Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

26 grudnia 2018 r.
7:59

Dowódca 2. LBOT: To był niebywale pracowity rok, który wiele nas nauczył

0 32 A A
Rozmowa z płk Tadeuszem Nastarowiczem, dowódcą 2. Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej<br />
Rozmowa z płk Tadeuszem Nastarowiczem, dowódcą 2. Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej

Rozmowa z płk Tadeuszem Nastarowiczem, dowódcą 2. Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

• Jak można podsumować rok 2018 w 2. LBOT?

- To był niebywale pracowity rok, który wiele nas nauczył. Jako piąty rodzaj sił zbrojnych jesteśmy w fazie formowania i intensywnego szkolenia. A konkretnie: w mijającym roku odbyło się 11 "szesnastek", czyli szkoleń podstawowych dla ochotników, zakończonych przysięgami. Pięć razy wyjeżdżaliśmy na poligon, choć w planach mieliśmy cztery ćwiczenia. Dodatkowe zorganizowaliśmy na prośbę żołnierzy. To pokazuje, jak dobre jest morale, jak ludzie chcą się szkolić. Kolejnym etapem naszej działalności jest „Parasol”, czyli nawiązanie współpracy z administracją wszystkich szczebli: wojewódzką, powiatową i gminną. Pokazaliśmy samorządom, jaki mamy potencjał w sytuacjach kryzysowych. Przedstawiliśmy także możliwości współdziałania w działaniach pomocowych, ratowniczych ludności cywilnej.

Nawiązaliśmy kontakty ze szwedzką Hëmvarnet, czyli odpowiednikiem OT. Ta współpraca w przyszłych latach zaowocuje wspólnym szkoleniem instruktorów i wojsk. Mogę się pochwalić, że Szwedzi po wizycie na poligonie w Nowej Dębie byli pod dużym wrażeniem wyszkolenia i uzbrojenia naszych żołnierzy. Nawiązaliśmy także współpracę ze Strażą Graniczną i innymi służbami mundurowymi.

Także udział naszej kompanii w ćwiczeniach „Anakonda 2018” uznaję za sukces. Tylko trzy kompanie OT z Polski brały udział w tych manewrach. To świadczy, że wyszkolenie jest na tyle zaawansowane, aby ćwiczyć z wojskami operacyjnymi. W przyszłym roku także mamy zapewniony udział w ogólnopolskich ćwiczeniach. Kończymy ten rok z tarczą.

• Brygada rośnie w siłę. Co się dzieje w sprawie koszar na Majdanku?

- Do 31 lipca przyszłego roku obowiązuje umowa pomiędzy KUL a Agencją Mienia Wojskowego. Od 1 sierpnia kompleks na Majdanku wróci do AMW, a następnie do wojska. Jest już decyzja, że w Lublinie zwiększy się obecność WP, kompleks na Majdanku będzie wykorzystany przez wojsko. Nie jest tajemnicą, że już korzystamy z placu ćwiczeń na Majdanku. Pas taktyczny służy szkoleniu żołnierzy. Nie zamykamy tego miejsca przed innymi formacjami.

• Jak wygląda stan usprzętowienia brygady?

- Ku mojej radości sprzęt napływa równolegle do planów szkoleń żołnierzy. Wchodząc na wyższy poziom wyszkolenia, wcześniej dostajemy odpowiedni sprzęt i uzbrojenie. Zapewne czytelników interesuje nasze uzbrojenie. Podstawową jednostką jest Beryl, ale w przyszłości przejdziemy na system Grot. Mamy też wystarczającą liczbę pojazdów i innego wyposażenia.

• Jak pan odnosi się do opinii, że WOT do "weekendowe wojsko"?

- Każdy ma prawo do wyrażania swojej opinii. Nie obrażam się z powodu takich twierdzeń, bo wiem, jak szkoli się "moje" wojsko i co sobą reprezentujemy. Prawdą jest to, że szkolimy się weekendami: w czasie wolnym od pracy dla żołnierzy Terytorialnej Służby Wojskowej, ale i prawdą jest to, że jesteśmy piątym rodzajem sił zbrojnych, na równi z Wojskami Lądowymi, Marynarką Wojenną, Siłami Powietrznymi, Wojskami Specjalnymi.

Program szkolenia przewiduje spotkania weekendowe oraz wyjazd na 14-dniowy poligon. Jest to minimum. W naszym przypadku szkolimy znacznie więcej. Mamy sporą liczbę instruktorów, dzięki którym żołnierze znacznie przekraczają to minimum. Niektórzy z nich byli w tym roku dwa, trzy razy na poligonie. Zapewniam też, że nie mamy ograniczeń w kwestii ćwiczeń strzeleckich. Strzelamy bardzo dużo. Musimy dojść do poziomu wyszkolenia wojsk operacyjnych, aby - w razie potrzeby - stanąć z nimi ramię w ramię.

Dowódcy kompanii dbają o to, aby poziom szkolenia był wysoki, standardami nie odbiegał od wojsk operacyjnych. Stawiamy na te umiejętności i wartości, które będą najbardziej przydatne na naszym polu działania, czyli w naszym regionie.

• Jakie pan widzi główne problemy, a jakie plusy, na obecnym etapie formowania brygady?

- O problemach, na szczęście, możemy już mówić w czasie przeszłym. Mam tu na myśli postrzeganie Wojsk Obrony Terytorialnej. Ludzie czerpali informacje z różnych źródeł, niekoniecznie wiarygodnych. Na szczęście uległo to zmianie, w dużej mierze za sprawą samych żołnierzy, ponad 3100 ludzi w mundurach. Oni sami ocenili, czy na szkoleniach jest ciężko, czy lekko, czy są w stanie pomóc ludziom w razie zagrożenia. Takie opinie najbardziej trafiają do mieszkańców. A skoro już o tym, to mundur jest najlepszą promocją naszej służby. Od roku zauważyliśmy, że dzięki naszym ludziom wzrasta liczba chętnych do wstąpienia w szeregi 2. LBOT. Poza tym widać nas w terenie, ludzie w mundurach są widoczni w miastach, po ulicach poruszają się nasze ciężarówki. Wróciliśmy do mieszkańców regionu. Mundur na ulicach jest wartością dodaną Wojsk Obrony Terytorialnej.

• Na jakim etapie wyszkoleni są żołnierze 2. LBOT?

- Poziom wyszkolenia poszczególnych kompanii jest różny, bo nabór do 2. LBOT trwa od półtora roku i jeszcze nie zakończył się. Cykl szkolenia trwa trzy lata, niektóre pododdziały weszły już w drugi rok, w cykl specjalistyczny. Ci, rzeczywiście potrafią już dużo więcej, od początkujących. Szkolimy się także w działaniach związanych z zagrożeniami stricte kryzysowymi: powódź, wichura. Nasi żołnierze uczą się różnych umiejętności, np. kilka dni temu wspólnie ze strażakami ćwiczyli usuwanie zwalonych drzew przy użyciu pił mechanicznych.

Przyszły rok zapowiada się równie pracowicie, jak mijający. Zaczniemy od poligonu zimowego w Wędrzynie. Trzy tury od stycznia do marca, czyli zimowa szkoła ognia. Żołnierze mówią, że im ciężej, tym lepiej.

 

Płk Tadeusz Nastarowicz, dowódc 2. Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej
Skomentuj i udostępnij na Facebooku

