Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

10 lutego 2002 r.
17:15
Edytuj ten wpis

Pijana ustawa

Autor: Zdjęcie autora EWA DZIEDZIC
0 0 A A

- Róbcie ze mną, co chcecie, nie zapłacę, bo nie mam tyle pieniędzy, ale sklepu nie zamknę! - zdeterminowana Irena M. zalewa się łzami pod drzwiami Wydziału Handlu w Lublinie. - Nie zamknę, muszę z czegoś żyć!

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Rozpłakana petentka jest właścicielką sklepu spożywczego, w którym handluje się też alkoholem. Sklep daje utrzymanie jej, rodzinie i dwojgu pracownikom. Jeśli nie zapłaci za koncesję, nie wolno jej sprzedać butelki piwa. A nie zapłaci, bo była przygotowana na trzy, góra pięć tysięcy, a tu trzeba dwa razy tyle.
- Nawet pożyczyć nie ma skąd. Czy ja mam ludzi na bruk wyrzucić? I butelki też?...
Z punktu widzenie prawa Irena M. od 1 lutego jest przestępcą. Do 31 stycznia powinna była zapłacić za prawo handlowania alkoholem w 2002 roku, od następnego dnia można ją było zamknąć za niezamknięcie sklepu.
Urzędniczki magistrackie, same smętne, mówią, że takiej ściany płaczu, jak w ostatnich dniach stycznia, jeszcze tu nie było. Ostatniego dnia do późnych godzin nocnych siedziały i liczyły, jakie to kwoty; zawsze wychodziło, że bardzo wysokie. Tyle ludzi, tyle żalów i tyle pieniędzy! W czerwcu posłowie uchwalili nowelizację ustawy o wychowaniu w trzeźwości, której skutek jest taki, że za handel alkoholem trzeba płacić nawet sześć razy więcej niż w ubiegłym roku.
- Skandal! - jednym słowem określa nowelizację Włodzimierz Orzechowski, właściciel lubelskiego klubu Hades. - W ubiegłym roku za koncesję zapłaciłem coś ponad pięć tysięcy złotych, w tym roku trzeba brać kredyt, bo muszę wyłożyć dwadzieścia tysięcy. Albo zamknąć interes.

Intencje szlachetne

Ustawę o wychowaniu w trzeźwości poprawiono, żeby wzbogacić gminne fundusze na profilaktykę i walkę ze skutkami alkoholizmu. Pieniądze za wykup koncesji i coroczne korzystanie z niej są bowiem dochodem gmin. Nie jest to kwota bagatelna, w ubiegłym roku kasa Lublina miała z tego tytułu ok. 3 mln zł, więcej niż z dzierżawy gruntów miejskich.
Posłowie uchwalili, że tych pieniędzy może być więcej, bo trzeba więcej kasy na pomoc alkoholikom i ich rodzinom. Można też przyjąć, że ten manewr ma służyć także głównemu przesłaniu ustawy o wychowaniu w trzeźwości - ograniczeniu picia.
Za co się płaci w koncesji? Za piwo, wino i wódkę. Każdy rodzaj napitku inaczej kosztuje, a jak się sprzedaje więcej, więcej się płaci, bo opłaty na rok bieżący są zależne od obrotów w poprzednim. Dla zobiektywizowania należności w obrotach obowiązuje przeliczanie ich w euro.
Zasada jest jasna, diabeł tkwi w szczegółach. Opłaty podniesiono w ogóle bardzo wysoko, przy najwyższej sprzedaży nawet o 500 proc. To nikogo nie bawi, ale większe oburzenie wzbudza fakt, że należność liczy się w euro, wedle kursu w dniu nabycia zezwolenia.
- Data kosztuje bardzo dużo, bo kurs euro jest różny - mówi Maria Jamińska dyrektorka Wydziału Handlu UM w Lublinie. - Jeśli przedsiębiorca wykupił zezwolenie w listopadzie 1999 r., przy największych obrotach zapłaci 20.115 zł, o parę tysięcy mniej zapłaci ten, który otrzymał je w czerwcu 2001 r. - 14.940 złotych.
Do wyliczenia należności trzeba mieć notowania - dawniejszych ecu, a teraz euro - z czterech lat dzień po dniu, bo najdłuższe zezwolenia są czteroletnie. Diabła zje, kto sobie sam obliczy, ile ma płacić.

