Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

4 października 2004 r.
13:40
Edytuj ten wpis

Obwodnica w ogródku

Ludzie mówią, że władza się urządza. Ludzie mówią, że wójt Smolarz chce sobie dorobić. Ludzie w ogóle dużo mówią. Tylko nie zawsze mają rację.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować



Gdyby gmina Niemce leżała 20 kilometrów dalej na wschód, to pewnie już dawno by padła. Z bezrobocia, biedy i marazmu. A tak się trzyma. I to całkiem nieźle. Jest tu paru poważnych pracodawców. Jest giełda w Elizówce, o która Niemce twardo walczyły z Lublinem. I jest dużo „napływowych”. Najczęściej zamożnych Lublinian, którzy w Niemcach kupują działki i stawiają domy.
Towarzyska ceglarnia
Wójt właśnie siedzi w papierach. Wnioski strukturalne. Tłumaczenia. Dotacje na drogi i kanalizację. Niemal co drugie pismo, jakie stąd wychodzi, trafi do Brukseli. A najważniejsze są drogi. – One wpływają na rozwój gminy i na polepszenie infrastruktury. I po nich widać, że w gminie coś dzieje – wylicza Henryk Smolarz, wójt.
I tak nie jest źle. Bezrobocie nie przekracza 9 proc. Jest producent materiałów budowlanych, hurtownia paliw, dwie fabryki makaronu i jeszcze zakłady wędliniarski. A niedługo będzie obwodnica.
– Wkrótce ruszą roboty – mówi wójt i rozwija na stole wielkie mapy. Obwodnica zacznie się Konopnicy i otoczy cały Lublin. Skończy się w Ciecierzynie. Dokładnie przy ceglarni pod numerem 86, gdzie kiedyś była agencja towarzyska. – Będzie tu potężny węzeł komunikacyjny. Ale dla nas stratny.
Obwodnicę zaprojektowano jako autostradę. To oznacza, że nie będzie skrzyżowań czy dojazdów. – Mieszkańcy naszej gminy będą musieli sporo drogi nadłożyć. A ożywienie gospodarcze też będzie tylko przy tym węźle. A tak, to wszędzie barierki ustawia. Więc dla nas to średni interes – dodaje wójt.
Mieszkam w strefie serwisowej
Ale świetny interes dla wójta – twierdzą anonimowi pisarze listów.
W czym rzecz? Ano w tym, że przy obwodnicy wyznaczono dwie zatoki. Będzie tu można postawić stacje benzynowe, motele, warsztaty. Mówiąc krótko: będzie można tu zarabiać. Albo sprzedać komuś te ziemie i zarobić jeszcze więcej.
A kto jest właścicielem tych ziem? – pytają autorzy listów. – Wójt Smolarz.
• A kto jest właścicielem tych ziem? – pytamy wójta.
– Wiedziałem, że zawsze znajdzie się ktoś niezadowolony – wzdycha wójt. – Owszem, zaplanowane jeszcze w 1994 r. strefy serwisowe przechodzą przez moje działki. Ale ja ich wcale nie kupiłem, żeby potem na nich zarabiać.
• A skąd wójt je ma?
– Bo tam mieszkam. Tak, jak moi rodzice. I ich rodzice. I moi pradziadkowie. I z tych dwóch stref to może jedna dziesiąta leży na moich ziemiach.
Rzeczywiście. Na planie zagospodarowania przestrzennego widać to wyraźnie. – Chciałby pan mieć stację benzynową dwieście metrów od domu? – pyta retorycznie wójt.
Archeolog w kapuście
