Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

26 grudnia 2018 r.
7:59

Dowódca 2. LBOT: To był niebywale pracowity rok, który wiele nas nauczył

0 32 A A
Rozmowa z płk Tadeuszem Nastarowiczem, dowódcą 2. Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej<br />
Rozmowa z płk Tadeuszem Nastarowiczem, dowódcą 2. Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej

Rozmowa z płk Tadeuszem Nastarowiczem, dowódcą 2. Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

• Jak można podsumować rok 2018 w 2. LBOT?

- To był niebywale pracowity rok, który wiele nas nauczył. Jako piąty rodzaj sił zbrojnych jesteśmy w fazie formowania i intensywnego szkolenia. A konkretnie: w mijającym roku odbyło się 11 "szesnastek", czyli szkoleń podstawowych dla ochotników, zakończonych przysięgami. Pięć razy wyjeżdżaliśmy na poligon, choć w planach mieliśmy cztery ćwiczenia. Dodatkowe zorganizowaliśmy na prośbę żołnierzy. To pokazuje, jak dobre jest morale, jak ludzie chcą się szkolić. Kolejnym etapem naszej działalności jest „Parasol”, czyli nawiązanie współpracy z administracją wszystkich szczebli: wojewódzką, powiatową i gminną. Pokazaliśmy samorządom, jaki mamy potencjał w sytuacjach kryzysowych. Przedstawiliśmy także możliwości współdziałania w działaniach pomocowych, ratowniczych ludności cywilnej.

Nawiązaliśmy kontakty ze szwedzką Hëmvarnet, czyli odpowiednikiem OT. Ta współpraca w przyszłych latach zaowocuje wspólnym szkoleniem instruktorów i wojsk. Mogę się pochwalić, że Szwedzi po wizycie na poligonie w Nowej Dębie byli pod dużym wrażeniem wyszkolenia i uzbrojenia naszych żołnierzy. Nawiązaliśmy także współpracę ze Strażą Graniczną i innymi służbami mundurowymi.

Także udział naszej kompanii w ćwiczeniach „Anakonda 2018” uznaję za sukces. Tylko trzy kompanie OT z Polski brały udział w tych manewrach. To świadczy, że wyszkolenie jest na tyle zaawansowane, aby ćwiczyć z wojskami operacyjnymi. W przyszłym roku także mamy zapewniony udział w ogólnopolskich ćwiczeniach. Kończymy ten rok z tarczą.

• Brygada rośnie w siłę. Co się dzieje w sprawie koszar na Majdanku?

- Do 31 lipca przyszłego roku obowiązuje umowa pomiędzy KUL a Agencją Mienia Wojskowego. Od 1 sierpnia kompleks na Majdanku wróci do AMW, a następnie do wojska. Jest już decyzja, że w Lublinie zwiększy się obecność WP, kompleks na Majdanku będzie wykorzystany przez wojsko. Nie jest tajemnicą, że już korzystamy z placu ćwiczeń na Majdanku. Pas taktyczny służy szkoleniu żołnierzy. Nie zamykamy tego miejsca przed innymi formacjami.

• Jak wygląda stan usprzętowienia brygady?

- Ku mojej radości sprzęt napływa równolegle do planów szkoleń żołnierzy. Wchodząc na wyższy poziom wyszkolenia, wcześniej dostajemy odpowiedni sprzęt i uzbrojenie. Zapewne czytelników interesuje nasze uzbrojenie. Podstawową jednostką jest Beryl, ale w przyszłości przejdziemy na system Grot. Mamy też wystarczającą liczbę pojazdów i innego wyposażenia.

• Jak pan odnosi się do opinii, że WOT do "weekendowe wojsko"?

- Każdy ma prawo do wyrażania swojej opinii. Nie obrażam się z powodu takich twierdzeń, bo wiem, jak szkoli się "moje" wojsko i co sobą reprezentujemy. Prawdą jest to, że szkolimy się weekendami: w czasie wolnym od pracy dla żołnierzy Terytorialnej Służby Wojskowej, ale i prawdą jest to, że jesteśmy piątym rodzajem sił zbrojnych, na równi z Wojskami Lądowymi, Marynarką Wojenną, Siłami Powietrznymi, Wojskami Specjalnymi.