Duży ma lepiej

Hades jest restauracją z pełnym wyszynkiem. Piwo z kranu i w butelkach, wszystkie rodzaje win, brandy, wódki, likiery. Podawane w odpowiednim szkle, z pilnowaną temperaturą. Takie wymagania mają dzisiejsi klienci w restauracjach: żeby serwis był jak należy. Nie da się ukryć, że ten handel alkoholem jest droższy niż sprzedawanie w sklepie. Strażnicy trzeźwości nie różnicują tego w ustawie, która nie ma preferencji dla kultury picia. Prytka pod sklepem czy szampan w Hadesowym krysztale kosztuje w koncesji tyle samo.
Wyznaczono progi: za takie obroty - tyle, za takie - tyle. Jak dużo alkoholu się sprzedaje, dużo się płaci na gminę, która będzie walczyć ze skutkami pijaństwa. Tak by się wydawało, ale tak nie jest. Progresja należności jest tak ustawiona, że im więcej wódki się sprzeda, tym mniej się za nią zapłaci. Mały sklepik, który sprzeda rocznie alkoholu za 41.693 zł, będzie musiał wyłożyć 3.127 zł na koncesję, to jest 7,5 proc. wartości obrotów, a większy, który sprzeda dziesięć razy więcej, ma mniejsze obciążenie koncesją - plasuje się ona na wysokości 4,5 proc. Innymi słowy: kto więcej na wódce zarobi, ten łagodniej przez koncesję zostanie potraktowany. Giganty, które sprzedają sto razy więcej wódki niż wspomniany mały sklepik, zapłacą 18.720 zł za rok, a to jest mniej niż pół procenta - handel alkoholem kosztować je będzie 20 razy taniej niż sklepik.

W Lublinie

Nie mamy danych za rok 2001, ale o wadach ustawy alkoholowej można mówić od jej narodzin. Bo chyba tylko błędem można nazwać fakt, że zawiera kosztowne preferencje dla wielkiego handlu.
Różnice są istotne. Kawiarnia lubelska, w której sprzedało się w 1999 r. alkoholu za 42 tysiące, za 2000 rok zapłaciła za zezwolenie 4.095 zł, to jest 9,75 proc. wartości obrotów. A tymczasem supermarket, który sprzedał wyrobów alkoholowych za 22 miliony (!) złotych, wpłacił za koncesję 5.460 zł - to jest tylko 0,02 proc. wartości obrotów!

Przekładając te wyliczanki na dochody profilaktyki i walki z alkoholizmem, wychodzi, że to mały i średni interes finansuje pomoc społeczną. Choć ma wyższe koszty utrzymania, większe zatrudnienie i trudniejszą sytuację w konkurencji z supermarketami.

Posłowie nabrali płynu w usta

Na domiar złego nie jest jasne, czy do opłaty za koncesję bierze się za podstawę obrót brutto, czy po odliczeniu VAT. Lublin płaci z VAT-em. Od poniedziałku wiadomo, że się nie myli, bo Ministerstwo Finansów objawiło swoją interpretację: wymagamy brutto. Czy to słuszna interpretacja? W świetle orzeczenia NSA - nie. Do NSA odwołał się handlowiec krakowski i jemu VAT zwrócono. Do NSA występuje też lubelski przedsiębiorca. Ale nawet jeśli rozstrzygnięcie będzie po jego myśli, niczego nie zmienia.
- Orzeczenia NSA będą się odnosiły do indywidualnych przypadków, nas obowiązuje przepis MF - mówi Maria Jamińska. - Zmiana byłaby możliwa, jeśli pięciu sędziów NSA zebrałoby się i osądziło przepis, a nie pojedynczą sprawę.
Jeden problem, dwie uprawnione prawdy. Tego nie tylko duży handlowiec nie rozumie.
Ustawa jest zła i nieprecyzyjna. Jak mogło dojść do jej uchwalenia w tej postaci?
Kiedy przygotowywano zeszłoroczną nowelizację, lubelski Wydział Handlu opracował krytyczną opinię projektów, wyliczając wszystkie mankamenty. Opinię, popartą lubelskimi danymi, zaprezentowano na posiedzeniu Związku Miast Polskich, wysłano do Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu, do Państwowej Agencji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych. Opinię dostali wszyscy posłowie podkomisji rozpatrującej projekty zmian ustawy o wychowaniu w trzeźwości. I nic! Odezwał się tylko poseł Andrzej Sikora, stwierdzając, że... chyba nic się nie da zrobić.
Materiał lubelski otrzymał także lubelski poseł Jacek Szczot, reprezentujący ponoć w odpowiedniej komisji sejmowej interesy małych i średnich przedsiębiorstw. Zapytaliśmy, czy wie, jakie skutki przyniosła ta ustawa.
- Nie przypominam sobie tego materiału i nie bardzo się orientuję w tej sprawie - powiedział.

Zamiast komentarza

Drastyczne podniesienie opłat za korzystanie z zezwolenia na handel alkoholem w bieżącym roku skutkuje masowymi rezygnacjami z koncesji. W Lublinie do tej pory korzystano z 850. Jeszcze nie jest znana liczba odnowień na korzystanie z nich. Ale do poniedziałku 48 przedsiębiorców zwróciło koncesje (13 rezygnacji ze sprzedaży piwa, 17 - z wina, 34 - z wódki). Ponadto 60 firm nie przysłało rozliczeń z zeszłorocznych obrotów alkoholem, które są podstawą naliczeń kosztów koncesji. Czy handlują, jak miała zamiar Irena M., bez zezwolenia?
Nie będziemy pić mniej alkoholu z powodu za drogich koncesji. Sklepów będzie mniej, a po wódkę poleci się na targowisko. 30 procent rynku wódczanego należy do przemytników. Na razie.

Z ostatniej chwili:

Do środy do Wydziału Handlu napłynęły 53 rezygnacje z handlu wódką. Wygląda na to, że nie tylko targowisko, ale i meliny będą miały powodzenie. •

Komentarze 0

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.
Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Puławy nie wysłały na czas projektu budżetu miasta. "Nie chcę krępować wizji i możliwości nowej władzy"

Puławy nie wysłały na czas projektu budżetu miasta. "Nie chcę krępować wizji i możliwości nowej władzy" 1 3

Po raz pierwszy od lat miasto nie dotrzymało ustawowego terminu przedłożenia projektu budżetu Regionalnej Izbie Obrachunkowej. Powód? Odchodzący prezydent zdecydował, że dokument do podpisu zostawi swojemu następcy. Ten będzie mógł to zrobić po zaprzysiężeniu.

Oszczędzaj z głową - sprawdź dlaczego warto śledzić ranking kont oszczędnościowych?

Oszczędzaj z głową - sprawdź dlaczego warto śledzić ranking kont oszczędnościowych? 0 0

Konta oszczędnościowe to jedno z najczęściej wybieranych przez Polaków miejsc lokowania pieniędzy. Jednak nie każdy wie, co zrobić i jak wybrać produkt bankowy, aby czerpać dodatkowe korzyści z przechowywania środków finansowych w banku. Sprawdźmy, dlaczego warto śledzić ranking kont oszczędnościowych i nie tylko.

