Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

13 grudnia 2001 r.
18:28
Edytuj ten wpis

Po dwóch stronach barykady

0 0 A A
13 grudnia 1981 r., godz. 17, ulica Królewska w Lublinie - pacyfikacja Zarządu Regionu Środkowowscho
13 grudnia 1981 r., godz. 17, ulica Królewska w Lublinie - pacyfikacja Zarządu Regionu Środkowowscho

13 grudnia 1981 roku ogłoszono w Polsce wprowadzenie stanu wojennego. Wielu Polaków sięgnęło tamtego ranka po encyklopedię, by sprawdzić, co oznacza hasło "stan wojenny”.
Oznaczało przede wszystkim ogromny strach. Patrole na ulicach, opancerzone wozy bojowe na rogatkach, kontrolowane rozmowy telefoniczne, aresztowania - tak wyglądał nasz kraj przed dwudziestoma laty. Stan wojenny zapisał kolejną stronę polskiej historii. Historii pełnej dramatycznych chwil, okupionej krwią. Historycy do dzisiaj są podzieleni w ocenie stanu wojennego. Jak dziś - po tylu latach - wspominają ten okres ludzie, którzy wówczas stali po obydwu stronach barykady?
Witold Zawadzki jest byłym milicjantem w randze majora. Pracował w Komendzie Wojewódzkiej. Miał wgląd w tajne dokumenty operacyjne milicji. Obecnie emeryt. Mieszka w Lublinie.
Julian Sekuła - młodszy inspektor policji, przewodniczący Zarządu Wojewódzkiego NSZZ Policjantów
w Lublinie. W 1981 roku wydalony ze służby w milicji. W stanie wojennym przebywał w Stoczni im. Warskiego w Szczecinie, gdzie prowadził głodówkę. Od 1990 roku w policji.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Rozkaz - polać i rozpędzić!