Program szkolenia przewiduje spotkania weekendowe oraz wyjazd na 14-dniowy poligon. Jest to minimum. W naszym przypadku szkolimy znacznie więcej. Mamy sporą liczbę instruktorów, dzięki którym żołnierze znacznie przekraczają to minimum. Niektórzy z nich byli w tym roku dwa, trzy razy na poligonie. Zapewniam też, że nie mamy ograniczeń w kwestii ćwiczeń strzeleckich. Strzelamy bardzo dużo. Musimy dojść do poziomu wyszkolenia wojsk operacyjnych, aby - w razie potrzeby - stanąć z nimi ramię w ramię.

Dowódcy kompanii dbają o to, aby poziom szkolenia był wysoki, standardami nie odbiegał od wojsk operacyjnych. Stawiamy na te umiejętności i wartości, które będą najbardziej przydatne na naszym polu działania, czyli w naszym regionie.

• Jakie pan widzi główne problemy, a jakie plusy, na obecnym etapie formowania brygady?

- O problemach, na szczęście, możemy już mówić w czasie przeszłym. Mam tu na myśli postrzeganie Wojsk Obrony Terytorialnej. Ludzie czerpali informacje z różnych źródeł, niekoniecznie wiarygodnych. Na szczęście uległo to zmianie, w dużej mierze za sprawą samych żołnierzy, ponad 3100 ludzi w mundurach. Oni sami ocenili, czy na szkoleniach jest ciężko, czy lekko, czy są w stanie pomóc ludziom w razie zagrożenia. Takie opinie najbardziej trafiają do mieszkańców. A skoro już o tym, to mundur jest najlepszą promocją naszej służby. Od roku zauważyliśmy, że dzięki naszym ludziom wzrasta liczba chętnych do wstąpienia w szeregi 2. LBOT. Poza tym widać nas w terenie, ludzie w mundurach są widoczni w miastach, po ulicach poruszają się nasze ciężarówki. Wróciliśmy do mieszkańców regionu. Mundur na ulicach jest wartością dodaną Wojsk Obrony Terytorialnej.

• Na jakim etapie wyszkoleni są żołnierze 2. LBOT?

- Poziom wyszkolenia poszczególnych kompanii jest różny, bo nabór do 2. LBOT trwa od półtora roku i jeszcze nie zakończył się. Cykl szkolenia trwa trzy lata, niektóre pododdziały weszły już w drugi rok, w cykl specjalistyczny. Ci, rzeczywiście potrafią już dużo więcej, od początkujących. Szkolimy się także w działaniach związanych z zagrożeniami stricte kryzysowymi: powódź, wichura. Nasi żołnierze uczą się różnych umiejętności, np. kilka dni temu wspólnie ze strażakami ćwiczyli usuwanie zwalonych drzew przy użyciu pił mechanicznych.

Przyszły rok zapowiada się równie pracowicie, jak mijający. Zaczniemy od poligonu zimowego w Wędrzynie. Trzy tury od stycznia do marca, czyli zimowa szkoła ognia. Żołnierze mówią, że im ciężej, tym lepiej.

 

Płk Tadeusz Nastarowicz, dowódc 2. Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej

Komentarze 32

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Lukaszz / 26 grudnia 2018 o 10:09
+28
Jakie pajace....
 pajac to ty jesteś  Siedzisz przed kompem, spodnie w rurkę, żel na włosach a w portfelu zdjęcie chłopaka zamiast żony. Wystarczy,  że ktoś tupnie nogą to uciekasz jak sploszony kundelek. Tacy jak Ty to największe zagrożenie dla naszej przyszłości .
Avatar
weteran / 26 grudnia 2018 o 16:04
+12
Niestety wielu komentujących ma rację nie jest to wojsko które nas obroni. Faktycznie oni się bawią w wojsko i jeszcze za to dostają od nas pieniądze. Wymysł dość psychicznego MON o zielonych ludzikach byłby może  i śmieszny, ale Polaków nie stac na ten sposób wydawania pieniędzy. Przyjdzie nowa zmiana ( dobra) i będzie musiała po antosiu sprzątać to niby wojsko. A straty skarbu państwa są  w tej sytuacji nieuniknione.
 Na pewno jest to lepsze wojsko niz to z okresu PRL-u , wtedy chodzilo tylko o upodlenie, zniszczenie mlodego zolnierza {KOT], wtedy dwuletni okres zasadniczej sluzby wojskowej traktowalismy jako "Przerwe w zyciorysie"!
 Na pewno jest to lepsze wojsko niz to z okresu PRL-u , wtedy chodzilo tylko o upodlenie, zniszczenie mlodego zolnierza {KOT], wtedy dwuletni okres zasadniczej sluzby wojskowej traktowalismy jako "Przerwe w zyciorysie"! rozwiń
Avatar
Zawsze gotowy / 26 grudnia 2018 o 09:58
+5
A ty będziesz siedział w piwnicy z kartoflami jak usłyszysz pierwszy wybuch i jako pierwszy staniesz się konfidentem bo teraz brakuje ci wiary a później odwagi by walczyć w imię ojczyzny.My przysiegalismy " w potrzebie krwi własnej ani życia nie szczędzić" i słowa dotrzymać.
Avatar
Bolszewik / 26 grudnia 2018 o 18:09
+4
Oczywiście że z pieniędzy podatników bo żołnierze WOT także są podatnikami 
Avatar
Kundelki szczekajace ze swoich kuwet / 26 grudnia 2018 o 13:08
+2
Napewno nie za Twoje 
Avatar
mams / 26 grudnia 2018 o 11:15
+2
Bawić się w wojsko to każdy głupi potrafi a robić ni ma komu. Na wiosnę zapraszam do wyrzucania gnoju, zobaczysz dziecko co to znaczy spocić się.
 Trzeba było sie uczyć.
Avatar
Baltazar ... / 26 grudnia 2018 o 10:50
+2
Przeczytałem cały wywiad i poczułem się zarówno bezpieczniejszy, jak i spokojniejszy!
Avatar
Podpoficer / 26 grudnia 2018 o 09:16
+2
Szanownym maruderom polecam PRZYJŚĆ NA SZKOLENIE SPRUBOWAĆ, SPOCIĆ SIĘ - potem krytykować. Za ekranem kompa/telefonu najprościej jest rzucić "pajace"... Najlepsze jest to, że taki jeden z drugim jak przyjdzie co do czego to pierwszy przyleci "pooomóż". Spokojnie jak przyjdzie potrzeba takich też obronimy :) a przechodząc do merytoryki i pieniędzy podatników, to czy pieniądze są zmarnowane jak macie ponad 3000 naprawde porządnie wyszkolonych osób chociażby w udzieleniu pierwszej pomocy, którzy na codzień są z Wami? tak na medycynę kładzie się duży nacisk! Pozdrawiam wszystkich serdecznie.