Korowód rozpocznie akcję charytatywną. "Dla nas pomaganie innym jest czymś oczywistym"

Korowód rozpocznie akcję charytatywną. "Dla nas pomaganie innym jest czymś oczywistym" 0 0

Korowód, który jutro przejdzie ulicami Lublina i innych miast w kraju, rozpocznie tegoroczną edycję Szlachetnej Paczki i Akademii Przyszłości. Z kolei 25 listopada wolontariusze projektu Pomóż Dzieciom Przetrwać Zimę będą zbierać dary podczas corocznej ulicznej akcji

Kto będzie nowym starostą lubelskim? "W kuluarach przewija się tylko jedno nazwisko"

Kto będzie nowym starostą lubelskim? "W kuluarach przewija się tylko jedno nazwisko" 3 1

Nowym starostą powiatu lubelskiego najprawdopodobniej zostanie Zdzisław Antoń z PiS. Sam zainteresowany nie potwierdza tej informacji.

Program TV na weekend 16-18 listopada. Jakie filmy warto zobaczyć?

Program TV na weekend 16-18 listopada. Jakie filmy warto zobaczyć? 0 0

Co Gdzie Kiedy. Fantastyczne zwierzęta ze świata Harry'ego Pottera, oscarowe Manchester by the Sea czy klasyczny Sobowtór, to niektóre z ciekawych produkcji, które będzie można zobaczyć w ten weekend w telewizji.

Repertuar kin i teatrów w Lublinie i regionie [16-18 listopada]
16 listopada 2018, 9:00

Repertuar kin i teatrów w Lublinie i regionie [16-18 listopada] 0 0

Co Gdzie Kiedy. Na ekrany lubelskich kin wkraczają Zbrodnie Grindelwalda, kolejna odsłona serii rozgrywającej się w świecie Harry'ego Pottera. Zapowiada się efektowne widowisko. Sprawdź weekendowy repertuar kin i teatrów z Lublina oraz regionu.

Oszczędzanie na zakupach dzięki aplikacji – poznaj Kimbino

Oszczędzanie na zakupach dzięki aplikacji – poznaj Kimbino 0 0

Gromadzenie pieniędzy w skarbonce czy odkładanie na konto oszczędnościowe to popularne sposoby na oszczędzanie. Niemniej – nie zawsze skuteczne. Warto swój system oszczędnościowy rozwinąć, dzięki sprytnemu podejściu do zakupów i prostej aplikacji na smartfona.

Nowa szefowa PZL-Świdnik. Zastąpi Mieczysława Majewskiego

Nowa szefowa PZL-Świdnik. Zastąpi Mieczysława Majewskiego 0 3

Beata Stelmach od czwartku jest prezesa zarządu zakładów PZL-Świdnik. Stelmach zastąpi Mieczysława Majewskiego, który ogłosił wycofanie się ze spółki po udzieleniu wsparcia pani prezes we wdrażaniu w nowe obowiązki.

Świąteczne szaleństwo prezentowe - jak kupować, żeby nie zwariować?

Świąteczne szaleństwo prezentowe - jak kupować, żeby nie zwariować? 0 0

Ze Świętami Bożego Narodzenia nierozerwalnie związane są prezenty. Nie może ich zabraknąć pod żadną choinką. Z roku na rok rosną oczekiwania zarówno dzieci, jak i dorosłych. Jak więc kupować prezenty świąteczne, żeby mieć je przygotowane na czas?

Trzymał w mieszkaniu kontrabandę. Może trafić do więzienia

Trzymał w mieszkaniu kontrabandę. Może trafić do więzienia 0 2

Trzymał w mieszkaniu i w piwnicy ponad 1500 paczek papierosów bez polskich znaków akcyzy o wartości ponad 26 tysięcy złotych. Mieszkaniec Białej Podlaskiej może trafić do więzienia.

Euro Truck Simulator 2: Bałtycki szlak. Nowe drogi, nowe miasta (wideo)
film

Euro Truck Simulator 2: Bałtycki szlak. Nowe drogi, nowe miasta (wideo) 0 0

13 000 kilometrów dróg. Litwa, Łotwa, Estonia i część Rosji z Sankt Petersburgiem i Kaliningradem. Premiera dodatku Euro Truck Simulator 2: Bałtycki szlak jeszcze w tym miesiącu.

