Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

25 grudnia 2021 r.
17:37

Anna Rymkiewicz maluje na piernikach obrazy. "Wypieka prawdziwe cuda"

46 0 A A
Na jakie potrawy czekałam  najbardziej? Na przykład na kisiel gryczany, który zawsze musiał być na wigilię, zresztą do tej pory mama go gotuje – wspomina Anna Rymkiewicz
Na jakie potrawy czekałam najbardziej? Na przykład na kisiel gryczany, który zawsze musiał być na wigilię, zresztą do tej pory mama go gotuje – wspomina Anna Rymkiewicz (fot. Waldemar Sulisz)

Wypieka prawdziwe cuda. Jej pierniki trafiły do pałacu prezydenckiego, gdy zajęła drugie miejsce w ogólnopolskim konkursie „Sposób na sukces”. W ciągu jednej nocy potrafi z piernikowego ciasta wyczarować bożonarodzeniową szopkę, kilka aniołów, a nawet wiejski pejzaż z podświetlanym stawem.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Żuków to mała wieś z dużą historią. Dziś leży w powiecie włodawskim, ale w drugiej połowie XV wieku Żuków należał do dóbr hospodarskich, ponieważ granica między Liwą a Rzeczpospolitą biegła wzdłuż rzeki Włodawki.

Jak dojechać do Żukowa? Najlepiej skręcić na Adampol, dojechać do Korolówki i dalej na Żuków. Pejzaż tu kresowy, na krzyżówce ożywia go kierunkowskaz z napisem „Alpaki”. Na krzyżówce z jednej strony stoi policyjny patrol, z drugiej strony u wejścia do zabytkowego zajazdu, zwanego „Karczmą Jankiela” albo „Karczmą Bohuna” miejscowi rozgrzewają się piwem.

To tu wedle legendy zatrzymywał się Jurko Bohun z powieści Henryka Sienkiewicza „Ogniem i mieczem”.

O klimacie Żukowa zaświadcza wielobudynkowa zagroda z Żukowa, w tym drewniana chałupa z XVIII wieku, znajdująca się dziś w Muzeum Wsi Lubelskiej, w której znajduje się izba, komora, kuchnia z paleniskiem, wędzarnia w sieni, a w izbie komorze – harmonia, skrzypce i bęben, świadczące o muzycznych zainteresowaniach jej dawnych mieszkańców. W Żukowie dzisiejsi mieszkańcy jeszcze mówią gwarą chachłacką.

Wspomnienie

Do Anny Rymkiewicz od pierników jedzie się obok „Karczmy Bohuna”. Za drewnianą chatą nowy dom, dużo zieleni, pieczołowicie poukładane drewno, czysto i schludnie.

Wita mnie i prowadzi do saloniku z wyjściem na taras. Na choince bombki z piernika. Na stole ciasto i kawa. Anna niesie szopkę, którą zrobiła w nocy do fotografii. Oczywiście szopkę z piernika. Obok choinki zapakowane chatki, serca, figury. Na ścianach obrazy wykonane techniką haftu richelieu.

Oglądamy pierniki i wspominamy święta Bożego Narodzenia, jakie Anna pamięta z dzieciństwa.

– Czekało się na własne wędliny, dom pachniał dymem z wędzarki i świeżą choinką. Na pomarańcze się czekało, bo na co dzień ich nie było, na cukierki, na ciasta, którymi pachniała kuchnia... Przez tydzień przygotowania szły pełną parą. Na jakie potrawy czekałam najbardziej? Na przykład na kisiel gryczany, który zawsze musiał być na wigilię, zresztą do tej pory mama go gotuje. Mamy spisaną recepturę, że kiedyś same będziemy to robiły. Co było na wigilijnym stole? Śledź, barszcz czerwony z uszkami, karp smażony, czasem inna ryba, pierogi z grzybami i kapustą, kapusta z grzybami i olejem, kutia.

Kisiel gryczany

Czego potrzebujemy? Kilo kaszy gryczanej, kromkę razowego chleba i sól. Na omastę olej, może być cebula. Ważne: kasza gryczana ma być z młyna, nie z marketu. Kaszę wsypać do miski, dodać kromkę razowca. Zalać przegotowaną wodą, tak by przykryła kaszę. Miskę nakryć ściereczką i odstawić w ciepłe miejsce na 24 godziny, żeby kasza napęczniała.

Kaszę przekręcić przez maszynkę, przecedzić przez sito, pomagając sobie drewnianym tłuczkiem. Gryczane mleczko przelać do garnka, gotować, aż zgęstnieje. Doprawić szczyptą soli. Rozlać do miseczek i odstawić do stygnięcia. Przed jedzeniem polać olejem z przesmażoną cebulką. Kto lubi na słodko, polać roztopionym miodem.

Pierniki

Szkoła podstawowa w Żukowie, średnia szkoła w Korolówce. Co dalej? Praca w sklepie mięsnym, budowa domu, życie. Skąd te malowane pierniki?

– Babcia zawsze coś dziergała, robiła na drutach, wyszywała. W szkole podstawowej mieliśmy zajęcia z szydełkowania. Złapałam bakcyla. Zaczęłam robić swetry na drutach, potem zaczęłam wyszywać krzyżykami, nauczyłam się haftu richelieu. Zaczęłam haftować obrazy. Jak ten na ścianie. Krzyżykowałam pejzaże, sale balowe. Często robiłam Madonnę z dzieciątkiem na prezent dla młodej pary – opowiada Anna Rymkiewicz.

Skąd pierniki?

Najpierw Anna zaczęła wypiekać ozdobne jajka. Spodobały się. Potem zaczęła robić bajkowe chatki z piernika. Chwyciło. Pierniki się spodobały, były dobre w smaku. Związane z tradycją Bożego Narodzenia.

– Wiadomo, idziemy z wizytą, w domu są małe dzieci. Można każdemu po ozdobnym pierniku dać. Zaczęła robić ozdobne pierniki spersonalizowane pod konkretną osobę.  Czyli jak ktoś ma urodziny, imieniny dopasowuję pierniki do danej osoby. Ktoś lubi chodzić na ryby, dostanie pierniki w kształcie ryby. I tak dalej.

Nagrody i malowanie

Pierniki to jedno, a zdobienie pierników farbami to drugie. Anna maluje na piernikach obrazy. W tworzeniu konstrukcji pomaga jej mąż. Te konstrukcje bywają mocno rozbudowane.

– Na konkurs do Urzędu Marszałkowskiego zrobiłam domek ze stawem, który podświetliłam. Staw otoczony był kamieniami. Taka typowa wieś.

Na koncie sukcesów ma więcej. Anna Rymkiewicz z Żukowa zajęła drugie miejsce ogólnopolskim konkursie pod hasłem „Sposób na sukces”. Komisja nagrodziła ją za firmę „Kresowe pierniki”. – Byłam z moimi piernikami w Belwederze po odbiór nagrody.

– Wypieka prawdziwe cuda. Ma wielki talent i pomysł na siebie – mówił wtedy wójt Dariusz Semeniuk.

Nagrody, malowanie, ale najpierw trzeba zrobić dobry piernik.

Piernik pod choinkę

Żeby było dobre ciasto, trzeba nad nim popracować.

Nad recepturą pracowała osiem miesięcy. Próbowała różnych dodatków. Szukała kresowego ducha.

Ciasto miało mieć korzenny aromat, ale miało być delikatne, bo jej piernikami zajadają się dzieci.

Jak zrobić dobre pierniki z dnia na dzień? Zagniatamy ciasto. Na 1 kg mąki, 50 dag miodu, 20 dag dobrego masła, 1 jajko, łyżeczka sody oczyszczonej i korzenne przyprawy utarte w moździerzu.

– Nie używam przyprawy do pierników ze sklepu, ja przyprawy mieszam sama – dodaje Anna.

Co dalej? Podgrzewamy miód, rozpuszczamy z masłem, studzimy, wsypujemy do misy miksera, dodajemy mąkę sodą, jak kto chce słodko – cukier. Wyrabiamy ciasto, rozwałkowujemy, wykrawamy foremkami pierniki i do piekarnika nastawionego na 180 stopni Celsjusza, dziesięć minut i gotowe.  Niech się szczęści.

Plany zawodowe?

– Łączyć technikę haftu z piernikiem. Od czasu do czasu zabić z piernika coś niezwykłego. Na przykład odtworzyć według rycin pałac w Różance. Fascynuje mnie technika 3D. W pierniku.

Marzenia?

– Żyję dzisiejszym czasem – mówi Anna. – Nie ma co się rozpędzać.

Skomentuj i udostępnij na Facebooku
e-Wydanie

Komentarze 0

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.
Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Skomentuj

Aby napisać komentarz, należy się zalogować:

Nie publikujemy nic na Twojej tablicy na Facebooku oraz nikomu nie udostępniamy Twoich danych osobistych.
Podczas pierwszego logowania zostaniesz poproszony o wybór swojej nazwy użytkownika.

Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

KRUS rozdaje nagrody dzieciom rolników
galeria

KRUS rozdaje nagrody dzieciom rolników

Dzieci opowiadają o bezpieczeństwie na wsi. Wszystko w ramach ogólnopolskich konkursów organizowanych przez KRUS.

Chaos reklamowy zniknie. Najpierw auto z kamerami wszystko zarejestruje

Chaos reklamowy zniknie. Najpierw auto z kamerami wszystko zarejestruje

Albo jesteś zgodny z uchwałą krajobrazową, albo znikasz. Na ulicach pojawi się auto z kamerami, które będą rejestrować miasto. Tak powstanie baza reklam umożliwiająca ich weryfikację. Słychać głosy, że wystarczy sankcjonować przepisy, które już są, a chaos reklamowy zniknie.

Teatr ITP wystąpi w Ogrodzie Saskim
9 czerwca 2023, 20:00

Teatr ITP wystąpi w Ogrodzie Saskim

Dwa spektakle studenckiego Teatru ITP będzie można zobaczyć na scenie Muszli Koncertowej w Ogrodzie Saskim. 9 czerwca na godz. 20 zaplanowano pokaz przedstawienia "Józef. Biblijna komedia", z kolei 10 czerwca o tej samej porze organizatorzy zaproszą na pokaz "Sztukmistrza".

Bracia Golec i ich uOrkiestra na Rynku Wielkim w Zamościu
8 czerwca 2023, 20:00

Bracia Golec i ich uOrkiestra na Rynku Wielkim w Zamościu

Wstęp jest wolny. Nie ma żadnych biletów. Na koncert, który w Boże Ciało odbędzie się na Rynku Wielkim w Zamościu przyjść może każdy. Wystąpi zespół Golec uOrkiestra.

W skansenie będzie można zrobić ozdoby z bibułki
9 czerwca 2023, 10:30

W skansenie będzie można zrobić ozdoby z bibułki

To propozycja dla miłośników rękodzieła od 12 roku życia. 9 czerwca o godz. 10.30 w Muzeum Wsi Lubelskiej zostaną zorganizowane warsztaty plastyczne.

Dziesiąta bawi się na całego
Zdjęcia
galeria

Dziesiąta bawi się na całego

Gry, zabawy, konkursy sportowe. To wszystko na świeżym powietrzu podczas ViloFestynu na Dziesiątej.

W rzece znaleziono zwłoki. Potrzebne będzie badanie DNA

W rzece znaleziono zwłoki. Potrzebne będzie badanie DNA

Z rzeki Krzna policjanci wyłowili ciało kobiety. Wszystko wskazuje na to, że może być to zaginiona pod koniec maja 36–letnia mieszkanka Białej Podlaskiej.

Goncalo Feio (Motor Lublin): Robota jeszcze jest do zrobienia, więc cieszymy się krótko

Goncalo Feio (Motor Lublin): Robota jeszcze jest do zrobienia, więc cieszymy się krótko

Raczej nudy przez ponad 80 minut, ale później solidna dawka emocji. Motor po dogrywce pokonał w środę Kotwicę Kołobrzeg 2:1 i może się już szykować na niedzielny finał baraży o awans ze Stomilem Olsztyn. Jak spotkanie oceniają trenerzy i zawodnicy obu ekip?