Szanownym maruderom polecam PRZYJŚĆ NA SZKOLENIE SPRUBOWAĆ, SPOCIĆ SIĘ - potem krytykować. Za ekranem kompa/telefonu najprościej jest rzucić "pajace"... Najlepsze jest to, że taki jeden z drugim jak przyjdzie co do czego to pierwszy przyleci "pooomóż". Spokojnie jak przyjdzie potrzeba takich też obronimy :) a przechodząc do merytoryki i pieniędzy podatników, to czy pieniądze są zmarnowane jak macie ponad 3000 naprawde porządnie wyszkolonych osób chociażby w udzieleniu pierwszej pomocy, którzy na codzień są z Wami? tak na ... rozwiń
Avatar
Gość / 28 grudnia 2018 o 09:18
+1
Brawo ! Jesteśmy z Was dumni !
Avatar
weteran / 26 grudnia 2018 o 16:10
+1
Niestety wielu komentujących ma rację nie jest to wojsko które nas obroni. Faktycznie oni się bawią w wojsko i jeszcze za to dostają od nas pieniądze. Wymysł dość psychicznego MON o zielonych ludzikach byłby może  i śmieszny, ale Polaków nie stac na ten sposób wydawania pieniędzy. Przyjdzie nowa zmiana ( dobra) i będzie musiała po antosiu sprzątać to niby wojsko. A straty skarbu państwa są  w tej sytuacji nieuniknione.
 Na pewno jest to lepsze wojsko niz to z okresu PRL-u , wtedy chodzilo tylko o upodlenie, zniszczenie mlodego zolnierza {KOT], wtedy dwuletni okres zasadniczej sluzby wojskowej traktowalismy jako "Przerwe w zyciorysie"!
 Na pewno jest to lepsze wojsko niz to z okresu PRL-u , wtedy chodzilo tylko o upodlenie, zniszczenie mlodego zolnierza {KOT], wtedy dwuletni okres zasadniczej sluzby wojskowej traktowalismy jako "Przerwe w zyciorysie"! rozwiń
Avatar
Gość / 1 stycznia 2019 o 09:20
-5
"Leżeć było, koty je...ne"
Avatar
Gość / 29 grudnia 2018 o 08:37
-3
Powtarzam po raz trzeci, to wojsko nie posiada i nie będzie posiadać żadnej zdolności bojowej, jakoś tak jest w naszej ojczyźnie, że od wieków bardziej cenimy sobie pozór niż rzeczywistą wartość, zresztą, poczytajcie sobie Kitowicza
Avatar
<...> / 28 grudnia 2018 o 14:53
-4
,,bawią się w wojsko" - dlatego że nauka przez zabawę jest najbardziej efektywna. Brawa za poświęcenie tak trzymać.
Avatar
Antonio / 28 grudnia 2018 o 13:30
-5
Ruskije trollle siedzą i kombinują jak tu dowalić Polaczkom.Przyjdziecie a zobaczycie ile jest krzepy i intelektu w polskim żołnierzu.Alkoholicy i degeneraci.
 Co ty pieprz$@ysz towarzyszu - ruskie trole to twoja rodzina.
Avatar
Gość / 28 grudnia 2018 o 09:18
+1
Brawo ! Jesteśmy z Was dumni !
Avatar
Gość / 27 grudnia 2018 o 13:57
-3
Muppety Macierewicza w akcji - zawsze gotowi :))))
Avatar
Gość / 26 grudnia 2018 o 22:07
-9
Oczywiście że z pieniędzy podatników bo żołnierze WOT także są podatnikami
  Za wyjątkiem beneficjentów 500+
Avatar
Fan 064 / 26 grudnia 2018 o 20:55
0
Gwardyjska Grupa Rekonstrukcyjna tow. MACIERENKO w szkoleniu. Putin jest z towarzysza dumny, maladiec, gieroj bohater sowieckiego sojuza Anton Macierenko.
Avatar
Bolszewik / 26 grudnia 2018 o 18:09
+4
Oczywiście że z pieniędzy podatników bo żołnierze WOT także są podatnikami 
Avatar
Vvv / 26 grudnia 2018 o 17:53
-3
OT jako weekendowi komandosi drenują pieniądze na modernizację wojska. Pseudo ćwiczenia z podstawowego zakresu a uważają się za niewiadomo kogo. Ot kosztuje 10x więcej niż zakładano oraz odzew jest 3x niższy niż planowano. Całe te ot to wywalanie kasy w bloto
Zobacz wszystkie komentarze 32