• Jakie były nastroje w milicji na krótko przed wprowadzeniem stanu wojennego?
- Powstanie "Solidarności” przyjąłem z ogromnym entuzjazmem. Miałem wgląd w dokumenty, które zawierały ocenę sytuacji i nastrojów społecznych w regionie. Według tych dokumentów "Solidarność” nie chciała zmiany ustroju, jak wielu sądziło. Chciała zmiany sposobu zarządzania i poprawy bytu społeczeństwa. Niestety, wraz z upływem czasu zmienił się ton, a także treść rozmów "Solidarności” z rządem. Wkrótce dowiedziałem się, że wysiłki "Solidarności” wspierane są m.in. przez CIA. "S” stała się częścią polityki USA w ramach planu tzw. rozmiękczania socjalizmu. Potwierdził to później prof. Zbigniew Brzeziński, a także Peter Schweizer w książce "Victory, czyli zwycięstwo”.
W lubelskiej Komendzie Wojewódzkiej podjęto próby założenia "S”. Było to robione nieudolnie. W zarządzie znalazło się wielu nieudaczników, którzy dzięki "S” mogli się wybić. Dochodziło do absurdalnych sytuacji, jak np. żądanie, że warunkiem przyjęcia do "S” jest stopień podoficerski.
• Jak pan przyjął wprowadzenie stanu wojennego?
- Dostałem zawału. Stres był tak ogromny, że serce nie wytrzymało. Byłem wówczas na stanowisku starszego inspektora wydziału inspekcji Komendy Wojewódzkiej Milicji Obywatelskiej w Lublinie. Byłem członkiem partii (Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej - red.). Nie wstąpiłem do niej dla kariery. To często powtarzana bzdura przez ludzi, którzy nie mają innych argumentów w rzetelnej ocenie tamtych czasów. Przez 17 lat byłem w randze majora i mnie nie awansowano. Fakt przynależności do partii w niczym nie pomagał. Do PZPR należało ponad 90% milicjantów. I co - wszyscy robili karierę, bo nosili legitymacje partyjne?
13 grudnia znalazłem się w sytuacji, w której
mogłem liczyć tylko na siebie,
czyli działać zgodnie ze swoim sumieniem. Jaką miałem alternatywę wobec wydanego przez przełożonych rozkazu? Zdezerterować? Nie zrobiłem tego z dwóch przyczyn: po pierwsze nie pozwalała mi na to świadomość złożonej przysięgi, po drugie - i jestem o tym głęboko przekonany do dziś - wprowadzenie stanu wojennego uchroniło społeczeństwo przed rozlewem krwi. Z dokumentów, do których miałem dostęp, jasno wynikało, że jakiekolwiek inne rozwiązanie byłoby jednoznaczne z wkroczeniem do Polski wojsk radzieckich. Oni się zresztą z tym wcale nie kryli. W rozmowie z oficerem radzieckim usłyszałem, że już na miesiąc przed wprowadzeniem stanu wojennego żołnierze "zaprzyjaźnionej” armii nie ściągali butów, będąc gotowi w każdej chwili przystąpić do akcji. Potwierdził to mój przyjaciel, pracujący wówczas w ambasadzie polskiej w Moskwie.
Niewiele osób wie, że lotniska w Radawcu i Świdniku były wówczas zdolne przyjmować samoloty radzieckie, które mogłyby lądować w odstępach pięciominutowych. W lesie koło Radawca stacjonowała przez pewien czas grupa specjalistów od nawigacji. To ona miała w momencie inwazji zająć się obsługą lotnisk. Mój kolega w randze pułkownika codziennie osobiście koordynował dostawy żywności dla nich.
To, że
rosyjska interwencja była realna,
potwierdza prof. Brzeziński w książce "Cztery lata w Białym Domu”. Potwierdza także, że w przypadku interwencji Stany Zjednoczone nie zamierzały się wtrącać. Czyli, jak pan widzi, podobna postawa, jaki naszych "sprzymierzeńców” w 1939 roku.