Ta drużyna nigdy się nie poddaje! Motor Lublin pokonał Kotwicę i w niedzielę zagra o awans do Fortuna I Ligi w Olsztynie

Ta drużyna nigdy się nie poddaje! Motor Lublin pokonał Kotwicę i w niedzielę zagra o awans do Fortuna I Ligi w Olsztynie

Piłkarze Motoru po raz kolejny udowodnili, że grają do końca. W środę, przy okazji meczu barażowego o awans do Fortuna I Ligi przegrywali z Kotwicą Kołobrzeg 0:1 aż do trzeciej minuty doliczonego czasu gry. Po chwili doprowadzili jednak do dogrywki po golu Piotra Ceglarza, a w 116 minucie zwycięską bramkę zdobył Dawid Kasprzyk. W efekcie, podopieczni Goncalo Feio o promocję na zaplecze ekstraklasy zagrają w niedzielę ze Stomilem Olsztyn.

Wisła Grupa Azoty zostaje w II lidze. Stomil pokonał puławian 3:1 i zagra w finale baraży o awans

Wisła Grupa Azoty zostaje w II lidze. Stomil pokonał puławian 3:1 i zagra w finale baraży o awans

Dwa pierwsze mecze pomiędzy Stomilem, a Wisłą Grupa Azoty zakończyły się zwycięstwami ekipy z Puław. W środę, w tym najważniejszym spotkaniu górą byli jednak rywale. Stomil pokonał Dumę Powiśla 3:1 i zagra w finale baraży o awans do Fortuna I Ligi.

Koncert, iluzja i pantomima. Podsumowanie akcji "Twój dar serca dla Hospicjum"
galeria

Koncert, iluzja i pantomima. Podsumowanie akcji "Twój dar serca dla Hospicjum"

Po raz 13. Lubelskie Hospicjum dla Dzieci im. Małego Księcia i Liceum Ogólnokształcące im. Kazimierza Wielkiego w Lublinie zorganizowały akcję charytatywną „Twój Dar Serca dla Hospicjum”. W tegorocznej akcji wzięło udział ponad 130 szkół z województwa lubelskiego, które zebrały 150 tysięcy złotych na rzecz podopiecznych hospicjum.

Gol w dogrywce na wagę finału! Kotwica Kołobrzeg - Motor Lublin 1:2 (zapis relacji na żywo)

Gol w dogrywce na wagę finału! Kotwica Kołobrzeg - Motor Lublin 1:2 (zapis relacji na żywo)

Wielkie emocje w drugim meczu barażowym o awans do Fortuna I Ligi, ale dopiero od... 84 minuty. Motor przegrywał z Kotwicą Kołobrzeg 0:1 jednak doprowadził do dogrywki w ostatnich sekundach regulaminowego czasu gry. A w 116 minucie gola na wagę awansu do finału zdobył rezerwowy Dawid Kasprzyk.

Boże Ciało w Lublinie: W czwartek ulicami przejdą procesje. Sprawdź, gdzie mogą być utrudnienia

Boże Ciało w Lublinie: W czwartek ulicami przejdą procesje. Sprawdź, gdzie mogą być utrudnienia

W czwartek ulicami Lublina przejdą procesje związane z obchodami Bożego Ciała. W ich trakcie kierowcy mogą spodziewać się czasowych utrudnień w ruchu.

Młodzi piłkarze Gaudium Zamość najlepsi na turnieju Twierdza Przemyśl

Młodzi piłkarze Gaudium Zamość najlepsi na turnieju Twierdza Przemyśl

Drużyna dziesięciolatków Gaudium Zamość zwyciężyła w Międzynarodowym Turnieju U-10 „Twierdza Przemyśl”

W tym liceum nie mają żadnych wątpliwości. "Warto czytać dla siebie"
galeria

W tym liceum nie mają żadnych wątpliwości. "Warto czytać dla siebie"

Czytali dla przyjemności i zachęcali innych, by sięgali po książki jak najczęściej. W środę uczniowie III Liceum Ogólnokształcącego im. Unii Lubelskiej wzięli udział w kolejnej edycji ogólnopolskiej akcji "Jak nie czytam, jak czytam".

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium