Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

18 lipca 2008 r.
15:32
Edytuj ten wpis

Pierwszy Krzyżak z Polski

0 5 A A

Rocznik 1969. Miejsce urodzenia; Gdańsk. Znaki szczególne: Krzyżak, czarna sutanna i biały płaszcz z czarnym krzyżem.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Pierwszy Polak, który od czasów średniowiecza składał śluby wieczyste przed Wielkim Mistrzem w wiedeńskiej siedzibie Zakonu Szpitala Najświętszej Marii Panny Domu Niemieckiego w Jerozolimie. Ksiądz. Proboszcz parafii w Opavie.

• Jak ksiądz został Krzyżakiem?

- Skończyłem szkołę średnią i pojechałem do Rzymu. Chciałem zostać księdzem. Byłem zainteresowany życiem zakonnym. Na audiencji u papieża zobaczyłem księdza z zakonu Krzyżackiego. Skąd, przecież oni nie istnieją? - pomyślałem. Zaciekawiło mnie, cóż to za zakon. Podszedłem, porozmawiałem z nim i zapytałem, co trzeba zrobić, żeby zostać Krzyżakiem.

• I co na to Krzyżak?

- Powiedział, że powinienem pojechać do Wiednia, bo tam jest siedziba zakonu i tam uzyskam dalsze informacje.

• Co było dalej?

- Wróciłem do domu i powiedziałem ojcu, że chcę wstąpić do Zakonu Krzyżackiego.

• Co tata na to?

- Był nieco zdziwiony, ale zaakceptował moją decyzję. Zmartwił się tylko, że tak daleko będę studiował za granicą.

• Dlaczego ten zakon?

- Z zakonem jest podobnie jak z miłością. Czemu ta, a nie inna dziewczyna? Nie wiadomo!

• Miał ksiądz dziewczynę przed wyjazdem do Wiednia?

- Miałem szkolne koleżanki. Dziewczyny nie.

• Pasjonowała księdza historia Krzyżaków?

- Pasjonowała. Interesowała mnie historia zakonu i jego teraźniejszość. Postanowiłem uzyskać informacje o zakonie u jego źródeł. Pojechałem do Wiednia.

• Jak było?

- Zapukałem do drzwi. Otworzyła siostra zakonna i wprowadziła mnie do poczekalni Wielkiego mistrza. ten wkrótce się zjawił i zaczęliśmy rozmawiać.

• O czym?

- Zdziwił się, że ja Polak i chcę do Krzyżaków. Był nieufny. Długo rozmawialiśmy. Przekonał się do mnie i zostałem na postulat.

• Ciężko było?

- Na początku nie było łatwo. Rano brewiarz, msza, praca i nauka niemieckiego. Modlitwa wieczorna. Tak minął rok postulatu. potem rozpocząłem nowicjat. Dostałem sutannę i czarny płaszcz bez krzyża. Pojechałem do klasztoru w Lanie do nowicjatu. Studiowałem tam między innymi historię zakonu.

• Co z tych studiów nad historią wynikło?

- Zobaczyłem Krzyżaków i innym świetle.

• Na hasło "Krzyżacy” Polacy widzą Grunwald.

- Zakon Krzyżacki stworzył potężne, doskonale zorganizowane państwo. Nie obyło się bez ofiar. Ale proszę pamiętać, że zakon był powołany do szerzenia wiary. Tak się wiarę w tym czasie szerzyło. Studiowanie historii zakonu pokazuje, że razem z zakonem szła kultura, cywilizacja, sztuka zakładania miast, sztuka uprawy ziemi. Rozwój handlu i przemysłu.

• Mieliście zajęcia praktyczne? Jazda konna, fechtunek?

- Nie. Potem nastąpiły kolejne śluby czystości, ubóstwa i posłuszeństwa. Do czarnego płaszcza doszedł czarny krzyż. Pojechałem na studia teologiczne do Krakowa, które trwały sześć lat. No i dzień najważniejszy - śluby wieczyste na ręce Wielkiego Mistrza. Dostałem krzyż do przypięcia na pierś i biały płaszcz z krzyżem.

• Obiekt marzeń?

- Tak.

• Jak to jest ze ślubami wieczystymi? Co człowiek zostawia za sobą?

- Wszystko się zostawia. Jesteś ty i Bóg. Oddajesz się Bogu. Ja oddałem się w 1998 roku. Zostałem wyświęcony na diakona w Czechach, w Ostravie. Po roku diakonatu przyjąłem święcenia kapłańskie. Byłem dwa lata wikarym w parafii konkatedralnej w Opavie. Teraz jestem proboszczem w jednym z kościołów tego miasta.

• Ile ksiądz ma owieczek?

- Na terenie parafii mieszka dziewięć tysięcy osób, do kościoła chodzi jednak tylko koło trzystu parafian.

• Tak mało?

- Tak mało. Ludzie nie są zainteresowani wiarą i kościołem.

• Znów trzeba ich nawracać? Jak?

- Trzeba otwierać się na ludzi. Są nieufni. Trzeba wyciągać rękę, żeby księdzu uwierzyli.

• W Polsce księża gonią za pieniędzmi, zmieniają samochody na lepsze. Mają kochanki. Niektórzy nawet dzieci.

- Nie chciałbym się wypowiadać na temat sytuacji kościoła w Polsce, bo jej dokładnie nie znam. W Czechach natomiast księża bywają czasami bardzo świeccy.

• Ile ksiądz zarabia?

- Otrzymuje niewielką pensję od państwa. Jest to trochę więcej niż zasiłek dla bezrobotnych. Ale wystarcza na życie.

• Jakim samochodem ksiądz jeździ?

- Peugeot 307. Żadna rewelacja.

• Co ksiądz lubi?

- Tutejszą kuchnię, czyli knedle w różnych rodzajach i piwo.

• A jak się księdzu żyje?

- Spokojnie. Jak trzeba odpoczywam, jak trzeba, pędzę.

• Ilu Krzyżaków jest dziś w Europie?

- Zakon nigdy nie był nastawiony na ilość. Teraz jest nas około setki w pięciu europejskich prowincjach. Są też siostry. Prowadzą szkoły, szpitale.

• W Polsce was nie ma?

- Na razie dbamy o czeską prowincję. Wszystko musi tu grać. Na Polskę chyba jeszcze za wcześnie...

• Jak księdza traktują Polacy?

- Na początku była sensacja, teraz się ze mną fotografują...

Komentarze 5

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Sicor / 3 czerwca 2014 o 22:22
0

Nie wiedziałem, że są Krzyżacy w Polsce. Dzięki za super wywiad:)

Nie w Polsce !!! Przeczytaj jeszcze raz, tym razem ze zrozumieniem.

Avatar
maćko z bogdańca / 21 lipca 2008 o 10:02
0
"Ale proszę pamiętać, że zakon był powołany do szerzenia wiary. Tak się wiarę w tym czasie szerzyło." - jak miło, ze czarny przyznaje publicznie, ze wiarę szerzyło sie hmmm... bynajmniej nie metodami ewangelicznymi (delikatnie rzecz ujmując)
kilka dat:
1320 r. - pierwszy sąd papieski uznaje Krzyżaków za winnych bezprawnego zaboru Pomorza, wydaje wyrok nakazujący oddanie ziemi i zapłatę kary pieniężnej
1339 r. – drugi sąd papieski w Warszawie. Polsce przyznane zostaje ponownie Pomorze i ziemia chełmińska, zakon nie uznaje wyroku. Papież zawiesza jednak wykonanie wyroku, gdy Krzyżacy zwiększają świętopietrze ze swoich terenów - JAKIE to charakterystyczne, za kase nawet papiez zawiesi swój wyrok )))))
1343 r. - pokój wieczysty z Krzyżakami w Kaliszu. Polska oddaje Pomorze w wieczystą jałmużnę zakonowi (zachowując prawo własności)
a poza tym proponuje czarnemu, zeby zapoznał sie ze swiadectwami bestialstwa krzyżaków przedstawionymi na tym własnie sądzie w kaliszu, szczególnie braciszkowie zakonni upobali sobie gwałty na kobietach...czytanie ma przyszłość
"Ale proszę pamiętać, że zakon był powołany do szerzenia wiary. Tak się wiarę w tym czasie szerzyło." - jak miło, ze czarny przyznaje publicznie, ze wiarę szerzyło sie hmmm... bynajmniej nie metodami ewangelicznymi (delikatnie rzecz ujmując)
kilka dat:
1320 r. - pierwszy sąd papieski uznaje Krzyżaków za winnych bezprawnego zaboru Pomorza, wydaje wyrok nakazujący oddanie ziemi i zapłatę kary pieniężnej
1339 r. – drugi sąd papieski w Warszawie. Polsce przyznane zostaje ponownie Pomorze i ziemia chełmińska, zak... rozwiń
Avatar
Janusz26b14 / 20 lipca 2008 o 15:38
0
W każdym narodzie są zdrajcy tak tylko mogę określić tego krzyżaka
Avatar
Gość / 19 lipca 2008 o 21:24
0
Nie wiedziałem, że są Krzyżacy w Polsce. Dzięki za super wywiad:)
Avatar
maryla / 18 lipca 2008 o 20:10
0
Finezja pytań wprost powala!
Avatar
Sicor / 3 czerwca 2014 o 22:22
0

Nie wiedziałem, że są Krzyżacy w Polsce. Dzięki za super wywiad:)

Nie w Polsce !!! Przeczytaj jeszcze raz, tym razem ze zrozumieniem.

Avatar
maćko z bogdańca / 21 lipca 2008 o 10:02
0
"Ale proszę pamiętać, że zakon był powołany do szerzenia wiary. Tak się wiarę w tym czasie szerzyło." - jak miło, ze czarny przyznaje publicznie, ze wiarę szerzyło sie hmmm... bynajmniej nie metodami ewangelicznymi (delikatnie rzecz ujmując)
kilka dat:
1320 r. - pierwszy sąd papieski uznaje Krzyżaków za winnych bezprawnego zaboru Pomorza, wydaje wyrok nakazujący oddanie ziemi i zapłatę kary pieniężnej
1339 r. – drugi sąd papieski w Warszawie. Polsce przyznane zostaje ponownie Pomorze i ziemia chełmińska, zakon nie uznaje wyroku. Papież zawiesza jednak wykonanie wyroku, gdy Krzyżacy zwiększają świętopietrze ze swoich terenów - JAKIE to charakterystyczne, za kase nawet papiez zawiesi swój wyrok )))))
1343 r. - pokój wieczysty z Krzyżakami w Kaliszu. Polska oddaje Pomorze w wieczystą jałmużnę zakonowi (zachowując prawo własności)
a poza tym proponuje czarnemu, zeby zapoznał sie ze swiadectwami bestialstwa krzyżaków przedstawionymi na tym własnie sądzie w kaliszu, szczególnie braciszkowie zakonni upobali sobie gwałty na kobietach...czytanie ma przyszłość
"Ale proszę pamiętać, że zakon był powołany do szerzenia wiary. Tak się wiarę w tym czasie szerzyło." - jak miło, ze czarny przyznaje publicznie, ze wiarę szerzyło sie hmmm... bynajmniej nie metodami ewangelicznymi (delikatnie rzecz ujmując)
kilka dat:
1320 r. - pierwszy sąd papieski uznaje Krzyżaków za winnych bezprawnego zaboru Pomorza, wydaje wyrok nakazujący oddanie ziemi i zapłatę kary pieniężnej
1339 r. – drugi sąd papieski w Warszawie. Polsce przyznane zostaje ponownie Pomorze i ziemia chełmińska, zak... rozwiń
Avatar
Janusz26b14 / 20 lipca 2008 o 15:38
0
W każdym narodzie są zdrajcy tak tylko mogę określić tego krzyżaka
Avatar
Gość / 19 lipca 2008 o 21:24
0
Nie wiedziałem, że są Krzyżacy w Polsce. Dzięki za super wywiad:)
Avatar
maryla / 18 lipca 2008 o 20:10
0
Finezja pytań wprost powala!
Zobacz wszystkie komentarze 5

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Byli o krok od tragedii. Skończyło się na zniszczonych samochodach i… uszkodzonych wagonach

Byli o krok od tragedii. Skończyło się na zniszczonych samochodach i… uszkodzonych wagonach 5 1

Dwoje kierowców może mówić o naprawdę dużym szczęściu – przez swoją nieuwagę zderzyli się z pociągami. Skończyło się tylko na strachu i na zniszczonych pojazdach

Koncert Alameda 4 w DDK Węglin
24 listopada 2018, 19:00
film

Koncert Alameda 4 w DDK Węglin 0 0

Co Gdzie Kiedy. W sobotę, 24 listopada o godz. 19 w Dzielnicowym Domu Kultury Węglin (ul. Judyma 2a) odbędzie się koncert w ramach projektu Alameda.

Chełmianka – Wisła Sandomierz 0:1. Dobry tylko początek

Chełmianka – Wisła Sandomierz 0:1. Dobry tylko początek 0 0

Nie było przełamania w Chełmie. Drużyna Artura Bożyka zanotowała właśnie ósmy z rzędu mecz bez zwycięstwa. Biało-zieloni przegrali w sobotę u siebie z Wisłą Sandomierz 0:1

Polska – Holandia 0:49. Bardzo bolesna lekcja
galeria

Polska – Holandia 0:49. Bardzo bolesna lekcja 0 0

W meczu cyklu Rugby Europe Trophy sezonu 2018/2019 Polska przegrała z Holandią 0:49. Była to pierwsza porażka Biało-Czerwonych po zwycięstwach z Czechami i Litwą. Mimo przegranej nasza reprezentacja utrzymała prowadzenie w tabeli

Spadł pierwszy śnieg. Solarki wyjechały na ulice Lublina [zdjęcia]
galeria

Spadł pierwszy śnieg. Solarki wyjechały na ulice Lublina [zdjęcia] 89 9

Pierwszy śnieg spadł dzisiaj na ulice Lublina. Miejskie służby od razu ruszyły do pracy i na ulice wyjechały solarki. Na intensywne opady białego puchu będziemy musieli jeszcze poczekać

Dariusz Gaweł (AZS UMCS Lublin): Chcę ugruntować pozycję AZS UMCS jako najlepszego klubu w województwie w szkoleniu dzieci i młodzieży

Dariusz Gaweł (AZS UMCS Lublin): Chcę ugruntować pozycję AZS UMCS jako najlepszego klubu w województwie w szkoleniu dzieci i młodzieży 0 1

Rozmowa z Dariuszem Gawłem, prezesem AZS UMCS Lublin

Zniszczył autobusy na dworcu. Poszukuje go policja [wideo]
film

Zniszczył autobusy na dworcu. Poszukuje go policja [wideo] 17 8

Nieznany mężczyzna zniszczył dwa zaparkowane na dworcu w Lublinie autobusy rejsowe. Straty wyceniono na ponad 22 tysiące złotych. Sprawcy poszukuje policja

22. Międzynarodowe Spotkania Teatrów Tańca

22. Międzynarodowe Spotkania Teatrów Tańca 1 0

Co Gdzie Kiedy. Jeśli publiczność wychodzi tanecznym krokiem to znak, że było super. Bo było. Zapowiadany jako gwiazda Ailey II gwiazdorstwo potwierdził

Zderzenie samochodów w miejscowości Przytoczno. Są problemy z przejazdem

Zderzenie samochodów w miejscowości Przytoczno. Są problemy z przejazdem 6 1

Dwa auta zderzyły się ze sobą w miejscowości Przytoczno, koło Lubartowa. Nikt nie został ranny, ale przejazd drogą krajową numer 48 w kierunku Dęblina jest utrudniony

Wystawa pokonkursowa "Geniusz Kresów" w Zamościu
22 listopada 2018, 12:00

Wystawa pokonkursowa "Geniusz Kresów" w Zamościu 1 2

Co Gdzie Kiedy. Centrum Synagoga Fundacji Ochrony Dziedzictwa Żydowskiego w Zamościu (ul. Pereca 14) zaprasza na wernisaż wystawy pokonkursowej "Geniusz Kresów", który odbędzie się w czwartek, 22 listopada o godz. 12.

Aplikacja ma pomóc uszczelnić system opłat za śmieci. Urzędnicy ogłaszają konkurs

Aplikacja ma pomóc uszczelnić system opłat za śmieci. Urzędnicy ogłaszają konkurs 0 1

Aplikacja poszukiwana. Ma to być takie rozwiązanie, które pomoże w uszczelnieniu systemu opłat za wywóz i zagospodarowanie śmieci w Świdniku. Wniosek o dopuszczenie do pilotażowego konkursu w ramach programu GovTech Polska można składać do końca listopada.

Jeden numer telefonu ułatwi pacjentom korzystanie z systemu ochrony zdrowia

Jeden numer telefonu ułatwi pacjentom korzystanie z systemu ochrony zdrowia 9 3

W oddziałach NFZ w całej Polsce działa już Telefoniczna Informacja Pacjenta (TIP) – wspólny numer telefonu dla Narodowego Funduszu Zdrowia oraz Biura Rzecznika Praw Pacjenta.

Tłumy fanów na spotkaniu z Naruciakiem w Tarasach Zamkowych [zdjęcia]
galeria

Tłumy fanów na spotkaniu z Naruciakiem w Tarasach Zamkowych [zdjęcia] 220 25

Znany YouTuber - Naruciak - spotkał się w sobotę ze swoimi fanami z Lublina w Tarasach Zamkowych. Tłumy chętnych chciały sobie zrobić zdjęcie i porozmawiać ze swoim idolem.

Polscy piłkarze przygotowują się do meczu z Portugalią w Lidze Narodów
film

Polscy piłkarze przygotowują się do meczu z Portugalią w Lidze Narodów 0 2

Reprezentacja Polski we wtorek (20.11) rozegra ostatni mecz w Lidze Narodów. Biało-czerwoni zmierzą się na wyjeździe z Portugalią. Kadra Jerzego Brzęczka przygotowuje się do tego meczu w Gdańsku.

Nie będą mieć fermy drobiu za płotem. Mieszkańcy sprzeciwiają się inwestycji

Nie będą mieć fermy drobiu za płotem. Mieszkańcy sprzeciwiają się inwestycji 21 12

Gmina Baranów Maleją szanse na powstanie oprotestowanej przez mieszkańców Śniadówki dużej fermy drobiu. Odmowę wydania decyzji środowiskowej dla inwestycji w mocy utrzymało Samorządowe Kolegium Odwoławcze w Lublinie

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!