Była jeszcze jedna przyczyna, która usprawiedliwiała wprowadzenie stanu wojennego - perspektywa strajku generalnego. Niech pan sobie wyobrazi, co by się stało, gdyby przez kilka dni w ćwierćmilionowym mieście, jakim był Lublin w 1981 roku zabrakło prądu, wody i gazu przy kilkunastostopniowych mrozach? A takie niebezpieczeństwo istniało. I co - mieliśmy na to pozwolić?
Z całą odpowiedzialnością twierdzę, że wprowadzenie stanu wojennego było aktem rozpaczy, ale aktem koniecznym, który uchronił nas od wojny domowej.
• Jakie najbardziej dramatyczne momenty stanu wojennego utkwiły panu w pamięci?
- Było ich wiele. Dwa szczególnie utkwiły mi w pamięci. Do dzisiaj się budzę, słysząc ryk fabrycznych syren. Tak wyły w niektórych fabrykach w stanie wojennym i krótko przed nim. Był to dla mnie krzyk rozpaczy.
Pamiętam również
wydarzenia z Kraśnika.
Byłem pomocnikiem jednego z naczelników KW MO, który kierował działaniami w Fabryce Łożysk Tocznych. Przez wiele godzin siedzieliśmy w stalowym, nie ogrzewanym wozie dowodzenia. Mróz dochodził do minus 20 stopni. Czekaliśmy, aż robotnicy dobrowolnie wyjdą z hali. Drzwi się otworzyły. Wyszła z nich kobieta. Trzymała chleb i sól. Dowodzący akcją ucałował bochenek, po czym przekazał go stojącemu obok funkcjonariuszowi. Z hali wyszła kilkusetosobowa grupa pracownic fabryki. Trzymały w rękach zapalone świece. Był z nimi ksiądz. Utworzyły pochód i śpiewając religijne pieśni skierowały się w kierunku Kraśnika-Miasto. Za grupą podążał radiowóz. Nagle zadzwonił radiotelefon. Była trzecia w nocy.
- Tu pierwszy, co dzieje się z grupą kobiet? - usłyszałem pytanie.
- Tu trzeci - odpowiedziałem. - Nic się nie dzieje. Idą spokojnie w stronę miasta. Odbiór.
- Tu pierwszy - rozległo się po chwili. - Rozkazuję polać wodą i rozpędzić.
Rozkazu nie wykonaliśmy. Nie wpisaliśmy go także do dziennika działań. Do dzisiaj się zastanawiam, czy rozkaz wydał człowiek zrównoważony psychicznie. Sprawa się rozmyła.
Kilkakrotnie spotkałem się z sytuacją, kiedy okupujący hale fabryczne robotnicy
z ulgą przyjmowali nasze żądania
opuszczenia zakładów pracy. Wszyscy byli zmęczeni tą sytuacją.
• Stan wojenny pociągnął za sobą ofiary, chociażby w kopalni "Wujek”. Czy można było tego uniknąć?
- Były to tragiczne chwile dla wszystkich Polaków. Taką cenę zapłacił naród. Spójrzmy na to jednak także z innej strony. Milicjanci zostali zaatakowani przez górników. Czy pan sądzi, że strzelali z zemsty czy ze złości? Nie. Oni się bronili. To był trudny wybór: albo ja - albo on.
Biorąc pod uwagę grozę sytuacji i zdeterminowanie społeczeństwa, uważam, że
zapłaciliśmy i tak małą cenę.
Oczywiście, nikt zabitym górnikom życia nie zwróci. Ofiar mogło być jednak niewiarygodnie więcej. Dodam przy tym, że przewrót majowy dokonany przez Piłsudskiego z pomocą komunistów, pociągnął za sobą o wiele więcej ofiar. Nikt jakoś nie stawia im pomników i krzyży.
Zarówno milicja jak i bezpieka były przygotowane na wszelką ewentualność ze strony "S”. Doskonale wiedzieliśmy o każdym kroku związku. Niczym nas nie mogli zaskoczyć. To bzdura, że "S” obaliła partię. To członkowie partii sami podjęli decyzję o jej rozwiązaniu. To kolejny mit tego okresu. Taki sam, jak ten, że to Wałęsa w stoczni obalił ustrój. To Świdnik i Lublin pociągnęły naród do wystąpienia przeciwko rządzącym. Nie zapominajmy o tym.
Zanotował Krzysztof Załuski

Zbuntowany glina idzie na bruk

• Jak wyglądała sytuacja w milicji krótko przed wprowadzeniem stanu wojennego?
- Zwiastunem, że ówczesne władze tracą grunt pod nogami, były ulotki i biuletyny, które pojawiały się na komendach i komisariatach. W pewnym momencie okazało się, ze nasi przełożeni przeinaczają fakty. To spowodowało frustracje u wielu milicjantów.
Początki tworzenia związków zawodowych nie były łatwe. Konsolidacja przyszłych związkowców nastąpiła po incydencie na jednym z komisariatów w Katowicach, gdzie odsunięto od pracy milicjanta za pobicie działacza "S”. Okazało się, że była to prowokacja ze strony jego przełożonych. Do komisariatów w całej Polsce nadchodziły telefonogramy nawołujące do protestów. Mówiono o tym na partyjnych zebraniach. W maju powstał Tymczasowy Komitet Związków Zawodowych Funkcjonariuszy MO. Zostałem wybrany na przewodniczącego. Wkrótce do związku należało około 70 - 80% milicjantów. Tylu milicjantów wstąpiło do związku w województwie lubelskim w ciągu 3 dni! Byłem tym faktem zszokowany.
Nikt jednak nie chciał z nami rozmawiać. Komenda Główna i Ministerstwo Spraw Wewnętrznych wydały zalecenie, że ruch związkowy należy
stłumić za wszelką cenę,
nawet kosztem zwolnienia z pracy 30% "buntowników”.
Pierwsze represje zaczęły się w czerwcu 1981 r. Ówczesne władze nie chciały dopuścić do tego, żeby związki zawodowe w takiej formie istniały w służbach mundurowych. Jako pierwszych zwolniono mnie i Zbigniewa Żmudziaka. Było to 19 czerwca. Bez podania przyczyn - dla dobra służby. Wszystko zgodnie z przepisami. Zostałem na bruku.
Nie zrezygnowałem jednak z pracy na rzecz związku. W hali Olivia spotkałem się m.in. z Lechem Wałęsą, który obiecał pomoc w rejestracji związku. Każdy mój krok był śledzony. Nie obyło się również bez przeszukania mieszkania. Zrobiono z nas agentów. Sprawdzała nas także "S”. Puszczono plotkę, że jesteśmy kapusiami bezpieki i mamy za zadanie zniszczenie związku od środka.
• Kiedy i w jakich okolicznościach dowiedział się pan o wprowadzeniu stanu wojennego?
13 grudnia przebywałem w Stoczni im. Warskiego w Szczecinie. Byłem razem ze strajkującymi stoczniowcami. Prowadziliśmy głodówkę. W nocy z oficjalnego komunikatu dowiedzieliśmy się o wprowadzeniu stanu wojennego. Zakład otoczyły czołgi, transportery opancerzone i mnóstwo wojska. Koledzy chcieli mnie przemycić na statek z myślą o ucieczce z kraju, ale ostatecznie podjąłem decyzję o pozostaniu.
Siły porządkowe przetrzymały nas przez trzy dni. Potem
na teren stoczni wjechały czołgi,
zupełnie bezsensownie taranując bramę. Wystarczyło ją otworzyć. Zniszczyli przy tym częściowo pomnik Stoczniowców. Kolejne chwile zapamiętam do końca życia. Stanęliśmy wszyscy zbici w kupę. Ktoś zaintonował hymn. Naprzeciw nas żołnierze i milicjanci. Wszyscy uzbrojeni w długą broń, tarcze i pałki. Twarzy nie było widać. Mieli je zasłonięte hełmami. Zrobili kilka kroków w naszą stronę. Strasznie się wtedy bałem. Jak wszyscy w stoczni. Miałem świadomość, że w każdej chwili może paść rozkaz otwarcia ognia.
Strach był także po drugiej stronie. To byli przecież moi koledzy. Milicjanci. Znałem ich psychikę. Sytuacja była dramatyczna. Przemogłem się i wystąpiłem przed naszą grupę. Przedstawiłem się jako milicjant-związkowiec. Głos mi drżał. Poprosiłem, żeby się wstrzymali przed podjęciem jakiegokolwiek kroku.
- Nie chcemy konfrontacji - powiedziałem. - Porozmawiajmy... Przecież walczymy o to samo...
Nie wiem, skąd wzięło się u mnie tyle spokoju i rozwagi. Nerwy miałem napięte do ostatnich granic. Nagle zauważyłem, że niektórzy opuszczają tarcze i zdejmują hełmy.
Mogliśmy spojrzeć sobie
w oczy.
Zaczęliśmy rozmowę. Początkowo nieufnie, ale najważniejsze, że nikt nie zrobił głupiego kroku.
Aresztowano członków komitetu strajkowego. Obyło się bez incydentów.
Noc spędziłem u kolegi ze stoczni. Następnego dnia pociągiem udałem się do Lublina. Na miejscu okazało się, że jestem poszukiwany przez bezpiekę jako wrogi element państwa. Ukrywałem się u znajomych. Co kilka dni zmieniałem miejsce. Najbliżej wpadki byłem 31 grudnia. Znajoma chciała mnie zaprosić na sylwestra. W mieszkaniu, gdzie mieliśmy się bawić, był przygotowany "kocioł”. Miałem przeczucie, żeby zostać w ukryciu. Wpadł natomiast Zbyszek Żmudziak.
Ukrywałem się do 7 kwietnia.
Sprzedał mnie kolega.
A wszystko przez... mecz piłkarski. Byłem fanem Motoru. Tego dnia grali ze Śląskiem. Kolega, o którym wspomniałem, zauważył mnie przed stadionem. W przerwie meczu podszedł do mnie tajniak. Znałem go. Poprosiłem tylko, żeby mi pozwolili obejrzeć mecz do końca. Na komendę nie pojechałem więźniarką, lecz samochodem ówczesnego komendanta miejskiego Andrzeja Koczwarskiego. Niezwykle zacny człowiek. Gdy mnie i Żmudziakowi wręczał wymówienie, miał łzy w oczach.
Po wielogodzinnych przesłuchaniach otrzymałem propozycję wyjazdu za granicę. W ostatniej chwili nie dostałem paszportu. Przez wiele lat byłem bez stałej pracy.
W 1990 roku przywrócono mnie do pracy w policji - na to samo stanowisko, z jakiego mnie zwolniono. Znów byłem kierownikiem sekcji dochodzeniowo-śledczej w IV komisariacie policji w Lublinie.
• Jak z perspektywy czasu ocenia pan zasadność wprowadzenia stanu wojennego?
- Nie mam żadnych wątpliwości, że poczynania naszych decydentów odbywały się
pod ogromną presją Sowietów.
Nie ukrywał tego gen. Czesław Kiszczak. Na jednym ze spotkań z naszą delegacją związkową w Warszawie zrobił w pewnym momencie przerwę w obradach. Po chwili wszedł na salę z delegacją sowieckich oficerów. W milczeniu wszyscy przeszli obok nas do jego gabinetu. Moim zdaniem było to wówczas zamierzone działanie Kiszczaka. Chciał nam uświadomić skalę zagrożenia.
Możliwe, że wprowadzenie stanu wojennego było koniecznością. Z perspektywy czasu jestem przekonany o tym, że chodziło przede wszystkim o zniszczenie etosu "Solidarności”.
Czy w "Wujku” można było uniknąć ofiar?
Myślę, że tak. W stoczni Warskiego, w każdej chwili mogły paść strzały. Ale rozsądek zwyciężył nad emocjami. Tego zabrakło w kopalni.
Rozmawiał Krzysztof Załuski
Skomentuj i udostępnij na Facebooku

Komentarze 0

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.
Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Skomentuj

Aby napisać komentarz, należy się zalogować:

Nie publikujemy nic na Twojej tablicy na Facebooku oraz nikomu nie udostępniamy Twoich danych osobistych.
Podczas pierwszego logowania zostaniesz poproszony o wybór swojej nazwy użytkownika.

Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Koncert "Brzegami Jazzu" w Puławach
12 lipca 2020, 18:00

Koncert "Brzegami Jazzu" w Puławach

Puławski Ośrodek Kultury "Dom Chemika" oraz Towarzystwo Inicjatyw Własnych INSPIRACJE zapraszają na wyjątkowy plenerowy koncert "Brzegami Jazzu" w wykonaniu znakomitych muzyków jazzowych, który odbędzie się 12 lipca o godz. 18 na Dziedzińcu Pałacu Marynki.

Czy mieszkańcy chcą ciepłowni w Świdniku? "Już teraz nie można otworzyć wieczorem okna"
galeria

Czy mieszkańcy chcą ciepłowni w Świdniku? "Już teraz nie można otworzyć wieczorem okna"

Około 40 osób, w większości mieszkańców ul. Brzegowej w Świdniku, pojawiło się na wtorkowym spotkaniu dotyczącym zmiany planu zagospodarowania terenu przy granicy miasta. Ich niepokój wzbudziła propozycja budowy ciepłowni na paliwo z opadów

Biała Podlaska: Czy ministerstwo dołoży do modernizacji boiska TOP 54?

Biała Podlaska: Czy ministerstwo dołoży do modernizacji boiska TOP 54?

Kilka miesięcy temu władze Białej Podlaskiej zapowiadały kompleksowe zagospodarowanie terenu przy Akademii Piłkarskiej TOP 54. Czytelnicy i radni dopytują, na jakim etapie są teraz prace. Okazuje się, że miasto chce sięgnąć po ministerialne dofinansowanie.

Wydaliśmy na mieszkania najwięcej gotówki w historii

Wydaliśmy na mieszkania najwięcej gotówki w historii

5,7 miliardów złotych – tyle Polacy wydali na zakup mieszkań w dużych miastach w ciągu pierwszych trzech miesięcy tego roku - wynika z najnowszych danych NBP. Mowa jest tu tylko o osobach, które kupiły mieszkania za gotówkę. To oznacza nowy historyczny rekord.

Lubelskie: Bakterie coli wykryte w wodzie w kolejnej gminie. Mieszkańcy się zatruli

Lubelskie: Bakterie coli wykryte w wodzie w kolejnej gminie. Mieszkańcy się zatruli

Kolejna gmina ma problem ze skażoną wodą. Tym razem bakterie coli wykryto w ujęciu w Motyczu (gm. Konopnica). W poniedziałek wodociąg został zamknięty

„Lublin bohaterom”. Odznaczeni za protesty w zakładach pracy 40 lat temu

„Lublin bohaterom”. Odznaczeni za protesty w zakładach pracy 40 lat temu

23 osoby otrzymały dzisiaj medale „Lublin Bohaterom”, nowe odznaczenia przyznane po raz pierwszy przez prezydenta miasta. Odebrali je robotnicy biorący udział w strajkach, które 40 lat temu przetoczyły się przez wiele zakładów pracy w Lublinie i regionie.

Kraśnik: Odzież dla potrzebujących bez punktu zbiórki

Kraśnik: Odzież dla potrzebujących bez punktu zbiórki

Na razie nie ma większych szans na wznowienie działalności punktu przyjmowania i wydawania odzieży przy ul. Olejnej w Kraśniku

Lubelskie: Nowe przypadki zakażenia, jeden chory zmarł. Aktualna sytuacja epidemiologiczna
galeria

Lubelskie: Nowe przypadki zakażenia, jeden chory zmarł. Aktualna sytuacja epidemiologiczna

Nowe przypadki zakażenia w woj. lubelskim oraz jedna ofiara śmiertelna. W sumie na Lubelszczyźnie potwierdzono do tej pory koronawirusa u 732 osób, a zmarło 19 chorych. Jak przedstawia się aktualna sytuacja epidemiologiczna w naszym regionie? Stan na 7 lipca.