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Prawo do posiadania broni, ekologia i integracja europejska. Czego chcą młodzi lubelscy politycy?
galeria

Prawo do posiadania broni, ekologia i integracja europejska. Czego chcą młodzi lubelscy politycy? 0 0

Odpuścili rower czy kino. Sobotnie popołudnie spędzili dyskutując o ustroju politycznym, polityce zagranicznej, gospodarce, wolności osobistej i środowisku. Na jednej debacie spotkali się Młodzi Demokraci, Młodzi Socjaldemokraci, Młodzi dla Wolności i Forum Młodych PiS.

Oszustwa i nadużycia w organizacjach. Ile na tym traci biznes i jak je ograniczyć?

Oszustwa i nadużycia w organizacjach. Ile na tym traci biznes i jak je ograniczyć? 0 0

Postępująca rewolucja cyfrowa, a także zmiany geopolityczne powodują, że zmienia się funkcjonowanie biznesu na całym świecie. Jednocześnie organizacje są – znaczniej bardziej niż kiedyś – narażone na wszelkiego rodzaju oszustwa i nadużycia. Za niedopuszczenie do takich sytuacji i jak największe zminimalizowanie ryzyka ich pojawienia się odpowiada zarząd, tworząc odpowiednie mechanizmy kontrolne. To właśnie dzięki nim można zniechęcić przestępców do ewentualnego popełnienia nadużycia lub w znacznym stopniu ograniczyć straty, jeśli jednak dojdzie do przestępstwa.

Serial Wiedźmin: Finałowy zwiastun teraz, premiera za 8 dni (wideo)
film

Serial Wiedźmin: Finałowy zwiastun teraz, premiera za 8 dni (wideo) 0 0

Intrygi, bitwy, czarodziejki i dotykanie Płotki. Netflix prezentuje finałowy zwiastun serialu Wiedźmin.

Stan wojenny - pamiętamy. Program uroczystości w Lublinie, Puławach i Tarnogrodzie
galeria

Stan wojenny - pamiętamy. Program uroczystości w Lublinie, Puławach i Tarnogrodzie 0 0

W piątek 38. rocznica wprowadzenia w Polsce stanu wojennego. Uroczystości upamiętniające to tragiczne wydarzenie zaplanowano m.in. w Lublinie, Puławach i Tarnogrodzie – poinformowało biuro prasowe Regionu Środkowo-Wschodniego NSZZ „Solidarność”.

Uczniowie szkół zawodowych z woj. lubelskiego otrzymali stypendia [zdjęcia]
galeria

Uczniowie szkół zawodowych z woj. lubelskiego otrzymali stypendia [zdjęcia] 0 0

Pół tysiąca uczniów lubelskich szkół zawodowych otrzymało stypendia w ramach marszałkowskiego programu „Lubelska kuźnia talentów 2019 – 2021”. Uroczysta gala odbyła się w środę w Centrum Spotkania Kultur.

19-latek włamał się do domu swojego dziadka

19-latek włamał się do domu swojego dziadka 0 0

Za kradzież z włamaniem odpowie 19-latek z gm. Łopiennik Górny. Mężczyzna włamał się do domu swojego dziadka, wziął sobie 3 tys. zł

"Lighthouse" - artystyczne kino grozy w Centrum Spotkania Kultur
13 grudnia 2019, 19:00

"Lighthouse" - artystyczne kino grozy w Centrum Spotkania Kultur 0 0

Kino Centrum Spotkania Kultur zaprasza na trzy weekendowe projekcje filmu "Lighthouse" w reżyserii Roberta Eggersa. Nagrodzony na Festiwalu w Cannes film zobaczymy w dniach 13-15 grudnia o godz. 19.

Pod Koszami Dziennika Wschodniego. Została tylko dwójka niepokonanych

Pod Koszami Dziennika Wschodniego. Została tylko dwójka niepokonanych 0 0

Pod koszami Dziennika Wschodniego im. Andrzeja Wawrzyckiego Po trzech kolejkach bez porażki pozostały już tylko dwie ekipy – The Reds i Symbit

Quiz: Ile wiesz o polskiej przyrodzie?

Quiz: Ile wiesz o polskiej przyrodzie? 0 0

Kazik oprowadzi po Kazimierzu Dolnym. Uczniowie stworzyli przewodnik i aplikację

Kazik oprowadzi po Kazimierzu Dolnym. Uczniowie stworzyli przewodnik i aplikację 8 0

Kompleksowy remont, który trwa w Muzeum Nadwiślańskim przeciągnie się do końca sierpnia przyszłego roku. Jednak już w czerwcu turyści będą mogli zwiedzać Kamienicę Celejowską i Dom Kuncewiczów. Na wędrówkę po miasteczku zaprasza też Kazik z pierwszej aplikacji mobilnej.

Lublin: Policjanci znaleźli ciało mężczyzny w jednym z warsztatów samochodowych

Lublin: Policjanci znaleźli ciało mężczyzny w jednym z warsztatów samochodowych 10

W jednym z warsztatów samochodowych na terenie Lublina policjanci znaleźli dzisiaj martwego mężczyznę.

CBA chce odwołania samorządowców z Zamościa, Hrubieszowa i Kraśnika

CBA chce odwołania samorządowców z Zamościa, Hrubieszowa i Kraśnika 10 9

Centralne Biuro Antykorupcyjne domaga się odwołania samorządowców z Zamościa i Hrubieszowa oraz prezesa Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Zamościu.

33 tysiące ton węgla przez dobę na jednej ścianie. "Kolejny dowód na to, że Bogdanka najlepszą i najefektywniejszą jest"

33 tysiące ton węgla przez dobę na jednej ścianie. "Kolejny dowód na to, że Bogdanka najlepszą i najefektywniejszą jest" 66 14

Kopalnia pobiła kolejny rekord wydobycia dobowego z jednej ściany metodą strugową – chwali się rekordem Lubelski Węgiel Bogdanka.

Komornik z zaskoczenia? Zobacz jak zatrzymać egzekucję!

Komornik z zaskoczenia? Zobacz jak zatrzymać egzekucję! 0

Masz problemy z egzekucją komorniczą i nie wiesza jak się bronić? Dzisiaj specjaliści z Kancelarii EUROLEGE wyjaśniają kiedy i w jakich warunkach możesz skutecznie zatrzymać komornika i nawet odzyskać zabrane w ten sposób pieniądze! Nigdy nie otrzymałeś żadnego pisma z sądu przed tym jak pojawił się komornik? Masz realną szansę na powstrzymanie egzekucji! Zachęcamy do przeczytania całego artykuł. Naprawdę warto!

Koncert Mafii w Radiu Lublin
13 grudnia 2019, 19:00

Koncert Mafii w Radiu Lublin 0 0

13 grudnia o godz. 19 w Studiu Muzycznym Radia Lublin (ul. Obrońców Pokoju 2) odbędzie się koncert zespołu Mafia.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Uwaga czytelniku!

Informujemy, że w dniu 25 maja 2018 r. na terenie całej Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, wejdzie w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy Ci przekazać kilka informacji na temat zasad przetwarzania Twoich danych osobowych przez administratora portalu www.dziennikwschodni.pl – spółkę Corner Media sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie.

Bardzo prosimy, zapoznaj się z tymi informacjami uważnie, są to bowiem sprawy bardzo istotne. Jeśli jesteś osobą małoletnią poniżej 16. roku życia, koniecznie przekaż tą wiadomość swoim opiekunom, którzy następnie powinni wytłumaczyć Ci, o co w niej chodzi i dlaczego się do Ciebie zwracamy.

Czym jest RODO?

RODO to potoczna nazwa Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE. W Polsce będzie ono obowiązywało od 25 maja 2018 r. Akt ten wprowadza nowy standard ochrony danych osobowych, nakładając na podmioty przetwarzające te dane (administratorów danych) szereg obowiązków, w tym obowiązek poinformowania Ciebie o sposobie przetwarzania Twoich danych, celach w jakich Twoje dane są przetwarzane oraz o uprawnieniach przysługujących Ci w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez administratora danych.

Administrator danych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Corner Media Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Lublinie, ul. Krakowskie Przedmieście 54, 20-002 Lublin, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego przez Sąd Rejonowy Lublin – Wschód z siedzibą w Świdniku, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, za numerem KRS 0000507517, NIP 7123286919, kapitał zakładowy – 50.000,00. PLN

Możesz się z nami skontaktować zarówno pod adresem:
Corner Media Spółka z o.o.
ul. Krakowskie Przedmieście 54
20-002 Lublinie

jak i mailowo: online@dziennikwschodni.pl

oraz telefonicznie: 81 46-26-800

Rodzaj przetwarzanych danych osobowych

Przetwarzamy dane osobowe podane przez Ciebie podczas procesu rejestracji konta na portalu www.dziennikwschodni.pl, a także dane, które są zbierane podczas korzystania przez Ciebie z tego portalu. Chodzi o dane zbierane i zapisywane w plikach cookies. Więcej na temat plików cookies przeczytasz w naszej polityce prywatności.

Pamiętaj, rejestracja konta na portalu www.dziennikwschodni.pl nie jest obowiązkowa. Nie masz także obowiązku podawania nam swoich prawdziwych danych podczas procesu rejestracji, jak również nie musisz podawać nam wszystkich danych, o które pytamy. Może się jednak zdarzyć tak, że nie posiadając Twoich wszystkich danych albo nie posiadając Twoich prawdziwych danych, nie będziemy w stanie świadczyć Ci wszystkich usług, które oferujemy oraz wywiązać się z wszystkich obowiązków określonych w regulaminie portalu dziennikwschodni.pl (np. zapewnić Ci odpowiedniego bezpieczeństwa w zakresie odzyskania danych dostępowych do konta).

Cel przetwarzania danych osobowych

Głównym celem przetwarzania przez nas Twoich danych jest zapewnienie Ci pełnej funkcjonalności działania serwisu dziennikwschodni.pl, dostępu do usług świadczonych przez nas w ramach tego serwisu, zapewniania Ci bezpieczeństwa podczas korzystania z serwisu (np. w przypadku prób nadużyć) oraz wywiązanie się przez nas z obowiązków umownych wynikających z regulaminu portalu Dziennikwschodni.pl.

Dodatkowy cel przetwarzania danych osobowych to tzw. marketing własny, tj. przetwarzanie danych wyłącznie na nasze wewnętrzne potrzeby w celach analitycznych, badawczych, statystycznych, w szczególności poprzez dążenie do jak najpełniejszego dostosowania treści wyświetlanych na naszych stronach do Twoich preferencji i zainteresowań.

Ponadto, o ile wyrazisz na to zgodę, będziemy mogli przetwarzać Twoje dane osobowe w celach marketingowych (marketing zewnętrzny), w tym przekazywać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym – agencjom reklamowym i naszym partnerom handlowym. Pamiętaj, że zgoda na przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych jest całkowicie dobrowolna i możesz ją w każdej chwili wycofać.

Pamiętaj także, że jeżeli jesteś osobą małoletnią, która nie ukończyła 16. roku życia, przesyłanie informacji w celach marketingowych może nastąpić wyłącznie po wyrażeniu zgody przez Twojego rodzica lub opiekuna.

Podstawy prawne przetwarzania danych

Twoje dane osobowe mogą być przetwarzane wyłącznie zgodnie z określonymi w obecnie obowiązujących przepisach podstawami prawnymi. W zależności od celu przetwarzania danych możemy wyróżnić trzy główne podstawy prawne przetwarzania danych.

Pierwszą podstawą przetwarzania danych jest niezbędność do wykonania umów o świadczenie usług. Mamy z nią do czynienia wtedy, gdy przetwarzanie danych jest niezbędne w celu zapewnienia Ci sprawnego, bezpiecznego korzystania z naszego serwisu wraz z jego wszystkimi funkcjonalnościami. Umowy o świadczenie usług to regulaminy, w tym regulamin portalu dziennikwschodni.pl, który akceptujesz decydując się na korzystanie z naszego serwisu.

Drugą podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora danych. Mamy z nim do czynienia w przypadku prowadzenia pomiarów statystycznych oraz działań z zakresu marketingu własnego przez administratora danych.

Wreszcie, trzecią przesłanką przetwarzania danych jest Twoja dobrowolna i świadoma zgoda. Na jej podstawie Twoje dane mogą być wykorzystywane w celach marketingowych, a także w celu profilowania.

Pamiętaj, zgody udzielasz w pełni dobrowolnie. Masz także prawo do cofnięcia udzielonej zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie będzie miało jednak wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

Podmioty, którym możemy przekazywać dane

Co do zasady Twoje dane osobowe będą przez nas wykorzystywane wyłącznie na nasz własny użytek.