Polacy gotowi do starcia z Holandią

Polacy gotowi do starcia z Holandią 14 0

Na Arenie Lublin odbyła się konferencja prasowa dotycząca meczu reprezentacji Polski z Holandią w ramach Europe Rugby Trophy

Pierwszy etap budowy Centrum Pomocy Osobom z Autyzmem na finiszu. Czas na kolejne

Pierwszy etap budowy Centrum Pomocy Osobom z Autyzmem na finiszu. Czas na kolejne 0 0

Budowa pierwszego etapu Centrum Pomocy Osobom z Autyzmem na finiszu. Stowarzyszenie Wspólny Świat już szykuje się do kolejnych etapów

Górnik jedzie do Częstochowy po czwartą wyjazdową wygraną

Górnik jedzie do Częstochowy po czwartą wyjazdową wygraną 0 1

Po udanym, ale wygranym w dość szczęśliwych okolicznościach starciu z Gryfem Wejherowo, Górnik Łęczna zmierzy się na wyjeździe z Skrą Częstochowa. Mierzy w czwarte w tym sezonie zwycięstwo na wyjeździe

Pomnik Kaczyńskich w Lublinie? Porażka klubu PiS. Pomysł odesłany do komisji
galeria

Pomnik Kaczyńskich w Lublinie? Porażka klubu PiS. Pomysł odesłany do komisji 91 24

Rada Miasta nie rozstrzygnęła dzisiaj sprawy budowy pomnika Marii i Lecha Kaczyńskich według projektu opracowanego przez jedną z radnych PiS. Głosami koalicji pomysł został odesłany do ponownej oceny przez komisję kultury

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Uwaga czytelniku!

Informujemy, że w dniu 25 maja 2018 r. na terenie całej Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, wejdzie w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy Ci przekazać kilka informacji na temat zasad przetwarzania Twoich danych osobowych przez administratora portalu www.dziennikwschodni.pl – spółkę Corner Media sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie.

Bardzo prosimy, zapoznaj się z tymi informacjami uważnie, są to bowiem sprawy bardzo istotne. Jeśli jesteś osobą małoletnią poniżej 16. roku życia, koniecznie przekaż tą wiadomość swoim opiekunom, którzy następnie powinni wytłumaczyć Ci, o co w niej chodzi i dlaczego się do Ciebie zwracamy.

Czym jest RODO?

RODO to potoczna nazwa Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE. W Polsce będzie ono obowiązywało od 25 maja 2018 r. Akt ten wprowadza nowy standard ochrony danych osobowych, nakładając na podmioty przetwarzające te dane (administratorów danych) szereg obowiązków, w tym obowiązek poinformowania Ciebie o sposobie przetwarzania Twoich danych, celach w jakich Twoje dane są przetwarzane oraz o uprawnieniach przysługujących Ci w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez administratora danych.

Administrator danych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Corner Media Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Lublinie, ul. Krakowskie Przedmieście 54, 20-002 Lublin, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego przez Sąd Rejonowy Lublin – Wschód z siedzibą w Świdniku, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, za numerem KRS 0000507517, NIP 7123286919, kapitał zakładowy – 50.000,00. PLN

Możesz się z nami skontaktować zarówno pod adresem:
Corner Media Spółka z o.o.
ul. Krakowskie Przedmieście 54
20-002 Lublinie

jak i mailowo: online@dziennikwschodni.pl

oraz telefonicznie: 81 46-26-800

Rodzaj przetwarzanych danych osobowych

Przetwarzamy dane osobowe podane przez Ciebie podczas procesu rejestracji konta na portalu www.dziennikwschodni.pl, a także dane, które są zbierane podczas korzystania przez Ciebie z tego portalu. Chodzi o dane zbierane i zapisywane w plikach cookies. Więcej na temat plików cookies przeczytasz w naszej polityce prywatności.