Osoby starsze i kobiety w ciąży z pierwszeństwem w lokalu wyborczym

Osoby starsze i kobiety w ciąży z pierwszeństwem w lokalu wyborczym

Osoby powyżej 60 lat, kobiety w ciąży, osoby z dzieckiem do 3 lat i niepełnosprawni będą obsługiwani w lokalach wyborczych w pierwszej kolejności – przewiduje opublikowane we wtorek rozporządzenie ministra zdrowia.

Lublin: Jak dofrunąć na ul. Żołnierską? Jezdnia jest rozkopana, a przejście zagradza taśma
Alarm24

Lublin: Jak dofrunąć na ul. Żołnierską? Jezdnia jest rozkopana, a przejście zagradza taśma

Mieszkańcy ul. Żołnierskiej (niedaleko przebudowywanego ronda Honorowych Krwiodawców) mają problem z dotarciem do domów z powodu rozkopania jezdni al. Warszawskiej, przez którą pieszym trudno się przedostać. Rozebrana jest jezdnia prowadząca od ronda w kierunku ul. Wiązowej.

Według ekspertów Robert Lewandowski zasłużył na Złotą Piłkę
film

Według ekspertów Robert Lewandowski zasłużył na Złotą Piłkę

Robert Lewandowski rozgrywa znakomity sezon. Polak został królem strzelców Bundesligi i Pucharu Niemiec, co miało znaczący wpływ na triumf Bayernu Monachium w obu tych rozgrywkach.

27 mln zł trafi do szpitali jednoimiennych w Polsce na walkę z koronawirusem

27 mln zł trafi do szpitali jednoimiennych w Polsce na walkę z koronawirusem

Narodowe Centrum Badań i Rozwoju przyznało 27 mln zł dla szpitali jednoimiennych na walkę z koronawirusem. Pierwsza transza środków trafi m.in. do szpitala MSWiA w Warszawie, Centrum Medycznego w Łańcucie i Szpitala im. Kard. Wyszyńskiego w Łomży.

Koncert Bjorna O. Wiede w Kazimierzu Dolnym
11 lipca 2020, 19:00

Koncert Bjorna O. Wiede w Kazimierzu Dolnym

W ramach Kazimierskiego Festiwalu Organowego organizatorzy zapraszają na koncert znakomitego muzyka z Niemiec - Bjorna O. Wiede. Wydarzenie odbędzie się w sobotę, 11 lipca o godz. 19 w Kościele Farnym w Kazimierzu Dolnym i będzie transmitowane w sieci.

Chełm: W środę w wydziale komunikacji nic nie załatwisz. Zepsuł się CEPiK

Chełm: W środę w wydziale komunikacji nic nie załatwisz. Zepsuł się CEPiK

8 lipca lepiej nie planować załatwiania spraw w Wydziale Komunikacji chełmskiego Urzędu Miasta. Niestety, nawet nie z powodu kolejek, z których ten wydział magistratu słynie. Awarii uległ serwer obsługujący system Centralną Ewidencję Pojazdów i Kierowców.

Pacjent bialskiego SOR-u odebrał sobie życie. Sprawę bada prokuratura

Pacjent bialskiego SOR-u odebrał sobie życie. Sprawę bada prokuratura

W Szpitalnym Oddziale Ratunkowym w Białej Podlaskiej doszło do tragedii. Pacjent odebrał sobie życie. Sprawę bada prokuratura.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Uwaga czytelniku!

Informujemy, że w dniu 25 maja 2018 r. na terenie całej Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, wejdzie w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy Ci przekazać kilka informacji na temat zasad przetwarzania Twoich danych osobowych przez administratora portalu www.dziennikwschodni.pl – spółkę Corner Media sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie.

Bardzo prosimy, zapoznaj się z tymi informacjami uważnie, są to bowiem sprawy bardzo istotne. Jeśli jesteś osobą małoletnią poniżej 16. roku życia, koniecznie przekaż tą wiadomość swoim opiekunom, którzy następnie powinni wytłumaczyć Ci, o co w niej chodzi i dlaczego się do Ciebie zwracamy.

Czym jest RODO?

RODO to potoczna nazwa Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE. W Polsce będzie ono obowiązywało od 25 maja 2018 r. Akt ten wprowadza nowy standard ochrony danych osobowych, nakładając na podmioty przetwarzające te dane (administratorów danych) szereg obowiązków, w tym obowiązek poinformowania Ciebie o sposobie przetwarzania Twoich danych, celach w jakich Twoje dane są przetwarzane oraz o uprawnieniach przysługujących Ci w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez administratora danych.

Administrator danych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Corner Media Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Lublinie, ul. Krakowskie Przedmieście 54, 20-002 Lublin, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego przez Sąd Rejonowy Lublin – Wschód z siedzibą w Świdniku, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, za numerem KRS 0000507517, NIP 7123286919, kapitał zakładowy – 50.000,00. PLN

Możesz się z nami skontaktować zarówno pod adresem:
Corner Media Spółka z o.o.
ul. Krakowskie Przedmieście 54
20-002 Lublinie

jak i mailowo: online@dziennikwschodni.pl

oraz telefonicznie: 81 46-26-800

Rodzaj przetwarzanych danych osobowych

Przetwarzamy dane osobowe podane przez Ciebie podczas procesu rejestracji konta na portalu www.dziennikwschodni.pl, a także dane, które są zbierane podczas korzystania przez Ciebie z tego portalu. Chodzi o dane zbierane i zapisywane w plikach cookies. Więcej na temat plików cookies przeczytasz w naszej polityce prywatności.

Pamiętaj, rejestracja konta na portalu www.dziennikwschodni.pl nie jest obowiązkowa. Nie masz także obowiązku podawania nam swoich prawdziwych danych podczas procesu rejestracji, jak również nie musisz podawać nam wszystkich danych, o które pytamy. Może się jednak zdarzyć tak, że nie posiadając Twoich wszystkich danych albo nie posiadając Twoich prawdziwych danych, nie będziemy w stanie świadczyć Ci wszystkich usług, które oferujemy oraz wywiązać się z wszystkich obowiązków określonych w regulaminie portalu dziennikwschodni.pl (np. zapewnić Ci odpowiedniego bezpieczeństwa w zakresie odzyskania danych dostępowych do konta).

Cel przetwarzania danych osobowych

Głównym celem przetwarzania przez nas Twoich danych jest zapewnienie Ci pełnej funkcjonalności działania serwisu dziennikwschodni.pl, dostępu do usług świadczonych przez nas w ramach tego serwisu, zapewniania Ci bezpieczeństwa podczas korzystania z serwisu (np. w przypadku prób nadużyć) oraz wywiązanie się przez nas z obowiązków umownych wynikających z regulaminu portalu Dziennikwschodni.pl.

Dodatkowy cel przetwarzania danych osobowych to tzw. marketing własny, tj. przetwarzanie danych wyłącznie na nasze wewnętrzne potrzeby w celach analitycznych, badawczych, statystycznych, w szczególności poprzez dążenie do jak najpełniejszego dostosowania treści wyświetlanych na naszych stronach do Twoich preferencji i zainteresowań.

Ponadto, o ile wyrazisz na to zgodę, będziemy mogli przetwarzać Twoje dane osobowe w celach marketingowych (marketing zewnętrzny), w tym przekazywać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym – agencjom reklamowym i naszym partnerom handlowym. Pamiętaj, że zgoda na przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych jest całkowicie dobrowolna i możesz ją w każdej chwili wycofać.

Pamiętaj także, że jeżeli jesteś osobą małoletnią, która nie ukończyła 16. roku życia, przesyłanie informacji w celach marketingowych może nastąpić wyłącznie po wyrażeniu zgody przez Twojego rodzica lub opiekuna.

Podstawy prawne przetwarzania danych

Twoje dane osobowe mogą być przetwarzane wyłącznie zgodnie z określonymi w obecnie obowiązujących przepisach podstawami prawnymi. W zależności od celu przetwarzania danych możemy wyróżnić trzy główne podstawy prawne przetwarzania danych.

Pierwszą podstawą przetwarzania danych jest niezbędność do wykonania umów o świadczenie usług. Mamy z nią do czynienia wtedy, gdy przetwarzanie danych jest niezbędne w celu zapewnienia Ci sprawnego, bezpiecznego korzystania z naszego serwisu wraz z jego wszystkimi funkcjonalnościami. Umowy o świadczenie usług to regulaminy, w tym regulamin portalu dziennikwschodni.pl, który akceptujesz decydując się na korzystanie z naszego serwisu.

Drugą podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora danych. Mamy z nim do czynienia w przypadku prowadzenia pomiarów statystycznych oraz działań z zakresu marketingu własnego przez administratora danych.

Wreszcie, trzecią przesłanką przetwarzania danych jest Twoja dobrowolna i świadoma zgoda. Na jej podstawie Twoje dane mogą być wykorzystywane w celach marketingowych, a także w celu profilowania.

Pamiętaj, zgody udzielasz w pełni dobrowolnie. Masz także prawo do cofnięcia udzielonej zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie będzie miało jednak wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

Podmioty, którym możemy przekazywać dane

Co do zasady Twoje dane osobowe będą przez nas wykorzystywane wyłącznie na nasz własny użytek.

W pewnych sytuacjach możemy jednak przekazać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym: – naszym partnerom handlowym, podwykonawcom oferowanych przez nas usług, agencjom marketingowym.

Dodatkowo, w przypadkach ściśle określonych w przepisach prawa, będziemy zobligowani przekazać Twoje dane podmiotom uprawnionym do ich uzyskania na podstawie obecnie obowiązujących przepisów prawa (np. policji czy prokuraturze), pod warunkiem oczywiście, iż wystąpią do nas z takim żądaniem, powołując się na określoną podstawę prawną.

Okres przechowywania danych

Twoje dane osobowe będą przechowywane tak długo, jak będzie to niezbędne do zapewnienia Ci dostępu do usług oferowanych przez serwis www.dziennikwchodni.pl Oczywiście, możesz w każdym czasie złożyć wniosek o zaprzestanie przetwarzania swoich danych osobowych, ich zmianę lub usunięcie.

Informacje o prawach przysługujących osobie, której dane dotyczą

Musisz wiedzieć, że niezależnie od tego, na jakiej podstawie przetwarzamy Twoje dane, masz zawsze prawo dostępu do nich oraz ich poprawiania. Możesz również w każdym momencie żądać ich usunięcia lub cofnąć albo ograniczyć wcześniej udzieloną zgodę na przetwarzanie danych osobowych, przy czym wycofanie danej zgody nie wpływa na administratora danych do przetwarzania danych w celu określonym w danej zgodzie do chwili jej wycofania.

Masz również prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych.

Możesz też zażądać od administratora danych osobowych przeniesienia Twoich danych lub uzyskania kopii Twoich danych, z tym jednak zastrzeżeniem, że prawo to nie może wpływać niekorzystnie na prawa i wolności innych osób. Administrator danych będzie realizował Twoje żądania w zakresie posiadanych możliwości technicznych.

Informacje o prawie do wniesienia skargi

Organem nadzorczym nad administratorem danych osobowych jest Generalny Inspektor Danych Osobowych, do którego masz prawo wnieść skargę za każdym razem, gdy Twoje dane będą przetwarzane w sposób w Twojej ocenie nieprawidłowy.

Informacje o tym, czy podanie danych jest wymogiem ustawowym lub umownym, czy jesteś zobowiązany do ich podania

Nie jesteś zobowiązany do podawania nam swoich danych osobowych ani wyrażania zgody na ich przetwarzanie, z tym jednak zastrzeżeniem, że ich podanie może okazać się niezbędne dla korzystania z określonych funkcjonalności serwisu.

Jest także możliwe, że jeśli nie wyrazisz zgody na przetwarzanie danych osobowych lub cofniesz wcześniej udzieloną zgodę, nie będziemy mogli zapewnić Ci dostępu do niektórych oferowanych przez nas usług, przy czym zawsze w takim wypadku zostaniesz o tym poinformowany.

Informacje o profilowaniu

Czym jest profilowanie? To zbieranie wszelkich informacji, które pozwalają bezpośrednio lub pośrednio zidentyfikować osobę, która jest poddawana profilowaniu. Profilowanie odbywa się najczęściej przy użyciu systemów informatycznych, w sposób zautomatyzowany, za pomocą specjalnych algorytmów uwzględniających określone wcześniej kryteria. Wyniki profilowania mogą być wykorzystywane m.in. do celów marketingowych, np. w celu spersonalizowania reklamy kierowanej do danego użytkownika lub przygotowania oferty uwzględniającej jego potrzeby lub preferencje.

Oświadczamy, że na chwilę obecną nie profilujemy Twoich danych. Jeśli jednak zaczniemy, zostaniesz o tym uprzednio poinformowany i będziesz miał prawo nie wyrazić na to zgody.

Bardzo prosimy o uważne zapoznanie się z powyższymi informacjami. Gdy już to zrobisz, kliknij przycisk Zapoznałem się z informacją. Przejdź do serwisu.

Rozumiem

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.