Komentarze 32

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Lukaszz / 26 grudnia 2018 r. o 10:09
Jakie pajace....
 pajac to ty jesteś  Siedzisz przed kompem, spodnie w rurkę, żel na włosach a w portfelu zdjęcie chłopaka zamiast żony. Wystarczy,  że ktoś tupnie nogą to uciekasz jak sploszony kundelek. Tacy jak Ty to największe zagrożenie dla naszej przyszłości .
Avatar
weteran / 26 grudnia 2018 r. o 16:04
Niestety wielu komentujących ma rację nie jest to wojsko które nas obroni. Faktycznie oni się bawią w wojsko i jeszcze za to dostają od nas pieniądze. Wymysł dość psychicznego MON o zielonych ludzikach byłby może  i śmieszny, ale Polaków nie stac na ten sposób wydawania pieniędzy. Przyjdzie nowa zmiana ( dobra) i będzie musiała po antosiu sprzątać to niby wojsko. A straty skarbu państwa są  w tej sytuacji nieuniknione.
 Na pewno jest to lepsze wojsko niz to z okresu PRL-u , wtedy chodzilo tylko o upodlenie, zniszczenie mlodego zolnierza {KOT], wtedy dwuletni okres zasadniczej sluzby wojskowej traktowalismy jako "Przerwe w zyciorysie"!
 Na pewno jest to lepsze wojsko niz to z okresu PRL-u , wtedy chodzilo tylko o upodlenie, zniszczenie mlodego zolnierza {KOT], wtedy dwuletni okres zasadniczej sluzby wojskowej traktowalismy jako "Przerwe w zyciorysie"! rozwiń
Avatar
Zawsze gotowy / 26 grudnia 2018 r. o 09:58
A ty będziesz siedział w piwnicy z kartoflami jak usłyszysz pierwszy wybuch i jako pierwszy staniesz się konfidentem bo teraz brakuje ci wiary a później odwagi by walczyć w imię ojczyzny.My przysiegalismy " w potrzebie krwi własnej ani życia nie szczędzić" i słowa dotrzymać.
Avatar
Bolszewik / 26 grudnia 2018 r. o 18:09
Oczywiście że z pieniędzy podatników bo żołnierze WOT także są podatnikami 
Avatar
Gość / 28 grudnia 2018 r. o 09:18
Brawo ! Jesteśmy z Was dumni !
Avatar
Kundelki szczekajace ze swoich kuwet / 26 grudnia 2018 r. o 13:08
Napewno nie za Twoje 
Avatar
mams / 26 grudnia 2018 r. o 11:15
Bawić się w wojsko to każdy głupi potrafi a robić ni ma komu. Na wiosnę zapraszam do wyrzucania gnoju, zobaczysz dziecko co to znaczy spocić się.
 Trzeba było sie uczyć.
Avatar
Baltazar ... / 26 grudnia 2018 r. o 10:50
Przeczytałem cały wywiad i poczułem się zarówno bezpieczniejszy, jak i spokojniejszy!
Avatar
Podpoficer / 26 grudnia 2018 r. o 09:16
Szanownym maruderom polecam PRZYJŚĆ NA SZKOLENIE SPRUBOWAĆ, SPOCIĆ SIĘ - potem krytykować. Za ekranem kompa/telefonu najprościej jest rzucić "pajace"... Najlepsze jest to, że taki jeden z drugim jak przyjdzie co do czego to pierwszy przyleci "pooomóż". Spokojnie jak przyjdzie potrzeba takich też obronimy :) a przechodząc do merytoryki i pieniędzy podatników, to czy pieniądze są zmarnowane jak macie ponad 3000 naprawde porządnie wyszkolonych osób chociażby w udzieleniu pierwszej pomocy, którzy na codzień są z Wami? tak na medycynę kładzie się duży nacisk! Pozdrawiam wszystkich serdecznie.
Szanownym maruderom polecam PRZYJŚĆ NA SZKOLENIE SPRUBOWAĆ, SPOCIĆ SIĘ - potem krytykować. Za ekranem kompa/telefonu najprościej jest rzucić "pajace"... Najlepsze jest to, że taki jeden z drugim jak przyjdzie co do czego to pierwszy przyleci "pooomóż". Spokojnie jak przyjdzie potrzeba takich też obronimy :) a przechodząc do merytoryki i pieniędzy podatników, to czy pieniądze są zmarnowane jak macie ponad 3000 naprawde porządnie wyszkolonych osób chociażby w udzieleniu pierwszej pomocy, którzy na codzień są z Wami? tak na ... rozwiń
Avatar
weteran / 26 grudnia 2018 r. o 16:10
Niestety wielu komentujących ma rację nie jest to wojsko które nas obroni. Faktycznie oni się bawią w wojsko i jeszcze za to dostają od nas pieniądze. Wymysł dość psychicznego MON o zielonych ludzikach byłby może  i śmieszny, ale Polaków nie stac na ten sposób wydawania pieniędzy. Przyjdzie nowa zmiana ( dobra) i będzie musiała po antosiu sprzątać to niby wojsko. A straty skarbu państwa są  w tej sytuacji nieuniknione.
 Na pewno jest to lepsze wojsko niz to z okresu PRL-u , wtedy chodzilo tylko o upodlenie, zniszczenie mlodego zolnierza {KOT], wtedy dwuletni okres zasadniczej sluzby wojskowej traktowalismy jako "Przerwe w zyciorysie"!
 Na pewno jest to lepsze wojsko niz to z okresu PRL-u , wtedy chodzilo tylko o upodlenie, zniszczenie mlodego zolnierza {KOT], wtedy dwuletni okres zasadniczej sluzby wojskowej traktowalismy jako "Przerwe w zyciorysie"! rozwiń
Avatar
Gość / 1 stycznia 2019 r. o 09:20
"Leżeć było, koty je...ne"
Avatar
Gość / 29 grudnia 2018 r. o 08:37
Powtarzam po raz trzeci, to wojsko nie posiada i nie będzie posiadać żadnej zdolności bojowej, jakoś tak jest w naszej ojczyźnie, że od wieków bardziej cenimy sobie pozór niż rzeczywistą wartość, zresztą, poczytajcie sobie Kitowicza
Avatar
<...> / 28 grudnia 2018 r. o 14:53
,,bawią się w wojsko" - dlatego że nauka przez zabawę jest najbardziej efektywna. Brawa za poświęcenie tak trzymać.
Avatar
Antonio / 28 grudnia 2018 r. o 13:30
Ruskije trollle siedzą i kombinują jak tu dowalić Polaczkom.Przyjdziecie a zobaczycie ile jest krzepy i intelektu w polskim żołnierzu.Alkoholicy i degeneraci.
 Co ty pieprz$@ysz towarzyszu - ruskie trole to twoja rodzina.
Avatar
Gość / 28 grudnia 2018 r. o 09:18
Brawo ! Jesteśmy z Was dumni !
Avatar
Gość / 27 grudnia 2018 r. o 13:57
Muppety Macierewicza w akcji - zawsze gotowi :))))
Avatar
Gość / 26 grudnia 2018 r. o 22:07
Oczywiście że z pieniędzy podatników bo żołnierze WOT także są podatnikami
  Za wyjątkiem beneficjentów 500+
Avatar
Fan 064 / 26 grudnia 2018 r. o 20:55
Gwardyjska Grupa Rekonstrukcyjna tow. MACIERENKO w szkoleniu. Putin jest z towarzysza dumny, maladiec, gieroj bohater sowieckiego sojuza Anton Macierenko.
Avatar
Bolszewik / 26 grudnia 2018 r. o 18:09
Oczywiście że z pieniędzy podatników bo żołnierze WOT także są podatnikami 
Avatar
Vvv / 26 grudnia 2018 r. o 17:53
OT jako weekendowi komandosi drenują pieniądze na modernizację wojska. Pseudo ćwiczenia z podstawowego zakresu a uważają się za niewiadomo kogo. Ot kosztuje 10x więcej niż zakładano oraz odzew jest 3x niższy niż planowano. Całe te ot to wywalanie kasy w bloto
Zobacz wszystkie komentarze 32

Skomentuj

Aby napisać komentarz, należy się zalogować:

Nie publikujemy nic na Twojej tablicy na Facebooku oraz nikomu nie udostępniamy Twoich danych osobistych.
Podczas pierwszego logowania zostaniesz poproszony o wybór swojej nazwy użytkownika.

Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Radna chce Alei Sław Żużlowych w Lublinie

Radna chce Alei Sław Żużlowych w Lublinie

Utworzenie Alei Sław Żużlowych obok stadionu przy Al. Zygmuntowskich proponuje jedna z miejskich radnych, która oficjalnie zgłosiła tę prośbę prezydentowi Lublina. Ratusz nie przesądza jednoznacznie, czy upamiętni w ten sposób sportowców.

Centrum Pomocy Osobom z Autyzmem zbuduje boiska. Teraz liczą na pieniądze na szkołę

Centrum Pomocy Osobom z Autyzmem zbuduje boiska. Teraz liczą na pieniądze na szkołę

Najpierw była działka, a teraz są pieniądze na jej zagospodarowanie. Wspólny Świat w Białej Podlaskiej zbuduje kompleks rekreacyjny dla swoich podopiecznych.

Kłos Gmina Chełm najlepszy na półmetku chełmskiej klasy okręgowej

Kłos Gmina Chełm najlepszy na półmetku chełmskiej klasy okręgowej

Kłos Gmina Chełm mistrzem jesieni, Ogniwo Wierzbica na drugim miejscu, a Włodawianka Włodawa na najniższym stopniu podium – tak wygląda pierwsza trójka na półmetku rywalizacji w obecnym sezonie

"Preludium Słowiańskie" w Centrum Spotkania Kultur
10 grudnia 2022, 19:00

"Preludium Słowiańskie" w Centrum Spotkania Kultur

Wyjątkowe muzyczne widowisko odwołujące się do korzeni kultury Słowian będzie można zobaczyć w Centrum Spotkania Kultur w Lublinie (plac Teatralny 1). Spektakl "Preludium Słowiańskie" zostanie zaprezentowany 10 grudnia o godz. 19.

Zamość. Remont jeszcze trwa, ale jeździć już można

Zamość. Remont jeszcze trwa, ale jeździć już można

To jeszcze nie jest definitywny koniec inwestycji na jednej z najruchliwszych ulic w Zamościu, ale ul. Partyzantów jest już przejezdna na całej swojej długości od kościoła Franciszkanów aż do ul. Lwowskiej.

