własny, tj. przetwarzanie danych wyłącznie na nasze wewnętrzne potrzeby w celach analitycznych, badawczych, statystycznych, w szczególności poprzez dążenie do jak najpełniejszego dostosowania treści wyświetlanych na naszych stronach do Twoich preferencji i zainteresowań.

Ponadto, o ile wyrazisz na to zgodę, będziemy mogli przetwarzać Twoje dane osobowe w celach marketingowych (marketing zewnętrzny), w tym przekazywać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym – agencjom reklamowym i naszym partnerom handlowym. Pamiętaj, że zgoda na przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych jest całkowicie dobrowolna i możesz ją w każdej chwili wycofać.

Pamiętaj także, że jeżeli jesteś osobą małoletnią, która nie ukończyła 16. roku życia, przesyłanie informacji w celach marketingowych może nastąpić wyłącznie po wyrażeniu zgody przez Twojego rodzica lub opiekuna.

Podstawy prawne przetwarzania danych

Twoje dane osobowe mogą być przetwarzane wyłącznie zgodnie z określonymi w obecnie obowiązujących przepisach podstawami prawnymi. W zależności od celu przetwarzania danych możemy wyróżnić trzy główne podstawy prawne przetwarzania danych.

Pierwszą podstawą przetwarzania danych jest niezbędność do wykonania umów o świadczenie usług. Mamy z nią do czynienia wtedy, gdy przetwarzanie danych jest niezbędne w celu zapewnienia Ci sprawnego, bezpiecznego korzystania z naszego serwisu wraz z jego wszystkimi funkcjonalnościami. Umowy o świadczenie usług to regulaminy, w tym regulamin portalu dziennikwschodni.pl, który akceptujesz decydując się na korzystanie z naszego serwisu.

Drugą podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora danych. Mamy z nim do czynienia w przypadku prowadzenia pomiarów statystycznych oraz działań z zakresu marketingu własnego przez administratora danych.

Wreszcie, trzecią przesłanką przetwarzania danych jest Twoja dobrowolna i świadoma zgoda. Na jej podstawie Twoje dane mogą być wykorzystywane w celach marketingowych, a także w celu profilowania.

Pamiętaj, zgody udzielasz w pełni dobrowolnie. Masz także prawo do cofnięcia udzielonej zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie będzie miało jednak wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

Podmioty, którym możemy przekazywać dane

Co do zasady Twoje dane osobowe będą przez nas wykorzystywane wyłącznie na nasz własny użytek.

W pewnych sytuacjach możemy jednak przekazać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym: – naszym partnerom handlowym, podwykonawcom oferowanych przez nas usług, agencjom marketingowym.

Dodatkowo, w przypadkach ściśle określonych w przepisach prawa, będziemy zobligowani przekazać Twoje dane podmiotom uprawnionym do ich uzyskania na podstawie obecnie obowiązujących przepisów prawa (np. policji czy prokuraturze), pod warunkiem oczywiście, iż wystąpią do nas z takim żądaniem, powołując się na określoną podstawę prawną.

Okres przechowywania danych

Twoje dane osobowe będą przechowywane tak długo, jak będzie to niezbędne do zapewnienia Ci dostępu do usług oferowanych przez serwis www.dziennikwchodni.pl Oczywiście, możesz w każdym czasie złożyć wniosek o zaprzestanie przetwarzania swoich danych osobowych, ich zmianę lub usunięcie.

Informacje o prawach przysługujących osobie, której dane dotyczą

Musisz wiedzieć, że niezależnie od tego, na jakiej podstawie przetwarzamy Twoje dane, masz zawsze prawo dostępu do nich oraz ich poprawiania. Możesz również w każdym momencie żądać ich usunięcia lub cofnąć albo ograniczyć wcześniej udzieloną zgodę na przetwarzanie danych osobowych, przy czym wycofanie danej zgody nie wpływa na administratora danych do przetwarzania danych w celu określonym w danej zgodzie do chwili jej wycofania.

Masz również prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych.

Możesz też zażądać od administratora danych osobowych przeniesienia Twoich danych lub uzyskania kopii Twoich danych, z tym jednak zastrzeżeniem, że prawo to nie może wpływać niekorzystnie na prawa i wolności innych osób. Administrator danych będzie realizował Twoje żądania w zakresie posiadanych możliwości technicznych.

Informacje o prawie do wniesienia skargi

Organem nadzorczym nad administratorem danych osobowych jest Generalny Inspektor Danych Osobowych, do którego masz prawo wnieść skargę za każdym razem, gdy Twoje dane będą przetwarzane w sposób w Twojej ocenie nieprawidłowy.

Informacje o tym, czy podanie danych jest wymogiem ustawowym lub umownym, czy jesteś zobowiązany do ich podania

Nie jesteś zobowiązany do podawania nam swoich danych osobowych ani wyrażania zgody na ich przetwarzanie, z tym jednak zastrzeżeniem, że ich podanie może okazać się niezbędne dla korzystania z określonych funkcjonalności serwisu.

Jest także możliwe, że jeśli nie wyrazisz zgody na przetwarzanie danych osobowych lub cofniesz wcześniej udzieloną zgodę, nie będziemy mogli zapewnić Ci dostępu do niektórych oferowanych przez nas usług, przy czym zawsze w takim wypadku zostaniesz o tym poinformowany.

Informacje o profilowaniu

Czym jest profilowanie? To zbieranie wszelkich informacji, które pozwalają bezpośrednio lub pośrednio zidentyfikować osobę, która jest poddawana profilowaniu. Profilowanie odbywa się najczęściej przy użyciu systemów informatycznych, w sposób zautomatyzowany, za pomocą specjalnych algorytmów uwzględniających określone wcześniej kryteria. Wyniki profilowania mogą być wykorzystywane m.in. do celów marketingowych, np. w celu spersonalizowania reklamy kierowanej do danego użytkownika lub przygotowania oferty uwzględniającej jego potrzeby lub preferencje.

Oświadczamy, że na chwilę obecną nie profilujemy Twoich danych. Jeśli jednak zaczniemy, zostaniesz o tym uprzednio poinformowany i będziesz miał prawo nie wyrazić na to zgody.

Bardzo prosimy o uważne zapoznanie się z powyższymi informacjami. Gdy już to zrobisz, kliknij przycisk Zapoznałem się z informacją. Przejdź do serwisu.

Rozumiem

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.