W pewnych sytuacjach możemy jednak przekazać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym: – naszym partnerom handlowym, podwykonawcom oferowanych przez nas usług, agencjom marketingowym.

Dodatkowo, w przypadkach ściśle określonych w przepisach prawa, będziemy zobligowani przekazać Twoje dane podmiotom uprawnionym do ich uzyskania na podstawie obecnie obowiązujących przepisów prawa (np. policji czy prokuraturze), pod warunkiem oczywiście, iż wystąpią do nas z takim żądaniem, powołując się na określoną podstawę prawną.

Okres przechowywania danych

Twoje dane osobowe będą przechowywane tak długo, jak będzie to niezbędne do zapewnienia Ci dostępu do usług oferowanych przez serwis www.dziennikwchodni.pl Oczywiście, możesz w każdym czasie złożyć wniosek o zaprzestanie przetwarzania swoich danych osobowych, ich zmianę lub usunięcie.

Informacje o prawach przysługujących osobie, której dane dotyczą

Musisz wiedzieć, że niezależnie od tego, na jakiej podstawie przetwarzamy Twoje dane, masz zawsze prawo dostępu do nich oraz ich poprawiania. Możesz również w każdym momencie żądać ich usunięcia lub cofnąć albo ograniczyć wcześniej udzieloną zgodę na przetwarzanie danych osobowych, przy czym wycofanie danej zgody nie wpływa na administratora danych do przetwarzania danych w celu określonym w danej zgodzie do chwili jej wycofania.

Masz również prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych.

Możesz też zażądać od administratora danych osobowych przeniesienia Twoich danych lub uzyskania kopii Twoich danych, z tym jednak zastrzeżeniem, że prawo to nie może wpływać niekorzystnie na prawa i wolności innych osób. Administrator danych będzie realizował Twoje żądania w zakresie posiadanych możliwości technicznych.

Informacje o prawie do wniesienia skargi

Organem nadzorczym nad administratorem danych osobowych jest Generalny Inspektor Danych Osobowych, do którego masz prawo wnieść skargę za każdym razem, gdy Twoje dane będą przetwarzane w sposób w Twojej ocenie nieprawidłowy.

Informacje o tym, czy podanie danych jest wymogiem ustawowym lub umownym, czy jesteś zobowiązany do ich podania

Nie jesteś zobowiązany do podawania nam swoich danych osobowych ani wyrażania zgody na ich przetwarzanie, z tym jednak zastrzeżeniem, że ich podanie może okazać się niezbędne dla korzystania z określonych funkcjonalności serwisu.

Jest także możliwe, że jeśli nie wyrazisz zgody na przetwarzanie danych osobowych lub cofniesz wcześniej udzieloną zgodę, nie będziemy mogli zapewnić Ci dostępu do niektórych oferowanych przez nas usług, przy czym zawsze w takim wypadku zostaniesz o tym poinformowany.

Informacje o profilowaniu

Czym jest profilowanie? To zbieranie wszelkich informacji, które pozwalają bezpośrednio lub pośrednio zidentyfikować osobę, która jest poddawana profilowaniu. Profilowanie odbywa się najczęściej przy użyciu systemów informatycznych, w sposób zautomatyzowany, za pomocą specjalnych algorytmów uwzględniających określone wcześniej kryteria. Wyniki profilowania mogą być wykorzystywane m.in. do celów marketingowych, np. w celu spersonalizowania reklamy kierowanej do danego użytkownika lub przygotowania oferty uwzględniającej jego potrzeby lub preferencje.

Oświadczamy, że na chwilę obecną nie profilujemy Twoich danych. Jeśli jednak zaczniemy, zostaniesz o tym uprzednio poinformowany i będziesz miał prawo nie wyrazić na to zgody.

Bardzo prosimy o uważne zapoznanie się z powyższymi informacjami. Gdy już to zrobisz, kliknij przycisk Zapoznałem się z informacją. Przejdź do serwisu.

Rozumiem

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.