Pamiętaj, rejestracja konta na portalu www.dziennikwschodni.pl nie jest obowiązkowa. Nie masz także obowiązku podawania nam swoich prawdziwych danych podczas procesu rejestracji, jak również nie musisz podawać nam wszystkich danych, o które pytamy. Może się jednak zdarzyć tak, że nie posiadając Twoich wszystkich danych albo nie posiadając Twoich prawdziwych danych, nie będziemy w stanie świadczyć Ci wszystkich usług, które oferujemy oraz wywiązać się z wszystkich obowiązków określonych w regulaminie portalu dziennikwschodni.pl (np. zapewnić Ci odpowiedniego bezpieczeństwa w zakresie odzyskania danych dostępowych do konta).

Cel przetwarzania danych osobowych

Głównym celem przetwarzania przez nas Twoich danych jest zapewnienie Ci pełnej funkcjonalności działania serwisu dziennikwschodni.pl, dostępu do usług świadczonych przez nas w ramach tego serwisu, zapewniania Ci bezpieczeństwa podczas korzystania z serwisu (np. w przypadku prób nadużyć) oraz wywiązanie się przez nas z obowiązków umownych wynikających z regulaminu portalu Dziennikwschodni.pl.

Dodatkowy cel przetwarzania danych osobowych to tzw. marketing własny, tj. przetwarzanie danych wyłącznie na nasze wewnętrzne potrzeby w celach analitycznych, badawczych, statystycznych, w szczególności poprzez dążenie do jak najpełniejszego dostosowania treści wyświetlanych na naszych stronach do Twoich preferencji i zainteresowań.

Ponadto, o ile wyrazisz na to zgodę, będziemy mogli przetwarzać Twoje dane osobowe w celach marketingowych (marketing zewnętrzny), w tym przekazywać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym – agencjom reklamowym i naszym partnerom handlowym. Pamiętaj, że zgoda na przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych jest całkowicie dobrowolna i możesz ją w każdej chwili wycofać.

Pamiętaj także, że jeżeli jesteś osobą małoletnią, która nie ukończyła 16. roku życia, przesyłanie informacji w celach marketingowych może nastąpić wyłącznie po wyrażeniu zgody przez Twojego rodzica lub opiekuna.

Podstawy prawne przetwarzania danych

Twoje dane osobowe mogą być przetwarzane wyłącznie zgodnie z określonymi w obecnie obowiązujących przepisach podstawami prawnymi. W zależności od celu przetwarzania danych możemy wyróżnić trzy główne podstawy prawne przetwarzania danych.

Pierwszą podstawą przetwarzania danych jest niezbędność do wykonania umów o świadczenie usług. Mamy z nią do czynienia wtedy, gdy przetwarzanie danych jest niezbędne w celu zapewnienia Ci sprawnego, bezpiecznego korzystania z naszego serwisu wraz z jego wszystkimi funkcjonalnościami. Umowy o świadczenie usług to regulaminy, w tym regulamin portalu dziennikwschodni.pl, który akceptujesz decydując się na korzystanie z naszego serwisu.

Drugą podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora danych. Mamy z nim do czynienia w przypadku prowadzenia pomiarów statystycznych oraz działań z zakresu marketingu własnego przez administratora danych.

Wreszcie, trzecią przesłanką przetwarzania danych jest Twoja dobrowolna i świadoma zgoda. Na jej podstawie Twoje dane mogą być wykorzystywane w celach marketingowych, a także w celu profilowania.

Pamiętaj, zgody udzielasz w pełni dobrowolnie. Masz także prawo do cofnięcia udzielonej zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie będzie miało jednak wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

Podmioty, którym możemy przekazywać dane

Co do zasady Twoje dane osobowe będą przez nas wykorzystywane wyłącznie na nasz własny użytek.

W pewnych sytuacjach możemy jednak przekazać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym: – naszym partnerom handlowym, podwykonawcom oferowanych przez nas usług, agencjom marketingowym.

Dodatkowo, w przypadkach ściśle określonych w przepisach prawa, będziemy zobligowani przekazać Twoje dane podmiotom uprawnionym do ich uzyskania na podstawie obecnie obowiązujących przepisów prawa (np. policji czy prokuraturze), pod warunkiem oczywiście, iż wystąpią do nas z takim żądaniem, powołując się na określoną podstawę prawną.

Okres przechowywania danych

Twoje dane osobowe będą przechowywane tak długo, jak będzie to niezbędne do zapewnienia Ci dostępu do usług oferowanych przez serwis www.dziennikwchodni.pl Oczywiście, możesz w każdym czasie złożyć wniosek o zaprzestanie przetwarzania swoich danych osobowych, ich zmianę lub usunięcie.

Informacje o prawach przysługujących osobie, której dane dotyczą

Musisz wiedzieć, że niezależnie od tego, na jakiej podstawie przetwarzamy Twoje dane, masz zawsze prawo dostępu do nich oraz ich poprawiania. Możesz również w każdym momencie żądać ich usunięcia lub cofnąć albo ograniczyć wcześniej udzieloną zgodę na przetwarzanie danych osobowych, przy czym wycofanie danej zgody nie wpływa na administratora danych do przetwarzania danych w celu określonym w danej zgodzie do chwili jej wycofania.

Masz również prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych.

Możesz też zażądać od administratora danych osobowych przeniesienia Twoich danych lub uzyskania kopii Twoich danych, z tym jednak zastrzeżeniem, że prawo to nie może wpływać niekorzystnie na prawa i wolności innych osób. Administrator danych będzie realizował Twoje żądania w zakresie posiadanych możliwości technicznych.

Informacje o prawie do wniesienia skargi

Organem nadzorczym nad administratorem danych osobowych jest Generalny Inspektor Danych Osobowych, do którego masz prawo wnieść skargę za każdym razem, gdy Twoje dane będą przetwarzane w sposób w Twojej ocenie nieprawidłowy.

Informacje o tym, czy podanie danych jest wymogiem ustawowym lub umownym, czy jesteś zobowiązany do ich podania

Nie jesteś zobowiązany do podawania nam swoich danych osobowych ani wyrażania zgody na ich przetwarzanie, z tym jednak zastrzeżeniem, że ich podanie może okazać się niezbędne dla korzystania z określonych funkcjonalności serwisu.

Jest także możliwe, że jeśli nie wyrazisz zgody na przetwarzanie danych osobowych lub cofniesz wcześniej udzieloną zgodę, nie będziemy mogli zapewnić Ci dostępu do niektórych oferowanych przez nas usług, przy czym zawsze w takim wypadku zostaniesz o tym poinformowany.

Informacje o profilowaniu

Czym jest profilowanie? To zbieranie wszelkich informacji, które pozwalają bezpośrednio lub pośrednio zidentyfikować osobę, która jest poddawana profilowaniu. Profilowanie odbywa się najczęściej przy użyciu systemów informatycznych, w sposób zautomatyzowany, za pomocą specjalnych algorytmów uwzględniających określone wcześniej kryteria. Wyniki profilowania mogą być wykorzystywane m.in. do celów marketingowych, np. w celu spersonalizowania reklamy kierowanej do danego użytkownika lub przygotowania oferty uwzględniającej jego potrzeby lub preferencje.

Oświadczamy, że na chwilę obecną nie profilujemy Twoich danych. Jeśli jednak zaczniemy, zostaniesz o tym uprzednio poinformowany i będziesz miał prawo nie wyrazić na to zgody.

Bardzo prosimy o uważne zapoznanie się z powyższymi informacjami. Gdy już to zrobisz, kliknij przycisk Zapoznałem się z informacją. Przejdź do serwisu.

Rozumiem

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.