To może wójt tak wszystko załatwił, żeby te strefy przechodziły przez jego ziemie? – No nie. Jest 48 instytucji, które opiniują plan zagospodarowania przestrzennego. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad, sieci energetyczne, Sanepid, Wojewódzki Sztab Wojskowy, lasy państwowe. Jakim cudem wszystkie miały robić to, co ja chcę? Tym bardziej, że ja wcale nie jestem zadowolony z tych planów – mówi Henryk Smolarz.
To czego ludzie donosy piszą?
– W gminie jest 16 tys. mieszkańców – odpowiada wójt. – I niektórzy może myślą, że ode mnie wszystko zależy. Jeszcze do mojego poprzednika było 1800 wniosków o zmianę przeznaczenia działek. A co ja mam wspólnego z tym, że ktoś ma w ogródku strefę poszukiwań archeologicznych?
No właśnie. Albo z zakazem kiszenia kapusty. To całkiem zabawna historia, która może się zdarzyć tylko w Polsce. Otóż kilka lat temu na obszarze gm. Niemce zatwierdzono coś, co nazwano Doliną Ciemięgi. Był to obszar chronionego krajobrazu, w związku z czym obowiązują tu szczególne przepisy. I okazało się, że nie można kisić kapusty. Bo to może znaczącą wpłynąć na środowisko. A ogórki kisić można? – Nie wiadomo. Ot, kolejny polski paradoks – śmieje się wójt.
Dziecko mi załatwili
Polska specjalnością są też donosy. Jeden z mieszkańców Niemiec ma takie hobby, że pisze kilkadziesiąt donosów rocznie. Na wszystkich po kolei; jak leci. Ktoś inny rodzinne porachunki załatwia. Ojciec skarży na syna, żona na męża. – Ale wie pan co? U nas to właściwie spokojnie jest – cieszy się wójt. – Ja tu mieszkam od urodzenia. Ludzie mnie znają i wybrali nie dlatego, że na golasa latałem w „Big Brotherze”. Ale dlatego, że coś robię.
A co?
Modernizacja trzech szkół za pieniądze z Banku Światowego. Sala gimnastyczna. 165 przyłączeń do kanalizacji. – Od 7.30 do 21 jest codziennie czynne gminne centrum informacji. Widział pan gdzieś urząd czynny do 9 wieczorem? U nas jest i każdy rolnik dostanie pomoc przy wypełnianiu wniosku o unijne dotacje. A że ludzie donosy piszą? Jak byłem na studiach to mi dziecko z jakąś kobietą próbowano wmówić. Przyzwyczaiłem się już...
Bombonierka albo kwiaty
Nina Wypychowska prowadzi w Niemcach restaurację. – W urzędzie formalności załatwiało się szybko i bez problemów. W mieście jest praca i coś się dzieje. Tu jest dużo lepiej niż w wielu małych miasteczkach na Lubelszczyźnie. No i chyba Niemce modne się robią, bo coraz więcej Lublinian działki tu kupuje.
Sporo ludzi cieszy się jednak głównie z tego, że w Niemcach nie ma marazmu; że całe miasto nie siedzi i nie narzeka. Wójta cenią też za to, że wygrał wojnę o Elizówkę i nie oddał jej prezydentowi Lublina. Dzięki temu pieniądze z potężnej giełdy płyną szerokim strumieniem do Niemiec.
Nie wszyscy są jednak zadowoleni. – Źle nie jest, ale ludzie są biedni i mają problemy z pracą – Widzę po zakupach. Jutro mam dwa śluby i ludzie się zastanawiają, co kupić: kwiaty czy bombonierkę – mówi Teresa Wójtowicz, ekspedientka w miejscowej kwiaciarni. – Bo na jedno i drugie razem ich nie stać.

Pozostałe informacje

Ostatnie spotkanie w urzędzie nie przyniosło przełomu

Urząd ma swoją koncepcję tunelu, a komitet swoją. Nie ma kompromisu

Pomimo kolejnych spotkań, kompromisu w tej sprawie nie widać. Urzędnicy uznają swoją koncepcję budowy tunelu pod torami za najlepszą. Nawet petycja z 2 tys. podpisów od mieszkańców nic nie pomogła.

Moda i Biznes już niedługo połączą się na uroczystej gali
NASZ PATRONAT
29 maja 2025, 0:00

Moda i Biznes już niedługo połączą się na uroczystej gali

29 maja malownicza „Rezydencja w Szczerym Polu” w Strzyżowicach, stanie się areną wyjątkowego wydarzenia – 9. edycji Gali Mody i Biznesu.To spotkanie łączące świat mody z dynamicznym środowiskiem biznesowym Lubelszczyzny.

Na czas Jarmarku Hetmańskiego zamojski Rynek Wielki zamienia się w wielki plac targowy
31 maja 2025, 12:00
galeria

Jarmark Hetmański 2025. To już 31. edycja imprezy (pełny program)

Rynek Wielki znów stanie się wielkim placem targowym z mnóstwem straganów. Ale Jarmark Hetmański to nie tylko handel. Również konkursy i koncerty. Organizatorzy tegorocznej edycji już przedstawili program wydarzenia, które odbędzie się po raz 31.

Ulotki partyjne PiS przy wejściu do kościoła. Radny KO "oburzony"

Ulotki partyjne PiS przy wejściu do kościoła. Radny KO "oburzony"

Ulotki partyjne przy wejściu do kościoła w Białej Podlaskiej oburzyły radnego sejmiku Wojciecha Sosnowskiego (KO). Kuria siedlecka zapewnia, że materiały znalazły się tam bez zgody parafii.

Morandówka została zaprojektowana ok. 1590 przez Bernarda Morando, głównego architekta Zamościa, jako wzorcowa kamienica rynkowa. Spośród innych położonych w centralnej części miasta wyróżnia się m.in. arkadowo-kolumnowym portalem renesansowym wg projektu Jana Wolffa

Zabytkowe kamienice do wynajęcia. Na hotel, restaurację albo działalność kulturalną

Ostatni najemca wyprowadził się z zabytkowej kamienicy z końcem lutego. Teraz Zakład Gospodarki Lokalowej szuka nowego dla Morandówki, zespołu kamienic położonych między ul. Staszica i Żeromskiego w Zamościu. Jest też przetarg na inne staromiejskie lokale.

Na pierwszą przejażdżkę wybrał się niesprawnym autem

Na pierwszą przejażdżkę wybrał się niesprawnym autem

Miała być pierwsza przejażdżka po zdaniu prawa jazdy. Niestety skończyła się zabraniem dowodu rejestracyjnego, mandatem i odholowaniem auta na policyjny parking.

UMCS i PGE Dystrybucja łączą siły. Nowe technologie mają wspierać sektor energetyczny

UMCS i PGE Dystrybucja łączą siły. Nowe technologie mają wspierać sektor energetyczny

Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie oraz PGE Dystrybucja podpisały porozumienie o współpracy. Celem partnerstwa jest rozwój nowoczesnych technologii wspierających sektor energetyczny – w tym zastosowanie sztucznej inteligencji do analizy danych pomiarowych oraz wykrywania nieprawidłowości w systemach rozliczeniowych energii elektrycznej.

Porady dla osób aktywnych fizycznie doświadczających nietrzymania moczu

Porady dla osób aktywnych fizycznie doświadczających nietrzymania moczu

Nietrzymanie moczu (NTM) to wyzwanie, które może wydawać się zakłócać codzienne funkcjonowanie i aktywność fizyczną, lecz nie musi oznaczać konieczności rezygnacji z pasji do sportu. Zrozumienie wpływu NTM na aktywność fizyczną jest kluczowe dla efektywnego zarządzania tym stanem i utrzymania zdrowego trybu życia. Niezależnie od tego, czy doświadczasz wysiłkowego nietrzymania moczu, charakteryzującego się niekontrolowanym wyciekiem moczu podczas fizycznego wysiłku, takiego jak podnoszenie ciężarów, czy naglącego nietrzymania moczu z niespodziewaną potrzebą korzystania z toalety, istnieją metody pozwalające na skuteczną kontrolę tych objawów.

Czółenka Damskie – kompleksowy poradnik

Czółenka Damskie – kompleksowy poradnik

Czółenka damskie to klasyk w kobiecej garderobie, który nigdy nie wychodzi z mody. Ich elegancja, komfort i wszechstronność sprawiają, że stanowią doskonały wybór na wiele różnych okazji. Od formalnych spotkań biznesowych, przez eleganckie wyjścia, aż po codzienne stylizacje, czółenka doskonale komponują się z niemal każdą odzieżą. Choć czółenka kojarzą się przede wszystkim z eleganckimi butami na obcasie, ich współczesne wersje oferują różne wysokości, materiały i style, dzięki czemu można je nosić przez cały rok. W tym poradniku przyjrzymy się bliżej czółenkom damskim, ich historii, rodzajom oraz wskazówkom, jak je wybrać i jak je stylizować.

Państwo pustułki dumnie pokazują nowych członków rodziny

Państwo pustułki dumnie pokazują nowych członków rodziny

Wszyscy w Polsce znają gniazdo sokołów na kominie elektrociepłowni Wrotków w Lublinie i podglądają życie lubelskich sokołów. W Chełmie natomiast można podglądać ich braci mniejszych - pustułki, które również wychowują pisklęta.

Odkryj jakość bez kompromisów – rowery Trek w ofercie sklepu Goodsport

Odkryj jakość bez kompromisów – rowery Trek w ofercie sklepu Goodsport

Miłośnicy dwóch kółek doskonale wiedzą, że dobry rower to nie tylko środek transportu, ale przede wszystkim sposób na aktywny styl życia, pasję i wolność. Jeśli szukasz sprzętu, który spełni Twoje najwyższe oczekiwania, warto przyjrzeć się ofercie marki Trek – jednego z liderów wśród producentów rowerów. W sklepie Goodsport znajdziesz wyjątkowe modele, które sprawdzą się zarówno w profesjonalnym ściganiu, jak i podczas amatorskich wypraw.

Wydarzenia w Warszawie - kulturalne i rozrywkowe atrakcje

Wydarzenia w Warszawie - kulturalne i rozrywkowe atrakcje

Warszawska scena kulturalna wyróżnia się niezwykłą różnorodnością i otwartością na nowe formy wyrazu. Niezależnie od tego, czy jesteś fanem jazzu, pasjonatem teatru alternatywnego, czy fascynują Cię nowe technologie w sztuce – Warszawa ma coś dla Ciebie.

Głos pokoleń – Ryszard Rynkowski wystąpi w Lublinie
Koncert
15 maja 2025, 19:00

Głos pokoleń – Ryszard Rynkowski wystąpi w Lublinie

„Wypijmy za błędy”, „Dziewczyny lubią brąz”, „Szczęśliwej drogi już czas” – te piosenki znają wszyscy. Już w czwartek (15 maja) będzie okazja usłyszeć te i inne utwory na żywo. Ryszard Rynkowski powraca do Lublina z wyjątkowym koncertem pełnym wzruszeń, energii i niezapomnianych melodii.

Julia Szeremeta

Julia Szeremeta dzisiaj wystąpi w Turnieju im. Feliksa Stamma

Julia Szeremeta zmierzy się podczas Turnieju im. Feliksa Stamma w Warszawie z Angielką Sameenah Toussaint.

Mural z Wrotką symbolem Lublina? To możliwe

Mural z Wrotką symbolem Lublina? To możliwe

Na kominie elektrociepłowni Wrotków rozpoczęła się nowa era. Wrotka - pierwsza sokolica, która się tu zadomowiła zaginęła. Jednak w sercach internautów pozostanie na zawsze. Może nie tylko w sercach. Na biurko prezydenta trafiła interpelacja z prośbą o upamiętnienie lubelskiej sokolicy.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium