Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

20 września 2001 r.
19:59
Edytuj ten wpis

Prawy do lewego

0 0 A A

Kilka dni przed wyborami odwiedziliśmy wsie Ruda Huta i Wąwolnica.
W pierwszej sympatie ludzi zawsze były lewicowe i większość w niedzielę zagłosuje na SLD lub PSL. W drugiej najwięcej mieszkańców odda głos na prawicę, a kto spróbuje zagłosować na SLD, zostanie czarną owcą...

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Wyprawę do obu miejscowości zacząłem od podróży w historię. W obu przeważają starsi mieszkańcy, którzy chętnie wspominali przeszłość. Podczas spotkań niebo było mocno deszczowe i o wspominki było łatwiej. We wsi Ruda Huta więcej w nich było radości, w Wąwolnicy na wspomnienia kładł się czerwony cień.
Czerwone i czarne
• Jak we wsi Ruda Huta było
z wyzwoleniem?
- Panie, myśmy tego wyglądali - wspomina Feliks Król, który w tej gminie się urodził, a dziś szefuje kapeli "Rudniacy”. - To chyba był czwartek. Niemcy uciekali z bronią, wozami, nawet krowy pędzili. Kiedy weszli Rosjanie, to naród wiwatował. Miał dosyć niewoli. Jacy byli Rosjanie? Ludzie są ludźmi, a biedny z biednym zawsze się dogada. A, że się góra z górą nie może dogadać, to trudno. Radości było dużo. Rosjanie lubili samogon. Tego było pod dostatkiem. Więc cieszyliśmy się. Potem radości było mniej...
• Panie Feliksie. Na kogo będzie pan głosował w niedzielę?
- Na SLD. Albo na PSL. Zobaczę w niedzielę... - śmieje się mój rozmówca, który oprócz tego, że gra, to także układa słowa piosenek. Oto jedna z nich:
A nasza kapela to słynie
wokoło
Bo gramy, śpiewamy,
bo gramy, śpiewamy
Raźno i wesoło
A w naszej kapeli chłopcy
już niemłodzi
Przydałby się kielich,
przydałby się kielich
I oto nam chodzi...
W Wąwolnicy ze wspomnieniami jest gorzej. Wiesława Dybała, miejscowa nauczycielka, która opiekuje się muzeum, w wąwolnickiej gazetce drukuje protokół ze spalenia wsi, sporządzony w 1946 r. przez Stanisława Wójcika, który w trzy dni po spaleniu rozmawiał z mieszkańcami. Ubecy przyjechali tu 2 maja 1946 r. "Około godz. 15 funkcjonariusze UB rozbiegłszy się po miasteczku palili zabudowania bądź to przy pomocy pocisków zapalających, bądź też przy pomocy granatów, albo też używając do podpalenia zapałek. Pastwą płomieni padło 101 domów mieszkalnych, 106 stodół, 121 obór, 120 chlewów i innych budynków, 255 świń, dwie krowy, 5 kóz, 145 kur i 60 królików. Ponadto spaleniu uległy dwie osoby, a szereg odniosło ciężkie lub lżejsze oparzenia. Jedna osoba zmarła na skutek udaru serca, jedna na skutek wstrząsu doznała pomieszania zmysłów”.
• Pani Wiesławo, na kogo odda pani swój głos w niedzielę?
- Na prawicę.
• Czy oddałaby pani głos na SLD?
- Nigdy w życiu.
W Wąwolnicy ludzie śpiewają tak:
Maj to piękny miesiąc
lecz dla Wąwolnicy smutna
w nim rocznica
starsi pamiętają tę
straszną tragedię
jak w ogniu stanęła
cała Wąwolnica.
I dzwony na trwogę
nie biły w kościele
i syrena też się nie
odezwała
tylko płacz i krzyki
słychać było wszędzie
a grupa ubowców
bezkarnie szalała.
Pod twoją obronę
Na polskiej wsi najważniejszy jest ksiądz i wójt, potem lekarz, nauczyciel, weterynarz i aptekarz, kupiec. Kiedy zadzwoniłem na plebanię w Rudzie Hucie, ksiądz proboszcz Marian Chmielowski wyraźnie nie chciał rozmawiać z Dziennikiem. Kiedy na miejscu stanąłem pod drzwiami plebanii, te były zamknięte. Dlaczego chciałem rozmawiać z tutejszym księdzem? Bo kościół wystawiono tu w najcięższych, stalinowskich czasach.
- W naszej wsi był maleńki, drewniany kościółek, postawiony na placu, darowanym przez Żyda Sygała, właściciela huty. W latach pięćdziesiątych ksiądz Jan Dudek postawił nowy kościół. Rodzice wspominali, że potrafił pojechać gdzie trzeba, upić kogo trzeba, a w dodatku miał tak ogromny autorytet, że zrobił coś niewyobrażalnego: komuniści dali zgodę na postawienie świątyni. Coś takiego mogło się zdarzyć tylko we wsi Ruda Huta - opowiada inż. Kazimierz Smal.
Nie miałem okazji spytać księdza proboszcza, na kogo odda swój głos w niedzielnych wyborach. Jeden z mieszkańców szepnął mi, że na SLD.
W Wąwolnicy ksiądz infułat Jan Pęzioł, który cieszy się tu ogromnym szacunkiem, żadnego problemu nie robił i przyjął mnie z życzliwością, a nawet podjął smakowitym ciasteczkiem. Z dumą opowiadał o tym, że zgoda buduje, że udało się pokryć dachem świątynię i kaplicę, położyć w kaplicy posadzkę, odnowić barokowy ołtarz, zbudować ołtarz na wzgórzu. I że Wąwolnicy strzegą dwie Madonny - jedna w kościele, druga w kaplicy zamkowej. Jak jest dziś? Rozmawiamy o niedzielnym głosowaniu.
- Społeczeństwo zbaraniało i wynik głosowania będzie taki, jaki będzie.
• Jaki?
- Płakać się chce...
Kiedy rozmawiałem z Wiesławą Dybałą o wąwolnickich Madonnach, powiedziała:
- Naszą Matkę Boską uratowali: ks. Józef Gorajek, ks. Jan Pęzioł i minister Zdzisław Podkański, co dał pieniądze na renowację.
Czy w Wąwolnicy ludzie zagłosują na PSL?
Dać pracę
W Wąwolnicy dziesięć lat temu ksiądz Jan Pęzioł chciał zrobić piekarnię.
- Zebrałem ludzi i powiedziałem: zrobimy piekarnię. Będziecie dawali zboże albo mąkę, a zabierzcie sobie chleb, który będzie tańszy o trzydzieści procent niż w sklepie. W porządku - odpowiedzieli. Na drugie zebranie przyszło bardzo mało ludzi. Czy przestraszyli się spółdzielczości? Nie wiem. A przecież powinni mi wierzyć, bo siedziałem tu już kilkanaście lat.
Po piekarni chciałem tym sposobem zrobić mleczarnię. Chodziło mi o wychowanie ludzi do uczciwości społecznej. Ale nie poderwali się. Nic z tego nie wyszło... - zamyśla się ksiądz Pęzioł i sam sobie wyjaśnia przyczynę owej bierności:
- Bo dziś jeden drugiemu nie wierzy. Każdy tylko chce się obłowić, jak się dorwie do jakiegoś korytka. Patrzą na górę...
W gminie Ruda Huta nie ma przemysłu. Jedynym zakładem, w którym można pracować, jest nowoczesny Zakład Przetwórstwa Mięsnego "Kompleks” w Leśniczówce.
Mówi Ewa Panasiuk, współwłaścicielka:
- Ponad połowa załogi to mieszkańcy naszej gminy. Staramy się spełniać sanitarne standardy, odpowiadające normom unijnym i chcemy zapewnić naszym pracownikom dobre warunki. Jesteśmy firmą rodzinną, do wszystkiego doszliśmy ciężką pracą, ale cieszymy się, że ludzie mają gdzie pracować.
Krowi rozum?
W gminnej gazetce, wydanej we wsi Ruda Huta w 1998 roku, widnieje rysunek krowy z napisem: "Na mój krowi rozum, to w tej gminie może wszystko tylko weterynarz”. A pod krową uśmiecha się świnka i mówi: "Nawet moje prosię zrozumiało, że rycie nie popłaca”. Sens rysunków zrozumiałem, kiedy wójt Krzysztof Gołębiowski wspomniał, że jest weterynarzem.
- Co się udało zrobić? Wodociągi, kanalizację, stację uzdatniania wody, ekologiczne wysypisko śmieci, zajezdnię autobusową. Co się nie udało? Nie udało się zrobić więcej.
• Na kogo będzie pan głosował w niedzielę?
- Tak, jak cztery lata temu - na PSL. Choć zdaję sobie sprawę z tego, kto wygra wybory.
O to, czym może się pochwalić się Wąwolnica poza bazyliką i sanktuarium, pytam Waldemara Pietraka, wójta tutejszej gminy.
- Mamy bardzo ładny zespół "Bystrzacy”, w którym tańczą dzieciaki. Ale, poważnie, miasteczko jest pod ochroną konserwatora zabytków, w dodatku leży na terenie Kazimierskiego Parku Krajobrazowego, co bardzo przeszkadza jakimkolwiek inwestycjom. Zaplanowano sobie, że będzie tu skansen. Najchętniej ubrano by nas w sukmany i łapcie. Opracowywanie dokumentacji i uzyskiwanie pozwoleń na każdą inwestycję jest długotrwałe i kosztowne.
• Na kogo będzie pan głosował
w niedzielę?
- Tak, jak cztery lata temu - na PSL.
Głos ludu
Kiedy podjechałem pod Urząd Gminy we wsi Ruda Huta, samochód obstąpili miejscowi i z dość dużą determinacją domagali się osiemdziesięciu groszy, których brakowało im do wina. Na pytanie o niedzielne wybory machnęli ręką.
- Jak się wypije, to się zobaczy. Jak się zobaczy, to się zagłosuje. Na kogo? Jak to na kogo? Na SLD! - uśmiechnął się jeden z nich.
Do kolejnej grupy, która posilała się winem obok ośrodka zdrowia, już nie podchodziłem.
W Wąwolnicy, mimo ulewnego deszczu, też spożywano alkohol na świeżym powietrzu - w samym centrum rozsypującego się placyku, który mieni się rynkiem.
Próbowałem nawiązać dialog z mieszkańcem, który właśnie pod pachą triumfalnie niósł owocowy cymes. Ale jego zamglony wzrok nie wróżył nic dobrego.
Jeden do przodu, drugi przed ścianą
- Musimy się rozwijać - mówi wójt Gołębiowski. - Dostaliśmy pieniądze z Banku Światowego i będziemy budować gimnazjum. Będę się starał o kolejne pieniądze. I choć czasem rzucam się jak ryba w sieci, to jakoś sobie poradzę. Chciałbym jeszcze trochę uwagi poświęcić estetyzacji, bo z tym jest nie najlepiej. Uważam, że kiedy wymienimy chodniki i krawężniki, to Ruda Huta będzie ładniejsza. Chcemy porwać się na remont świetlicy szkolnej. Musimy wyzwolić w sobie iskrę i przez kolejne cztery lata coś dla ludzi zrobić. Przecież jak iść, to tylko do przodu - uśmiecha się wójt.
- Jest ciężko. Bardzo ciężko - mówi wójt Waldemar Pietrak. - Gmina znalazła się w bardzo trudnej sytuacji finansowej. W tym roku rozpoczniemy budowę oczyszczalni ścieków. Będziemy modernizować ulice. W opracowaniu jest plan zagospodarowania przestrzennego gminy. Chcielibyśmy zrobić zalew. Ale generalnie objęcie gminy ochroną konserwatorską wpływa negatywnie na mieszkańców. Trudno o lokalizacje dla warsztatów usługowych i dla firm produkcyjnych, co skutkuje tym, że inwestorzy odchodzą z kwitkiem...
Prawy do lewego
Z tych kilku obrazków nie można wyciągać uniwersalnych wniosków. Podczas pobytu w obu miejscowościach pytałem mieszkańców o ich wyborcze preferencje. I choć wszystko wskazuje na to, że we wsi Ruda Huta zwycięży lewica, a w Wąwolnicy prawica, to w obu mieszkańcy powtarzają, że będą głosować na ludzi, którzy się sprawdzili.
- Na pewno zagłosuję na człowieka uczciwego i kompetentnego. Tak się składa, że jest z SLD - mówi Anna Bąk, dyrektor gimnazjum we wsi Ruda Huta.
Ale Elżbieta Gołębiowska, wicedyrektor tutejszej podstawówki, zagłosuje na prawicę:
- Takie są moje przekonania. Ale to nie przeszkadza mi współpracować z Anną Bąk.
A jak jest w Wąwolnicy?
- Będę głosować na prawicę. Jak wszyscy. Nie wyobrażam sobie, jak można inaczej - mówi dr Marta Żuchniarz, kierownik niepublicznego ośrodka "Nasze zdrowie”.
- Zagłosuję na prawicę - mówi Wiesława Dybała
- Na prawicę. Jak prawy człowiek pójdzie głosować na lewicę? W życiu na nich nie zagłosuję! Nie ma mowy. Tak, jak i moja rodzina. Jak my tu wszyscy - mówi Anna Górniak, co już dziesięć lat opiekuje się kapliczką w Kęble. - Choć są tu tacy, co będą za SLD - dodaje. - Nawet swoimi ulotkami płot przy kapliczce obklejali.
- Tak, będę w Wąwolnicy głosował na SLD - mówi Krzysztof Świątek, były wójt gminy. - Mimo że skończyłem KUL. I nie boję się tego powiedzieć. A wie pan dlaczego? Bo Pan Bóg pomaga tym, którzy chcą sobie pomóc i chcą ciężko dla Polski pracować. A nie tym, którzy są po prawej, czy po lewej stronie...

Skomentuj i udostępnij na Facebooku

Komentarze 0

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.
Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Skomentuj

Aby napisać komentarz, należy się zalogować:

Nie publikujemy nic na Twojej tablicy na Facebooku oraz nikomu nie udostępniamy Twoich danych osobistych.
Podczas pierwszego logowania zostaniesz poproszony o wybór swojej nazwy użytkownika.

Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Pietrasiewicz non grata. Krytyk ratuszowej polityki stracił pracę w miejskim Centrum Kultury

Pietrasiewicz non grata. Krytyk ratuszowej polityki stracił pracę w miejskim Centrum Kultury

Prawdziwymi powodami mojego zwolnienia jest zaangażowanie w obronę przed zabudową Górek Czechowskich i sprzeciw wobec budowy nowego stadionu żużlowego – mówi Szymon Pietrasiewicz, zwolniony właśnie z Centrum Kultury w Lublinie. – Były zastrzeżenia do pracy, a poglądy można mieć różne – ripostuje szef miejskiej instytucji.

Droga wojewódzka z Puław do Żyrzyna zablokowana

Droga wojewódzka z Puław do Żyrzyna zablokowana

Dzisiaj ok. godz. 18:50 na drodze wojewódzkiej nr 824 kierowca ciężarówki wpadł w poślizg i zjechał do rowu. Naczepa zablokowała całą jezdnię tuż przed nowym rondem przed Żyrzynem. Utrudnienia mogą potrwać jeszcze dwie godziny.

Platforma ostrzega przed "Polskim Ładem" PiS-u
wideo

Platforma ostrzega przed "Polskim Ładem" PiS-u

O zmiany w projekcie rządowego programu „Polski Ład” apeluje posłanka Marta Wcisło (KO), która wystąpiła wczoraj na konferencji prasowej wspólnie z miejskimi radnymi z klubu Krzysztofa Żuka.

W Chełmie nie ma już "sera szwajcarskiego"

W Chełmie nie ma już "sera szwajcarskiego"

Ponad 150 milionów złotych kosztowała przebudowa 8 kilometrów drogi krajowej numer 12 przebiegającej przez miasto w kierunku granicy w Dorohusku.

Lubelskie. „Policjanci” i „bankowcy” grasują i zgarniają duże pieniądze

Lubelskie. „Policjanci” i „bankowcy” grasują i zgarniają duże pieniądze

Kobieta z okolic Parczewa straciła aż 150 tys. zł. Przelała przestępcom pieniądze ze swojego konta. To kolejna ofiara oszustwa metodą „na policjanta”.

Które owady opłaca się jeść? Zaraz poznamy odpowiedź

Które owady opłaca się jeść? Zaraz poznamy odpowiedź

Wartości odżywcze owadów poddanych obróbce termicznej oraz zapach tych potraw zbadają studenci z Wrocławia. Spośród 1,6 mln gatunków owadów około 1,4 tys. nadaje się do spożycia, będąc niskokalorycznym źródłem białka, minerałów, witamin, kwasów tłuszczowych i błonnika.

Żabim krokiem po parku narodowym. Wszystkie atrakcje za darmo

Żabim krokiem po parku narodowym. Wszystkie atrakcje za darmo

W sobotę i niedzielę wszystkie atrakcje Roztoczańskiego Parku Narodowego gratis. W ramach dnia otwartego park zaprasza do Zwierzyńca na wiele wydarzeń. Tematem przewodnim są zagrożone i rzadkie gatunki mokradłowe – płazy i gady RPN i Roztocza

Wielkie, unijne zamieszanie w Lublinie.  Bo nawalił tłumacz

Wielkie, unijne zamieszanie w Lublinie. Bo nawalił tłumacz

Komisja Europejska prostuje informacje medialne o zagrożeniu utratą środków unijnych przez województwo lubelskie, jakie pojawiły się po niedawnej konferencji zorganizowanej przez Urząd Marszałkowski. Podkreśla też – co na wspomnianej konferencji nie do końca wybrzmiało – że uruchomienie miliardowych środków dla Polski będzie uzależnione od kwestii związanych z prawami człowieka. Wszystko przez… błędy w tłumaczeniu.

Polski Cukier Pszczółka Start Lublin pozyskała gracza, który występował w NBA
film

Polski Cukier Pszczółka Start Lublin pozyskała gracza, który występował w NBA

Bardzo ciekawy transfer czerwono-czarnych. W czwartek nowym koszykarzem klubu z Lublina został Doron Lamb. Polski Cukier Pszczółka Start podpisała z zawodnikiem roczną umowę.

Grzegorz Bonin (Chełmianka): Nie będzie łatwo zastąpić Tomka Brzyskiego

Grzegorz Bonin (Chełmianka): Nie będzie łatwo zastąpić Tomka Brzyskiego

Rozmowa z Grzegorzem Boninem, piłkarzem i drugim trenerem Chełmianki Chełm

Poważny wypadek na ul. Jana Pawła II
zdjęcia

Poważny wypadek na ul. Jana Pawła II

Duże utrudnienia występują na ul. Jana Pawła II po stronie os. Skarpa, gdzie na skrzyżowaniu z ul. Romantyczną zderzyły się dwa samochody osobowe

Zaczyna się ruch przy S19 z Lubartowa do Kocka
zdjęcia
galeria

Zaczyna się ruch przy S19 z Lubartowa do Kocka

W piątek rusza procedura przetargowa na zaprojektowanie i budowę drogi S19 między Kockiem a Lubartowem. Taką informację ogłoszono właśnie na konferencji prasowej na obwodnicy Kocka.

Darmowy kurs do stadionu na wielki żużel

Darmowy kurs do stadionu na wielki żużel

Specjalna, bezpłatna linia autobusowa ma dowozić kibiców oglądających międzynarodowe zawody „2021 Orlen Lublin FIM Speedway Grand Prix of Poland”. Impreza będzie się odbywać w piątek oraz sobotę na stadionie przy Al. Zygmuntowskich.

Można już odbierać wejściówki na spektakl "Biesy"
27 sierpnia 2021, 20:00

Można już odbierać wejściówki na spektakl "Biesy"

W ramach Przestrzeni Sztuki w Lublinie, 27 i 28 sierpnia o godz. 20 w Ogrodzie Saskim będzie można zobaczyć znakomity spektakl "Biesy"" Janusza Opryńskiego. Są już dostępne wejściówki na to wydarzenie.

Lublin: Aktywiści kontra festyn na górkach czechowskich. "To taniec na mogiłach"

Lublin: Aktywiści kontra festyn na górkach czechowskich. "To taniec na mogiłach"

To bezczeszczenie miejsca pamięci narodowej – tak aktywiści od górek czechowskich oceniają festyn planowany tu na niedzielę. Imprezę krytykuje też członek zarządu województwa. Organizatorzy nie zamierzają odwoływać wydarzenia

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Uwaga czytelniku!

Informujemy, że w dniu 25 maja 2018 r. na terenie całej Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, wejdzie w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy Ci przekazać kilka informacji na temat zasad przetwarzania Twoich danych osobowych przez administratora portalu www.dziennikwschodni.pl – spółkę Corner Media sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie.

Bardzo prosimy, zapoznaj się z tymi informacjami uważnie, są to bowiem sprawy bardzo istotne. Jeśli jesteś osobą małoletnią poniżej 16. roku życia, koniecznie przekaż tą wiadomość swoim opiekunom, którzy następnie powinni wytłumaczyć Ci, o co w niej chodzi i dlaczego się do Ciebie zwracamy.

Czym jest RODO?

RODO to potoczna nazwa Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE. W Polsce będzie ono obowiązywało od 25 maja 2018 r. Akt ten wprowadza nowy standard ochrony danych osobowych, nakładając na podmioty przetwarzające te dane (administratorów danych) szereg obowiązków, w tym obowiązek poinformowania Ciebie o sposobie przetwarzania Twoich danych, celach w jakich Twoje dane są przetwarzane oraz o uprawnieniach przysługujących Ci w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez administratora danych.

Administrator danych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Corner Media Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Lublinie, ul. Krakowskie Przedmieście 54, 20-002 Lublin, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego przez Sąd Rejonowy Lublin – Wschód z siedzibą w Świdniku, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, za numerem KRS 0000507517, NIP 7123286919, kapitał zakładowy – 50.000,00. PLN

Możesz się z nami skontaktować zarówno pod adresem:
Corner Media Spółka z o.o.
ul. Krakowskie Przedmieście 54
20-002 Lublinie

jak i mailowo: online@dziennikwschodni.pl

oraz telefonicznie: 81 46-26-800

Rodzaj przetwarzanych danych osobowych

Przetwarzamy dane osobowe podane przez Ciebie podczas procesu rejestracji konta na portalu www.dziennikwschodni.pl, a także dane, które są zbierane podczas korzystania przez Ciebie z tego portalu. Chodzi o dane zbierane i zapisywane w plikach cookies. Więcej na temat plików cookies przeczytasz w naszej polityce prywatności.

Pamiętaj, rejestracja konta na portalu www.dziennikwschodni.pl nie jest obowiązkowa. Nie masz także obowiązku podawania nam swoich prawdziwych danych podczas procesu rejestracji, jak również nie musisz podawać nam wszystkich danych, o które pytamy. Może się jednak zdarzyć tak, że nie posiadając Twoich wszystkich danych albo nie posiadając Twoich prawdziwych danych, nie będziemy w stanie świadczyć Ci wszystkich usług, które oferujemy oraz wywiązać się z wszystkich obowiązków określonych w regulaminie portalu dziennikwschodni.pl (np. zapewnić Ci odpowiedniego bezpieczeństwa w zakresie odzyskania danych dostępowych do konta).

Cel przetwarzania danych osobowych

Głównym celem przetwarzania przez nas Twoich danych jest zapewnienie Ci pełnej funkcjonalności działania serwisu dziennikwschodni.pl, dostępu do usług świadczonych przez nas w ramach tego serwisu, zapewniania Ci bezpieczeństwa podczas korzystania z serwisu (np. w przypadku prób nadużyć) oraz wywiązanie się przez nas z obowiązków umownych wynikających z regulaminu portalu Dziennikwschodni.pl.

Dodatkowy cel przetwarzania danych osobowych to tzw. marketing własny, tj. przetwarzanie danych wyłącznie na nasze wewnętrzne potrzeby w celach analitycznych, badawczych, statystycznych, w szczególności poprzez dążenie do jak najpełniejszego dostosowania treści wyświetlanych na naszych stronach do Twoich preferencji i zainteresowań.

Ponadto, o ile wyrazisz na to zgodę, będziemy mogli przetwarzać Twoje dane osobowe w celach marketingowych (marketing zewnętrzny), w tym przekazywać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym – agencjom reklamowym i naszym partnerom handlowym. Pamiętaj, że zgoda na przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych jest całkowicie dobrowolna i możesz ją w każdej chwili wycofać.

Pamiętaj także, że jeżeli jesteś osobą małoletnią, która nie ukończyła 16. roku życia, przesyłanie informacji w celach marketingowych może nastąpić wyłącznie po wyrażeniu zgody przez Twojego rodzica lub opiekuna.

Podstawy prawne przetwarzania danych

Twoje dane osobowe mogą być przetwarzane wyłącznie zgodnie z określonymi w obecnie obowiązujących przepisach podstawami prawnymi. W zależności od celu przetwarzania danych możemy wyróżnić trzy główne podstawy prawne przetwarzania danych.

Pierwszą podstawą przetwarzania danych jest niezbędność do wykonania umów o świadczenie usług. Mamy z nią do czynienia wtedy, gdy przetwarzanie danych jest niezbędne w celu zapewnienia Ci sprawnego, bezpiecznego korzystania z naszego serwisu wraz z jego wszystkimi funkcjonalnościami. Umowy o świadczenie usług to regulaminy, w tym regulamin portalu dziennikwschodni.pl, który akceptujesz decydując się na korzystanie z naszego serwisu.

Drugą podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora danych. Mamy z nim do czynienia w przypadku prowadzenia pomiarów statystycznych oraz działań z zakresu marketingu własnego przez administratora danych.

Wreszcie, trzecią przesłanką przetwarzania danych jest Twoja dobrowolna i świadoma zgoda. Na jej podstawie Twoje dane mogą być wykorzystywane w celach marketingowych, a także w celu profilowania.

Pamiętaj, zgody udzielasz w pełni dobrowolnie. Masz także prawo do cofnięcia udzielonej zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie będzie miało jednak wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

Podmioty, którym możemy przekazywać dane

Co do zasady Twoje dane osobowe będą przez nas wykorzystywane wyłącznie na nasz własny użytek.

W pewnych sytuacjach możemy jednak przekazać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym: – naszym partnerom handlowym, podwykonawcom oferowanych przez nas usług, agencjom marketingowym.

Dodatkowo, w przypadkach ściśle określonych w przepisach prawa, będziemy zobligowani przekazać Twoje dane podmiotom uprawnionym do ich uzyskania na podstawie obecnie obowiązujących przepisów prawa (np. policji czy prokuraturze), pod warunkiem oczywiście, iż wystąpią do nas z takim żądaniem, powołując się na określoną podstawę prawną.

Okres przechowywania danych

Twoje dane osobowe będą przechowywane tak długo, jak będzie to niezbędne do zapewnienia Ci dostępu do usług oferowanych przez serwis www.dziennikwchodni.pl Oczywiście, możesz w każdym czasie złożyć wniosek o zaprzestanie przetwarzania swoich danych osobowych, ich zmianę lub usunięcie.

Informacje o prawach przysługujących osobie, której dane dotyczą

Musisz wiedzieć, że niezależnie od tego, na jakiej podstawie przetwarzamy Twoje dane, masz zawsze prawo dostępu do nich oraz ich poprawiania. Możesz również w każdym momencie żądać ich usunięcia lub cofnąć albo ograniczyć wcześniej udzieloną zgodę na przetwarzanie danych osobowych, przy czym wycofanie danej zgody nie wpływa na administratora danych do przetwarzania danych w celu określonym w danej zgodzie do chwili jej wycofania.

Masz również prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych.

Możesz też zażądać od administratora danych osobowych przeniesienia Twoich danych lub uzyskania kopii Twoich danych, z tym jednak zastrzeżeniem, że prawo to nie może wpływać niekorzystnie na prawa i wolności innych osób. Administrator danych będzie realizował Twoje żądania w zakresie posiadanych możliwości technicznych.

Informacje o prawie do wniesienia skargi

Organem nadzorczym nad administratorem danych osobowych jest Generalny Inspektor Danych Osobowych, do którego masz prawo wnieść skargę za każdym razem, gdy Twoje dane będą przetwarzane w sposób w Twojej ocenie nieprawidłowy.

Informacje o tym, czy podanie danych jest wymogiem ustawowym lub umownym, czy jesteś zobowiązany do ich podania

Nie jesteś zobowiązany do podawania nam swoich danych osobowych ani wyrażania zgody na ich przetwarzanie, z tym jednak zastrzeżeniem, że ich podanie może okazać się niezbędne dla korzystania z określonych funkcjonalności serwisu.

Jest także możliwe, że jeśli nie wyrazisz zgody na przetwarzanie danych osobowych lub cofniesz wcześniej udzieloną zgodę, nie będziemy mogli zapewnić Ci dostępu do niektórych oferowanych przez nas usług, przy czym zawsze w takim wypadku zostaniesz o tym poinformowany.

Informacje o profilowaniu

Czym jest profilowanie? To zbieranie wszelkich informacji, które pozwalają bezpośrednio lub pośrednio zidentyfikować osobę, która jest poddawana profilowaniu. Profilowanie odbywa się najczęściej przy użyciu systemów informatycznych, w sposób zautomatyzowany, za pomocą specjalnych algorytmów uwzględniających określone wcześniej kryteria. Wyniki profilowania mogą być wykorzystywane m.in. do celów marketingowych, np. w celu spersonalizowania reklamy kierowanej do danego użytkownika lub przygotowania oferty uwzględniającej jego potrzeby lub preferencje.

Oświadczamy, że na chwilę obecną nie profilujemy Twoich danych. Jeśli jednak zaczniemy, zostaniesz o tym uprzednio poinformowany i będziesz miał prawo nie wyrazić na to zgody.

Bardzo prosimy o uważne zapoznanie się z powyższymi informacjami. Gdy już to zrobisz, kliknij przycisk Zapoznałem się z informacją. Przejdź do serwisu.

Rozumiem

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.