Czytelnicy Dziennika okazali się najlepszymi Mikołajami dla dzieci z Domu Dziecka
Pierwsza strona

Czytelnicy Dziennika okazali się najlepszymi Mikołajami dla dzieci z Domu Dziecka

Święty Mikołaj nie musi mieć na głowie mitry i opierać się o pastorał. Święty Mikołaj musi mieć tylko gorące serce i właśnie tym wykazali się nasi Czytelnicy, którzy ochoczo wsparli zbiórkę na rzecz podopiecznych Domu Dziecka im. Janusza Korczaka w Lublinie.

 Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 6 grudnia 2022 r.

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 6 grudnia 2022 r.

Święty Mikołaj od Coca-Coli był przecież biskupem. Na Lubelszczyźnie jego kult był szczególnie silny
Rozmowa

Święty Mikołaj od Coca-Coli był przecież biskupem. Na Lubelszczyźnie jego kult był szczególnie silny

Dziś św. Mikołaj należy do najbardziej znanych świętych, otaczają go czcią zarówno wierni kościoła wschodniego, jak i zachodniego - rozmowa z dr hab. Mariolą Tymochowicz, prof. Uczelni z Katedry Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego w Instytucie Nauk o Kulturze na Wydziale Filologicznym UMCS.

Mundial 2022: Brazylia - Korea Południowa 4:1. Awans do ćwierćfinału w rytmie samby

Mundial 2022: Brazylia - Korea Południowa 4:1. Awans do ćwierćfinału w rytmie samby

Reprezentacja Brazylii bez żadnych kłopotów zameldowała się w ćwierćfinale. W 1/8 finału „Canarinhos” pokonali 4:1 Koreę Południową i dali jasny sygnał, że należy ich rozważać jako jednego z kandydatów do mistrzostwa świata

Zamość. Nowy dyrektor w Ratuszu od kultury i sportu

Zamość. Nowy dyrektor w Ratuszu od kultury i sportu

Łukasz Gajdecki będzie od 15 grudnia dyrektorem Wydziału Kultury i Sportu Urzędu Miasta Zamość. Wygrał konkurs na to stanowisko ogłoszony po tym, jak zwolnił je w połowie września Piotr Orzechowski, obecnie wiceprezydent Zamościa.

Mundial 2022: Chorwacja lepsza od Japonii po rzutach karnych

Mundial 2022: Chorwacja lepsza od Japonii po rzutach karnych

Chorwaci powoli wyrastają na specjalistów od rzutów karnych. W poprzednim mundialu w drodze po drugie miejsce dwa razy ogrywali rywali w serii jedenastek. W poniedziałek w taki sposób uporali się z Japonią. Po 120 minutach walki było 1:1, ale piłkarze z „Kraju Kwitnącej Wiśni” wykorzystali tylko jeden strzał z „wapna” i ostatecznie przegrali 1:3

Lublin. Startuje Festiwal Bożego Narodzenia. Jutro oficjalnie zaświecą się ozdoby na deptaku
galeria

Lublin. Startuje Festiwal Bożego Narodzenia. Jutro oficjalnie zaświecą się ozdoby na deptaku

Już we wtorek o godz. 16 włączona ma być całość świątecznej iluminacji centrum Lublina. W ten sposób rozpocznie się coroczny Festiwal Bożego Narodzenia.

Lubelskie. Kolej wprowadza przystanki na żądanie. Co musi zrobić pasażer, żeby wysiąść?

Lubelskie. Kolej wprowadza przystanki na żądanie. Co musi zrobić pasażer, żeby wysiąść?

Maszynista nie zatrzyma pociągu, jeżeli podróżny przynajmniej stację wcześniej nie zgłosi obsłudze, że ma zamiar wysiadać. Już od najbliższej niedzieli, wraz ze zmianą rozkładu jazdy, kolej wprowadzi w regionie siedem przystanków na żądanie.

Lubelskie. Piernikowe serca od uczniów. "Pomagamy ludziom, którzy są samotni"

Lubelskie. Piernikowe serca od uczniów. "Pomagamy ludziom, którzy są samotni"

Po wymuszonej przez pandemię przerwie uczniowie Szkoły Podstawowej znów przyniosą sąsiadom mikołajkowe prezenty. Prezenty najcenniejsze, bo własnoręcznie przygotowane i wyjątkowe smaczne.

Nowe sklepy w Lublinie. Na początek otwiera się Aldi

Nowe sklepy w Lublinie. Na początek otwiera się Aldi

W tym tygodniu zmienia się handlowa mapa Lublina. Sprawdzamy, jakie sklepy pojawiają się, a w jakich nie zrobimy już zakupów.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium